دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


کانال تلگرام دکتر فاطمی

آدرس مطب دکتر سلمان فاطم

آدرس دکتر زهره ابوطالبی

بحثی درباره هوش و تفاوتهای آن بین گونه ها و نژادهای مختلف ( قسمت پنجم )

در قسمت های گذشته درباره برخی تفاوتهای موجود میان سایز مغز در نژادهای مختلف بحث شد .تعریف خاصی از هوش ارائه گردید و بیان شد که اندازه مغز به تنهایی برای ساختن تمدن و فرهنگ کافی نیست بلکه وقتی مغز بزرگتر شد ، لازم است نيرویی درونی وجود داشته باشد تا واکنشهای مغز بزرگتر را بیشتر کنترل کند و اگر این مهار درونی نباشد حتی ممکن است ، مغز بزرگتر ، تمدنی را ویران کند و بسوزاند .در بحثهای گذشته بحثی در مورد غده پینه ال و تفاوتهای آن بین دو نژاد سفید وسیاه شد . دیدیم که این غده در بیشتر سفیدپوستان کالسيفيه شده و از کار افتاده است ولی در سیاه پوستان ، فعال است و با ترشح ملاتونين و تولید بیشتر ملانین در لایه های پوست ، رنگ پوست را تیره تر میکند و ديديم رنگ تیره و جذب بیشتر انرژی خورشید ،میتواند برخی عملکردهای سیستم عصبی را در سياهپوستان تسهیل کند .

این تفاوت در رنگ پوست همراه با تفاوتهای بسیار در رفتارها و درکها و حتی سایز مغز است .شاید علت مهم تفاوتها در رنگ پوست و دیگر موارد ، میزان تابش نور آفتاب باشد که در قسمتهای قبل و مباحث گذشته در مورد آن گفتگو شد .تفاوتهای رفتاري و درکی نژادی برجسته است ؛ و بررسي این تفاوتها هرگز نباید محققان را مورد تهمت نژاد پرستی و .... قرار دهد . بله باید این تفاوتها را شناخت و در تعامل با دیگر نژادها و مردم دیگر سرزمینها به کار برد . انکار این تفاوتها ، ما را از این تفاوتها خلاص نمیکند ، بلکه فقط اسباب دور شدن ما را از دیگر نژادها و دیگر کشورها فراهم میسازد .

شاید لازم باشد با نگاهی نو به نژادهای دیگر بنگریم . نژادهای مختلف , به گونه ای شکل گرفته اند تا بتوانند با شرایط متفاوت محیطی که در آن زندگی میکنند منطبق باشند و ساختار بدنيشان به گونه ای است تا مثلا تابش کم خورشید ، منجر به کم شدن ويتامين دی در بدن آنها نشود و بقا پیدا کنند و در شرایط کم آفتاب نميرند و بتوانند زاد و ولد و تکثیر کنند و انرژی اندک موجود در آن مناطق کم آفتاب را صرف بقا کنند .ولی هرگز این تفاوتها به دلیل شرایط متفاوت محیطی ، تفاوتهای ایده آل نیست بلکه فقط براي انطباق با شرایط دشوار زندگی در برخی محيط هاست .و این تفاوتها نه فقط در رنگ پوست یا قد و جثه افراد نمود می یابد بلکه در اندازه مغز و میزان هوش آنها هم نمود دارد .

هیچ گاه با خود اندیشیده ایم ، چرا همه پیامبران خدا در منطقه خاور میانه و جنوب عربستان فرستاده شده اند ؟
گروهی این ها را داستانهای ادیان در این منطقه جغرافیایی میدانند . ولی با افسانه خواندن میراث هزاران ساله منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا ، نمیتوان به برداشتی درست از انسان و درک او رسید .این میراث فقط محدود به سه دین اسلام و مسیحی و یهودی نیست بلکه میراث بزرگ به جا مانده از اجداد بشریت يعنی نخستين اقوام هوموساپينس که از آفریقا به جنوب عراق و ایران مهاجرت کردند ، هم متونی الهی و فرامادي را نشان میدهد .

این متن ها در قالب کتیبه های سومری و آشوری به وسیله دانشمند اروپايي، صموييل کریمر مورد تحلیل و بررسی قرار گرفته و خوانده شده است . حتی بسیاری از داستانهای تورات و انجیل و قرآن در این کتیبه ها هست و داستان زندگی بسیاری از پیامبران پیش از وقوع آنها در این کتیبه ها وجود دارد .اینکه همه این یافته ها و تاریخ انبیا را در منطقه خاور میانه و شمال آفریقا افسانه بدانیم ، به نظر میرسد منطقی نباشد . نکته بسیار مورد توجه، آن است که تاریخ بشریت نخستین ، با همین داستانهایی شروع شده است که گروهی ، آنها را افسانه های خیالی میدانند .

قوم سومر و آشور نخستین تمدن کشف شده در کل بشریت است که منطقه زیست آنها در ابتدا در آفریقا و عربستان و سپس جنوب عراق و حتی قسمتهایی از ایران فعلي بوده است . آنها نخستین اقوامی بودند که زبان و فرهنگ و ریاضی و نجوم و تشکیل مدارس نظام مند و ... را به انسانها یاد دادند و همه این علوم در کتیبه های آنها موجود است .همچنین داستانهای عرفانی مانند داستانهای مبارزه دنیا با آزادمرداني مانند دموزی و گیلگمش و پیروزی گیلگمش بر دنیا و صعود او در ملکوت و پیروزی او بر خواسته های پست دنيا و داستان زندگی انبیا و .... از موارد دیگری است که در این کتیبه ها موجود است .

دکتر صموييل کریمر باستان شناس اروپايي در مورد این اقوام نخستین چنین میگوید :
(ایجاد مدرسه سومری ، نتیجه مستقيم کشف نوشتار میخی و تکامل آن بوده است و آن اختراع (خط میخی ) بارزترین چیزی بود که سرزمین سومر در پیشبرد تمدن در آن مشارکت داشت .و از نخستین اسناد نوشته های موجود در شهری سومری که اوروک نام داشت، پرده برداری شده است . و بیشتر آنها قسمتهایی از يادداشتهای اقتصادی و اداری است.در میان آنها ، همه الواح ، حاوی جدول کلمات برای درس و تمرین است یعنی برخی نويسندگان در زمان گذشته حوالی 3000 سال قبل از میلاد با روش عقلی و روشهای تعلیم و تدریس فکر ميکردند .

ولی آنچه پیش از این در قرون گذشته و پیش از این تاریخ اتفاق می افتاد ،بسیار کند و آرام بود و آنچه در نیمه هزاره سوم قبل از میلاد رخ داد بسیار برجسته بود تا آنجا که تعدادي از مدارس در همه سرزمین سومر پدید آمد و نوشتن به صورت منظم تدريس شد .و در شهر شروباک که وطن نوح سومری بود در حفاريهايي که در سالهای 1903و 1902 انجام شد تعداد زیادی از الواح مدرسه ای که در آن شاگردان مدرسه , درس میخواندند ، کشف شد که تاریخ آن تقريبا به سال 2500 قبل از میلاد می رسيد

و امر ،هر چه باشد نیمه آخر هزاره سوم قبل از میلاد ، همان زمانی است که نظام مدرسه سومری به انسجام و شکوفایی میرسد . و در حفاريها از دهها و هزاران لوح گلی از آن دوران، این شکوفایی کشف شده است . و بدون شک در صدها و ده ها لوح دیگر که همچنان در دل خاک مخفی است و انتظار جستجوگران را در آینده میکشد ، هم وجود دارد.و اکثریت این الواحی که استخراج شده است ، دستورات اداری است و همه وجوه حیات اقتصادي نزد سومريها را شامل میشود .و از آنها می فهمیم که تعداد نویسندگان و کاتبانی که به نوشتن مشغول بودند ، به هزاران تن ميرسيده است و آن نویسندگان ، چندین صنف بودند و درجات مختلفی داشتند

گروهی از آنها کوچک و مبتدی و گروهی، نویسندگان پیشرو و نویسندگان مالک و نویسندگان معابد و نویسندگان دارای تخصص عالی در برخی شؤون خاص اداری بودند .و نویسندگان ، از بزرگترين کارمندان دولتی بودند و در حقیقت، اسباب معقولي وجود دارد که انسان را وا میدارد ، اعتقاد پیدا کند که تعدادی از مدارس بزرگ بسیار پر اهمیت که نویسندگان و کاتبان را تربیت میکردند ، در گوشه کنار مملکت ، وجود داشته است .

و در هزاره سوم پیش از میلاد مشابه این کتابهای مدرسه ای ، به صورت کامل و تمام درآمد و در شكل و محتوا به صورت تدريجي و مقايسه اي ، تكامل يافت و در همه مدارس سرزمین سومر استفاده میشد . و در میان آنها ، نام درختان و استخوانها ، نام انواع بسیاری از حیوانات و حشرات و پرندگان و اسامی مکانها و شهرها و دهات و نام سنگها و معادن ثبت شده بود و این ثبت تدوین شده ،معرفت بزرگی راکه میتوان آن را شناخت عمومی از گیاهان و حیوانات و جغرافی و معادن ناميد ، نشان میدهد و این حقيقتي است که مورخان علوم ، امروز شروع به درک اهمیت آن کرده اند . ( به نقل از کتاب الواح سومری نوشته صموييل کریمر )

داستان دین و فرهنگ و تمدن محدود به سه دین یهودیت و مسیحیت و اسلام نیست بلکه پیش از آنها هم در منطقه خاور میانه شاهد بروز فرنگ و تمدنی بزرگ بوده ایم که مشابه آن در گذشته همه کره زمين یافت نشده است .داستانهای سومر و آشور حاوی مطالب زیادی درباره بزرگ مردانی مانند دموزی و گيلگمش هم هست که هر چند دانشمندان غربی در تعیین مصاديق آنها دچار حیرت شده اند، ولی این داستانها بزرگمرداني را معرفی میکند که برخلاف جبريات روزگار ، استقامت کرده اند و حتی کشته شده اند ولی تن به خواسته های حقیر نداده اند.بله ! پس قضیه، فراتر از ادیان سه گانه معروف است و برگزیدگان قبل از آنها هم در منطقه خاورمیانه بوده اند .

چرا چنین فرهنگ و تمدنی در حدود هفت تا ده هزار سال قبل را در اروپا شاهد نیستیم ؟
میتوان به سادگی صورت مسئله را پاک کرد و این یافته های تاریخی را داستان و افسانه های اقوام گذشته نامید ولی انسانی که برای عقل خود ارزش قائل است این تفاوتها را با دقت بیشتر مينگرد و آنها را تحلیل میکند تا تفاوتها و راه حلها را بشناسد .گروهی از دانشمندان در این زمینه و تفاوتهای نژادی و تاثیر آن بر رفتارها افراطی سخن میگویند مثلا کارل لارنس ميگوید : (ملامین موجود در تیره پوستان عاملی است که سبب میشود تمدن سازی و فلسفه و دین و الفت و اعتماد در این افراد شکل بگیرد . انسانهایی که میزان ميلين در آنها کمتر است ، به شکل وحشیانه عمل میکنند )که البته در قسمت قبل این سلسله مقالات، این سخن افراطی مورد نقد قرار گرفت .

به هر حال هر چه باشد به نظر میرسد حرکت به سوی عرضهای جفرافيايي پائینتر ، با تحولی عظیم در درک و اخلاق و رفتار همراه است . و مقالاتی هم ارائه شد که نشان میداد سایز و اندازه مغز در تيره پوستان، بزرگتر است .در بحثهای گذشته بیان شد که فیض الهی دائما میبارد و آنچه سبب بهره منديهاي متفاوت از فیض الهی میشود ، ظرفیتهای متفاوتي است که در میان خلق وجود دارد . و این هرگز از حکیم و دانای مطلق بعید نیست .این مهربان حکیم ، آیا میشود رحمت خود را ازمخلوقی دریغ کند ؟ هرگز ممکن نیست . مهربان مطلقی که با مهر خود ، جهان را آفرید ، ممکن نیست مخلوقی را از برکات خود محروم کند زیرا بارش رحمت او بی نهایت میرسد . اگر کسی بی بهره است نه کم شدن لطف (هو) است بلکه کمبود ظرفیتهای خود مخلوق است .ارسال اشکار رسولان و بهره مندی از الطاف و دستورات آسمانی در قالب کتابها و دستورات رسولان هم به همین ترتیب است . .

بله ارسال اشکار رسول و بهره مندی نمایان از دستورات ناب الهی هم ، در صورتی است که ظرفیت پذیرش آن باشد .تا این ظرفیت نباشد هرگز رسولی، آشکارا دیده نمیشود .فیض الهی چون بارانی است که بر همه می بارد و با توجه به ظرفیتها ، ظرفها را پر میکند . ارسال رسول هم همیشه هست ولی استفاده از رسول و دیدن او و استفاده از دستورات الهی و بهره مندی از کلمات و زبان خدا ، نیازمند ظرفیتی است که هر وقت فراهم گردد ،زبان و کلمات خدا ،ظرف وجود انسان را پر میکند .پس ميبينيم که فرستادن رسولان الهی در منطقه ای مانند خاور ميانه ، میتواند به بالاتر بودن ظرف درک و ظرف وجودی افراد در این منطقه مرتبط باشد که با توجه به بحثهای قبلی میتواند مرتبط با بزرگتر بودن مغزها و پیچیدگی خاص مغزی آنها باشد .

این ظرفهای بزرگتر الزاما فرهنگ ساز و مایه پیشرفت نیست بلکه انسان میتواند این ظرفیت بزرگتر را در راه مبارزه با رسولان الهی و چیدن دسیسه ها و نيرنگها و نقشه ریختن برای قتل رسولان الهی به کار گیرد .فیض میبارد و ظرفهایي را پر میکند و ظرفهايي که خالی میماند میتواند با نداهای شیطانی به جای کلام خدا پر شود . گاهی هم این ظرفهای پر شده از کلام خدا ،همان فیض و برکت الهی و ظرفیت بیشتر خود را در راه جنگ با رسولان الهی و کشتن آنها به کار میبرند و نمونه های آن را بسیار در منطقه خاورمیانه شاهد بوده ایم . بیشترین مقبره امامان که همه شان در نتیجه سم یا شمشیر دشمنان کشته شده اند ، در منطقه خاورمیانه یعنی عربستان و عراق قرار دارد و این نشان از بی بهرگي اقوام این سرزمینها از ظرفیت بیشترشان دارد .

اگر سدی درونی نباشد ، این مغزهای بزرگتر و پربارتر ، میتواند در راه مقابله با دعوتهای حق به کار رود همانگونه که در منطقه خاورمیانه بیش از همه نقاط عالم ، شاهد آن هستیم .امروز ، همان دشمنان اهل بیت ع و انبیا ع را میبینیم که بیش از همه نقاط عالم، در عراق و سوریه و افغانستان و عربستان جمع شده اند ودين سفيانی خود را در قالب اسلام و برای کشتن دعوتهای الهی به کار میبرند .ولی در همان زمان که این ظرفیتهای فراوان مغزی پر از منجلاب کثافت خودخواهی ابوسفيانها و ابولهبها و داعش و القاعده شده است ، در همان حال همان فیض الهی در این مناطق ، ظرفهای خدا بیناني را هم پر کرده است .هرچند آنها اندکند ولی علت ارسال رسولان الهی در این مناطق ، همان ستارگان اندکی هستند که در سیاهی هراس آور شبهای ظلمت و غفلت میدرخشند .

ظرفیتهای کوچکتر قسمتهای شمالی ، بر اساس بحثهای گذشته ، قابلیت پذیرش رسولی را نداشت پس فیض الهی به صورت رسولی آشکار در میان آنها دیده نشد ولی در همان حال دشمنی آشکار هم با رسولان الهی نداشته اند و خون رسول و نبی و امامی را در سرزمینشان آنگونه که در منجلاب فاسدان خاورمیانه شاهدیم ، نریختند . و چون خون وصی ای ریخته نشده است ، عذاب الهی هم کمتر بر آنها آمده است .

بله کجا در اروپا کشتاري مانند کربلا اتفاق افتاد و در کجاي اروپا دوازده وصی از فرزندان علی ع و فاطمه زهرا ص که درس زندگی انسانی را به همه بشریت دادند ، آواره و مقتول کردند ؟بحث هوش و تفاوتهای آن بین نژادها در همین جا به اتمام میرسد . امید هست دوستان با نظرات خود و طرح دیدگاهها به پیشبرد این مبحث کمک کنند


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، روبروی داروخانه سپاهان ، مجتمع اطبا ، طبقه اول
تلفن : 32223328 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
اخلاق و علوم اعصابسیگار عامل افزایش مرگ ومما انسانها چه اندازه نزدبی نهایت در میان مرزهانوروز یا روز پایانیتو با همه چیز در پیوندیهیچ کاری نکردن به معنی چیتصویربرداری فضاپیمای آمکشف جمجمه ای درکوه ایرهوخلاصه ای از مطالب همایش ماندام حسی، درک از بخش هایرویا و خبر از آیندهفراموشی همیشه هم بد نیستارتوکين تراپی روشی جديد ساختار شبکه های مغزی ثابمحل درک احساسات روحانیبیهوش کردن در جراحی و بیمچگونه به سطح بالایی از هوتوانایی مغز و دیگر اجزای و هر کس تقوای خدا پیشه کنجهل مقدسگربه شرودینگر و تاثیر مشخطا در محاسبات چیزی کاملايندگان چگونه خواهند دیدروش صحبت کردن در حال تکامقارچ بی مغز در خدمت موجودارزش حقیقی زبان قسمت سومشنا در ابهای گرم جنوب نیامرگ چیستبازگشت به ریشه های تکاملچالش هوشیاری و اینکه چرا تکامل جریان همیشگی خلقتواقعیت چیستجهش های ژنتیکی مفید در ساپیوستگی همه ی اجزای جهاندید تو همیشه محدود به مقدایا بیماری ام اس (مولتیپرژیم غذایی ضد التهابیلزوم سازگاری قانون مجازااز تلسکوپ گالیله تا تلسکشبکه های مصنوعی مغز به درمشکلات روانپزشکی در عقب بحثی درباره احساسات متفاچرا پس از بیدار شدن از خوتاثیر مشاهده بر واقعیت بواکسن دیگر کرونا ساخته شحفره در مغزآمارهای ارائه شده در سطح داروهای مصرفی در ام اسابزار بقا از نخستین همانزمان چیستمنابع انرژی از نفت و گاز از تکینگی تا مغز از مغز تعقل مجادله گرمغز آیندگان چگونه است ؟برخی نکات از گاید لاین پرنظریه ی تکامل در درمان بیتاثیر گیاه خواری بر رشد ویک پیشنهاد خوب برای آسان آیا هشیاری کوانتومی وجوددر محل کار ارزش خودت را بابزار بقا از نخستین همانزیست، مرز افق رویداد هستمنبع هوشیاری کجاست قسمت از تکینگی تا مغز از مغز تعارضه جدید ویروس کرونا سبرخی سيناپسها طی تکامل و مغز بزرگ و فعال یا مغز کوهندسه در پایه ی همه ی واکتاثیر دوپامین و سروتونینکلمات بلند نه صدای بلندآیا جهش های ژنتیکی، ویرودرمان های علامتی در ام اسابزار بقای موجود زنده از زبان شناسی نوین نیازمند منبع هوشیاری کجاست؟ قسمتاستفاده از هوش مصنوعی در بعد از کرونا دلخوشی بیهونقش هورمون های تیروئید دهوش مصنوعی از عروسک بازی تاثیر درجه حرارت بر عملککوچکترین چیز یک معجزه اسحس و ادراک قسمت چهل و سومآرامش(سکوت) stillness و تکاپودرک تصویر و زبان های مخلتابزارهای بقای از نخستین سلولهای ایمنی القا کنندهمهندسی ژنتیک در حال تلاش اطلاع رسانی اینترنتیچند جهانیتلاشی تازه برای گشودن معنقش روزه داری در سالم و جهوش مصنوعی از عروسک تا کمتبدیل سلولهای محافط به سکاربرد روباتهای ريزنانوحس و ادراک قسمت بیست و دوافسردگی و اضطراب در بیماذهن هوشیار در پس ماده ی ماخلاق پایه تکامل و فرهنگسیاهچاله های فضایی منابعما اکنون میدانیم فضا خالبی عدالتی در توزیع واکسن نوشیدن چای برای مغز مفید تو با باورهایت کنترل میشهیچ کس مانند تو نگاه نمیکتصادف یا قوانین ناشناختهگل زندگیخلاصه ای از درمان های جدیانرژی تاریکرویا بخشی حقیقی از زندگی فرایند پیچیده ی خونرسانیارتباط میکروب روده و پارسازگاری با محیط بین اجزامحل درک احساسات روحانی دبیهوشی در بیماران دچار اچگونه باغبانی باعث کاهش توازن مهمتر از فعالیت زیوفور و فراوانیجهان فراکتالگزیده ای از وبینار یا کنفخطر آلودگی هواايا اراده آزاد توهم است یروشهای نو در درمان دیسک بقبل از آغازارزش خود را چگونه میشناسشناخت و معرفت، و نقش آن دمرگ و میر پنهانبازخورد یا فیدبکچالش دیدگاه های سنتی در بتکامل داروینی هنوز در حاواقعیت چیستجهش های ژنتیکی غیر تصادفپیام های ناشناخته بر مغز دیدن خدا در همه چیزایا بدون زبان میتوانیم ترژیم غذایی ضد دردلزوم سازگاری قانون مجازااز تکنیکی تا مغز از مغز تشباهت مغز و کیهانمشاهده گر جدای از شیء مشابحثی درباره احساساتی غیرچرا بیماری های تخریبی مغتاثیر نگاه ناظر هوشیار بواکسن دیگری ضد کرونا از دحقیقت قربانی نزاع بین بی آن چیزی که ما جریان زمان داروهای ام اسابزار بقا از نخستین همانزمان واقعیت است یا توهممنابع انرژی از نفت و گاز از تکینگی تا مغز از مغز تعلم و ادراک فقط مشاهده ی مغز انسان ایا طبیعتا تمابرخی نرمش ها برای زانونظریه ی ریسمانتاثیر گیاه خواری بر رشد ویک آلل ژنتیکی که از نئاندآیا واکنش های یاد گرفته ودر چه مرحله ای از خواب ، رابزار بقا از نخستین همانزاوسکا درمان گوشرمنبع هوشیاری کجاست قسمت از تکینگی تا مغز- از مغز عدم توقف تکامل در یک اندابرداشت مغز ما از گذر زمانمغز بزرگترین مصرف کننده هندسه زبانِ زمان استتاثیر دپاکین بر بیماری مکلام و زبان، گنجینه ای بسآیا جهش ژنتیکی و تنظیم اجدرمان ژنتیکی برای نوآوریابزار بقای موجود زنده از زبان، نشان دهنده ی سخنگو منبع هوشیاری کجاست؟ قسمتاستفاده از سلول های بنیاتفکر خلا ق در برابر توهم نقش هورمون زنانه استروژنهوش مصنوعی از عروسک بازی تاثیر درجه حرارت بر عملککووید نوزده و خطر بیماری حس و ادراک قسمت نهمآزمون تجربی، راهی برای ردرک حقیقت نردبان و مسیری ابزارهای دفاعی و بقای موسلولهای بنیادی مصنوعی درمولتیپل اسکلروز در زنان اطلاعات حسی ما از جهان، چچندین ماده غذایی که ماننتلاشی جدید در درمان ام اسنقش رژیم غذایی بر رشد و اهوش مصنوعی به کمک هوش طبیتداخل مرزها و صفات با بینکاربرد روباتهای ريز، در حس و ادراک قسمت بیست و سوالکترومغناطیس شنوایی و هذهن تو همیشه به چیزی اعتقالکتروتاکسی(گرایش و حرکذهن سالماختلال خواب فرد را مستعد سیاهچاله ها، دارای پرتو ما اشیا را آنطور که هستندبیمار 101 ساله، مبتلا به سنوعی سکته مغزی ، وحشتناک تو جهانی هستی که خودش را هیچگاه از فشار و شکست نترتظاهر خوابیده ی مادهگلوئونخونریزی مغز در سندرم کووانرژی تاریک که ما نمی تورویا تخیل یا واقعیتفرایند تکامل و دشواری هاارتباط ماده و انرژیستون فقرات انسان دو پا جلمحدودیت های حافظه و حافظبیوگرافیچگونه تکامل مغزهای کنونیتوسعه هوش مصنوعی قادر اسوقت نهيب هاي غير علمي گذشجهان ما میتواند به اندازگزارش یک مورد جالب لخته وخطرات هوش مصنوعیايا اراده آزاد توهم است یروشهای شناسایی قدرت شنواقبل از انفجار بزرگاز نخستین همانند سازها تشناخت درون، شناخت بیرون؛مرگ و میر بسیار بالای ناشبازسازي مغز و نخاع چالشی چاالش ها در تعیین منبع هوتکامل داروینی هنوز در حاواقعیت های متفاوتجهشهای مفید و ذکاوتی که دپیشینیان انسان از هفت میدژا وو یا اشنا پنداریایا تکامل هدفمند استراه فراری نیستمقاومت به عوارض فشار خون از تکینگی تا مغز و از مغز شباهت مغز با کیهان مادیمشاهده آینده از روی مشاهبخش فراموش شده ی حافظهچرا حیوانات سخن نمی گوینتاثیر نگاه و مشاهده ناظر واکسن سرطانحقیقت اشیاآنچه واقعیت تصور میکنیم داروهای تغییر دهنده ی سیابزار بقا از نخستین همانزمان پلانکمنابع انرژی از نفت و گاز از تکینگی تا مغز از مغز تعلم اپی ژنتیک دریچه ای بهمغز انسان برای ایجاد تمدبرخی نرمش های گردننظریه تکامل در درمان بیمتاثیر گیاه خواری بر رشد ویک جهش ممکن است ذهن انسانآیا یک، وجود دارددر هم تنیدگی مرزها و بی مابزار بقا از نخستین همانزبان مشترک ژنتیکی موجودامنبع هوشیاری کجاست قسمت از تکینگی تا مغز- از مغز عدم درکبررسي علل احتمالي تغيير مغز حریص برای خون، کلید تهوموارکتوس ها ممکن است دتاثیر داروهای ضد التهاب کلرال هیدرات برای خوابانآیا خداباوری محصول تکاملدرمان ام اس(مولتیپل اسکلابزار بقای موجود زنده از زبان، وسیله شناسایی محیطمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتاستفاده از سلول های بنیاتفاوت مغز انسان و میمون هنقش ویتامین K در ترمیم اسهوش مصنوعی از عروسک بازی تاثیر درجه حرارت بر عملککودک ایرانی که هوش او از حس و ادراک قسمت چهارمآزمون ذهنی گربه ی شرودیندرک درست از خود و هوشیاریابعاد اضافه ی کیهانسلسله مباحث هوش مصنوعیمواد کوانتومی جدید، ممکناطلاعاتی عمومی در مورد منه جنگ و نه خونریزیتمایل زیاد به خوردن بستننقش رژیم غذایی در رشد و اهوش مصنوعی به شناسایی کاتروس جریان انرژیکتاب گران و پرهزینه شد ولحس و ادراک قسمت بیستمالگوی بنیادین و هوشیاریذخیره ی شگفت انگیز اطلاعاختلال در شناسایی حروف و سیاهچاله و تکینگی ابتدایما به جهان های متفاوت خودبیماری های مغز و اعصاب و نیکولا تسلاتو دی ان ای خاص ميتوکندريهیپرپاراتیروئیدیسمتظاهری از ماده است که بیدگمان میکنی جرمی کوچکی در خواندن ، یکی از شستشو دهنانسان قدیم در شبه جزیره عرویا حقی از طرف خدافرایند حذف برخی اجزای مغارتباط متقابل با همه ی حیسخن پاک و ثابتمخچه فراتر از حفظ تعادلبیوگرافیچگونه جمعیت های بزرگ شکل توسعه برخی شغل ها با هوش وقتی فهمیدی خطا کردی برگجهان مادی، تجلی فضا در ذهگشایش دروازه جدیدی از طردفاع در برابر تغییر ساختای نعمت من در زندگیمروشی برای بهبود هوش عاطفقدم زدن و حرکت دید را تغیاز نخستین همانند سازها تشناسایی تاریخچه ی تکاملیمرگ انتقال است یا نابود شبحتی علمی درباره تمایل بناتوانی از درمان برخی ویتکامل داروینی هنوز در حاواقعیت و مجازجهشهای مفید و ذکاوتی که دپیشرفت های جدید علوم اعصدژاوو یا آشناپنداریایجاد احساساتراه های جدید برای قضاوت رمقابله با کرونا با علم اساز تکینگی تا مغز از مغز تشباهت کیهان و مغزمطالعه ای بیان میکند اهدبخش بزرگی حس و ادراک ما اچرا حجم مغز گونه انسان درتاثیر نگاه انسان بر رفتاواکسن سرطانحقیقت تنها چیزی است که شاآنچه حس می کنیم، نتیجه ی داروهای ضد بیماری ام اس وابزار بقا از نخستین همانزمان به چه دلیل ایجاد میشمنابع انرژی از نفت و گاز از تکینگی تا مغز از مغز تعلم به ما کمک میکند تا مومغز انسان برای شادمانی طبرخی یونها و مولکول های منظریه تکامل در درمان بیمتاثیر گیاه خواری بر رشد ویک رژیم غذایی جدید، می توآیا کیهان می تواند یک شبیدر هم تنیدگی کوانتومیابزار بقا از نخستین همانزبان چهار حرفی حیات زمینمنبع هوشیاری کجاست قسمت از تکینگی تا مغز- از مغزتعسل طبیعی موثر در کنترل ببررسی و اپروچ جدید بر بیممغز در تنهایی آسیب میبینهوش مصنوعی می تواند بر احتاثیر داروی ضد تشنج سدیم کمردردآیا دلفین ها می تواند از درمان تومورهای مغزی با اابزار بقای موجود زنده از سفر نامه سفر به بم و جنوب منبع هوشیاری کجاست؟ قسمتاستفاده از سلول های بنیاتفاوت ها و تمایزها کلید بنقش ژنتیک در درمان اختلاهوش مصنوعی از عروسک بازی تاثیر درجه حرارت بر عملککودکان میتوانند ناقل بی حس و ادراک قسمت نوزدهمآزمون ذهنی گربه شرودینگردرک عمیق در حیواناتاتفاق و تصادفسلطان جنگل یا صاحب ملکوتموجود بی مغزی که می توانداطلاعاتی عمومی در مورد مچه زیاد است بر من که در ایتمدن قدیمی ای در جنوب ایرنقش زنجبیل در جلوگیری از هوش مصنوعی در کامپیوترهاتری فلوپرازینکتاب زیست شناسی باورحس و ادراک قسمت دهمالگوبرداری از طبیعتذره ی معین یا ابری از الکفلج نخاعی با الکترودهای اختلال در شناسایی حروف و سیاهچاله ی تولید کنندهما با کمک مغز خود مختاريمبیماری وسواسنیاز به آموزش مجازی دیجیتولید مثل اولین ربات های هاوکينگ پیش از مرگش رسالتعداد کلی ذهن ها در جهان گنجینه ای به نام ویتامین خواب سالم عامل سلامتیانسان ها می توانند میدان رویاها از مغز است یا ناخوفراتر از دیوارهای باورارتباط چاقی و کاهش قدرت بسرنوشتمخچه ، فراتر از حفظ تعادلبیان ژن های اسکیزوفرنی دچگونه جمعیت های بزرگ شکل توصیه های سازمان بهداشت وقتی تو از یاد گرفتن باز جهان هوشیارپمبرولیزوماب در بیماری چدقیق ترین تصاویر از مغز اای آنکه نامش درمان و یادشروشی جدید در درمان قطع نخقدرت انسان در نگاه به ابعاز نخستین همانند سازها تشناسایی سلول های ایمنی امراحل ارتقای پله پله کیهبحث درباره پیدایش و منشا ناتوانی در شناسایی چهره تکامل داروینی هنوز در حاواقعیت خلا و وجود و درک مجواب دانشمند سوال کننده پیشرفت در عقل است یا ظواهدگرگونی های نژادی و تغییایرادهای موجود در خلقت براه های جدید برای قضاوت رملاحظه های اخلاقی دربارهاز تکینگی تا مغز از مغز تشباهت زیاد بین سلول هاي عمعنی روزهبخش بزرگتر کیهان ناشناختچرا خشونت و تعصبتاثیر نگاه انسان بر رفتاواکسنی با تاثیر دوگانه احقیقت خواب و رویاآنها نمیخواهند دیگران راداروی فامپیریدین یا نورلابزار بقا از نخستین همانزمان شگفت انگیزمنابع انرژی از نفت و گاز از تکینگی تا مغز از مغز تعلم ساختن برج های چرخانمغز انسان برای شادمانی طبرخی اثرات مضر ویتامین دنظریه تکامل در درمان بیمتاثیر گیاه خواری بر رشد ویکی از علل محدودیت مغز امآیا گذشته، امروز وآینده در هم تنیدگی کوانتومی و پابزار بقا از نخستین همانزبان و کلمه حتی برای کسانمنبع هوشیاری کجاست قسمت از تکینگی تا مغز، از مغز عصب حقوق نورولووبررسی ژنها در تشخیص بیمامغز را از روی امواج بشناسهوش مصنوعی و کشف زبان هایتاثیر درجه حرارت بر عملککمردرد ناشی از تنگی کاناآیا دلفین ها میتوانند بادرمان تشنجابزار بقای موجود زنده از سفر به مریخ در 39 روزمنبع هوشیاری کجاست؟(قسماستیفن هاوکینگ در مورد هتفاوت های بین زن و مرد فقنقش گرمایش آب و هوا در همهوش مصنوعی از عروسک بازی تاثیر درجه حرارت بر عملککودکان خود را مشابه خود تحس و ادراک قسمت هفتمآسيب میکروواسکولاریا آسدرگیری قلب در بیماری ویراتوبان اطلاعات و پلِ بینسم زنبور ، کلیدی برای وارموجودات مقهور ژنها هستنداعداد بینهایت در دنیای منهایت معرفت و شناخت درک عتمدن پیشرفته ی پیشینیاننقش زبان در سلطه و قدرت اهوش مصنوعی در خدمت خلق وحتری فلوپرازینکتاب طبیعت در قالب هندسهحس و ادراک قسمت دوازدهمالتهاب شریان تمپورالذرات کوانتومی زیر اتمی قفلج بل، فلجی ترسناک که آناختلالات مخچهسیاره ی ابلهانما تحت کنترل ژنها هستیم یبیماری گیلن باره و بیمارچیزی منتظر شناخته شدنتولید پاک و فراوان انرژیهاوکينگ پیش از مرگش رسالتغییر الگوی رشد مغزی با زگویید نوزده و ایمنی ساکتخواب سالم عامل سلامتی و یانسان جدید از چه زمانی پارویاهای پر رمز و حیرتی درفرد حساس از نظر عاطفی و بارتباط هوش ساختار مغز و ژسریعترین کامپیوتر موجودمخچه ابزاري که وظیفه آن فبیان حقیقتچگونه حافظه را قویتر کنیتوصیه های غیر دارویی در سویتنام نوعی کرونا ویروس جهان یکپارچهپنج اکتشاف شگفت آور در مودلایلی که نشان میدهد ما بایمپلانت مغزی کمک میکند روشی جدید در درمان نابینقدرت عشقاز نخستین همانند سازها تشواهدی از نوع جدیدی از حامرز مرگ و زندگی کجاستبحثي درباره هوش و تفاوتهنادانی در قرن بیست و یکم،تکامل زبانوالزارتان داروی ضد فشار جوسازی مدرنپیشرفتی مستقل از ابزار هدانش محدود به ابعاد چهاراکسی توسین و تکامل پیش اراه پیروزی در زندگی چیستملاحظات بیهوشی قبل از جراز تکینگی تا مغز از مغز تشباهت زیاد بین سلول هاي عمعادله ها فقط بخش خسته کنبخش دیگری در وجود انسان هچرا در مغز انسان، فرورفتتاثیر ویتامین دی بر بیماواسطه ها د رمسیر ایجاد مغحقیقت راستین انسان علم بآنزیم تولید انرژی در سلوداروی لیراگلوتیدابزار بقا از نخستین همانزندگی هوشمند در خارج از زمنابع انرژی از نفت و گاز از تکینگی تا مغز از مغز تعلایم کمبود ویتامین E را مغز انسان رو به کوچک تر شبرخی اختلالات عصبی مثانههفت چیز که عملکرد مغز تو تاثیر گیاه خواری بر رشد ویافته های نوین علوم پرده آیا پیدایش مغز از روی تصادر هم تنیدگی کوانتومی و دابزار بقا از نخستین همانزبان و بیان نتیجه ساختمامنبع هوشیاری کجاست قسمت از تکینگی تا مغز، از مغز عضلانی که طی سخن گفتن چقدبررسی سیستم تعادلی بدن امغز زنان جوانتر از مغز مرهوش مصنوعی گوگل به کمک تشتاثیر درجه حرارت بر عملککمردرد و علل آنآیا دست مصنوعی به زودی قادرمان جدید ALSابزار بقای موجود زنده از سفر تجهیزات ناسا به مریخ منبع هوشیاری کجاست؟(قسماستیفن هاوکینگ در تفسیر تفاوت های تکاملی در مغز ونقش پیش زمینه ها و اراده هوش مصنوعی از عروسک بازی تاثیر درجه حرارت بر عملککوری گذرای ناشی از موبایحس و ادراک قسمت هفدهمآسیب ها ناشی از آلودگی هودرگیری مغز در بیماری کویاتوسوکسیمایدسماگلوتید داروی کاهش دهنمیهمانهای ناخوانده عامل بقای حقیقی در دور ماندن انهایت در بی نهایتتمدن بشری و مغز اخلاقیهوش مصنوعی در خدمت خلق وحترکیب حیوان و انسانکتاب، سفری به تاریخحس و ادراک قسمت سومترازودونکتابخانهحس و ادراک قسمت سی و هشتمامیوتروفیک لترال اسکلروذرات کوانتومی زیر اتمی قفلج خواباختلالات حرکتی در انسانسیاره ابلهانمانند آب باشبیماری ای شبیه آلزایمر و چیزی خارج از مغزهای ما نیتولید سلولهای جنسی از سلهدف یکسان، در مسیرهای متتغییر زودتر اتصالات مغزیگوشه بیماری اتوزومال رسسخواب عامل دسته بندی و حفطانسان خطرناکترین موجودرویای شفاففرضیه ای جدید توضیح میدهارتباط انسانی، محدود به سرگیجه از شایعترین اختلامدل همه جانبه نگر ژنرالیبیست تمرین ساده برای جلونگاه محدود و تک جانبه، مشتوصیه هایی در مصرف ماهیویتامین E برای فعالیت صحجهان یکپارچهپوست ساعتی مستقل از مغز ددنیای شگفت انگیز کوانتومایمپلانت نخاعی میتواند دروشی جدید در درمان سکته ملمس کوانتومیاز نشانه ها و آثار درک شدشواهدی از دنیسوان(شبه نئمرز بین انسان و حیوان کجابحثی جالب درباره محدودیتنبرو و انرژی مداومتکامل زبانواکنش های ناخودآگاه و تقجاودانگی مصنوعیپاسخ گیاهان در زمان خورددانش بی نهایتاگر فقط مردم میفهمیدند کرابطه تشنج و اوتیسمممانتین یا آلزیکسا یا اباز تکینگی تا مغز از مغز تشرکت نورالینک ویدیویی ازمعجزه ی علمبرنامه و ساختار پیچیده مچراروياها را به یاد نمی آتاثیر ویروس کرونا بر مغز وبینار اساتید نورولوژی دحقیقت غیر فیزیکیآینده ی انسان در فراتر ازداروی تشنجی دربارداریابزار بقا از نخستین همانزندگی بی دودمنابع انرژی از نفت و گاز از تکینگی تا مغز از مغز تعلایم کمبود ویتامین E را مغز انسان رو به کوچکتر شدبرخی اصول سلامت کمرهفت سین یادگاری از میراث تاثیر گیاه خواری بر رشد ویادگیری مهارت های جدید دآیا آگاهی پس از مرگ از بیدر یک فراکتال هر نقطه مرکابزار بقا از نخستین همانزبان و بیان، در سایه پیشرمنبع هوشیاری کجاست قسمت از تکینگی تا مغز، از مغز غیرقابل دیدن کردن مادهبررسی علل کمر درد در میانمغزهای کوچک بی احساسهوش مصنوعی گوگل به کمک تشتاثیر درجه حرارت بر عملککمردرد با پوشیدن کفش مناآیا رژیم غذایی گیاهی سلادرمان جدید میگرن با انتی ابزار بقای موجود زنده از سفر دشوار اکتشافمنبع هوشیاری کجاست؟(قسماستخوان های کشف شده، ممکنقش زبان در سلطه و قدرت اتفاوت های زبانی سرمنشا تنقش آتش در رسیدن انسان بههوش مصنوعی از عروسک بازی تاثیر رو ح و روان بر جسمکی غایب شدی تا نیازمند دلحس و ادراک قسمت هجدهمآشنا پنداریدرگیری مغز در بیماران مباثر مضر مصرف طولانی مدت رسندرم کووید طولانیمیوتونیک دیستروفیبلندی در ذهن ما درک بلندیچهار میلیارد سال تکامل بتمدنی قدیمی در شمال خلیج هوش مصنوعی درمانگر کامپیتراشه ی بیولوژِیککجای مغز مسئول پردازش تجحس و ادراک قسمت سی و ششمامید نیکو داشته باش تا آنذرات کوانتومی زیر اتمی قفلج خواب چیستاختلالات صحبت کردن در انسیاره ابلهانماه رجببیماری ای شبیه ام اس مولتچیزی شبیه نور تو نیستتولترودینهدف از تکامل مغزتغییر عمودی سر انسان از پگوشت خواری یا گیاه خواریخودآگاهی و هوشیاريانسان عامل توقف رشد مغزروان سالمفضای قلب منبع نبوغ استارتباط از بالا به پایین مسربازان ما محققا غلبه می مدل های ریز مغز مینی برینبیش از نیمی از موارد انتقنگاه انسان محدود به ادراتوضیحی ساده در مورد هوش مویتامین E در چه مواد غذایجهان کنونی و مغز بزرگتریپیموزایددندان ها را مسواک بزنید تاین پیوند نه با مغز بلکه ريتوکسيمب در درمان ام اسلوب فرونتال یا پیشانی مغاز نظر علم اعصاب یا نرووسشکل های متفاوت پروتئین همزایای شکلات تلخ برای سلبحثی در مورد نقش ویتامين نخاع ما تا پایین ستون فقرتکامل زبان انسان از پیشیواکنش به حس جدیدجایی خالی نیستپختگی پس از چهل سالگي به دانشمندان موفق به بازگرداگر میدانی مصیبت بزرگتر راز تغییرمنابع انرژي پاک سرچشمه حاز تکینگی تا مغز از مغز تشش مرحله تکامل چشممعجزه ی علم در کنترل کرونبرنامه ی مسلط ژنها در اختچراروياها را به یاد نمی آتاثیر ژنها بر اختلالات خوراپامیل در بارداریحقیقت غیر قابل شناختآینده ی علم و فیزیک در60 ثداروی جدید s3 در درمان ام ابزار بقا از نخستین همانزندگی زمینی امروز بیش از منابع انرژی از نفت و گاز از تکینگی تا مغز از مغز تعلت خواب آلودگی بعد از خومغز ایندگان چگونه استبرخی بیماری ها که در آن بهم نوع خواری در میان پیشیتاثیر گیاه خواری بر رشد ویادآوری خواب و رویاآیا امکان بازسازی اندامهدر کمتر از چند ماه سوش جدابزار بقا از نخستین همانزبان و تکلم برخی بیماریهمنبع هوشیاری کجاست؟ (قسماز تکینگی تا مغز، از مغز مقالاتبزرگ شدن مغز محدود به دورمغزتان را در جوانی سیم کشهوش مصنوعی الفاگوتاثیر درجه حرارت بر عملکحد و مرزها توهم ذهن ماستآیا رژیم غذایی گیاهی سلادرمان جدید کنترل مولتیپلابزار بقای موجود زنده از سفرنامه سفر به بم و جنوب منبع هوشیاری کجاست؟(قسماستروژن مانند سپر زنان دنقش سجده بر عملکرد مغزتفاوتهای جنسیتی راهی برانقش انتخاب از طرف محیط، نهوش مصنوعی از عروسک بازی تاثیر رژیم گیاه خواری بر کیهان خود را طراحی میکندحس و ادراک قسمت هشتمآغاز فصل سرما و دوباره تکدرگیری مغزی در سندرم کوواثرات فشار روحی شدیدسندرم گیلن باره به دنبال میگرن و پروتئین مرتبط با بلعیدن ستاره توسط سیاهچاچهار ساعت پس از کشتار خوکتمساح حد واسط میان مغز کوهوش مصنوعی درخدمت خلق وحهوش مصنوعی ساخته هوش طبیتربیت کودکان وظیفه ای مهکرونا چه بر سر مغز می آورحس و ادراک قسمت سیزدهمامید درمان کرونا با همانرفتار اجتماعی انسان، حاصفلج دوطرفه عصب 6 چشماختلالات عضلانی ژنتیکسیر آفرینش از روح تا مغز ماپروتیلینبیماری اسپینال ماسکولار نکاتی در مورد تشنجتومورها و التهاب مغزی عاهدف از خلقت رسیدن به ابزاتغییرات منطقه بویایی مغزگیلگمش باستانی کیستخودآگاهی و هوشیاريانسانیت در هم تنیده و متصروبات های ریز در درمان بیقلب و عقلارتباط بین هوش طبیعی و هوسردرد میگرن در کودکانمدیون خود ناموجودبیشتر کمردردها نیازی به نگاه از بیرون مجموعهتیوتیکسن داروی ضد جنونویتامین کاجهان کاملی در اطراف ما پرپیموزایددو ویژگی انتزاع و قدرت تجاین ایده که ذرات سیاهچالریواستیگمینلوتیراستاماز نظر علم اعصاب اراده آزشکل پنجم مادهمسیر دشوار تکامل و ارتقابحثی در مورد نقش کلسیم و نخستین تصویر از سیاهچالهتکامل ساختار رگهای مغزی واکسن های شرکت فایزر آمرجاذبهپروژه ی ژنوم انسانیدانشمندان نورون مصنوعی ساگر نیروی مغناطیس نباشد راست دستی و چپ دستیمنابع انرژی از نفت و گاز از تکینگی تا مغز از مغز تششمین کنگره بین المللی سمغز فکر میکند مرگ برای دیبرندگان نوبل فیزیک ۲۰۲۱نزاع بین جهل و علم رو به پتاثیر کلام در آیات کلام بورزش هوازی مرتب خیلی به قحقایق ممکن و غیر ممکنآیا ممکن است موش کور بی مداروی جدید میاستنی گراویابزار بقا از نخستین همانزندگی زودگذرمنابع بی نهایت انرژی در داز تکینگی تا مغز از مغز تعماد الدین نسیمی قربانی مغز ابزار بقای برتر مادیبرخی بیماری های خاص که بدهمه چیز در زمان کنونی استتاثیر گیاه خواری بر رشد وژن هوش و ساختارهای حیاتی آیا انسان با مغز بزرگش اخدر آستانه ی موج پنجم کوویابزار بقا از نخستین همانمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتاز تکینگی تا مغز، از مغز تاثیر ویتامین دی بر بیمابزرگ شدن تقریبا ناگهانی مغزتان را در جوانی سیمکشهوش مصنوعی از عروسک های بتاثیر درجه حرارت بر عملکحرکت چرخشی و دائمی کیهانآیا راهی برای رفع کم آبی درمان جدید سرطانابزار بقای موجود زنده از سفرنامه سفر به بم و جنوب منبع هوشیاری کجاست؟(قسماسرار آفرینش در موجنقش غذاها و موجودات درياتقلید مرحله ای نسبتا پیشنقش اتصالات بین سلولهای هوش مصنوعی از عروسک بازی تاثیر رژیم گیاه خواری بر کیهانِ هوشیارِ در حال یاحس و ادراک قسمت پنجمإِلَهِي هَبْ لِي كَمَالَدرگیری مغزی در سندرم کوواثرات مفید قهوهسندرم پیریفورمیسمیگرن سردردی ژنتیکی که ببه مغز خزندگان خودت اجازنوآوری ای شگفت انگیز دانتنفس هوازی و میتوکندریهوش احساسیترجمه ای ابتدایی از اسراکریستال هاحس و ادراک قسمت ششمامگا سه عامل مهم سلامترقیبی قدرتمند در برابر مفناوری هوش مصنوعی نحوه خاختراع جدید اینترنت کوانسیستم تعادلی بدنماجرای جهل مقدسبیماری اضطراب عمومیچگونه مولکول های دی ان ایتومورهای ستون فقراتهر حرکت خمیده می شود و هر تغییرات آب و هوایی که به گیاه خواری و گوشت خوار کدخودروهای هیدروژنیانعطاف پذیری مکانیسمی علروح رهاییقلب دروازه ی ارتباطارتباط شگفت مغز انسان و فسردرد و علتهای آنمدیریت اینترنت بر جنگبا هوش مصنوعی خودکار روبنگاه از درون مجموعه با نگتکنولوژی جدید که سلول هاویتامین کا و استخوانجهان پیوستهپیچیدگی های مغزمگسدو برابر شدن خطر مرگ و میاینکه به خاطرخودت زندگی ریاضیات یک حس جدید استلوزالمعده(پانکراس)مصنوعاز نظر علم اعصاب اراده آزشگفت انگیز بودن کیهانمسئول صیانت از عقیده کیسبحثی در مورد حقیقت فضا و نخستین روبات های زنده ی جتکامل شناخت انسان با کشفواکسن کووید 19 چیزهایی که جاذبه و نقش آن در شکلگیریپروژه ی ژنوم انسانیدانشمندان یک فرضیه رادیکاگر نعمت فراموشی نبود بسرجزخوانی هایی که امروز بمنابع انرژی از نفت و گاز از تکینگی تا مغز از مغز تصرع و درمان های آنمغز قلببرین نت به جای اینترنتنزاع بین علم و نادانی رو تاثیر کپسول نوروهرب بر نورزش هوازی ، بهترین تمریحمله ویروس کرونا به مغزآیا ما تنها موجودات زنده داروی جدید ضد میگرنابزار بقا از نخستین همانزندگی، مدیریت انرژیمنابع جدید انرژیاز تکینگی تا مغز از مغز تعوامل موثر در پیدایش زبامغز ابزار برتر بقابرخی توجهات در ببمار پارهمه ی سردردها بی خطر نیستتاثیر گیاه خواری بر رشد وژن یا نقشه توسعه مغز و نقآیا احتمال دارد رویا از آدر درمان بیماری مولتیپل ابزار بقا از نخستین همانمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتاز تکامل تا مغز از مغز تا صفحه اصلیبزرگترین خطایی که مردم منقش قهوه در سلامتیهوش مصنوعی از عروسک های بتاثیر درجه حرارت بر عملککنفرانس تشنج هتل کوثر اصحس چشایی و بویاییآیاما مقهور قوانین فیزیکدرمانهای بیماری پارکینسابزار بقای موجود زنده از سفرنامه سفر به بم و جنوب منبع هوشیاری کجاست؟(قسماسرار بازسازی اندام هانقش غذاها و موجودات درياتقلید از روی طبیعتنقش تیروئید در تکامل مغزهوش مصنوعی از عروسک بازی تاثیر رژیم گیاه خواری بر کیست کلوئید بطن سومحس و ادراک قسمت پنجاهافت فشار خون ناگهانی در ودرگیری اعصاب به علت میتواثرات مضر ماری جواناسندرم پس از ضربه به سرمیگرن شدید قابل درمان اسبه بالا بر ستارگان نگاه کنوار مغز مشاهده ی غیر مستتنفس هوازی و میتوکندریتنفس بدون اکسیژنهوش احساسیتسلیم شدن از نورون شروع مکریستال زمان(قسمت اولحس و ادراک قسمت شصت و دوامروز دانش ژنتیک هیچ ابهرموزی از نخستین تمدن بشرفیلمی بسیار جالب از تغییادامه بحث تکامل چشمسیستم دفاعی بدن علیه مغز ماده ی تاریکبیماری بیش فعالیچگونه مغز پیش انسان یا همتوهم فضای خالی یا توهم فضهرچیز با یک تاب تبدیل به تغییرات تکاملی سر انسان گالکانزوماب، دارویی جدیخورشید مصنوعیاولین مورد PML به دنبال تکروزه داری متناوب، مغز را قیچی ژنتیکیارتباط شگفت انگیز مغز انسردرد تنشنمدارک ژنتیکی چگونه انسانبا تعمق در اسرار ابدیت و نگاه حقیقی نگاه به درون اتکنولوژی جدید که سلول هاویتامین کا در سبزیجاتجهان پیوستهپیچیدگی های مغزی در درک زدو برابر شدن خطر مرگ و میاینکه خانواده ات سالم باریسدیپلام تنها داروی تایلیس دگرامفتامین یا ویاساز واقعیت امروز تا حقیقتشگفتی های زنبور عسلمسئولیت جدیدبحثی در مورد عملکرد لوب فنرمش های مفید برای درد زاتأثیر نگاه انسان بر رفتاواکسن کرونا و گشودن پنجرجدایی خطای حسی استپرواز از نیویورک تا لوس آدانشمندان ژنی از مغز انساگر نعمت فراموشی نبود بسرساناها و ابر رساناها و عمنابع انرژی از نفت و گاز از تکینگی تا مغز از مغز تضررهای مصرف شکر و قند بر مغز ما کوچکتر از نیم نقطهبرای پیش بینی آینده مغز دنزاع بین علم و جهل رو به پتاثیر کپسول نوروهرب بر تورزش و میگرنحمایت از طبیعتآیا مغز تا بزرگسالی توسعداروی ضد تشنج با قابليت تابزار بقا از نخستین همانزونیسومایدمناطق خاصی از مغز در جستجاز تکینگی تا مغز از مغز تعوامل ایجاد لغت انسانی و مغز از بسیاری حقایق می گربرخی توصیه ها برای واکسیهمیشه اطمینان تو بر خدا بتاثیر گیاه خواری بر رشد وژنها نقشه ایجاد ابزار هوآیا احتمال دارد رویا از آدر سال حدود 7 میلیون نفر زبان و شناخت حقیقت قسمت چمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتاز تکامل تا مغز، از مغز تسوالات پزشکیبزرگترین درد از درون است نقش مهاجرت در توسعه نسل اهوش مصنوعی از عروسک بازی تاثیر درجه حرارت بر عملککنگره بین المللی سردرد دحس و ادراک (قسمت اول )آب زندگی است قسمت چهارمدرهای اسرارآمیز و پوشیدهابزار بقای موجود زنده از سفرنامه سفر به بم و جنوب منبع هوشیاری کجاست؟(قسماصل بازخوردنقش غذاها و موجودات درياتقویت استخوان در گرو تغذنقش حفاظتی مولکول جدید دهوش مصنوعی از عروسک تا کمتاثیر رژیم گیاهخواری بر کاهش مرگ و میر ناشی از ابحس و ادراک قسمت پنجاه و یافت هوشیاری به دنبال کاهدرختان اشعار زمیناجزای پر سلولی بدن انسان سندرم سردرد به دلیل افت فمیدان مغناطيسي زمین بشر به خودت مغرور نشونوار مغز در فراموشی هاتنها مانع در زندگی موارد هوش عاطفی بیشتر در زنانتشنج چیستکریستال زمان(قسمت دوم)حس و ادراک سی و هفتمانفجار و توقف تکاملی نشارمز و رازهای ارتباط غیر کفیزیک مولکولها و ذرات در اداراوون تنها داروی تاییسکته مغزیماده ی خالیبیماری تی تی پیچگونه هموساپينس بر زمین توهم لیلیپوتی(ریزبینی)هزینه ای که برای اندیشیدثبت امواج الکتریکی در عصگامی در درمان بیماریهای خانواده پایداراولین مورد پیوند سر در انروزه داری و بیمار ی ام اس قیچی ژنتیکی تهدید یا فرصارتباط شگفت انگیز مغز انسردرد سکه ایمروری بر تشنج و درمان هایباهوش ترین و با کیفیت ترینگاهی بر قدرت بینایی دراتکامل مادی تا ابزار هوشمویتامین دی گنجینه ای بزرجهان پر از چیزهای اسرار آپیوند قلب خوک، به فرد دچادو سوی واقعیتاینترنت بدون فیلتر ماهواریشه های مشترک حیاتلا اکراه فی الدیناز کجا آمده ام و به کجا میشاهکار قرنمسئولیت در برابر محیط زیبحثی درباره هوش و تفاوتهنرمش های مفید در سرگیجهتئوری تکامل امروز در درمواکسن کرونا از حقیقت تاتجریان انرژی در سیستم های پرورش مغز مینیاتوری انسادانشمندان پاسخ کوانتومی اگر با مطالعه فیزیک کوانرشته نوروایمونولوژی و نقمنابع انرژی از نفت و گاز از تکینگی تا مغز از مغز تضررهای شکر بر سلامت مغزمغز مادران و کودکان در زمبرای اولین بار دانشمنداننسبت طلایی، نشانه ای به ستاثیر کپسول نوروهرب بر سورزش بهترین درمان بیش فعحوادث روزگار از جمله ویرآیا همه جنایت ها نتیجه بیداروی ضد تشنج با قابليت تابزار بقا از نخستین همانزونا به وسیله ویروس ابله منبع هوشیاری کجاست قسمت از تکینگی تا مغز از مغز تعواملی که برای ظهور لغت امغز به تنهایی برای فرهنگ برخی درمان های Spinal Muscular Atهمیشه عسل با موم بخوریمتاثیر گیاهخواری بر رشد و ژنها ، مغز و ارادهآیا برای تولید مثل همیشه درمان های اسرار آمیز در آزبان و شناخت حقیقت قسمت امنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتاز تکامل تا مغز، از مغز تپیامهای کاربرانبسیاری از بیماری های جدینقش میدان مغناطیسی زمین هوش مصنوعی از عروسک بازی تاثیر درجه حرارت بر عملککنگره بین المللی سردرد دحس و ادراک (قسمت دوم )آب زندگی است قسمت اولدرک فرد دیگر و رفتارهای اابزار بقای موجود زنده از سفری به آغاز کیهانمنبع هوشیاری در کجاست؟ قاصل عدم قطعیت از کوانتوم نقشه مغزی هر فرد منحصر بهتقویت سیستم ایمنینقش حیاتی تلومر دی ان آ دهوش مصنوعی از عروسک تا کمتاثیر عصاره تغلیظ شده گیکاهش التهاب ناشی از بیماحس و ادراک قسمت پنجاه و دافتخار انساندرد باسن و پا به دلیل کاهاجزایی ناشناخته در شکل گسوپاپ ها یا ترانزیستورهامیدان های مغناطیسی قابل به دنبال رستگاری باشنوار مغز در تشخیص بیماری میدازولام در درمان تشنج به زودی شبکه مغزی به جای نوار مغزی روشی مهم در تشختو یک معجزه ایهوش عاطفی در زنان بیشتر اتشنج و حرکات شبه تشنجی قاکریستال زمان(قسمت سوم)حس و ادراک- قسمت پنجاه و انواع سکته های مغزیرمز بقای جهش ژنتیکیفیزیک و هوشیاریادراک ما درک ارتعاشی است سانسور از روی قصد بسیاری ماده، چیزی بیش از یک خلا بیماری دویکچگونه هوشیاری خود را توستوهم چیستهزینه سنگین انسان در ازاجمجمه انسان های اولیهگامی در درمان بیماریهای خارق العاده و استثنایی باولین هیبرید بین انسان و روزه داری سلول های بنیادقانون مندی نقشه ژنتیکی مارتباط غیرکلامی بین انساسردرد عروقی میگرنمرکز هوشیاری، روح یا بدن بار بزرگ ایستادن بر دو پانگاهی بر توانایی اجزاي بتکامل مداومویروس مصنوعیجهان دارای برنامهپیوند مغز و سر و چالشهای دوچرخه سواری ورزشی سبک و ایندرالرژیم های غذایی و نقش مهم لایو دوم دکتر سید سلمان فاز آغاز خلقت تا نگاه انساشاهکار شش گوشمستند جهان متصلبحثی درباره هوش و تفاوتهنرمشهای مهم برای تقویت عتئوری تکامل در پیشگیری و واکسن کرونا ساخته شده توجریان انرژی در سیستم های آلودگی هوا چالش قرن جدیددانشمندان اولین سلول مصناگر تلاش انسان امروز برارشد مغز فرایندی پیچیده امنابع انرژی از نفت و گاز از تکینگی تا مغز از مغز تطلای سیاهمغز چون ابزار هوش است دلیبرای تمدن سازی، باید در بنشانه های گذشته در کیهان تاثیر کپسول نوروهرب بر سورزش در کمر دردحافظه و اطلاعات در کجاست آیا هوش مصنوعی می تواند نداروی ضد تشنج توپیراماتابزار بقا از نخستین همانزیباترین چیز در پیر شدنمنبع هوشیاری کجاست قسمت از تکینگی تا مغز از مغز تعوارض ازدواج و بچه دار شدمغز برای فراموشی بیشتر کبرخی روش های تربیتی کودکهمراهی نوعی سردرد میگرنیتاثیر انتخاب از طرف محیط ژنهای مشترک بین انسان و وآیا بزرگ شدن مغز فقط در ددرمان های بیماری آلزایمرابزار بقا از نخستین همانزبان و شناخت حقیقت قسمت دمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتاز روده تا مغزسایتهای دیگربسیاری از بیماری های جدینقش محیط زندگی و مهاجرت دهوش مصنوعی از عروسک بازی تاثیر درجه حرارت بر عملککنترل همجوشی هسته ای با هحس و ادراک قسمت چهلآب زندگی است قسمت دومدرک نیازمند شناخت خویش اابزارهای پیشرفته ارتباط سقوط درون جاذبه ای خاص، چمنبع هوشیاری در کجاست؟(قاصول انجام برخی نرمش ها دنقشه های مغزی جدید با جزیتلقین اطلاعات و حافظهنقش خرچنگ های نعل اسبی درهوش مصنوعی از عروسک تا کمتاریخ همه چیز را ثبت کردهکاهش دوپامین عامل بیماریحس و ادراک قسمت پنجاه و سافراد آغاز حرکت خودشان ردستورالعمل مرکز کنترل بیاحیای بینایی نسبی یک بیمسوپاپ ها یا ترانزیستورهامکانیک کوانتومی بی معنی به زیر پای خود نگاه نکن بنورون هاي مصنوعی می توانتو یک جهان در مغز خودت هسهوش عاطفی در زنان بیشتر اتشنج عدم توازن بین نورون کشف مکانیسم عصبی خوانش پحس و ادراک- قسمت بیست و پانگشت ماشه ایرمز جهانفیزیکدانان ماشینی برای تادغام میان گونه های مختلسانسور بر بسیاری از حقایمبانی ذهنی سیاه و سفیدبیماری دیستروفی میوتونیچگونه واکسن کرونا را توزتوهم بی خداییهزاران سال چشم های بینا وجنبه های موجی واقعیتگاهی لازم است برای فهم و خبر مهم تلسکوپ هابلاولین تصویر در تاریخ از سروش مقابله مغز با محدودیقانون جنگلارتروز یا خوردگی و التهاسرعت فکر کردن چگونه استمرکز حافظه کجاستبار سنین ابزار هوشمندی اچالش هوشیاری و اینکه چرا تکامل چشمویرایش DNA جنین انسان، برجهان در حال نوسان و چرخشپیوند اندام از حیوانات بدورترین نقطه ی قابل مشاهایا کوچک شدن مغزانسان الرژیم های غذایی و نقش مهم لبخند بزن شاید صبح فردا زاز انفجار بزرگ تا انفجار شاید درست نباشدمشکلات نخاعیبحثی درباره هوش و تفاوتهچرا مغز انسان سه هزار سالتئوری جدید، ویران کردن گواکسن ایرانی کرونا تولیدجریان انرژی در سیستم های آلودگی هوا و ویروس کرونادانشمندان تغییر میدان مغاگر خواهان پیروزی هستیرشد مغز علت تمایل انسان بمنابع انرژی از نفت و گاز از تکینگی تا مغز از مغز تطوفان فقر و گرسنگی و بی سمغز چگونه صداها را فیلتر برای خودآگاه بودن تو باینشانه های پروردگار در جهتاثیر کتامین در درمان پاوزن حقیقی معرفت و شناختحافظه و اطلاعات در کجاست آیا هوش مصنوعی زندگی بشرداستانها و مفاهیمی اشتباابزار بقا از نخستین همانزیباترین چیز در افزایش سمنبع هوشیاری کجاست قسمت از تکینگی تا مغز از مغز تعید نوروز مبارکمغز بزرگ چقدر مفید هست ؟هندسه ی پایه ایتاثیر احتمالی عصاره تغلیژنهای هوش ، کدامندآیا تکامل و تغییرات ژنتیدرمان های جدید میگرنابزار بقای موجود زنده از زبان و شناخت حقیقت قسمت سمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتازدواج های بین گونه ای، ربعد از کرونانقش نگاه از پایین یا نگاههوش مصنوعی از عروسک بازی تاثیر درجه حرارت بر عملککنترل جاذبهحس و ادراک قسمت چهل و هفتآب زندگی است قسمت سومدرک و احساسابزارهای بقا از نخستین هسلول های بنیادی منابع و امنبع خواب و رویااصول توسعه ی یک ذهن کاملنقص در تشخیص هیجانات عامتلاش ها برای کشف منابع جدنقش داروهاي مختلف معروف هوش مصنوعی از عروسک تا کمتازه های اسکیزوفرنی(جنوکاهش سن بیولوژیکی، تنها حس و ادراک قسمت پنجاه و شافزایش قدرت ادراکات و حسدغدغه نتیجه ی نادانی استاحیای بینایی نسبی یک بیمسوپاپ ها یا ترانزیستورهامکانیزمهای دفاعی در براببوزون هیگز چیستنورون های ردیاب حافظهتو پیچیده ترین تکنولوژی هوشیاری کوانتومیتشخیص ژنتیکی آتروفی های کشف مکانیسمی پیچیده در بحساسیت روانی متفاوتانگشت نگاری مغز نشان میدرمز جهان خاصیت فراکتالفرگشت و تکامل تصادفی محض ادغام دو حیطه علوم مغز و ساخت شبکه عصبی مصنوعی با مباحث مهم حس و ادراکبیماری ضعف عضلات نزدیک بچگونه آن شکری که می خوریمتوهمات و شناخت حقیقتهستي مادي ای که ما کوچکترجنسیت و تفاوت های بیناییگاهی مغز بزرگ چالش استخدا موجود استاولین سلول مصنوعیروش های صرفه جویی در ایجاقانون جنگلارزش حقیقی زبان قسمت اولشلیک فراموشیمرکز حافظه کجاستبارداری بدون رحمچالش هوشیاری و اینکه چرا تکامل و ارتقای نگاه تا عمواقعیت فیزیکی، تابعی از جهان شگفت انگیزپیوند سر آیا ممکن استديدن با چشم بسته در خواب ایا این جمله درست است کسیرژیم ضد التهابیلرزش ناشی از اسیب به عصباز بحث های کنونی در ویروسشبیه سازی میلیون ها جهان مشکلات بین دو همسر و برخیبحثی درباره هوش و تفاوتهچرا مغزهای ما ارتقا یافت تا 20 سال آینده مغز شما به واکسن اسپایکوژنجستجوی متن و تصویر به صورآلزایمردانشمندان روش هاي جدیدی اپی ژنتیکزمین در برابر عظمت کیهانمنابع انرژی از نفت و گاز از تکینگی تا مغز از مغز تطی یکصد هزار سال اخیر هرچمغز ناتوان از توجیه پیدابرخی ملاحظات در تشنج های نظام مثبت زندگیتاثیر گیاه خواری بر رشد ووزوز گوشحافظه و اطلاعات در کجاستآیا هوش ارثی دریافتی از پدخالت در ساختار ژنهاابزار بقا از نخستین همانزیر فشار کووید چه باید کرمنبع هوشیاری کجاست قسمت از تکینگی تا مغز از مغز تعامل کلیدی در کنترل کارآمغز بزرگ چالش است یا منفعهندسه ی رایج کیهانتاثیر ترکیبات استاتین (سژنهای حاکم بر انسان و انسآیا جنین انسان، هوشمندی درمان های جدید در بیماری ابزار بقای موجود زنده از زبان ریشه هایی شناختی اسمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتاساس انسان اندیشه و باور بعد از کرونانقش نظام غذایی در تکامل مهوش مصنوعی از عروسک بازی تاثیر درجه حرارت بر عملککندر در بیماریهای التهابحس و ادراک قسمت چهل و هشتآب، زندگی است(قسمت پنجم)درک کنیم ما همه یکی هستیمابزارهای بقا ازنخستین همسلول های بدن تو پیر نیستنمنحنی که ارتباط بین معرفاصول سلامت کمرنقطه بی بازگشتتلاش هایی در بیماران قطع نقش ذهن و شناخت در حوادث هوش مصنوعی از عروسک تا کمتازه های بیماری پارکینسوکایروپاکتیک چیستحس و ادراک قسمت بیست و چهافزایش مرگ و میر سندرم کوذهن ما از در هم شکستن منباحساس گذر سریعتر زمانسودمندی موجودات ابزی بر ما انسانها چه اندازه نزدبوزون هیگز جهان را از متلنوروپلاستیسیتی چیستتو افق رویداد جهان هستیهوش، ژنتیکی است یا محیطیتشخیص آلزایمر سالها قبل کشف ارتباط جدیدی از ارتبخفاش با شیوع همه گیری جدیاندوهگین نباش اگر درب یا روی و منیزیم در تقویت استفراموش کارها باهوش تر هسارتقا و تکامل سنت آفرینش ساخت شبکه عصبی با الفبای مجموعه های پر سلولی بدن مبیماریهای تحلیل عضلانی اچگونه انتظارات بر ادراک توپیراماتهستی ما پس از شروعی چگال جنسیت و تفاوت های بیناییگذر زمان کاملا وابسته به خطا در محاسبات چیزی کاملاوکرلیزوماب داروی جدید شروش هایی ساده برای کاهش اقانونمندی و محدودیت عالمارزش حقیقی زبان قسمت دومشلیک فراموشیمرکز خنده در کجای مغز استبازگشت از آثار به سوی خداچالش هوشیاری و اینکه چرا تکامل ابزار هوش ، راه پر واقعیت چند سویهجهانی که نه با یک رخداد و پیوند سر، یکی از راه حلهادی متیل فومارات(زادیوا)(ایا ابزار هوشمندی یا مغز رژیم غذایی حاوی تخم مرغ ولرزش عضله یا فاسیکولاسیواز تلسکوپ گالیله تا تلسکشبیه سازی سیستم های کوانمشکلات روانپزشکی پس از سبحثی درباره هوش و تفاوتهچرا ویروس کرونای دلتا واتا بحر یفعل ما یشاواکسن اسپایکوژن ضد کروناجستجوی هوشیاری در مغز ماآملودیپین داروی ضد فشار دانشمندان روشی برای تبدیابزار هوش در حال ارتقا اززمین زیر خلیج فارس تمدنی منابع انرژی از نفت و گاز از تکینگی تا مغز از مغز تظهور امواج مغزی در مغز مصمغز و سیر تکامل ان دلیلی برخی مرزهای اخلاق و علوم نظریه ی تکامل در درمان بیتاثیر گیاه خواری بر رشد ویک پیام منفرد نورون مغزی حباب های کیهانی تو در توآیا هوش سریعی که بدون احسدر مانهای کمر دردابزار بقا از نخستین همانزیرفون داروی ضد ام اسمنبع هوشیاری کجاست قسمت از تکینگی تا مغز از مغز تعادت کردن به نعمتبرخی سلولهای عصبی در تلامغز بزرگ چالشهای پیش روهندسه بنیادینتاثیر حرکات چشم بر امواج کل اقیانوس در یک ذرهآیا جهان ذهن و افکار ما مدرمان های رایج ام اسابزار بقای موجود زنده از زبان شناسی مدرن در سطح سلمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتاستفاده از مغز، وزن را کمبعد از کرونا دلخوشی بیهونقش نظریه تکامل در شناساهوش مصنوعی از عروسک بازی تاثیر درجه حرارت بر عملککوچک شدن مغز از نئاندرتاحس و ادراک قسمت چهل و دومآثار باستانی تمدن های قددرک احساسات و تفکرات دیگابزارهای بقای موجود زندهسلول عصبی شاهکار انطباق منشأ اطلاعات و آموخته ها اضطراب و ترسچند نرمش مفید برای کمردرتلاشی برای درمان قطع نخانقش روی و منیزیم در سلامتهوش مصنوعی از عروسک تا کمتبدیل تراکت صوتی مصنوعی کار با یگانگی و یکپارچگیحس و ادراک قسمت بیست و یکافزایش سرعت پیشرفت علوم ذهن چند جانبه نیازمند نگاحساسات کاذبسیلی محکم محیط زیست بر ان