دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


کانال تلگرام دکتر فاطمی

آدرس مطب دکتر سلمان فاطم

آدرس دکتر زهره ابوطالبی

رژیم های غذایی و نقش مهم آن در تحولات تکاملی موجودات زنده

رژیم های غذایی و نقش مهم آن در تحولات تکاملی موجودات زنده
آنچه وارد بدن می‌شود، مانند موتوری است که وجود ما را به حرکت در می آورد و ساختمان بدن ما را ایجاد می‌کند. آب، به عنوان عنصری اساسی در رژیم غذایی، مایع حیات است و غذاهایی- که خورده می شود- تنوع بسیار زیادی دارد؛ به خصوص از زمانی- که آتش در اختیار انسان قرار گرفت و توانست سفت ترین گوشت ها را با آتش، نرم کند- این تنوع غذایی بیشتر هم شد.
پیش از گوشت خواری، رژیم غذایی پیشینیان، محدود به گیاهان و هسته های مغذی میوه ها و درختان جنگل بود- که با رنگهای جذاب باعث کشش میشد و این میوه های خوش رنگ، با ویتامین های مفید خود برای تکامل مغز، مناسب بود.
قدرت انسان در پرورش دلخواه گیاهان با کشاورزی و توانایی در رام کردن حیوانات و گله داری حیوانات مرغوب برای خوردن، امکانات غذایی را بیشتر کرد.
در این میان، قدرت انسان در شکار حیوانات دریایی، نیازمند مهارت خاص و هوش زیادی است که بتواند راه پیش انسان را برای رسیدن به آب به عنوان محیط زیستی متفاوت، هموار کند و این حداقل هوش، لازم بود تا غذای دریایی وارد منوی شام و نهار پیش انسان ها شود.
شکی نیست ورود امگا سه و ید غذاهای دریایی، نقش بسیار مهمی را در پیشبرد تکامل مغز پیشینیان انسان، طی چند صد هزار سال اخیر داشته است.
اسیدهای چرب امگا سه در ساختار غشای سلول های عصبی جای دارد و برای بقای بیشتر این سلول ها، کیفیت این اسیدهای چرب، بسیار مهم است و عنصر ید با ورود و ساخت هورمون های تیروئید، نقش مهمی را در بهبود متابولیسم سلول ها داشته است.
غده ی تیروئید در بی مهرگان وجود ندارد ولی برخی بیمهرگان، می توانند از عنصر ید استفاده کنند و چیزی شبیه هرومون های تیروئید بسازند. با افزایش نیاز به هورمون تیروئید، این سلول ها در کنار هم قرار گرفتند و غده تیروئید را درست کردند.
https://dev.biologists.org/content/144/12/2123
https://t.me/salmanfatemi/1886

علم ورزش | هرم غذایی و اصول تنظیم برنامه غذایی
نقش هورمون تیروئید بر سلول های مغزی را می توانیم در بیماری های تیروئید در دوره جنینی یا نوزادی یعنی در مرحله ای- که این هورمون، برای رشد و تکثیر سلول های مغزی بسیار حساس است- ببینیم. در دوره ی جنینی نوزادی اگر هورمون های تیروئید، کم باشد باعث بیماری کرتینیسم و عقب ماندگی شدید ذهنی می شود.
رشد از دوره جنینی، نوزادی تا بلوغ و بعدا پیری، جلوه ای از سیر حرکت تکامل در موجودات زنده است و می‌تواند جلوه ای کوتاه و مختصر از سیر تکامل در کل کیهان ما باشد. به همین ترتیب می توان انتظار داشت- همانطور که عنصر ید نقش مهمی در بزرگ و پیشرفته کردن مغز از دوره جنینی تا بلوغ دارد- نقش مهمی را در فرایند تکامل، طی چند میلیون سال اخیر داشته باشد.
مطالعات تکاملی، و پیدایش هورمون تیروئید در مهره داران- که از نظر تکاملی پیشرفته تر از بی مهرگان هستند- می تواند تاییدی بر این مطلب باشد: بی مهرگان هرچند غده تیروئید ندارند می توانند برای مقاصد تکاملی، از ید، هورمون تیروئید یا هورمون هایی شبیه هورمون تیروئید تولید کنند.
نقش ید به عنوان عنصری آنتی اکسیدان برای حیات موجودات تک سلولی مهم است. با افزایش نیاز به این عنصر، ترکیب آن در هورمون های تیروئید، نقش آن را به عنوان تحریک و تنظیم کننده بازسازی دی ان ای میتوکندری و تنظیم ژن های آن، موثرتر میکند. (میتوکندری مرکز تنفس سلولی است و اهمیت آن، مانند اهمیت ریه برای موجود چند سلولی است.)
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21669854
ولی چه زمانی انتخاب طبیعی، این رژیم غذایی را با وجود سختی های آن در صید ماهیان، برای انسان برگزید؟
تاریخ ورود ماهی به عنوان منبع بزرگ اسیدهای چرب مفید و امگا سه، چه زمانی بود؟
نئاندرتال ها ضیافت های بزرگی از غذای دریایی، پرندگان دریایی و شاید دلفین داشته اند!
دانشمندان می گویند کشفیات جدید، در مناطق ساحلی غاری در پرتغال، باعث چالشی با تصاویر قبلی نئاندرتال ها به عنوان حیوانات گوشت خوار شده است.
نئاندرتال ها به عنوان گوشت خوارهایی- که از پستانداران استفاده می کردند و دنده های غضروفی پشمی را می خوردند- مشخص می شوند ولی یک تحلیل از منطقه ساحلی در غاری در پرتغال، پیشنهاد می‌دهد ماهی و حلزون، جایگاه ویژه ای را در ذائفه پالئولیتیک آنها داشته است.
فیلیپ رودریگز باستان شناس دانشگاه لیسبون- که مقاله ی او اخیرا در مجله ساینس پذیرفته شده است- می‌گوید:ما همه این تصور را از نئاندرتال های اولیه داشته ایم که مقدار زیادی گوشت می خوردند. ولی حالا این تصور را داریم که مانند هموساپینس، غذاهای دریایی می خوردند.

دکتر سید سلمان فاطمی . نورولوژیست, [2/3/2022 12:11 PM]
باستانشناسان، مدارکی یافته اند که نئاندرتال ها از صدف داران، تغذیه می‌کردند ولی این تصور- که مقادیر زیادی ماهی مصرف کنند- وجود نداشت. برخی دانشمندان ادعا می کنند نئاندرتال ها بر خلاف هموساپینس های هم دوره خود در آفریقا، توانایی ای برای ماهی گیری نداشتند و ممکن است از مصرف گوشت ماهی- که برای تکامل مغز لازم است- محروم بوده باشند.
ولی در عمق غاردی فیگوره براوا که نئاندرتال ها در حدود 100 هزار سال قبل، زندگی می کردند، دکتررودریگز و همکاران او بیش از 560 استخوان ماهی و باقی مانده های صدف، حلزون، خرچنگ و مرغان دریایی و حتی دلفین را کشف کردند و این یعنی نئاندرتال ها در منوی شام خودشان لیست بلندی از غذاهای دریایی داشتند!!
پژوهشگران می گویند این، نشان می دهد رفتار گونه های باستانی قابل مقایسه با رفتار انسان جدید است.
پیتر- رولی- کونوی باستان شناس از دانشگاه دورهام می گوید: آنها در این پژوهش جدید نشان می دهند که نئاندرتال ها مقدار زیادی غذای دریایی مصرف می کردند.
وقتی نئاندرتال ها فیگوره براوا را اشغال می کردند در مسافتی نزدیک به یک مایل از آب بود و این منطقه 20 کیلومتری لیسبون است. دکتررودریگز و تیم او، غار را از سال 2010 تا 2013 کاوش کردند آنها از یک ورودی وارد یک اتاق و از آنجا از دروازه ای کوچک تر وارد اتاقی کوچکتر می شدند. او برای وارد شدن در برخی از این حفره ها لازم بود، مانند کرم بخزد.
او می گوید: من هر روز در وضعیت کشنده ای قرار می گرفتم. در این وضعیت اصلا نمیشد دست ها و پاها را دراز کرد.
در محل کار ژائو زیلهاوو یک باستان شناس از دانشگاه بارسلونا دیواره غار را سایید و از آن، نمونه برداری کرد. آنها گاهی با پژوهشگر سومی برخورد می کردند ولی هرگز با چهارمی تماسی نداشتند زیرا محل بسیار تنگ بود. نمونه های برداشته شده از دیواره، مربوط به 86 تا 106 هزار سال قبل بود. دکتر زیلهاوو یافته های غیر معمولی داشت. او می گوید ناگهان طی بررسی شگفت زده شدم قسمتهایی مانند مهره ماهی را کشف کردم. وقتی بیرون آمدم پرسیدم آیا این مهره ی پستاندار است؟! سونیا گابریل از موسسه فرهنگ پرتغال و باستان شناس حیوانات به او می گوید نه این مهره ماهی است!!
آنها بعدا دندان‌های کوسه را پیدا کردند که به گونه های مختلفی از کوسه تعلق داشت و این نشان می‌دهد نئاندرتال ها بوفه ی مفصلی از غذاهای دریایی داشتند. نمونه ی برداشته شده دارای استخوان هایی از انواع مارماهی و خورشید ماهی بود. این اجزا دارای پنجه های شکسته مربوط به خرچنگ های قهوه ای و خرچنگ های خفاشی و حتی مرغان دریایی بود. آنها گفتند این زندگی آبی و دریایی ممکن است نیمی از رژیم غذایی نئاندرتال ها را تشکیل دهد. ولی آنها مطمئن نیستند دیگر چه چیزهایی از دریا گرفته می شده است.
به علاوه آنها مقدار زیادی از ذغال سنگ های قدیمی را پیدا کردند که از چمن و گیاهان، باقی میماند و این نشان می دهد که مقدار زیادی از رژیم غذایی نئاندرتال ها را گیاهان و علف ها تشکیل می داد. این یافته ها در غار پرتغال به تردیدها در مورد پختگی شناختی نئاندرتال ها و این- که چگونه گونه های مختلف، از پیش انسانهای نخستین منشا گرفته اند- می افزاید.
دکتر زیلهاوو امیدوار بود که یافته های او تصویر معروف نئاندرتال را به عنوان گوشت خواری- که ماموت می خورد- تغییر دهد.
نئاندرتال حقیقی، شبیه آن چیزی است که ما توانستیم در فیگوره پیدا کنیم آنها با مردمی که آن زمان یعنی یکصد هزار سال قبل در جنوب آفریقا یا 7000 هزار سال قبل در کنار رود های پرتغال زندگی می کردند تفاوتی نداشتند!!
https://www.nytimes.com/.../neanderthals-fishing-ocean.html

بیشترین تاثیر ژنتیکی رژیم غذایی در دوران جنینی و شیرخوارگی است - ایرنا


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، روبروی داروخانه سپاهان ، مجتمع اطبا ، طبقه اول
تلفن : 32223328 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
جهان پر از چیزهای اسرار آایا تکامل هدفمند استدژا وو یا اشنا پنداریاز تلسکوپ گالیله تا تلسکنقش رژیم غذایی بر رشد و اروشی جدید در درمان نابینفاصله ی همیشگی تصویر سازهوش مصنوعی از عروسک های بسردرد میگرن در کودکانبرای زندگی سالم، یافتن تژنها ، مغز و ارادهما انسانها چه اندازه نزدتاثیر نگاه انسان بر رفتاآیا هوش سریعی که بدون احسجاذبهابزار بقا از نخستین همانداروهای مصرفی در ام اساز تکینگی تا مغز از مغز تچندین ماده غذایی که ماننراه پیروزی در زندگی چیستقلب روباتیکهوش مصنوعی از عروسک بازی شکل های متفاوت پروتئین هبرخی سلولهای عصبی در تلاکنترل جاذبهمباحث مهم حس و ادراکتاثیر گیاه خواری بر رشد وآیا جهان ذهن و افکار ما محقیقت راستین انسان علم بابزار بقا از نخستین هماندخالت در ساختار ژنهااز تکینگی تا مغز از مغز تنورون های ردیاب حافظهزمان واقعیت است یا توهمشباهت مغز با کیهان مادیلوب فرونتال یا پیشانی مغهوش مصنوعی ساخته هوش طبیبعد از کروناکاهش مرگ و میر ناشی از ابمروری بر تشنج و درمان هایتاثیر داروی ضد تشنج سدیم آثار باستانی تمدن های قدحس و ادراک (قسمت دوم )ابزار بقای موجود زنده از درمان های اسرار آمیز در آاساس انسان اندیشه و باور چگونه آن شکری که می خوریمزیرفون داروی ضد ام اسعقل مجادله گرممانتین یا آلزیکسا یا ابهاوکينگ پیش از مرگش رسالتلاش ها برای کشف منابع جدکریستال هامسئول صیانت از عقیده کیستاثیر درجه حرارت بر عملکافزایش مرگ و میر سندرم کوحس و ادراک قسمت پنجاه و یاتفاق و تصادفدرهای اسرارآمیز و پوشیدهاصول انجام برخی نرمش ها دچالش هوشیاری و اینکه چرا زبان شناسی مدرن در سطح سلبیمار 101 ساله، مبتلا به سعامل کلیدی در کنترل کارآمنابع انرژی از نفت و گاز وقتی فهمیدی خطا کردی برگتو یک معجزه ایگیلگمش باستانی کیستمعجزه در هر لحظه زندگیتبدیل تراکت صوتی مصنوعی امروز دانش ژنتیک هیچ ابهحس و ادراک قسمت شصت و هشتاختلال در شناسایی حروف و درگیری مغزی در سندرم کووبه نقاش بنگرچرا مغز انسان سه هزار سالسلول عصبی شاهکار انطباق بیهوش کردن در جراحی و بیممنبع هوشیاری کجاست قسمت واقعیت چیستتومورهای ستون فقراتپوست ساعتی مستقل از مغز دمغز انسان رو به کوچکتر شدتشنج عدم توازن بین نورون انسان جدید از چه زمانی پاخواب عامل دسته بندی و حفطارتباط ماده و انرژیذرات کوانتومی زیر اتمی قنسبت طلایی، نشانه ای به سسیلی محکم محیط زیست بر انبازگشت از آثار به سوی خداواکسن اسپایکوژن ضد کرونامنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتتوصیه هایی در مصرف ماهیپیشرفت در عقل است یا ظواهمغزهای کوچک بی احساسجمجمه انسان های اولیهای نعمت من در زندگیمدفاع در برابر تغییر ساختارزش خود را چگونه میشناسنقش هورمون زنانه استروژنرویاهای پر رمز و حیرتی درهمیشه عسل با موم بخوریمسایه را اصالت دادن، جز فربحثی درباره هوش و تفاوتهوزوز گوشمواد کوانتومی جدید، ممکنتکامل زبانآنچه واقعیت تصور میکنیم آنچه حس می کنیم، نتیجه ی جهان دارای برنامهایجاد احساساتدژاوو یا آشناپنداریاز تکنیکی تا مغز از مغز تنقش رژیم غذایی در رشد و اروشی جدید در درمان سکته مفاصله ی همیشگی تصویر سازهوش مصنوعی از عروسک های بسردرد و علتهای آنبرخی ملاحظات در تشنج های ژنهای مشترک بین انسان و وما اکنون میدانیم فضا خالتاثیر نگاه انسان بر رفتاآیا هشیاری کوانتومی وجودجاذبه و نقش آن در شکلگیریابزار بقا از نخستین همانداروهای ام اساز تکینگی تا مغز از مغز تنه جنگ و نه خونریزیراه انسان شدن، راه رفتن وقلب را نشکنهوش مصنوعی از عروسک بازی شکل پنجم مادهبرخی سيناپسها طی تکامل و کندر در بیماریهای التهابمجموعه های پر سلولی بدن متاثیر گیاه خواری بر رشد وآیا جهش های ژنتیکی، ویروحقیقت غیر فیزیکیابزار بقا از نخستین هماندر مانهای کمر درداز تکینگی تا مغز از مغز تنوروپلاستیسیتی چیستزمان پلانکشباهت کیهان و مغزلوتیراستامهوش احساسیبعد از کروناکاهش التهاب ناشی از بیمامرکز هوشیاری، روح یا بدن تاثیر درجه حرارت بر عملکآرامش(سکوت) stillness و تکاپوحس و ادراک قسمت 67ابزار بقای موجود زنده از درمان های بیماری آلزایمراستفاده از مغز، وزن را کمچگونه انتظارات بر ادراک زیرک ترین مردمعقلانیت بدون تغییرمن کسی در ناکسی دریافتم هاوکينگ پیش از مرگش رسالتلاش هایی در بیماران قطع کریستال زمان(قسمت اولمسئولیت جدیدتاثیر درجه حرارت بر عملکافزایش سرعت پیشرفت علوم حس و ادراک قسمت پنجاه و داتوبان اطلاعات و پلِ بیندریای خدااصول توسعه ی یک ذهن کاملچالش هوشیاری و اینکه چرا زبان شناسی نوین نیازمند بیماری های مغز و اعصاب و عادت کردن به نعمتمنابع انرژی از نفت و گاز وقتی تو از یاد گرفتن باز تو یک جهان در مغز خودت هسگیاه بی عقل به سوی نور میمغز فکر میکند مرگ برای دیتبدیل سلولهای محافط به سانفجار و توقف تکاملی نشاحس و ادراک قسمت شصت و دواختلال در شناسایی حروف و درگیری اعصاب به علت میتوچرا مغزهای ما ارتقا یافت سلولهای ایمنی القا کنندهبیهوشی در بیماران دچار امنبع هوشیاری کجاست قسمت واقعیت های متفاوتتوهم فضای خالیپوشاندن خود از نورمغز ایندگان چگونه استتشخیص ژنتیکی آتروفی های انسان خطرناکترین موجودخودآگاهی و هوشیاريارتباط متقابل با همه ی حیذرات کوانتومی زیر اتمی قنشانه های گذشته در کیهان سیگار عامل افزایش مرگ ومبازگشت به ریشه های تکاملواکسن دیگر کرونا ساخته شمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمتوضیحی ساده در مورد هوش مپیشرفتی مستقل از ابزار همغزتان را در جوانی سیم کشجنبه های موجی واقعیتای آنکه نامش درمان و یادشدقیق ترین تصاویر از مغز ااز فرد ایستا و متعصب بگذرنقش ویتامین K در ترمیم اسرویای شفافهمراهی نوعی سردرد میگرنیساخت شبکه عصبی مصنوعی با بحثی درباره احساسات متفایک پیام منفرد نورون مغزی موجود بی مغزی که می تواندتکامل زبانتکامل زبان انسان از پیشیآنها نمیخواهند دیگران راجهان در حال نوسان و چرخشایرادهای موجود در خلقت بدگرگونی های نژادی و تغییاز تکینگی تا مغز و از مغز نقش زنجبیل در جلوگیری از ريتوکسيمب در درمان ام اسفاصله ی همیشگی تصویر سازهوش مصنوعی از عروسک بازی سردرد تنشنبرخی مرزهای اخلاق و علوم ژنهای هوش ، کدامندما از اینجا نخواهیم رفتتاثیر ویتامین دی بر بیماآیا واکنش های یاد گرفته وجدایی خطای حسی استابزار بقا از نخستین همانداروهای تغییر دهنده ی سیاز تکینگی تا مغز از مغز تچه زیاد است بر من که در ایراه بی شکستقیچی ژنتیکیهوش مصنوعی از عروسک تا کمشگفت انگیز بودن کیهانبرداشت مغز ما از گذر زمانکوچ از محیط نامناسبمحل درک احساسات روحانیتاثیر گیاه خواری بر رشد وآیا جهش ژنتیکی و تنظیم اجحقیقت غیر قابل شناختابزار بقا از نخستین هماندر محل کار ارزش خودت را باز تکینگی تا مغز- از مغز نوروز یا روز پایانیزمان به چه دلیل ایجاد میششباهت زیاد بین سلول هاي علوزالمعده(پانکراس)مصنوعهوش احساسیبعد از کرونا دلخوشی بیهوکاهش حافظه هرچند فرایندیمرکز حافظه کجاستتاثیر درجه حرارت بر عملکآزمون تجربی، راهی برای رحس و ادراک قسمت چهلابزار بقای موجود زنده از درمان های جدید میگرناستفاده از هوش مصنوعی در چگونه به سطح بالایی از هوزیست، مرز افق رویداد هستعلم و ادراک فقط مشاهده ی منابع انرژي پاک سرچشمه حهدف یکسان، در مسیرهای متتلاشی برای درمان قطع نخاکریستال زمان(قسمت دوم)مسئولیت در برابر محیط زیتاثیر درجه حرارت بر عملکافسردگی و اضطراب در بیماحس و ادراک قسمت پنجاه و ساتوسوکسیمایددرک فرد دیگر و رفتارهای ااصول سلامت کمرچالش هوشیاری و اینکه چرا زبان، نشان دهنده ی سخنگو بیماری وسواسعارضه جدید ویروس کرونا سمنابع انرژی از نفت و گاز ویتنام نوعی کرونا ویروس تو پیچیده ترین تکنولوژی گیاه خواری و گوشت خوار کدمغز قلبتداوم مهم است نه سرعتانواع سکته های مغزیحس و ادراک قسمت شصت و ششاختلالات مخچهدرختان اشعار زمینچرا ویروس کرونای دلتا واسلولهای بنیادی مصنوعی دربیوگرافیمنبع هوشیاری کجاست قسمت واقعیت و مجازتوهم فضای خالی یا توهم فضپیموزایدمغز ابزار بقای برتر مادیتشخیص آلزایمر سالها قبل انسان عامل توقف رشد مغزخودآگاهی و هوشیاريارتباط چاقی و کاهش قدرت برفتار اجتماعی انسان، حاصنشانه های پروردگار در جهسیاهچاله های فضایی منابعبازخورد یا فیدبکواکسن دیگری ضد کرونا از دمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمتیوتیکسن داروی ضد جنونپاسخ گیاهان در زمان خوردمغزتان را در جوانی سیمکشجنسیت و تفاوت های بیناییایمپلانت مغزی کمک میکند دلایلی که نشان میدهد ما باز نخستین همانند سازها تنقش ژنتیک در درمان اختلاروان سالمهندسه ی پایه ایساخت شبکه عصبی با الفبای بحثی درباره احساساتی غیریک پیشنهاد خوب برای آسان موجودات مقهور ژنها هستندتکامل ساختار رگهای مغزی آنان که در قله اند هرگز خجهان شگفت انگیزاکسی توسین و تکامل پیش ادانش قدرت استاز تکینگی تا مغز از مغز تنقش زبان در سلطه و قدرت اریواستیگمینفرگشت و تکامل تصادفی محض هوش مصنوعی از عروسک بازی سردرد سکه ایبرخی نکات از گاید لاین پرژنهای حاکم بر انسان و انسما اشیا را آنطور که هستندتاثیر ویروس کرونا بر مغز آیا یک، وجود داردجریان انرژی در سیستم های ابزار بقا از نخستین همانداروهای ضد بیماری ام اس واز تکینگی تا مغز از مغز تنه عدم مطلق بلکه عدم با قرابطه تشنج و اوتیسمقیچی ژنتیکی تهدید یا فرصهوش مصنوعی از عروسک تا کمشگفت زده و حیران باشبررسي علل احتمالي تغيير کوچک شدن مغز از نئاندرتامحل درک احساسات روحانی دتاثیر گیاه خواری بر رشد وآیا خداباوری محصول تکاملحقایق ممکن و غیر ممکنابزار بقا از نخستین هماندر چه مرحله ای از خواب ، راز تکینگی تا مغز- از مغز نوشیدن چای برای مغز مفید زمان شگفت انگیزشباهت زیاد بین سلول هاي علیس دگرامفتامین یا ویاسهوش در طبیعتبعد از کرونا دلخوشی بیهوکاهش دوپامین عامل بیماریمرکز حافظه کجاستتاثیر درجه حرارت بر عملکآزمون ذهنی گربه ی شرودینحس و ادراک قسمت چهل و هفتابزار بقای موجود زنده از درمان های جدید در بیماری استفاده از انرژی خلاچگونه باغبانی باعث کاهش زاوسکا درمان گوشرعلم اپی ژنتیک دریچه ای بهمنابع انرژی از نفت و گاز هدف از تکامل مغزتلاشی تازه برای گشودن معکریستال زمان(قسمت سوم)مستند جهان متصلتاثیر درجه حرارت بر عملکاقلیت خلاقحس و ادراک قسمت پنجاه و شاثر مضر مصرف طولانی مدت ردرک نیازمند شناخت خویش ااضطراب و ترسچالش دیدگاه های سنتی در بزبان، وسیله شناسایی محیطبیماری گیلن باره و بیمارعدم توقف تکامل در یک اندامنابع بی نهایت انرژی در دویتامین E برای فعالیت صحتو افق رویداد جهان هستیگیرنده باید سازگار با پیمغز ما کوچکتر از نیم نقطهتداخل مرزها و صفات با بینانگشت ماشه ایحس و ادراک سی و هفتماختلالات حرکتی در انساندرد باسن و پا به دلیل کاهچرا پس از بیدار شدن از خوسلسله مباحث هوش مصنوعیبیوگرافیمنبع هوشیاری کجاست؟ (قسمواقعیت خلا و وجود و درک متوهم لیلیپوتی(ریزبینی)پیموزایدمغز ابزار برتر بقاتصویربرداری فضاپیمای آمانسانیت در هم تنیده و متصخودروهای هیدروژنیارتباط هوش ساختار مغز و ژرقیبی قدرتمند در برابر منظام مثبت زندگیسیاهچاله ها، دارای پرتو بازسازي مغز و نخاع چالشی واکسن سرطانمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمتکنولوژی جدید که سلول هاپختگی پس از چهل سالگي به نقش قهوه در سلامتیجنسیت و تفاوت های بیناییایمپلانت نخاعی میتواند ددنیای شگفت انگیز کوانتوماز نخستین همانند سازها تنقش گرمایش آب و هوا در همروبات های ریز در درمان بیهندسه ی رایج کیهانساختن آیندهبخش فراموش شده ی حافظهیک آلل ژنتیکی که از نئاندموسیقی هنر مایع استمیهمانهای ناخوانده عامل تکامل شناخت انسان با کشفآنزیم تولید انرژی در سلوجهانی که نه با یک رخداد و اگر فقط مردم میفهمیدند کدانش محدود به ابعاد چهاراز تکینگی تا مغز از مغز تنقش زبان در سلطه و قدرت اریاضیات یک حس جدید استفراموش کارها باهوش تر هسهوش مصنوعی از عروسک بازی سردرد عروقی میگرنبرخی نرمش ها برای زانوکل اقیانوس در یک ذرهما به جهان های متفاوت خودتاثیر ژنها بر اختلالات خآیا کیهان می تواند یک شبیجریان انرژی در سیستم های ابزار بقا از نخستین همانداروی فامپیریدین یا نورلاز تکینگی تا مغز از مغز تنهایت معرفت و شناخت درک عراز تغییرقانون مندی نقشه ژنتیکی مهوش مصنوعی از عروسک تا کمشگفتی های زنبور عسلبررسی و اپروچ جدید بر بیمکوچکترین چیز یک معجزه اسمحدودیت چقدر موثر استتاثیر گیاه خواری بر رشد وآیا دلفین ها می تواند از حلقه های اسرارآمیزابزار بقا از نخستین هماندر هم تنیدگی مرزها و بی ماز تکینگی تا مغز- از مغزتنوعی سکته مغزی ، وحشتناک زندگی هوشمند در خارج از زشرکت نورالینک ویدیویی ازلا اکراه فی الدینهوش عاطفی بیشتر در زنانتفکر خلا ق در برابر توهم کاهش سن بیولوژیکی، تنها مرکز خنده در کجای مغز استتاثیر درجه حرارت بر عملکآزمون ذهنی گربه شرودینگرحس و ادراک قسمت چهل و هشتابزار بقای موجود زنده از درمان های رایج ام اساستفاده از سلول های بنیاچگونه تکامل مغزهای کنونیزبان مشترک ژنتیکی موجودابه هلال بنگرعلم به ما کمک میکند تا مومنابع انرژی از نفت و گاز هدف از خلقت رسیدن به ابزاتلاشی جدید در درمان ام اسکشف مکانیسم عصبی خوانش پمشکلات نخاعیتاثیر درجه حرارت بر عملکالکترومغناطیس شنوایی و هحس و ادراک قسمت بیست و چهاثرات فشار روحی شدیددرک و احساساطلاع رسانی اینترنتیچاالش ها در تعیین منبع هوسفر نامه سفر به بم و جنوب بیماری آلزایمر، استیل کوعدم درکمنابع جدید انرژیویتامین E در چه مواد غذایتو انسانی و انسان، شایستگالکانزوماب، دارویی جدیمغز مادران و کودکان در زمتروس جریان انرژیانگشت نگاری مغز نشان میدحس و ادراک- قسمت پنجاه و اختلالات صحبت کردن در اندست آسمانچرا بیماری های تخریبی مغسلطان جنگل یا صاحب ملکوتبیان ژن های اسکیزوفرنی دمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتوالزارتان داروی ضد فشار توهم چیستپیچیدگی های مغزمگسمغز از بسیاری حقایق می گرتصادف یا قوانین ناشناختهانعطاف پذیری مکانیسمی علخورشید مصنوعیارتباط پیوسته ی جهانرموزی از نخستین تمدن بشرنظریه ی تکامل در درمان بیسیاهچاله و تکینگی ابتدایبحتی علمی درباره تمایل بواکسن سرطانمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمتکنولوژی جدید که سلول هاپروژه ی ژنوم انسانینقش مهاجرت در توسعه نسل اجهل مقدساین پیوند نه با مغز بلکه دندان ها را مسواک بزنید تاز نخستین همانند سازها تنقش پیش زمینه ها و اراده روح رهاییفلج نخاعی با الکترودهای هندسه بنیادینساختار فراکتال وجود و ذهبخش های تنظیمی ژنومیک جهش ممکن است ذهن انسانیک رژیم غذایی جدید، می تومیوتونیک دیستروفیتکامل، نتیجه ی برنامه ریآیندهجهانی که از یک منبع، تغذیاگر میدانی مصیبت بزرگتر دانش بی نهایتاز تکینگی تا مغز از مغز تنقش سجده بر عملکرد مغزریسدیپلام تنها داروی تایفراموشی همیشه هم بد نیستهوش مصنوعی از عروسک بازی سرعت فکر کردن چگونه استبرخی نرمش های گردنکلمات بلند نه صدای بلندما با کمک مغز خود مختاريمتاثیر کلام در آیات کلام بآیا گذشته، امروز وآینده جریان انرژی در سیستم های ابزار بقا از نخستین همانداروی لیراگلوتیداز تکینگی تا مغز از مغز تنهایت در بی نهایتراست دستی و چپ دستیقانون جنگلهوش مصنوعی از عروسک تا کمشاهکار قرنبررسی ژنها در تشخیص بیماکووید نوزده و خطر بیماری محدودیت های حافظه و حافظتاثیر گیاه خواری بر رشد وآیا دلفین ها میتوانند باحمله ویروس کرونا به مغزابزار بقا از نخستین هماندر هم تنیدگی کوانتومیاز تکینگی تا مغز، از مغز نیکولا تسلازندگی بی دودشربت ضد خلطلایو دوم دکتر سید سلمان فهوش عاطفی در زنان بیشتر اتفاوت مغز انسان و میمون هکایروپاکتیک چیستمرگ چیستآسيب میکروواسکولاریا آسحس و ادراک قسمت چهل و دومابزار بقای موجود زنده از درمان های علامتی در ام اساستفاده از سلول های بنیاچگونه جمعیت های بزرگ شکل زبان چهار حرفی حیات زمینبه کدامین گناه کشته شدندعلم راهی برای اندیشیدن امنابع انرژی از نفت و گاز هر چیز با هر چیز دیگر در تتمایل زیاد به خوردن بستنکشف مکانیسمی پیچیده در بمشکلات بین دو همسر و برخیتاثیر رو ح و روان بر جسمالکتروتاکسی(گرایش و حرکحس و ادراک قسمت بیست و یکاثرات مفید قهوهدرک کنیم ما همه یکی هستیماطلاعات حسی ما از جهان، چناتوانی از درمان برخی ویسفر به مریخ در 39 روزبیماری الزایمرعسل طبیعی موثر در کنترل بمناطق خاصی از مغز در جستجویتامین کاتو با همه چیز در پیوندیگامی در درمان بیماریهای مغز چون ابزار هوش است دلیتری فلوپرازیناندوهگین نباش اگر درب یا حس و ادراک- قسمت بیست و پاختلالات عضلانی ژنتیکدستورالعمل مرکز کنترل بیچرا حیوانات سخن نمی گوینسم زنبور ، کلیدی برای واربیان حقیقتمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتواکنش های ناخودآگاه و تقتوهم وجودپیچیدگی های مغزی در درک زمغز به تنهایی برای فرهنگ تظاهر خوابیده ی مادهاهرام مصر از شگفتی های جهخوشبختی دور از رنج های مارتباط انسانی، محدود به رمز و رازهای ارتباط غیر کنظریه ی تکامل در درمان بیسیاهچاله ی تولید کنندهبحث درباره پیدایش و منشا واکسنی با تاثیر دوگانه امنبع هوشیاری کجاست؟(قسمتکینگیپروژه ی ژنوم انسانیجهان فراکتالاین اندوه چیستدو ویژگی انتزاع و قدرت تجاز نخستین همانند سازها تنقش آتش در رسیدن انسان بهروزه داری متناوب، مغز را فلج بل، فلجی ترسناک که آنهندسه در پایه ی همه ی واکساختار شبکه های مغزی ثاببخش بزرگی حس و ادراک ما اسازگاری با محیط بین اجزابخش بزرگتر کیهان ناشناختیکی از علل محدودیت مغز اممیگرن و پروتئین مرتبط با تأثیر نگاه انسان بر رفتاآینده ی انسان در فراتر ازجهانی در ذهناگر نیروی مغناطیس نباشد دانشمندان موفق به بازگرداز تکینگی تا مغز از مغز تنقش غذاها و موجودات درياریشه های مشترک حیاتفرایند پیچیده ی خونرسانیهوش مصنوعی از عروسک بازی سعی کن به حدی محدود نشویبرخی یونها و مولکول های مکلام و زبان، گنجینه ای بسما بخشی از این جهان مرتبطتاثیر کپسول نوروهرب بر نآیا پیدایش مغز از روی تصاجستجوی متن و تصویر به صورابزار بقا از نخستین همانداروی تشنجی دربارداریاز تکینگی تا مغز از مغز تچهار میلیارد سال تکامل برجزخوانی هایی که امروز بقانون جنگلهوش مصنوعی از عروسک تا کمشاهکار شش گوشبررسی بیماری التهابی رودکودک هشت ساله لازم است آدمخچه فراتر از حفظ تعادلتاثیر گیاه خواری بر رشد وآیا دست مصنوعی به زودی قاحمایت از طبیعتابزار بقا از نخستین هماندر هم تنیدگی کوانتومی و پاز تکینگی تا مغز، از مغز نیاز به آموزش مجازی دیجیزندگی در جمع مواردی را برشش مرحله تکامل چشملبخند بزن شاید صبح فردا زهوش عاطفی در زنان بیشتر اتفاوت ها و تمایزها کلید بکار با یگانگی و یکپارچگیمرگ و میر پنهانآسیب ها ناشی از آلودگی هوحس و ادراک قسمت چهل و سومابزار بقای موجود زنده از درمان ژنتیکی برای نوآوریاستفاده از سلول های بنیاچگونه جمعیت های بزرگ شکل زبان و کلمه حتی برای کسانبه امید روزهای بهترعلم ساختن برج های چرخانمنابع انرژی از نفت و گاز هر حرکت خمیده می شود و هر تمدن قدیمی ای در جنوب ایرکشف ارتباط جدیدی از ارتبمشکلات روانپزشکی پس از ستاثیر رژیم گیاه خواری بر الگو و عادت را بشکن و در احس و ادراک قسمت بیست و دواثرات مضر ماری جوانادرک احساسات و تفکرات دیگاطلاعاتی عمومی در مورد مناتوانی در شناسایی چهره سفر تجهیزات ناسا به مریخ بیماری ای شبیه آلزایمر و عصب حقوق نورولوومنبع هوشیاری کجاست قسمت ویتامین کا و استخوانتو با باورهایت کنترل میشگامی در درمان بیماریهای مغز چگونه صداها را فیلتر تری فلوپرازیناندام حسی، درک از بخش هایحس و ادراک- قسمت شصت و چهاختراع جدید اینترنت کواندغدغه نتیجه ی نادانی استچرا حجم مغز گونه انسان درسماگلوتید داروی کاهش دهنبیست تمرین ساده برای جلومنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتواکنش به حس جدیدتوهم بی خداییپیوند قلب خوک، به فرد دچامغز برای فراموشی بیشتر کتظاهری از ماده است که بیداولین مورد PML به دنبال تکخانواده پایدارارتباط از بالا به پایین مرمز بقای جهش ژنتیکینظریه ی ریسمانسیاره ی ابلهانبحثي درباره هوش و تفاوتهواسطه ها د رمسیر ایجاد مغمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمتکامل مادی تا ابزار هوشمپرواز از نیویورک تا لوس آجهان ما میتواند به اندازاین ایده که ذرات سیاهچالدو برابر شدن خطر مرگ و میاز نشانه ها و آثار درک شدنقش انتخاب از طرف محیط، نروزه داری و بیمار ی ام اس فلج خوابهندسه زبانِ زمان استهنر حفظ گرهستون فقرات انسان دو پا جلبخش دیگری در وجود انسان هیافته های نوین علوم پرده میگرن سردردی ژنتیکی که بتئوری تکامل امروز در درمآینده ی علم و فیزیک در60 ثجهش های ژنتیکی مفید در سااگر نعمت فراموشی نبود بسدانشمندان نورون مصنوعی ساز تکینگی تا مغز از مغز تنقش غذاها و موجودات دريارژیم های غذایی و نقش مهم فرایند تکامل و دشواری هاهوش مصنوعی از عروسک بازی شلیک فراموشیبرخی اثرات مضر ویتامین دکلرال هیدرات برای خوابانما تحت کنترل ژنها هستیم یتاثیر کپسول نوروهرب بر تآیا آگاهی پس از مرگ از بیجستجوی هوشیاری در مغز ماابزار بقا از نخستین همانداروی جدید s3 در درمان ام از تکینگی تا مغز از مغز تچهار ساعت پس از کشتار خوکرسم عاشق کُشی و شیوهٔ شهرقانونمندی و محدودیت عالمهوش مصنوعی از عروسک تا کمشاید گوشی و چشمی، آماده شبررسی سیستم تعادلی بدن اکودک ایرانی که هوش او از مخچه ، فراتر از حفظ تعادلتاثیر گیاه خواری بر رشد وآیا رژیم غذایی گیاهی سلاحوادث روزگار از جمله ویرابزار بقا از نخستین هماندر هم تنیدگی کوانتومی و داز تکینگی تا مغز، از مغز چیزی منتظر شناخته شدنزندگی در سیاهچالهششمین کنگره بین المللی سلرزش ناشی از اسیب به عصبهوشمندی کیهانتفاوت های بین زن و مرد فقکاربرد روباتهای ريزنانومرگ و میر بسیار بالای ناشتاثیر درجه حرارت بر عملکآشنا پنداریحس و ادراک قسمت نهمابزار بقای موجود زنده از درمان ام اس(مولتیپل اسکلاستیفن هاوکینگ در مورد هچگونه حافظه را قویتر کنیزبان و بیان نتیجه ساختمابه بالا بر ستارگان نگاه کعلایم کمبود ویتامین E را منابع انرژی از نفت و گاز هرچیز با یک تاب تبدیل به تمدن پیشرفته ی پیشینیانکشف جمجمه ای درکوه ایرهومشکلات روانپزشکی در عقب تاثیر رژیم گیاه خواری بر الگوی بنیادین و هوشیاریحس و ادراک قسمت بیست و سواجزای پر سلولی بدن انسان درک تصویر و زبان های مخلتاطلاعاتی عمومی در مورد منادانی در قرن بیست و یکم،سفر دشوار اکتشافبیماری ای شبیه ام اس مولتعضلانی که طی سخن گفتن چقدمنبع هوشیاری کجاست قسمت ویتامین کا در سبزیجاتتو باید نیکان را به دست بگاهی لازم است برای فهم و مغز ناتوان از توجیه پیداترک امروزانرژی بی پایان در درون هرحساسیت روانی متفاوتادامه بحث تکامل چشمذهن ما از در هم شکستن منبچرا خشونت و تعصبسندرم کووید طولانیبیش از نیمی از موارد انتقمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتواکسن های شرکت فایزر آمرتوهم جدایی و توهم علمپیوند مغز و سر و چالشهای مغز بزرگ چقدر مفید هست ؟تعداد کلی ذهن ها در جهان اولین مورد پیوند سر در انخارق العاده و استثنایی بارتباط بین هوش طبیعی و هورمز جهاننظریه تکامل در درمان بیمسیاره ابلهانبحثی جالب درباره محدودیتوبینار اساتید نورولوژی دمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمتکامل مداومپرورش مغز مینیاتوری انساجهان مادی، تجلی فضا در ذهاینکه به خاطرخودت زندگی دو برابر شدن خطر مرگ و میاز نظر علم اعصاب یا نرووسنقش اتصالات بین سلولهای روزه داری سلول های بنیادفلج خواب چیستفلج دوطرفه عصب 6 چشمهنر رها شدن از وابستگیسخن پاک و ثابتبرنامه و ساختار پیچیده میاد بگیر فراموش کنیمیگرن شدید قابل درمان استئوری تکامل در پیشگیری و آیا ممکن است موش کور بی مجهش های ژنتیکی غیر تصادفاگر نعمت فراموشی نبود بسدانشمندان یک فرضیه رادیکاز تکینگی تا مغز از مغز تنقش غذاها و موجودات دريارژیم های غذایی و نقش مهم فرایند حذف برخی اجزای مغهوش مصنوعی از عروسک بازی شلیک فراموشیبرخی اختلالات عصبی مثانهکمردردمانند آب باشتاثیر کپسول نوروهرب بر سآیا امکان بازسازی اندامهحفره در مغزابزار بقا از نخستین همانداروی جدید میاستنی گراویاز تکینگی تا مغز از مغز تنوآوری ای شگفت انگیز دانرساناها و ابر رساناها و عقارچ بی مغز در خدمت موجودهوش مصنوعی از عروسک تا کمشاید درست نباشدبررسی علل کمر درد در میانکودکان میتوانند ناقل بی مخچه ابزاري که وظیفه آن فتاثیر گیاهخواری بر رشد و آیا رژیم غذایی گیاهی سلاحافظه و اطلاعات در کجاست ابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز، از مغز چیزی خارج از مغزهای ما نیزندگی زمینی امروز بیش از صرع و درمان های آنلرزش عضله یا فاسیکولاسیوهوشیاری کوانتومیتفاوت های تکاملی در مغز وکاربرد روباتهای ريز، در مرگ انتقال است یا نابود شتاثیر درجه حرارت بر عملکآشنا پنداریحس و ادراک قسمت چهارمابزار بقای موجود زنده از درمان تومورهای مغزی با ااستیفن هاوکینگ در تفسیر نگاه محدود و تک جانبه، مشزبان و بیان، در سایه پیشربه خودت مغرور نشوعلایم کمبود ویتامین E را منابع انرژی از نفت و گاز هزینه ای که برای اندیشیدتمدن بشری و مغز اخلاقیکشف جدید تلسکوپ جیمز وبمشاهده گر جدای از شیء مشاتاثیر رژیم گیاه خواری بر الگوبرداری از طبیعتحس و ادراک قسمت بیستماجزایی ناشناخته در شکل گدرک حقیقت نردبان و مسیری اعتماد به خودنبرو و انرژی مداومسفرنامه سفر به بم و جنوب بیماری اسپینال ماسکولار غیرقابل دیدن کردن مادهمنبع هوشیاری کجاست قسمت ویتامین بی 12 در درمان دردتو جهانی هستی که خودش را گاهی مغز بزرگ چالش استمغز و سیر تکامل ان دلیلی ترکیب حیوان و انسانانرژی تاریکخفاش با شیوع همه گیری جدیاداراوون تنها داروی تاییذهن چند جانبه نیازمند نگچرا در مغز انسان، فرورفتسندرم گیلن باره به دنبال بیشتر کمردردها نیازی به منبع هوشیاری کجاست؟ قسمتواکسن کووید 19 چیزهایی که توهمات و شناخت حقیقتپیوند اندام از حیوانات بمغز بزرگ چالش است یا منفعتغییر الگوی رشد مغزی با زاولین هیبرید بین انسان و خبر مهم تلسکوپ هابلارتباط شگفت مغز انسان و فرمز جهان خاصیت فراکتالنظریه تکامل در درمان بیمسیاره ابلهانبحثی در مورد نقش ویتامين وجود قبل از ناظر هوشمندمنبع هوشیاری در کجاست؟ قتکامل چشمپرتوهای صادر شده از سیاهجهان مرئی و نامرئیاینکه خانواده ات سالم بادو سوی واقعیتاز نظر علم اعصاب اراده آزنقش تیروئید در تکامل مغزروش مقابله مغز با محدودیفناوری هوش مصنوعی نحوه خهوموارکتوس ها ممکن است دسختی ها رفتنی استبرنامه ی مسلط ژنها در اختیادگیری مهارت های جدید دمیدان مغناطيسي زمین بشر تئوری جدید، ویران کردن گآیا ما کالا هستیمجهشهای مفید و ذکاوتی که داگر با مطالعه فیزیک کواندانشمندان ژنی از مغز انساز تکینگی تا مغز از مغز تنقشه مغزی هر فرد منحصر بهرژیم ضد التهابیفراتر از دیوارهای باورهوش مصنوعی از عروسک بازی شنا در ابهای گرم جنوب نیابرخی اصول سلامت کمرکمردرد ناشی از تنگی کاناماه رجبتاثیر کپسول نوروهرب بر سآیا انسان با مغز بزرگش اخحقیقت قربانی نزاع بین بی ابزار بقا از نخستین همانداروی جدید برای ای ال اساز تکینگی تا مغز از مغز تنوار مغز مشاهده ی غیر مسترشته نوروایمونولوژی و نققبل از آغازهوش مصنوعی به کمک هوش طبیشب سیاه سحر شودبزرگ فکر کنکودکان خود را مشابه خود تمدل همه جانبه نگر ژنرالیتاثیر انتخاب از طرف محیط آیا راهی برای رفع کم آبی حافظه و اطلاعات در کجاست ابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز، از مغز چیزی شبیه نور تو نیستزندگی زودگذرضررهای مصرف شکر و قند بر لزوم سازگاری قانون مجازاهوش، ژنتیکی است یا محیطیتفاوت های زبانی سرمنشا تکتاب گران و پرهزینه شد ولمرگ تصادفیتاثیر درجه حرارت بر عملکآغاز فصل سرما و دوباره تکحس و ادراک قسمت نوزدهمابزارهای پیشرفته ارتباط درمان تشنجاستخوان های کشف شده، ممکنگاه انسان محدود به ادرازبان و تکلم برخی بیماریهبه دنبال رستگاری باشعلت خواب آلودگی بعد از خومنابع انرژی از نفت و گاز هزینه سنگین انسان در ازاتمدنی قدیمی در شمال خلیج گل زندگیمشاهده آینده از روی مشاهتاثیر رژیم گیاهخواری بر التهاب شریان تمپورالحس و ادراک قسمت دهماحیای بینایی نسبی یک بیمدرک دیگراناعداد بینهایت در دنیای منتایج نادانی و جهلسفرنامه سفر به بم و جنوب بیماری اضطراب عمومیمقالاتمنبع هوشیاری کجاست قسمت ویتامین بی هفدهتو دی ان ای خاص ميتوکندريگذر زمان کاملا وابسته به مغز کوانتومیترازودونانرژی تاریک که ما نمی توخلاصه ای از مطالب همایش مادب برخورد با دیگرانذهن هوشیار در پس ماده ی مچرا ذرات بنیادی معمولاً سندرم پیریفورمیسبا هوش مصنوعی خودکار روبمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتواکسن کرونا و گشودن پنجرتوپیراماتپیوند سر آیا ممکن استمغز بزرگ چالشهای پیش روتغییر زودتر اتصالات مغزیاولین تصویر در تاریخ از سخدا موجود استارتباط شگفت انگیز مغز انرنگ کردن، حقیقت نیستنظریه تکامل در درمان بیمسیر آفرینش از روح تا مغز بحثی در مورد نقش کلسیم و وراپامیل در بارداریمنبع هوشیاری در کجاست؟(قتکامل و ارتقای نگاه تا عمآلودگی هوا چالش قرن جدیدجهان هوشیاراینترنت بدون فیلتر ماهوادوچرخه سواری ورزشی سبک و از نظر علم اعصاب اراده آزنقش حفاظتی مولکول جدید دروش های صرفه جویی در ایجاروش هایی ساده برای کاهش افیلمی بسیار جالب از تغییهوش فوق العاده، هر فرد اسسرنوشتبرندگان نوبل فیزیک ۲۰۲۱یادآوری خواب و رویامیدان های مغناطیسی قابل تا 20 سال آینده مغز شما به آیا ما تنها موجودات زنده جهشهای مفید و ذکاوتی که داگر تلاش انسان امروز برادانشمندان پاسخ کوانتومی از تکینگی تا مغز از مغز تنقشه های مغزی جدید با جزیرژیم غذایی حاوی تخم مرغ وفرد حساس از نظر عاطفی و بهوش مصنوعی از عروسک بازی شناخت و معرفت، و نقش آن دبرخی بیماری ها که در آن بکمردرد و علل آنماپروتیلینتاثیر کتامین در درمان پاآیا احتمال دارد رویا از آحقیقت آنطور نیست که به نظابزار بقا از نخستین همانداروی جدید ضد میگرناز تکینگی تا مغز از مغز تنوار مغز در فراموشی هارشد مغز فرایندی پیچیده اقبل از انفجار بزرگهوش مصنوعی به شناسایی کاشبیه سازی میلیون ها جهان بزرگ شدن مغز محدود به دورکودکان را برای راه آماده مدل هولوگرافیک ژنرالیزهتاثیر احتمالی عصاره تغلیآیاما مقهور قوانین فیزیکحافظه و اطلاعات در کجاستابزار بقای موجود زنده از در یک فراکتال هر نقطه مرکاز تکامل تا مغز از مغز تا نکاتی در مورد تشنجزندگی، مدیریت انرژیضررهای شکر بر سلامت مغزلزوم سازگاری قانون مجازاهیچ وقت خودت را محدود به تفاوتهای جنسیتی راهی براکتاب زیست شناسی باورمراحل ارتقای پله پله کیهتاثیر درجه حرارت بر عملکإِلَهِي هَبْ لِي كَمَالَحس و ادراک قسمت هفتمابزارهای بقا از نخستین هدرمان جدید ALSاستروژن مانند سپر زنان دنگاه از بیرون مجموعهزبان و شناخت حقیقت قسمت چبه زودی شبکه مغزی به جای عماد الدین نسیمی قربانی منابع انرژی از نفت و گاز هزاران سال چشم های بینا وتمساح حد واسط میان مغز کوگلوئونمطالبی در مورد تشنجتاثیر عصاره تغلیظ شده گیامیوتروفیک لترال اسکلروحس و ادراک قسمت دوازدهماحیای بینایی نسبی یک بیمدرک درست از خود و هوشیاریبقای حقیقی در دور ماندن انخاع ما تا پایین ستون فقرسفرنامه سفر به بم و جنوب بیماری بیش فعالیتاثیر ویتامین دی بر بیمامنبع هوشیاری کجاست قسمت ویتامین دی گنجینه ای بزرتولید مثل اولین ربات های گربه شرودینگر و تاثیر مشمغز آیندگان چگونه است ؟تراشه ی بیولوژِیکانرژی خلا ممکن استخلاصه ای از درمان های جدیادراک ما درک ارتعاشی است ذهن تو همیشه به چیزی اعتقچراروياها را به یاد نمی آسندرم پس از ضربه به سربا تعمق در اسرار ابدیت و منبع هوشیاری کجاست؟ قسمتواکسن کرونا از حقیقت تاتتوانایی مغز و دیگر اجزای پیوند سر، یکی از راه حلهامغز بزرگ و فعال یا مغز کوتغییر عمودی سر انسان از پاولین دروغخطا در محاسبات چیزی کاملارتباط شگفت انگیز مغز اننقش میدان مغناطیسی زمین روی و منیزیم در تقویت استهفت چیز که عملکرد مغز تو سیستم تعادلی بدنبحثی در مورد حقیقت فضا و ورزش هوازی مرتب خیلی به قمنبع خواب و رویاتکامل ابزار هوش ، راه پر آلودگی هوا و ویروس کروناجهان یکپارچهایندرالدورترین نقطه ی قابل مشاهاز واقعیت امروز تا حقیقتنقش حیاتی تلومر دی ان آ داز کجا آمده ام و به کجا مینقش خرچنگ های نعل اسبی درروش صحبت کردن در حال تکامفیزیک مولکولها و ذرات در هوش مصنوعی می تواند بر احسریعترین کامپیوتر موجودبرین نت به جای اینترنتژن همه چیز نیستمیدان بنیادین اطلاعاتتا بحر یفعل ما یشاآیا مغز تا بزرگسالی توسعجواب دانشمند سوال کننده اگر خواهان پیروزی هستیدانشمندان اولین سلول مصناز تکینگی تا مغز از مغز تنقص در تشخیص هیجانات عامرژیم غذایی ضد التهابیفرضیه ای جدید توضیح میدههوش مصنوعی از عروسک بازی شناخت درون، شناخت بیرون؛برخی بیماری های خاص که بدکمردرد با پوشیدن کفش مناماجرای جهل مقدستاثیر گیاه خواری بر رشد وآیا احتمال دارد رویا از آحقیقت افرادابزار بقا از نخستین همانداروی ضد تشنج با قابليت تاز تکینگی تا مغز از مغز تنوار مغز در تشخیص بیماری رشد مغز علت تمایل انسان بقدم زدن و حرکت دید را تغیهوش مصنوعی در کامپیوترهابزرگ شدن تقریبا ناگهانی کوری گذرای ناشی از موبایمدل هولوگرافیک تعمیم یافتاثیر ترکیبات استاتین (سآب زندگی است قسمت چهارمحباب های کیهانی تو در توابزار بقای موجود زنده از در کمتر از چند ماه سوش جداز تکامل تا مغز، از مغز تچگونه مولکول های دی ان ایزونیسومایدطلای سیاهمقاومت به عوارض فشار خون هیچ کاری نکردن به معنی چیتقلید مرحله ای نسبتا پیشکتاب طبیعت در قالب هندسهمرز مرگ و زندگی کجاستتاثیر درجه حرارت بر عملکافت فشار خون ناگهانی در وحس و ادراک قسمت هفدهمابزارهای بقا ازنخستین همدرمان جدید میگرن با انتی اسرار آفرینش در موجنگاه از درون مجموعه با نگزبان و شناخت حقیقت قسمت ابه زیر پای خود نگاه نکن بعوامل موثر در پیدایش زبامنابع انرژی از نفت و گاز هستي مادي ای که ما کوچکترتنفس هوازی و میتوکندریگمان میکنی جرمی کوچکی در مطالعه ای بیان میکند اهدتاریکی من و تو و گرد و غباامید نیکو داشته باش تا آنحس و ادراک قسمت سوماحساس گذر سریعتر زماندرک عمیق در حیواناتبلندی در ذهن ما درک بلندینخستین تصویر از سیاهچالهسفرنامه سفر به بم و جنوب بیماری تی تی پیصفحه اصلیمنبع هوشیاری کجاست قسمت ویروس مصنوعیتولید یا دریافت علمگزیده ای از وبینار یا کنفمغز انسان ایا طبیعتا تماتربیت کودکان وظیفه ای مهانسان قدیم در شبه جزیره عخم شدن فضا-زمانادغام میان گونه های مختلذهن خود را مشغول هماهنگیچراروياها را به یاد نمی آسندرم سردرد به دلیل افت فباهوش ترین و با کیفیت تریمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتتوازن مهمتر از فعالیت زیپیوندی که فراتر از امکانمغز بزرگترین مصرف کننده تغییرات منطقه بویایی مغزاولین سلول مصنوعیخطا در محاسبات چیزی کاملارتباط غیرکلامی بین انسانقش محیط زندگی و مهاجرت درویا و خبر از آیندههفت سین یادگاری از میراث سیستم دفاعی بدن علیه مغز بحثی در مورد عملکرد لوب فورزش هوازی ، بهترین تمریمنحنی که ارتباط بین معرفتکامل جریان همیشگی خلقتآلزایمرجهان یکپارچهایا کوچک شدن مغزانسان الديدن با چشم بسته در خواب دی متیل فومارات(زادیوا)(از آغاز خلقت تا نگاه انسانقش داروهاي مختلف معروف روشهای نو در درمان دیسک بفیزیک و هوشیاریهوش مصنوعی و کشف زبان هایسرگیجه از شایعترین اختلابرای پیش بینی آینده مغز دژن همه چیز نیستمیدازولام در درمان تشنج تاثیر فکر بر سلامتآیا همه جنایت ها نتیجه بیجوسازی مدرناپی ژنتیکدانشمندان تغییر میدان مغاز تکینگی تا مغز از مغز تنقطه بی بازگشترژیم غذایی ضد دردفضای قلب منبع نبوغ استهوش مصنوعی از عروسک بازی شناسایی تاریخچه ی تکاملیبرخی توجهات در ببمار پارکنفرانس تشنج هتل کوثر اصماده ی تاریکتاثیر گیاه خواری بر رشد وآیا برای تولید مثل همیشه حقیقت اشیاابزار بقا از نخستین همانداروی ضد تشنج با قابليت تاز تکینگی تا مغز از مغز تنوار مغزی روشی مهم در تشخزمین در برابر عظمت کیهانقدرت کنترل خودهوش مصنوعی در خدمت خلق وحبزرگترین خطایی که مردم مکی غایب شدی تا نیازمند دلمدل های ریز مغز مینی برینتاثیر حرکات چشم بر امواج آب زندگی است قسمت اولحد و مرزها توهم ذهن ماستابزار بقای موجود زنده از در آسمان هدیه های نادیدناز تکامل تا مغز، از مغز تچگونه مغز پیش انسان یا همزونا به وسیله ویروس ابله طوفان فقر و گرسنگی و بی سمقابله ی منطقی با اعتراضهیچ کس مانند تو نگاه نمیکتقلید از روی طبیعتکتاب، سفری به تاریخمرز بین انسان و حیوان کجاتاثیر درجه حرارت بر عملکافت هوشیاری به دنبال کاهحس و ادراک قسمت هجدهمابزارهای بقای موجود زندهدرمان جدید کنترل مولتیپلاسرار بازسازی اندام هانگاه حقیقی نگاه به درون ازبان و شناخت حقیقت قسمت دبوزون هیگز چیستعوامل ایجاد لغت انسانی و منابع انرژی از نفت و گاز هستی ما پس از شروعی چگال تنفس هوازی و میتوکندریگنجینه ای به نام ویتامین معنی روزهتاریکی خواهد ترسیدامید درمان کرونا با همانحس و ادراک قسمت سی و هشتماحساسات کاذبدرگیری قلب در بیماری ویربلعیدن ستاره توسط سیاهچانخستین روبات های زنده ی جسفری به آغاز کیهانبیماری دویکسوالات پزشکیمنبع هوشیاری کجاست قسمت ویرایش DNA جنین انسان، برتولید پاک و فراوان انرژیگزارش یک مورد جالب لخته ومغز انسان برای ایجاد تمدترجمه ای ابتدایی از اسراانسان ها می توانند میدان خونریزی مغز در سندرم کووادغام دو حیطه علوم مغز و ذهن سالمنزاع بین جهل و علم رو به پسوپاپ ها یا ترانزیستورهاباد غرور و سر پر از نخوت ومنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتتوسعه هوش مصنوعی قادر اسپیوستگی همه ی اجزای جهانمغز حریص برای خون، کلید تتغییرات آب و هوایی که به اوکرلیزوماب داروی جدید شخطای ادراک کارماارتروز یا خوردگی و التهانقش نگاه از پایین یا نگاهرویا بخشی حقیقی از زندگی هم نوع خواری در میان پیشیسکوت و نیستیبحثی درباره هوش و تفاوتهورزش و میگرنمنشأ اطلاعات و آموخته ها تکامل داروینی هنوز در حاآملودیپین داروی ضد فشار جهان کنونی و مغز بزرگتریایا این جمله درست است کسیدین، اجباری نیستاز انفجار بزرگ تا انفجار نقش ذهن و شناخت در حوادث روشهای شناسایی قدرت شنوافیزیکدانان ماشینی برای تهوش مصنوعی گوگل به کمک تشسرگردانیبرای اولین بار دانشمندانژن هوش و ساختارهای حیاتی مکانیک کوانتومی بی معنی تاثیر مشاهده بر واقعیت بآیا هوش مصنوعی می تواند نجامعه ی آسمانیابتدایی که در ذهن دانشمندانشمندان روش هاي جدیدی از تکینگی تا مغز از مغز تچند نرمش مفید برای کمردرراه فراری نیستقفس ذهنهوش مصنوعی از عروسک بازی شناسایی سلول های ایمنی ابرخی توصیه ها برای واکسیکنگره بین المللی سردرد دماده ی خالیتاثیر گیاه خواری بر رشد وآیا بزرگ شدن مغز فقط در دحقیقت تنها چیزی است که شاابزار بقا از نخستین همانداروی ضد تشنج توپیراماتاز تکینگی تا مغز از مغز تنوبت کودکانزمین زیر خلیج فارس تمدنی شبیه سازی سیستم های کوانقدرت انسان در نگاه به ابعهوش مصنوعی در خدمت خلق وحبزرگترین درد از درون است کیهان خود را طراحی میکندمدیون خود ناموجودتاثیر دوپامین و سروتونینآب زندگی است قسمت دومحرکت چرخشی و دائمی کیهانابزار بقای موجود زنده از در آستانه ی موج پنجم کوویاز روده تا مغزچگونه هموساپينس بر زمین زیباترین چیز در پیر شدنطوفان زیباییمقابله با کرونا با علم اسهیچ کس حقیقت را درون مغز تقویت استخوان در گرو تغذکتابخانهمرز جدید جستجو و اکتشاف، تاثیر درجه حرارت بر عملکافتخار انسانحس و ادراک قسمت هشتمابزارهای بقای از نخستین درمان جدید سرطاناصل بازخوردنگاهی بر قدرت بینایی درازبان و شناخت حقیقت قسمت سبوزون هیگز جهان را از متلعواملی که برای ظهور لغت امنابع انرژی از نفت و گاز و هر کس تقوای خدا پیشه کنتنفس بدون اکسیژنگویید نوزده و ایمنی ساکتمعادله ها فقط بخش خسته کنتاریخ همه چیز را ثبت کردهامیدوار باش حتی اگر همه چحس و ادراک قسمت سی و ششماخلاق و علوم اعصابدرگیری مغز در بیماری کویبه قفس های سیاهت ننازنرمش های مفید برای درد زاسقوط درون جاذبه ای خاص، چبیماری دیستروفی میوتونیپیامهای کاربرانمنبع هوشیاری کجاست قسمت واقعیت فیزیکی، تابعی از تولید سلولهای جنسی از سلگشایش دروازه جدیدی از طرمغز انسان برای شادمانی طتسلیم شدن از نورون شروع مانسان یک کتابخانه استخواندن ، یکی از شستشو دهنارتقا و تکامل سنت آفرینش ذخیره ی شگفت انگیز اطلاعنزاع بین علم و نادانی رو سوپاپ ها یا ترانزیستورهابار بزرگ ایستادن بر دو پاواکسن کرونا ساخته شده تومنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتتوسعه برخی شغل ها با هوش پیام های ناشناخته بر مغز مغز در تنهایی آسیب میبینتغییرات تکاملی سر انسان ايندگان چگونه خواهند دیدخطای حسارزش حقیقی زبان قسمت اولنقش نظام غذایی در تکامل مرویا تخیل یا واقعیتهمه چیز در زمان کنونی استسکته مغزیبحثی درباره هوش و تفاوتهورزش بهترین درمان بیش فعمنشاء کوانتومی هوشیاری اتکامل داروینی هنوز در حاآموزش نوین زبانجهان کاملی در اطراف ما پرایا ابزار هوشمندی یا مغز دید تو همیشه محدود به مقداز بحث های کنونی در ویروسنقش روی و منیزیم در سلامتروشی برای بهبود هوش عاطففاصله ها در مکانیک کوانتهوش مصنوعی گوگل به کمک تشسرگردانیبرای تمدن سازی، باید در بژن یا نقشه توسعه مغز و نقمکانیزمهای دفاعی در برابتاثیر نگاه ناظر هوشیار بآیا هوش مصنوعی زندگی بشرجاودانگی مصنوعیابزار هوش در حال ارتقا ازدانشمندان روشی برای تبدیاز تکینگی تا مغز از مغز تچند جهانیراه های جدید برای قضاوت رقلب و عقلهوش مصنوعی از عروسک بازی شواهدی از نوع جدیدی از حابرخی درمان های Spinal Muscular Atکنگره بین المللی سردرد دماده، چیزی بیش از یک خلا تاثیر گیاه خواری بر رشد وآیا تکامل و تغییرات ژنتیحقیقت خواب و رویاابزار بقا از نخستین هماندارویی خلط آوراز تکینگی تا مغز از مغز تنور درونزمان چیستشبکه های مصنوعی مغز به درقدرت عشقهوش مصنوعی درمانگر کامپیبسیاری از بیماری های جدیکیهانِ هوشیارِ در حال یامدیریت اینترنت بر جنگتاثیر دپاکین بر بیماری مآب زندگی است قسمت سومحس چشایی و بویاییابزار بقای موجود زنده از در درمان بیماری مولتیپل از علم جز اندکی به شما داچگونه هوشیاری خود را توسزیباترین چیز در افزایش سطی یکصد هزار سال اخیر هرچملاحظه های اخلاقی دربارههیچگاه از فشار و شکست نترتقویت سیستم ایمنیکجای مغز مسئول پردازش تجمزایای شکلات تلخ برای سلتاثیر درجه حرارت بر عملکافراد آغاز حرکت خودشان رحس و ادراک قسمت پنجمابزارهای دفاعی و بقای مودرمان سرطان با امواج صوتاصل علت و تاثیرنگاهی بر توانایی اجزاي بزبان جانسوزبی نهایت در میان مرزهاعوارض ازدواج و بچه دار شدمنابع انرژی از نفت و گاز وفور و فراوانیتنها مانع در زندگی موارد گوشه بیماری اتوزومال رسسمعجزه ی علمتازه های اسکیزوفرنی(جنوامیدی تازه در درمان سرطاحس و ادراک قسمت سیزدهماخلاق پایه تکامل و فرهنگدرگیری مغز در بیماران مببه مغز خزندگان خودت اجازنرمش های مفید در سرگیجهسلول های بنیادی منابع و ابیماری ضعف عضلات نزدیک بسایتهای دیگرمنبع هوشیاری کجاست قسمت واقعیت چند سویهتولترودینپمبرولیزوماب در بیماری چمغز انسان برای شادمانی طتشنج چیستخواب سالم عامل سلامتیارتوکين تراپی روشی جديد ذره ی معین یا ابری از الکنزاع بین علم و جهل رو به پسوپاپ ها یا ترانزیستورهابار سنین ابزار هوشمندی اواکسن ایرانی کرونا تولیدمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتتوصیه های سازمان بهداشت پیشینیان انسان از هفت میمغز را از روی امواج بشناسثبت امواج الکتریکی در عصايا اراده آزاد توهم است یخطر آلودگی هواارزش حقیقی زبان قسمت دومنقش نظریه تکامل در شناسارویا حقی از طرف خداهمه ی سردردها بی خطر نیستسانسور از روی قصد بسیاری بحثی درباره هوش و تفاوتهورزش در کمر دردمهندسی ژنتیک در حال تلاش تکامل داروینی هنوز در حاآمارهای ارائه شده در سطح جهان پیوستهایا بیماری ام اس (مولتیپایا بدون زبان میتوانیم تدیدن خدا در همه چیزاز تلسکوپ گالیله تا تلسکنقش روزه داری در سالم و جروشی جدید در درمان قطع نخفاصله ی همیشگی تصویر سازهوش مصنوعی الفاگوسربازان ما محققا غلبه می برای خودآگاه بودن تو بایژنها نقشه ایجاد ابزار هوما انسانها چه اندازه نزدتاثیر نگاه و مشاهده ناظر آیا هوش ارثی دریافتی از پجایی خالی نیستابزار بقا از نخستین هماندائما بخواناز تکینگی تا مغز از مغز تچند روش ساده برای موفقیتراه های جدید برای قضاوت رقلب دروازه ی ارتباطهوش مصنوعی از عروسک بازی شواهدی از دنیسوان(شبه نئبرخی روش های تربیتی کودککنترل همجوشی هسته ای با همبانی ذهنی سیاه و سفیدتاثیر گیاه خواری بر رشد وآیا جنین انسان، هوشمندی حقیقت در علم، هرگز نهایی ابزار بقا از نخستین همانداستانها و مفاهیمی اشتبااز تکینگی تا مغز از مغز تنورون هاي مصنوعی می توانزمان و مکان، ابعاد کیهان شباهت مغز و کیهانلمس کوانتومیهوش مصنوعی درخدمت خلق وحبسیاری از بیماری های جدیکیست کلوئید بطن سوممدارک ژنتیکی چگونه انسانتاثیر داروهای ضد التهاب آب، زندگی است(قسمت پنجم)حس و ادراک (قسمت اول )ابزار بقای موجود زنده از در سال حدود 7 میلیون نفر ازدواج های بین گونه ای، رچگونه واکسن کرونا را توززیر فشار کووید چه باید کرظهور امواج مغزی در مغز مصملاحظات بیهوشی قبل از جرهیپرپاراتیروئیدیسمتلقین اطلاعات و حافظهکرونا چه بر سر مغز می آورمسیر دشوار تکامل و ارتقاتاثیر درجه حرارت بر عملکافزایش قدرت ادراکات و حسحس و ادراک قسمت پنجاهابعاد اضافه ی کیهاندرمانهای بیماری پارکینساصل عدم قطعیت از کوانتوم چالش هوشیاری و اینکه چرا زبان ریشه هایی شناختی اسبی عدالتی در توزیع واکسن عید نوروز مبارکمنابع انرژی از نفت و گاز وقت نهيب هاي غير علمي گذشتنبیه چقدر موثر استگوشت خواری یا گیاه خواریمعجزه ی علم در کنترل کرونتازه های بیماری پارکینسوامگا سه عامل مهم سلامتحس و ادراک قسمت ششماختلال خواب فرد را مستعد درگیری مغزی در سندرم کووبه نقاش بنگرنرمشهای مهم برای تقویت عسلول های بدن تو پیر نیستنبیماریهای تحلیل عضلانی امنبع هوشیاری کجاست قسمت واقعیت چیستتومورها و التهاب مغزی عاپنج اکتشاف شگفت آور در مومغز انسان رو به کوچک تر شتشنج و حرکات شبه تشنجی قاخواب سالم عامل سلامتی و یارتباط میکروب روده و پارذرات کوانتومی زیر اتمی قنسبت ها در کیهانسودمندی موجودات ابزی بر بارداری بدون رحمواکسن اسپایکوژنمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتتوصیه های غیر دارویی در سپیشرفت های جدید علوم اعصمغز زنان جوانتر از مغز مرجلوتر را دیدنايا اراده آزاد توهم است یخطرات هوش مصنوعیارزش حقیقی زبان قسمت سومنقش هورمون های تیروئید درویاها از مغز است یا ناخوهمیشه اطمینان تو بر خدا بسانسور بر بسیاری از حقایبحثی درباره هوش و تفاوتهوزن حقیقی معرفت و شناختمولتیپل اسکلروز در زنان تکامل داروینی هنوز در حاآن چیزی که ما جریان زمان جهان پیوسته