دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


کانال تلگرام دکتر فاطمی

آدرس مطب دکتر سلمان فاطم

آدرس دکتر زهره ابوطالبی

نقش نظریه تکامل در شناسایی، پیشگیری و درمان سندرم کووید 19

نقش نظریه تکامل(evolution theory) در شناسایی، پیشگیری و درمان سندرم COVID 19
پس از نه ماه از شیوع این همه گیری و مرگ میلیون ها نفر تا این لحظه، نخستین واکسن های تولید شده در آزمایشگاه های مجهز به تجهیزات مهندسی ژنتیکی خودنمایی میکند، ولی نقس مهندسی ژنتیک و نظریه تکامل، محدود به ساخت واکسن ها نیست بلکه نظریه تکامل، امروز میتواند بارهای تکاملی خاصی را شناسایی کند- که در طی تکامل چند میلیون ساله انسان، بر دوش او قرار داده شده و انسان، گریزی از آن نداشته است.
کمبودها و نقص هایی که هر چند شاید در مقطعی از زندگی پیشینیان انسان به آنها کمک میکرده است ولی در شرایط جدید زندگی با تغییرات فراوان محیط زیست نه تنها سودمند نیست بلکه فرد را مستعد به مشکلاتی در دفاع از برخی عوامل بیماری زا میکند.
آنچه در جهان مادی ما، سرنوشت ساز است قدرت و توانایی زیاد نیست بلکه سازگاری با شرایط اطراف یک موجود زنده است. و در این بستر شاید مثلا قدرت زیاد سیستم ایمنی، در برخی مواجهه ها نه تنها سودمند نباشد بلکه با واکنش شدید خود، میزبان را در معرض عوارض و حتی مرگ قرار دهد.(به طوری که امروز ثابت شده است علت مرگ بسیاری از بیماران دچار سندرم کووید 19 نه تهاجم ویروس بلکه واکنش شدید سیستم ایمنی است و به همین دلیل در درمان بسیاری از این بیماران بدحال، از داروهایی استفاده میشود که قدرت سیستم ایمنی را کاهش میدهد.)
از ابتدای همه گیری کرونا دانشمندان میپرسند چرا ویروس کرونای جدید، به صورت کاملا متفاوتی بر انسان ها تاثیر گذار است؟
برخی توانسته اند پس از بیماری زنده بمانند و برخی میمیرند و برخی دیگر اصلا مبتلا نمیشوند. بیشتر عواملی- که این اختلاف در تاثیر را تفسیر میکند- برای ما واضح شده است. عوامل محیطی تاثیر گذار مانند سیگار کشدن یا ابتلا به بیماری های مزمن مانند فشار خون و دیابت و برخی تفاوت های نژادی و یا آلودگی هوا است.
ولی اخیرا بر اساس جدیدترین پژوهش ها مشخص شده است زنجیره ژنتیکی ارتباطی با خطر ابتلا دارد و تک زنجیره ای وجود دارد که ریشه های تکاملی عمیقی دارد و فقط در گونه بشری ما نیست بلکه همچنین در نئاندرتال ها هم بوده است و به صورت قابل ملاحظه در ابتلا به ویروس کرونای جدید تاثیر گذار است؛ زنجیره معینی از اسید نوکلئیک که از 50 هزار پایه تشکیل شده است و در کروموزوم شماره 3 وجود دارد.
دانشمندان اخیرا فهمیده اند کسانی که این زنجیره را در اسید نوکلئیک خود دارد 60% احتمال بیشتری دارد با ویروس کرونای جدید، مبتلا شوند. اکنون دانشمندان میدانند انسان امروز، این قطعه ژنتیکی را از طریق نئاندرتال به دست آورده است.
طبیعتا در شجره تکاملی، نئاندرتال از پیشینیان انسان معاصر نیست.
ما این زنجیره ژنتیکی مهم را آنگونه که تو رنگ چشم را از جد خود دریافت میکنی به دست نیاورده ایم. ولی نئاندرتال، نزدیکان تکاملی ما بوده اند یعنی آنها درکنار انسان دنیسوان با ما تکامل یافتند ولی در شاخه تکاملی کاملا متفاوتی بوده اند. این شاخه های سه گانه (انسان- نئاندرتال- دنیسوان) در مناطق مختلفی زندگی می کردند: انسان جدید در آفریقا، نئاندرتال در غرب اوراسیا و دنیسوان در شرق.
وقتی بین آنها اتصال و پیوند رخ داد مثلا وقتی انسان به بیرون از آفریقا مهاجرت کرد برخی از آنها با هم ازدواج کردند. این ازدواج کافی نبود تا دو گونه یکی شود ولی تاثیری ژنتیکی در نسل های بعدی به جای گذاشت. نئاندرتال برخی ژنهای انسان را دارا بود و دنیسوان برخی ژنها را از نئاندرتال داشت و ژنوم انسان جدید برخی ژنهای هر دو را دارد. انتقال زنجیره های ژنیتکی به مجموعه های زنده از طریق مهاجرت و بعدا ازدواج با عنوان رخنه و نفوذ ژنتیکی خوانده میشود. و این فرایند، سبب وجود زنجیره ژنتیکی مخصوص به نئاندرتال در اسیدنوکلئیک بشری طی ده ها هزار سال بوده است. این همچنین سبب حضور برخی از ما به دلیل ابتلا به کرونا در بیمارستان هاست!
مجموعه های متفاوت بشری نسبت متفاوتی از مواد ژنتیکی نئاندرتال را دارند. آفریقایی ها کمترین میزان را دارند زیرا آنها به صورت مستقیم با نئاندرتال مخلوط نشدند ولی مواد ژنتیکی نئاندرتال را از طریق انسان هایی- که بعد از مهاجرت، دوباره به آفریقا برگشتند- به دست آورده اند. مجموعه های بشری دیگر نسبت مواد ژنتیکی نئاندرتال در آنها بین 2- 6% است با علم به اینکه شرق آسیا بالاترین درصد را دارند. هر مجموعه بشری درصد مواد ژنتیکی متفاوتی از نئاندرتال دارد و مواد ژنتیکی شایع و نادر وجود دارد.

این یعنی عامل خطر ابتلا به ویروس به وسیله همه مواد ژنتیکی نئاندرتال ایجاد نمیشود. اما زنجیره خطر که باعث زیاد شدن خطر ابتلا به ویروس کرونای جدید میشود در آفریقایی ها و شرق آسیا بسیار نادر است و 9% آمریکایی های دارای ریشه های مخلوط و 16% اروپایی ها و 50% جنوب آسیا این زنجیره را دارند در حالی که می بینیم این زنجیره ژنتیکی مهم به صورت شایع در بنگلادشی ها هست؛ به طوری که 63% از ملت بنگلادش حداقل یک نسخه از آن را دارند.
توزیع زنجیره ژنتیکی بین انسان ها ممکن است برخی ملاحظات را تفسیر کند. برای نمونه تفسیر میکند چرا در آمریکا احتمال مرگ افراد دارای ریشه های بنگلادشی با ویروس، دو برابر احتمال مرگ دیگر مردم است. طبیعتا توزیع این زنجیره ژنتیکی، آماری غیر قابل تفسیر را هم باقی میگذارد مثلا بر اساس پژوهش ها می بینیم این زنجیره ژنتیکی در اروپایی ها بیشتر از آفریقایی هاست ولی جدیدا دیده ایم آمریکایی های با ریشه آفریقایی پنج برابر بیشتر از اروپایی ها مبتلا میشوند.
مشخص است نیروی قدرتمند دیگری در این میان نقش دارد. عموما مواد ژنتیکی نئاندرتال- که آن را به طور شایع در ساکنان جنوب آسیا می بینیم- آن را در ساکنان شرق آسیا هم شاهدیم و مواد ژنتیکی نادر در ساکنان جنوب آسیا را به همین ترتیب در ساکنان شرق آسیا هم اندک می بینیم ولی این زنجیره ژنتیکی مشخصا در جنوب آسیا شایع و در شرق آسیا نادر است.
این الگوی شگفت در توزیع را میتوان اینطور تفسیرکرد که انتخاب طبیعی این زنجیره ژنتیکی را در جنوب آسیا برتری داده ولی در شرق آسیا برتری نداده است. تا امروز چند فرضیه وجود دارد که شاید این زنجیره ژنتیکی را در جنوب آسیا برتری داده است زیرا به دستگاه ایمنی در رویارویی با برخی بیماری های قدیمی کمک میکند ولی در رویارویی ویروس کرونای جدید، احتمال مرگ فرد را در زمان ابتلا به این ویروس افزایش میدهد و نیز باعث عوارض شدید احتمالی میشود.(تقویت سیستم ایمنی، هرچند در نگاه اول جذاب و مفید به نظر میرسد ولی گاهی باعث افزایش واکنش زیانبار سیستم ایمنی در برابر عامل بیماری زا میشود.
واکنش شدید سیستم ایمنی، امروز به عنوان یک عامل مهم در افزایش عوارض و مرگ و میر کرونا مطرح است.)
و ممکن است ساکنان شرق آسیا در گذشته به صورت مکرر در معرض ویروس کرونا بوده باشند و این زنجیره ژنتیکی، امروز در میان آنها شایع نباشد. باید پژوهش های بیشتری در مورد آنچه این زنجیره ژنتیکی به طور مشخص ایجاد میکند انجام شود تا بفهمیم چرا این زنجیره را در برخی مناطق جهان به طور شایع می بینیم و بفهمیم ویروس کرونای جدید چگونه فرد را با آن سندرم ها مبتلا می کند و می توانیم بر آن پیروز شویم.
بسیار خوب خلاصه مطلب چیست؟
تاریخ تکاملی بشریت هر روز به روش های مختلفی بر سلامت ما تاثیرمی گذارد. مثلا برای ما تفسیر میکند چرا همیشه به شکر و چربی علاقه مند هستیم حتی وقتی احساس سیری میکنیم!
چرا حساسیت و برخی بیماری های همه گیری در برخی کشورها شایعتر است
چرا می بینیم بیماری کم خونی در برخی افراد با ریشه های مشترک شایع است. این پژوهش جدید در مورد خطر ابتلا به ویروس کرنای جدید و نحوه پاسخ آن به مواد ژنتیکی ما از نئاندرتال فقط نمونه جدیدی است که نشان میدهد انسان نتیجه تاریخ پیچیده ای از تکامل است و ما هنور نشانه های آن را در خود داریم و میتواند به ما کمک کند راه حل هایی برای مشکلات تدرستی پیدا کنیم.
https://www.facebook.com/282382012686/posts/10157442291617687/@salmanfatemi#سلمان_فاطمی#نورولوژیست#اصفهان#تکامل#مغز#ویروس_کرونا#کرونا


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، روبروی داروخانه سپاهان ، مجتمع اطبا ، طبقه اول
تلفن : 32223328 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
از تلسکوپ گالیله تا تلسکشناسایی تاریخچه ی تکاملیبحثي درباره هوش و تفاوتهنظام مثبت زندگیقلب و عقلتکامل داروینی هنوز در حاجهان در حال نوسان و چرخشورزش هوازی ، بهترین تمریمحدودیت های حافظه و حافظآنها نمیخواهند دیگران رادانشمندان ژنی از مغز انسراه انسان شدن، راه رفتن وابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز از مغز تشباهت مغز با کیهان مادیبخش بزرگی حس و ادراک ما اهندسه ی رایج کیهانلوب فرونتال یا پیشانی مغتاثیر نگاه و مشاهده ناظر یادآوری خواب و رویاجریان انرژی در سیستم های مرگ و میر بسیار بالای ناشآیا گذشته، امروز وآینده داروی ضد تشنج با قابليت تابزار بقا از نخستین همانزمان به چه دلیل ایجاد میشاز تکینگی تا مغز از مغز تنقش روزه داری در سالم و جعلم اپی ژنتیک دریچه ای بهبرخی نرمش های گردنهوش مصنوعی از عروسک بازی من کسی در ناکسی دریافتم تاثیر گیاه خواری بر رشد وکمردرد و علل آنحلقه های اسرارآمیزمشاهده گر جدای از شیء مشاآیا دلفین ها میتوانند بادر سال حدود 7 میلیون نفر ابزار بقای موجود زنده از زبان مشترک ژنتیکی موجوداازدواج های بین گونه ای، رچند روش ساده برای موفقیتعدم درکبررسی ژنها در تشخیص بیماهوش مصنوعی از عروسک تا کممنابع انرژی از نفت و گاز تاثیر داروهای ضد التهاب کیهان خود را طراحی میکندحس و ادراک قسمت چهل و هشتمغز انسان ایا طبیعتا تماآسيب میکروواسکولاریا آسدرهای اسرارآمیز و پوشیدهابزارهای بقای از نخستین سفر به مریخ در 39 روزاصل عدم قطعیت از کوانتوم نوروپلاستیسیتی چیستتفاوت های بین زن و مرد فقهوش عاطفی در زنان بیشتر امنبع هوشیاری کجاست قسمت تاثیر درجه حرارت بر عملککتابخانهحس و ادراک قسمت بیست و چهمغز بزرگترین مصرف کننده الگوی بنیادین و هوشیاریدرختان اشعار زمیناخلاق و علوم اعصابسم زنبور ، کلیدی برای واربه کدامین گناه کشته شدندچگونه انتظارات بر ادراک تمدن پیشرفته ی پیشینیانهرچیز با یک تاب تبدیل به منبع هوشیاری کجاست؟(قسمتداوم مهم است نه سرعتگوشه بیماری اتوزومال رسسحس و ادراک- قسمت بیست و پنقش هورمون زنانه استروژنانرژی تاریک که ما نمی تورقیبی قدرتمند در برابر مارتقا و تکامل سنت آفرینش سیاهچاله ی تولید کنندهبیماری ای شبیه آلزایمر و چالش هوشیاری و اینکه چرا تو دی ان ای خاص ميتوکندريویتامین کا در سبزیجاتموجود بی مغزی که می تواندتصویربرداری فضاپیمای آمپوست ساعتی مستقل از مغز دخانواده پایدارايا اراده آزاد توهم است یروبات های ریز در درمان بیارزش حقیقی زبان قسمت دومسرنوشتبیست تمرین ساده برای جلوچرا ویروس کرونای دلتا وافناوری هوش مصنوعی نحوه ختوسعه هوش مصنوعی قادر اسواکسن کووید 19 چیزهایی که ما به جهان های متفاوت خودجنسیت و تفاوت های بیناییپیشرفتی مستقل از ابزار هدو سوی واقعیتروشی جدید در درمان سکته مایا بدون زبان میتوانیم تاز تلسکوپ گالیله تا تلسکشناسایی سلول های ایمنی ابحثی جالب درباره محدودیتنظریه ی تکامل در درمان بیقلب دروازه ی ارتباطتکامل داروینی هنوز در حاجهان شگفت انگیزورزش و میگرنمخچه فراتر از حفظ تعادلآنزیم تولید انرژی در سلودانشمندان پاسخ کوانتومی راه بی شکستاز تکینگی تا مغز از مغز تشباهت کیهان و مغزبخش بزرگتر کیهان ناشناختهندسه بنیادینلوتیراستامتاثیر نگاه انسان بر رفتاژن همه چیز نیستجریان انرژی در سیستم های مرگ انتقال است یا نابود شآیا پیدایش مغز از روی تصاداروی ضد تشنج با قابليت تابزار بقا از نخستین همانزمان شگفت انگیزاز تکینگی تا مغز از مغز تنقش رژیم غذایی بر رشد و اعلم به ما کمک میکند تا موبرخی یونها و مولکول های مهوش مصنوعی از عروسک بازی منابع انرژي پاک سرچشمه حتاثیر گیاه خواری بر رشد وکمردرد با پوشیدن کفش مناحمله ویروس کرونا به مغزمشاهده آینده از روی مشاهآیا دست مصنوعی به زودی قادرمان های اسرار آمیز در آابزار بقای موجود زنده از زبان چهار حرفی حیات زمیناساس انسان اندیشه و باور چندین ماده غذایی که ماننعسل طبیعی موثر در کنترل ببررسی سیستم تعادلی بدن اهوش مصنوعی از عروسک تا کممنابع انرژی از نفت و گاز تاثیر داروی ضد تشنج سدیم کیهانِ هوشیارِ در حال یاحس و ادراک قسمت چهل و دوممغز انسان برای ایجاد تمدآسیب ها ناشی از آلودگی هودرک فرد دیگر و رفتارهای اابزارهای دفاعی و بقای موسفر تجهیزات ناسا به مریخ اصول انجام برخی نرمش ها دنوروز یا روز پایانیتفاوت های تکاملی در مغز وهوش عاطفی در زنان بیشتر امنبع هوشیاری کجاست قسمت تاثیر درجه حرارت بر عملککجای مغز مسئول پردازش تجحس و ادراک قسمت بیست و یکمغز حریص برای خون، کلید تالگوبرداری از طبیعتدرد باسن و پا به دلیل کاهاخلاق پایه تکامل و فرهنگسماگلوتید داروی کاهش دهنبه بالا بر ستارگان نگاه کچگونه به سطح بالایی از هوتمدن بشری و مغز اخلاقیهزینه ای که برای اندیشیدمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمتداخل مرزها و صفات با بینگوشت خواری یا گیاه خواریحس و ادراک- قسمت شصت و چهنقش ویتامین K در ترمیم اسانسان قدیم در شبه جزیره عرموزی از نخستین تمدن بشرارتوکين تراپی روشی جديد سیاره ی ابلهانبیماری ای شبیه ام اس مولتچالش هوشیاری و اینکه چرا تولید مثل اولین ربات های ویتامین بی 12 در درمان دردموجودات مقهور ژنها هستندتصادف یا قوانین ناشناختهپوشاندن خود از نورخارق العاده و استثنایی بايا اراده آزاد توهم است یروح رهاییارزش حقیقی زبان قسمت سومسریعترین کامپیوتر موجودبیش از نیمی از موارد انتقچرا پس از بیدار شدن از خوفیلمی بسیار جالب از تغییتوسعه برخی شغل ها با هوش واکسن کرونا و گشودن پنجرما با کمک مغز خود مختاريمجهل مقدسپاسخ گیاهان در زمان خورددوچرخه سواری ورزشی سبک و ريتوکسيمب در درمان ام اسایا تکامل هدفمند استایجاد احساساتاز تکنیکی تا مغز از مغز تشواهدی از نوع جدیدی از حابحثی در مورد نقش ویتامين نظریه ی تکامل در درمان بیقلب را نشکنتکامل داروینی هنوز در حاجهانی که نه با یک رخداد و ورزش بهترین درمان بیش فعمخچه ، فراتر از حفظ تعادلآینده ی انسان در فراتر ازدانشمندان اولین سلول مصنرابطه تشنج و اوتیسماز تکینگی تا مغز از مغز تشباهت زیاد بین سلول هاي عبخش دیگری در وجود انسان ههندسه در پایه ی همه ی واکلوزالمعده(پانکراس)مصنوعتاثیر نگاه انسان بر رفتاژن همه چیز نیستجریان انرژی در سیستم های مراحل ارتقای پله پله کیهآیا آگاهی پس از مرگ از بیداروی ضد تشنج توپیراماتابزار بقا از نخستین همانزندگی هوشمند در خارج از زاز تکینگی تا مغز از مغز تنقش رژیم غذایی در رشد و اعلم ساختن برج های چرخانبرخی اثرات مضر ویتامین دهوش مصنوعی از عروسک بازی منابع انرژی از نفت و گاز تاثیر گیاه خواری بر رشد وکنفرانس تشنج هتل کوثر اصحمایت از طبیعتمطالعه ای بیان میکند اهدآیا رژیم غذایی گیاهی سلادرمان های بیماری آلزایمرابزار بقای موجود زنده از زبان و کلمه حتی برای کساناستفاده از مغز، وزن را کمنه جنگ و نه خونریزیعصب حقوق نورولووبررسی علل کمر درد در میانهوش مصنوعی از عروسک تا کممنابع بی نهایت انرژی در دتاثیر درجه حرارت بر عملککیست کلوئید بطن سومحس و ادراک قسمت چهل و سوممغز انسان برای شادمانی طآشنا پنداریدرک نیازمند شناخت خویش اابعاد اضافه ی کیهانسفر دشوار اکتشافاصول توسعه ی یک ذهن کاملنوشیدن چای برای مغز مفید تفاوت های زبانی سرمنشا تهوشمندی کیهانمنبع هوشیاری کجاست؟ (قسمتاثیر درجه حرارت بر عملککرونا چه بر سر مغز می آورحس و ادراک قسمت بیست و دومغز در تنهایی آسیب میبینالتهاب شریان تمپورالدستورالعمل مرکز کنترل بیاختلال خواب فرد را مستعد سندرم کووید طولانیبه خودت مغرور نشوچگونه باغبانی باعث کاهش تمدنی قدیمی در شمال خلیج هزینه سنگین انسان در ازامنبع هوشیاری کجاست؟(قسمتروس جریان انرژیگیلگمش باستانی کیستحساسیت روانی متفاوتنقش ژنتیک در درمان اختلاانسان ها می توانند میدان رمز و رازهای ارتباط غیر کارتباط میکروب روده و پارسیاره ابلهانبیماری اسپینال ماسکولار چالش دیدگاه های سنتی در بتولید پاک و فراوان انرژیویتامین دی گنجینه ای بزرمیهمانهای ناخوانده عامل تظاهر خوابیده ی مادهپیموزایدخبر مهم تلسکوپ هابلای نعمت من در زندگیمروزه داری متناوب، مغز را ارزش خود را چگونه میشناسسرگیجه از شایعترین اختلابیشتر کمردردها نیازی به چرا بیماری های تخریبی مغفیزیک مولکولها و ذرات در توصیه های سازمان بهداشت واکسن کرونا از حقیقت تاتما بخشی از این جهان مرتبطجهان فراکتالپختگی پس از چهل سالگي به دورترین نقطه ی قابل مشاهریواستیگمینریاضیات یک حس جدید استایرادهای موجود در خلقت باز تکینگی تا مغز و از مغز شواهدی از دنیسوان(شبه نئبحثی در مورد نقش کلسیم و نظریه ی ریسمانقیچی ژنتیکیتکامل زبانجهانی که از یک منبع، تغذیورزش در کمر دردمخچه ابزاري که وظیفه آن فآینده ی علم و فیزیک در60 ثدانشمندان تغییر میدان مغابزار بقا از نخستین همانراز تغییراز تکینگی تا مغز از مغز تشباهت زیاد بین سلول هاي عبرنامه و ساختار پیچیده مهندسه زبانِ زمان استلیس دگرامفتامین یا ویاستاثیر ویتامین دی بر بیماژن هوش و ساختارهای حیاتی جستجوی متن و تصویر به صورمرز مرگ و زندگی کجاستآیا امکان بازسازی اندامهداستانها و مفاهیمی اشتباابزار بقا از نخستین همانزندگی بی دوداز تکینگی تا مغز- از مغز نقش زنجبیل در جلوگیری از علایم کمبود ویتامین E را برخی اختلالات عصبی مثانههوش مصنوعی از عروسک بازی منابع انرژی از نفت و گاز تاثیر گیاه خواری بر رشد وکنگره بین المللی سردرد دحوادث روزگار از جمله ویرمعنی روزهآیا رژیم غذایی گیاهی سلادرمان های جدید میگرنابزار بقای موجود زنده از زبان و بیان نتیجه ساختمااستفاده از هوش مصنوعی در چه زیاد است بر من که در ایعضلانی که طی سخن گفتن چقدبزرگ شدن مغز محدود به دورهوش مصنوعی از عروسک تا کممنابع جدید انرژیتاثیر درجه حرارت بر عملککاهش مرگ و میر ناشی از ابحس و ادراک قسمت نهممغز انسان برای شادمانی طآغاز فصل سرما و دوباره تکدرک و احساساتفاق و تصادفسفرنامه سفر به بم و جنوب اصول سلامت کمرنوعی سکته مغزی ، وحشتناک تفاوتهای جنسیتی راهی براهوشیاری کوانتومیمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتتاثیر درجه حرارت بر عملککریستال هاحس و ادراک قسمت بیست و سومغز را از روی امواج بشناسامیوتروفیک لترال اسکلرودغدغه نتیجه ی نادانی استاختلال در شناسایی حروف و سندرم گیلن باره به دنبال به دنبال رستگاری باشچگونه تکامل مغزهای کنونیتمساح حد واسط میان مغز کوهزاران سال چشم های بینا ومنبع هوشیاری کجاست؟(قسمتری فلوپرازینگیاه خواری و گوشت خوار کدخفاش با شیوع همه گیری جدینقش گرمایش آب و هوا در همانسان یک کتابخانه استرمز بقای جهش ژنتیکیارتباط ماده و انرژیسیاره ابلهانبیماری اضطراب عمومیچاالش ها در تعیین منبع هوتولید سلولهای جنسی از سلویروس مصنوعیمیوتونیک دیستروفیتظاهری از ماده است که بیدپیموزایدخدا موجود استای آنکه نامش درمان و یادشروزه داری و بیمار ی ام اس از نخستین همانند سازها تسربازان ما محققا غلبه می با هوش مصنوعی خودکار روبچرا حیوانات سخن نمی گوینفیزیک و هوشیاریتوصیه های غیر دارویی در سواکسن کرونا ساخته شده توما تحت کنترل ژنها هستیم یجهان ما میتواند به اندازپروژه ی ژنوم انسانیديدن با چشم بسته در خواب ریسدیپلام تنها داروی تایاکسی توسین و تکامل پیش ااز تکینگی تا مغز از مغز تشکل های متفاوت پروتئین هنظریه تکامل در درمان بیمقیچی ژنتیکی تهدید یا فرصتکامل زبانجهانی در ذهنوزن حقیقی معرفت و شناختمدل همه جانبه نگر ژنرالیآیا ممکن است موش کور بی مدانشمندان روش هاي جدیدی ابزار بقا از نخستین همانراست دستی و چپ دستیاز تکینگی تا مغز از مغز تشرکت نورالینک ویدیویی ازبرنامه ی مسلط ژنها در اختهنر حفظ گرهلا اکراه فی الدینتاثیر ویروس کرونا بر مغز ژن یا نقشه توسعه مغز و نقجستجوی هوشیاری در مغز مامرز بین انسان و حیوان کجاآیا انسان با مغز بزرگش اخدخالت در ساختار ژنهاابزار بقا از نخستین همانزندگی در جمع مواردی را براز تکینگی تا مغز- از مغز نقش زبان در سلطه و قدرت اعلایم کمبود ویتامین E را برخی اصول سلامت کمرهوش مصنوعی از عروسک بازی منابع انرژی از نفت و گاز تاثیر گیاه خواری بر رشد وکنگره بین المللی سردرد دحافظه و اطلاعات در کجاست معادله ها فقط بخش خسته کنآیا راهی برای رفع کم آبی درمان های جدید در بیماری ابزار بقای موجود زنده از زبان و بیان، در سایه پیشراستفاده از انرژی خلانه عدم مطلق بلکه عدم با قغیرقابل دیدن کردن مادهبزرگ شدن تقریبا ناگهانی هوش مصنوعی از عروسک تا کممناطق خاصی از مغز در جستجتاثیر درجه حرارت بر عملککاهش التهاب ناشی از بیماحس و ادراک قسمت چهارممغز انسان رو به کوچک تر شإِلَهِي هَبْ لِي كَمَالَدرک کنیم ما همه یکی هستیماتوبان اطلاعات و پلِ بینسفرنامه سفر به بم و جنوب اضطراب و ترسنیکولا تسلاتقلید مرحله ای نسبتا پیشهوش، ژنتیکی است یا محیطیمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتتاثیر رو ح و روان بر جسمکریستال زمان(قسمت اولحس و ادراک قسمت بیستممغز زنان جوانتر از مغز مرامید نیکو داشته باش تا آنذهن ما از در هم شکستن منباختلال در شناسایی حروف و سندرم پیریفورمیسبه زودی شبکه مغزی به جای چگونه جمعیت های بزرگ شکل تنفس هوازی و میتوکندریهستي مادي ای که ما کوچکترمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمتری فلوپرازینگالکانزوماب، دارویی جدیخلاصه ای از مطالب همایش منقش پیش زمینه ها و اراده انسان جدید از چه زمانی پارمز جهانارتباط متقابل با همه ی حیسیر آفرینش از روح تا مغز بیماری بیش فعالیناتوانی از درمان برخی ویتولترودینویرایش DNA جنین انسان، برمیگرن و پروتئین مرتبط با تعداد کلی ذهن ها در جهان پیچیدگی های مغزمگسخطا در محاسبات چیزی کاملایمپلانت مغزی کمک میکند روزه داری سلول های بنیاداز نخستین همانند سازها تسردرد میگرن در کودکانبا تعمق در اسرار ابدیت و چرا حجم مغز گونه انسان درفیزیکدانان ماشینی برای تتوصیه هایی در مصرف ماهیواکسن ایرانی کرونا تولیدمانند آب باشجهان مادی، تجلی فضا در ذهپروژه ی ژنوم انسانیدی متیل فومارات(زادیوا)(دین، اجباری نیستریشه های مشترک حیاتاگر فقط مردم میفهمیدند کاز تکینگی تا مغز از مغز تشکل پنجم مادهنظریه تکامل در درمان بیمقانون مندی نقشه ژنتیکی متکامل زبان انسان از پیشیجهش های ژنتیکی مفید در ساوزوز گوشمدل های ریز مغز مینی برینآیا ما تنها موجودات زنده دانشمندان روشی برای تبدیابزار بقا از نخستین همانرجزخوانی هایی که امروز باز تکینگی تا مغز از مغز تشش مرحله تکامل چشمبرندگان نوبل فیزیک ۲۰۲۱هنر رها شدن از وابستگیلایو دوم دکتر سید سلمان فتاثیر ژنها بر اختلالات خژنها نقشه ایجاد ابزار هوحفره در مغزمرز جدید جستجو و اکتشاف، آیا احتمال دارد رویا از آدر مانهای کمر دردابزار بقا از نخستین همانزندگی زمینی امروز بیش از از تکینگی تا مغز- از مغزتنقش زبان در سلطه و قدرت اعلت خواب آلودگی بعد از خوبرخی بیماری ها که در آن بهوش مصنوعی از عروسک بازی منابع انرژی از نفت و گاز تاثیر گیاه خواری بر رشد وکنترل همجوشی هسته ای با هحافظه و اطلاعات در کجاست معجزه ی علمآیاما مقهور قوانین فیزیکدرمان های رایج ام اسابزار بقای موجود زنده از زبان و تکلم برخی بیماریهاستفاده از سلول های بنیانهایت معرفت و شناخت درک عمقالاتبزرگترین خطایی که مردم مهوش مصنوعی به کمک هوش طبیمنبع هوشیاری کجاست قسمت تاثیر درجه حرارت بر عملککاهش حافظه هرچند فرایندیحس و ادراک قسمت نوزدهممغز انسان رو به کوچکتر شدافت فشار خون ناگهانی در ودرک احساسات و تفکرات دیگاتوسوکسیمایدسفرنامه سفر به بم و جنوب اطلاع رسانی اینترنتینیاز به آموزش مجازی دیجیتقلید از روی طبیعتهیچ کاری نکردن به معنی چیمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتتاثیر رژیم گیاه خواری بر کریستال زمان(قسمت دوم)حس و ادراک قسمت دهممغزهای کوچک بی احساسامید درمان کرونا با همانذهن چند جانبه نیازمند نگاختلالات مخچهسندرم پس از ضربه به سربه زیر پای خود نگاه نکن بچگونه جمعیت های بزرگ شکل تنفس هوازی و میتوکندریهستی ما پس از شروعی چگال منبع هوشیاری کجاست؟(قسمترکیب حیوان و انسانگامی در درمان بیماریهای خلاصه ای از درمان های جدینقش آتش در رسیدن انسان بهانسان خطرناکترین موجودرمز جهان خاصیت فراکتالارتباط چاقی و کاهش قدرت بسیستم تعادلی بدنبیماری تی تی پیناتوانی در شناسایی چهره تومورها و التهاب مغزی عاواقعیت فیزیکی، تابعی از میگرن سردردی ژنتیکی که بتغییر الگوی رشد مغزی با زپیچیدگی های مغزی در درک زخطا در محاسبات چیزی کاملایمپلانت نخاعی میتواند دروش مقابله مغز با محدودیاز نخستین همانند سازها تسردرد و علتهای آنباهوش ترین و با کیفیت تریچرا خشونت و تعصبفاصله ها در مکانیک کوانتتوضیحی ساده در مورد هوش مواکسن اسپایکوژنماه رجبجهان هوشیارپرواز از نیویورک تا لوس آپرورش مغز مینیاتوری انسادید تو همیشه محدود به مقدرژیم های غذایی و نقش مهم اگر میدانی مصیبت بزرگتر از تکینگی تا مغز از مغز تشگفت انگیز بودن کیهانبحثی در مورد حقیقت فضا و نظریه تکامل در درمان بیمقانون جنگلتکامل ساختار رگهای مغزی جهش های ژنتیکی غیر تصادفیک پیام منفرد نورون مغزی مدیون خود ناموجودآیا مغز تا بزرگسالی توسعداروهای مصرفی در ام اسابزار بقا از نخستین همانرساناها و ابر رساناها و عاز تکینگی تا مغز از مغز تششمین کنگره بین المللی سبرین نت به جای اینترنتهوموارکتوس ها ممکن است دلبخند بزن شاید صبح فردا زتاثیر کلام در آیات کلام بژنها ، مغز و ارادهحقیقت قربانی نزاع بین بی مزایای شکلات تلخ برای سلآیا احتمال دارد رویا از آدر محل کار ارزش خودت را بابزار بقا از نخستین همانزندگی زودگذراز تکینگی تا مغز، از مغز نقش سجده بر عملکرد مغزعماد الدین نسیمی قربانی برخی بیماری های خاص که بدهوش مصنوعی از عروسک بازی منابع انرژی از نفت و گاز تاثیر گیاه خواری بر رشد وکنترل جاذبهحافظه و اطلاعات در کجاستمعجزه ی علم در کنترل کرونآب زندگی است قسمت چهارمدرمان های علامتی در ام اسابزار بقای موجود زنده از زبان و شناخت حقیقت قسمت چاستفاده از سلول های بنیانهایت در بی نهایتتاثیر ویتامین دی بر بیمابزرگترین درد از درون است هوش مصنوعی به شناسایی کامنبع هوشیاری کجاست قسمت تاثیر درجه حرارت بر عملککاهش دوپامین عامل بیماریحس و ادراک قسمت هفتممغز ایندگان چگونه استافت هوشیاری به دنبال کاهدرک تصویر و زبان های مخلتاثر مضر مصرف طولانی مدت رسفرنامه سفر به بم و جنوب اطلاعات حسی ما از جهان، چچیزی منتظر شناخته شدنتقویت استخوان در گرو تغذهیچ کس مانند تو نگاه نمیکمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتتاثیر رژیم گیاه خواری بر کریستال زمان(قسمت سوم)حس و ادراک قسمت دوازدهممغزتان را در جوانی سیم کشامیدی تازه در درمان سرطاذهن هوشیار در پس ماده ی ماختلالات حرکتی در انسانسندرم سردرد به دلیل افت فبوزون هیگز چیستچگونه حافظه را قویتر کنیتنفس بدون اکسیژنو هر کس تقوای خدا پیشه کنمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمترازودونگامی در درمان بیماریهای خم شدن فضا-زماننقش انتخاب از طرف محیط، نانسان عامل توقف رشد مغزرنگ کردن، حقیقت نیستارتباط هوش ساختار مغز و ژسیستم دفاعی بدن علیه مغز بیماری دویکنادانی در قرن بیست و یکم،تومورهای ستون فقراتواقعیت چند سویهمیگرن شدید قابل درمان استغییر زودتر اتصالات مغزیپیوند قلب خوک، به فرد دچاخطر آلودگی هوااین پیوند نه با مغز بلکه روش های صرفه جویی در ایجااز نخستین همانند سازها تسردرد تنشنباد غرور و سر پر از نخوت وچرا در مغز انسان، فرورفتفرگشت و تکامل تصادفی محض تیوتیکسن داروی ضد جنونواکسن اسپایکوژن ضد کروناماپروتیلینجهان یکپارچهماجرای جهل مقدسپرتوهای صادر شده از سیاهدیدن خدا در همه چیزرژیم های غذایی و نقش مهم اگر نیروی مغناطیس نباشد از تکینگی تا مغز از مغز تشگفت زده و حیران باشبحثی در مورد عملکرد لوب فهفت چیز که عملکرد مغز تو قانون جنگلتکامل شناخت انسان با کشفجهشهای مفید و ذکاوتی که دیک پیشنهاد خوب برای آسان مدیریت اینترنت بر جنگآیا همه جنایت ها نتیجه بیداروهای ام اسابزار بقا از نخستین همانرشته نوروایمونولوژی و نقاز تکینگی تا مغز از مغز تصرع و درمان های آنبرای پیش بینی آینده مغز دهوش مصنوعی می تواند بر احلرزش ناشی از اسیب به عصبتاثیر کپسول نوروهرب بر نژنهای مشترک بین انسان و وحقیقت آنطور نیست که به نظمسیر دشوار تکامل و ارتقاآیا برای تولید مثل همیشه در چه مرحله ای از خواب ، رابزار بقا از نخستین همانزندگی، مدیریت انرژیاز تکینگی تا مغز، از مغز نقش غذاها و موجودات درياعوامل موثر در پیدایش زبابرخی توجهات در ببمار پارهوش مصنوعی از عروسک بازی منابع انرژی از نفت و گاز تاثیر گیاه خواری بر رشد وکندر در بیماریهای التهابحباب های کیهانی تو در تومغز فکر میکند مرگ برای دیآب زندگی است قسمت اولدرمان ژنتیکی برای نوآوریابزار بقای موجود زنده از زبان و شناخت حقیقت قسمت ااستفاده از سلول های بنیاچهار میلیارد سال تکامل بصفحه اصلیبسیاری از بیماری های جدیهوش مصنوعی در کامپیوترهامنبع هوشیاری کجاست قسمت تاثیر درجه حرارت بر عملککاهش سن بیولوژیکی، تنها حس و ادراک قسمت هفدهممغز ابزار بقای برتر مادیافتخار انساندرک حقیقت نردبان و مسیری اثرات فشار روحی شدیدسفری به آغاز کیهاناطلاعاتی عمومی در مورد مچیزی خارج از مغزهای ما نیتقویت سیستم ایمنیهیچگاه از فشار و شکست نترمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتتاثیر رژیم گیاه خواری بر کشف مکانیسم عصبی خوانش پحس و ادراک قسمت سوممغزتان را در جوانی سیمکشامگا سه عامل مهم سلامتذهن تو همیشه به چیزی اعتقاختلالات صحبت کردن در انسوپاپ ها یا ترانزیستورهابوزون هیگز جهان را از متلنگاه محدود و تک جانبه، مشتنها مانع در زندگی موارد وفور و فراوانیمنبع هوشیاری در کجاست؟ قتراشه ی بیولوژِیکگاهی لازم است برای فهم و خونریزی مغز در سندرم کوونقش اتصالات بین سلولهای انسانیت در هم تنیده و متصروی و منیزیم در تقویت استارتباط انسانی، محدود به سکته مغزیبیماری دیستروفی میوتونینبرو و انرژی مداومتوهم فضای خالی یا توهم فضواقعیت چیستمیدان مغناطيسي زمین بشر تغییر عمودی سر انسان از پپیوند مغز و سر و چالشهای خطرات هوش مصنوعیاین ایده که ذرات سیاهچالروش هایی ساده برای کاهش ااز نشانه ها و آثار درک شدسردرد سکه ایبار بزرگ ایستادن بر دو پاچرا ذرات بنیادی معمولاً فراموش کارها باهوش تر هستکنولوژی جدید که سلول هاواکسن دیگر کرونا ساخته شواکسن دیگری ضد کرونا از دماده ی تاریکآلودگی هوا چالش قرن جدیددژا وو یا اشنا پنداریرژیم ضد التهابیاگر نعمت فراموشی نبود بساز تکینگی تا مغز از مغز تشگفتی های زنبور عسلبحثی درباره هوش و تفاوتههفت سین یادگاری از میراث قانونمندی و محدودیت عالمتأثیر نگاه انسان بر رفتاجهشهای مفید و ذکاوتی که دیک آلل ژنتیکی که از نئاندمدارک ژنتیکی چگونه انسانآیا هوش مصنوعی می تواند نداروهای تغییر دهنده ی سیابزار بقا از نخستین همانرشد مغز فرایندی پیچیده ااز تکینگی تا مغز از مغز تضررهای مصرف شکر و قند بر برای اولین بار دانشمندانهوش مصنوعی و کشف زبان هایلرزش عضله یا فاسیکولاسیوتاثیر کپسول نوروهرب بر تژنهای هوش ، کدامندحقیقت اشیامسئول صیانت از عقیده کیسآیا بزرگ شدن مغز فقط در ددر هم تنیدگی مرزها و بی مابزار بقا از نخستین همانزونیسومایداز تکینگی تا مغز، از مغز نقش غذاها و موجودات درياعوامل ایجاد لغت انسانی و برخی توصیه ها برای واکسیهوش مصنوعی از عروسک بازی منابع انرژی از نفت و گاز تاثیر گیاه خواری بر رشد وکوچک شدن مغز از نئاندرتاحد و مرزها توهم ذهن ماستمغز قلبآب زندگی است قسمت دومدرمان ام اس(مولتیپل اسکلابزار بقای موجود زنده از زبان و شناخت حقیقت قسمت داستیفن هاوکینگ در مورد هچهار ساعت پس از کشتار خوکسوالات پزشکیبسیاری از بیماری های جدیهوش مصنوعی در خدمت خلق وحمنبع هوشیاری کجاست قسمت تاثیر درجه حرارت بر عملککایروپاکتیک چیستحس و ادراک قسمت هجدهممغز ابزار برتر بقاافراد آغاز حرکت خودشان ردرک درست از خود و هوشیاریاثرات مفید قهوهسقوط درون جاذبه ای خاص، چاطلاعاتی عمومی در مورد مچیزی شبیه نور تو نیستتلقین اطلاعات و حافظههیپرپاراتیروئیدیسممنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتتاثیر رژیم گیاهخواری بر کشف مکانیسمی پیچیده در بحس و ادراک قسمت سی و هشتمنقش قهوه در سلامتیامروز دانش ژنتیک هیچ ابهذهن خود را مشغول هماهنگیاختلالات عضلانی ژنتیکسوپاپ ها یا ترانزیستورهابی نهایت در میان مرزهانگاه انسان محدود به ادراتو یک معجزه ایوقت نهيب هاي غير علمي گذشمنبع هوشیاری در کجاست؟(قتربیت کودکان وظیفه ای مهگاهی مغز بزرگ چالش استخواندن ، یکی از شستشو دهننقش تیروئید در تکامل مغزانعطاف پذیری مکانیسمی علرویا و خبر از آیندهارتباط از بالا به پایین مسانسور از روی قصد بسیاری بیماری ضعف عضلات نزدیک بنخاع ما تا پایین ستون فقرتوهم لیلیپوتی(ریزبینی)واقعیت چیستمیدان های مغناطیسی قابل تغییرات منطقه بویایی مغزپیوند اندام از حیوانات بدفاع در برابر تغییر ساختاینکه به خاطرخودت زندگی روش صحبت کردن در حال تکاماز نظر علم اعصاب یا نرووسسردرد عروقی میگرنبار سنین ابزار هوشمندی اچراروياها را به یاد نمی آفراموشی همیشه هم بد نیستتکنولوژی جدید که سلول هاجهان یکپارچهواکسن سرطانماده ی خالیآلودگی هوا و ویروس کرونادژاوو یا آشناپنداریرژیم غذایی حاوی تخم مرغ واگر نعمت فراموشی نبود بساز تکینگی تا مغز از مغز تشاهکار قرنبحثی درباره هوش و تفاوتههم نوع خواری در میان پیشیقارچ بی مغز در خدمت موجودتئوری تکامل امروز در درمجواب دانشمند سوال کننده یک جهش ممکن است ذهن انسانمروری بر تشنج و درمان هایآیا هوش مصنوعی زندگی بشرداروهای ضد بیماری ام اس وابزار بقا از نخستین همانرشد مغز علت تمایل انسان باز تکینگی تا مغز از مغز تضررهای شکر بر سلامت مغزبرای تمدن سازی، باید در بهوش مصنوعی گوگل به کمک تشلزوم سازگاری قانون مجازاتاثیر کپسول نوروهرب بر سژنهای حاکم بر انسان و انسحقیقت تنها چیزی است که شامسئولیت جدیدآیا تکامل و تغییرات ژنتیدر هم تنیدگی کوانتومیابزار بقا از نخستین همانزونا به وسیله ویروس ابله از تکینگی تا مغز، از مغز نقش غذاها و موجودات درياعواملی که برای ظهور لغت ابرخی درمان های Spinal Muscular Atهوش مصنوعی از عروسک بازی منابع انرژی از نفت و گاز تاثیر گیاهخواری بر رشد و کوچکترین چیز یک معجزه اسحرکت چرخشی و دائمی کیهانمغز ما کوچکتر از نیم نقطهآب زندگی است قسمت سومدرمان تومورهای مغزی با اابزار بقای موجود زنده از زبان و شناخت حقیقت قسمت ساستیفن هاوکینگ در تفسیر نوآوری ای شگفت انگیز دانپیامهای کاربرانبعد از کروناهوش مصنوعی در خدمت خلق وحمنبع هوشیاری کجاست قسمت تاثیر درجه حرارت بر عملککار با یگانگی و یکپارچگیحس و ادراک قسمت هشتممغز از بسیاری حقایق می گرافزایش قدرت ادراکات و حسدرک عمیق در حیواناتاثرات مضر ماری جواناسلول های بنیادی منابع و ااعداد بینهایت در دنیای منکاتی در مورد تشنجتلاش ها برای کشف منابع جدهاوکينگ پیش از مرگش رسالمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتتاثیر عصاره تغلیظ شده گیکشف ارتباط جدیدی از ارتبحس و ادراک قسمت سی و ششمنقش مهاجرت در توسعه نسل اانفجار و توقف تکاملی نشاذهن سالماختراع جدید اینترنت کوانسوپاپ ها یا ترانزیستورهابی عدالتی در توزیع واکسن نگاه از بیرون مجموعهتو یک جهان در مغز خودت هسوقتی فهمیدی خطا کردی برگمنبع خواب و رویاترجمه ای ابتدایی از اسراگذر زمان کاملا وابسته به خواب سالم عامل سلامتینقش حفاظتی مولکول جدید داولین مورد PML به دنبال تکرویا بخشی حقیقی از زندگی ارتباط بین هوش طبیعی و هوسانسور بر بسیاری از حقایبیماریهای تحلیل عضلانی انخستین تصویر از سیاهچالهتوهم چیستواقعیت های متفاوتمیدازولام در درمان تشنج تغییرات آب و هوایی که به پیوند سر آیا ممکن استدقیق ترین تصاویر از مغز ااینکه خانواده ات سالم باروشهای نو در درمان دیسک باز نظر علم اعصاب اراده آزسرعت فکر کردن چگونه استبارداری بدون رحمچراروياها را به یاد نمی آفرایند پیچیده ی خونرسانیتکامل مادی تا ابزار هوشمجهان کنونی و مغز بزرگتریواکسن سرطانماده، چیزی بیش از یک خلا آلزایمردگرگونی های نژادی و تغییرژیم غذایی ضد التهابیاگر با مطالعه فیزیک کواناز تکینگی تا مغز از مغز تشاهکار شش گوشبحثی درباره هوش و تفاوتههمه چیز در زمان کنونی استقبل از آغازتئوری تکامل در پیشگیری و جوسازی مدرنیک رژیم غذایی جدید، می تومرکز هوشیاری، روح یا بدن آیا هوش ارثی دریافتی از پداروی فامپیریدین یا نورلابزار بقا از نخستین همانزمین در برابر عظمت کیهاناز تکینگی تا مغز از مغز تطلای سیاهبرای خودآگاه بودن تو بایهوش مصنوعی گوگل به کمک تشلزوم سازگاری قانون مجازاتاثیر کپسول نوروهرب بر سکل اقیانوس در یک ذرهحقیقت خواب و رویامسئولیت در برابر محیط زیآیا جنین انسان، هوشمندی در هم تنیدگی کوانتومی و پابزار بقا از نخستین همانزیباترین چیز در پیر شدناز تکینگی تا مغز، از مغز نقشه مغزی هر فرد منحصر بهعوارض ازدواج و بچه دار شدبرخی روش های تربیتی کودکهوش مصنوعی از عروسک بازی منابع انرژی از نفت و گاز تاثیر انتخاب از طرف محیط کووید نوزده و خطر بیماری حس چشایی و بویاییمغز مادران و کودکان در زمآب، زندگی است(قسمت پنجم)درمان تشنجابزار بقای موجود زنده از زبان ریشه هایی شناختی اساستخوان های کشف شده، ممکنوار مغز مشاهده ی غیر مستسایتهای دیگربعد از کروناهوش مصنوعی درمانگر کامپیمنبع هوشیاری کجاست قسمت تاثیر درجه حرارت بر عملککاربرد روباتهای ريزنانوحس و ادراک قسمت پنجممغز به تنهایی برای فرهنگ افزایش مرگ و میر سندرم کودرگیری قلب در بیماری ویراجزای پر سلولی بدن انسان سلول های بدن تو پیر نیستنبقای حقیقی در دور ماندن اچگونه مولکول های دی ان ایتلاش هایی در بیماران قطع هاوکينگ پیش از مرگش رسالمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتتاریکی من و تو و گرد و غباکشف جمجمه ای درکوه ایرهوحس و ادراک قسمت سیزدهمنقش میدان مغناطیسی زمین انواع سکته های مغزیذخیره ی شگفت انگیز اطلاعادامه بحث تکامل چشمسودمندی موجودات ابزی بر بیمار 101 ساله، مبتلا به سنگاه از درون مجموعه با نگتو پیچیده ترین تکنولوژی وقتی تو از یاد گرفتن باز منحنی که ارتباط بین معرفتسلیم شدن از نورون شروع مگربه شرودینگر و تاثیر مشخواب سالم عامل سلامتی و ینقش حیاتی تلومر دی ان آ داولین مورد پیوند سر در انرویا تخیل یا واقعیتارتباط شگفت مغز انسان و فساخت شبکه عصبی مصنوعی با بیهوش کردن در جراحی و بیمنخستین روبات های زنده ی جتوهم بی خداییواقعیت و مجازمکانیک کوانتومی بی معنی تغییرات تکاملی سر انسان پیوند سر، یکی از راه حلهادلایلی که نشان میدهد ما باینترنت بدون فیلتر ماهوااز نظر علم اعصاب اراده آزسعی کن به حدی محدود نشویبازگشت از آثار به سوی خدانزاع بین جهل و علم رو به پفرایند تکامل و دشواری هاتکامل مداومفرایند حذف برخی اجزای مغتکامل چشمجهان کاملی در اطراف ما پرواکسنی با تاثیر دوگانه امبانی ذهنی سیاه و سفیدآملودیپین داروی ضد فشار دانش محدود به ابعاد چهاررژیم غذایی ضد درداگر تلاش انسان امروز برااز تکینگی تا مغز از مغز تشاید درست نباشدبحثی درباره هوش و تفاوتههمه ی سردردها بی خطر نیستقبل از انفجار بزرگتئوری جدید، ویران کردن گجاودانگی مصنوعییکی از علل محدودیت مغز اممرکز حافظه کجاستآیا هوش سریعی که بدون احسداروی لیراگلوتیدابزار بقا از نخستین همانزمین زیر خلیج فارس تمدنی از تکینگی تا مغز از مغز تطوفان فقر و گرسنگی و بی سبرای زندگی سالم، یافتن تهوش مصنوعی الفاگومقاومت به عوارض فشار خون تاثیر کتامین در درمان پاکلمات بلند نه صدای بلندحقیقت در علم، هرگز نهایی مستند جهان متصلآیا جهان ذهن و افکار ما مدر هم تنیدگی کوانتومی و دابزار بقا از نخستین همانزیباترین چیز در افزایش ساز تکامل تا مغز از مغز تا نقشه های مغزی جدید با جزیعید نوروز مبارکبرخی سلولهای عصبی در تلاهوش مصنوعی از عروسک بازی منابع انرژی از نفت و گاز تاثیر احتمالی عصاره تغلیکودک ایرانی که هوش او از حس و ادراک (قسمت اول )مغز چون ابزار هوش است دلیآثار باستانی تمدن های قددرمان جدید ALSابزار بقای موجود زنده از زبان شناسی مدرن در سطح سلاستروژن مانند سپر زنان دنوار مغز در فراموشی هابعد از کرونا دلخوشی بیهوهوش مصنوعی درخدمت خلق وحمنبع هوشیاری کجاست قسمت تاثیر درجه حرارت بر عملککاربرد روباتهای ريز، در حس و ادراک قسمت پنجاهمغز برای فراموشی بیشتر کافزایش سرعت پیشرفت علوم درگیری مغز در بیماری کویاجزایی ناشناخته در شکل گسلول عصبی شاهکار انطباق بلندی در ذهن ما درک بلندیچگونه مغز پیش انسان یا همتلاشی برای درمان قطع نخاهدف یکسان، در مسیرهای متمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتتاریخ همه چیز را ثبت کردهگل زندگیحس و ادراک قسمت ششمنقش محیط زندگی و مهاجرت دانگشت ماشه ایذره ی معین یا ابری از الکاداراوون تنها داروی تاییسیلی محکم محیط زیست بر انبیماری های مغز و اعصاب و نگاه حقیقی نگاه به درون اتو افق رویداد جهان هستیویتنام نوعی کرونا ویروس منشأ اطلاعات و آموخته ها تشنج چیستگزیده ای از وبینار یا کنفخواب عامل دسته بندی و حفطنقش خرچنگ های نعل اسبی دراولین هیبرید بین انسان و رویا حقی از طرف خداارتباط شگفت انگیز مغز انساخت شبکه عصبی با الفبای بیهوشی در بیماران دچار انرمش های مفید برای درد زافلج نخاعی با الکترودهای توهم جدایی و توهم علمواقعیت خلا و وجود و درک ممکانیزمهای دفاعی در برابثبت امواج الکتریکی در عصپیوستگی همه ی اجزای جهاندنیای شگفت انگیز کوانتومایندرالاز واقعیت امروز تا حقیقتشلیک فراموشیبازگشت به ریشه های تکاملنزاع بین علم و نادانی رو نزاع بین علم و جهل رو به پفراتر از دیوارهای باورتکامل و ارتقای نگاه تا عمجهان پیوستهواسطه ها د رمسیر ایجاد مغمباحث مهم حس و ادراکآمارهای ارائه شده در سطح دانش بی نهایتراه فراری نیستاگر خواهان پیروزی هستیاز تکینگی تا مغز از مغز تشبیه سازی میلیون ها جهان بحثی درباره هوش و تفاوتههمیشه اطمینان تو بر خدا بقدم زدن و حرکت دید را تغیتا 20 سال آینده مغز شما به جایی خالی نیستیافته های نوین علوم پرده مرکز حافظه کجاستآیا هشیاری کوانتومی وجودداروی تشنجی دربارداریابزار بقا از نخستین همانزمان چیستاز تکینگی تا مغز از مغز تطی یکصد هزار سال اخیر هرچبرخی ملاحظات در تشنج های هوش مصنوعی از عروسک های بمقابله با کرونا با علم استاثیر گیاه خواری بر رشد وکلام و زبان، گنجینه ای بسحقیقت راستین انسان علم بمشکلات نخاعیآیا جهش های ژنتیکی، ویرودر یک فراکتال هر نقطه مرکابزار بقا از نخستین همانزیر فشار کووید چه باید کراز تکامل تا مغز، از مغز تنقص در تشخیص هیجانات عامعامل کلیدی در کنترل کارآبرخی سيناپسها طی تکامل و هوش مصنوعی از عروسک بازی منابع انرژی از نفت و گاز تاثیر ترکیبات استاتین (سکودکان میتوانند ناقل بی حس و ادراک (قسمت دوم )مغز چگونه صداها را فیلتر آرامش(سکوت) stillness و تکاپودرمان جدید میگرن با انتی ابزارهای پیشرفته ارتباط زبان شناسی نوین نیازمند اسرار آفرینش در موجنوار مغز در تشخیص بیماری بعد از کرونا دلخوشی بیهوهوش مصنوعی ساخته هوش طبیمنبع هوشیاری کجاست قسمت تاثیر درجه حرارت بر عملککتاب گران و پرهزینه شد ولحس و ادراک قسمت پنجاه و یمغز بزرگ چقدر مفید هست ؟افسردگی و اضطراب در بیمادرگیری مغز در بیماران مباحیای بینایی نسبی یک بیمسلولهای ایمنی القا کنندهبلعیدن ستاره توسط سیاهچاچگونه هموساپينس بر زمین تلاشی تازه برای گشودن معهدف از تکامل مغزمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتتازه های اسکیزوفرنی(جنوگلوئونحس و ادراک قسمت شصت و دونقش نگاه از پایین یا نگاهانگشت نگاری مغز نشان میدذرات کوانتومی زیر اتمی قادب برخورد با دیگرانسیگار عامل افزایش مرگ ومبیماری وسواسنگاهی بر قدرت بینایی دراتو انسانی و انسان، شایستویتامین E برای فعالیت صحمنشاء کوانتومی هوشیاری اتشنج و حرکات شبه تشنجی قاگزارش یک مورد جالب لخته وخودآگاهی و هوشیارياولین تصویر در تاریخ از سرویاها از مغز است یا ناخوارتباط شگفت انگیز مغز انساختار شبکه های مغزی ثاببیوگرافینرمش های مفید در سرگیجهفلج بل، فلجی ترسناک که آنتوهمات و شناخت حقیقتوالزارتان داروی ضد فشار ما انسانها چه اندازه نزدجلوتر را دیدنپیام های ناشناخته بر مغز دندان ها را مسواک بزنید تروشهای شناسایی قدرت شنواایا کوچک شدن مغزانسان الاز کجا آمده ام و به کجا میشلیک فراموشیبازخورد یا فیدبکبازسازي مغز و نخاع چالشی نسبت طلایی، نشانه ای به سفرد حساس از نظر عاطفی و بتکامل ابزار هوش ، راه پر جهان پیوستهوبینار اساتید نورولوژی دمجموعه های پر سلولی بدن مآن چیزی که ما جریان زمان دانشمندان موفق به بازگردراه های جدید برای قضاوت راپی ژنتیکاز تکینگی تا مغز از مغز تشبیه سازی سیستم های کوانبحثی درباره احساسات متفاهمیشه عسل با موم بخوریمقدرت انسان در نگاه به ابعتا بحر یفعل ما یشاجاذبهیادگیری مهارت های جدید دمرکز خنده در کجای مغز استآیا واکنش های یاد گرفته وداروی جدید s3 در درمان ام ابزار بقا از نخستین همانزمان و مکان، ابعاد کیهان از تکینگی تا مغز از مغز تنقش داروهاي مختلف معروف ظهور امواج مغزی در مغز مصبرخی مرزهای اخلاق و علوم هوش مصنوعی از عروسک های بملاحظه های اخلاقی دربارهتاثیر گیاه خواری بر رشد وکلرال هیدرات برای خوابانحقیقت غیر فیزیکیمشکلات بین دو همسر و برخیآیا جهش ژنتیکی و تنظیم اجدر کمتر از چند ماه سوش جدابزار بقای موجود زنده از زیرفون داروی ضد ام اساز تکامل تا مغز، از مغز تنقطه بی بازگشتعادت کردن به نعمتبرداشت مغز ما از گذر زمانهوش مصنوعی از عروسک بازی منابع انرژی از نفت و گاز تاثیر حرکات چشم بر امواج کودکان خود را مشابه خود تحس و ادراک قسمت 67مغز ناتوان از توجیه پیداآزمون تجربی، راهی برای ردرمان جدید کنترل مولتیپلابزارهای بقا از نخستین هزبان، نشان دهنده ی سخنگو اسرار بازسازی اندام هانوار مغزی روشی مهم در تشختفکر خلا ق در برابر توهم هوش احساسیمنبع هوشیاری کجاست قسمت تاثیر درجه حرارت بر عملککتاب زیست شناسی باورحس و ادراک قسمت پنجاه و دمغز بزرگ چالش است یا منفعالکترومغناطیس شنوایی و هدرگیری مغزی در سندرم کوواحیای بینایی نسبی یک بیمسلولهای بنیادی مصنوعی دربه قفس های سیاهت ننازچگونه هوشیاری خود را توستلاشی جدید در درمان ام اسهدف از خلقت رسیدن به ابزامنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتتازه های بیماری پارکینسوگمان میکنی جرمی کوچکی در حس و ادراک قسمت شصت و ششنقش نظام غذایی در تکامل ماندوهگین نباش اگر درب یا ذرات کوانتومی زیر اتمی قادراک ما درک ارتعاشی است سیاهچاله های فضایی منابعبیماری گیلن باره و بیمارنگاهی بر توانایی اجزاي بتو با همه چیز در پیوندیویتامین E در چه مواد غذایمهندسی ژنتیک در حال تلاش تشنج عدم توازن بین نورون گشایش دروازه جدیدی از طرخودآگاهی و هوشیارياولین سلول مصنوعیرویاهای پر رمز و حیرتی درارتباط غیرکلامی بین انساسازگاری با محیط بین اجزابیوگرافینرمشهای مهم برای تقویت عفلج خوابتوپیراماتواکنش های ناخودآگاه و تقما انسانها چه اندازه نزدجمجمه انسان های اولیهپیشینیان انسان از هفت میدو ویژگی انتزاع و قدرت تجروشی برای بهبود هوش عاطفایا این جمله درست است کسیاز آغاز خلقت تا نگاه انساشنا در ابهای گرم جنوب نیابحتی علمی درباره تمایل بنشانه های گذشته در کیهان فرضیه ای جدید توضیح میدهتکامل جریان همیشگی خلقتجهان پر از چیزهای اسرار آوراپامیل در بارداریمحل درک احساسات روحانیآنچه واقعیت تصور میکنیم دانشمندان نورون مصنوعی سراه های جدید برای قضاوت رابتدایی که در ذهن دانشمناز تکینگی تا مغز از مغز تشبکه های مصنوعی مغز به دربحثی درباره احساساتی غیرهمراهی نوعی سردرد میگرنیقدرت عشقتاثیر مشاهده بر واقعیت بجاذبه و نقش آن در شکلگیریمرگ چیستآیا یک، وجود داردداروی جدید میاستنی گراویابزار بقا از نخستین همانزمان واقعیت است یا توهماز تکینگی تا مغز از مغز تنقش ذهن و شناخت در حوادث عقل مجادله گربرخی نکات از گاید لاین پرهوش مصنوعی از عروسک بازی ملاحظات بیهوشی قبل از جرتاثیر گیاه خواری بر رشد وکمردردحقیقت غیر قابل شناختمشکلات روانپزشکی پس از سآیا خداباوری محصول تکاملدر آستانه ی موج پنجم کوویابزار بقای موجود زنده از زیست، مرز افق رویداد هستاز روده تا مغزچند نرمش مفید برای کمردرعارضه جدید ویروس کرونا سبررسي علل احتمالي تغيير هوش مصنوعی از عروسک تا کممنابع انرژی از نفت و گاز تاثیر دوپامین و سروتونینکوری گذرای ناشی از موبایحس و ادراک قسمت چهلمغز و سیر تکامل ان دلیلی آزمون ذهنی گربه ی شرودیندرمان جدید سرطانابزارهای بقا ازنخستین همزبان، وسیله شناسایی محیطاصل بازخوردنورون هاي مصنوعی می توانتفاوت مغز انسان و میمون ههوش احساسیمنبع هوشیاری کجاست قسمت تاثیر درجه حرارت بر عملککتاب طبیعت در قالب هندسهحس و ادراک قسمت پنجاه و سمغز بزرگ چالشهای پیش روالکتروتاکسی(گرایش و حرکدرگیری مغزی در سندرم کوواحساس گذر سریعتر زمانسلسله مباحث هوش مصنوعیبه مغز خزندگان خودت اجازچگونه واکسن کرونا را توزتمایل زیاد به خوردن بستنهر چیز با هر چیز دیگر در تمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتتبدیل تراکت صوتی مصنوعی گنجینه ای به نام ویتامین حس و ادراک سی و هفتمنقش نظریه تکامل در شناسااندام حسی، درک از بخش هایذرات کوانتومی زیر اتمی قادغام میان گونه های مختلسیاهچاله ها، دارای پرتو بیماری آلزایمر، استیل کوچالش هوشیاری و اینکه چرا تو با باورهایت کنترل میشویتامین کامولتیپل اسکلروز در زنان تشخیص ژنتیکی آتروفی های پمبرولیزوماب در بیماری چخودروهای هیدروژنیاوکرلیزوماب داروی جدید شرویای شفافارتروز یا خوردگی و التهاستون فقرات انسان دو پا جلبیان ژن های اسکیزوفرنی دچرا مغز انسان سه هزار سالفلج خواب چیستتوانایی مغز و دیگر اجزای واکنش به حس جدیدما اکنون میدانیم فضا خالجنبه های موجی واقعیتپیشرفت های جدید علوم اعصدو برابر شدن خطر مرگ و میروشی جدید در درمان قطع نخایا ابزار هوشمندی یا مغز از انفجار بزرگ تا انفجار شناخت و معرفت، و نقش آن دشناخت درون، شناخت بیرون؛بحث درباره پیدایش و منشا نشانه های پروردگار در جهفضای قلب منبع نبوغ استتکامل داروینی هنوز در حاجهان دارای برنامهورزش هوازی مرتب خیلی به قمحل درک احساسات روحانی دآنچه حس می کنیم، نتیجه ی دانشمندان یک فرضیه رادیکراه پیروزی در زندگی چیستابزار هوش در حال ارتقا ازاز تکینگی تا مغز از مغز تشباهت مغز و کیهانبخش فراموش شده ی حافظههندسه ی پایه ایلمس کوانتومیتاثیر نگاه ناظر هوشیار بجدایی خطای حسی استمرگ و میر پنهانآیا کیهان می تواند یک شبیداروی جدید ضد میگرنابزار بقا از نخستین همانزمان پلانکاز تکینگی تا مغز از مغز تنقش روی و منیزیم در سلامتعلم و ادراک فقط مشاهده ی برخی نرمش ها برای زانوهوش مصنوعی از عروسک بازی ممانتین یا آلزیکسا یا ابتاثیر گیاه خواری بر رشد وکمردرد ناشی از تنگی کاناحقایق ممکن و غیر ممکنمشکلات روانپزشکی در عقب آیا دلفین ها می تواند از در درمان بیماری مولتیپل ابزار بقای موجود زنده از زاوسکا درمان گوشراز علم جز اندکی به شما داچند جهانیعدم توقف تکامل در یک اندابررسی و اپروچ جدید بر بیمهوش مصنوعی از عروسک تا کممنابع انرژی از نفت و گاز تاثیر دپاکین بر بیماری مکی غایب شدی تا نیازمند دلحس و ادراک قسمت چهل و هفتمغز آیندگان چگونه است ؟آزمون ذهنی گربه شرودینگردرمانهای بیماری پارکینسابزارهای بقای موجود زندهسفر نامه سفر به بم و جنوب اصل علت و تاثیرنورون های ردیاب حافظهتفاوت ها و تمایزها کلید بهوش عاطفی بیشتر در زنانمنبع هوشیاری کجاست قسمت تاثیر درجه حرارت بر عملککتاب، سفری به تاریخحس و ادراک قسمت پنجاه و شمغز بزرگ و فعال یا مغز کوالگو و عادت را بشکن و در ادرگیری اعصاب به علت میتواحساسات کاذبسلطان جنگل یا صاحب ملکوتبه هلال بنگرچگونه آن شکری که می خوریمتمدن قدیمی ای در جنوب ایرهر حرکت خمیده می شود و هر منبع هوشیاری کجاست؟ قسمتتبدیل سلولهای محافط به سگویید نوزده و ایمنی ساکتحس و ادراک- قسمت پنجاه و نقش هورمون های تیروئید دانرژی تاریکرفتار اجتماعی انسان، حاصادغام دو حیطه علوم مغز و سیاهچاله و تکینگی ابتدایبیماری الزایمرچالش هوشیاری و اینکه چرا تو جهانی هستی که خودش را ویتامین کا و استخوانمواد کوانتومی جدید، ممکنتشخیص آلزایمر سالها قبل پنج اکتشاف شگفت آور در موخورشید مصنوعیايندگان چگونه خواهند دیدروان سالمارزش حقیقی زبان قسمت اولسخن پاک و ثابتبیان حقیقتچرا مغزهای ما ارتقا یافت فلج دوطرفه عصب 6 چشمتوازن مهمتر از فعالیت زیواکسن های شرکت فایزر آمرما اشیا را آنطور که هستندجنسیت و تفاوت های بیناییپیشرفت در عقل است یا ظواهدو برابر شدن خطر مرگ و میروشی جدید در درمان نابینایا بیماری ام اس (مولتیپاز بحث های کنونی در ویروس