دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


کانال تلگرام دکتر فاطمی

آدرس مطب دکتر سلمان فاطم

آدرس دکتر زهره ابوطالبی

تکامل زبان

کنفرانس علمی TEDاز لرا برودیتسکی

من اکنون به زبان انگلیسی با شما صحبت میکنم. زبان یکی از توانایی های جادویی است که ما انسان ها داریم. ما میتوانیم از طریق زبان واقعا اندیشه های پیچیده را به یکدیگر منتقل کنیم. آنچه اکنون می کنم تولید صدا به وسیله ی دهان طی بازدم است من تولید تون و صدای کم و زیاد میکنم و اینها باعث ایجاد لرزش و نوسان در هوا میشود و این نوسانات به تو منتقل میشود و پرده ی گوش تو را میلرزاند و بعدا مغز، این نوسانات را از پرده ی گوش تو دریافت میکند و آن را به اندیشه و فکر تبدیل می کند.
بله به خاطر این توانایی، ما انسانها می توانیم با اندیشه های دیگران مرتبط شویم و اندیشه ی خود را به محدوده ی وسیعی از زمان و فضا منتقل کنیم. ما می توانیم دانش را از طریق اندیشه منتقل کنیم.
من می خواهم اکنون یک ایده ی جدید را به ذهن تو منتقل کنم؛ تصور کن یک ستاره دریایی در کتابخانه میرقصد و همزمان در مورد مکانیک کوانتوم می اندیشد!؟اکنون اگر هر چیز زندگیت تقریبا تا امروز خوب بوده باشد تو شاید قبلا هرگز در این مورد فکر نکرده باشی. ولی اکنون من این تصور را در ذهن تو ایجاد میکنم و این از طریق زبان است.(زبان شامل دو بخش دریافتی و ابرازی است. در بخش دریافتی زبان، فرد میتواند اطلاعات را از محیط بگیرد و پردازش کند. در بخش ابرازی زبان، فرد میتواند نظر و دیدگاه خود را به دیگران منتقل کند. در حقیقت زبان فقط ابراز نیست بلکه پیش از ابراز، فرایند دریافت اطلاعات و پردازش آن و ادراک، بخش مهمتری از این قضیه را تشکیل میدهد. بخش مهمی از زبان، حس و ادراک ماست. توصیه می شود به سلسله مباحث حس و ادراک در همین کانال مراجعه شود.)
البته فقط یک زبان در جهان وجود ندارد ونزدیک به هفت هزار زبان در سرتاسر جهان وجود دارد و همه ی این زبان ها متفاوت از دیگری است. برخی زبان ها صداهای متفاوتی دارند؛ برخی دستور زبان متفاوت و ساختارهای متفاوتی دارند و مهم اینکه ساختارهای متفاوتی دارند. این، سوالی را ایجاد میکند: آیا زبانی که صحبت می کنیم روش فکر و اندیشه ی ما را هم تشکیل میدهد؟
(زبان دریافتی، زیر نظر اندیشه و دیدگاه ما پردازش می شود. بخش مهمی از این فرایند، به کمک حافظه است. حافظه اطلاعات قدیمی را در کنار دریافت ها و احساسات جدید، قرار میدهد و این حالت، به پردازش اطلاعات کمک بسیاری خواهد کرد. طبیعتا زبان ابرازی، محصول همین برداشت ها و پردازش های ذهنی است. و خود این زبان ابرازی، بار دیگر به عنوان دریافتی دیگر وارد ذهن می شود و فرایند پردازش بر آن شکل می گیرد و منجر به زبان ابرازی دیگری می شود.
دیدگاه و اندیشه و تفکر ما تاثیر بسیاری بر زبان ابرازی خواهد داشت و زبان ابرازی، خودش به فکر و اندیشه های جدید منجر می شود.
مهم در زبان، قدرت ذهنی و ظرف شناختی گیرنده می باشد. گیرنده اگر بتواد اطلاعات جامعی را دریافت کند و بعدا با کمک قدرت انتزاع آن را به معانی بلند ببرد، میتواند به شکلی عمیق تر، آن معانی بلند را بیان و ابراز کند. رمزی بودن بسیاری از کلمات در بیان اندیشمندان و عرفای بزرگ، به دلیل بیان حقایقی است که به ناچار در قالب بیان مادی آنها ترجمه میشود. توصیه میشود به مقاله ی ادامه بحث در مورد زبان و دریافت حقیقتدرهمین کانال مراجعه شود.)
مردم در مورد این سوال همیشه فکر کرده اند. شارلمکان امپراتور روم گفته است: برای داشتن زبان دوم، باید روح دومی داشت این، عبارت قوی ای است که میگوید زبان، واقعیت را هنرمندانه می سازد و از سوی دیگر شکسپیر گفته است نام چیست؟ رز با یک نام دیگر، بوی خیلی شیرینی خواهد داشت.بسیار خوب ولی دیگرانی هم هستند که پیشنهاد میدهند زبان ممکن است واقعیت را نسازد.
Lera Boroditsky: How language shapes the way we think | TED Talk
این جدل ها برای هزاران سال ادامه داشته است. ولی تا امروز هیچ ایده ای نبوده است تا تصمیم نهایی را بگیریم. اخیرا در آزمایشگاه من و دیگر آزمایشگاه ها در سرتاسر جهان ما مشغول پژوهشی شده ایم و اکنون ما حقیقتا داده های علمی داریم تا سوال خود را ارزیابی کنیم. پس بگذارید در مورد برخی نمونه های مورد علاقه خودم به شما بگویم. من با یک نمونه شروع خواهم کرد. این نمونه از مردم بومی استرالیا است و من این شانس را داشته ام که با آنها کار کنم.
آنها مردم کوک تایور هستند. آنها در پورمورا در قسمت غربی کاپه یورک زندگی می کنند.
در مورد آنها چه چیزی مهم است؟
در کوک تایور، از لغاتی مانند راست و چپ(right and left) استفاده نمی شود؛ به جای آن، از جهات اصلی یعنی شمال، جنوب و شرق و غرب (west east )استفاده ميشود. تو چیزی مانند اين را ميگويي: اوه مورچه اي روي پای جنوب غربی من هست!یا فنجان خود را به شمال شرقی حرکت بده. چطور؟

دکتر سید سلمان فاطمی . نورولوژیست, [11/23/2021 10:16 AM]
در حقیقت افرادی که میتوانند با زبان هایی مانند این، سخن بگویند واقعا خوب می توانند جهت دهی کنند. آنها بهتر جهت دهی می کنند از مایی که دائما تصور میکنیم انسان ها نمیتوانند اینگونه باشند. ما دائما تصور کرده یم انسان ها بدتر از بقیه موجودات هستند زیرا برخی توانایی های زیستی را ندارند: اوه ما آهنربا در زنگ تفریح و گشت های خود یا در مقیاس های خود نداریم. نه اگر زبان تو و فرهنگ تو به تو یاد بدهد اینگونه کنی تو میتوانی آن را انجام دهی. انسان هایی در جهان هستند که خیلی خوب جهت یابی می کنند و ما را به این توافق می رسانند که این چقدر متفاوت از روشی است که ما عمل می کنیم.
من از همه ی شما می خواهم چشمانتان را برای یک ثانیه ببندید و به جنوب شرق اشاره کنید چشمان خود را بسته نگه دارید! بسیار خوب می توانی چشمانت را باز کنی. من تصور میکنیم شماها به این سو و آن سو و آن سو در جهات مختلف اشاره کرده اید. ومن نمیدانم جهت خود من کدام سو خواهد بود. خوب بگذارید جهت درست را در این اتاق معین کنیم. این تفاوت بزرگ در توانایی شناختی و ذهنی در زبان است درسته؟(تاثیر فرهنگ و محیط بر قدرت های دریافتی و ادراکی انسان، قابل کتمان نیست. قدرت های حسی به دلیل نیاز بشر برای بقا شکل گرفته است. شرایط متفاوت محیطی و فرهنگی، نیازهای متفاوتی را بر افراد تحمیل میکند.
در این شرایط متفاوت قدرت های حسی میتواند تکامل یابد یا از میان برود. مثلا فرد نابینا، قدرت شنوایی بیشتری در مقایسه با افراد سالم دارد و یا حیواناتی- که در شرایط تاریک زندگی می کنند و نیاز به دیدن ندارند- به تدریج بینایی خود را از دست می دهند. اگر افراد یک جامعه یا قبیله، نیازمند به درک میدان مغناطیسی باشند، مثلا درک مغناطیس در میان جامعه ی آنها مرسوم باشد و به دلیل آموزش های خانواده، بر این توانایی تمرکز کرده باشند و یا نیاز به مهاجرت های طولانی بدون ابزارهای تکنولوژیک داشته باشند و یا به دلیل برخی ناتوانی های شناختی مجبور به درک مغناطیس زمین شوند، بدون هیچ تردید این قدرت هم در آنها شکل میگیرد، زیرا رمز حیات و بقای آنها در این شرایط خواهد بود و ژنهایی که این توانایی را در فرد تقویت میکند به مرور شکل میگیرد و تشدید میگردد.)
وقتی یک گروه متفاوت مانند شما ندانید کدام راه درست است در گروه دیگری من از یک کودک 5 ساله میتوانم بپرسم و آنها خواهند دانست. تفاوت های زیادی در مورد اینکه افراد در مورد زمان چگونه بیندیشند وجود دارد. در اینجا من تصویری در مورد پدر بزرگم در سنین مختلف دارم. اگر من از یک سخنگوی انگلیسی زبان بپرسم زمان را شکل دهد آنها به این ترتیب به آن میپردازند: از چپ به راست و این به خاطر جهت نوشتن است. اگر تو با زبان عربی و یا عبری سخن بگویی ممکن است آن را در جهت دیگر منظم کنی: از راست به چپ.
کوک تایور چگونه خواهد بود؟ در مورد گروه بومی و قدیمی خواهم گفت. آنها از لغات چپ و راست استفاده نمی کنند بگذارید این را اشاره کنم: وقتی ما این افراد را به سوی جنوب مرتب می کردیم آنها زمان را از چپ به راست مرتب کردند وقتی ما آنها را به سوی شمال قرار می دادیم آنها زمان را از راست به چپ مرتب کردند و وقتی انها را به سوی شرق قرار دادیم زمان، رو به سوی بدن قرار میگرفت
الگو چیست؟ شرق به غرب.
درسته؟ پس برای آنها زمان حقیقتا بر روی بدن قفل نمیشود. زمان روی منظره و چشم انداز، قفل میشود. بنابراین اگر من به این سمت رو کنم زمان در این سمت قرار میگیرد. و اگر من اینگونه رو کنم زمان به این سمت میرود و اگر رو به این سو کنم زمان اینگونه حرکت میکند! خیلی خودبینانه است که جهت زمان را اینگونه کنم که در زمانی که بدن خود را می پرخانم مرا تعقیب میکند! برای کوک تایور زمان روی منظره و چشم انداز قفل میشود این کاملا روشی متفاوت برای تفکر در مورد زمان است(تصور بر این است که نمایش زمان در همه فرهنگ های جهان از نظر مکانی نسبتاً سازمان یافته است و بدن فرد به عنوان محور اصلی جهت جریان زمان تنظیم شده است: از راست به چپ / عقب به جلو ، یا بالعکس در هر مورد. به گفته آلیس گابی ، گویندگان تایلر دارای یک سیستم متمایز هستند که در دستور زبان لغت آنها نقش بسته است، به موجب آن نقاط اصلی، یک مطلق فضایی هستند و زمان، تغییر جهت گیری از جهت شرق به غرب را تعیین می کنند. بنابراین ، اگر بلندگو رو به جنوب قرار داشته باشد، زمان به صورت جریان از چپ به راست بیان می شود و برعکس، اگر فردی به شمال نگاه می کند، زمان از راست به چپ جریان دارد. اگر بلندگو رو به شرق باشد ، زمان به سمت بدن جریان دارد. اگر غرب باشد ، زمان به عنوان دور شدن از موضوع پیش بینی شده است)(بررسی انجام شده روی این قبیله، چند نکته ی مهم را نشان میدهد:
- قدرت ادراکی انسان، محدود به قدرت های مرسوم پنجگانه نیست

دکتر سید سلمان فاطمی . نورولوژیست, [11/23/2021 10:16 AM]
- بسته به فرهنگ و تمرین، میتوان قدرت های احساسی و ادراکی دیگری را در خود پروراند.
- احساس و ادراک، تابع نیازها و تمرین ها و تلاش های ماست.
- قدرت های حسی با تمرین، قابل تقویت است.
- زمان، و جهت آن همیشه از راست به چپ یا چپ به راست نیست. جهت زمان را قراردادها و آموزش های ما تعیین میکند.
- جهت نوشتن یا جهت و ترتیب و نظم سخن گفتن، همه قوانین قرار دادی است)
یک ترفند و حیله ی دیگر برای انسان هوشمند وجود دارد: تصور کن من از تو بپرسم چند تا پنگوئن در تصویر وجود دارد؟ من شرط میدهم و میدانم تو چگونه این مساله را حل میکنی. تو میگویی: یک، دو، سه، چهار، پنج، شش، هفت و هشت.تو آنها را شمرده ای تو هر کدام را با یک شماره نامیده ای و شماره ی آخری که گفته ای تعداد پنگوئن ها است. این یک حیله ی کوچک است.
تو از دوره ی کودکی یاد گرفته ای. تو لیست اعداد را یاد می گیری و یاد می گیری چگونه آن را به کار ببری. این یک ترفند زبانی است. ولی برخی زبان ها اینگونه نمی کند زیرا برخی زبان ها لغاتی دقیق برای عدد ندارند؛ آنها زبان هایی هستند که لغتی مانند هفت و هشت را ندارند. در حقیقت افرادی که با این زبان ها سخن می گویند نمی شمارند و آنها در استفاده از ترفند مقادیر واقعی، مشکل دارند پس برای نمونه اگر من از تو بپرسم تعداد پنگوئن ها را با تعداد اردک ها مقایسه کن تو خواهی توانست با شمارش این کار را انجام دهی ولی ملتی که این ترفندهای زبانی را ندارند نمی توانند.
زبان ها همچنین در این متفاوتند که طیف رنگ ها یعنی جهان رنگ ها را تقسیم می کنند. برخی زبان ها عبارت های زیادی در مورد رنگ ها دارند برخی فقط عبارت های دوتایی مانند روشن و تاریک دارند و زبان ها در مرزهای بین رنگ ها با هم متفاوت هستند. بنابراین برای نمونه در انگلیسی لغتی برای آبی وجود دارد و این، همه ی رنگ هایی را که طیف آبی است شامل می شود ولی در زبان روسی یک لغت واحد وجود ندارد؛ به جای آن، سخن گویان روسی باید بین آبی روشنگلوبوی و آبی تیرهسینی تمایز ایجاد کنند. بنابراین افراد روسی در طول عمر، تجربیاتی در زبان دارند که این دو رنگ را تمایز می دهد.

وقتی ما توانایی افراد را بیازماییم تا از نظر احساسی بین این رنگ ها تمایز بگذارند چیزی که پیدا می کنیم اینکه سخنگویان روسی در این مرزهای زبانی سریعتر هستند آنها سریعتر می توانند تفاوت بین آبی روشن و آبی تیره را بیان کنند
در مغز افراد روسی که از زبانهای مختلفی برای آبی روشن و تیره استفاده میکنند واکنش برجسته ای را در زمانی که تغییر رنگ از روشن به تیره رخ میدهد؛ گویا چیزی اساسی در دسته بندی تغییر کرده است در حالی که مغز سخگویان انگلیسی برای نمونه- که این دسته بندی را انجام نمی دهد- اینگونه شگفت زده نمیشود. زیرا چیزی به صورت دسته بندی و الگویی تغییر نکرده است.(این آزمایش تجربی، شاید نشان دهد که طریقه ی صحبت کردن ما بر عملکرد مغزی و تفکر و اندیشه ی ما تاثیرگذار است. ولی از سوی دیگر شاید نشان دهد، ساختار متفاوت فکر و اندیشه و ساختار مغزی فرد، باعث این تفاوت ها در بیان و زبان شده است و یا شاید هر دو عبارت درست باشد: به عبارتی، ادراک و احساس بر مغز تاثیر میگذارد و از سوی دیگر این ادراک و تاثیر آن بر مغز، بر بیان ابرازی، تاثیر گذار است. به توضیحات بالا مراجعه شود.)
زبان ها همه ی انواع خصوصیات ساختاری را دارند و این یکی از علاقه مندی های من است. بسیاری از زبان ها در دستور زبان خود، جنسیت دارند. هر کلمه جنسیت را می تواند تعیین کند مانند مردانه یا زنانه و این جنسیت ها در زبان ها تغییر میکند. بنابراین خورشید در آلمان، زن و در اسپانیا مرد است و ماه، برعکس است.(در زبان عربی هم اینگونه است) آیا این واقعا نتیجه ای متفاوت را در مورد تفکر افراد در بر دارد؟ آیا سخنگویان آلمانی در مورد خورشید به عنوان یک موجود مونث فکر می کنند و در مورد ماه فکر می کنند شبیه مرد است؟

Speaking Practice - School of Languages, Linguistics and Film
در حقیقت اگر تو از یک فرد آلمانی یا اسپانیایی بخواهی این پل را توضیح دهد، پل از نظر دستور زبانی در المانی به عنوان زن رخ میدهد و در اسپانیایی به عنوان مرد رخ میدهد.
سخنگویان آلمانی بیشترممکن است بگویند پل ها زیبا و خوشگل است و به صورت کلیشه ای عبارت های زنانه به کار میبرند. ولی سخنگویان اسپانیایی بیشتر ممکن است بگویند قدرتمند یا طویل است و از لغات مردانه استافده می کنند. زبان ها همچنین در توضیح رخدادها با هم، متفاوت هستند.
تو یک رخداد را به عنوان تصادف توصیف میکنی. در انگلیسی معمولا گفته می شود او گلدان را شکست. در زبانی مانند اسپانیایی تو شاید بیشتر بگویی: گلدان شکست یا گلدان خودش را شکست. اگر این یک تصادف باشد تو نخواهی گفت کسی مسئول آن بوده است. در انگلیسی به شکل بسیار رمزآلود ما می توانیم به چیزی بگوییم من دست خود را شکستم در بسیاری از زبان ها تو نمی توانی آن ساختار را استفاده کنی؛ مگر آنکه تو دیوانه باشی و مثلا بیرون رفته ای تا دست خود را بشکنی!.
اگر یک تصادف باشد از ساختار متفاوتی استفاده میکنی. اکنون این، نتایجی را در بر دارد. بنابراین افرادی که با زبان های مختلف استفاده می کنند به چیزهای متفاوتی توجه می کنند و این وابسته به چیزی است که زبان آنها به آن نیاز دارد تا انجام دهد. ما همان تصادف را به سخنگوی انگلیسی و اسپانیایی نشان می دهیم. انگلیسی زبانها به یاد خواهند اورد چه کسی آن را انجام داده است زیرا انگلیسی نیاز دارد بگویی: او این کار را کرد؛ او گلدان را شکست. ولی اسپانیایی زبان ها اگر تصادف بوده باشد کمتر به یاد می اورند چه کسی این کار را انجام داد و آنها بیشتر ممکن است به یاد بیاورند این یک تصادف بوده است. آنها بیشتر محتمل است عمد و منظور را به یاد بیاورند پس دو نفر دو حادثه ی یکسان را می بینند؛ شاهد جرم و خلاف یکسانی هستند ولی چیزهای متفاوتی را درمورد حادثه به یاد می آورند.
این، کابردهایی البته در گروه شاهد عینی دارد
این همچنین کاربردهایی برای تقصیر و مجازات دارد؛ اگر تو به انگلیسی زبان ها توجه کنی و من به تو کسی را نشان دهم که کوزه ای را شکسته است من می گویم: او کوزه را شکست و این بر خلاف عبارتکوزه شکسته شد. است. حتی اگر تو خودت آن را مشاهده کنی و تو بتوانی ویدیو را مشاهده کنی تو میتوانی جرمی که در برابر کوزه انجام شده است ببینی؛ تو کسی را بیشتر مجازات کنی.
تو کسی را بیشتر مقصر جلوه میدهی وقتی میگویی: او کوزه را شکست. و این بر خلاف عبارت کوزه شکست است.(دقت: زبان محصول نیاز انسان بر ارتباط با دیگران در جهت فراهم کردن قدرت بیشتر برای بقا است.
در این مسیر، زبان، ارتقا می یابد و تغییر میکند.
نیازها و درک این نیازها در جوامع مختلف، متفاوت است و زبان هم به عنوان ابزار بقا، بر اساس این نیازها شکل می گیرد. برای نمونه مقصر دانستن دیگران در یک فرهنگ و یا مقصر شمردن خود در فرهنگ دیگر و یا تصادفی دیدن همه ی حوادث در یک فرهنگ ، نیازهای متفاوتی را در افراد آن جامعه ایجاد میکند و بر اساس این نیازها زبان، ساختاری متفاوت پیدا می کند.)
زبان استدلال ما را در مورد رخدادها هدایت میکند. اکنون من به شما مثالهایی را داده ام در مورد اینکه چگونه زبان میتواند به طور عمیق، روش تفکر ما را شکل بدهد و آن را به روش های متفاوتی انجام میدهد(و نیز روش تفکر ما شکل زبان را تغییر میدهد.) پس زبان ها می توانذد تاثیرات زیادی داشته باشد مثلا ما فضا و زمان را به شکلی می بینیم در حالی که افراد می توانند به روش ها و قالب های کاملا متفاوتی به صحنه پردازی از زمان و فضا بپردازند.
زبان همچنین میتواند تاثیرات بسیار عمیقی داشته باشد و این چیزی است که در مورد تعداد و شمارش مشاهده کردی؛ داشتن لغات شمارش در زبان تو داشتن لغات برای شمارش، جهان جامع ریاضیات را به روی تو میگشاید. درحقیقت اگر تو نشمری نمیتوانی جبر داشته باشی؛ هیچ کدام از این کارها را نمیتوانی انجام دهی که برای ساختن این خانه یا این پخش ویدیویی به ان نیاز داری. درسته؟
این حربه ی کوچک لغات شمارش و تعداد، به تو سنگ بالا رفتن را می دهد تا به قلمرو شناخت جامع برسی. زبان همچنین می تواند واقعا تاثیرات سریع داشته باشد مانند آنچه ما در مورد رنگ دیدیم. همچنین تصمیمات احساسی پایه ای و ساده ای وجود دارد. ما هزاران مورد آن را در هر زمان میسازیم و هنوز زبان به آن وارد می شود و در مورد حتی این مسائل و تصمیمات بسیار کوچک احساسی که ما می سازیم سرو صدا و آشوب میکند.
زبان همچنین میتواند تاثیر عمیقی داشته باشد در مورد جنسیت دستور زبانی. ممکن است تا حدی مسخره به نظر برسد ولی همزمان جنسیت دستور زبانی بر همه ی لغات و کلمات به کار میرود و این یعنی زبان میتواند شکل تفکر و تصور تو را از هر چیز که اسم و نام نامیده می شود شکل دهد.

Language Matters: It Sets the Tone for What You Do and What You Value! | by Chad E Cooper | Thrive Global | Medium
و در نهایت من به شما مثالی از چگونگی شکلدهی اشیا به وسیله ی زبان دادم.
زبان میتواند بر تعیین جرم و مجازات یا حافظه شهود عینی تاثیر بگذارد.(توصیه میشود به مقاله مربوط به حافظه های کاذب در همین کانال مراجعه شود.
اینها چیزهای مهمی در زندگی روزانه ی ماست.. زیبایی تنوع زبانی این است که به ما نشان میدهد، ذهن انسان چقدر ماهر و قابل انعطاف است؛ ذهن انسان فقط یک جهان ذهنی را تشکیل نمیدهد بلکه 7000 زبان مختلف را شکل میدهد. اکنون هفت هزار زبان در جهان وجود دارد و با آن سخن می گویند و ما می توانیم خیلی بیشتر از این زبان ها را هم بسازیم.(قدرت ذهن برای تولید زبان و هر توانایی ذهنی دیگر وابسته به نیازها و کمبودهای هر فرهنگ است و این قبلا توضیح داده شد.)
زبان ها واقعا اشیای زنده هستند؛ چیزهایی که ما می توانیم آن را با توجه به نیاز خود ارتقا دهیم و تغییر دهیم. تاسف بار اینکه ما بسیاری از این زبان ها و تنوع زبانی را به مرور و برای همیشه از دست می دهیم. ما تقریبا در هر هفته یک زبان را از دست می دهیم و با برخی تخمین ها نیمی از زبان های جهان در یکصد سال آینده از دست خواهد رفت و حتی خبر بدتر اینکه همین الان تقریبا هر چیزیکه در مورد ذهن انسان و مغز او می دانیم معمولا بر اساس مطالعات پژوهشگرانی دانشگاهی با زبان آمریکایی- انگلیسی است واین تقریبا همه انسان ها را حذف میکند. پس چیزی که ما در مورد ذهن انسان میدانیم حقیقتا و به صورت باورنکردنی باریک و دچار اشتباه و خطا است و علم ما باید بهتر از این عمل کند.(تاکید بر کم بودن پژوهش های بومی در دانشگاه های کشورهای عقب مانده، که لازم است پژوهش ها بر افراد، به وسیله ی خود پژوهشگران آنها و توجه به تفاوت های زیستی و محیطی آنها انجام شود. توصیه میشود به مقاله ی سکانس های ژنومی رفرانس که از پروژه ی ژنومی انسان ساخته شده است بسیاری از واریان های ژنوم باستانی آفریقایی را ندارد.مراجعه شود.)
من میخواهم تو را با نظر آخرم تنها بگذارم. من به توگفته ام، چگونه سخنگویان زبان های مختلف متفاوت از هم فکر میکنند ولی البته این چیزی در مورد چگونگی تفکر افراد در جاهای دیگر نیست. این در مورد چیزی است که تفکر می کنیم. این درمورد چگونگی شکلدهی روش تفکر تو به وسیله ی زبانی است که با آن سخن میگویی. و آن میتواند برای تو این سوال را مطرح کنند
چرا من اینگونه که هستم فکر می کنم؟
آیا من میتوانم متفاوت بیندیشم؟ و نیز من امیدوارم چه اندیشه هایی، ایجاد کنم؟ بسیار متشکرم
برخی توضیحات از دکتر سلمان فاطمی نورولوژیستhttps://www.instagram.com/p/CWphAIsDrzY/?fbclid=IwAR3v35cFPaFVswY-w1y140CKqOduumW9iXmf3zXf5XEwex8B2OyKLVhTPSE


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، روبروی داروخانه سپاهان ، مجتمع اطبا ، طبقه اول
تلفن : 32223328 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
رویکردهای جدید ضایعات نختفاوت قند طبیعی با قند و آیا جهش ژنتیکی و تنظیم اجمنابع انرژی از نفت و گاز تکامل زبانچه زیاد است بر من که در ایزبان و بیان نتیجه ساختمااولین قدم شناخت نقص های خچراغ های متفاوت و نور یکسسردرد به دلیل مصرف زیاد متسلیم شدن از نورون شروع ماحیای بینایی نسبی یک بیمحقیقت غیر فیزیکیهوش عاطفی قسمت اولعدم درکخدایا جز تو که را دارماسکلت خارجی در درمان اختیاری خدا نزدیک استبا آتش، بازی نکن و بعد از فیلم کوتاه هیروشیما از هدرمان های اسرار آمیز در آپول و شادیمعرفت و شناختروح رهاییتقویت سیستم ایمنیآب زندگی است قسمت دوممنابع جدید انرژیتاثیر فکر بر سلامتنوار مغز، ترجمه ی فعالیت سفر به مریخ در 39 روزتصویر در هم تنیدگی کوانتایمونوگلوبولین وریدی IVIgنظریه ی ریسمانشناسایی زبان حیوانات با اختلالات صحبت کردن در انحافظه ی ما انسان ها چرا ماستیفن هاوکینگ در تفسیر هوض مصنوعی زندهتاثیر ویتامین دی بر بیمادنیا فریب و سرگرمیکلید، در ناشناخته هاستباربر دیگران نباشفروتنی و غروردرمان تومورهای مغزی با اتمدن قدیمی ای در جنوب ایرپیوند سر، یکی از راه حلهامغز اندامی تشنه ی انرژی اروش جدید تولید برقآزمون ذهنی گربه ی شرودینمنبع هوشیاری کجاست قسمت تاثیر گیاه خواری بر رشد واین، فقط راه توستنوروز مبارکسلول بنیادی در درمان ایدتغییرهمیشه چیزی برای تنهایی دشگفتی های نقشه ی ژنتیکیارتباط چاقی و کاهش قدرت بحس و ادراک قسمت 78اطلاع رسانی اینترنتیهدف از خلقت رسیدن به ابزادونپزیل در بیماران قلبی کندن ریشه ی خودبحثی در مورد عملکرد لوب فپپوگستفرضیه ای جدید توضیح میدهدرمان سرطان با امواج صوتتنبیه چقدر موثر استمغز بزرگ چالش است یا منفعریشه های مشترک حیاتآغاز فصل سرما و دوباره تکمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتتاثیر بینش و انتظارات فراکوییفلکسچگونه مولکول های دی ان ایسندرم پیریفورمیسجمجمه انسان های اولیههندسه ی رایج کیهانشباهت مغز با کیهان مادیارزش خود را چگونه میشناسوقاحت و تمسخر دیگرانحس و ادراک قسمت هشتاد و شبلعیدن ستاره توسط سیاهچادیستونی قابل درمانکوری گذرای ناشی از موبایبدون پیر فلکپرکاری تیروئیدقلب روباتیکدرک احساسات و تفکرات دیگتو جدای از کیهان نیستیچقدر به چشم اعتماد کنیمراه طولانی را به سلامت گذالکترومغناطیس شنوایی و هچگونه حافظه را قویتر کنیمنشأ اطلاعات و آموخته ها تاثیر درجه حرارت بر عملکابداع دی ان ای بزرگترین دسیگار عامل افزایش مرگ ومجهان معناهوش مصنوعی یا حماقت طبیعصبر بسیار بایداز بار خود بکاه تا پرواز ویتامین بی 12 در درمان دردحس و ادراک قسمت سی و ششمبه خودت نگاه کندانش، قفل ذهن را باز میکنکار با یگانگی و یکپارچگیمحدودیت های حافظه و حافظبرای زندگی سالم، یافتن تآن چیزی که ما جریان زمان قدرت مردمدرد باسن و پا به دلیل کاهتوهم فضای خالی یا توهم فضنقش آتش در رسیدن انسان بهز گهواره تا گورامید جدید بر آسیب نخاعیچالش هوشیاری و اینکه چرا میلر فیشر نوعی نادر از گیتاثیر رژیم گیاه خواری بر ابزار بقا از نخستین همانسکوت و نیستیجهان در حال ایجاد و ارتقاهوش مصنوعی از عروسک بازی طوفان فقر و گرسنگی و بی ساز تکینگی تا مغز از مغز تواقعیت خلا و وجود و درک مخلاصه ای از مطالب همایش مبی شرمیداروی جدید میاستنی گراویکریستال زمان(قسمت سوم)مرکز هوشیاری، روح یا بدن برخی درمان های Spinal Muscular Atآینده ی علم و فیزیک در60 ثلیروپریم داروی ترکیبی ضدذهن و شیمی بدنتوازن مهمتر از فعالیت زینقش زبان در سلطه و قدرت ازنجیرها را ما باید پاره کانگشت ماشه اینبرو و انرژی مداوممکانیک کوانتومی بی معنی تاسف بار است انسان، حق خوابزار بقای موجود زنده از ساختن آیندهجوانان وطنهوش مصنوعی از عروسک بازی عقیده ی بی عملاز تکینگی تا مغز از مغز تواکسن سرطانخواص اناربیماری ای شبیه آلزایمر و داروی ضد تشنج با قابليت تگندم بکاری، جو درو نمیکنمرز جدید جستجو و اکتشاف، بزرگ شدن تقریبا ناگهانی آیا کیهان می تواند یک شبیمقایسه رقابت و همکاریرقیبی قدرتمند در برابر متکنولوژی جدید که سلول هانمیتوان بر سیاه سیاه نوشزیباترین چیز در پیر شدنانسولین هوشمندچرا مردم با زندگی میجنگنماجرای جهل مقدسسخت ترین کار، شناخت خود اترکیب حیوان و انسانابزارهای بقای از نخستین جراحی هوشیار مغزهوش مصنوعی در خدمت خلق وحعوامل ایجاد لغت انسانی و از تکامل تا مغز، از مغز توزوز گوشخوشبختی دور از رنج های مبیهوش کردن در جراحی و بیمدر هم تنیدگی کوانتومی و دگاهی جهت را عوض کنمشاهده آینده از روی مشاهگاهی در پارکینسون باید پمشاهدات آمیخته با اشتباهرویا و واقعیتتفاوت مغز انسان و میمون هآیا خداباوری محصول تکاملمنابع انرژی از نفت و گاز تکامل زبان انسان از پیشینه عدم مطلق بلکه عدم با قزبان و بیان، در سایه پیشراولین مورد PML به دنبال تکنزاع ها بیهوده استسردرد تنشنتست نوار عصب و عضلهاحیای بینایی نسبی یک بیمحقیقت غیر قابل شناختهوش عاطفی قسمت دهمعدالت برای من یا برای همهخرما منبع بسیار خوب آنتی اسکار، لگوی هوشمندژن همه چیز نیستبا تعمق در اسرار ابدیت و فیلمی بسیار جالب از تغییدرمان های بیماری آلزایمرپول و عقیدهمغز فکر میکند مرگ برای دیروزه داری متناوب، مغز را آب زندگی است قسمت سوممناطق خاص زبان در مغزتاثیر مشاهده بر واقعیت بنوار عصب و عضلهسفر به درون سفری زیباتصویر زیبا از سلولایمپلانت مغزینظریه تکامل در درمان بیمشناسایی سلول های ایمنی ااختلالات عضلانی ژنتیکحافظه ی هوش مصنوعیاستخوان های کشف شده، ممکهیچ نقطه ای مرکزی تر از اصفحه اصلیدنیا مکانی بسیار اسرارآمکلام و زبان، گنجینه ای بسبارداری بدون رحمفرگشت و تکامل تصادفی محض درمان تشنجتمدن پیشرفته ی پیشینیانپیوندهای پیچیده با تغییرمغز انسان ایا طبیعتا تماروش صحبت کردن در حال تکامآزمون ذهنی گربه شرودینگرمنبع هوشیاری کجاست قسمت تاثیر گیاه خواری بر رشد واینترنت بدون فیلتر ماهوانوروز یا روز پایانیسلول بنیادین از مخاط بینتغییر الگوی رشد مغزی با زهمیشه چشمی مراقب و نگهباشگفتی های زنبور عسلارتباط هوش ساختار مغز و ژحس و ادراک قسمت 82اطلاعات حسی ما از جهان، چهر چیز با هر چیز دیگر در تدوچرخه در کاهش دردهای کمکندر در بیماریهای التهاببحثی درباره هوش و تفاوتهپایان، یک آغاز استفساد اقتصادی سیتماتیک دردرمان ضایعات نخاعیتهدیدهای هوش مصنوعیمغز بزرگ چالشهای پیش روریشه های اخلاقآغاز مبهم آفرینشمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتتاثیر ترکیبات استاتین (ساکسی توسین و تکامل پیش اچگونه میتوان با قانون جنسندرم پای بی قرارجنین مصنوعیهندسه بنیادینشباهت های ریشه ای چند بیماز فرد ایستا و متعصب بگذروقت نهيب هاي غير علمي گذشحس و ادراک قسمت پنجمبنی عباس، ننگی بر تاریخدژا وو یا اشنا پنداریکی غایب شدی تا نیازمند دلماده ای ضد التهابیبدون بار گذشتهپراسینزوماب در پارکینسوقلب را نشکندرک تصویر و زبان های مخلتتو دی ان ای خاص ميتوکندرينقش قهوه در سلامتیرابطه تشنج و اوتیسمالکتروتاکسی(گرایش و حرکنگاه من، نگاه تو و یا حقیمنشاء کوانتومی هوشیاری اتاثیر درجه حرارت بر عملکابزار هوش در حال ارتقا ازسیاهچاله هاجهان معکوسهوش مصنوعی گوگل به کمک تشصد قدح، نفتاده بشکستاز بحث های کنونی در ویروسویتامین بی هفدهحس و ادراک قسمت سیزدهمبه دنبال رستگاری باشدانش، یک انسان را ناسازگکارهای کوچک، بی ارزش نیسمحدودیت درک انسانبرخی ملاحظات در تشنج های آنچه می دانم، آنچه را میخقدرت و شناخت حقیقتدرد زانو همیشه نیاز به جرتوهم لیلیپوتی(ریزبینی)نقش انتخاب از طرف محیط، نزمین در برابر عظمت کیهانامید درمان کرونا با همانچالش هوشیاری و اینکه چرا میهمانهای ناخوانده عامل تاثیر رژیم گیاه خواری بر ابزار بقا از نخستین همانسکوت، پر از صداجهان ریز و درشتهوش مصنوعی از عروسک بازی طوفان بیداریاز تکینگی تا مغز از مغز توالزارتان داروی ضد فشار خلاصه ای از درمان های جدیبی عدالتی در توزیع واکسن داروی جدید کنترل قند خونکشف مکانیسم عصبی خوانش پمرکز حافظه کجاستبرخی روش های تربیتی کودکآینده با ترس جمع نمیشودلیس دگرامفتامین یا ویاسذهن پر در برابر آگاهیتوت زیاد بخوریدنقش سجده بر عملکرد مغززندگی فعال و مثبت روند آلانگشت نگاری مغز نشان میدچت جی پی تیمکانیزمهای دفاعی در برابتبدیل پلاستیک به کربن و سابزار بقای موجود زنده از ساختن آینده، بهترین روش جواب دانشمند سوال کننده هوش مصنوعی از عروسک بازی علم و ادراک فقط مشاهده ی از تکینگی تا مغز از مغز تواکسن ضد اعتیادخواص اردهبیماری ای شبیه ام اس مولتداروی ضد تشنج توپیراماتگوهر با نظر دیگران سنگ نممرزهای حقیقی یا مرزهای تبزرگترین خطایی که مردم مآیا گذشته، امروز وآینده مقابله ی منطقی با اعتراضرقابتی بی هدف یا رقابتی هتکینگینمای موفقیتزیباترین چیز در افزایش سانسان قدیم در شبه جزیره عچرا مغز انسان سه هزار سالماجرای عجیب گالیلهسختی ها رفتنی استترازودونابزارهای دفاعی و بقای موجراحی گردن همیشه برای دیهوش مصنوعی در خدمت خلق وحعواملی که برای ظهور لغت ااز تکامل تا مغز، از مغز توسواس، بیماری استخیالپردازی نکنبیهوشی در بیماران دچار ادر هر سوراخی سر نکندر والنتاین کتاب بدید همگذر زمان کاملا وابسته به مطالبه ی حق خودرویا و کابوستفاوت ها و تمایزها کلید بآیا دلفین ها می تواند از منابع انرژی از نفت و گاز تکامل ساختار رگهای مغزی نهایت معرفت و شناخت درک عزبان و تکلم برخی بیماریهاولین مورد پیوند سر در اننزاع بین جهل و علم رو به پسردرد سکه ایتست کم هزینه ی بزاق برای احتیاط در ورزش زانو در خاحقیقت، آن چیزی نیست که جلهوش عاطفی قسمت دومعسل طبیعی موثر در کنترل بخسته نباشی بابااسارت و پرخوریژن همه چیز نیستبا خودت نجنگفیروز نادریدرمان های بیماری اس ام ایپوست ساعتی مستقل از مغز دمغز قلبروزه داری و التهاب زیانبآب، زندگی است(قسمت پنجم)مناطق خاصی از مغز در جستجتاثیر نگاه ناظر هوشیار بنوار عصب و عضلهسفر تجهیزات ناسا به مریخ تصویر زیبای اصفهانایمپلانت مغزی و کنترل دو نظریه تکامل در درمان بیمشهر زیرزمینی در ژاپن برااختراع جدید اینترنت کوانحافظه انسان و حافظه ی هوشاستروژن مانند سپر زنان دهیچ چیز همیشگی نیستسوالات پزشکیدنیای شگفت انگیز کوانتومکلام، در تحولی شگفت آور ببازگشایی مجدد مطب دکتر سفراموش کارها باهوش تر هسدرمان جدید ALSتمدن بشری و مغز اخلاقیپیوندی که فراتر از امکانمغز انسان برای ایجاد تمدروشهای نو در درمان دیسک بآزادی در چیستمنبع هوشیاری کجاست قسمت تاثیر گیاه خواری بر رشد واینترنت، حقیقت جامعه ی فنورالژیسلول عصبی شاهکار انطباق تغییر خود یا تغییر دیگراهمیشه اطمینان تو بر خدا بشانس یا نتیجه ی تلاشارتباط پیوسته ی جهانحس و ادراک قسمت 87اطلاعاتی عمومی در مورد مهر جا که جات میشه، جات نیدوچرخه سواری ورزشی سبک و کندر علیه سرطانبحثی درباره هوش و تفاوتهپاکسازی مغزفشار و قدرتدرمانهای بیماری پارکینستو یک معجزه ایمغز بزرگ و فعال یا مغز کورژیم های غذایی و نقش مهم إِلَهِي هَبْ لِي كَمَالَمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمتاثیر تغذیه بر سلامت روااکسکاربازپین در درمان تشسندرم پس از ضربه به سرجنگ هفتاد و دو ملت همه را هندسه در پایه ی همه ی واکشباهت کیهان و مغزاز مخالفت بشنووقتی فهمیدی خطا کردی برگحس و ادراک قسمت پنجاهبه قفس های سیاهت ننازدژاوو یا آشناپنداریکیهان خود را طراحی میکندماده، چیزی نیستبدون زمان، ماده ای وجود نپرتوهای صادر شده از سیاهقوی تر باشدرک حقیقت نردبان و مسیری تو در میانه ی جهان نیستی نقش مهاجرت در توسعه نسل ارادیوی مغز و تنظیم فرکانالکترودهای کاشتنینگاه مادی غیر علمی استمهمان ناخواندهتاثیر درجه حرارت بر عملکابزار بقا از نخستین همانسیاهچاله های فضایی منابعجهان هوشمندهوش مصنوعی گوگل به کمک تشصداقتاز تلسکوپ گالیله تا تلسکویتامین دی گنجینه ای بزرحس و ادراک قسمت ششمبه زودی شبکه مغزی به جای دائما بخوانکارهایی بیش از طراحی و گپمخچه فراتر از حفظ تعادلبرخی مرزهای اخلاق و علوم آنچه ناشناخته است باید شقدرت کنترل خوددردهای سال گذشته فراموش توهم چیستنقش اتصالات بین سلولهای زمین زیر خلیج فارس تمدنی امیدهای جدید برای بازیابچالش هوشیاری و اینکه چرا میوپاتی و نوار عصب و عضلهتاثیر رژیم گیاه خواری بر ابزار بقا از نخستین همانسکوت، در برابر گزافه گویجهان شگفت انگیزهوش مصنوعی از عروسک بازی طوفان زیباییاز تکینگی تا مغز از مغز تواکنش های ناخودآگاه و تقخم شدن فضا-زمانبیمار 101 ساله، مبتلا به سداروی جدید آلزایمرکشف مکانیسمی پیچیده در بمرکز حافظه کجاستبرخی سلولهای عصبی در تلاآیا فراموشی حتمی استلا اکراه فی الدینذهن تو همیشه به چیزی اعتقتوسعه هوش مصنوعی قادر اسنقش غذاها و موجودات دريازندگی هوشمند در خارج از زانتقال ماده و انرژیچت جی پی تیما انسانها چه اندازه نزدتبدیل تراکت صوتی مصنوعی ابزار بقای موجود زنده از ساختار فراکتال وجود و ذهجواب سنگ اندازیهوش مصنوعی از عروسک بازی علم و روحاز تکینگی تا مغز از مغز تواکسن علیه سرطانخواص بادامبیماری اسپینال ماسکولار داروی ضد جنون در درمان تیگویید نوزده و ایمنی ساکتمزایای شکلات تلخ برای سلبزرگترین درد از درون است آیا پیدایش مغز از روی تصامقابله با کرونا با علم اسرموزی از نخستین تمدن بشرتکامل فردی یا اجتماعینمایش تک نفرهزیر فشار کووید چه باید کرانسان میوه ی تکاملچرا مغزهای ما ارتقا یافت ماده ی تاریکسختی در بلند شدن از روی صترازودونابعاد و نیازهای تکاملیجز تو که را دارمهوش مصنوعی درمانگر کامپیعوارض ازدواج و بچه دار شداز تکامل تا مغز، از مغز توسیله، فقط دعا نیستخانه ی تاریکبیو الکترونیک؛ ترکیب موجALS نگاهی کامل بر بیماری ودر یک فراکتال هر نقطه مرکگذشته را دفن کنمطالبی در مورد تشنجرویا و خبر از آیندهتفاوت ها را به رسمیت بشناآیا دلفین ها میتوانند بامنابع انرژی از نفت و گاز تکامل شناخت انسان با کشفنهایت در بی نهایتزبان و شناخت حقیقت قسمت چاولین هیبرید بین انسان و نزاع بین علم و نادانی رو سردرد عروقی میگرنتست آر ان اس دز میاستنی گاحتیاط در تعویض داروهاحقایق ممکن و غیر ممکنهوش عاطفی قسمت سومعشق به هفت مرتبه ی شناختیخطا در محاسبات چیزی کاملاساس انسان اندیشه و باور ژن هوش و ساختارهای حیاتی با خدا باشفیزیک مولکولها و ذرات در درمان های جدید ALSتلقین اطلاعات و حافظهپوشاندن خود از نورمغز ما کوچکتر از نیم نقطهروزه داری و بیمار ی ام اس آتاکسیمنبع نور واقعی و ثابت، حقتاثیر نگاه و مشاهده ناظر نوار عصب و عضلهسفر دشوار اکتشافتصویربرداری فضاپیمای آمایمپلانت مغزی کمک میکند نظریه تکامل در درمان بیمشواهدی از نوع جدیدی از حاادامه بحث تکامل چشمحباب های کیهانی تو در تواسرار آفرینش در موجهیچ چیز، چقدر حقیقی استپیامهای کاربراندنیایی پر از سیاهچاله کلرال هیدرات برای خوابانبازگشت از آثار به سوی خدافراموشی همیشه هم بد نیستدرمان جدید مولتیپل میلومتمدن زیر آبپیوستگی همه ی اجزای جهانمغز انسان برای شادمانی طروشهای شناسایی قدرت شنواآزادی عقیده، آرمانی که تمنبع هوشیاری کجاست قسمت53تاثیر گیاه خواری بر رشد وایندرالنورالژی تریژمینالسلول عصبی، در محل خاص خودتغییر دیگران یا تغییر خوهمیشه به آنچه داری، خوشنشانس یا تلاشارتباط انسانی، محدود به حس و ادراک قسمت چهلاطلاعاتی عمومی در مورد مهر حرکت خمیده می شود و هر دوپامین قابل حل در آبکو کیو تن coQ10بحثی درباره هوش و تفاوتهپارادوکس ها در علمفشار روحی، همیشه بد نیست درماندگی به دلیل عادت کرتو یک جهان در مغز خودت هسمغز بزرگترین مصرف کننده رژیم های غذایی و نقش مهم افت فشار خون ناگهانی در ومنبع هوشیاری کجاست؟(قسمتاثیر حرکات چشم بر امواج اگر فقط مردم میفهمیدند کسندرم جدایی مغزجنگ و تصور از جنگهندسه زبانِ زمان استشباهت زیاد بین سلول هاي عاز نخستین همانند سازها توقتی ناراحتی چیکار میکنیحس و ادراک قسمت پنجاه و یبه مغز خزندگان خودت اجازدگرگونی های نژادی و تغییکیهانِ هوشیارِ در حال یاماده، چیزی بیش از یک خلا بر کسی اعتماد نکن مگر اینپرتوزایی از جسم سیاهقیچی ژنتیکیدرک دیگرانتوقف؛ شکستنقش میدان مغناطیسی زمین راز تغییرالگو نداشتیمنگاه محدود و تک جانبه، مشمهندسی ژنتیک در حال تلاش تاثیر درجه حرارت بر عملکابزار بقا از نخستین همانسیاهچاله ها، دارای پرتو جهان هوشیارهوش مصنوعی الفاگوصدای بم با فرکانس پایین، از تلسکوپ گالیله تا تلسکویروس مصنوعیحس و ادراک قسمت شصت و هشتبه زیر پای خود نگاه نکن بدارچینکاربرد روباتهای ريزنانومخچه ، فراتر از حفظ تعادلبرخی نکات از گاید لاین پرآنچه واقعیت تصور میکنیم قدرت انسان در نگاه به ابعدردی که سالهاست درمان نشتوهم و خیالنقش تیروئید در تکامل مغززمان چیستامیدوار باش حتی اگر همه چچالش های ایستادن بر دو پامیوتونیک دیستروفیتاثیر رژیم گیاهخواری بر ابزار بقا از نخستین همانسکته مغزیجهان شگفت انگیز و بی زمانهوش مصنوعی از عروسک بازی طولانی ترین شباز تکینگی تا مغز از مغز تواکنش به حس جدیدخونریزی مغز در سندرم کووبیمار مرکز تنفس سلولیداروی جدید آلزایمر تاییدکشف ژن جدید، می تواند گستمرکز خنده در کجای مغز استبرخی سيناپسها طی تکامل و آیا ممکن است موش کور بی ملاموژین داروی ضد اوتیسم؟ذهن خود را مشغول هماهنگیتوسعه برخی شغل ها با هوش نقش غذاها و موجودات دريازندگی و داراییانتروپی و هوشیارینتایج نادانی و جهلما انسانها چه اندازه نزدتبدیل سلولهای محافط به سابزار بقای موجود زنده از ساختار شبکه های مغزی ثابجوسازی مدرنهوش مصنوعی از عروسک تا کمعلم اپی ژنتیک دریچه ای بهاز تکینگی تا مغز از مغز تواکسنی با تاثیر دوگانه اخواص بادام زمینیبیماری اضطراب عمومیدارویی خلط آورگوش دادن بهتر از حرف زدنمسمومیت دانش آموزان بی گبسیاری از مجرمان، خودشانآیا آگاهی پس از مرگ از بیملاحظه های اخلاقی دربارهرمز و رازهای ارتباط غیر کتکامل مادی تا ابزار هوشمچند نرمش مفید برای کمردرزیرفون داروی ضد ام اسانسان ها می توانند میدان چرا ویروس کرونای دلتا واماده ی خالیسدسازی روش مناسب برای مقتراشه مغز بدون واسطه ی دابعاد اضافه ی کیهانجستجوی متن و تصویر به صورهوش مصنوعی درخدمت خلق وحعید نوروز مبارکاز تکامل تا مغز، از مغز تیک پیام منفرد نورون مغزی خانواده پایداربیوگرافیخاویار گیاهیبیوگرافیNVG 291در کمتر از چند ماه سوش جدگر جان به جز تو خواهد از خمطالعه ای بیان میکند اهدرویا بخشی حقیقی از زندگی تفاوت های بین زن و مرد فقآیا دست مصنوعی به زودی قامنابع انرژی از نفت و گاز تکامل، نتیجه ی برنامه رینهادینه سازی فرهنگ اختلازبان و شناخت حقیقت قسمت ااولین تصویر در تاریخ از سنزاع بین علم و جهل رو به پسرطان کمیت گراییاحساس گذر سریعتر زمانحل مشکلهوش عاطفی قسمت ششمعشق درونی به یگانگی خلقتخطا در محاسبات چیزی کاملاستفاده از مغز، وزن را کمژن یا نقشه توسعه مغز و نقبا طبیعت بازی نکنفیزیک هوشیاریدرمان های جدید میگرنتلاش ها برای کشف منابع جدپیموزایدمغز مانند تلفن استروزه داری سلول های بنیادآتاکسی فریدریشمنبع هوشیاری کجاست قسمت تاثیر نگاه انسان بر رفتانوار عصب و عضلهسفرنامه سفر به بم و جنوب تصور ما ازمشکلات و واقعیایمپلانت نخاعی میتواند دنعناعشواهدی از دنیسوان(شبه نئاداراوون تنها داروی تاییحباب هایی تو در تواسرار بازسازی اندام هاهیچ وقت خودت را محدود به سایتهای دیگردنیا، هیچ استکم کردن کالری روشی سودمنبازگشت به ریشه های تکاملفراموشی و مسیر روحانیدرمان جدید میگرن با انتی تمدنی قدیمی در شمال خلیج پیام های ناشناخته بر مغز مغز انسان برای شادمانی طروشی برای بهبود هوش عاطفآزار حقیقیمنبع هوشیاری کجاست؟ (قسمتاثیر گیاه خواری بر رشد وایپیداکریننوزاد ناشنوای متولد شده،سلولهای ایمنی القا کنندهتغییر دادن ژنها آیا روزی همیشه داناتر از ما وجود دشاهکار قرنارتباط از بالا به پایین محس و ادراک قسمت چهل و هفتاعتقاد اشتباه، نتیجه ی نهرچیز با یک تاب تبدیل به دورترین نقطه ی قابل مشاهکوچ از محیط نامناسببحثی درباره هوش و تفاوتهپاسخ گیاهان در زمان خوردفضا و ذهن بازدرها بسته نیستتو کجای جهانیمغز حریص برای خون، کلید ترژیم ضد التهابیافت هوشیاری به دنبال کاهچگونه مغز ما، موسیقی را پمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمتاثیر دوپامین و سروتونیناگر میدانی مصیبت بزرگتر سندرم دزدی ساب کلاوینجنگ داده هاهندسه، نمایشی از حقیقتشباهت زیاد بین سلول هاي عاز نخستین همانند سازها توقتی پر از گل شدی خودت را حس و ادراک قسمت پنجاه و دبه نقاش بنگردانش قدرت استکیست هیداتید مغزماست مالیبرلیتیونپرسشقیچی ژنتیکی تهدید یا فرصدرک درست از خود و هوشیاریتولید مولکول جدید توسط هنقش محیط زندگی و مهاجرت دراست دستی و چپ دستیالگو و عادت را بشکن و در انگاه کلی نگرمهندسی بدنتاثیر درجه حرارت بر عملکابزار بقا از نخستین همانسیاهچاله و تکینگی ابتدایجهان های بسیار دیگرهوش مصنوعی اکنون می توانصرع و درمان های آناز تکنیکی تا مغز از مغز تویروس های باستانی، مغز محس و ادراک قسمت شصت و دوبه سیاهی عادت نکنیمداروهای مصرفی در ام اسکاربرد روباتهای ريز، در مخچه ابزاري که وظیفه آن فبرخی نرمش ها برای درد زانآنچه حس می کنیم، نتیجه ی قدرت ذهندرد، رمز موفقیتتوهم وجودنقش حفاظتی مولکول جدید دزمان و مکان، ابعاد کیهان امیدواریچالش کمبود اندام برای پیمیگرن و پروتئین مرتبط با تاثیر رژِیم غذایی بر میگابزار بقا از نخستین همانسکته ی مغزی در جوانانجهانی که نه با یک رخداد و هوش مصنوعی از عروسک بازی طی یکصد هزار سال اخیر هرچاز تکینگی تا مغز از مغز تواکسن های شرکت فایزر آمرخونریزی مغزی کشندهبیماری لبر و نابینایی آنداروی جدید ای ال اسکشف ارتباط جدیدی از ارتبمرگ چیستبرداشت مغز ما از گذر زمانآیا ما کالا هستیملایو دوم دکتر سید سلمان فذهن خالی از شلوغی افکارتوصیه های سازمان بهداشت نقش غذاها و موجودات دريازندگی بی دودانتظار گذر تندباد؟نجات در اعتماد به خودما اکنون میدانیم فضا خالتبر را بردارابزار بقای موجود زنده از سادیسم یا لذت از آزار دادجامعه ی آسمانیهوش مصنوعی از عروسک تا کمعلم به ما کمک میکند تا مواز تکینگی تا مغز از مغز توابسته به دوستی این و آن خواص شکلات تلخبیماری بیش فعالیدارویی ضد بیش فعالی سیستگوشه بیماری اتوزومال رسسمسمومیت دانش آموزان، قمابسیاری از بیماری های جدیآیا امکان بازسازی اندامهملاحظات بیهوشی قبل از جررمز گشایی از اتصالات مغزتکامل مداومچند جهانیزیرک ترین مردمانسان یک کتابخانه استچرا یک ساعت، 60 دقیقه و یک سرنوشتتراشه ها روی مغزابعاد بالاترجستجوی هوشیاری در مغز ماهوش مصنوعی ساخته هوش طبیعامل کلیدی در کنترل کارآاز تکامل تا مغز، از مغز تیک پیشنهاد خوب برای آسان یک آلل ژنتیکی که از نئاندخار و گلبیان ژن های اسکیزوفرنی دفقر داده ها در هوش مصنوعیدر آرزوهایت مداومت داشتهگرفتار محدودیت ها و ابعامعمای اخلاقی قطاررویا تخیل یا واقعیتتفاوت های تکاملی در مغز وآیا رژیم غذایی گیاهی سلامنابع انرژی از نفت و گاز تکثیر سلول در برابر توقف چهار میلیارد سال تکامل بزبان و شناخت حقیقت قسمت داولین دارو برای آتاکسی فنسبیت عام از زبان دکتر برسرعت فکر کردن چگونه استاحساسات کاذبحلقه های اسرارآمیزهوش عاطفی بیشتر در زنانعشق، شلوغ کردن نیستخطای ادراک کارمااستفاده از نظریه ی تکامل ژن ضد آلزایمربالای هر دستی، دستی هستفیزیک و هوشیاریدرمان های جدید در بیماری تلاش های جدید در ALSپیموزایدمغز مادران و کودکان در زمروزهای بد باقی نمیماندآتاکسی مخچه ای خودایمنمنبع هوشیاری کجاست قسمت تاثیر نگاه انسان بر رفتانوار عصب و عضله مهم در تشسفرنامه سفر به بم و جنوب تصور از زمان و مکانایمپلانت استخوانی در آسیهفت چیز که عملکرد مغز تو شیر و دوغ بادامادب برخورد با دیگرانحد و مرزها توهم ذهن ماستاصفهان زیباهیچ کاری نکردن به معنی چیدندان ها را مسواک بزنید تکمی زاویه ی دیدت را عوض کبازخورد یا فیدبکفراموشی آرماندرمان جدید کنترل مولتیپلتمرکز و مدیتیشنپیدایش زبانمغز انسان رو به کوچک تر شروشی جدید در درمان قطع نخآزار دیگری، آزار خود استمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتتاثیر گیاه خواری بر رشد وایا کوچک شدن مغزانسان النوسانات کوانتومی منبع ماسلولهای بنیادی مصنوعی درتغییر زودتر اتصالات مغزیهمیشه راهی هستشاهکار شش گوشارتباط بین هوش طبیعی و هوحس و ادراک قسمت چهل و هشتاعتماد به خودديدن با چشم بسته در خواب کوچک شدن مغز از نئاندرتابحثی درباره هوش و تفاوتهپختگی پس از چهل سالگي به فضای قلب منبع نبوغ استدرهای اسرارآمیز و پوشیدهتو کز محنت دیگران بی غمیمغز در تنهایی آسیب میبینرژیم غذایی حاوی تخم مرغ وافتخار انسانچگونه مغز پیش انسان یا هممنبع هوشیاری کجاست؟(قسمتاثیر دپاکین بر بیماری ماگر نیروی مغناطیس نباشد سندرم سردرد به دلیل افت فجنبه های موجی واقعیتهنر فراموشیشجاعت و ترساز نخستین همانند سازها توقتی تو از یاد گرفتن باز حس و ادراک قسمت پنجاه و سبه نقاش بنگردانش محدود به ابعاد چهارکیست کلوئید بطن سومماست مالی با هوش انسانیبرنامه و ساختار پیچیده مپرسش و چستجو همیشه باقی اقانون مندی نقشه ژنتیکی مدرک عمیق در حیواناتتولید مثل فقط با یک مادر نقش مرکز تنفس سلولی در بیرجزخوانی هایی که امروز بالگوی بنیادین و هوشیارینگاه انسان محدود به ادرامهربانی، شرط موفقیتتاثیر درجه حرارت بر عملکابزار بقا از نخستین همانسیاهچاله ی منفرد یا سیاهجهان هایی در جهان دیگرهوش مصنوعی از عروسک های بضایعه ی شبکه لومبوساکرالاز تکینگی تا مغز و از مغز ویرایش DNA جنین انسان، برحس و ادراک قسمت شصت و ششبه سخن توجه کن نه گویندهداروهای ام اسکاش شرف اجباری بود یا حتیمخچه تاثیر گذار بر حافظهبرخی نرمش ها برای زانوآنها نمیخواهند دیگران راقدرت شناختی انسان، محدوددرس گرفتن از شکست هاتوهم وجودنقش حیاتی تلومر دی ان آ دزمان و گذر آن سریع استامیدواری و مغزچالش دیدگاه های سنتی در بمیگرن و خوابتاثیر سلامت دستگاه گوارشابزار بقا از نخستین همانسال 2025 سال بین المللی علمجهانی که از یک منبع، تغذیهوش مصنوعی از عروسک بازی طیف انسفالیت، گیلن باره از تکینگی تا مغز از مغز تواکسن کووید 19 چیزهایی که خواندن ، یکی از شستشو دهنبیماری میاستنی گراویسداروی جدید برای میاستنی کشف جمجمه ای درکوه ایرهومرگ و میر پنهانبرداشتت از جهان رو زیاد آیا ما تنها موجودات زنده لازم است هیچ کاری نکنیدذهن سالمتوصیه های غیر دارویی در سنقش غذاها در کاهش دردهای زندگی در جمع مواردی را برانحراف و حقیقتنجات در راستگوییما از اینجا نخواهیم رفتتحریک عمقی مغزابزار بقای موجود زنده از سازگاری با محیط بین اجزاجاودانگی مصنوعیهوش مصنوعی از عروسک تا کمعلم بدون توقفاز تکینگی تا مغز از مغز توابستگی یعنی قلادهخواص شگفت هویجبیماری تی تی پیداستانها و مفاهیمی اشتباگوشت خواری یا گیاه خواریمسیر دشوار تکامل و ارتقابسیاری از بیماری های جدیآیا انسان با مغز بزرگش اخممانتین یا آلزیکسا یا ابرمز پیشرفت تواضع است نه طتکامل چشمچند جهانیزیست شناسی کل در جزء فراکانسان باشچرا پس از بیدار شدن از خوسریع دویدن مهم نیستتراشه ی هوش مصنوعی در مغزاتفاق و تصادفحفره در مغزهوش مصنوعی، کیفیت فریب معادت همیشه خوب نیستاز تکامل تا مغز، از مغز تاز تکامل تا مغز، از مغز تیک جهش ممکن است ذهن انسانخارق العاده و استثنایی ببیان حقیقتفلج نخاعی با الکترودهای در آسمان هدیه های نادیدنگریه ی ابر، رمز طراوت باغمعماری، هندسه ی قابل مشارویا حقی از طرف خداتفاوت های زبانی سرمنشا تآیا رژیم غذایی گیاهی سلامنابع انرژی از نفت و گاز تأثیر نیکوتین سیگار بر مچهار ساعت پس از کشتار خوکزبان و شناخت حقیقت قسمت ستشنچ پانایوتوپولوس تشنج اولین دروغچسبیدن به خود، مانع بزرگ سطح آگاهی، رخدادهای زندگاخلاق و علوم اعصابحمله ویروس کرونا به مغزهوش عاطفی در زنان بیشتر اعصب حقوق نورولووخطای حساستفاده از هوش مصنوعی در ژنها نقشه ایجاد ابزار هوبالاترین هدف از دولتفیزیک آگاهیدرمان های جدید سرطانتلاش های جدید در درمان فرپیچیدگی های مغزمگسمغز چون ابزار هوش است دلیروزهای سختآتش منبع انرژیمنبع هوشیاری کجاست قسمت تاثیر هوش مصنوعی بر مغزنوار عصب و عضله برای تاییسفرنامه سفر به بم و جنوب تصاویر زیبای رعد و برقایمان به رویاهفت سین یادگاری از میراث شیشه ی بازالتی و سیلیکونادراک ما درک ارتعاشی است حریص نباشاصل بازخوردهیچ کس مانند تو نگاه نمیکده روش موفقیتکمالگرایی دشمن پیشرفتبازسازي مغز و نخاع چالشی فرایند پیچیده ی خونرسانیدرمان جدید ام استمرکز بر هدفپیر شدن حتمی نیستمغز انسان رو به کوچکتر شدروشی جدید در درمان نابینآسيب میکروواسکولاریا آسمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتتاثیر گیاه خواری بر رشد وایا این جمله درست است کسینوشیدن چای برای مغز مفید سلام تا روشناییتغییر عمودی سر انسان از پهمیشه عسل با موم بخوریمشاید گوشی و چشمی، آماده شارتباط شگفت مغز انسان و فحس و ادراک قسمت چهل و دوماعتماد به خوددی متیل فومارات(زادیوا)(کوچکی قلببحثی درباره احساسات متفاپدیده خاموش روشن در پارکفضای خالی ای وجود ندارددرون قفس یا بیرون از آنتو پیچیده ترین تکنولوژی مغز را از روی امواج بشناسرژیم غذایی سالم و ضد التهافراد آغاز حرکت خودشان رچگونه هموساپينس بر زمین منبع هوشیاری کجاست؟(قسمتاثیر داروهای ضد التهاب اگر نعمت فراموشی نبود بسسوی ما آید نداها را صداجنسیت و تفاوت های بیناییهنر حفظ گرهشرکت نورالینک ویدیویی ازاز نخستین همانند سازها توقتی خودت را در آینه دیدیحس و ادراک قسمت پنجاه و شبه نادیدنی ایمان بیاوردانش بی نهایتکپسول ژری لاکتماشین دانشبرنامه ی مسلط ژنها در اختپرسشگری نامحدودقانون گذاری و تکاملدرگیری قلب در بیماری ویرتولید مثل اولین ربات های نقش نگاه از پایین یا نگاهرحم مصنوعیالگوبرداری از طبیعتنگاه از بیرون مجموعهموفقیت هوش مصنوعی در امتتاثیر درجه حرارت بر عملکابزار بقا از نخستین همانسیاهچاله ی تولید کنندهجهان یکپارچههوش مصنوعی از عروسک های بضایعه ی عروقی مخچهاز تکینگی تا مغز از مغز تویشن پروحس و ادراک سی و هفتمبهبود حافظه پس از رخدادهداروهای تغییر دهنده ی سیکتاب گران و پرهزینه شد ولمخاطب قرار دادن مردم، کابرخی نرمش های گردنآنژیوگرافی از مغزقدرت عشقدست و پا زدن در سایه؟توهم بی خدایینقش خرچنگ های نعل اسبی درزمان و صبرامیدی به این سوی قبر نیستچاالش ها در تعیین منبع هومیگرن و روزه داریتاثیر عصاره تغلیظ شده گیابزار بقا از نخستین همانسال سیزده ماههجهانی پر از سیاهچاله یا پهوش مصنوعی از عروسک بازی طبیعت موجی جهاناز تکینگی تا مغز از مغز تواکسن کرونا و گشودن پنجرخواندن، دوست روزهای سختبیماری میاستنی گراویسداروی جدید برای کاهش وزنکشف جدید تلسکوپ جیمز وبمرگ و میر بسیار بالای ناشبررسي علل احتمالي تغيير آیا مصرف مولتی ویتامین هلبخند بزن شاید صبح فردا زذهت را روی چیزهای مفید متتوصیه هایی در مصرف ماهینقشه مغزی هر فرد منحصر بهزندگی در سیاهچالهاندوه در دنیا استنخاع ما تا پایین ستون فقرما اشیا را آنطور که هستندتحریک عمقی مغز در آلزایمابزار بقای موجود زنده از ستم با شعار قانون بدترین جایی برای یاد گرفتن باقی هوش مصنوعی از عروسک تا کمعلم در حال توسعهاز تکینگی تا مغز- از مغز واسطه ها د رمسیر ایجاد مغخواص عجیب لوبیابیماری خود ایمن اعصاب محدخالت در ساختار ژنهاگیلگمش باستانی کیستمسئول صیانت از عقیده کیسبشکه ای که ته نداره پر نمآیا احتمال دارد رویا از آمن و وجود توهمیرمز امید، بی نیازی از مردتکامل و ارتقای نگاه تا عمچند جهانی و علمزیست شناسی باور حقیقت یا انسان جدید از چه زمانی پاچرا ارتعاش بسیار مهم استسریعترین کامپیوتر موجودتراشه ی بیولوژِیکاتوبان اطلاعات و پلِ بینحق انتخابهوش مصنوعی، اتفاقات و تحعادت کن از بالا نگاه کنیهوش احساسیعادت کن خوب حرف بزنیاز تکامل تا مغز، از مغز تیک رژیم غذایی جدید، می توبیداری معنوی یعنی دوستی فلج بل، فلجی ترسناک که آندر آستانه ی موج پنجم کوویگربه شرودینگر و تاثیر مشمعنی روزهرویاها از مغز است یا ناخوتفاوت ایستایی و تکاپوآیا راهی برای بهبود وضعیمنابع انرژی از نفت و گاز تأثیر نگاه انسان بر رفتانون و القلمزبان جانسوزتشنج چیستاولین سلول مصنوعینسبت ها در کیهانسعی کن به حدی محدود نشویاخلاق پایه تکامل و فرهنگحمایت از طبیعتهوش عاطفی در زنان بیشتر اعصب سیاتیکخطر آلودگی هوااستفاده از انرژی خلاژنها ، مغز و ارادهباهوش ترین و با کیفیت تریفیزیکدانان ماشینی برای تدرمان های رایج ام استلاش های جدید در درمان سرپیچیدگی های مغزی در درک زمغز چگونه صداها را فیلتر روزهای سخت میگذردآثار باستانی تمدن های قدمنبع هوشیاری کجاست قسمت تاثیر ویتامین دی بر بیمانوار عصب و عضله تعیین محلسفرنامه سفر به بم و جنوب تصادف یا قوانین ناشناختهاین پیوند نه با مغز بلکه هم نوع خواری در میان پیشیشکل های متفاوت پروتئین هادراک، فراتر از آنچه معمحرکات چشم، ترجمه کننده ی اصل در هم تنیدگی و جهانی هیچ کس حقیقت را درون مغز دهن، بزرگترین سرمایهکمردردباغچه ی منفرایند تکامل و دشواری هادرمان جدید ای ال اس، توفرتمرکز بر امروزپیراستاممغز ایندگان چگونه استروشی جدید در درمان سکته مآسیب ها ناشی از آلودگی هومنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتتاثیر گیاه خواری بر رشد وایا ابزار هوشمندی یا مغز نوعی سکته مغزی ، وحشتناک سلاح و راهزنیتغییرات منطقه بویایی مغزهمیشه، آنطور نیست که هستشاید درست نباشدارتباط شگفت انگیز مغز انهز ذره، یک دنیاستحس و ادراک قسمت چهل و سوماعتماد بی مورددین اجباریکوچکترین چیز یک معجزه اسبحثی درباره احساساتی غیرپروژه ی ژنوم انسانیقفس دور خود را بشکندرون و بیرون، جدای از هم تو آرامش و صلحیمغز زنان جوانتر از مغز مررژیم غذایی ضد التهابیافراد بی دلیل دوستدار تو چگونه هوشیاری خود را توسمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمتاثیر داروی ضد تشنج سدیم اگر نعمت فراموشی نبود بسسوپاپ ها یا ترانزیستورهاجنسیت و تفاوت های بیناییهنر دانستنشربت رب اناراز نشانه ها و آثار درک شدوقتی خورشید هست شمع به کاحس و ادراک قسمت بیست و چهبه هلال بنگردانشمندان موفق به بازگردکامپیوتر سایبورگمبانی ذهنی سیاه و سفیدبرندگان نوبل فیزیک ۲۰۲۱پس از اگو یا بعد از نفسقانون جنگلدرگیری مغز در بیماری کویتولید یا دریافت علمنقش نظام غذایی در تکامل مرحم مصنوعیالتهاب شریان تمپورالنگاه از دور و نگاه از نزدموفقیت در تفکر استتاثیر درجه حرارت بر عملکابزار بقا از نخستین همانسیاهچاله، سیاه خالص یا پجهان یکپارچههوش مصنوعی از عروسک های بضایعات در عصب زیر زبانیاز تکینگی تا مغز از مغز تواقعیت فیزیکی، تابعی از حس و ادراک- قسمت پنجاه و بهداشت خوابداروهای ضد بیماری ام اس وکتاب زیست شناسی باورمدل همه جانبه نگر ژنرالیبرخی یونها و مولکول های مآنان که در قله اند هرگز خقسم به فقردست کردن در گوشتوهم تنهایینقش داروهاي مختلف معروف زمان واقعیت است یا توهمامیدی تازه در درمان سرطانابینایی در نتیجه ی گوشی میگرن سردردی ژنتیکی که بتاریک ترین بخش شبابزار بقا از نخستین همانسانسور از روی قصد بسیاری جهانی در ذهنهوش مصنوعی از عروسک بازی طبیعت بر اساس هماهنگیاز تکینگی تا مغز از مغز تواکسن کرونا از حقیقت تاتخواب زمستانی سلول های سربیماری های میتوکندریداروی جدید برای ای ال اسکشیدن مادی روشی برای جلومرگ و سوال از قاتلبررسی مغز با امواج مادون آیا مغز تا بزرگسالی توسعلحظات خوش با کودکانذخیره ی شگفت انگیز اطلاعتوضیحی ساده در مورد هوش منقشه های مغزی جدید با جزیزندگی زمینی امروز بیش از اندوه دردی را دوا نمیکندنخاع درازتر یا کوتاهتر کما به جهان های متفاوت خودتخریب مغز به دلیل کمبود بابزار بقای موجود زنده از ستم، بی پاسخ نیستجایی خالی نیستهوش مصنوعی از عروسک تا کمعلم راهی برای اندیشیدن ااز تکینگی تا مغز- از مغز وبینار اساتید نورولوژی دخود جسم و یا تصویربیماری دویکدر موج، راز خلقت نهفته اسگیاه بی عقل به سوی نور میمسئولیت جدیدبشریت از یک پدر و مادر نیآیا احتمال دارد رویا از آمن کسی در ناکسی دریافتم رمز بقای جهش ژنتیکیتکامل و ریشه ی مشترک خلقتچند روش ساده برای موفقیتزیست، مرز افق رویداد هستانسان خطرناکترین موجودچرا به هم اعتماد نمیکنیمسرکه انگبین عسلی مفید برتربیت کودکان وظیفه ای مهاتوسوکسیمایدحقیقت قربانی نزاع بین بی حقیقت آنطور نیست که به نظهوش احساسیعادت کردن به نعمتاز خود رها شویکی از علل محدودیت مغز امبیداری و خواب کدام بهتر افلج خوابدر برابر حقایق جدیدگزیده ای از وبینار یا کنفمعاینه قبل از نوار عصب و رویاهای پر رمز و حیرتی درتفاوت ارباب و رهبر حقیقیآیا راهی برای رفع کم آبی منابع انرژی از نفت و گاز تأثیر شیرینی های حاوی لونوآوری ای شگفت انگیز دانزبان ریشه هایی شناختی استشنج و حرکات شبه تشنجی قااوکرلیزوماب داروی جدید شنسبت طلایی، نشانه ای به سشلیک فراموشیاختلا ل در خود عضلهحوادث روزگار از جمله ویرهوش عاطفی رمز آزادگیعضلانی که طی سخن گفتن چقدخطر حقیقی، خود انسان استاستفاده از سلول های بنیاژنهای مشترک بین انسان و وباور و کیهان شناسیفال نیکودرمان های علامتی در ام استلاش های جدید شرکت نورالپیوند قلب خوک، به فرد دچامغز ناتوان از توجیه پیداروش مقابله مغز با محدودیآدم عاقل، وقت خودش را هدرمنبع هوشیاری کجاست قسمت تاثیر ویروس کرونا بر مغز نوار عصب و عضله در مطب دکسفری به آغاز کیهانتضادهای علمیاین اندوه چیستهمه چیز موج استشکل پنجم مادهادغام میان گونه های مختلحرکت چرخشی و دائمی کیهاناصل علت و تاثیرهیچ اندر هیچدو ویژگی انتزاع و قدرت تجکمردرد ناشی از تنگی کانابترس از اینکه کسی، به درگفرایند حذف برخی اجزای مغدرمان جدید سرطانتمساح حد واسط میان مغز کومغز ابزار بقای برتر مادیريتوکسيمب در درمان ام اسآسیب روانی شبکه های اجتممنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتتاثیر گیاه خواری بر رشد وایا بیماری ام اس (مولتیپنیوالینسلسله مباحث هوش مصنوعیتغییرات مغز پس از 40 سالگیهمکاری یا رقابتشایسته نیست در جیب خود قرارتباط شگفت انگیز مغز انهزینه ای که برای اندیشیدحس و ادراک قسمت نهماعتیاد و تلاش های درمانی دین، اجباری نیستکووید نوزده و خطر بیماری بحران ذهن فیلمی قابل تامپروژه ی ژنوم انسانیقفس ذهندرون آشفته ی تو و ظاهر خنتو افق رویداد جهان هستیمغزهای کوچک بی احساسرژیم غذایی ضد دردافزایش قدرت ادراکات و حسچگونه واکسن کرونا را توزمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمتاثیر درجه حرارت بر مغزاگر با مطالعه فیزیک کوانسوپاپ ها یا ترانزیستورهاجهل مقدسهنر رها شدن از وابستگیشربت ضد خلطاز نظر علم اعصاب یا نرووسوقتی ریشه ها عمیقند از چیحس و ادراک قسمت بیست و یکبه کدامین گناه کشته شدنددانشمندان نورون مصنوعی سکاهش میل جنسی در ام اسمباحث مهم حس و ادراکبرین نت به جای اینترنتآلودگی هوا چالش قرن جدیدقانون جنگلدرگیری مغز در بیماران مبتولید پاک و فراوان انرژینقش نظریه تکامل در شناسارسم عاشق کُشی و شیوهٔ شهرام آر آی جدید با قدرت شگفنگاه از درون قفس یا بیرونمولکول ضد پیریتاثیر درجه حرارت بر عملکابزار بقا از نخستین همانسیاره ی ابلهانجهان کنونی و مغز بزرگتریهوش مصنوعی از عروسک های بضرورت زدودن افکاراز تکینگی تا مغز از مغز تواقعیت چند سویهحس و ادراک- قسمت بیست و پبهداشت خواب، رمز حافظه ی داروهای ضد تشنج با توضیح کتاب طبیعت در قالب هندسهمدل هولوگرافیک ژنرالیزهبرخی اثرات مضر ویتامین دآنتی بادی منوکلونال در دقضاوت ممنوعدست آسمانتوهم جدایینقش درختان در تکاملزمان پلانکامگا سه عامل مهم سلامتناتوانی از درمان برخی ویمیگرن شدید قابل درمان استاریکی من و تو و گرد و غباابزار بقا از نخستین همانسانسور بر بسیاری از حقایجهان، تصادفی نیستهوش مصنوعی از عروسک بازی طعمه ی شبکه های ارتباط اجاز تکینگی تا مغز از مغز تواکسن کرونا ساخته شده توخواب سالم عامل سلامتیبیماری های مغز و اعصاب و داروی جدید برای دیابتکشتن عقیده ممکن نیستمرگ انتقال است یا نابود شبررسی و اپروچ جدید بر بیمآیا همه جنایت ها نتیجه بیلرزش ناشی از اسیب به عصبذره ی معین یا ابری از الکتوضیحات دکتر فاطمی در مونقشه با واقعیت متفاوت اسزندگی زودگذراندوهگین نباش اگر درب یا نخستین تمدن بشریما با کمک مغز خود مختاريمتداوم مهم است نه سرعتابزار بقای موجود زنده از ستون فقرات انسان دو پا جلجاذبههوش مصنوعی از عروسک تا کمعلم ساختن برج های چرخاناز تکینگی تا مغز- از مغزتوجود قبل از ناظر هوشمندخودآگاهی و هوشیاريبیماری دیستروفی میوتونیدر میان تاریکی و روشناییگیاه خواری و گوشت خوار کدمسئولیت در برابر محیط زیبعد پنجمآیا بدون ناظر هوشمند هم بمن پر از تلخیمرمز جهانتکامل ابزار هوش ، راه پر چندین ماده غذایی که ماننزاویه نگاه ها یکسان نیستانسان در هستی یا هستی در چرا بیماری های تخریبی مغسرگیجه از شایعترین اختلاترجمه فعالیت های عضله به اتصال مغز و کامپیوترحقیقت افرادهوش بشری تهدید برای بشریعادت بد را ترک کنخبر مهم تلسکوپ هابلاز درخواست ها جدا شویافته های نوین علوم پرده بیرون اصل است یا درونفلج خواب چیستدر جراحی کمر عجله نکنیدگزارش یک مورد جالب لخته ومعادله ها فقط بخش خسته کنرویای شفافتفاوتهای جنسیتی راهی براآیاما مقهور قوانین فیزیکمنابع انرژی از نفت و گاز تئوری تکامل امروز در درمنوار مغز مشاهده ی غیر مستزبان شناسی مدرن در سطح سلتشنج به صورت اختلال رفتاايندگان چگونه خواهند دیدنشانه های گذشته در کیهان شلیک فراموشیاختلاف خانوادگی را حل کنحکمت الهی در پس همه چیزهوشمندی کیهانغم بی پایانخطر را بپذیراستفاده از سلول های بنیاژنهای هوش ، کدامندباید از انسان ترسیدفاکسیبتدرمان ژنتیکی برای نوآوریتلاش هایی در بیماران قطع پیوند مدفوعمغز و قلب در جنین موش مصنروش های صرفه جویی در ایجاآرمانگرای تخیلی نباشمنبع هوشیاری کجاست قسمت تاثیر ژنها بر اختلالات خنوبت کودکانسقوط درون جاذبه ای خاص، چتظاهر خوابیده ی مادهاین ایده که ذرات سیاهچالهمه چیز و هیچ چیزشکرگزار هر چیزی باش که داادغام دو حیطه علوم مغز و حس متفاوتاصل عدم قطعیت از کوانتوم هیچگاه از فشار و شکست نتردو بیماری روانی خود بزرگ کمردرد و علل آنبحتی علمی درباره تمایل بفراتر از دیوارهای باوردرمان جدید سرطانتنفس هوازی و میتوکندریمغز ابزار برتر بقاریه زغالیآسیب عصب پا به دنبال اعتیمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتتاثیر گیاه خواری بر رشد وایا بدون زبان میتوانیم تنیکولا تسلاسلطان جنگل یا صاحب ملکوتتغییرات آب و هوایی که به همانند سازی در انسانشادی، پاداش انجام وظیفهارتباط غیرکلامی بین انساهزینه سنگین انسان در ازاحس و ادراک قسمت چهارماعتیاد را به دور بیندازدیوار همه اش توهم بودکودک هشت ساله لازم است آدبخش فراموش شده ی حافظهپروژه ی علمی پیوند مغز ساقفس را بشکندروغ نگو به خصوص به خودتتو انسانی و انسان، شایستمغز، فقط گیرندهراه فراری نیستافزایش میل جنسی با خوردن چگونه آن شکری که می خوریممنبع هوشیاری در کجاست؟ قتاثیر درجه حرارت بر عملکاگر تلاش انسان امروز براسوپاپ ها یا ترانزیستورهاجهان فراکتالهنر، پر کردن است نه فحش دشش مرحله تکامل چشماز نظر علم اعصاب اراده آزوقتی شروع به بیدار شدن میحس و ادراک قسمت بیست و دوبه امید روزهای بهتردانشمندان یک فرضیه رادیککاهش مرگ و میر ناشی از ابمبتکران خودشکوفابرای یک زندگی معمولیآلودگی هوا و ویروس کروناقانونمندی و محدودیت عالمدرگیری مغزی در سندرم کووتولید اندام با چاپ سه بعدنقش هورمون های تیروئید درساناها و ابر رساناها و عام اس و سرطاننگاه از درون مجموعه با نگمولتیپل اسکلروز در زنان تاثیر درجه حرارت بر عملکابزار بقا از نخستین همانسیاره ابلهانجهان کاملی در اطراف ما پرهوش مصنوعی از عروسک بازی ضرب المثل یونانیاز تکینگی تا مغز از مغز تواقعیت چیستحس و ادراک- قسمت شصت و چهبوزون هیگز چیستداروی فامپیریدین یا نورلکتاب، سفری به تاریخمدل هولوگرافیک تعمیم یافبرخی اختلالات عصبی مثانهآنتروبات؛ ترکیب سلول زندقطار پیشرفتدست بالای دستتوهم جدایی و توهم علمنقش ذهن و شناخت در حوادث زمان به چه دلیل ایجاد میشاما شما از دید خفاش کور هناتوانی در شناسایی چهره میاستنی گراویس بدون آنتیتاریکی و نورابزار بقا از نخستین همانسانسور ذهنجهش های ژنتیکی مفید در ساهوش مصنوعی از عروسک بازی ظهور امواج مغزی در مغز مصاز تکینگی تا مغز از مغز تواکسن آلزایمرخواب سالم عامل سلامتی و یبیماری های ژنرالیزه ی عصداروی جدید ضد فشار خونگل خاردار، زیباستمرگ تصادفیبررسی ژنها در تشخیص بیماآیا هوش مصنوعی می تواند نلرزش دست ها و گردن و سر ETذرات کوانتومی زیر اتمی قتیوتیکسن داروی ضد جنوننقص های سیستمی ایمنیزندگی سلول در بدن، جدای ااندام حسی، درک از بخش هاینخستین تصویر از سیاهچالهما بخشی از این جهان مرتبطتداخل مرزها و صفات با بینابزار بقای موجود زنده از ستارگانی قبل از آغاز کیهجاذبه و نقش آن در شکلگیریهوش مصنوعی از عروسک تا کمعلایم کمبود ویتامین E را از تکینگی تا مغز، از مغز وراپامیل در بارداریخودآگاهی و هوشیاريبیماری سلیاکدر مانهای کمر دردگیرنده باید سازگار با پیمستند جهان متصلبعد از کروناآیا برای تولید مثل همیشه من بی من، بهتر یاد میگیرمرمز جهان خاصیت فراکتالتکامل تکنولوژیچندجهانیزاوسکا درمان گوشرانسان عامل توقف رشد مغزچرا حیوانات سخن نمی گوینسرگردانیترجمه ی فعالیت های عضله باثر مضر مصرف طولانی مدت رترجمه ای ابتدایی از اسرااثرات فشار روحی شدیدحقیقت انسانهوش در طبیعتعادت دادن مغز بر تفکرخدا موجود استاز دست دادن دم در پیشینیایاد گرفتن مداومبیست تمرین ساده برای جلوفلج دوطرفه عصب 6 چشمدر درمان بیماری مولتیپل گشایش دروازه جدیدی از طرمعجزه های هر روزهروان سالمتقلید مرحله ای نسبتا پیشآگاهی فراتر از آگاهیمنابع انرژی از نفت و گاز تئوری تکامل در پیشگیری و نوار مغز با توضیح دکتر فازبان شناسی نوین نیازمند تشنج عدم توازن بین نورون ايا اراده آزاد توهم است ینشانه های پروردگار در جهشنا در ابهای گرم جنوب نیااختلال حرکتی مانند لرزش حافظه میتواند بزرگترین دهوشمندسازی زندان هاغم بی پایانخطرات هوش مصنوعیاستفاده از سلول های بنیاژنهای حاکم بر انسان و انسبابا زود بیافاجعه ی جهل مقدسدرمان کارتی سل و تومور مغتلاش در تولید انرژی به رنپیوند مدفوع در درمان بیممغز و هوش، برترین ابزار بروش های عملی برای رفع کمرآرام باشمنبع هوشیاری کجاست قسمت تاثیر کلام در آیات کلام بنور از عمق تاریکیسقوط زیگزاگی یا ناگهانیتظاهری از ماده است که بیداین ابتدای تناقض هاستهمه چیز کهنه میشودشکست حتمیارتقا و تکامل سنت آفرینش حس چشایی و بویاییاصل، روان و نفس استهیپرپاراتیروئیدیسمدو بار در هفته ماهی مصرف کمردرد با پوشیدن کفش منابحث درباره پیدایش و منشا پیشینیان انسان از هفت میفرار در فرار از میزبان، ددرمان دارویی سرطان رحم بتنفس هوازی و میتوکندریمغز از بسیاری حقایق می گرریواستیگمینآسانی موفقیتمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتتاثیر گیاه خواری بر رشد وایا تکامل هدفمند استنیاز به آموزش مجازی دیجیسم زنبور ، کلیدی برای وارتغییرات تکاملی سر انسان همجوشی هسته ای، انرژِی بشب سیاه سحر شودارتروز یا خوردگی و التهاهزاران سال چشم های بینا وحس و ادراک قسمت نوزدهماعداد بینهایت در دنیای مدیوار، از ابتدا توهم بودکودک ایرانی که هوش او از بخش های تنظیمی ژنومپروانه ی آسمانیقله برای دیدن نه برای به دریا آرام نخواهد شد کشتی تو با همه چیز در پیوندیمغز، همه ی واقعیت را نمیبراه نجاتافزایش مرگ و میر سندرم کوچگونه انتظارات بر ادراک منبع هوشیاری در کجاست؟(قتاثیر درجه حرارت بر عملکاگر خواهان پیروزی هستیسوخت هیدروژنی پاکجهان قابل مشاهده بخش کوچهوموارکتوس ها ممکن است دششمین کنگره بین المللی ساز نظر علم اعصاب اراده آزویتنام نوعی کرونا ویروس حس و ادراک قسمت بیست و سوبه بالا بر ستارگان نگاه کدانشمندان ژنی از مغز انسکاهش التهاب ناشی از بیمامتواضع باشبرای پیش بینی آینده مغز دآلودگی هوا و پارکینسونقارچ بی مغز در خدمت موجوددرگیری مغزی در سندرم کووتولید سلولهای جنسی از سلنقش هورمون زنانه استروژنرستگاری محدود به یک راه نام اس یا تومور؟نگاه حقیقی نگاه به درون امواد کوانتومی جدید، ممکنتاثیر درجه حرارت بر عملکابزار بقا از نخستین همانسیاره ابلهانجهان پیوستههوش مصنوعی از عروسک بازی ضربه مغزی در تصادف راننداز تکینگی تا مغز از مغز تواقعیت چیستحسن یوسف باغچه ی منبوزون هیگز جهان را از متلداروی لیراگلوتیدکتابخانهمدل های ریز مغز مینی برینبرخی اصول سلامت کمرآنزیم تولید انرژی در سلوقطره قطرهدستورالعمل مرکز کنترل بیتوهم جسمنقش روی و منیزیم در سلامتزمان شگفت انگیزامروز دانش ژنتیک هیچ ابهنادیدنی ها واقعی هستندمیدان مغناطيسي زمین بشر تاریکی خواهد ترسیدابزار بقا از نخستین همانساهچاله ها تبخیر نمیشودجهش های ژنتیکی غیر تصادفهوش مصنوعی از عروسک بازی ظرف باید پر شود چه با چرک از تکینگی تا مغز از مغز تواکسن ایرانی کرونا تولیدخواب عامل دسته بندی و حفطبیماری های روانی با تاثیداروی جدید ضد میگرنگل درون گلدانمرگ عاطفه و محبتبررسی بیماری التهابی رودآیا هوش مصنوعی زندگی بشرلرزش عضله یا فاسیکولاسیوذرات کوانتومی زیر اتمی قتیک و اختلال حرکتینقص در تشخیص هیجانات عامزندگی، مدیریت انرژیانرژی بی پایان در درون هرنخستین روبات های زنده ی جما تحت کنترل ژنها هستیم یترقی واقعی یا شعار ترقیابزار بقای موجود زنده از سخن نیکو مانند درخت نیکوجبران از دست رفته هاهوش مصنوعی به کمک هوش طبیعلایم کمبود ویتامین E را از تکینگی تا مغز، از مغز ورزش هوازی مرتب خیلی به قخودت را از اندیشه هایت حفبیماری شارکو ماری توثدر محل کار ارزش خودت را بگالکانزوماب، دارویی جدیمشکل از کجاستبعد از کروناآیا بزرگ شدن مغز فقط در دمننژیتتکامل جریان همیشگی خلقتنه ناامیدی بلکه ارتقازبان فرایند تکاملی برای انسانیت در هم تنیده و متصچرا حجم مغز گونه انسان درسربازان ما محققا غلبه می چرا خشونت و تعصبسربرولایزینترس و آرمان هااثرات مفید قهوهحقیقت اشیاهوش عاطفی قسمت 11عارضه جدید ویروس کرونا سخدا نور آسمان ها و زمین ااز روده تا مغزیاد بگیر فراموش کنیبیش از نیمی از موارد انتقفن آوری های جدید علیه شنادر دعواها چه میکنی؟پل جویی اصفهانمعجزه ی چشمروبات ها قول میدهندتقلید از روی طبیعتآپومورفین در پارکینسونمنابع انرژی از نفت و گاز تئوری جدید، ویران کردن گنوار مغز ترجمه رخدادهای زبان، نشان دهنده ی سخنگو تشویق خواندن به کودکانايا اراده آزاد توهم است ینشانه های بیداری روحیشناخت ناشناختهاختلال خواب فرد را مستعد حافظه های کاذبهوشیاری و وجودغیرقابل دیدن کردن مادهدفاع از پیامبراستفاده از سلول های بنیاکفش و کتابباد و موجفارغ التحصیلان، فقیر و ددرمان پوکی استخوانتلاشی برای درمان قطع نخاپیوند مغز و سر و چالشهای مغز و اخلاقروش هایی برای مقابله با اآرامش و دانشمنبع هوشیاری کجاست قسمت تاثیر کپسول نوروهرب بر ننور درونسلول های مغزی عامل پارکیتعویض دارو در تشنجهمه چیز در زمان مناسبشکستن مرز دور مغزارتقا یا بازگشت به قبل ازحس و ادراک (قسمت اول )اصلاح خطا با رفتن بر مسیرهاوکينگ پیش از مرگش رسالدو برابر شدن خطر مرگ و میکنفرانس تشنج هتل کوثر اصبحثي درباره هوش و تفاوتهپیشرفت های باور نکردنی دفرد موفقدرمان زخم دیابتی با تکنوتنفس بدون اکسیژنمغز به تنهایی برای فرهنگ ریاضیات یک حس جدید استآشنا پنداریمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتتاثیر گیاه خواری بر رشد وایجاد احساساتچیز جدید را بپذیرسماگلوتید داروی کاهش دهنتغذیه بر ژنها تاثیر داردهمدلی و هوش عاطفیشبیه سازی میلیون ها جهان ارزش های وارونههستي مادي ای که ما کوچکترحس و ادراک قسمت هفتمبقا با سازگارترین فرد اسدید تو همیشه محدود به مقدکودکان مهاجربخش بزرگی حس و ادراک ما اپرواز از نیویورک تا لوس آقله سقوطدریای خداتو با باورهایت کنترل میشمغزتان را در جوانی سیم کشراه های جدید برای قضاوت رافزایش سرعت پیشرفت علوم چگونه به سطح بالایی از هومنبع خواب و رویاتاثیر درجه حرارت بر عملکاپل ویژن پرو در تشخیص بیمسودمندی موجودات ابزی بر جهان موازی و حجاب هاهورمون شیرساز یا پرولاکتشعار و عملاز واقعیت امروز تا حقیقتویتامین E برای فعالیت صححس و ادراک قسمت بیستمبه بالاتر از ماده بیندیشدانشمندان پاسخ کوانتومی کاهش حافظه هرچند فرایندیمجموعه های پر سلولی بدن مبرای اولین بار دانشمندانآلزایمرقبل و بعد از حقیقتدرگیری اعصاب به علت میتوتولترودیننقش ویتامین K در ترمیم اسرشته نوروایمونولوژی و نقامواجی که به وسیله ی ماشینگاه دوبارهموجود بی مغزی که می تواندتاثیر رو ح و روان بر جسمابزار بقا از نخستین همانسیب یکسان و دیدگاه های متجهان پیوستههوش مصنوعی از عروسک بازی ضررهای مصرف شکر و قند بر از تکینگی تا مغز از مغز تواقعیت های متفاوتحساسیت روانی متفاوتبی نهایت در میان مرزهاداروی کنترل چربی خونکجای مغز مسئول پردازش تجمدیون خود ناموجودبرخی اطلاعات روانشناسی مآواز خواندن در قفس، نشانلمس کوانتومیدغدغه نتیجه ی نادانی استتوهمات و شناخت حقیقتنقش روزه داری در سالم و جزمان طلایی سکته ی مغزی راانفجار و توقف تکاملی نشانادیدنی ها بیشتر از دیدنمیدان های مغناطیسی قابل تاریخ همه چیز را ثبت کردهابزار بقا از نخستین همانسایه ی هوشیاریجهش های بیماری زا، معمولهوش مصنوعی از عروسک بازی ظرفیت مغز چقدر استاز تکینگی تا مغز از مغز تواکسن اسپایکوژنخواص فلفل سبزبیماری وسواسداروی جدید ضد الزایمرگل زندگیمرگی وجود نداردبررسی سیستم تعادلی بدن اآیا هوش ارثی دریافتی از پلزوم گذر انسان از حدها و ذرات کوانتومی زیر اتمی قتیکاگرلور داروی ضد انعقانقطه ی رسیدن به قلهزندگی، مراتب هوشیاری استانرژی تاریکنرمش های مفید برای درد زامانند کودکان باشیدتروس جریان انرژیابزار بقای موجود زنده از سخن و سکوتجدا کردن ناخالصی هاهوش مصنوعی به شناسایی کاعلائم عصبی آلزایمر، با ااز تکینگی تا مغز، از مغز ورزش هوازی ، بهترین تمریخودروهای هیدروژنیبیماری ضعف عضلات نزدیک بدر چه مرحله ای از خواب ، رگام کوچک ولی تاثیرگذارمشکلات نخاعیبعد از کرونا دلخوشی بیهوآیا تکامل و تغییرات ژنتیمن، ما یا چی؟تکامل داروینی هنوز در حانه به اعدامزبان متغیرانسانیت در برابر دیگرانانسان، گونه ای پر از تضادچرا در مغز انسان، فرورفتسردرد میگرنترسناک تر از کوریاثرات مفید روزه داریحقیقت تنها چیزی است که شاهوش عاطفی قسمت نهمعبارت های مبهم مانند انرخدا بخشنده است پس تو هم باز سایه نترسیادگیری مهارت های جدید دبیشتر کمردردها نیازی به فناوری هوش مصنوعی نحوه خدر سال حدود 7 میلیون نفر پل خواجو اصفهانمعجزه ی علمروبات های ریز در درمان بیتقلید از طبیعتآپومورفین در پارکینسونمنابع انرژی از نفت و گاز تا 20 سال آینده مغز شما به نوار مغز در فراموشی هازبان، وسیله شناسایی محیطتشخیص ژنتیکی آتروفی های ای نعمت من در زندگیمنظام مثبت زندگیشناخت و معرفت، و نقش آن داختلال در شناسایی حروف و حافظه و اطلاعات در کجاست هوشیاری و افسردگیغار افلاطوندفاع در برابر تغییر ساختاستفاده از سلول های بنیاکل اقیانوس در یک ذرهباد غرور و سر پر از نخوت وفاصله ها در مکانیک کوانتدرمان پوکی استخوانتلاشی تازه برای گشودن معپیوند اندام از حیوانات بمغز و اخلاقروش هایی برای کم کردن اضطآرامش و سکونمنبع هوشیاری کجاست قسمت تاثیر کپسول نوروهرب بر تنوروفیبروماتوزسلول های بنیادیتعامل انسان و هوش مصنوعیهمه چیز در زمان کنونی استشکستگی لگن یا سکته ی مغزیارتوکين تراپی روشی جديد حس و ادراک (قسمت دوم )اصول انجام برخی نرمش ها دهاوکينگ پیش از مرگش رسالدو برابر شدن خطر مرگ و میکنگره بین المللی سردرد دبحثی جالب درباره محدودیتپیشرفت های جدید علوم اعصفرد یا اندیشهدرمان ساده ی روماتیسمتنها مانع در زندگی موارد مغز بیش از آنچه تصور میشوریتوکسیمابآشنا پنداریمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتتاثیر گیاه خواری بر رشد وایران بزرگچیزی منتظر شناخته شدنسندرم میلر فیشرثبت و دستکار ی حافظههمراه سختی، اسانی هستشبیه سازی سیستم های کوانارزش های حقیقی ارزش های غهستی ما پس از شروعی چگال حس و ادراک قسمت هفدهمبقا در ازای بیماریدیدن خدا در همه چیزکودکان میتوانند ناقل بی بخش بزرگتر کیهان ناشناختپروتئین های ساده ی ابتداقلب های سادهدرک فرد دیگر و رفتارهای اتو باید نیکان را به دست بمغزتان را در جوانی سیمکشراه های جدید برای قضاوت رافسردگی و اضطراب در بیماچگونه باغبانی باعث کاهش منتظر نمان چیزی نور را بهتاثیر درجه حرارت بر عملکاپی ژنتیکسی و سه پل اصفهانجهان ما میتواند به اندازهوش فوق العاده، هر فرد اسصبور باشاز کجا آمده ام و به کجا میویتامین E در چه مواد غذایحس و ادراک قسمت دهمبه جای محکوم کردن دیگران دانشمندان اولین سلول مصنکاهش دوپامین عامل بیماریمجرم، گاهی قربانی استبرای بقا به جایی فراتر ازآلزایمر در جوانانقبل از آغازدرب بسته با غیر خود باز متومورها و التهاب مغزی عانقش ژنتیک در درمان اختلارشد مغز فرایندی پیچیده اامیوتروفیک لترال اسکلرونگاهی بر قدرت بینایی دراموجودات مقهور ژنها هستندتاثیر روده بر مغزابزار بقا از نخستین همانسیر آفرینش از روح تا مغز جهان پر از چیزهای اسرار آهوش مصنوعی از عروسک بازی ضررهای شکر بر سلامت مغزاز تکینگی تا مغز از مغز تواقعیت و مجازخفاش کور و انسان بینا؟بی نظمی مقدمه شناختداروی تشنجی دربارداریکرونا چه بر سر مغز می آورمدیریت اینترنت بر جنگبرخی بیماری ها که در آن بآینه در اینهلووفلوکساسینذهن ما از در هم شکستن منبتوکل بر خدانقش رژیم غذایی بر رشد و ازمان، واقعی نیستانفجار بزرگ پایان بوده انادانی در قرن بیست و یکم،میدان های کوانتومی خلاتاریخ، اصیل نیست و ساخته ابزار بقا از نخستین همانسایه را اصالت دادن، جز فرجهش تمدنی عجیب و شگفت انسهوش مصنوعی از عروسک بازی عقل مجادله گراز تکینگی تا مغز از مغز تواکسن اسپایکوژن ضد کروناخواص منیزیمبیماری کروتز فیلد جاکوبداروی سل سپتگلوله ی ساچمه ایمراقب خودتون و خانواده هبررسی علل کمر درد در میانآیا هوش سریعی که بدون احسلزوم سازگاری قانون مجازارفلکس وتری با توضیح دکتر تیروفیبان موثر در سکته ی نقطه ای بود و دگر هیچ نبوزندان ذهنیانرژی تاریک که ما نمی تونرمش های مفید در سرگیجهمانند آب باشتری فلوپرازینابزارهای پیشرفته ارتباط سخن پاک و ثابتجدایی خطای حسی استهوش مصنوعی تعاملیعلت خواب آلودگی بعد از خواز تکینگی تا مغز، از مغز ورزش و میگرنخورشید مصنوعیبیماریهای تحلیل عضلانی ادر ناامیدی بسی امید استگامی در درمان بیماریهای مشکلات بین دو همسر و برخیرنگ کردن، حقیقت نیستبعد از کرونا دلخوشی بیهوآیا تراشه ها داخل مغز، میمن، خود تو هستمتکامل داروینی هنوز در حانه به اعدامزبان مشترک ژنتیکی موجودانه بدبخت بلکه نادانزبان چهار حرفی حیات زمینانعطاف پذیری مکانیسمی علچرا ذرات بنیادی معمولاً سردرد میگرن در کودکانترسان نیستیاثرات مضر ماری جواناحقیقت خواب و رویاهوش عاطفی قسمت هفتمعجول نباشخدا تاس نمیریزداز سایه بگذریادگیری هوش مصنوعی، عمیقبا همه مهربان باشفواید روزه داری متناوبدر عید نوروز مراقب تصادف پلاسمای غالبمعجزه ی علم در کنترل کرونروبات کیانتقویت مغز با ورزشآب زندگی است قسمت چهارممنابع انرژی از نفت و گاز تا بحر یفعل ما یشانوار مغز در تشخیص بیماری زدودن نقص از هوش مصنوعیتشخیص آلزایمر سالها قبل ای همه ی وجود مننظریه ی تکامل در درمان بیشناخت حقیقت یا آرزوهای گاختلال در شناسایی حروف و حافظه و اطلاعات در کجاست هوشیاری کوانتومیغرور و علمدقیق ترین تصاویر از مغز ااستیفن هاوکینگ در مورد هکلمات بلند نه صدای بلندبار مغز بر دو استخوانفاصله ی همیشگی تصویر سازدرمان آرتروز با ورزش موضتلاشی جدید در درمان ام اسپیوند اندام حیوانات به امغز و سیر تکامل ان دلیلی روش هایی برای جلوگیری از آرامش عقلمنبع هوشیاری کجاست قسمت تاثیر کپسول نوروهرب بر ساین بیمار را باید چه کار نورون هاي مصنوعی می توانسلول های بنیادی منابع و اتعامل انسان با هوش مصنوعهمه چیز، ثبت می شودشگفت نیست من عاشق تو باشمارتباط میکروب روده و پارحس و ادراک قسمت 67اصول توسعه ی یک ذهن کاملهدف یکسان و مسیرهای مختلدو داروی جدید برای میاستکنگره بین المللی سردرد دبحثی در مورد نقش ویتامين پیشرفت در عقل است یا ظواهفرد حساس از نظر عاطفی و بدرمان سرگیجه بدون نیاز بتنها در برابر جهانمغز باستانی، هنوز نقش هاریسپریدونآشناپنداری چیستمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتتاثیر گیاهخواری بر رشد و ایرادهای موجود در خلقت بچیزی خارج از مغزهای ما نیسندرم کووید طولانیثبت امواج الکتریکی در عصهمراهی میاستنی با برخی سشبکه های مصنوعی مغز به درارزش حقیقی زبان قسمت اولهشت توصیه برای کاستن از دحس و ادراک قسمت هجدهمبقای حقیقی در دور ماندن ادیدگاه نارسای دوگانه ی مکودکان گذشته به آینده فکبخش دیگری در وجود انسان هپروتز چشمقلب و عقلدرک نیازمند شناخت خویش اتو برای خزیدن خلق نشده ایمغط یک گیرنده استراه پیروزی در زندگی چیستافسردگی و ساختار مغزچگونه تکامل مغزهای کنونیمنتظر نتیجه ی کارهایت باتاثیر درجه حرارت بر عملکابتدا سخت ترین استسیلی محکم محیط زیست بر انجهان مادی، تجلی فضا در ذههوش مصنوعی می تواند بر احصبور باشاز کسی که یک کتاب خوانده ویتامین کاحس و ادراک قسمت دوازدهمبه جای تولید، بیشتر گوش کدانشمندان تغییر میدان مغکاهش سن بیولوژیکی، تنها محل درک احساسات روحانیبرای تمدن سازی، باید در بآملودیپین داروی ضد فشار قبل از انفجار بزرگدرختان چگونه بر تشکیل ابتومورهای نخاعینقش گرمایش آب و هوا در همرشد مغز علت تمایل انسان بامید نیکو داشته باش تا آننگاهی بر توانایی اجزاي بمورد نادر همپوشانی دو بیتاثیر روزه داری بر سلامت ابزار بقا از نخستین همانسیستم تخلیه ی مغز بینشی نجهان پر از چیزهای جادویی هوش مصنوعی از عروسک بازی ضعیف و قویاز تکینگی تا مغز از مغز تواقعیت و انعکاسخفاش با شیوع همه گیری جدیبی هیچ می ایی و بی هیچ میرداروی جدید ALSکریستال هامداخله ی زیانبار انسانبرخی بیماری های خاص که بدآیندهلوب فرونتال یا پیشانی مغذهن چند جانبه نیازمند نگتوپیراماتنقش رژیم غذایی در رشد و ازمان، اندک استانقراض را انتخاب نکنیدنازوکلسینمیدان بنیادین اطلاعاتتازه های اسکیزوفرنی(جنوابزار بقای موجود زنده از ساخت سلول عصبی حتی پس از جهشهای مفید و ذکاوتی که دهوش مصنوعی از عروسک بازی عقل در جهان جدید، عجیب اساز تکینگی تا مغز از مغز تواکسن دیگر کرونا ساخته شخواص میوه ی بهبیماری گیلن باره و بیمارداروی ضد چاقیگلوئونمراحل ارتقای پله پله کیهبرطرف کردن خشونت را از خاآیا هشیاری کوانتومی وجودلزوم سازگاری قانون مجازارفتار مانند بردهتکنولوژی های جدید و حالتنقطه بی بازگشتزونیسومایدانرژی خلا ممکن استنرمش های موثر در کمردردماه رجبتری فلوپرازینابزارهای بقا از نخستین هجریان انرژی در سیستم های هوش مصنوعی در قضاوت های اعماد الدین نسیمی قربانی از تکینگی تا مغز، از مغز ورزش بهترین درمان بیش فعخوش قلبی و مهربانیبیماری، رساله ای برای سلدر هم تنیدگی مرزها و بی مگامی در درمان بیماریهای مشکلات روانپزشکی پس از سرنگین کمانتفکر قبل از کارآیا جنین انسان، هوشمندی منابع انرژي پاک سرچشمه حتکامل داروینی هنوز در حاتکامل داروینی هنوز در حانه جنگ و نه خونریزیزبان نیاز تکاملی استاهرام مصر از شگفتی های جهچراروياها را به یاد نمی آسردرد میگرنی در کودکانتزریق قیچی ژنتیکی کریسپراجزای پر سلولی بدن انسان حقیقت در علم، هرگز نهایی هوش عاطفی قسمت یازدهعدم توقف تکامل در یک انداخدای رنگین کماناز علم جز اندکی به شما دایادگرفتن، آغاز حرکت است با هوش مصنوعی خودکار روبفواید روزه داری متناوبدرمان نگهدارنده ی اعتیادپمبرولیزوماب در بیماری چمعجزه در هر لحظه زندگیروح و آب حیاتتقویت استخوان در گرو تغذآب زندگی است قسمت هفتممنابع انرژی از نفت و گاز تاول کف پا و حقیقتنوار مغزی روشی مهم در تشخسفر فقط مادی نیستتشخیص ایدزای آنکه نامش درمان و یادشنظریه ی تکامل در درمان بیشناخت درون، شناخت بیرون؛اختلالات مخچهحافظه و اطلاعات در کجاستهوشیاری سنتی یا هوشیاری غربال در زندگیدل به دریا بزنکلوزاپین داروی ضد جنونبار بزرگ ایستادن بر دو پافتون های زیستیدرمان ام اس(مولتیپل اسکلتمایل زیاد به خوردن بستنپیوند سر آیا ممکن استمغز کوانتومیروش هایی ساده برای کاهش اآرامش(سکوت) stillness و تکاپومنبع هوشیاری کجاست قسمت تاثیر کپسول نوروهرب بر ساینکه به خاطرخودت زندگی نورون های ردیاب حافظهسلول های بدن تو پیر نیستنتعداد کلی ذهن ها در جهان همه ی سردردها بی خطر نیستشگفت انگیز بودن کیهانارتباط ماده و انرژیحس و ادراک قسمت 74اصول سلامت کمرهدف یکسان، در مسیرهای متدو سوی واقعیتکنترل همجوشی هسته ای با هبحثی در مورد نقش کلسیم و پیشرفت ذهن در خلاقیت استفردا را نمیدانیمدرمان سرگیجه بدون نیاز بتنهاییمغز برای فراموشی بیشتر کریسدیپلام تنها داروی تایآشتی بهتر استمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتتاثیر انتخاب از طرف محیط ایستادن در برابر آزادی بچیزی شبیه نور تو نیستسندرم گیلن باره به دنبال جلو رفتن یا عقبگردهمراهی نوعی سردرد میگرنیشبکیه های مصنوعیارزش حقیقی زبان قسمت دومو هر کس تقوای خدا پیشه کنحس و ادراک قسمت هشتمبلندی در ذهن ما درک بلندیدیروز و امروزکودکان خود را مشابه خود تبخشیدن دیگران یعنی آرامشپروتز عصبی برای تکلمقلب یا مغزدرک و احساستو تغییر و تحولینفرت، اسیب به خود استراه انسان شدن، راه رفتن واقلیت خلاقچگونه جمعیت های بزرگ شکل منتظر زمان ایده آل نشوتاثیر درجه حرارت بر عملکابتدایی که در ذهن دانشمنسینوریپا داروی ترکیبی ضدجهان مرئی و نامرئیهوش مصنوعی متصل با مغزصبر لازمه ی پیروزی استاز آغاز خلقت تا نگاه انساویتامین کا و استخوانحس و ادراک قسمت سومبه خوبی های دیگران فکرکندانشمندان روش هاي جدیدی کایروپاکتیک چیستمحل درک احساسات روحانی دبرای خودآگاه بودن تو بایآموزش نوین زبانقبرستان ها با بوی شجاعتدرختان اشعار زمینتومورهای ستون فقراتنقش پیش زمینه ها و اراده رشد در سختی استامید نجاتنگاهت را بلند کنموسیقی نوتاثیر روزها، ماه ها یا ساابزار بقا از نخستین همانسیستم تعادلی بدنجهان دارای برنامههوش مصنوعی از عروسک بازی طلوع و حقیقتاز تکینگی تا مغز از مغز تواقعیت تقویت شدهخلا، حقیقی نیستبی ذهن و بی روحداروی جدید s3 در درمان ام کریستال زمان(قسمت اولمدارک ژنتیکی چگونه انسانبرخی توجهات در ببمار پارآینده ی انسان در فراتر ازلوتیراستامذهن هوشیار در پس ماده ی متوانایی مغز و دیگر اجزای نقش زنجبیل در جلوگیری از زمزمه ات مانده در گوشمانواع سکته های مغزینبودن مدرک و شاهد، مدرک میدازولام در درمان تشنج تازه های بیماری پارکینسوابزار بقای موجود زنده از ساخت شبکه عصبی مصنوعی با جهشهای مفید و ذکاوتی که دهوش مصنوعی از عروسک بازی عقل سالماز تکینگی تا مغز از مغز تواکسن دیگری ضد کرونا از دخواص هلو برگ هلوبیماری آلزایمر، استیل کوداروی ضد چاقیگمان میکنی جرمی کوچکی در مرز مرگ و زندگی کجاستبزرگ فکر کنآیا واکنش های یاد گرفته ولزوم عدم وابستگی به گوگل رفتار وابسته به شکلتکنولوژی و پیشرفتنقطه، وجود است یا فاصلهزونا به وسیله ویروس ابله انرژِی برای ایجاد اضطرابنرمشهای مهم برای تقویت عماهیچه ی صبرترک امروزابزارهای بقا ازنخستین همجریان انرژی در سیستم های هوش مصنوعی در کامپیوترهاعنصر اصلی تعیین واقعیتاز تکامل تا مغز از مغز تا ورزش در کمر دردخوش خیالی و خوش بینیبیمارستان هوش مصنوعیدر هم تنیدگی کوانتومیگاهی لازم است برای فهم و مشکلات روانپزشکی در عقب رهبر حقیقیتفکر ترکیبی در هوش مصنوعآیا جهان ذهن و افکار ما ممنابع انرژی از نفت و گاز منابع انرژی از منابع نهفتکامل زباننه روش تقویت مغززبان و کلمه حتی برای کساناولویت بندی ها کجاستچراروياها را به یاد نمی آسردرد و علتهای آنتسلیم ارتباط با من برتراجزایی ناشناخته در شکل گحقیقت راستین انسان علم بهوش عاطفی قسمت پنجمعدم تعادل دوپامین، فقط بخدایی که ساخته ی ذهن بشر ازدواج های بین گونه ای، ریادآوری خواب و رویابا هر چیزی که نفس می کشد مفواید زیاد دوچرخه سواریدرمان نابینایان آیا ممکنپنج اکتشاف شگفت آور در مومعرفی مورد نادر بیماری گروح در جهانی دیگر استتقویت حافظه یا هوش مصنوعآب زندگی است قسمت اولمنابع بی نهایت انرژی در دتابوهای ذهنینوار مغز، مفید و بی خطرسفر نامه سفر به بم و جنوب تصویر خورشید یا خود خورشای جان جان بی تن مرونظریه ی تکامل در درمان بیشناسایی تاریخچه ی تکاملیاختلالات حرکتی در انسانحافظه ی ما انسان ها چرا مهوش، ژنتیکی است یا محیطیمقالاتدلایلی که نشان میدهد ما بکلید نزدیک و نگاه تو بر فبار سنین ابزار هوشمندی افروتنی معرفتیدرمان با سلول های بنیادیتمایز یا کشف یگانگیپیوند سر برای چه بیمارانمغز آیندگان چگونه است ؟روش استفاده از بالش طبیآزمون تجربی، راهی برای رمنبع هوشیاری کجاست قسمت تاثیر کتامین در درمان پااینکه خانواده ات سالم بانوروپلاستیسیتی چیستسلول بنیادی و ای ال استعذیه ی ذهنهمه جا خیر بکارشگفت زده و حیران باشارتباط متقابل با همه ی حیحس و ادراک قسمت 75اضطراب و ترسهدف از تکامل مغزدولت یا گروهککنترل جاذبهبحثی در مورد حقیقت فضا و پیشرفتی مستقل از ابزار هفرزندان زمان خوددرمان سرگیجه بدون داروتنهایی رمز نوآوری استمغز بزرگ چقدر مفید هست ؟ریشه های مشترک همه ی موجوآغاز فرایند دانستنمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتتاثیر احتمالی عصاره تغلیاکنون را با همه ی نقص هاینکاتی در مورد تشنجسندرم پیریفورمیسجلوتر را دیدنهندسه ی پایه ایشباهت مغز و کیهانارزش حقیقی زبان قسمت سوموفور و فراوانیحس و ادراک قسمت هشتاد و نبلوغ چیستدیسک گردنکودکان را برای راه آماده بخشش، عقلانی یا غیر عاقلپرورش مغز مینیاتوری انساقلب دروازه ی ارتباطدرک کنیم ما همه یکی هستیمتو جهانی هستی که خودش را نقاشی هایی با بوی گذشته یراه بی شکستاقیانوس نادانیچگونه جمعیت های بزرگ شکل منحنی که ارتباط بین معرفتاثیر درجه حرارت بر عملکابتذال با شعار دینسیناپس، شگفتی خلقتجهان مشارکتیهوش مصنوعی و کشف زبان هایصبر و واقعیتاز انفجار بزرگ تا انفجار ویتامین کا در سبزیجاتحس و ادراک قسمت سی و هشتمبه خودت مغرور نشودانشمندان روشی برای تبدیکار امروز را به فردا نیندمحدودیت چقدر موثر استبرای رشد، باید از مسیر خطآمارهای ارائه شده در سطح قدم زدن و حرکت دید را تغیدرد و درستوهم فضای خالینقش پیشرفته ی سلول های بنرشد، رسیدن به یک هدف نیستامید یا ناامیدی؟چالش هوشیاری و اینکه چرا موسیقی هنر مایع استتاثیر روغن رزماری استنشاابزار بقا از نخستین همانسیستم دفاعی بدن علیه مغز جهان در حال نوسان و چرخشهوش مصنوعی از عروسک بازی طلای سیاهاز تکینگی تا مغز از مغز تواقعیت تقویت شدهخلا، خالی نیستبی سوادی در قرن 21داروی جدید لنفوم و لوکمیکریستال زمان(قسمت دوم)مروری بر تشنج و درمان هایبرخی توصیه ها برای واکسیآینده ی حمل و نقل هوایی دلوزالمعده(پانکراس)مصنوعذهن و زندگیتوانایی یک فرد، برای تغینقش زبان در سلطه و قدرت ازنان باهوش ترانیس بی کساننباید صبر کرد آتش را بعد مکان زمان یا حافظه زمانتازه های درمان ام اسابزار بقای موجود زنده از ساخت شبکه عصبی با الفبای جوانان وطنهوش مصنوعی از عروسک بازی عقلانیت بدون تغییراز تکینگی تا مغز از مغز تواکسن سرطانخواص هندوانهبیماری الزایمرداروی ضد تشنج با قابليت تگنجینه ای به نام ویتامین مرز بین انسان و حیوان کجابزرگ شدن مغز محدود به دورآیا یک، وجود داردمقاومت به عوارض فشار خون رفتار اجتماعی انسان، حاصتکنولوژی جدید که سلول هانمیتوان با بیرون انداختنزیان غذاهای پرچربانسولینچرا ماشین باید نتایج را پماپروتیلینسخت ترین حصارترکیب آمار و ژنتیکابزارهای بقای موجود زندهجریان انرژی در سیستم های هوش مصنوعی در تفکر خلاق اعوامل موثر در پیدایش زبااز تکامل تا مغز، از مغز توزن حقیقی معرفت و شناختخوشبختی چیستبیندیشدر هم تنیدگی کوانتومی و پگاهی مغز بزرگ چالش استمشاهده گر جدای از شیء مشاروی و منیزیم در تقویت استتفکر خلا ق در برابر توهم آیا جهش های ژنتیکی، ویرو