دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


کانال تلگرام دکتر فاطمی

آدرس مطب دکتر سلمان فاطم

آدرس دکتر زهره ابوطالبی

پیوند مغز و سر و چالشهای پیش رو

بحثي در مورد مقاله پیوند سر در انسان و چالشهای پیش رو از دکتر میر شهرام صفاری

پیوند سر، یکی از راه حلهایی است که به زودی برای برخی بیماری های عصب و عضله، پنجره جديدی را برای درمان باز خواهد کرد. بیماری هایی که در آنها محل اصلی آسیب عضلات و یا اعصاب محيطي است و اختلالی در عملکرد مغز وجود ندارد. برخی از این بیماران در همان سنین جوانی ناتوان از راه رفتن و حتی حرکت دستها میشوند و در موارد پیشرفته آن، حتی عضلات دهان و غذا خوردن و تنفس را هم درگیر میکند به گونه ای که فرد، بدون کمک دستگاه های کمکی قادر نیست تنفس کند. تا زمانی که درمان مناسبی برای این بیماران کشف گردد، پیوند سر آنها به بدن یک فرد سالم میتواند راه حلی قابل قبول باشد(البته در صورتی که هويت دهنده سر پس از پیوند مشابه همان فرد قبل از پیوند باشد!!)و زندگی پر از رنج آنها را با وجود یک بدن سالم، بسیار دگرگون کند..

مقاله ای درباره پیوند سر از دکتر ميرشهرام صفاری نوشته شده است که به دلیل اهمیت مطلب فوق و مطالب ايشان، لازم می دانم بحث بیشتری را در این مورد داشته باشم.

در تاریخ ۱۷ نوامبر ۲۰۱۷ گزارشی در رسانه های بین المللی منتشر شد مبنی بر انجام موفق اولین پیوند سر انسان روی جسد. ادعا شده در این جراحی ۱۸ ساعته نخاع و اعصاب و عروق گردنی از جسد یک انسان به انسان دیگری پیوند زده شده است و این عمل جراحی با توجه به پاسخهای مشاهده شده در اندامها با تحریک الکتریکی نواحی عصبی مرکزی، موفقیت آمیز بوده است. انتشار خبر توسط جراح و دانشمند ایتالیایی سرجیو کاناوارو بوده و جراحی با همکاری تیم پزشکی در چین صورت گرفته است

اول صحبتهای جالب سرجیو کاناوارو را در روز مصاحبه خبری بخوانیم که جنجال اخیر را به پا کرده است:

“طبیعت برای زمانی بیش از حد طولانی، قوانین خود را به ما تحمیل کرده است.

“ما متولد می شویم، رشد می کنیم، پیر می شویم و می میریم.

برای میلیونها سال انسانها تکامل یافته و ۱۱۰ میلیارد انسان تاکنون در این روند حیات، جان خود را از دست داده اند.

این یک نسل کشی در مقیاسی وسیع بوده است.

ما وارد دورانی تاریخی شده ایم که سرنوشتمان را در دستان خودمان بگیریم.

این، همه چیز را تغییر خواهد داد. این موفقیت شما را در هر سطحی تغییر خواهد داد.

پیوند اولیه سر انسان در روی انسان، تحقق یافته است. عمل جراحی ۱۸ ساعت طول کشید و مقاله آن در چند روز آینده منتشر خواهد شد.

همه می گفتند این کار غیرممکن است، اما جراحی موفقیت آمیز بود موفقیت در مدلهای حیوانی کامل و پایدار نبوده است، نه ارتباط عملکردی کاملی بین سر پیوند زده شده و بدن در مدلهای حیوانی ایجاد شده و نه این حیوانات توانسته اند برای مدتی طولانی زنده بمانند.

در سال ۱۹۷۰ روبرت وایت توانست سر یک میمون را به میمونی دیگر پیوند بزند و میمون ۹ روز زنده بوده است و به علت پس زدن ارگان پیوندی توسط بدن جدید، میمون مرده است. میمون پیوند زده شده توسط کاناوارو بعد از پیوند توانایی دیدن، حرکت دادن چشمها و خوردن را داشته است ولی به خاطر پیوند نزدن نخاع، از گردن به پایین فلج بوده است.

همچنین دانشمندی روس در سال ۱۹۵۰ همچنین با پیوند زدن عروق گردن یک سگ به سر سگ دیگری دانشمندان توانست به مدت ۲۹ روز سر جدا شده سگ را زنده و دارای واکنش نگه دارند.

شباهت بین بدن انسان و حیوان کاملا مشخص است و در همه آزمایشات بالینی، مرحله اول آزمایشات روی حيوان انجام میشود و رسیدن به نتایجی این چنینی، نویدی از انجام آن روی انسان است و نشان ميدهد که اين کار، شدنی است و فقط به گذر زمان، نیازمند است . و مانند دیگر غیر ممکن هایی که با گذر زمان ممکن شده است، این هم با گذر زمان انجام خواهد شد. به خصوص که خود این جراحی، روی انسان مرده انجام شده و موفقیت آمیز بوده است.

تفاوت جسم انسان مرده و زنده، فقط در نبود محرکی است که کارهای سلولهای بدن را سامان دهد. و برای به دست آوردن مهارتهاي لازم، برای انجام این جراحی پیچیده باید چندین بار روي اجساد، تمرین کرد.

1- مشکلی که مطرح میشود چگونگی اتصال نخاع قطع شده است. امروزه بیماران قطع نخاعی، با پیشرفت کند، در درمان مواجهند که چند علت دارد:

1- بافت نخاعی آسیب دیده معمولا به صورت اورژانسي ترمیم نمیشود و به مرور زمان، بافت تخریب شده تغییر شکل میدهد و با سلولهای حمایتی پر میشود . و فيبروز، شکل میگیرد به علاوه بافت نخاع آسیب دیده مگر در مواردي که کاملا با چاقو بریده شده باشد، معمولا له شده است که یا به دلیل تصادفات رانندگی و یا سقوط از ارتفاع یا برخورد گلوله به نخاع است. این بافت له شده و متلاشی، قابل مقایسه با بافتی که بسیار تمیز و دقیق توسط جراح ماهر مغز و اعصاب بریده میشود، نیست و شاید واقعا یکی از علل نا موفق بودن ترميم نخاع، پس از قطع شدن آن، له شدگی شدیدی باشد که معمولا در بافت نخاع قطع شده وجود دارد.
@salmanfatemi

2-میلیونها عصب، ارتباط بین مغز و اندامها را از طریق نخاع برقرار می کنند که اتصال دقیق مجدد آنها در صورت قطع شدن هنوز میسر نشده است. این مشکل بزرگی است و میلیونها راه که از مغز خارج ميشودو از طریق نخاع به دیگر قسمت های بدن میرسد، باید با دقتی بسیار بالا پیوند شوند که کاری بسیار ظریف و دقیق را ميطلبد ولي باید توجه داشت اگر برش دقیق، روی نخاع داده شود و بافتها تقریبا در محل های مشابه قرار گیرند، مواد شيميایی مشابه در سلولها در دو منطقه مشابه هم، میتوانند اجزای مشابه را در کنار هم قرار دهد. مشابه اين حالت، در ترمیم با سلولهای بنیادی مثلا در قلب دچار سکته مغزی مشاهده شده است، توصیه میشود مقاله اي در همین کانال تحت عنواندانشمندان ، سلولهاي بنیادی قلب را تولید میکنندمطالعه شود. یا مثلا در مقاله ای با عنوان تزریق سلولهای mesenchymal stem cells (MSCs)
در درمان بیماران دچار سکته مغزی در همين کانال، نقش سلول های بنیادی در ترمیم سلولهای تخریب شده عصبی وقتی در مجاورت آن قرار گرفته اند، بیان شده است.

یعنی سلول بنیادی یا تا حدي دیگر سلولها در هر محیطی، قرار بگیرد با توجه به مواد شيميایي و واکنشهای موجود در آن محیط، میتواند نقش همان سلول هدف را بازی کند مثلا در قلب به سلول قلب تبدیل شود یا در مغز به سلول مغز تبدیل شود یا در نخاع به سلول نخاع با عملکردهاي سلولهای مجاور آن، تبدیل شود. همین فرآیند میتواند به سادگی همراه مواد شیمیایی ذکر شده توسط دکتر سرجيو کاناوارو استفاده شود، مثلا همراه چسب پروپیلن گليکول یاد شده در ازمايش پیوند نخاع روی موش، از سلولهاي بنیادی هم در فاصله دو نخاع پیوند شده استفاده گردد تا خود سلول بنیادی پر پتانسیل، با قرارگیری در جایگاه خود، تبدیل به سلولهایی مشابه سلولهای مجاور خود شود.(مقاله استفاده از سلولهای بنیادی در ترمیم نخاع موش در قسمت های قبلی اين کانال بیان شد)

و در این صورت شاید نیازی به اتصال ميليونها راه عصبي جدا از هم نباشد. قطعا به فرض که بتوان هزاران راه از آن راهها را به هم متصل کرد، با هزاران راه باقی مانده متصل نشده چه میتوان کرد؟ چرا از هوش درونی سلول های زنده و به خصوص هوش درونی سلول های زنده بنيادي پر پتانسیل با قابلیت های فراوان استفاده نشود؟

3- بیان میشود در صورت میسر شدن پیوند، میزان درد احساس شده توسط دریافت کننده، باور نکردنی خواهد بود. و تجربه ای بدتر از مرگ را برای فرد به همراه خواهد داشت. باید توجه کرد درد به خصوص در ناحيه گردن، در نتیجه ارتباطات وسیع سلولهای حسی عصبی از گردن و از طریق نخاع، به سوی مغز است، بنابراین وقتی برش نخاع قدری بالاتر از برش پوستی روی گردن باشد بیشتر سلولهای حسی که اطلاعات را از نخاع به مغز منتقل میکنند، در مرحله اول جراحي نخاع قطع خواهند شد و کارکرد درستی ندارند و انتظار درد چندانی را در مراحل اوليه بعد از عمل نداریم بنابراین روزهای اولیه پس از عمل بدون درد یا حداقل همراه با دردی اندک است(به شرط رعایت برش پوستی و نخاعی در محل مناسب). در مراحل بعدی هم میتوان از روشهای ضد درد استفاده کرد. اینکه تصور شود آسیب نخاعی همراه با درد است، درست نیست. نخاعی که خوب کار نکند، نه تنها درد چندانی ایجاد نمی کند بلکه باعث میشود دردهای قبلی هم بلوکه شود و حس نگردد.

4- بیان میشود که در صورت امکان پیوند، هیچ مقدار داروی سرکوب کننده ایمنی جهت جلوگیری از رد پیوند کافی نخواهد بود. در این مورد باید گفت اگر بتوان از سلولهای بنيادي خود فرد در محل اتصال سر به بدن استفاده شود و در چسب موجود از آن، کمک گرفت نه تنها احتمال داروی مهار کننده ايمني بیشتر نمیشود بلکه ممکن است اصلا نیازی به داروی ضد ایمنی نباشد.

سلول بنیادی با قابلیت های گوناگون میتواند در مجاورت هر سلولی تبدیل به سلولهای مشابه آن شوند و در مجاورت سلول دهنده بدن، تبدیل به سلولهای مشابه آن و در مجاورت سلولهای فرد گیرنده (یعنی سر) تبدیل به سلولهای مشابه آن شود و استفاده از سلولهای بنیادی شاید راهی بسیار ارزشمند نه تنها در این پیوند بلکه در دیگر پیوندهای اعضای بدن باشد و نیاز به مواد ضد ایمنی را کم کند به خصوص که در آینده اي نه چندان دور، خود اعضای بدن هر فرد را شايد بتوان از روی سلولهای بنيادی او ساخت.

5- بیان میشود کار ایشان اخلاقی نیست و مراکز علمی اروپا و امریکا اجازه انجام این کار را روی انسان به ایشان نداده اند. پیوند سر همانطور که در ابتدای بحث بیان شد روشی بسیارخوب برای درمان بسیاری از بیماری های عصب و عضله است و تا زمانی که درمان مناسب آنها، کشف شود شاید تنها راه پایان دادن به درد و رنج انهاباشد و قطعا تلاش برای یافتن درمان آنها اصلا غیراخلاقی نیست. در اینجا فقط به دو رضایت از طرف دهنده سر و دهنده بدن نیاز است و به چیزی بیشتر نیاز نداریم.

6- شخصیت و طرز فکر فرد اهدا کننده سر روی بدن جدید
@salmanfatemi

با پیوند سر تغییر خواهد یافت. در مورد انتقال نوع خاصی از خاطرات به فرد جدید با پیوند اندامی خاص وجود دارد . این مورد چالش بزرگی است و نظرات، با توجه به اینکه شخصیت فرد جديد، نزدیک به شخصیت دهنده بدن یا فرد دهنده سر باشد، متفاوت است . به درستی مشخص نیست که هویت فرد در مغز است یا در قلب.

همانطور که قبلا در این کانال بیان شد قلب موجودات، خود دارای سیستم خودکاری است که مستقل از مغز و دیگر قسمتهای سیستم عصبی عمل می کند و همین سیستم اوتونوم است که باعث گردش خون در انسان و حیات همه اندامهای او ميشود یعنی بدون این سیستم اوتونوم اصلا مغزی در کار نخواهد بود.

اینکه چقدر این سیستم اوتونوم در بخشیدن هویت به فرد نقش دارد مشخص نیست . آنچه بیشتر محتمل است آنکه هویت فرد، وابسته به مغز او باشد و هویت این افراد، شبیه فرد دهنده سر باشد و این، با کنترل بدنی که سالها زیر سلطه مغز دیگری بوده است اصلا آسان نیست.

7- بیان میشود مغز با همراهی و هماهنگی بدن، عملکردهای خود را شکل می دهد. این هماهنگی به هم خواهد ریخت. مثلا مغز یک موسیقیدان در بدن یک کارگر ساختمانی ممکن است توانایی بروز مهارتهای موسیقیایی را نداشته باشد. خوب این معضل هم معضل بزرگی است، بدنی که سالها یک مهارت خاص را آموخته است، و مغز خود را با آن مهارتها هماهنگ کرده است، قابلیت پذيرش بدني با مهارتهای دیگر را به سختی به دست می آورد . در این زمینه شاید بتوان به جای بدنی از فرد دیگر از روشهای دیگری مانند ساخت بدن از روی سلولهای بنيادي یا حداقل انتخاب بدن های مشابه از نظر شغلی و مرتبه اجتماعی و توانایی ها استفاده کرد. کلون سازی و همانند سازي از روی سلولهاي بنيادي هرچند یک راه حل احتمالی است ولی با مشکلات زیادی در انسان مواجه خواهد بود . اولا اگر بشود یک بدن کاملا جدید و مشابه را ساخت چرا نتوان سر آنرا هم تولید کرد و این یک همانند سازی کامل است مانند همان کاری که مشابه آن در مورد برخی حیوانات انجام شده است.

نکته دوم: به فرض بتوان با همانند سازی، بدنی که از نظر ژنتیکی عین فرد قبلی است تولید کرد چند سال باید صبر نمود تا بدن ساخته شده دوباره به اندازه پیش از جراحی پیوند سر برسد و مثلا سر جوانی 36 ساله را بتوان به بدن همان فرد در 10 سالگی یا حداقل 20 سالگي پیوند کرد ؟
به نظر میرسد استفاده از روشهای کلونی سازی تفاوتي آنچنانی با پیوند سر یک نفر روی یک نفر دیگر نداشته باشد و حتی شاید انتخاب دو فرد با جنسیت و سن و ساختار بدنی مشابه روشی عملی تر در پیوند سر باشد. ولی هر چقدر شباهتها بین دو نفر بر قرار باشد مثلا در دوقلو های تک تخمکی، باز ساختارهای مغزی دو فرد مشابه نخواهد بود، برای بررسی بیشتر این مطلب به مقاله مغز هر فرد ، منحصر به فرد است در همین کانال مراجعه شود. بر اساس این مقاله، نقشه نورونها و ارتباطات مغز، هر یکصد روز، 13% تغییر می یابد که نشان دهنده تاثیر محیط زندگی هر فرد، روی این ارتباطات مغزی است.

به نظر میرسد یک دوره طولانی برای افرادی که تحت این جراحی قرار می گیرند باید سپری شود تا بتوانند بدن خود را با مغز جدید یا مغز خود را با بدن جدید، هماهنگ سازند و این، نیازمند دوره های طولانی روان درمانی و يا حتي کاشت الکترودها و پیس ميکرها و باطری های مصنوعی در اطراف مغز و بدن است

8- بیان می شود عوارض دراز مدت انجام چنین جراحی اي قابل پیش بینی نیست.
در مورد این عوارض، مفصلا در قسمتهای گذشته مطالبي بیان شد. در اینجا بر روی عوارض احتمالی روانی ناشی از بدنی غریبه یا سری غریبه روی یک فرد، بحث میشود . باید توجه کرد که آیا محرک انسان و در حقیقت، نیرو بخش او در بخشی از مغز است؟!

این احتمال هست ولی فرض کنید، شما رويايي را مشاهده می کنید و در این رویا خودتان را در حال انجام کاری می بینید یا فراتر از این، فرض کنید شما در رويايي آینده خودتان را مشاهده کنید. آیا این فردی که در رویا دیده میشود و من فرد است درون سلولهای مغزی او جا دارد؟

سلولهای مغزی هم مانند همه اجزای عالم مادی، محدود به زمان و مکان خویش است و محدود به قیدهای عالم ماده است. اینکه فراتر از زمان خود برود ، این مطلبی است که در عالم ماده نمی گنجد و منظور مراتب خیلی بالایی هم نیست بلکه یک قدم که از عالم ماده فراتر برویم، دیگر نه خورشیدی هست نه ماه و نه شب و روز.
در اینجا دیگر امروز و فردا مطرح نیست( مقاله بيوسنتريسم در این کانال مطالعه شود ) و سلول عصبی محدود به عالم مادي ماست و اگر بتواند اطلاعاتی را هم از آینده و گذشته به دست بیاورد، به خاطر خود آن نيست بلکه به دلیل منبعی از انرژی، خارج از سلول عصبی است و در اینجاست که با گنجینه ای و انباری از اطلاعات، فراتر از زمان و مکان مواجهيم که در اجزای عالم مادی نیست و هویت فرد، با همین انبار اطلاعات شناخته میشود.

به نظر میرسد اگر اجزای بدن فردی تغییر کند،

@salmanfatemi

هویت او تغییر نمیکند یعنی هویت فرد وابسته به اجزای بدن مادی او نیست. و این تصور که مغز فرمانده همه بدن میباشد هم درست نیست و برای نمونه به سیستم اوتونوم و خودکار گره های خودکار عصبی در قلب اشاره شد و اگر لحظه ای از کار بیفتد، کم شدن خون مغز منجر به عوارض شدید حتی مرگ ميشود. پس هویت فرد در اجزای بدن او نیست . شاید در قلب و یا در مغز باشد.

پس در پیوند مغز هویت فرد دهنده بدن، مشابه خودش مي شود یا مشابه سری که روی آن قرار میگیرد؟ باید منظر ماند و مشاهده کرد و یک دانشمند و محقق، تا چیزی را زیر مشاهده خود نبیند به قطعیت آن حکم نمی دهد و مشاهدات ماست که جهان را می آفریند.

9- مي گویند جاودانه شدن یک انسان اخلاقی نیست. فعلا بحث بر سر کشف روشی جدید برای بیمارانی است که از کارافتاده و ناتوان هستند و بدن آنها هیچ کارايي ای ندارد و طرف دیگر قضیه افرادی دچار مرگ مغزی هستند- که اگر بدن سالم آنها به سر سالم دیگری پیوند، نشود- برگشت نخواهند داشت. پس تا اینجای کار اصلا قضیه غیر اخلاقی ای مطرح نیست . مساله احتمالا غیر اخلاقی در آینده این است که مثلا سر فرد پیری روی بدن فردی جوان پیوند شود که در این صورت دقیقا نمی توانیم هویت فرد جدید را پیشگویی کنیم، احتمالا بیشتر شبیه دهنده سر است ولی باید منتظر ماند و این تجربه را در عمل دید.

در مطالعه ای روی 47 بیمار تحت جراحی قلب، مشاهده شد که 79% آنها تغییر شخصیتی پس از عمل جراحی را بيان نمی کنند با این حال، در مصاحبه با آنها یک حالت دفاع و مقاومت شدید یا واکنشهای شدید انکاری و مسخره کردن سوال، مشاهده میشد. در حدود شش درصد آنها تغییر شدید در شخصیت ذکر شد به طوری که باعث تغییر احسسات و واکنشهایی شبیه دهنده قلب گرديد.

( https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/1299456/)

با توجه به تغييراتي در شخصیت پس از پیوند، فرضیه حافظه سلولی در اندامی که پیوند زده ميشود مطرح گردید. در حال حاضر بیشترین تغییرات شخصیتی در پیوند قلب، مشاهده ميشود که آن را مرتبط با حافظه ذخیره شده درون سلولهای عصبی اطراف قلب می دانند. محققان دانشکده پرستاري هاوايي بررسی کردند که آیا تغییرات شخصیتی، در پیوند قلب، مشابه شخصیت فرد دهنده پیوند است یا نه. آنها دیدند دو تا پنج مورد از خصوصيات رفتاري کاملا مشابه شخصیت فرد دهنده، ایجاد میشود و این شباهت ها بیشتر در هنر، غذا و موسیقی و رابطه جنسی و تفریحات است.

در یک مورد، فردی که با گلوله به صورت کشته شده بود، پيوند دهنده قلب بود و فرد گیرنده، دائما یک امواج الکتريکي فلاش مانند پررنگ را روی صورت خود تجربه میکرد

فرد دیگری به نام کلير سيلويا از یک مرد 18 ساله که بر اثر تصادف رانندگی با موتور سیکلت کشته شده بود، قلب دریافت کرد. و پس از پیوند، رویاهایی در مورد مردی به نام تيم لي میدید و بعد که بررسی کرد فهميد فردی که قلب را اهدا کرده است همین نام را داشته است.
( http://www.medicaldaily.com/can-organ-transplant-change-recipients-personality-cell-memory-theory-affirms-yes-247498)
پس، به نظر میرسد پیوند سر، به تنهایی هویتی مشابه فرد دهنده سرايجاد نمی کند و با یک جریان پیچیده مواجهيم، سیستم اتونوم و عصبی قلب، با خاطرات ذخیره شده درونش میتواند صاحب سر را با تضادهای فراوان مواجه کند، به خصوص در رفتارهایی که در مقاله بالا بیان شد و آنها عبارت بودند از تفریحات و تمایلات جنسی و هنر و غذا و موسیقی.

و اگر موارد دیگری مانند تمایلات مذهبی، دین یا افکار فلسفی هم در مطالعه بررسی میشد، نتایج احتمالا مشابهی به دست می آمد. پس بهتر است منتظر باشیم و پس از چند پیوند موفقیت آمیز سر و تجربیات فرد صاحب سر و یا فرد دهنده بدن، به نتیجه ای تجربي با مشاهده ای دقیق برسیم!

10- بیان میشود به علت تفاوتهای بیوشیمیایی در مغز جدید با مغز قبلی، احتمالا هوشیاری معمول در مغز پیوند شده به وجود نخواهد آمد. باید صبر کرد و نتایج را به صورت کامل شناخت و لمس نمود.

11- بیان میشود که چسب به کار رفته جهت چسباندن نخاع (ترکیبی از پلی اتیلن گلیکول) برای پیوند نخاع کارایی ندارد. ### در موش کوچک آزمایشگاهی روش به کار رفته موفق بوده است و حیوان توانایی راه رفتن را بعد از ۲ روز به دست آورده است. استفاده از سلولهای بنیادی میتواند تا حدی بر موفقیت آمیز بودن این اتصال کمک کند. در مورد اين سلولها مفصلا در قسمتهاي بالا صحبت شد .

12- بیان میشود این کار را نمی توان، پیوند سر نامید بلکه فعلا باید اسم آنرا پیوند بدن گذاشت. با توجه به مطالب بالا در مورد هویت فرد پس از پیوند مورد نظر، میتوان نام دقیق آن را تعیین کرد. ديدیم که پس از پیوند قلب، تغییرات زیادی در شخصیت فرد گیرنده، رخ میدهد تا حدی که در خیلی رفتارها شبیه فرد دهنده میشود و این اثر به خاطر حافظه درون سلولی است..

@salmanfatemi

13- با توجه به اینکه هنوز نمی دانیم پس از این پیوند هویت حقیقی فرد چگونه خواهد بود، مشکلات زیاد در وضع قوانین مربوط به زندگی پس از پیوند، وجود خواهد داشت. مهارتهای شغلی فقط در اندامها یا فقط در مغز نیست. به همين ترتیب عشق و محبت، فقط در قلب یا فقط در مغز نیست. تغییر عشق و محبت و علاقه ها و انتخاب شغل پس از پیوند از ابهامات زیادی است که باید حل شود. به خصوص در مسائل مذهبی مانند محرم و نامحرم یا زن و شوهر ابهامات زیادی هست که باید حل شود مثلا فرض کنید بدن یک زن، روی سر یک زن دیگر قرار گیرد، شوهر سابق کدام یک از زنها بر زن جدید حلال است؟

فرض کنيم کودکی از زن جدید متولد شود، خوب! مي دانيم که سلول تخمک او حاوی کروموزومهای زنی است که بدن را اهدا کرده است و فرزند حاصل هم پیوند اسپرم مردی با این تخمک خواهد بود.. شرایط پس از پیوند در مورد ارث و قوانین مادر و فرزندي و پدری چگونه خواهد بود؟ یا در شرایط دشوار اگر سر زنی روي بدن مردی پیوند شود ادامه روابط زندگی او چگونه خواهد بود و آیا فرد جدید زن است یا مرد و در هر صورت آیا میتوان جراحيهاي تغییر جنسیت را روی بدن او انجام داد یا نه؟ مثلا فرض کنیم تعیین جنسیت از روی اندامهای تناسلی است و فرض کنید سر مردی بر بدن خانمی پیوند شود وضعیت جنسیت تو چگونه خواهد بود؟!

باید منتظر آینده ماند!!

اصل مقاله از دکتر میر شهرام صفاری

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1895470537435742&id=100009184420613

@salmanfatemi


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، روبروی داروخانه سپاهان ، مجتمع اطبا ، طبقه اول
تلفن : 32223328 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
احیای بینایی نسبی یک بیمروش مقابله مغز با محدودینسبت ها در کیهاننوار عصب و عضله در مطب دکتاثیر کپسول نوروهرب بر سسفری به آغاز کیهانژنها نقشه ایجاد ابزار هوتعیین پیش آگهی آسیب به عصهوش عاطفی در زنان بیشتر اشکل های متفاوت پروتئین هقلب روباتیکپوشاندن خود از نورحس و ادراک (قسمت اول )اطلاعات حسی ما از جهان، چآب، زندگی است(قسمت پنجم)دو بیماری روانی خود بزرگ منشأ اطلاعات و آموخته ها ای آنکه نامش درمان و یادشبحثی در مورد حقیقت فضا و درمان جدید سرطانمغز ابزار بقای برتر مادیتنهایی رمز نوآوری استاختلالات صحبت کردن در انريتوکسيمب در درمان ام اسهفت سین یادگاری از میراث نیوالینتاثیر گیاهخواری بر رشد و سلسله مباحث هوش مصنوعیکمی زاویه ی دیدت را عوض کتغذیه بر ژنها تاثیر داردهیچ کس مانند تو نگاه نمیکشاید درست نباشدپیوندهای پیچیده با تغییرقدرت مردمحس و ادراک قسمت هفتمبنی عباس، ننگی بر تاریخآزمون ذهنی گربه شرودینگردیوار همه اش توهم بودمیلر فیشر نوعی نادر از گیاین، فقط راه توستبخشش، عقلانی یا غیر عاقلدروغ نگو به خصوص به خودتمغزهای کوچک بی احساستو جهانی هستی که خودش را ارتباط چاقی و کاهش قدرت برژیم غذایی ضد دردهز ذره، یک دنیاستهمیشه عسل با موم بخوریمتاثیر درجه حرارت بر عملکسوپاپ ها یا ترانزیستورهاکوچک شدن مغز از نئاندرتاجهان موازی و حجاب هاشربت رب انارپارادوکس ها در علملیروپریم داروی ترکیبی ضدحس و ادراک قسمت بیستمبه دنبال رستگاری باشآغاز مبهم آفرینشدانشمندان یک فرضیه رادیکمکان زمان یا حافظه زمانمبتکران خودشکوفااکوییفلکسبرای رشد، باید از مسیر خطچگونه آن شکری که می خوریمدرگیری مغز در بیماران مبنقش نظریه تکامل در شناساتوهم فضای خالیارزش خود را چگونه میشناسرسم عاشق کُشی و شیوهٔ شهروقتی خورشید هست شمع به کاهنر حفظ گرهتاثیر روزه داری بر سلامت سیاره ی ابلهانکیست کلوئید بطن سومجهان پیوستهضایعات در عصب زیر زبانیپرتوزایی از جسم سیاهمقایسه رقابت و همکاریحساسیت روانی متفاوتبی شرمیالکتروتاکسی(گرایش و حرکداروی فامپیریدین یا نورلماپروتیلینمدل هولوگرافیک تعمیم یافابداع دی ان ای بزرگترین دبرخی توصیه ها برای واکسینگاه از درون قفس یا بیروندست آسماننقش درختان در تکاملتوانایی یک فرد، برای تغیاز بار خود بکاه تا پرواز زمان پلانکواقعیت فیزیکی، تابعی از هوش مصنوعی از عروسک های بسال 2025 سال بین المللی علمتازه های اسکیزوفرنی(جنوکاربرد روباتهای ريز، در جهش های بیماری زا، معمولطبیعت بر اساس هماهنگیآنچه واقعیت تصور میکنیم منابع انرژی از نفت و گاز خواب سالم عامل سلامتی و یبیماری ای شبیه آلزایمر و امید درمان کرونا با همانداروی جدید ضد فشار خونمرگ انتقال است یا نابود شابزار بقا از نخستین همانذهت را روی چیزهای مفید متبزرگ شدن مغز محدود به دورناتوانی از درمان برخی وینقشه با واقعیت متفاوت استکنولوژی و پیشرفتاز تکینگی تا مغز از مغز تزندگی زودگذرواکسن کرونا از حقیقت تاتهوش مصنوعی از عروسک بازی سازگاری با محیط بین اجزاتری فلوپرازینفیلم کوتاه هیروشیما از هکشف ارتباط جدیدی از ارتبجدا کردن ناخالصی هاعلم راهی برای اندیشیدن اآیا ممکن است موش کور بی مخود جسم و یا تصویرمنابع جدید انرژیبیهوش کردن در جراحی و بیمانگشت نگاری مغز نشان میددر مانهای کمر دردمسئولیت در برابر محیط زیابزار بقای موجود زنده از رمز امید، بی نیازی از مردتفکر خلا ق در برابر توهم نخاع درازتر یا کوتاهتر کچندین ماده غذایی که ماننتکامل داروینی هنوز در حااز تکینگی تا مغز از مغز تزاویه نگاه ها یکسان نیستوبینار اساتید نورولوژی دترجمه ای ابتدایی از اسراهوش مصنوعی از عروسک تا کمسرکه انگبین عسلی مفید برفروتنی و غرورگوشه بیماری اتوزومال رسسحقیقت اشیاعادت کن خوب حرف بزنیآیا آگاهی پس از مرگ از بیخبر مهم تلسکوپ هابلمنبع هوشیاری کجاست قسمت با هر چیزی که نفس می کشد مانسان قدیم در شبه جزیره عدر جراحی کمر عجله نکنیدمعاینه قبل از نوار عصب و تقویت مغز با ورزشابزارهای بقای از نخستین رویاهای پر رمز و حیرتی درچرا به هم اعتماد نمیکنیمنوآوری ای شگفت انگیز دانتا بحر یفعل ما یشااز تکامل تا مغز، از مغز تزبان ریشه هایی شناختی اسیک رژیم غذایی جدید، می توتشخیص ژنتیکی آتروفی های هوش مصنوعی، اتفاقات و تحسعی کن به حدی محدود نشویفرضیه ای جدید توضیح میدهگر جان به جز تو خواهد از خحافظه های کاذباستخوان های کشف شده، ممکعصب سیاتیکآیا دلفین ها می تواند از خطر را بپذیرمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتبار سنین ابزار هوشمندی ااولین قدم شناخت نقص های خدرمان ژنتیکی برای نوآوریمغز ناتوان از توجیه پیداتمایز یا کشف یگانگیمغز و قلب در جنین موش مصنتمدن قدیمی ای در جنوب ایراحیای بینایی نسبی یک بیمروش های صرفه جویی در ایجانسبت طلایی، نشانه ای به سنوبت کودکانتاثیر کپسول نوروهرب بر سسقوط درون جاذبه ای خاص، چژنها ، مغز و ارادهتعامل انسان و هوش مصنوعیهوش عاطفی در زنان بیشتر اشکل پنجم مادهقلب را نشکنپیموزایدحس و ادراک (قسمت دوم )اطلاعاتی عمومی در مورد مآتاکسیدو بار در هفته ماهی مصرف منشاء کوانتومی هوشیاری اای جان جان بی تن مروبحثی در مورد عملکرد لوب فدرمان دارویی سرطان رحم بمغز ابزار برتر بقاتنبیه چقدر موثر استاختلالات عضلانی ژنتیکریه زغالیهم نوع خواری در میان پیشینیکولا تسلاتاثیر انتخاب از طرف محیط سلطان جنگل یا صاحب ملکوتکمالگرایی دشمن پیشرفتثبت و دستکار ی حافظههیچ کس حقیقت را درون مغز شایسته نیست در جیب خود قرپیوندی که فراتر از امکانقدرت و شناخت حقیقتحس و ادراک قسمت هفدهمبه قفس های سیاهت ننازآزادی در چیستدیوار، از ابتدا توهم بودمیهمانهای ناخوانده عامل اینترنت بدون فیلتر ماهوابدون پیر فلکدریا آرام نخواهد شد کشتی مغز، فقط گیرندهتو جدای از کیهان نیستیارتباط هوش ساختار مغز و ژراه فراری نیستهزینه ای که برای اندیشیدهمیشه، آنطور نیست که هستتاثیر درجه حرارت بر عملکسوپاپ ها یا ترانزیستورهاکوچکی قلبجهان ما میتواند به اندازشربت ضد خلطپاسخ گیاهان در زمان خوردلیس دگرامفتامین یا ویاسحس و ادراک قسمت دهمبه زودی شبکه مغزی به جای إِلَهِي هَبْ لِي كَمَالَدانشمندان ژنی از مغز انسمکانیک کوانتومی بی معنی متواضع باشاکسی توسین و تکامل پیش ابرای زندگی سالم، یافتن تچگونه انتظارات بر ادراک درگیری مغزی در سندرم کوونقش هورمون های تیروئید دتوهم فضای خالی یا توهم فضاز فرد ایستا و متعصب بگذررساناها و ابر رساناها و عوقتی ریشه ها عمیقند از چیهنر دانستنتاثیر روزها، ماه ها یا ساسیاره ابلهانکپسول ژری لاکتجهان پر از چیزهای اسرار آضرورت زدودن افکارپرسشمقابله ی منطقی با اعتراضخفاش کور و انسان بینا؟بی عدالتی در توزیع واکسن الکترودهای کاشتنیداروی لیراگلوتیدماجرای جهل مقدسمدل های ریز مغز مینی برینابزار هوش در حال ارتقا ازبرخی درمان های Spinal Muscular Atنگاه از درون مجموعه با نگدست بالای دستنقش ذهن و شناخت در حوادث توازن مهمتر از فعالیت زیاز بحث های کنونی در ویروسزمان به چه دلیل ایجاد میشواقعیت چند سویههوش مصنوعی از عروسک های بسال سیزده ماههتازه های بیماری پارکینسوکاش شرف اجباری بود یا حتیجهش تمدنی عجیب و شگفت انسطعمه ی شبکه های ارتباط اجآنچه حس می کنیم، نتیجه ی منابع انرژی از نفت و گاز خواب عامل دسته بندی و حفطبیماری ای شبیه ام اس مولتامیدهای جدید برای بازیابداروی جدید ضد میگرنمرگ تصادفیابزار بقا از نخستین همانذخیره ی شگفت انگیز اطلاعبزرگ شدن تقریبا ناگهانی ناتوانی در شناسایی چهره نقص های سیستمی ایمنیتکنولوژی به طرز وحشتناکیاز تکینگی تا مغز از مغز تزندگی سلول در بدن، جدای اواکسن کرونا ساخته شده توهوش مصنوعی از عروسک بازی ستم با شعار قانون بدترین تری فلوپرازینفیلمی بسیار جالب از تغییکشف جمجمه ای درکوه ایرهوجدایی خطای حسی استعلم ساختن برج های چرخانآیا ما کالا هستیمخودآگاهی و هوشیاريمناطق خاص زبان در مغزبیهوشی در بیماران دچار اانتقال ماده و انرژیدر محل کار ارزش خودت را بمستند جهان متصلابزار بقای موجود زنده از رمز بقای جهش ژنتیکیتفاوت قند طبیعی با قند و نخستین تمدن بشریچندجهانیتکامل داروینی هنوز در حااز تکینگی تا مغز از مغز تزاوسکا درمان گوشروجود قبل از ناظر هوشمندترس و آرمان هاهوش مصنوعی از عروسک تا کمسرگیجه از شایعترین اختلافرگشت و تکامل تصادفی محض گوشت خواری یا گیاه خواریحقیقت تنها چیزی است که شااسکلت خارجی در درمان اختعادت کردن به نعمتآیا امکان بازسازی اندامهخدا موجود استمنبع هوشیاری کجاست قسمت با آتش، بازی نکن و بعد از انسان میوه ی تکاملدر درمان بیماری مولتیپل معادله ها فقط بخش خسته کنتقویت استخوان در گرو تغذابزارهای دفاعی و بقای مورویای شفافچرا بیماری های تخریبی مغنوار مغز مشاهده ی غیر مستتاول کف پا و حقیقتاز تکامل تا مغز، از مغز تزبان شناسی مدرن در سطح سلیکی از علل محدودیت مغز امتشخیص آلزایمر سالها قبل هوش احساسیشلیک فراموشیفساد اقتصادی سیتماتیک درگرفتار محدودیت ها و ابعاحافظه و اطلاعات در کجاست استروژن مانند سپر زنان دعضلانی که طی سخن گفتن چقدآیا دلفین ها میتوانند باخطرات هوش مصنوعیمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتباربر دیگران نباشاولین مورد PML به دنبال تکدرمان کارتی سل و تومور مغاولین مورد پیوند سر در اندرمان پوکی استخوانمغز و هوش، برترین ابزار بتمدن پیشرفته ی پیشینیاناحتیاط در ورزش زانو در خاروش های عملی برای رفع کمرنشانه های گذشته در کیهان نور از عمق تاریکیتاثیر کتامین در درمان پاسقوط زیگزاگی یا ناگهانیژنهای مشترک بین انسان و وتعامل انسان با هوش مصنوعهوش عاطفی رمز آزادگیشکرگزار هر چیزی باش که داقوی تر باشپیموزایدحس و ادراک قسمت 67اطلاعاتی عمومی در مورد مآتاکسی فریدریشدو برابر شدن خطر مرگ و میمهمان ناخواندهایمونوگلوبولین وریدی IVIgبحثی درباره هوش و تفاوتهدرمان زخم دیابتی با تکنومغز از بسیاری حقایق می گرتهدیدهای هوش مصنوعیاختراع جدید اینترنت کوانریواستیگمینهمه چیز موج استنیاز به آموزش مجازی دیجیتاثیر احتمالی عصاره تغلیسم زنبور ، کلیدی برای وارکمردردثبت امواج الکتریکی در عصهیچ اندر هیچشادی، پاداش انجام وظیفهپیوستگی همه ی اجزای جهانقدرت کنترل خودحس و ادراک قسمت هجدهمبه مغز خزندگان خودت اجازآزادی عقیده، آرمانی که تدید تو همیشه محدود به مقدمیوپاتی و نوار عصب و عضلهاینترنت، حقیقت جامعه ی فبدون بار گذشتهدریافت هورمون امید با ورمغز، همه ی واقعیت را نمیبتو دی ان ای خاص ميتوکندريارتباط پیوسته ی جهانراه نجاتهزینه سنگین انسان در ازاهمکاری یا رقابتتاثیر درجه حرارت بر عملکسوخت هیدروژنی پاککوچکترین چیز یک معجزه اسجهان مادی، تجلی فضا در ذهشش مرحله تکامل چشمپختگی پس از چهل سالگي به لا اکراه فی الدینحس و ادراک قسمت دوازدهمبه زیر پای خود نگاه نکن بافت فشار خون ناگهانی در ودانشمندان پاسخ کوانتومی مکانیزمهای دفاعی در برابمجموعه های پر سلولی بدن ماکسکاربازپین در درمان تشبرخی ملاحظات در تشنج های چگونه به سطح بالایی از هودرگیری مغزی در سندرم کوونقش هورمون زنانه استروژنتوهم لیلیپوتی(ریزبینی)از مخالفت بشنورستگاری محدود به یک راه نوقتی شروع به بیدار شدن میهنر رها شدن از وابستگیتاثیر روغن رزماری استنشاسیاره ابلهانکامپیوتر سایبورگجهان پر از چیزهای جادویی ضرب المثل یونانیپرسش و چستجو همیشه باقی امقابله با کرونا با علم اسخفاش با شیوع همه گیری جدیبیمار 101 ساله، مبتلا به سالگو نداشتیمداروی کنترل چربی خونماجرای عجیب گالیلهمدیون خود ناموجودابزار بقا از نخستین همانبرخی روش های تربیتی کودکنگاه حقیقی نگاه به درون ادستورالعمل مرکز کنترل بینقش روی و منیزیم در سلامتتوت زیاد بخوریداز تلسکوپ گالیله تا تلسکزمان شگفت انگیزواقعیت چیستهوش مصنوعی از عروسک های بسانسور از روی قصد بسیاری تازه های درمان ام اسکتاب گران و پرهزینه شد ولجهشهای مفید و ذکاوتی که دظهور امواج مغزی در مغز مصآنها نمیخواهند دیگران رامنابع انرژی از نفت و گاز خواص فلفل سبزبیماری اسپینال ماسکولار امیدوار باش حتی اگر همه چداروی جدید ضد الزایمرمرگ عاطفه و محبتابزار بقا از نخستین همانذره ی معین یا ابری از الکبزرگترین خطایی که مردم منادیدنی ها واقعی هستندنقص در تشخیص هیجانات عامتکنولوژی جدید که سلول هااز تکینگی تا مغز از مغز تزندگی، مدیریت انرژیواکسن آلزایمرهوش مصنوعی از عروسک بازی ستم، بی پاسخ نیستترک امروزفیروز نادریکشف جدید تلسکوپ جیمز وبجریان انرژی در سیستم های علایم کمبود ویتامین E را آیا ما تنها موجودات زنده خودآگاهی و هوشیاريمناطق خاصی از مغز در جستجبیو الکترونیک؛ ترکیب موجانتروپی و هوشیاریدر چه مرحله ای از خواب ، رمشکل از کجاستابزار بقای موجود زنده از رمز جهاننخستین تصویر از سیاهچالهنه ناامیدی بلکه ارتقاتکامل زباناز تکینگی تا مغز از مغز تزبان فرایند تکاملی برای وراپامیل در بارداریترسناک تر از کوریهوش مصنوعی از عروسک تا کمسرگردانیفراموش کارها باهوش تر هسگیلگمش باستانی کیستحقیقت خواب و رویااسکار، لگوی هوشمندعادت بد را ترک کنآیا انسان با مغز بزرگش اخخدا نور آسمان ها و زمین امنبع هوشیاری کجاست قسمت با تعمق در اسرار ابدیت و انسان ها می توانند میدان در دعواها چه میکنی؟معجزه های هر روزهتقویت حافظه یا هوش مصنوعابعاد و نیازهای تکاملیروان سالمچرا حیوانات سخن نمی گویننوار مغز با توضیح دکتر فاتابوهای ذهنیاز تکامل تا مغز، از مغز تزبان شناسی نوین نیازمند یافته های نوین علوم پرده تشخیص ایدزهوش احساسیشلیک فراموشیفشار و قدرتگریه ی ابر، رمز طراوت باغحافظه و اطلاعات در کجاست اسرار آفرینش در موجغم بی پایانآیا دست مصنوعی به زودی قادفاع از پیامبرمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمبارداری بدون رحمبازگشایی مجدد مطب دکتر ساولین هیبرید بین انسان و درمان پوکی استخوانمغز و اخلاقتمدن بشری و مغز اخلاقیاحتیاط در تعویض داروهاروش هایی برای مقابله با انشانه های پروردگار در جهنور درونتاثیر گیاه خواری بر رشد وسلول های مغزی عامل پارکیژنهای هوش ، کدامندتعداد کلی ذهن ها در جهان هوشمندی کیهانشکست حتمیقیچی ژنتیکیپیچیدگی های مغزمگسحس و ادراک قسمت 74اعتقاد اشتباه، نتیجه ی نآتاکسی مخچه ای خودایمندو برابر شدن خطر مرگ و میمهندسی ژنتیک در حال تلاش ایمپلانت مغزیبحثی درباره هوش و تفاوتهدرمان ساده ی روماتیسممغز به تنهایی برای فرهنگ تو یک معجزه ایادامه بحث تکامل چشمریاضیات یک حس جدید استهمه چیز و هیچ چیزچیز جدید را بپذیرتاثیر بینش و انتظارات فرسماگلوتید داروی کاهش دهنکمردرد ناشی از تنگی کاناجلو رفتن یا عقبگردهیچگاه از فشار و شکست نترشب سیاه سحر شودپیام های ناشناخته بر مغز قدرت انسان در نگاه به ابعحس و ادراک قسمت هشتمبه نقاش بنگرآزار حقیقیدیدن خدا در همه چیزمیوتونیک دیستروفیایندرالبدون زمان، ماده ای وجود ندریای خدامغزتان را در جوانی سیم کشتو در میانه ی جهان نیستی ارتباط انسانی، محدود به راه های جدید برای قضاوت رهزاران سال چشم های بینا وهمانند سازی در انسانتاثیر درجه حرارت بر عملکسودمندی موجودات ابزی بر کووید نوزده و خطر بیماری جهان مرئی و نامرئیششمین کنگره بین المللی سپدیده خاموش روشن در پارکلاموژین داروی ضد اوتیسم؟حس و ادراک قسمت سومبه سیاهی عادت نکنیمافت هوشیاری به دنبال کاهدانشمندان اولین سلول مصنما انسانها چه اندازه نزدمجرم، گاهی قربانی استاگر فقط مردم میفهمیدند کبرخی مرزهای اخلاق و علوم چگونه باغبانی باعث کاهش درگیری اعصاب به علت میتونقش ویتامین K در ترمیم استوهم چیستاز نخستین همانند سازها ترشته نوروایمونولوژی و نقویتنام نوعی کرونا ویروس هنر، پر کردن است نه فحش دتاثیر رژیم گیاه خواری بر سیب یکسان و دیدگاه های متکانال یوتیوب دکتر سلمان جهان دارای برنامهضربه مغزی در تصادف رانندپرسشگری نامحدودملاحظه های اخلاقی دربارهخلا، حقیقی نیستبیمار مرکز تنفس سلولیالگو و عادت را بشکن و در اداروی تشنجی دربارداریماده ی تاریکمدیریت اینترنت بر جنگابزار بقا از نخستین همانبرخی سلولهای عصبی در تلانگاه دوبارهدغدغه نتیجه ی نادانی استنقش روزه داری در سالم و جتوسعه هوش مصنوعی قادر اساز تلسکوپ گالیله تا تلسکزمان طلایی سکته ی مغزی راواقعیت چیستهوش مصنوعی از عروسک بازی سانسور بر بسیاری از حقایتاسف بار است انسان، حق خوALS نگاهی کامل بر بیماری وکتاب زیست شناسی باورجهشهای مفید و ذکاوتی که دظرف باید پر شود چه با چرک آنژیوگرافی از مغزمنابع انرژی از نفت و گاز خواص منیزیمبیماری اضطراب عمومیامیدواریداروی سل سپتمرگی وجود نداردابزار بقا از نخستین همانذرات کوانتومی زیر اتمی قبزرگترین درد از درون است نادیدنی ها بیشتر از دیدننقطه ی رسیدن به قلهتکنولوژی جدید که سلول هااز تکینگی تا مغز از مغز تزندگی، مراتب هوشیاری استواکسن ایرانی کرونا تولیدهوش مصنوعی از عروسک بازی ستون فقرات انسان دو پا جلترکیب آمار و ژنتیکفیزیک مولکولها و ذرات در کشیدن مادی روشی برای جلوجریان انرژی در سیستم های علایم کمبود ویتامین E را آیا مصرف مولتی ویتامین هخودت را از اندیشه هایت حفمنبع نور واقعی و ثابت، حقبیوگرافیانتظار گذر تندباد؟در ناامیدی بسی امید استمشکلات نخاعیابزار بقای موجود زنده از رمز جهان خاصیت فراکتالنخستین روبات های زنده ی جنه به اعدامتکامل زباناز تکینگی تا مغز از مغز تزبان متغیرورزش هوازی مرتب خیلی به قترسان نیستیهوش مصنوعی از عروسک تا کمسربازان ما محققا غلبه می فراموشی همیشه هم بد نیستگیاه بی عقل به سوی نور میحقیقت در علم، هرگز نهایی اسارت و پرخوریعادت دادن مغز بر تفکرآیا انسان در آستانه ی انقخدا بخشنده است پس تو هم بمنبع هوشیاری کجاست قسمت53با خودت نجنگانسان یک کتابخانه استدر سال حدود 7 میلیون نفر معجزه ی چشمتقویت سیستم ایمنیابعاد اضافه ی کیهانروبات ها قول میدهندچرا حجم مغز گونه انسان درنوار مغز ترجمه رخدادهای تاثیر فکر بر سلامتاز تکامل تا مغز، از مغز تزبان، نشان دهنده ی سخنگو یاد گرفتن مداومتصویر خورشید یا خود خورشهوش بشری تهدید برای بشریشنا در ابهای گرم جنوب نیافشار روحی، همیشه بد نیست گربه شرودینگر و تاثیر مشحافظه و اطلاعات در کجاستاسرار بازسازی اندام هاغم بی پایانآیا رژیم غذایی گیاهی سلادفاع در برابر تغییر ساختمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمبازگشت از آثار به سوی خدااولین تصویر در تاریخ از سدرمان آرتروز با ورزش موضمغز و اخلاقتمدن زیر آباحساس گذر سریعتر زمانروش هایی برای کم کردن اضطنشانه های بیداری روحینوروفیبروماتوزتاثیر گیاه خواری بر رشد وسلول های بنیادیژنهای حاکم بر انسان و انستعذیه ی ذهنهوشمندسازی زندان هاشکستن مرز دور مغزقیچی ژنتیکی تهدید یا فرصپیچیدگی های مغزی در درک زحس و ادراک قسمت 75اعتماد به خودآتش منبع انرژیدو داروی جدید برای میاستمهندسی بدنایمپلانت مغزی و کنترل دو بحثی درباره هوش و تفاوتهدرمان سرگیجه بدون نیاز بمغز بیش از آنچه تصور میشوتو یک جهان در مغز خودت هساداراوون تنها داروی تاییریتوکسیمابهمه چیز کهنه میشودچیزی منتظر شناخته شدنتاثیر ترکیبات استاتین (سسندرم میلر فیشرکمردرد و علل آنجلوتر را دیدنهیپرپاراتیروئیدیسمشبیه سازی میلیون ها جهان پیدایش زبانقدرت ذهنحس و ادراک قسمت هشتاد و نبه نقاش بنگرآزار دیگری، آزار خود استدیدگاه نارسای دوگانه ی ممیگرن و پروتئین مرتبط با ایپیداکرینبر کسی اعتماد نکن مگر ایندرک فرد دیگر و رفتارهای امغزتان را در جوانی سیمکشتوقف؛ شکستارتباط از بالا به پایین مراه های جدید برای قضاوت رهستي مادي ای که ما کوچکترهمجوشی هسته ای، انرژِی بتاثیر درجه حرارت بر عملکسی و سه پل اصفهانکودک هشت ساله لازم است آدجهان مشارکتیشعار و عملپروژه ی ژنوم انسانیلایو دوم دکتر سید سلمان فحس و ادراک قسمت سی و هشتمبه سخن توجه کن نه گویندهافتخار انساندانشمندان تغییر میدان مغما انسانها چه اندازه نزدمحل درک احساسات روحانیاگر میدانی مصیبت بزرگتر برخی نکات از گاید لاین پرچگونه تکامل مغزهای کنونیدرب بسته با غیر خود باز منقش ژنتیک در درمان اختلاتوهم و خیالاز نخستین همانند سازها ترشد مغز فرایندی پیچیده اویتامین E برای فعالیت صحهوموارکتوس ها ممکن است دتاثیر رژیم گیاه خواری بر سیر آفرینش از روح تا مغز کاهش میل جنسی در ام اسجهان در حال نوسان و چرخشضررهای مصرف شکر و قند بر پس از اگو یا بعد از نفسملاحظات بیهوشی قبل از جرخلا، خالی نیستبیماری لبر و نابینایی آنالگوی بنیادین و هوشیاریداروی جدید ALSمدیریت اضطراب، از مهمتریابزار بقا از نخستین همانبرخی سيناپسها طی تکامل و نگاهی بر قدرت بینایی دراذهن ما از در هم شکستن منبنقش رژیم غذایی بر رشد و اتوسعه برخی شغل ها با هوش از تکنیکی تا مغز از مغز تزمان، واقعی نیستواقعیت های متفاوتهوش مصنوعی از عروسک بازی سانسور ذهنتبدیل پلاستیک به کربن و سNVG 291کتاب طبیعت در قالب هندسهجوانان وطنظرفیت مغز چقدر استآنان که در قله اند هرگز خمنابع انرژی از نفت و گاز خواص میوه ی بهبیماری بیش فعالیامیدواری و مغزداروی ضد چاقیمراقب خودتون و خانواده هابزار بقا از نخستین همانذرات کوانتومی زیر اتمی قبسیاری از مجرمان، خودشاننادانی در قرن بیست و یکم،نقطه ای بود و دگر هیچ نبوتکینگیاز تکینگی تا مغز از مغز تزندان ذهنیواکسن اسپایکوژنهوش مصنوعی از عروسک بازی ستارگانی قبل از آغاز کیهترکیب حیوان و انسانفیزیک هوشیاریکشتن عقیده ممکن نیستجریان انرژی در سیستم های علائم عصبی آلزایمر، با اآیا مغز تا بزرگسالی توسعخودروهای هیدروژنیمنبع هوشیاری کجاست قسمت بیوگرافیانحراف و حقیقتدر هم تنیدگی مرزها و بی ممشکلات بین دو همسر و برخیتفاوت مغز انسان و میمون هابزار بقای موجود زنده از رنگ کردن، حقیقت نیستنرمش های مفید برای درد زانه به اعدامتکامل زبان انسان از پیشیاز تکینگی تا مغز از مغز تزبان مشترک ژنتیکی موجوداورزش هوازی ، بهترین تمریتزریق قیچی ژنتیکی کریسپرهوش مصنوعی به کمک هوش طبیسربرولایزینفراموشی و مسیر روحانیگیاه خواری و گوشت خوار کدحقیقت راستین انسان علم باساس انسان اندیشه و باور عارضه جدید ویروس کرونا سآیا احتمال دارد رویا از آخدا تاس نمیریزدمنبع هوشیاری کجاست؟ (قسمبا خدا باشانسان باشدر عید نوروز مراقب تصادف معجزه ی علمتلقین اطلاعات و حافظهابعاد بالاترروبات های ریز در درمان بیچرا خشونت و تعصبنوار مغز در فراموشی هاتاثیر مشاهده بر واقعیت باز تکامل تا مغز، از مغز تزبان، وسیله شناسایی محیطیاد بگیر فراموش کنیتصویر در هم تنیدگی کوانتهوش در طبیعتشناخت ناشناختهفضا و ذهن بازگزیده ای از وبینار یا کنفحافظه ی ما انسان ها چرا ماصفهان زیباغیرقابل دیدن کردن مادهآیا رژیم غذایی گیاهی سلادقیق ترین تصاویر از مغز امنبع هوشیاری کجاست؟(قسممنبع هوشیاری کجاست؟(قسمبازگشت به ریشه های تکاملاولین دارو برای آتاکسی فدرمان ام اس(مولتیپل اسکلمغز و سیر تکامل ان دلیلی تمدنی قدیمی در شمال خلیج احساسات کاذبروش هایی برای جلوگیری از نظام مثبت زندگینورون هاي مصنوعی می توانتاثیر گیاه خواری بر رشد وسلول های بنیادی منابع و اکفش و کتابتغییرهوشیاری و وجودشکستگی لگن یا سکته ی مغزیقانون مندی نقشه ژنتیکی مپیوند قلب خوک، به فرد دچاحس و ادراک قسمت 78اعتماد به خودآثار باستانی تمدن های قددو سوی واقعیتمهربانی، شرط موفقیتایمپلانت مغزی کمک میکند بحثی درباره هوش و تفاوتهدرمان سرگیجه بدون نیاز بمغز باستانی، هنوز نقش هاتو کجای جهانیادب برخورد با دیگرانریسپریدونهمه چیز در زمان مناسبچیزی خارج از مغزهای ما نیتاثیر تغذیه بر سلامت رواسندرم کووید طولانیکمردرد با پوشیدن کفش مناجمجمه انسان های اولیههاوکينگ پیش از مرگش رسالشبیه سازی سیستم های کوانپیر شدن حتمی نیستقدرت شناختی انسان، محدودحس و ادراک قسمت هشتاد و شبه نادیدنی ایمان بیاورآسيب میکروواسکولاریا آسدیروز و امروزمیگرن و خوابایا کوچک شدن مغزانسان البرلیتیوندرک نیازمند شناخت خویش امغط یک گیرنده استتولید مولکول جدید توسط هارتباط بین هوش طبیعی و هوراه پیروزی در زندگی چیستهستی ما پس از شروعی چگال همدلی و هوش عاطفیتاثیر درجه حرارت بر عملکسیلی محکم محیط زیست بر انکودک ایرانی که هوش او از جهان معناصبور باشپروژه ی ژنوم انسانیلازم است هیچ کاری نکنیدحس و ادراک قسمت سی و ششمبهبود حافظه پس از رخدادهافراد آغاز حرکت خودشان ردانشمندان روش هاي جدیدی ما اکنون میدانیم فضا خالمحل درک احساسات روحانی داگر نیروی مغناطیس نباشد برخی نرمش ها برای درد زانچگونه جمعیت های بزرگ شکل درختان چگونه بر تشکیل ابنقش گرمایش آب و هوا در همتوهم وجوداز نخستین همانند سازها ترشد مغز علت تمایل انسان بویتامین E در چه مواد غذایهورمون شیرساز یا پرولاکتتاثیر رژیم گیاه خواری بر سیستم تخلیه ی مغز بینشی نکاهش مرگ و میر ناشی از ابجهان در حال ایجاد و ارتقاضررهای شکر بر سلامت مغزآلودگی هوا چالش قرن جدیدممانتین یا آلزیکسا یا ابخلاصه ای از مطالب همایش مبیماری میاستنی گراویسالگوبرداری از طبیعتداروی جدید s3 در درمان ام مداخله ی زیانبار انسانابزار بقا از نخستین همانبرداشت مغز ما از گذر زماننگاهی بر توانایی اجزاي بذهن چند جانبه نیازمند نگنقش رژیم غذایی در رشد و اتوصیه های سازمان بهداشت از تکینگی تا مغز و از مغز زمان، اندک استواقعیت و مجازهوش مصنوعی از عروسک بازی ساهچاله ها تبخیر نمیشودتبدیل تراکت صوتی مصنوعی فقر داده ها در هوش مصنوعیکتاب، سفری به تاریخجوانان وطنعقل مجادله گرآنتی بادی منوکلونال در دمنابع انرژی از نفت و گاز خواص هلو برگ هلوبیماری تی تی پیامیدی به این سوی قبر نیستداروی ضد چاقیمراحل ارتقای پله پله کیهابزار بقا از نخستین همانذرات کوانتومی زیر اتمی قبسیاری از بیماری های جدینازوکلسیننقطه بی بازگشتتکامل فردی یا اجتماعیاز تکینگی تا مغز از مغز تزونیسومایدواکسن اسپایکوژن ضد کروناهوش مصنوعی از عروسک بازی سخن نیکو مانند درخت نیکوفیزیک و هوشیاریگل خاردار، زیباستجراحی هوشیار مغزعلت خواب آلودگی بعد از خوآیا همه جنایت ها نتیجه بیخورشید مصنوعیمنبع هوشیاری کجاست قسمت بیان ژن های اسکیزوفرنی داندوه در دنیا استدر هم تنیدگی کوانتومیمشکلات روانپزشکی پس از ستفاوت ها و تمایزها کلید بابزار بقای موجود زنده از رنگین کماننرمش های مفید در سرگیجهنه بدبخت بلکه نادانتکامل ساختار رگهای مغزی از تکینگی تا مغز از مغز تزبان چهار حرفی حیات زمینورزش و میگرنتسلیم ارتباط با من برترهوش مصنوعی به شناسایی کاسردرد میگرنفراموشی آرمانگیرنده باید سازگار با پیحقیقت غیر فیزیکیاستفاده از مغز، وزن را کمعبارت های مبهم مانند انرآیا احتمال دارد رویا از آخدای رنگین کمانمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتبا طبیعت بازی نکنانسان جدید از چه زمانی پادرمان نگهدارنده ی اعتیادمعجزه ی علم در کنترل کرونتلاش ها برای کشف منابع جداتفاق و تصادفروبات کیانچرا در مغز انسان، فرورفتنوار مغز در تشخیص بیماری تاثیر نگاه ناظر هوشیار باز تکامل تا مغز، از مغز تزدودن نقص از هوش مصنوعییادگیری مهارت های جدید دتصویر زیبا از سلولهوش عاطفی قسمت 11شناخت و معرفت، و نقش آن دفضای قلب منبع نبوغ استگزارش یک مورد جالب لخته وحافظه ی ما انسان ها چرا ماصل بازخوردغار افلاطونآیا راهی برای بهبود وضعیدل به دریا بزنغرور و علمآیا راهی برای رفع کم آبی دلایلی که نشان میدهد ما بمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمبازخورد یا فیدبکاولین دروغدرمان با سلول های بنیادیمغز کوانتومیتمرکز و مدیتیشناخلاق و علوم اعصابروش هایی ساده برای کاهش انظریه ی تکامل در درمان بینورون های ردیاب حافظهتاثیر گیاه خواری بر رشد وسلول های بدن تو پیر نیستنکفش بد، عامل مهم کمردردتغییر الگوی رشد مغزی با زهوشیاری و افسردگیشگفت نیست من عاشق تو باشمقانون گذاری و تکاملپیوند مدفوعحس و ادراک قسمت 82اعتماد بی موردآدم عاقل، وقت خودش را هدردولت یا گروهکموفقیت هوش مصنوعی در امتایمپلانت نخاعی میتواند دبحثی درباره هوش و تفاوتهدرمان سرگیجه بدون دارومغز برای فراموشی بیشتر کتو کز محنت دیگران بی غمیادراک ما درک ارتعاشی است ریسدیپلام تنها داروی تایهمه چیز در زمان کنونی استچیزی شبیه نور تو نیستتاثیر حرکات چشم بر امواج سندرم گیلن باره به دنبال کنفرانس تشنج هتل کوثر اصجنین مصنوعیهاوکينگ پیش از مرگش رسالشبکه های مصنوعی مغز به درپیراستامقدرت عشقحس و ادراک قسمت پنجمبه هلال بنگرآسیب ها ناشی از آلودگی هودیسک گردنمیگرن و روزه داریماده ی خالیایا این جمله درست است کسیبرنامه و ساختار پیچیده مدرک و احساسنفرت، اسیب به خود استتولید مثل فقط با یک مادر ارتباط شگفت مغز انسان و فراه انسان شدن، راه رفتن وهشت توصیه برای کاستن از دهمراه سختی، اسانی هستتاثیر درجه حرارت بر عملکسینوریپا داروی ترکیبی ضدکودکان مهاجرجهان معکوسصبور باشپروژه ی علمی پیوند مغز سالبخند بزن شاید صبح فردا زحس و ادراک قسمت سیزدهمبهداشت خوابافراد بی دلیل دوستدار تو دانشمندان روشی برای تبدیما از اینجا نخواهیم رفتمحدودیت چقدر موثر استاگر نعمت فراموشی نبود بسبرخی نرمش ها برای زانوچگونه جمعیت های بزرگ شکل درختان اشعار زمیننقش پیش زمینه ها و اراده توهم وجوداز نخستین همانند سازها ترشد در سختی استویتامین کاهوش فوق العاده، هر فرد استاثیر رژیم گیاهخواری بر سیستم تعادلی بدنکاهش التهاب ناشی از بیماجهان ریز و درشتضعیف و قویآلودگی هوا و ویروس کرونامن و وجود توهمیخلاصه ای از درمان های جدیبیماری میاستنی گراویسالتهاب شریان تمپورالداروی جدید لنفوم و لوکمیمدارک ژنتیکی چگونه انسانابزار بقا از نخستین همانبرداشتت از جهان رو زیاد نگاهت را بلند کنذهن هوشیار در پس ماده ی منقش زنجبیل در جلوگیری از توصیه های غیر دارویی در ساز تکینگی تا مغز از مغز تزمزمه ات مانده در گوشمواقعیت و انعکاسهوش مصنوعی از عروسک بازی سایه ی هوشیاریتبدیل سلولهای محافط به سفلج نخاعی با الکترودهای کتابخانهجواب دانشمند سوال کننده عقل در جهان جدید، عجیب اسآنتروبات؛ ترکیب سلول زندمنابع انرژی از نفت و گاز خواص هندوانهبیماری خود ایمن اعصاب محامیدی تازه در درمان سرطاداروی ضد تشنج با قابليت تمرز مرگ و زندگی کجاستابزار بقا از نخستین همانرفلکس وتری با توضیح دکتر بسیاری از بیماری های جدینبودن مدرک و شاهد، مدرک نقطه، وجود است یا فاصلهتکامل مادی تا ابزار هوشماز تکینگی تا مغز از مغز تزونا به وسیله ویروس ابله واکسن دیگر کرونا ساخته شهوش مصنوعی از عروسک بازی سخن و سکوتفیزیک آگاهیگل درون گلدانجراحی گردن همیشه برای دیعماد الدین نسیمی قربانی آیا هوش مصنوعی می تواند نخوش قلبی و مهربانیمنبع هوشیاری کجاست قسمت بیان حقیقتاندوه دردی را دوا نمیکنددر هم تنیدگی کوانتومی و پمشکلات روانپزشکی در عقب تفاوت ها را به رسمیت بشناابزار بقای موجود زنده از رهبر حقیقینرمش های موثر در کمردردنه جنگ و نه خونریزیتکامل شناخت انسان با کشفاز تکینگی تا مغز- از مغز زبان نیاز تکاملی استورزش بهترین درمان بیش فعتسلیم شدن از نورون شروع مهوش مصنوعی تعاملیسردرد میگرن در کودکانفرایند پیچیده ی خونرسانیگالکانزوماب، دارویی جدیحقیقت غیر قابل شناختاستفاده از نظریه ی تکامل عجول نباشآیا بدون ناظر هوشمند هم بخدایی که ساخته ی ذهن بشر منبع هوشیاری کجاست؟ قسمتبالای هر دستی، دستی هستانسان خطرناکترین موجوددرمان نابینایان آیا ممکنمعجزه در هر لحظه زندگیتلاش های جدید در ALSاتوبان اطلاعات و پلِ بینروح و آب حیاتچرا ذرات بنیادی معمولاً نوار مغزی روشی مهم در تشختاثیر نگاه و مشاهده ناظر از تکامل تا مغز، از مغز تسفر فقط مادی نیستیادگیری هوش مصنوعی، عمیقتصویر زیبای اصفهانهوش عاطفی قسمت نهمشناخت حقیقت یا آرزوهای گفضای خالی ای وجود نداردگشایش دروازه جدیدی از طرحافظه ی هوش مصنوعیاصل در هم تنیدگی و جهانی اصل علت و تاثیرغربال در زندگیآیاما مقهور قوانین فیزیکدنیا فریب و سرگرمیمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمبازسازي مغز و نخاع چالشی اولین سلول مصنوعیدرمان تومورهای مغزی با امغز آیندگان چگونه است ؟تمرکز بر هدفاخلاق پایه تکامل و فرهنگروش استفاده از بالش طبینظریه ی تکامل در درمان بینوروپلاستیسیتی چیستتاثیر گیاه خواری بر رشد وسلول بنیادی و ای ال اسکل اقیانوس در یک ذرهتغییر خود یا تغییر دیگراهوشیاری کوانتومیشگفت انگیز بودن کیهانقانون جنگلپیوند مدفوع در درمان بیمحس و ادراک قسمت 87اعتیاد و تلاش های درمانی آرمانگرای تخیلی نباشدونپزیل در بیماران قلبی موفقیت در تفکر استایمپلانت استخوانی در آسیبحثی درباره احساسات متفادرمان سرطان با امواج صوتمغز بزرگ چقدر مفید هست ؟تو پیچیده ترین تکنولوژی ادراک، فراتر از آنچه معمریشه های مشترک همه ی موجوهمه چیز، ثبت می شودتاثیر دوپامین و سروتونینسندرم پیریفورمیسکنگره بین المللی سردرد دجنگ هفتاد و دو ملت همه را هدف یکسان و مسیرهای مختلشبکیه های مصنوعیپیشینیان انسان از هفت میقسم به فقرحس و ادراک قسمت پنجاهبه کدامین گناه کشته شدندآسیب روانی شبکه های اجتمدیستونی قابل درمانمیگرن سردردی ژنتیکی که بماده ای ضد التهابیایا ابزار هوشمندی یا مغز برنامه ی مسلط ژنها در اختدرک کنیم ما همه یکی هستیمنقاشی هایی با بوی گذشته یتولید مثل اولین ربات های ارتباط شگفت انگیز مغز انراه بی شکستو هر کس تقوای خدا پیشه کنهمراهی میاستنی با برخی ستاثیر درجه حرارت بر عملکسیناپس، شگفتی خلقتکودکان میتوانند ناقل بی جهان هوشمندصبر لازمه ی پیروزی استپروانه ی آسمانیلحظات خوش با کودکانحس و ادراک قسمت ششمبهداشت خواب، امروز در جهافزایش قدرت ادراکات و حسدانش، قفل ذهن را باز میکنما اشیا را آنطور که هستندمحدودیت های حافظه و حافظاگر نعمت فراموشی نبود بسبرخی نرمش های گردنچگونه حافظه را قویتر کنیدرد و درسنقش پیشرفته ی سلول های بنتوهم بی خداییاز نشانه ها و آثار درک شدرشد، رسیدن به یک هدف نیستویتامین کا و استخوانهوش مصنوعی می تواند بر احتاثیر رژِیم غذایی بر میگسیستم دفاعی بدن علیه مغز کاهش حافظه هرچند فرایندیجهان شگفت انگیزطلوع و حقیقتآلودگی هوا و پارکینسونمن کسی در ناکسی دریافتم خم شدن فضا-زمانبیماری های میتوکندریام آر آی جدید با قدرت شگفداروی جدید میاستنی گراویمروری بر تشنج و درمان هایابزار بقا از نخستین همانبررسي علل احتمالي تغيير چالش هوشیاری و اینکه چرا ذهن و زندگینقش زبان در سلطه و قدرت اتوصیه هایی در مصرف ماهیاز تکینگی تا مغز از مغز تزنان باهوش ترواقعیت تقویت شدههوش مصنوعی از عروسک بازی سایه را اصالت دادن، جز فرتبر را بردارفلج بل، فلجی ترسناک که آنکجای مغز مسئول پردازش تججواب سنگ اندازیعقل سالمآنزیم تولید انرژی در سلومنابع انرژی از نفت و گاز خواص اناربیماری دویکامگا سه عامل مهم سلامتداروی ضد تشنج با قابليت تمرز بین انسان و حیوان کجاابزار بقا از نخستین همانرفتار مانند بردهبشکه ای که ته نداره پر نمنباید صبر کرد آتش را بعد نمیتوان با بیرون انداختنتکامل مداوماز تکینگی تا مغز از مغز تزیان غذاهای پرچربواکسن دیگری ضد کرونا از دترازودونهوش مصنوعی از عروسک بازی سخن پاک و ثابتفیزیکدانان ماشینی برای تگل زندگیجز تو که را دارمعنصر اصلی تعیین واقعیتآیا هوش مصنوعی زندگی بشرخوش خیالی و خوش بینیمنبع هوشیاری کجاست قسمت بیداری معنوی یعنی دوستی اندوهگین نباش اگر درب یا در هم تنیدگی کوانتومی و دمشاهده گر جدای از شیء مشاتفاوت های بین زن و مرد فقابزار بقای موجود زنده از روی و منیزیم در تقویت استنرمشهای مهم برای تقویت عنه روش تقویت مغزتکامل، نتیجه ی برنامه ریاز تکینگی تا مغز- از مغز زبان و کلمه حتی برای کسانورزش در کمر دردتست نوار عصب و عضلههوش مصنوعی در قضاوت های اسردرد میگرنی در کودکانفرایند تکامل و دشواری هاگام کوچک ولی تاثیرگذارحقیقت، آن چیزی نیست که جلاستفاده از هوش مصنوعی در عدم توقف تکامل در یک انداآیا برای تولید مثل همیشه خدایا جز تو که را دارممنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتبالاترین هدف از دولتانسان در هستی یا هستی در درمان های اسرار آمیز در آمعرفی مورد نادر بیماری گتلاش های جدید در درمان فراتوسوکسیمایدروح در جهانی دیگر استچراروياها را به یاد نمی آنوار مغز، مفید و بی خطرتاثیر نگاه انسان بر رفتااز تکامل تا مغز، از مغز تسفر نامه سفر به بم و جنوب یادگرفتن، آغاز حرکت است تصویربرداری فضاپیمای آمهوش عاطفی قسمت هفتمشناخت درون، شناخت بیرون؛قفس دور خود را بشکنپل جویی اصفهانحافظه انسان و حافظه ی هوشپل خواجو اصفهانحباب های کیهانی تو در تواصل عدم قطعیت از کوانتوم مقالاتآگاهی فراتر از آگاهیدنیا مکانی بسیار اسرارآممنبع هوشیاری کجاست؟(قسمباغچه ی مناوکرلیزوماب داروی جدید شدرمان تشنجمغز اندامی تشنه ی انرژی اتمرکز بر امروزاختلا ل در خود عضلهروش جدید تولید برقنظریه ی تکامل در درمان بینوروز مبارکتاثیر گیاه خواری بر رشد وسلول بنیادی در درمان ایدکلمات بلند نه صدای بلندتغییر دیگران یا تغییر خوهوشیاری سنتی یا هوشیاری شگفت زده و حیران باشقانون جنگلپیوند مغز و سر و چالشهای حس و ادراک قسمت چهلاعتیاد را به دور بیندازآرام باشدوچرخه در کاهش دردهای کممولکول ضد پیریایمان به رویابحثی درباره احساساتی غیردرمان ضایعات نخاعیمغز بزرگ چالش است یا منفعتو آرامش و صلحیادغام میان گونه های مختلریشه های مشترک حیاتهمه ی سردردها بی خطر نیستتاثیر دپاکین بر بیماری مسندرم پیریفورمیسکنگره بین المللی سردرد دجنگ و تصور از جنگهدف یکسان، در مسیرهای متشباهت مغز و کیهانپیشرفت های باور نکردنی دقضاوت ممنوعحس و ادراک قسمت پنجاه و یبه امید روزهای بهترآسیب عصب پا به دنبال اعتیدژا وو یا اشنا پنداریمیگرن شدید قابل درمان اسماده، چیزی نیستایا بیماری ام اس (مولتیپبرندگان نوبل فیزیک ۲۰۲۱نکاتی در مورد تشنجدرک احساسات و تفکرات دیگچقدر به چشم اعتماد کنیمتولید یا دریافت علمارتباط شگفت انگیز مغز انراه طولانی را به سلامت گذوفور و فراوانیهمراهی نوعی سردرد میگرنیتاثیر درجه حرارت بر عملکسیگار عامل افزایش مرگ ومکودکان گذشته به آینده فکجهان هوشیارصبر و واقعیتپرواز از نیویورک تا لوس آلرزش ناشی از اسیب به عصبحس و ادراک قسمت شصت و هشتبهداشت خواب، رمز حافظه ی افزایش میل جنسی با خوردن دانش، یک انسان را ناسازگما به جهان های متفاوت خودمحدودیت درک انساناگر با مطالعه فیزیک کوانبرخی یونها و مولکول های منگاه من، نگاه تو و یا حقیدرد باسن و پا به دلیل کاهنقش آتش در رسیدن انسان بهتوهم تنهاییاز نظر علم اعصاب یا نرووسز گهواره تا گورویتامین کا در سبزیجاتهوش مصنوعی متصل با مغزتاثیر سلامت دستگاه گوارشسکوت و نیستیکاهش دوپامین عامل بیماریجهان شگفت انگیز و بی زمانطلای سیاهآلزایمرمن پر از تلخیمخونریزی مغز در سندرم کووبیماری های مغز و اعصاب و ام اس و سرطانداروی جدید کنترل قند خونمرکز هوشیاری، روح یا بدن ابزار بقا از نخستین همانبررسی مغز با امواج مادون چالش هوشیاری و اینکه چرا ذهن و شیمی بدننقش زبان در سلطه و قدرت اتوضیحی ساده در مورد هوش ماز تکینگی تا مغز از مغز تزنجیرها را ما باید پاره کواقعیت تقویت شدههوش مصنوعی از عروسک بازی ساخت سلول عصبی حتی پس از تحریک الکترومغناطیسی مغفلج خوابکرونا چه بر سر مغز می آورجوسازی مدرنعقلانیت بدون تغییرآواز خواندن در قفس، نشانمنابع انرژی از نفت و گاز بیماری دیستروفی میوتونیاما شما از دید خفاش کور هداروی ضد تشنج توپیراماتمرز جدید جستجو و اکتشاف، ابزار بقا از نخستین همانرفتار وابسته به شکلبشریت از یک پدر و مادر نینبرو و انرژی مداومنمیتوان بر سیاه سیاه نوشتکامل چشماز تکینگی تا مغز از مغز تزیباترین چیز در پیر شدنواکسن سرطانترازودونهوش مصنوعی از عروسک بازی سخت ترین حصارفال نیکوگلوله ی ساچمه ایجستجوی متن و تصویر به صورعوامل موثر در پیدایش زباآیا هوش ارثی دریافتی از پخوشبختی چیستمنبع هوشیاری کجاست قسمت بیداری و خواب کدام بهتر ااندام حسی، درک از بخش هایدر هر سوراخی سر نکنمشاهده آینده از روی مشاهتفاوت های تکاملی در مغز وابزار بقای موجود زنده از رویکردهای جدید ضایعات نخچرا ماشین باید نتایج را پچه زیاد است بر من که در ایتکثیر سلول در برابر توقف از تکینگی تا مغز- از مغزتزبان و بیان نتیجه ساختماوزن حقیقی معرفت و شناختتست کم هزینه ی بزاق برای هوش مصنوعی در کامپیوترهاسردرد و علتهای آنفرایند حذف برخی اجزای مغگامی در درمان بیماریهای حقایق ممکن و غیر ممکناستفاده از انرژی خلاعدم تعادل دوپامین، فقط بآیا بزرگ شدن مغز فقط در دخرما منبع بسیار خوب آنتی منبع هوشیاری کجاست؟ قسمتباهوش ترین و با کیفیت تریانسان عامل توقف رشد مغزدرمان های بیماری آلزایمرمعرفت و شناختتلاش های جدید در درمان سراتصال مغز و کامپیوترروح رهاییچراروياها را به یاد نمی آنوار مغز، ترجمه ی فعالیت تاثیر نگاه انسان بر رفتااز خود رها شوسفر به مریخ در 39 روزیادآوری خواب و رویاتصور ما ازمشکلات و واقعیهوش عاطفی قسمت یازدهشناسایی تاریخچه ی تکاملیقفس ذهنقفس را بشکنپلاسمای غالبحباب هایی تو در تواصل، روان و نفس استتاثیر ویتامین دی بر بیماآپومورفین در پارکینسوندنیای شگفت انگیز کوانتوممنبع هوشیاری در کجاست؟ قبترس از اینکه کسی، به درگايندگان چگونه خواهند دیددرمان جدید ALSمغز انسان ایا طبیعتا تماتمساح حد واسط میان مغز کواختلاف خانوادگی را حل کنروش صحبت کردن در حال تکامنظریه ی ریسماننوروز یا روز پایانیتاثیر گیاه خواری بر رشد وسلول بنیادین از مخاط بینکلوزاپین داروی ضد جنونتغییر دادن ژنها آیا روزی هوش، ژنتیکی است یا محیطیشگفتی های نقشه ی ژنتیکیقانونمندی و محدودیت عالمپیوند اندام از حیوانات بحس و ادراک قسمت چهل و هفتاعداد بینهایت در دنیای مآرامش و دانشدوچرخه سواری ورزشی سبک و مولتیپل اسکلروز در زنان این پیوند نه با مغز بلکه بحران ذهن فیلمی قابل تامدرمانهای بیماری پارکینسمغز بزرگ چالشهای پیش روتو افق رویداد جهان هستیادغام دو حیطه علوم مغز و ریشه های اخلاقهدف از تکامل مغزهمه جا خیر بکارتاثیر داروهای ضد التهاب سندرم پای بی قرارکنترل همجوشی هسته ای با هجنگ داده هاشباهت مغز با کیهان مادیپیشرفت های جدید علوم اعصقطار پیشرفتحس و ادراک قسمت پنجاه و دبه بالا بر ستارگان نگاه کآسانی موفقیتدژاوو یا آشناپنداریمیاستنی گراویس بدون آنتیماده، چیزی بیش از یک خلا ایا بدون زبان میتوانیم تبرین نت به جای اینترنتچگونه مولکول های دی ان ایدرک تصویر و زبان های مخلتنقش قهوه در سلامتیتولید پاک و فراوان انرژیارتباط غیرکلامی بین انسارابطه تشنج و اوتیسموقاحت و تمسخر دیگرانهندسه ی پایه ایتاثیر درجه حرارت بر عملکسیاهچاله هاکودکان خود را مشابه خود تجهان های بسیار دیگرصبر بسیار بایدپروتئین های ساده ی ابتدالرزش دست ها و گردن و سر ETحس و ادراک قسمت شصت و دوبوزون هیگز چیستافزایش مرگ و میر سندرم کودائما بخوانما با کمک مغز خود مختاريممخچه فراتر از حفظ تعادلاگر تلاش انسان امروز برابرخی اثرات مضر ویتامین دنگاه مادی غیر علمی استدرد زانو همیشه نیاز به جرنقش انتخاب از طرف محیط، نتوهم جداییاز نظر علم اعصاب اراده آززمین در برابر عظمت کیهانویتامین بی 12 در درمان دردهوش مصنوعی و کشف زبان هایتاثیر عصاره تغلیظ شده گیسکوت، پر از صداکاهش سن بیولوژیکی، تنها جهانی که نه با یک رخداد و طوفان فقر و گرسنگی و بی سآلزایمر در جوانانمن بی من، بهتر یاد میگیرمخونریزی مغزی کشندهبیماری های ژنرالیزه ی عصام اس یا تومور؟داروی جدید آلزایمرمرکز حافظه کجاستابزار بقا از نخستین همانبررسی و اپروچ جدید بر بیمچالش هوشیاری و اینکه چرا ذهن پر در برابر آگاهینقش سجده بر عملکرد مغزتوضیحات دکتر فاطمی در مواز تکینگی تا مغز از مغز تزندگی فعال و مثبت روند آلواقعیت خلا و وجود و درک مهوش مصنوعی از عروسک بازی ساخت شبکه عصبی مصنوعی با تحریک عمقی مغزفلج خواب چیستکریستال هاجامعه ی آسمانیعقیده ی بی عملآینه در اینهمنابع انرژی از نفت و گاز بیماری سلیاکامروز دانش ژنتیک هیچ ابهداروی ضد جنون در درمان تیمرزهای حقیقی یا مرزهای تابزار بقا از نخستین همانرفتار اجتماعی انسان، حاصبعد پنجمچت جی پی تینمای موفقیتتکامل و ارتقای نگاه تا عماز تکینگی تا مغز از مغز تزیباترین چیز در افزایش سواکسن سرطانتراشه مغز بدون واسطه ی دهوش مصنوعی از عروسک بازی سخت ترین کار، شناخت خود افاکسیبتگلوئونجستجوی هوشیاری در مغز ماعوامل ایجاد لغت انسانی و آیا هوش سریعی که بدون احسخوشبختی دور از رنج های ممنبع هوشیاری کجاست قسمت بیرون اصل است یا درونانرژی بی پایان در درون هردر والنتاین کتاب بدید هممشاهدات آمیخته با اشتباهتفاوت های زبانی سرمنشا تابزار بقای موجود زنده از رویا و واقعیتچرا مردم با زندگی میجنگننه عدم مطلق بلکه عدم با قتأثیر نیکوتین سیگار بر ماز تکینگی تا مغز، از مغز زبان و بیان، در سایه پیشروزوز گوشتست آر ان اس دز میاستنی گهوش مصنوعی در تفکر خلاق اسردرد به دلیل مصرف زیاد مفراتر از دیوارهای باورگامی در درمان بیماریهای حل مشکلاستفاده از سلول های بنیاعدم درکآیا تکامل و تغییرات ژنتیخسته نباشی بابامنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتباور و کیهان شناسیانسانیت در هم تنیده و متصدرمان های بیماری اس ام ایمغز فکر میکند مرگ برای دیتلاش های جدید شرکت نورالاثر مضر مصرف طولانی مدت رروزه داری متناوب، مغز را چراغ های متفاوت و نور یکسنوار عصب و عضلهتاثیر هوش مصنوعی بر مغزاز درخواست ها جدا شوسفر به درون سفری زیبایاری خدا نزدیک استتصور از زمان و مکانهوش عاطفی قسمت پنجمشناسایی زبان حیوانات با شناسایی سلول های ایمنی اقله برای دیدن نه برای به پمبرولیزوماب در بیماری چحد و مرزها توهم ذهن ماستاصلاح خطا با رفتن بر مسیرصفحه اصلیآپومورفین در پارکینسوندنیایی پر از سیاهچاله منبع هوشیاری در کجاست؟(قبحتی علمی درباره تمایل بايا اراده آزاد توهم است یدرمان جدید مولتیپل میلوممغز انسان برای ایجاد تمدتنفس هوازی و میتوکندریاختلال حرکتی مانند لرزش روشهای نو در درمان دیسک بنظریه ی ریسمان و هوشیارینورالژیتاثیر گیاه خواری بر رشد وسلول عصبی شاهکار انطباق کلید نزدیک و نگاه تو بر فتغییر زودتر اتصالات مغزیهوض مصنوعی زندهشگفتی های زنبور عسلقارچ بی مغز در خدمت موجودحس و ادراک قسمت چهل و هشتبقا با سازگارترین فرد اسآرامش و سکوندوپامین قابل حل در آبمواد کوانتومی جدید، ممکناین اندوه چیستبخش فراموش شده ی حافظهدرماندگی به دلیل عادت کرمغز بزرگ و فعال یا مغز کوتو انسانی و انسان، شایستارتقا و تکامل سنت آفرینش رژیم های غذایی و نقش مهم هدف از خلقت رسیدن به ابزاهمیشه چیزی برای تنهایی دتاثیر داروی ضد تشنج سدیم سندرم پس از ضربه به سرکنترل جاذبهجنبه های موجی واقعیتشباهت های ریشه ای چند بیمپیشرفت در عقل است یا ظواهقطره قطرهحس و ادراک قسمت پنجاه و سبه بالاتر از ماده بیندیشآشنا پنداریدگرگونی های نژادی و تغییمیاستنی گراویس در جوانانماست مالیایا تکامل هدفمند استبرای یک زندگی معمولیچگونه میتوان با قانون جندرک حقیقت نردبان و مسیری نقش مهاجرت در توسعه نسل اتولید اندام با چاپ سه بعدارتروز یا خوردگی و التهارادیوی مغز و تنظیم فرکانوقت نهيب هاي غير علمي گذشهندسه ی رایج کیهانتاثیر درجه حرارت بر عملکسیاهچاله های فضایی منابعکودکان را برای راه آماده جهان هایی در جهان دیگرصد قدح، نفتاده بشکستپروتز چشملرزش عضله یا فاسیکولاسیوحس و ادراک قسمت شصت و ششبوزون هیگز جهان را از متلافزایش سرعت پیشرفت علوم دارچینما بخشی از این جهان مرتبطمخچه ، فراتر از حفظ تعادلاگر خواهان پیروزی هستیبرخی اختلالات عصبی مثانهنگاه محدود و تک جانبه، مشدردهای سال گذشته فراموش نقش اتصالات بین سلولهای توهم جدایی و توهم علماز نظر علم اعصاب اراده آززمین زیر خلیج فارس تمدنی ویتامین بی هفدههوش مصنوعی یا حماقت طبیعتاریک ترین بخش شبسکوت، در برابر گزافه گویکایروپاکتیک چیستجهانی که از یک منبع، تغذیطوفان بیداریآملودیپین داروی ضد فشار مننژیتخونریزی مغزی کشنده ولی قبیماری های روانی با تاثیامواجی که به وسیله ی ماشیداروی جدید آلزایمر تاییدمرکز حافظه کجاستابزار بقا از نخستین همانبررسی ژنها در تشخیص بیماچالش هوشیاری و اینکه چرا ذهن تو همیشه به چیزی اعتقنقش غذاها و موجودات درياتیوتیکسن داروی ضد جنوناز تکینگی تا مغز از مغز تزندگی هوشمند در خارج از زوالزارتان داروی ضد فشار هوش مصنوعی از عروسک بازی ساخت شبکه عصبی با الفبای تحریک عمقی مغز در آلزایمفلج دوطرفه عصب 6 چشمکریستال زمان(قسمت اولجاودانگی مصنوعیعلم و ادراک فقط مشاهده ی آیندهخواص اردهمنابع انرژی از نفت و گاز بیماری شارکو ماری توثانفجار و توقف تکاملی نشادارویی خلط آورمزایای شکلات تلخ برای سلابزار بقا از نخستین همانرقیبی قدرتمند در برابر مبعد از کروناچت جی پی تینمایش تک نفرهتکامل و ریشه ی مشترک خلقتاز تکینگی تا مغز از مغز تزیر فشار کووید چه باید کرواکسن ضد اعتیادتراشه ها روی مغزهوش مصنوعی از عروسک بازی سختی ها رفتنی استفاجعه ی جهل مقدسگمان میکنی جرمی کوچکی در حفره در مغزعواملی که برای ظهور لغت اآیا هشیاری کوانتومی وجودخیالپردازی نکنمنبع هوشیاری کجاست قسمت بیست تمرین ساده برای جلوانرژی تاریکدر یک فراکتال هر نقطه مرکمطالبه ی حق خودتفاوت ایستایی و تکاپوابزار بقای موجود زنده از رویا و کابوسچرا مغز انسان سه هزار سالنهایت معرفت و شناخت درک عتأثیر نگاه انسان بر رفتااز تکینگی تا مغز، از مغز زبان و تکلم برخی بیماریهوسواس، بیماری استتشنچ پانایوتوپولوس تشنج هوش مصنوعی در خدمت خلق وحسردرد تنشنفرار در فرار از میزبان، دگاهی لازم است برای فهم و حلقه های اسرارآمیزاستفاده از سلول های بنیاعدالت برای من یا برای همهآیا تراشه ها داخل مغز، میخطا در محاسبات چیزی کاملمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتباید از انسان ترسیدانسانیت در برابر دیگراندرمان های جدید ALSمغز قلبتلاش هایی در بیماران قطع اثرات فشار روحی شدیدروزه داری و التهاب زیانبنزاع ها بیهوده استنوار عصب و عضلهتاثیر ویتامین دی بر بیمااز دست دادن دم در پیشینیاسفر تجهیزات ناسا به مریخ ژن همه چیز نیستتصاویر زیبای رعد و برقهوش عاطفی قسمت اولهوش عاطفی قسمت دهمشهر زیرزمینی در ژاپن براقله سقوطپناه به بیابانحریص نباشاصول انجام برخی نرمش ها دسوالات پزشکیآب زندگی است قسمت چهارمدنیا، هیچ استمنبع خواب و رویابحث درباره پیدایش و منشا ايا اراده آزاد توهم است یدرمان جدید میگرن با انتی مغز انسان برای شادمانی طتنفس هوازی و میتوکندریاختلال خواب فرد را مستعد روشهای شناسایی قدرت شنوانظریه تکامل در درمان بیمنورالژی تریژمینالتاثیر گیاه خواری بر رشد وسلول عصبی، در محل خاص خودکلید، در ناشناخته هاستتغییر عمودی سر انسان از پهیچ نقطه ای مرکزی تر از اشانس یا نتیجه ی تلاشقبل و بعد از حقیقتحس و ادراک قسمت چهل و دومبقا در ازای بیماریآرامش عقلدورترین نقطه ی قابل مشاهموجود بی مغزی که می توانداین ایده که ذرات سیاهچالبخش های تنظیمی ژنومدرها بسته نیستمغز بزرگترین مصرف کننده تو با همه چیز در پیوندیارتقا یا بازگشت به قبل ازرژیم های غذایی و نقش مهم هر چیز با هر چیز دیگر در تهمیشه چشمی مراقب و نگهباتاثیر درجه حرارت بر مغزسندرم جدایی مغزکندن ریشه ی خودجنسیت و تفاوت های بیناییشباهت کیهان و مغزپیشرفت ذهن در خلاقیت استلمس کوانتومیحس و ادراک قسمت پنجاه و شبه جای محکوم کردن دیگران آشنا پنداریدانش قدرت استمیدان مغناطيسي زمین بشر ماست مالی با هوش انسانیایجاد احساساتبرای پیش بینی آینده مغز دچگونه مغز ما، موسیقی را پدرک دیگراننقش میدان مغناطیسی زمین تولید سلولهای جنسی از سلارزش های وارونهراز تغییروقتی فهمیدی خطا کردی برگهندسه بنیادینتاثیر درجه حرارت بر عملکسیاهچاله ها، دارای پرتو کوری گذرای ناشی از موبایجهان یکپارچهصداقتپروتز عصبی برای تکلملزوم گذر انسان از حدها و حس و ادراک سی و هفتمبی نهایت در میان مرزهاافسردگی و اضطراب در بیماداروهای مصرفی در ام اسما تحت کنترل ژنها هستیم یمخچه ابزاري که وظیفه آن فاپل ویژن پرو در تشخیص بیمبرخی اصول سلامت کمرنگاه کلی نگردردی که سالهاست درمان نشنقش تیروئید در تکامل مغزتوهم جسماز واقعیت امروز تا حقیقتزمان چیستویتامین دی گنجینه ای بزرهوش مصنوعی گوگل به کمک تشتاریکی من و تو و گرد و غباسکته مغزیکار امروز را به فردا نیندجهانی پر از سیاهچاله یا پطوفان زیباییآموزش نوین زبانمن، ما یا چی؟خواندن ، یکی از شستشو دهنبیماری وسواسامیوتروفیک لترال اسکلروداروی جدید ای ال اسمرکز خنده در کجای مغز استابزار بقا از نخستین همانبررسی بیماری التهابی رودچالش های ایستادن بر دو پانقش غذاها و موجودات درياتیک و اختلال حرکتیاز تکینگی تا مغز از مغز تزندگی و داراییواکنش های ناخودآگاه و تقهوش مصنوعی از عروسک بازی ساختن آیندهتخریب مغز به دلیل کمبود بفن آوری های جدید علیه شناکریستال زمان(قسمت دوم)جایی برای یاد گرفتن باقی علم و روحآینده ی انسان در فراتر ازخواص باداممنابع انرژی از نفت و گاز بیماری ضعف عضلات نزدیک بانفجار بزرگ پایان بوده ادارویی ضد بیش فعالی سیستمسمومیت دانش آموزان بی گابزار بقا از نخستین همانرقابتی بی هدف یا رقابتی هبعد از کرونانتایج نادانی و جهلچند نرمش مفید برای کمردرتکامل ابزار هوش ، راه پر از تکینگی تا مغز از مغز تزیرفون داروی ضد ام اسواکسن علیه سرطانتراشه ی هوش مصنوعی در مغزهوش مصنوعی از عروسک بازی سختی در بلند شدن از روی صفارغ التحصیلان، فقیر و دگنجینه ای به نام ویتامین حق انتخابعوارض ازدواج و بچه دار شدآیا واکنش های یاد گرفته وخانه ی تاریکمنبع هوشیاری کجاست قسمت بیش از نیمی از موارد انتقانرژی تاریک که ما نمی تودر کمتر از چند ماه سوش جدمطالبی در مورد تشنجتفاوت ارباب و رهبر حقیقیابزار بقای موجود زنده از رویا و خبر از آیندهچرا مغزهای ما ارتقا یافت نهایت در بی نهایتتأثیر شیرینی های حاوی لواز تکینگی تا مغز، از مغز زبان و شناخت حقیقت قسمت چوسیله، فقط دعا نیستتشنج چیستهوش مصنوعی در خدمت خلق وحسردرد سکه ایفرد موفقگاهی مغز بزرگ چالش استحمله ویروس کرونا به مغزاستفاده از سلول های بنیاعسل طبیعی موثر در کنترل بآیا جنین انسان، هوشمندی خطا در محاسبات چیزی کاملمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتبابا زود بیاانسان، گونه ای پر از تضاددرمان های جدید میگرنمغز ما کوچکتر از نیم نقطهتلاش در تولید انرژی به رناثرات مفید قهوهروزه داری و بیمار ی ام اس نزاع بین جهل و علم رو به پنوار عصب و عضلهتاثیر ویروس کرونا بر مغز از روده تا مغزسفر دشوار اکتشافژن همه چیز نیستتصادف یا قوانین ناشناختهاز سایه نترسسفرنامه سفر به بم و جنوب ژن هوش و ساختارهای حیاتی تضادهای علمیهوش عاطفی قسمت دومشواهدی از نوع جدیدی از حاقلب های سادهپنج اکتشاف شگفت آور در موحرکات چشم، ترجمه کننده ی اصول توسعه ی یک ذهن کاملپیامهای کاربرانآب زندگی است قسمت هفتمدندان ها را مسواک بزنید تمنتظر نمان چیزی نور را بهبحثي درباره هوش و تفاوتهای نعمت من در زندگیمدرمان جدید کنترل مولتیپلمغز انسان برای شادمانی طتنفس بدون اکسیژناختلال در شناسایی حروف و روشی برای بهبود هوش عاطفنظریه تکامل در درمان بیمنوزاد ناشنوای متولد شده،تاثیر گیاه خواری بر رشد وسلولهای ایمنی القا کنندهکلام و زبان، گنجینه ای بستغییرات منطقه بویایی مغزهیچ چیز همیشگی نیستشانس یا تلاشپیوند اندام حیوانات به اقبل از آغازحس و ادراک قسمت چهل و سومبقای حقیقی در دور ماندن اآرامش(سکوت) stillness و تکاپوديدن با چشم بسته در خواب موجودات مقهور ژنها هستنداین ابتدای تناقض هاستبخش بزرگی حس و ادراک ما ادرهای اسرارآمیز و پوشیدهمغز حریص برای خون، کلید تتو با باورهایت کنترل میشارتوکين تراپی روشی جديد رژیم ضد التهابیهر جا که جات میشه، جات نیهمیشه اطمینان تو بر خدا بتاثیر درجه حرارت بر عملکسندرم دزدی ساب کلاوینکندر در بیماریهای التهابجنسیت و تفاوت های بیناییشباهت زیاد بین سلول هاي عپیشرفتی مستقل از ابزار هلووفلوکساسینحس و ادراک قسمت بیست و چهبه جای تولید، بیشتر گوش کآشناپنداری چیستدانش محدود به ابعاد چهارمیدان های مغناطیسی قابل ماشین های دارای روحایران بزرگبرای اولین بار دانشمندانچگونه مغز پیش انسان یا همدرک درست از خود و هوشیارینقش محیط زندگی و مهاجرت دتولترودینارزش های حقیقی ارزش های غراست دستی و چپ دستیوقتی ناراحتی چیکار میکنیهندسه در پایه ی همه ی واکتاثیر درجه حرارت بر عملکسیاهچاله و تکینگی ابتدایکی غایب شدی تا نیازمند دلجهان یکپارچهصدای بم با فرکانس پایین، پرورش مغز مینیاتوری انسالزوم سازگاری قانون مجازاحس و ادراک- قسمت پنجاه و بی نظمی مقدمه شناختافسردگی و ساختار مغزداروهای ام اسمانند کودکان باشیدمخچه تاثیر گذار بر حافظهاپی ژنتیکبرخی اطلاعات روانشناسی منگاه انسان محدود به ادرادرد، رمز موفقیتنقش حفاظتی مولکول جدید دتوهمات و شناخت حقیقتاز کجا آمده ام و به کجا میزمان و مکان، ابعاد کیهان ویروس مصنوعیهوش مصنوعی گوگل به کمک تشتاریکی و نورسکته ی مغزی در جوانانکار با یگانگی و یکپارچگیجهانی در ذهنطولانی ترین شبآمارهای ارائه شده در سطح من، خود تو هستمخواندن، دوست روزهای سختبیماری کروتز فیلد جاکوبامید نیکو داشته باش تا آنداروی جدید برای میاستنی مرگ چیستابزار بقا از نخستین همانبررسی سیستم تعادلی بدن اچالش کمبود اندام برای پینقش غذاها و موجودات درياتیکاگرلور داروی ضد انعقااز تکینگی تا مغز از مغز تزندگی بی دودواکنش به حس جدیدهوش مصنوعی از عروسک بازی ساختن آینده، بهترین روش تداوم مهم است نه سرعتفناوری هوش مصنوعی نحوه خکریستال زمان(قسمت سوم)جایی خالی نیستعلم اپی ژنتیک دریچه ای بهآینده ی حمل و نقل هوایی دخواص بادام زمینیمنابع انرژی از نفت و گاز بیماریهای تحلیل عضلانی اانقراض را انتخاب نکنیدداستانها و مفاهیمی اشتبامسمومیت دانش آموزان، قماابزار بقا از نخستین همانرموزی از نخستین تمدن بشربعد از کرونا دلخوشی بیهونتاران، جذب کنچند جهانیتکامل تکنولوژیاز تکینگی تا مغز از مغز تزیرک ترین مردمواکسنی با تاثیر دوگانه اتراشه ی بیولوژِیکهوش مصنوعی از عروسک بازی سدسازی روش مناسب برای مقفاصله ها در مکانیک کوانتگندم بکاری، جو درو نمیکنحقیقت قربانی نزاع بین بی عید نوروز مبارکآیا یک، وجود داردخانواده پایدارمنبع هوشیاری کجاست قسمت بیشتر کمردردها نیازی به انرژی خلا ممکن استدر آرزوهایت مداومت داشتهمطالعه ای بیان میکند اهدتفاوتهای جنسیتی راهی براابزارهای پیشرفته ارتباط رویا بخشی حقیقی از زندگی چرا ویروس کرونای دلتا وانهادینه سازی فرهنگ اختلاتئوری تکامل امروز در درماز تکینگی تا مغز، از مغز زبان و شناخت حقیقت قسمت ایک پیام منفرد نورون مغزی تشنج و حرکات شبه تشنجی قاهوش مصنوعی درمانگر کامپیسردرد عروقی میگرنفرد یا اندیشهگاهی جهت را عوض کنحمایت از طبیعتاستفاده از سلول های بنیاعشق به هفت مرتبه ی شناختیآیا جهان ذهن و افکار ما مخطای ادراک کارمامنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتباد و موجانعطاف پذیری مکانیسمی علدرمان های جدید در بیماری مغز مانند تلفن استتلاشی برای درمان قطع نخااثرات مفید روزه داریروزه داری سلول های بنیادنزاع بین علم و نادانی رو نوار عصب و عضلهتاثیر ژنها بر اختلالات خاز سایه بگذرسفرنامه سفر به بم و جنوب ژن یا نقشه توسعه مغز و نقتظاهر خوابیده ی مادههوش عاطفی قسمت سومشواهدی از دنیسوان(شبه نئقلب و عقلپول و شادیحرکت چرخشی و دائمی کیهاناصول سلامت کمرسایتهای دیگرآب زندگی است قسمت اولده روش موفقیتمنتظر نتیجه ی کارهایت بابحثی جالب درباره محدودیتدرمان جدید ام اسمغز انسان رو به کوچک تر شتنها مانع در زندگی موارد اختلال در شناسایی حروف و روشی جدید در درمان قطع نخنظریه تکامل در درمان بیمنوسانات کوانتومی منبع ماتاثیر گیاه خواری بر رشد وسلولهای بنیادی مصنوعی درکلام، در تحولی شگفت آور بتغییرات مغز پس از 40 سالگیهیچ چیز، چقدر حقیقی استشاهکار قرنپیوند سر آیا ممکن استقبل از انفجار بزرگحس و ادراک قسمت نهمبلندی در ذهن ما درک بلندیآرزوها را کم کندی متیل فومارات(زادیوا)(مورد نادر همپوشانی دو بیاین بیمار را باید چه کار بخش بزرگتر کیهان ناشناختدرون قفس یا بیرون از آنمغز در تنهایی آسیب میبینتو باید نیکان را به دست بارتباط میکروب روده و پاررژیم غذایی حاوی تخم مرغ وهر حرکت خمیده می شود و هر همیشه به آنچه داری، خوشنتاثیر درجه حرارت بر عملکسندرم سردرد به دلیل افت فکندر علیه سرطانجهل مقدسشباهت زیاد بین سلول هاي عپپوگستلوب فرونتال یا پیشانی مغحس و ادراک قسمت بیست و یکبه خوبی های دیگران فکرکنآشتی بهتر استدانش بی نهایتمیدان های کوانتومی خلاماشین دانشایرادهای موجود در خلقت ببرای بقا به جایی فراتر ازچگونه هموساپينس بر زمین درک عمیق در حیواناتنقش مرکز تنفس سلولی در بیتومورها و التهاب مغزی عاارزش حقیقی زبان قسمت اولرجزخوانی هایی که امروز بوقتی پر از گل شدی خودت را هندسه زبانِ زمان استتاثیر درجه حرارت بر عملکسیاهچاله ی منفرد یا سیاهکیهان خود را طراحی میکندجهان کنونی و مغز بزرگتریصرع و درمان های آنپرکاری تیروئیدلزوم سازگاری قانون مجازاحس و ادراک- قسمت بیست و پبی هیچ می ایی و بی هیچ میراقلیت خلاقداروهای تغییر دهنده ی سیمانند آب باشمخاطب قرار دادن مردم، کاابتدا سخت ترین استبرخی بیماری ها که در آن بنگاه از کنار و یا از روبردرس گرفتن از شکست هانقش حیاتی تلومر دی ان آ دتوکل بر خدااز کسی که یک کتاب خوانده زمان و گذر آن سریع استویروس های باستانی، مغز مهوش مصنوعی الفاگوتاریکی خواهد ترسیدسکته ی چشمیکارهای کوچک، بی ارزش نیسجهان، تصادفی نیستطی یکصد هزار سال اخیر هرچآن چیزی که ما جریان زمان منابع انرژي پاک سرچشمه حخواب و بیداری نوسانی مغزبیماری گیلن باره و بیمارامید نجاتداروی جدید برای کاهش وزنمرگ و میر پنهانابزار بقا از نخستین همانذهن خود را مشغول هماهنگیبررسی علل کمر درد در میانچالش دیدگاه های سنتی در بنقش غذاها در کاهش دردهای تیروفیبان موثر در سکته ی از تکینگی تا مغز از مغز تزندگی در جمع مواردی را برواکسن های شرکت فایزر آمرهوش مصنوعی از عروسک بازی ساختار فراکتال وجود و ذهتداخل مرزها و صفات با بینفواید روزه داری متناوبکشف مکانیسم عصبی خوانش پجاذبهعلم به ما کمک میکند تا موآینده ی علم و فیزیک در60 ثخواص شکلات تلخمنابع انرژی از نفت و گاز بیماری، رساله ای برای سلانواع سکته های مغزیدخالت در ساختار ژنهامسیر دشوار تکامل و ارتقاابزار بقای موجود زنده از رمز و رازهای ارتباط غیر کبعد از کرونا دلخوشی بیهونجات در اعتماد به خودچند جهانیتکامل جریان همیشگی خلقتاز تکینگی تا مغز از مغز تزیست شناسی کل در جزء فراکوابسته به دوستی این و آن تربیت کودکان وظیفه ای مههوش مصنوعی از عروسک تا کمسرنوشتفاصله ی همیشگی تصویر سازگوهر با نظر دیگران سنگ نمحقیقت آنطور نیست که به نظعامل کلیدی در کنترل کارآآیا کیهان می تواند یک شبیخاویار گیاهیمنبع هوشیاری کجاست قسمت بیشتر علم، در نادانسته هانرژِی برای ایجاد اضطرابدر آسمان هدیه های نادیدنمعمای اخلاقی قطارتقلید مرحله ای نسبتا پیشابزارهای بقا از نخستین هرویا تخیل یا واقعیتچرا یک ساعت، 60 دقیقه و یک چهار میلیارد سال تکامل بتئوری تکامل در پیشگیری و از تکینگی تا مغز، از مغز زبان و شناخت حقیقت قسمت دیک پیشنهاد خوب برای آسان تشنج به صورت اختلال رفتاهوش مصنوعی درخدمت خلق وحسرطان کمیت گراییفرد حساس از نظر عاطفی و بگاهی در پارکینسون باید پحوادث روزگار از جمله ویراستفاده از سلول های بنیاعشق درونی به یگانگی خلقتآیا جهش های ژنتیکی، ویروخطای حسمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتباد غرور و سر پر از نخوت واهمیت کنترل خشمدرمان های جدید سرطانمغز مادران و کودکان در زمتلاشی تازه برای گشودن معاثرات مضر ماری جواناروزهای بد باقی نمیماندنزاع بین علم و جهل رو به پنوار عصب و عضله مهم در تشتاثیر کلام در آیات کلام بنوار عصب و عضله برای تاییتاثیر کپسول نوروهرب بر ناز علم جز اندکی به شما داسفرنامه سفر به بم و جنوب ژن درمانی در درمان چاقیتظاهری از ماده است که بیدهوش عاطفی قسمت ششمشیر و دوغ بادامقلب یا مغزپول و عقیدهحس متفاوتاضطراب و ترسآب زندگی است قسمت دومدهن، بزرگترین سرمایهمنتظر زمان ایده آل نشوبحثی در مورد نقش ویتامين درمان جدید ای ال اس، توفرمغز انسان رو به کوچکتر شدتنها در برابر جهاناختلالات مخچهروشی جدید در درمان نابیننعناعنوشیدن چای برای مغز مفید تاثیر گیاه خواری بر رشد وسلام تا روشناییکلرال هیدرات برای خوابانتغییرات آب و هوایی که به هیچ وقت خودت را محدود به شاهکار شش گوشپیوند سر برای چه بیمارانقبرستان ها با بوی شجاعتحس و ادراک قسمت چهارمبلوغ چیستآزمون تجربی، راهی برای ردین اجباریموسیقی نواینکه به خاطرخودت زندگی بخش دیگری در وجود انسان هدرون و بیرون، جدای از هم مغز را از روی امواج بشناستو برای خزیدن خلق نشده ایارتباط ماده و انرژیرژیم غذایی سالم و ضد التههرچیز با یک تاب تبدیل به همیشه داناتر از ما وجود دتاثیر درجه حرارت بر عملکسوی ما آید نداها را صداکو کیو تن coQ10جهان فراکتالشجاعت و ترسپایان، یک آغاز استلوتیراستامحس و ادراک قسمت بیست و دوبه خودت مغرور نشوآغاز فرایند دانستندانشمندان موفق به بازگردمیدان بنیادین اطلاعاتمبانی ذهنی سیاه و سفیدایستادن در برابر آزادی ببرای تمدن سازی، باید در بچگونه هوشیاری خود را توسدرگیری قلب در بیماری ویرنقش نگاه از پایین یا نگاهتومورهای نخاعیارزش حقیقی زبان قسمت دومرحم مصنوعیوقتی تو از یاد گرفتن باز هندسه، نمایشی از حقیقتتاثیر رو ح و روان بر جسمسیاهچاله ی تولید کنندهکیهانِ هوشیارِ در حال یاجهان کاملی در اطراف ما پرضایعه ی شبکه لومبوساکرالپراسینزوماب در پارکینسولزوم عدم وابستگی به گوگل حس و ادراک- قسمت شصت و چهبی ذهن و بی روحاقیانوس نادانیداروهای ضد بیماری ام اس وماه رجبمدل همه جانبه نگر ژنرالیابتدایی که در ذهن دانشمنبرخی بیماری های خاص که بدنگاه از بیرون مجموعهدست و پا زدن در سایه؟نقش خرچنگ های نعل اسبی درتوپیراماتاز آغاز خلقت تا نگاه انسازمان و صبرویرایش DNA جنین انسان، برهوش مصنوعی اکنون می توانتاریخ همه چیز را ثبت کردهکارهایی بیش از طراحی و گپجهش های ژنتیکی مفید در ساطیف انسفالیت، گیلن باره آنچه می دانم، آنچه را میخمنابع انرژی از نفت و گاز خواب زمستانی سلول های سربیماری آلزایمر، استیل کوامید یا ناامیدی؟داروی جدید برای ای ال اسمرگ و میر بسیار بالای ناشابزار بقا از نخستین همانذهن خالی از شلوغی افکاربرطرف کردن خشونت را از خاچاالش ها در تعیین منبع هونقشه مغزی هر فرد منحصر بهتکلم در گیاهاناز تکینگی تا مغز از مغز تزندگی در سیاهچالهواکسن کووید 19 چیزهایی که هوش مصنوعی از عروسک بازی ساختار شبکه های مغزی ثابترقی واقعی یا شعار ترقیفواید روزه داری متناوبکشف مکانیسمی پیچیده در بجاذبه و نقش آن در شکلگیریعلم بدون توقفآینده با ترس جمع نمیشودخواص شگفت هویجمنابع انرژی از نفت و گاز بیمارستان هوش مصنوعیانیس بی کساندر موج، راز خلقت نهفته اسمسئول صیانت از عقیده کیسابزار بقای موجود زنده از رمز گشایی از اتصالات مغزتفکر قبل از کارنجات در راستگوییچند جهانی و علمتکامل داروینی هنوز در حااز تکینگی تا مغز از مغز تزیست شناسی باور حقیقت یا وابستگی یعنی قلادهترجمه فعالیت های عضله به هوش مصنوعی از عروسک تا کمسریع دویدن مهم نیستفتون های زیستیگویید نوزده و ایمنی ساکتحقیقت افرادعادت همیشه خوب نیستآیا گذشته، امروز وآینده خار و گلمنبع هوشیاری کجاست قسمت با همه مهربان باشانسولیندر آستانه ی موج پنجم کوویمعماری، هندسه ی قابل مشاتقلید از روی طبیعتابزارهای بقا ازنخستین همرویا حقی از طرف خداچرا پس از بیدار شدن از خوچهار ساعت پس از کشتار خوکتئوری جدید، ویران کردن گاز تکامل تا مغز از مغز تا زبان و شناخت حقیقت قسمت سیک آلل ژنتیکی که از نئاندتشنج عدم توازن بین نورون هوش مصنوعی ساخته هوش طبیسرعت فکر کردن چگونه استفردا را نمیدانیمگذر زمان کاملا وابسته به حکمت الهی در پس همه چیزاستیفن هاوکینگ در مورد هعشق، شلوغ کردن نیستآیا جهش ژنتیکی و تنظیم اجخطر آلودگی هوامنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتبار مغز بر دو استخواناهرام مصر از شگفتی های جهدرمان های رایج ام اسمغز چون ابزار هوش است دلیتلاشی جدید در درمان ام اساجزای پر سلولی بدن انسان روزهای سختنسبیت عام از زبان دکتر برچسبیدن به خود، مانع بزرگ نوار عصب و عضله تعیین محلتاثیر کپسول نوروهرب بر تازدواج های بین گونه ای، رسفرنامه سفر به بم و جنوب ژن ضد آلزایمرتعویض دارو در تشنجهوش عاطفی بیشتر در زنانشیشه ی بازالتی و سیلیکونقلب دروازه ی ارتباطپوست ساعتی مستقل از مغز دحس چشایی و بویاییاطلاع رسانی اینترنتیآب زندگی است قسمت سومدو ویژگی انتزاع و قدرت تجمنحنی که ارتباط بین معرفای همه ی وجود منبحثی در مورد نقش کلسیم و درمان جدید سرطانمغز ایندگان چگونه استتنهاییاختلالات حرکتی در انسانروشی جدید در درمان سکته مهفت چیز که عملکرد مغز تو نوعی سکته مغزی ، وحشتناک تاثیر گیاه خواری بر رشد وسلاح و راهزنیکم کردن کالری روشی سودمنتغییرات تکاملی سر انسان هیچ کاری نکردن به معنی چیشاید گوشی و چشمی، آماده شپیوند سر، یکی از راه حلهاقدم زدن و حرکت دید را تغیحس و ادراک قسمت نوزدهمبلعیدن ستاره توسط سیاهچاآزمون ذهنی گربه ی شرودیندین، اجباری نیستموسیقی هنر مایع استاینکه خانواده ات سالم بابخشیدن دیگران یعنی آرامشدرون آشفته ی تو و ظاهر خنمغز زنان جوانتر از مغز مرتو تغییر و تحولیارتباط متقابل با همه ی حیرژیم غذایی ضد التهابیهرگز از زندگی یا امکاناتهمیشه راهی هستتاثیر درجه حرارت بر عملکسوپاپ ها یا ترانزیستورهاکوچ از محیط نامناسبجهان قابل مشاهده بخش کوچشرکت نورالینک ویدیویی ازپاکسازی مغزلوزالمعده(پانکراس)مصنوعحس و ادراک قسمت بیست و سوبه خودت نگاه کنآغاز فصل سرما و دوباره تکدانشمندان نورون مصنوعی سمیدازولام در درمان تشنج مباحث مهم حس و ادراکاکنون را با همه ی نقص هایبرای خودآگاه بودن تو بایچگونه واکسن کرونا را توزدرگیری مغز در بیماری کوینقش نظام غذایی در تکامل متومورهای ستون فقراتارزش حقیقی زبان قسمت سومرحم مصنوعیوقتی خودت را در آینه دیدیهنر فراموشیتاثیر روده بر مغزسیاهچاله، سیاه خالص یا پکیست هیداتید مغزجهان پیوستهضایعه ی عروقی مخچهپرتوهای صادر شده از سیاهمقاومت به عوارض فشار خون حسن یوسف باغچه ی منبی سوادی در قرن 21الکترومغناطیس شنوایی و هداروهای ضد تشنج با توضیح ماهیچه ی صبرمدل هولوگرافیک ژنرالیزهابتذال با شعار دینبرخی توجهات در ببمار پارنگاه از دور و نگاه از نزددست کردن در گوشنقش داروهاي مختلف معروف توانایی مغز و دیگر اجزای از انفجار بزرگ تا انفجار زمان واقعیت است یا توهمویشن پروهوش مصنوعی از عروسک های بتاریخ، اصیل نیست و ساخته کاربرد روباتهای ريزنانوجهش های ژنتیکی غیر تصادفطبیعت موجی جهانآنچه ناشناخته است باید شمنابع انرژی از منابع نهفخواب سالم عامل سلامتیبیماری الزایمرامید جدید بر آسیب نخاعیداروی جدید برای دیابتمرگ و سوال از قاتلابزار بقا از نخستین همانذهن سالمبزرگ فکر کننابینایی در نتیجه ی گوشی نقشه های مغزی جدید با جزیتکنولوژی های جدید و حالتاز تکینگی تا مغز از مغز تزندگی زمینی امروز بیش از واکسن کرونا و گشودن پنجرهوش مصنوعی از عروسک بازی سادیسم یا لذت از آزار دادتروس جریان انرژیفواید زیاد دوچرخه سواریکشف ژن جدید، می تواند گستجبران از دست رفته هاعلم در حال توسعهآیا فراموشی حتمی استخواص عجیب لوبیامنابع بی نهایت انرژی در دبیندیشانگشت ماشه ایدر میان تاریکی و روشناییمسئولیت جدیدابزار بقای موجود زنده از رمز پیشرفت تواضع است نه طتفکر ترکیبی در هوش مصنوعنخاع ما تا پایین ستون فقرچند روش ساده برای موفقیتتکامل داروینی هنوز در حااز تکینگی تا مغز از مغز تزیست، مرز افق رویداد هستواسطه ها د رمسیر ایجاد مغترجمه ی فعالیت های عضله بهوش مصنوعی از عروسک تا کمسریعترین کامپیوتر موجودفروتنی معرفتیگوش دادن بهتر از حرف زدنحقیقت انسانعادت کن از بالا نگاه کنیآیا پیدایش مغز از روی تصاخارق العاده و استثنایی بمنبع هوشیاری کجاست قسمت با هوش مصنوعی خودکار روبانسولین هوشمنددر برابر حقایق جدیدمعنی روزهتقلید از طبیعتابزارهای بقای موجود زندهرویاها از مغز است یا ناخوچرا ارتعاش بسیار مهم استنون و القلمتا 20 سال آینده مغز شما به از تکامل تا مغز، از مغز تزبان جانسوزیک جهش ممکن است ذهن انسانتشویق خواندن به کودکانهوش مصنوعی، کیفیت فریب مسطح آگاهی، رخدادهای زندگفرزندان زمان خودگذشته را دفن کنحافظه میتواند بزرگترین داستیفن هاوکینگ در تفسیر عصب حقوق نورولووآیا خداباوری محصول تکاملخطر حقیقی، خود انسان استمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتبار بزرگ ایستادن بر دو پااولویت بندی ها کجاستدرمان های علامتی در ام اسمغز چگونه صداها را فیلتر تمایل زیاد به خوردن بستناجزایی ناشناخته در شکل گروزهای سخت میگذرد