دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


کانال تلگرام دکتر فاطمی

آدرس مطب دکتر سلمان فاطم

آدرس دکتر زهره ابوطالبی

از آغاز خلقت تا نگاه انسان و از نگاه انسان تا بی نهایت

از آغاز خلقت تا نگاه انسان و از نگاه انسان تا بی نهایت

سفرنامه سفر به تیلا کنار سلمان شهر، جنگلهای دال خانی، جنت رودبار در رامسر و فیلبند مازندران

ای گرداننده دلها و چشمها! ای دگرگون کننده نیرو و احوال! ای تدبیر کننده شب و روز!

حال ما را به سوی بهترین حال بگردان!

مسافری- که بر دامنه کوهی بلند، بالا می رود- در سیر حرکتش، هر چه بالا برود، با نگاهی بازتر می تواند به زیر بنگرد. اگر سفرش در بهار باشد در پایین کوه، درختان و زمین، سبز است و هر چه بالا می رود، میزان سبزی کم می شود. در فصل بعدی یعنی تابستان ممکن است تا قله کوه، سرسبز باشد.

باز در پاییز، مرگ زمستانی، در مناطق مرتفع سریعتر شروع می شود و کم کم در مناطق گرم تر و پایین تر، برگ سبز درختان به سوی زردی و مرگ می رود.

مرگ زمستانی هم در مناطق مرتفع تر و بالاتر زودتر شروع می شود. در مناطق مرتفع کوهستان شاید درختان بیش از دو ماه، برگ سبز نداشته باشند و حتی ممکن است انتخاب طبیعی، سبب شود برخی درختان مناطق گرمسیری در مناطق سردسیر، اصلا قابلیت حیات پیدا نکنند. و حیات به شکل دیگری به صورت درختان بی گل تکامل نیافته، مانند کاج منحصر شود.

گاهی در مناطق بالاتر، بالاتر از ابرهای باران زا، اصلا درخت و سرسبزی ای وجود ندارد!

آیا در بالای کوهستان در ابتدای بهار و یا بالای کوههای سر به فلک کشيده، و بالای ابرهای باران زا حیاتی نیست؟!!

قطعا در ابتدای بهار، حیات درون درختان بی برگ، جریان دارد ولی شاید چشم ما- که فقط بر برگ و شاخه سبز می نگرد- این حیات را نبیند.

ولی اگر به عمق ریشه و ساقه درخت بنگریم جریان مواد غذایی و آب را درون آن می بینیم. و همین درختان- که امروز آنها را بدون حیات مي بينيم- فردا که هوا گرمتر شود، شاخه و برگ مي دهد و جلوه های حیات در آن نمایان می شود.

در حرکت به سوی بالا، شاید مناطق بالایی آن، در نظر ما بی برگ و حیات بنمایاند ولی بی حيات نيست و زندگی به شکلی دیگر در آن، جریان دارد.

بالاتر از اینها، در همه عناصری- که در زمين و آب می بینیم- جنبش و تکاپویی در اجزای اتم در جریان است که اصلا هیچ شباهتی به سنگ ها و خاک ساکن جلوی چشمان ما ندارد. اگر به سوي عمق ذرات موجودات ساکن و بی حرکت برویم می بینیم که الکترون ها با سرعت بسیار در حال حرکتند. اين حرکت و جنبش وقتی ماده روبروی ما آب باشد و در سرازیری قرار بگيرد، قابل مشاهده است ولی وقتی با جامداتي مانند کوه یا سنگ مواجهيم، آن را نمی توان دید.

کوه، در سطح ریزتر از نگاه ما دارای جنبش و تکاپو است و نيروهايي شگفت انگیز و قدرتمند در درون اجزای خود دارد ولی ما در نگاه درشت بین و غیر لطيفمان آنها را نمی بینیم و به سادگی از کنارش می گذريم! گاهی برای دیدن حیات لازم است، درختان پر برگ شوند و هر شاخه، دهها برگ سبز بدهد و در غیر این صورت حتی اگر درخت و چند شاخه باشد حیات آن را نمی بینیم. گاهی برای دیدن نگاه های خرد، لازم است، کثرت زیاد شود تا حیات درک شود، ولی اگر دید، عمیق تر شود، اصلا نیاز به این کثرت نیست.

نگاه ما در سیر صعود به بالا گاهی محدود مي شود زيرا درکی است که عادت به دامنه های پر آب و سر سبز دارد و محدود است ولی اگر از آن بالا، نگاهی دوباره بر پایین کنیم می بينيم چه سرزمین سبز و خرم و پر آب و زنده ای ساخته شده است؛ نه به آن معنی- که در قسمتهای بالاتر، حیات و جنبش نیست- بلکه به آن معنی است که نگاه ما در ظرفی محدود مي شود و نمی توانیم حیات را در بیرون آن قسمت ببینیم!

این تفاوت در درک حیات موجود، محدود به ارتفاعات مختلف در فصول گوناگون نیست. در گوشه و کنار زمین این تفاوت وجود دارد مثلا اگر کناره دریای خزر را با کویر میانی ایران مقایسه کنیم، در نظر اکثریت مردم، حیات موجود در اطراف دریای خزر بسیار برجسته تر از کویر میانی ایران است. باز در اینجا این محدودیت در ابعاد نگاه ماست که سبب میشود نتوانیم حیات را در جاهایی ببینیم و آن را در جای دیگری برجسته تر می بینیم.

بله اگر در جنگلی کوهستانی بالا برویم، در دامنه های پایین برگهای خوش سیمای درختان را می بینیم ولی اگر قدری بالاتر برویم برگهای خرم درختان در ابری که به صورت مه همه درختان را پوشانده است، گم میشود، شاید کسی اگر نگاهش همیشه و از ابتدا در این مه بوده باشد با پایین آمدن از کوه تصور کند، دامنه ی پایین تر، حیات بیشتر و خرمی سبزتری دارد ولی باید توجه شود که حیات دامنه های پایین، از همان ابری است که درختان دامنه های بالاتر را در بر می گیرد و اگر ابر نبود، سبزی و خرمی ای در دامنه های پایین تصور نمی شد.

در بالاي کوههای پر برف، هم حیات هست حتی حیات آنجا منشأ حیات در قسمتهای پائین تر است ولی نگاه ظاهر بین، ممکن است نتواند حیات را در آنجا ببیند و نهایتا در قله کوه به نقطه ای می رسیم که شايد در مقایسه با دامنه، بسیار کوچک و خرد است و ذره ای بیش به حساب نمی آید

ولی همين نقطه است که به کوه، عظمت می بخشد و معنی کوه با قله آن، شناخته میشود.

و اگر بارش باراني باشد اول، قله کوه باران می گیرد. ولی همین نقطه برف خیز و بلند، بدون وجود دامنه ایی- که با باران سرازیر شده از قله سیراب شود- جلوه اي ندارد.

نقطه تنها، در کنار نقاط متعدد پائین تر است که حروفی مانند نون و باء را میسازد و جمله و کلمه ساخته می شود؛ وگرنه نقطه بی ظرف، معنایی را نمي رساند.

نقطه، وقتی صاحب معنی میشود که ظرف مناسبی برای خود داشته باشد و این ظروف مناسب، بتوانند مشتقات نقطه را درون خود بپرورانند و تا این ظرف نباشد، نقطه، بی معنى است و بیشتر شبیه صفر است!

نگاه ما و میزان لطافت و عمقش، تعیین کننده حیات، در گسترده موجودات است.

میتوان با نگاهی کوتاه و مادی، حیات را از همه موجودات عالم ساقط کرد و فقط خود و هم گونه ها و هم سطح هاي خود را زنده شمرد و میتوان با نگاهی عمیق تر و لطیفتر براي موجودات عالم، حیات و هوش تعريف کرد و این بستگی به خود ما دارد.

تا پایین کوهيم در ابتدای بهار، دامنه های بالاتر کوه، زیبا و سبز نیست و اندکند کسانی که از دیدن شاخه های خشک و بی آب آن دامنه ها لذت می برند ولی اگر محدودیت زمان را از آن دامنه ها برداریم و آن دامنه ها را در فصل تابستان ببینم، آنها هم پر برگ و نشاط است زیرا آنها در فصل تابستان خرم مي شوند.

کسانی هستند که دامنه های بالاتر را نه تنها مرده و بی حاصل نمی پندارند بلکه آنها را منشأ حیات در دامنه های پائین تر می بینند.

توجه و دیدن حیات قله کوه، کار آسانی نیست کسی که دامنه های پائین تر کوه، چشمانش را پر کرده است، درک حیات قله بی حاصل کوه، برایش آسان نيست و حتی گاهی در برخی فصول، ممکن است مقام خود را هم درک نکند.

پس همه این تصورات، محدود به میزان درک و حس ماست شاید اگر یک فرد نابینا وارد هر دوی این مناطق شود، اساسا درک متفاوتی از دو منطقه نداشته باشد و ماییم که با توجه به میزان درک، جهانی را در جلوی خود می آفرینیم.

آفرینش جهان، محدود به درک امروز ما نیست و خیلی احتمال دارد در آینده، نسلهای بعد، چیزهایی را ببینند که امروز برای ما اصلا قابل درک و فهم نیست.

شاید به همین علت باشد که اولیای خدا در زمانهایی- که قابلیتهای لازم برای درکشان نبوده است- اصلا دیده نشده اند. آنها بوده اند و لطفشان شامل حال همه بوده است ولی درکی نبوده است تا آنها را ببیند و سرگرم بازی های کودکانه خودش بوده است.

نگاه های خرد، نمي تواند وجود گرم او را دریابد هرچند بوده است و خواهد بود.

ولی روزي که چشم ها بازتر شود و درک ها بالا رود ، وجود و دست یتیم پرور دوستان خدا حس خواهد شد.

درک گرمای محبت آنها، باز درجات مختلفی دارد، گرمای وجودشان بسیار است و حدی ندارد ولی درک ماست که آنها را محدود می کند و ما آنها را در حد ظرف خود می بینيم.

پس اینکه جهان را محدود به درک های ناقص امروز خود کنیم چیزی جز خود بزرگ بینی و تکبر و گونه پرستی نیست.( توصیه میشود مباحث مربوط به حس و ادراک که در پنج قسمت در این کانال تهیه شد، مطالعه گردد.)

در راه پر فراز و نشیب صعود که در مراحلی از آن، نگاه محدود، مراحل بالاتر را کمتر سبز و با خرمی کمتر می بیند و حتی ممکن است خودش را به خاطر دید محدود، خرمتر و سبزتر و زنده تر از مراحل بالاتر ببیند، خیلی باید محتاط بود.

داستان حیرت پیامبر خدا موسی کلیم الله ع، در همراهی با بنده ای از بندگان خدا و دخالت های بیجای پیامبر خدا در مواجهه با او، برای همه کسانی- که خود را ولی شناس و عالم شناس می دانند- درس های بسیار دارد.

موسی ع با آن همه شوق و عاشقی در راه رسیدن به معلم، شکست می خورد نه به خاطر آنکه شوقش کم می شود یا گناهکار است بلکه به آن علت که درکش محدود است و در بهار رسیدن به فردی که منتظرش بود، جوانه های حیات او را ندید و به برگ های سبز وجود خودش اکتفا کرد و در مه ابرهای تو در توی آن بنده صالح، جز غباری ندید و ندید که اگر سبزی و خرمی درخت موسی ع،، پا گرفته است به خاطر بارش آن ابری است که امروز پایین آمده است و همه جا را گرفته است.

اگر پیامبر خدا موسی ع چنین خطائی می کند، دیگر انسانها- که نه آن اشتیاق و عشق موسی ع به آموختن را دارند و نه به آنها وحی می شود- باید بیشتر حساس باشند که مبادا گرفتار این خطا شوند.

از سوی دیگر باید توجه داشت آنهایی که در ارتقای انسانیت به مراتب بالا رسیده اند، در مراتب بالای خودشان به وسیله خیلی ها درک نمي شوند و افراد بسیاری آنها را خشک و بی حاصل مي پندارند و اگر نگاه پر کرم آنها به رغم ناشناس بودن، نباشد هیچ ارتباطی بین آنها و زیر دستان، بر قرار نمی شود. اگر فیض و کرم این ناشناسان بر زیر دستان نباشد، نه درختی میروید و نه رودخانه ای جاری می شود و همه چیز خواهد خشکید و خود دامنه های بلند هم درک نخواهد شد.

(آیا اشیاء را میبینیم یا آنها را با مشاه

ده، می آفرینیم؟

وقتی از مکانیک کوانتوم سخن میگوییم، از هستی دیگر یا قصه خیالی علمی سخن نمیگوییم؛ بلکه از جسم های خودمان و همه چیز در اطرافمان سخن میگوییم و اجسام ما و هر چه در اطراف ماست، از ذرات کوانتومی تشکیل شده است که قوانین شگفت انگیز فیزیک کوانتوم، در برابر مدارک کلاسیک در مورد آن، حاکم است و قوانین مکانیک کوانتوم، با تجربه ثابت شده است .....

محور مکانیک کوانتوم، حول این مسئله میماند که واقعیت، آن چیزی است که آن را با مشاهده ثبت میکنیم یا اینگونه نقل میکند که واقعیت، انگاه به عنوان واقعیت شناخته میشود که آن را مشاهده کنیم؛ یعنی مشاهده ماست که آن را به عنوان واقعیت، مشخص میکند و آن را از دایره احتمال خارج میسازد.

این مسئله در برابر مدارک انسانی فراوان در این عالم، بسیار غریب مینماید زیرا معنایش این است که ما حتی گذشته را با مشاهده آن، تشخیص میدهیم.

برای این کلام در حدود زندگی امروزی ما معنایی متصور نیست زیرا ما حداقل آنگونه که معتقدیم فقط آنچه را- که حاضر است- میبینیم.

ولی بر مبنای مشاهدات از هستی، ما پرتوهایی از هستی گذشته را مییابیم و آنها شعاع های(فوتون های)جدا شده از انفجار بزرگ با درجه حرارت 2.73 کلوین است و عمر این شعاع ها، تقریبا به 13.7 میلیارد سال قبل، میرسد؛ یعنی اینکه ما فقط گذشته را مشاهده نمیکنیم بلکه در عالمی که در آنیم، ابتدای زمان را هم میبینیم و ما شاهد دورترین نقطه در محور زمانیم.

آزمون ذهنی دوشکاف تاخیری، اخیرا توسط جان ویلر مطرح شده است ....

بررسی بیشتر: فصل ششم کتاب توهم بی خدایی نوشته احمد الحسن.)
www.almahdyoon.co
@salmanfatemi👇👇


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، روبروی داروخانه سپاهان ، مجتمع اطبا ، طبقه اول
تلفن : 32223328 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
دفاع در برابر تغییر ساختمغز انسان برای ایجاد تمدمقالاتژنها نقشه ایجاد ابزار هوابزار بقای موجود زنده از بزرگ شدن مغز محدود به دورداروی جدید s3 در درمان ام نقش قهوه در سلامتیکایروپاکتیک چیستاجزای پر سلولی بدن انسان تولید سلولهای جنسی از سلدرک احساسات و تفکرات دیگنقش غذاها و موجودات درياگزیده ای از وبینار یا کنفارتباط انسانی، محدود به تاثیر نگاه ناظر هوشیار بروشهای نو در درمان دیسک بچگونه هموساپينس بر زمین آیا ما تنها موجودات زنده از تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر گیاه خواری بر رشد وزیباترین چیز در افزایش سچرا حیوانات سخن نمی گویناز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکقارچ بی مغز در خدمت موجودسلولهای بنیادی مصنوعی درهوش مصنوعی گوگل به کمک تشآیا برای تولید مثل همیشه به زودی شبکه مغزی به جای تغییر زودتر اتصالات مغزیمیدان مغناطيسي زمین بشر سرگیجه از شایعترین اختلاهوش احساسیامیوتروفیک لترال اسکلروبارداری بدون رحمحس و ادراک (قسمت اول )مروری بر تشنج و درمان هایششمین کنگره بین المللی سواکنش های ناخودآگاه و تقايا اراده آزاد توهم است یبخش دیگری در وجود انسان هبرنامه و ساختار پیچیده مدقیق ترین تصاویر از مغز امغز انسان برای شادمانی طتاثیر ویتامین دی بر بیماژنها ، مغز و ارادهابزار بقای موجود زنده از بسیاری از بیماری های جدیداروی جدید ضد میگرننقش مهاجرت در توسعه نسل اکاربرد روباتهای ريزنانواجزایی ناشناخته در شکل گتوانایی مغز و دیگر اجزای درک تصویر و زبان های مخلتنقشه مغزی هر فرد منحصر بهگزارش یک مورد جالب لخته وارتباط شگفت مغز انسان و فتاثیر نگاه انسان بر رفتاروشهای شناسایی قدرت شنواچگونه آن شکری که می خوریمآیا مغز تا بزرگسالی توسعاز تکینگی تا مغز و از مغز تاثیر گیاه خواری بر رشد وزیرفون داروی ضد ام اسچرا حجم مغز گونه انسان دراز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکقدم زدن و حرکت دید را تغیسلسله مباحث هوش مصنوعیهوش مصنوعی الفاگوآیا بزرگ شدن مغز فقط در دبوزون هیگز چیستتغییر عمودی سر انسان از پمکانیزمهای دفاعی در برابسردرد و علتهای آنهوش عاطفی بیشتر در زنانامگا سه عامل مهم سلامتبازگشت از آثار به سوی خداحس و ادراک (قسمت دوم )مرکز خنده در کجای مغز استصرع و درمان های آنواکسن سرطانايا اراده آزاد توهم است یبرین نت به جای اینترنتدلایلی که نشان میدهد ما بمغز انسان برای شادمانی طصفحه اصلیژنهای هوش ، کدامندابزار بقای موجود زنده از تفاوت مغز انسان و میمون هداروی ضد تشنج با قابليت تنقش هورمون های تیروئید دکاربرد روباتهای ريز، در احساس گذر سریعتر زمانتوازن مهمتر از فعالیت زیدرک عمیق در حیواناتنقص در تشخیص هیجانات عامگشایش دروازه جدیدی از طرارتباط شگفت انگیز مغز انتاثیر نگاه انسان بر رفتاروشی برای بهبود هوش عاطفچگونه انتظارات بر ادراک آیا همه جنایت ها نتیجه بیاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر انتخاب از طرف محیط زبان چهار حرفی حیات زمینچرا در مغز انسان، فرورفتاز تکینگی تا مغز- از مغز تاثیر رو ح و روان بر جسمقدرت انسان در نگاه به ابعسم زنبور ، کلیدی برای وارهوش مصنوعی از عروسک تا کآیا تکامل و تغییرات ژنتیبیماری گیلن باره و بیمارثبت امواج الکتریکی در عصما انسانها چه اندازه نزدسردرد تنشنهوش عاطفی در زنان بیشتر اامروز دانش ژنتیک هیچ ابهبازسازي مغز و نخاع چالشی حس و ادراک قسمت چهارممرگ انتقال است یا نابود شضررهای مصرف شکر و قند بر واسطه ها د رمسیر ایجاد مغای آنکه نامش درمان و یادشبرای پیش بینی آینده مغز ددندان ها را مسواک بزنید تمغز انسان رو به کوچک تر شسوالات پزشکیکلرال هیدرات برای خوابانابزار بقای موجود زنده از تفاوتهای جنسیتی راهی براداروی ضد تشنج با قابليت تنقش ژنتیک در درمان اختلاکجای مغز مسئول پردازش تجاخلاق و علوم اعصابتوسعه برخی شغل ها با هوش درگیری قلب در بیماری ویرچند جهانیپمبرولیزوماب در بیماری چارتباط شگفت انگیز مغز انتاثیر ویتامین دی بر بیماروشی جدید در درمان قطع نخچگونه باغبانی باعث کاهش آیا هوش ارثی دریافتی از پاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر ترکیبات استاتین (سزبان و بیان، در سایه پیشرچراروياها را به یاد نمی آاز تکینگی تا مغز- از مغز تاثیر رژیم گیاه خواری بر لوب فرونتال یا پیشانی مغسودمندی موجودات ابزی بر هوش مصنوعی از عروسک تا کآیا خداباوری محصول تکاملبیماری ای شبیه آلزایمر و جمجمه انسان های اولیهما انسانها چه اندازه نزدسردرد سکه ایهوشیاری کوانتومیانفجار و توقف تکاملی نشابحتی علمی درباره تمایل بحس و ادراک قسمت پنجممراحل ارتقای پله پله کیهضررهای شکر بر سلامت مغزوراپامیل در بارداریایندرالبرخی نکات از گاید لاین پردو ویژگی انتزاع و قدرت تجمغز انسان رو به کوچکتر شدپیامهای کاربرانکمردرد و علل آنابزار بقای موجود زنده از تقلید مرحله ای نسبتا پیشداستانها و مفاهیمی اشتبانقش انتخاب از طرف محیط، نکشف مکانیسم عصبی خوانش پاختلال در شناسایی حروف و توصیه های غیر دارویی در سدرگیری اعصاب به علت میتوچندین ماده غذایی که ماننپنج اکتشاف شگفت آور در موارتباط غیرکلامی بین انساتاثیر ژنها بر اختلالات خروشی جدید در درمان سکته مچگونه جمعیت های بزرگ شکل آیا هوش سریعی که بدون احساز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر دپاکین بر بیماری مزبان و تکلم برخی بیماریهچراروياها را به یاد نمی آاز تکینگی تا مغز- از مغزتتاثیر رژیم گیاه خواری بر لبخند بزن شاید صبح فردا زسیاهچاله و تکینگی ابتدایهوش مصنوعی از عروسک تا کآیا دلفین ها می تواند از بیماری ای شبیه ام اس مولتجنسیت و تفاوت های بیناییما با کمک مغز خود مختاريمسرعت فکر کردن چگونه استهوش، ژنتیکی است یا محیطیانگشت نگاری مغز نشان میدبحث درباره پیدایش و منشاحس و ادراک قسمت سوممزایای شکلات تلخ برای سلطی یکصد هزار سال اخیر هرچورزش هوازی مرتب خیلی به قایا کوچک شدن مغزانسان الایا ابزار هوشمندی یا مغز برخی اثرات مضر ویتامین دديدن با چشم بسته در خواب مغز ایندگان چگونه استسایتهای دیگرکمردرد با پوشیدن کفش مناابزار بقای موجود زنده از تلقین اطلاعات و حافظهدر مانهای کمر دردنقش اتصالات بین سلولهای کشف مکانیسمی پیچیده در باختلالات مخچهتوصیه هایی در مصرف ماهیرقیبی قدرتمند در برابر مچه زیاد است بر من که در ایپوست ساعتی مستقل از مغز دارتروز یا خوردگی و التهاتاثیر کپسول نوروهرب بر نريتوکسيمب در درمان ام اسچگونه جمعیت های بزرگ شکل آیا هشیاری کوانتومی وجوداز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر داروهای ضد التهاب فلج بل، فلجی ترسناک که آنزبان و شناخت حقیقت قسمت چنزاع بین جهل و علم رو به پاز تکینگی تا مغز، از مغز تاثیر رژیم گیاه خواری بر لرزش ناشی از اسیب به عصبسیاره ابلهانهوش مصنوعی از عروسک تا کآیا دست مصنوعی به زودی قابیماری بیش فعالیجنسیت و تفاوت های بیناییما تحت کنترل ژنها هستیم یشلیک فراموشیهیچگاه از فشار و شکست نتراندوهگین نباش اگر درب یا بحثی در مورد نقش ویتامينحساسیت روانی متفاوتمسیر دشوار تکامل و ارتقاظهور امواج مغزی در مغز مصورزش هوازی ، بهترین تمریایا بیماری ام اس (مولتیپبرخی اختلالات عصبی مثانهدی متیل فومارات(زادیوا)(مغز ابزار برتر بقاکنفرانس تشنج هتل کوثر اصابزار بقای موجود زنده از تلاش هایی در بیماران قطع در چه مرحله ای از خواب ، رنقش حفاظتی مولکول جدید دکشف ارتباط جدیدی از ارتباختلالات حرکتی در انسانتوضیحی ساده در مورد هوش مرموزی از نخستین تمدن بشرچهار میلیارد سال تکامل بپیموزایدارزش حقیقی زبان قسمت اولتاثیر کپسول نوروهرب بر تریواستیگمینچگونه حافظه را قویتر کنیاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر داروی ضد تشنج سدیم فلج خوابزبان و شناخت حقیقت قسمت انزاع بین علم و نادانی رو ازدواج های بین گونه ای، رتاثیر رژیم گیاهخواری بر لزوم سازگاری قانون مجازاسیاره ابلهانهوش مصنوعی از عروسک تا کآیا رژیم غذایی گیاهی سلابیماری تی تی پیجهش های ژنتیکی مفید در ساماه رجبشنا در ابهای گرم جنوب نیهاوکينگ پیش از مرگش رسالانسان قدیم در شبه جزیره عبحثی جالب درباره محدودیتخلاصه ای از مطالب همایش ممشکلات نخاعیعلم به ما کمک میکند تا موورزش و میگرنورزش بهترین درمان بیش فعایا بدون زبان میتوانیم تبرخی بیماری ها که در آن بدژا وو یا اشنا پنداریمغز از بسیاری حقایق می گرکنگره بین المللی سردرد دابزار بقای موجود زنده از تلاشی برای درمان قطع نخادر هم تنیدگی کوانتومی و پنقش حیاتی تلومر دی ان آ دکشف جمجمه ای درکوه ایرهواختلالات صحبت کردن در انتکامل چشمرمز و رازهای ارتباط غیر کچهار ساعت پس از کشتار خوکپیچیدگی های مغزی در درک زارزش حقیقی زبان قسمت دومتاثیر کپسول نوروهرب بر سرژیم های غذایی و نقش مهم نگاهی بر قدرت بینایی درااز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکفلج خواب چیستزبان و شناخت حقیقت قسمت دنزاع بین علم و جهل رو به پاستفاده از هوش مصنوعی در تاثیر عصاره تغلیظ شده گیلزوم سازگاری قانون مجازاسیر آفرینش از روح تا مغز هوش مصنوعی از عروسک تا کمآیا راهی برای رفع کم آبی بیماری ضعف عضلات نزدیک بجهش های ژنتیکی غیر تصادفماپروتیلینشناخت و معرفت، و نقش آن دهاوکينگ پیش از مرگش رسالانسان جدید از چه زمانی پابحثی در مورد نقش کلسیم و خواندن ، یکی از شستشو دهنمشاهده آینده از روی مشاهعلایم کمبود ویتامین E را ورزش در کمر دردایا تکامل هدفمند استبرخی بیماری های خاص که بددژاوو یا آشناپنداریمغز برای فراموشی بیشتر ککنگره بین المللی سردرد دابزار بقای موجود زنده از تلاشی جدید در درمان ام اسدرمان های بیماری آلزایمرنقش داروهاي مختلف معروف گنجینه ای به نام ویتامین ادامه بحث تکامل چشمتکامل ابزار هوش ، راه پر رویای شفافنوار مغزی روشی مهم در تشخپیوند مغز و سر و چالشهای ارزش حقیقی زبان قسمت سومتاثیر کپسول نوروهرب بر سرژیم غذایی حاوی تخم مرغ ونگاهی بر توانایی اجزاي باز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکفیلمی بسیار جالب از تغییزبان و شناخت حقیقت قسمت سنظام مثبت زندگیاستیفن هاوکینگ در مورد هتاریخ همه چیز را ثبت کردهممانتین یا آلزیکسا یا ابسیستم تعادلی بدنهوش مصنوعی از عروسک تا کمآیاما مقهور قوانین فیزیکبیماریهای تحلیل عضلانی اجهشهای مفید و ذکاوتی که دمبانی ذهنی سیاه و سفیدشناسایی سلول های ایمنی اهدف از تکامل مغزانسان عامل توقف رشد مغزبحثی در مورد عملکرد لوب فخواب سالم عامل سلامتیمعنی روزهعلایم کمبود ویتامین E را وزوز گوشایرادهای موجود در خلقت ببرخی توجهات در ببمار پاردانشمندان ژنی از مغز انسمغز بزرگ چقدر مفید هست ؟کندر در بیماریهای التهابابزار بقای موجود زنده از تمایل زیاد به خوردن بستندرمان های جدید میگرننقش روزه داری در سالم و جگیاه خواری و گوشت خوار کدادغام میان گونه های مختلتکامل زبانروبات های ریز در درمان بینورون هاي مصنوعی می توانپیوند سر، یکی از راه حلهااز نظر علم اعصاب یا نرووستاثیر گیاه خواری بر رشد وراه های جدید برای قضاوت رناتوانی از درمان برخی ویاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکفیزیکدانان ماشینی برای تزبان، وسیله شناسایی محیطنظریه تکامل در درمان بیماستیفن هاوکینگ در تفسیر تبدیل تراکت صوتی مصنوعی منابع انرژي پاک سرچشمه حسیستم دفاعی بدن علیه مغز هوش مصنوعی در کامپیوترهاآزمون ذهنی گربه شرودینگربیهوش کردن در جراحی و بیمجهشهای مفید و ذکاوتی که دمجموعه های پر سلولی بدن مشواهدی از دنیسوان(شبه نئهزینه ای که برای اندیشیدانعطاف پذیری مکانیسمی علبحثی درباره هوش و تفاوتهخواب سالم عامل سلامتی و یمغز فکر میکند مرگ برای دیعلت خواب آلودگی بعد از خوعوارض ازدواج و بچه دار شدیک پیشنهاد خوب برای آسان اگر نعمت فراموشی نبود بسبرخی سلولهای عصبی در تلادانشمندان روش هاي جدیدی مغز بزرگ چالش است یا منفعکوچک شدن مغز از نئاندرتاابزارهای بقای موجود زندتمدن قدیمی ای در جنوب ایردرمان های رایج ام اسنقش رژیم غذایی در رشد و اگالکانزوماب، دارویی جدیادغام دو حیطه علوم مغز و تکامل ساختار رگهای مغزی روح رهایینورون های ردیاب حافظهپیشینیان انسان از هفت میاز نظر علم اعصاب اراده آزتاثیر گیاه خواری بر رشد وراه های جدید برای قضاوت رناتوانی در شناسایی چهره از تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکفرگشت و تکامل تصادفی محض سفر نامه سفر به بم و جنوب هفت چیز که عملکرد مغز تو آیا واکنش های یاد گرفته واستخوان های کشف شده، ممکتبدیل سلولهای محافط به سمولتیپل اسکلروز در زنان سکته مغزیهوش مصنوعی در خدمت خلق وحإِلَهِي هَبْ لِي كَمَالَبیوگرافیجاذبه و نقش آن در شکلگیریمحل درک احساسات روحانیشاهکار قرنهستي مادي ای که ما کوچکتراولین هیبرید بین انسان وبحثی درباره هوش و تفاوتهخواب عامل دسته بندی و حفطمغز ما کوچکتر از نیم نقطهمغز مادران و کودکان در زمعید نوروز مبارکیکی از علل محدودیت مغز اماگر نعمت فراموشی نبود بسبرخی سيناپسها طی تکامل و دانشمندان روشی برای تبدیمغز بزرگ چالشهای پیش روکودک ایرانی که هوش او از ابزارهای پیشرفته ارتباط تمدن بشری و مغز اخلاقیدرمان ژنتیکی برای نوآورینقش زبان در سلطه و قدرت اگامی در درمان بیماریهای ارتقا و تکامل سنت آفرینش تکامل شناخت انسان با کشفروزه داری و بیمار ی ام اس نوروپلاستیسیتی چیستپیشرفتی مستقل از ابزار هاز نظر علم اعصاب اراده آزتاثیر گیاه خواری بر رشد وراه پیروزی در زندگی چیستنخاع ما تا پایین ستون فقراز تکینگی تا مغز از مغز تفراموش کارها باهوش تر هسسفرنامه سفر به بم و جنوب هفت سین یادگاری از میراث آیا آگاهی پس از مرگ از بیاصول سلامت کمرتری فلوپرازینمواد کوانتومی جدید، ممکنساخت شبکه عصبی با الفبایهوش مصنوعی در خدمت خلق وحافراد آغاز حرکت خودشان ربیوگرافیحقیقت راستین انسان علم بمحل درک احساسات روحانی دشبیه سازی میلیون ها جهان هستی ما پس از شروعی چگال اولین مورد پیوند سر در انبحثی درباره هوش و تفاوتهخودآگاهی و هوشیاريمغز چون ابزار هوش است دلیعامل کلیدی در کنترل کارآیادگیری مهارت های جدید داگر تلاش انسان امروز برابررسي علل احتمالي تغيير داروهای مصرفی در ام اسمغز حریص برای خون، کلید تکودکان خود را مشابه خود تابزارهای دفاعی و بقای موتمساح حد واسط میان مغز کودرمان جدید میگرن با انتی نقش زبان در سلطه و قدرت اگاهی لازم است برای فهم و ارتوکين تراپی روشی جديد تئوری تکامل امروز در درمروش مقابله مغز با محدودینوشیدن چای برای مغز مفید پاسخ گیاهان در زمان خورداز آغاز خلقت تا نگاه انساتاثیر گیاه خواری بر رشد ورشته نوروایمونولوژی و نقنخستین تصویر از سیاهچالهاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکفراموشی همیشه هم بد نیستسفرنامه سفر به بم و جنوب همیشه عسل با موم بخوریمآیا امکان بازسازی اندامهاضطراب و ترستری فلوپرازینموجود بی مغزی که می تواندساخت شبکه عصبی مصنوعی با هوش مصنوعی درمانگر کامپیافزایش قدرت ادراکات و حسبیان ژن های اسکیزوفرنی دحافظه و اطلاعات در کجاست محدودیت های حافظه و حافظشبیه سازی سیستم های کوانو هر کس تقوای خدا پیشه کناولین تصویر در تاریخ از سبحثی درباره هوش و تفاوتهخودآگاهی و هوشیاريمغز چگونه صداها را فیلتر عسل طبیعی موثر در کنترل بیادآوری خواب و رویاابزار هوش در حال ارتقا ازبررسی و اپروچ جدید بر بیمداروهای ضد بیماری ام اس ومغز زنان جوانتر از مغز مرکوری گذرای ناشی از موبایاثر مضر مصرف طولانی مدت رتنفس هوازی و میتوکندریدرمانهای بیماری پارکینسنقش سجده بر عملکرد مغزگاهی مغز بزرگ چالش استارتباط میکروب روده و پارتئوری تکامل در پیشگیری و روش های صرفه جویی در ایجانوعی سکته مغزی ، وحشتناک پختگی پس از چهل سالگي به از تلسکوپ گالیله تا تلسکتاثیر گیاه خواری بر رشد ورشد مغز علت تمایل انسان بنرمش های مفید در سرگیجهاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکفرایند حذف برخی اجزای مغسفرنامه سفر به بم و جنوب هوموارکتوس ها ممکن است دآیا انسان با مغز بزرگش اخاطلاعاتی عمومی در مورد متسلیم شدن از نورون شروع مموجودات مقهور ژنها هستندساختار شبکه های مغزی ثابهوش مصنوعی درخدمت خلق وحافسردگی و اضطراب در بیمابیست تمرین ساده برای جلوحافظه و اطلاعات در کجاست مخچه ، فراتر از حفظ تعادلشباهت زیاد بین سلول هاي عویتامین E برای فعالیت صحاولین سلول مصنوعیبحثی درباره هوش و تفاوتهخانواده پایدارخطا در محاسبات چیزی کاملمغز آیندگان چگونه است ؟عصب حقوق نورولووژن هوش و ساختارهای حیاتی ابزار بقای موجود زنده از بررسی سیستم تعادلی بدن اداروی فامپیریدین یا نورلمغزهای کوچک بی احساسکی غایب شدی تا نیازمند دلاثرات مفید قهوهتنفس هوازی و میتوکندریدرک فرد دیگر و رفتارهای انقش غذاها و موجودات درياگذر زمان کاملا وابسته به ارتباط چاقی و کاهش قدرت بتا 20 سال آینده مغز شما به روش هایی ساده برای کاهش اچیزی خارج از مغزهای ما نیپرورش مغز مینیاتوری انسااز تلسکوپ گالیله تا تلسکتاثیر گیاه خواری بر رشد وزمین زیر خلیج فارس تمدنی نرمشهای مهم برای تقویت عاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکفرد حساس از نظر عاطفی و بسفرنامه سفر به بم و جنوب هوش مصنوعی می تواند بر احآیا احتمال دارد رویا از آاطلاعاتی عمومی در مورد متشنج چیستمیهمانهای ناخوانده عامل سخن پاک و ثابتهوش مصنوعی ساخته هوش طبیالکتروتاکسی(گرایش و حرکبیشتر کمردردها نیازی به حافظه و اطلاعات در کجاستمخچه ابزاري که وظیفه آن فشباهت زیاد بین سلول هاي عویتامین E در چه مواد غذایاوکرلیزوماب داروی جدید شبحثی درباره احساسات متفاخطا در محاسبات چیزی کاملمغز انسان ایا طبیعتا تماعضلانی که طی سخن گفتن چقدژن یا نقشه توسعه مغز و نقابزار بقای موجود زنده از بررسی علل کمر درد در میانداروی تشنجی دربارداریمغزتان را در جوانی سیمکشکاهش التهاب ناشی از بیمااثرات مضر ماری جواناتو دی ان ای خاص ميتوکندريدرک و احساسنقش غذاها و موجودات درياگربه شرودینگر و تاثیر مشارتباط هوش ساختار مغز و ژتاثیر مشاهده بر واقعیت بروش صحبت کردن در حال تکامچگونه مغز پیش انسان یا همآلزایمراز تکنیکی تا مغز از مغز تتاثیر گیاه خواری بر رشد وزندگی هوشمند در خارج از زچرا مغزهای ما ارتقا یافت از تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکقانون مندی نقشه ژنتیکی مسفری به آغاز کیهانهوش مصنوعی گوگل به کمک تشآیا احتمال دارد رویا از آبلندی در ذهن ما درک بلندیتغییر الگوی رشد مغزی با زمیگرن سردردی ژنتیکی که بسریعترین کامپیوتر موجودهوش احساسیالتهاب شریان تمپورالبا هوش مصنوعی خودکار روبحس چشایی و بویاییمدارک ژنتیکی چگونه انسانشش مرحله تکامل چشمویتامین دی گنجینه ای بزرايندگان چگونه خواهند دیدبحثی درباره احساساتی غیر