دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


کانال تلگرام دکتر فاطمی

آدرس مطب دکتر سلمان فاطم

آدرس دکتر زهره ابوطالبی

تفاوت های زبانی سرمنشا تفاوت های بیشتر کلام

تفاوت های زبانی، سرمنشا تفاوت های بیشتر کلام، در گذر زمان
زبان شامل دو بخش درک و بیان است. درک مادی به وسیله ی اندام های حسی به دست می آید و این درک اولیه ی خام در کنار حافظه های موجود در ذهن، پردازش میشود تا جهتدهی شود.
قدرت انتزاع در انسان و برخی حیوانات رده ی بالا میتواند درک ذهن انسان را به فراتر از احساسات اولیه ببرد و او را جویای سلسله علت هایی کند که در پس همه ادراکات اولیه وجود دارد. در این سیر پیشرونده، عمق درک، بیشتر و بیشتر میشود.
از سوی دیگر بخش بیانی زبان، برای ابراز نیازها و تاثیر گذاری بر محیط اطراف و دیگران، تحت تاثیر شرایط محیط و قبل از آن تحت تاثیر نوع درک و عمق آن است.
هرجا تفاوتی باشد به وسیله ی انتخاب طبیعی این تفاوت ها بیشتر می‌شود، زیرا طبیعت می‌کوشد موجود سازگارتر با شرایط موجود را برگزیند. از این رو کاملا طبیعی ست در عرصه ی زبانی هم با توجه به نگاه و درک متفاوت و نیازهای جدید و متفاوت، تفاوت ها بیشتر و بیشتر شود.
با ادامه ی این فرایند ممکن است تفاوت های زبانی به حدی برسد که اساسا فرهنگ ها و ساختارهای بیانی متفاوت را ایجاد کند.
وقتی قضیه پیچیده تر میشود که بدانیم بیان، زاییده ی نگاه و ادراک است و این نگاه هر چه عمیق تر باشد به بیان با واکنش درست تری منجر می‌شود.
نگاه و درک از درون مجموعه که تفاوت ها و دگرگونی های مجموعه، خود نگاه را هم در بر میگیرد با نگاه و درک از بیرون مجموعه که مشمول دگرگونی های درون مجموعه نیست، متفاوت می‌باشد.
درک های متفاوت، منجر به واکنش یا بیان متفاوت می‌شود و این فرایندی دائمی است. زبان ها با توجه به نوع نگاه و درک، و با توجه به نیازها دگرگون می‌شود تا جایی که زبان گروه درون یک مجموعه، ممکن است اصلا به وسیله گروه دیگر در مجموعه ای متفاوت، قابل درک نباشد.
این دگرگونی ها طبیعت زندگی درحال تحول ماست و هر چه بگذرد بیشتر و بیشتر میشود و در این میان آنچه بیش از همه زیان بار است تکیه بر مراحل میانی و توقف در مسیر پیشرفت است.
سفر فضایی، ممکن است زبانی تولید کند که برای ما قابل فهم نباشد!
مطالعه ای جدید بررسی میکند یک سفر طولانی به فضا و سیستم های خورشیدی دیگر چه بر سر زبان انسان خواهد آورد!
پژوهشگران تصور می‌کنند سفرهای طولانی فضایی می تواند باعث تغییر زبان شود. کسانی که در فضا زندگی میکنند ممکن است نتوانند با مردم زمین مرتبط شوند. این سناریو برای مردمی که با کشتی نسل ها(فضاپیمای دارای چند نسل) مسافرت می‌کنند خیلی جدی است. با در نظر گرفتن بحران های حمل و نقل در سال 2020 آیا ایده آل نخواهد بود بر یک کشتی فضایی بسیار بزرگ سوار شویم و این سیاره پر از رنج را پشت سر بگذاریم؟!
با اینکه ما هنوز داوطلب مطمئنی برای این سفر به زمین جدید نداریم و تکنیک های ما شاید دهها بلکه صدها سال عقب باشد ولی مقالات زیادی در مورد این سفرها به نگارش در می آید.
یک مقاله جدید مطلب جالبی را مطرح میکند که اگر تعداد زیادی از مردم از چندین نسل به یک سفر فضایی طولانی بروند زبان آنها تغییر میکند و این چیزی است که مردم روی زمین نمی شناسند. بیایید ببینیم اگر چند نسل با یک فضای پیمای کاملا ذخیره سازی شده برای مدت‌های طولانی در فضا باشند و به سیاره ی پروکسیما بی در سیستم خورشیدی دیگری مثلا پروکسیما سنچوری بروند چه میشود.
باید توجه کرد ما اکنون نمیتوانیم چنین کشتی فضایی ای درست کنیم مگر آنکه با استفاده ه از warp drive یا با استفاده از ضد ماده بتوان چنین کاری را انجام داد(از زمانی که دیوار صوتی شکسته شد، دانشمندان همواره به دنبال راهی برای شکستن سد بعدی و گذر از سرعت نور بوده اند. نظریه نسبیت اینشتین همواره امکان سفر با سرعتی بیش از سرعت نور را غیرممکن می‌داند ولی با توجه به مجهولات زیادی که در علم فیزیک باقی مانده است، قضاوت قطعی در این باره هنوز ممکن نیست.
اگر مجموعه فیلمهای Star Trek را دنبال کرده باشید، حتما به خاطر دارید که در یکی از صحنه های فیلم به مفهومی به نام Hyperdrive اشاره می شود. ایده ای که بر مبنای آن، مسافران فضاپیما زودتر از هر زمان ممکنی به زمین می رسند. در پس این ایده گفته می شود که دیوار زمان از میان برداشته شده است.
در اینصورت دیگر با تغییرات زمانی ناشی از افزایش سرعت روبرو نیستیم. زمان از میان برداشته می شود و شما دیگر تابع قوانین چیزی که از میان برداشته شده است نخواهید بود. اما چگونه؟
در سال ۱۹۹۴ فیزیکدان مکزیکی؛ میگل آلکوبیه (Miguel Alcubierre) توانست بصورت نظری به مدلی برای سیستم رانش Warp Drive دست یابد. بر اساس تئوری الکوبیه سفر با سرعتی بیش از سرعت نور و بدون مصرف سوخت، ممکن می شود. طبق نظریه نسبیت اینشتین چنین چیزی غیرممکن است، ولی طرفداران Warp Drive معتقدند نظریه انیشتین برای فضا-زمان معمولی صادق است، اگر بتوانیم سفر خود را در شکلی به هم ریخته از فضا-زمان انجام دهیم چطور؟

براساس نظریات اینشتین، تمام عالم در دریایی از پیوند فضا و زمان غوطه ور است. درست همان گونه که جانوران درون دریا توسط آب از هر سو احاطه شده اند. طبیعتا حرکت و مشخصات دینامیکی این جانوران به مشخصات آب وابسته است و آنان قادر نیستند از قوانین سیال آب سرپیچی کنند. ولی اگر جانداری بتواند اطراف خود حبابی تشکیل دهد و پیرامون خود را از آب خالی کند چطور؟
این مبنای تئوری الکوبیه و Warp Drive است. الکوبیه بر این باور است که اگر بتوان با استفاده از انرژی منفی، اطراف یک فضاپیما حبابی تشکیل داد، آنگاه فضا-زمان پشت سر حباب منبسط و در جلوی حباب فضا-زمان منقبض میشود و این فضاپیما را به جلو میراند.
البته این تکنولوژی فعلا فقط در حد یک رویاست. مشکلات بسیاری بر سر راه آن قرار دارند. اینکه انرژی منفی چه ماهیتی دارد و اصلا آیا ساختن آن در آن ابعاد شدنی است یا نه هنوز مورد بحث هستند ولی دانشمندان معتقدند اگر در بیگ بنگ جهان با سرعتی بیش از سرعت نور منبسط شده است، پس احتمالا این پدیده از لحاظ تئوری ممکن است.
پژوهشگران ناسا در حال حاضر مشغول مدلسازی این ایده در ابعاد بسیار کوچک آزمایشگاهی هستند و این تکنولوژی هنوز تا تکامل مسیر درازی در پیش دارد. ولی در صورت عملی شدن آن در آینده می توانیم امیدوار باشیم تعطیلات آخر هفته خود را در کهکشانی دیگر سپری کنیم و مطمئن باشیم کلاس فیزیک صبح شنبه خود را روی زمین از دست نخواهیم داد.)
چنین سفری می تواند با خطرات بسیاری مواجه باشد از جمله ویروس ها و شهاب سنگ ها و اختلالات کامپیوتری
مطالعه بعدی توسط پروفسور اندرو مک کنزیاز دانشگاه کانزاس و جفری پونسکهاز دانشگاه ایلینویس جنوبی نشان میدهد ممکن است زبان مسافران فضایی تغییر کند. مطالعه این حقیقت را برجسته میکند که وقتی جوامع از هم جدا می افتند شرایط برای تغییر زبان مهیا می‌شود. با گذر زمان کسانی که مهاجرت کرده اند زبان اولیه ی ملت خود را نمی شناسند. در این مطالعه پژوهشگران تاثیرات سفرهای طولانی روی زمین مانند تغییر زبان کاشفان جزیره پلینسیان را در طولانی مدت بررسی کردند تا ببینند این زبان ها حتی برای یک فرد با گذر زمان چگونه تغییر میکند.
پروفسور مک کنزی سناریوی احتمالی را در این مصاحبه بیان میکند: اگر تو در این مسیر برای ده نسل باقی بمانی مفاهیم جدید، و موضوعات جدید پیش می آید و مردم کوشش می‌کنند به روشی سازگار با شرایط با هم ارتباط بر قرار کنند و یک دایره المعارف خاص این کشتی، شکل می‌گیرد و مردم زمین چیزی در مورد این عبارت ها نمی فهمند مگر آنکه با نشانه ای به آنها گفته شود.
هرچه با کشتی دورتر شوی کمتر با زبان مادری در ارتباط خواهی بود و نسل‌های بعدی در کشتی اصلا از زبان مادری دور بوده اند و در تماس نبوده اند و صحبتی بین افراد قدیمی و جدید باقی نمی‌ماند زیرا آنها در نسلهای بعد متولد شده اند.
در زمین هم همینطور است. با دور شدن فاصله ها زبان تغییر میکند و دو گروه روی زمین با فاصله ی زیاد نسبت به هم در فرهنگ های مختلف ممکن است اصلا زبان همدیگر را متوجه نشوند.
برای جلوگیری از این فاصله در زبان نسلها می‌توان از گروهی متخصص زبان شناسی استفاده کرد. با نگاهی عمیق تر دانشمندان تصور می‌کنند هر کشتی از گروهی از انسان هایی که از فضا آمده اند دچار مشکلات زبانی خواهند بود و باید به آنها تعلیم خاصی در مورد تغییرات زبانی داده شود تا بتوانند در محیط جدید رابطه برقرار کنند. https://bigthink.com/surprising-science/space-travel-could-create-language-unintelligible-to-people-on-earth?utm_term=Autofeed&utm_medium=Social&utm_source=Facebook&fbclid=IwAR2CtU9LzyQISQwIz3adQHFfnUHYKu3CqgJe10cuCzLoIijJnxAD1KqDujE#Echobox=1618028743


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، روبروی داروخانه سپاهان ، مجتمع اطبا ، طبقه اول
تلفن : 32223328 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
حس و ادراک قسمت چهلای نعمت من در زندگیمدرمان جدید سرطانابزارهای بقا ازنخستین همزبان، وسیله شناسایی محیطاصل بازخوردچرا بیماری های تخریبی مغمیدان مغناطيسي زمین بشر تفاوت مغز انسان و میمون هواکسن کرونا از حقیقت تاتتاثیر درجه حرارت بر عملکپختگی پس از چهل سالگي به حس و ادراک قسمت پنجاه و سایجاد احساساتدرگیری مغزی در سندرم کوواحساس گذر سریعتر زمانسلسله مباحث هوش مصنوعیفراموش کارها باهوش تر هسبه مغز خزندگان خودت اجازنظریه ی تکامل در درمان بیماجرای جهل مقدستمایل زیاد به خوردن بستنورزش بهترین درمان بیش فعتبدیل تراکت صوتی مصنوعی آینده ی انسان در فراتر ازحس و ادراک سی و هفتمذرات کوانتومی زیر اتمی قادغام میان گونه های مختلسیاهچاله ها، دارای پرتو قانون جنگلبیماری آلزایمر، استیل کوهندسه در پایه ی همه ی واکمدیریت اینترنت بر جنگتو با باورهایت کنترل میشژن همه چیز نیستتشخیص ژنتیکی آتروفی های آیا آگاهی پس از مرگ از بیخودروهای هیدروژنیرویای شفافارتروز یا خوردگی و التهانقش رژیم غذایی در رشد و استون فقرات انسان دو پا جللرزش ناشی از اسیب به عصببیان ژن های اسکیزوفرنی دهوش مصنوعی از عروسک بازی مسیر دشوار تکامل و ارتقاتوانایی مغز و دیگر اجزای کنفرانس تشنج هتل کوثر اصجنبه های موجی واقعیتآیا رژیم غذایی گیاهی سلادو برابر شدن خطر مرگ و میروشی جدید در درمان قطع نخاز انفجار بزرگ تا انفجار نه جنگ و نه خونریزیشناخت و معرفت، و نقش آن دمنابع انرژی از نفت و گاز بحتی علمی درباره تمایل بهوش مصنوعی از عروسک تا کممغز فکر میکند مرگ برای دیتکامل جریان همیشگی خلقتکیست کلوئید بطن سومجهان پر از چیزهای اسرار آآشنا پنداریدانشمندان نورون مصنوعی سراه های جدید برای قضاوت راز تکینگی تا مغز از مغز تنوشیدن چای برای مغز مفید شبکه های مصنوعی مغز به درمنبع هوشیاری کجاست قسمت بحثی درباره احساساتی غیرهوشمندی کیهانمغز ابزار بقای برتر مادیتاثیر مشاهده بر واقعیت بکرونا چه بر سر مغز می آورجاذبه و نقش آن در شکلگیریالتهاب شریان تمپورالداروی جدید میاستنی گراویابزار بقا از نخستین همانزمان واقعیت است یا توهماز تکینگی تا مغز از مغز تچگونه باغبانی باعث کاهش عقل مجادله گرمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتبرخی نکات از گاید لاین پرهزینه سنگین انسان در ازامغزتان را در جوانی سیمکشتاثیر گیاه خواری بر رشد وگیلگمش باستانی کیستحقیقت غیر قابل شناختانسان ها می توانند میدان در آستانه ی موج پنجم کوویابزار بقای موجود زنده از زیست، مرز افق رویداد هستاز روده تا مغزچالش دیدگاه های سنتی در بعارضه جدید ویروس کرونا سمنبع هوشیاری در کجاست؟ قبررسي علل احتمالي تغيير ویتامین دی گنجینه ای بزرنقش اتصالات بین سلولهای تاثیر دوپامین و سروتونینپیموزایدنقش تیروئید در تکامل مغزتاثیر دپاکین بر بیماری مپیموزایدحس و ادراک قسمت چهل و هفتای آنکه نامش درمان و یادشدرمانهای بیماری پارکینسابزارهای بقای موجود زندهسفر نامه سفر به بم و جنوب اصل علت و تاثیرچرا حیوانات سخن نمی گوینمیدان های مغناطیسی قابل تفاوت ها و تمایزها کلید بواکسن کرونا ساخته شده توتاثیر درجه حرارت بر عملکپروژه ی ژنوم انسانیحس و ادراک قسمت پنجاه و شایرادهای موجود در خلقت بدرگیری اعصاب به علت میتواحساسات کاذبسلطان جنگل یا صاحب ملکوتفراموشی همیشه هم بد نیستبه هلال بنگرنظریه ی ریسمانماده ی تاریکتمدن قدیمی ای در جنوب ایرورزش در کمر دردتبدیل سلولهای محافط به سآینده ی علم و فیزیک در60 ثحس و ادراک- قسمت پنجاه و رفتار اجتماعی انسان، حاصادغام دو حیطه علوم مغز و سیاهچاله و تکینگی ابتدایقانونمندی و محدودیت عالمبیماری الزایمرهندسه زبانِ زمان استمدارک ژنتیکی چگونه انسانتو جهانی هستی که خودش را ژن هوش و ساختارهای حیاتی تشخیص آلزایمر سالها قبل آیا امکان بازسازی اندامهخورشید مصنوعیروان سالمارزش حقیقی زبان قسمت اولنقش زنجبیل در جلوگیری از سخن پاک و ثابتلرزش عضله یا فاسیکولاسیوبیان حقیقتهوش مصنوعی از عروسک بازی مسئول صیانت از عقیده کیستوازن مهمتر از فعالیت زیکنگره بین المللی سردرد دجنسیت و تفاوت های بیناییآیا رژیم غذایی گیاهی سلادو برابر شدن خطر مرگ و میروشی جدید در درمان نابیناز بحث های کنونی در ویروسچه زیاد است بر من که در ایشناخت درون، شناخت بیرون؛منابع انرژی از نفت و گاز بحث درباره پیدایش و منشا هوش مصنوعی از عروسک تا کممغز قلبتکامل داروینی هنوز در حاکاهش مرگ و میر ناشی از ابجهان دارای برنامهآغاز فصل سرما و دوباره تکدانشمندان یک فرضیه رادیکراه پیروزی در زندگی چیستاز تکینگی تا مغز از مغز تنوعی سکته مغزی ، وحشتناک شباهت مغز و کیهانمنبع هوشیاری کجاست قسمت بخش فراموش شده ی حافظههوشیاری کوانتومیمغز ابزار برتر بقاتاثیر نگاه ناظر هوشیار بکریستال هاجدایی خطای حسی استامیوتروفیک لترال اسکلروداروی جدید ضد میگرنابزار بقا از نخستین همانزمان پلانکاز تکینگی تا مغز از مغز تچگونه تکامل مغزهای کنونیعلم و ادراک فقط مشاهده ی منبع هوشیاری کجاست؟ قسمتبرخی نرمش ها برای زانوهزاران سال چشم های بینا ونقش قهوه در سلامتیتاثیر گیاه خواری بر رشد وگیاه خواری و گوشت خوار کدحقایق ممکن و غیر ممکنانسان یک کتابخانه استدر درمان بیماری مولتیپل ابزار بقای موجود زنده از زاوسکا درمان گوشراز علم جز اندکی به شما داچاالش ها در تعیین منبع هوعدم توقف تکامل در یک اندامنبع هوشیاری در کجاست؟(قبررسی و اپروچ جدید بر بیمویروس مصنوعینقش حفاظتی مولکول جدید دتاثیر داروهای ضد التهاب پیچیدگی های مغزمگسحس و ادراک قسمت چهل و هشتایمپلانت مغزی کمک میکند درهای اسرارآمیز و پوشیدهابزارهای بقای از نخستین سفر به مریخ در 39 روزاصل عدم قطعیت از کوانتوم چرا حجم مغز گونه انسان درمیدازولام در درمان تشنج تفاوت های بین زن و مرد فقواکسن ایرانی کرونا تولیدتاثیر درجه حرارت بر عملکپروژه ی ژنوم انسانیحس و ادراک قسمت بیست و چهاکسی توسین و تکامل پیش ادرختان اشعار زمیناخلاق و علوم اعصابسم زنبور ، کلیدی برای وارفرایند پیچیده ی خونرسانیبه کدامین گناه کشته شدندنظریه تکامل در درمان بیمماده ی خالیتمدن پیشرفته ی پیشینیانوزن حقیقی معرفت و شناختتداوم مهم است نه سرعتآیا ممکن است موش کور بی محس و ادراک- قسمت بیست و پرقیبی قدرتمند در برابر مارتقا و تکامل سنت آفرینش سیاهچاله ی تولید کنندهقارچ بی مغز در خدمت موجودبیماری ای شبیه آلزایمر و هنر حفظ گرهمروری بر تشنج و درمان هایتو دی ان ای خاص ميتوکندريژن یا نقشه توسعه مغز و نقتصویربرداری فضاپیمای آمآیا انسان با مغز بزرگش اخخانواده پایدارروبات های ریز در درمان بیارزش حقیقی زبان قسمت دومنقش زبان در سلطه و قدرت اسرنوشتلزوم سازگاری قانون مجازابیست تمرین ساده برای جلوهوش مصنوعی از عروسک بازی مسئولیت جدیدتوسعه هوش مصنوعی قادر اسکنگره بین المللی سردرد دجنسیت و تفاوت های بیناییآیا راهی برای رفع کم آبی دو سوی واقعیتروشی جدید در درمان سکته ماز تلسکوپ گالیله تا تلسکنه عدم مطلق بلکه عدم با قشناسایی تاریخچه ی تکاملیمنابع انرژی از نفت و گاز بحثي درباره هوش و تفاوتههوش مصنوعی از عروسک تا کممغز ما کوچکتر از نیم نقطهتکامل داروینی هنوز در حاکاهش التهاب ناشی از بیماجهان در حال نوسان و چرخشإِلَهِي هَبْ لِي كَمَالَدانشمندان ژنی از مغز انسراه انسان شدن، راه رفتن واز تکینگی تا مغز از مغز تنیکولا تسلاشباهت مغز با کیهان مادیمنبع هوشیاری کجاست قسمت بخش بزرگی حس و ادراک ما اهوش، ژنتیکی است یا محیطیمغز از بسیاری حقایق می گرتاثیر نگاه و مشاهده ناظر کریستال زمان(قسمت اولجریان انرژی در سیستم های امید نیکو داشته باش تا آنداروی ضد تشنج با قابليت تابزار بقا از نخستین همانزمان به چه دلیل ایجاد میشاز تکینگی تا مغز از مغز تچگونه جمعیت های بزرگ شکل علم اپی ژنتیک دریچه ای بهمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتبرخی نرمش های گردنهستي مادي ای که ما کوچکترنقش مهاجرت در توسعه نسل اتاثیر گیاه خواری بر رشد وگالکانزوماب، دارویی جدیحلقه های اسرارآمیزانسان جدید از چه زمانی پادر سال حدود 7 میلیون نفر ابزار بقای موجود زنده از زبان مشترک ژنتیکی موجوداازدواج های بین گونه ای، رناتوانی از درمان برخی ویعدم درکمنبع خواب و رویابررسی ژنها در تشخیص بیماویرایش DNA جنین انسان، برواقعیت فیزیکی، تابعی از نقش حیاتی تلومر دی ان آ دتاثیر داروی ضد تشنج سدیم پیچیدگی های مغزی در درک زحس و ادراک قسمت چهل و دومایمپلانت نخاعی میتواند ددرک فرد دیگر و رفتارهای اابزارهای دفاعی و بقای موسفر تجهیزات ناسا به مریخ اصول انجام برخی نرمش ها دچرا خشونت و تعصبمکانیک کوانتومی بی معنی تفاوت های تکاملی در مغز وواکسن اسپایکوژنتاثیر درجه حرارت بر عملکپرواز از نیویورک تا لوس آحس و ادراک قسمت بیست و یکاگر فقط مردم میفهمیدند کدرد باسن و پا به دلیل کاهاخلاق پایه تکامل و فرهنگسماگلوتید داروی کاهش دهنفرایند تکامل و دشواری هابه بالا بر ستارگان نگاه کنظریه تکامل در درمان بیمماده، چیزی بیش از یک خلا تمدن بشری و مغز اخلاقیوزوز گوشتداخل مرزها و صفات با بینآیا ما تنها موجودات زنده حس و ادراک- قسمت شصت و چهرموزی از نخستین تمدن بشرارتوکين تراپی روشی جديد سیاره ی ابلهانقبل از آغازبیماری ای شبیه ام اس مولتهنر رها شدن از وابستگیمرکز هوشیاری، روح یا بدن تولید مثل اولین ربات های ژنها نقشه ایجاد ابزار هوتصادف یا قوانین ناشناختهآیا احتمال دارد رویا از آخارق العاده و استثنایی بروح رهاییارزش حقیقی زبان قسمت سومنقش زبان در سلطه و قدرت اسریعترین کامپیوتر موجودلزوم سازگاری قانون مجازابیش از نیمی از موارد انتقهوش مصنوعی از عروسک بازی مسئولیت در برابر محیط زیتوسعه برخی شغل ها با هوش کنترل همجوشی هسته ای با هجهل مقدسآیاما مقهور قوانین فیزیکدوچرخه سواری ورزشی سبک و ريتوکسيمب در درمان ام اساز تلسکوپ گالیله تا تلسکنهایت معرفت و شناخت درک عشناسایی سلول های ایمنی امنابع انرژی از نفت و گاز بحثی جالب درباره محدودیتهوش مصنوعی به کمک هوش طبیمغز مادران و کودکان در زمتکامل داروینی هنوز در حاکاهش حافظه هرچند فرایندیجهان شگفت انگیزافت فشار خون ناگهانی در ودانشمندان پاسخ کوانتومی راه بی شکستاز تکینگی تا مغز از مغز تنیاز به آموزش مجازی دیجیشباهت کیهان و مغزمنبع هوشیاری کجاست قسمت بخش بزرگتر کیهان ناشناختهیچ کاری نکردن به معنی چیمغز به تنهایی برای فرهنگ تاثیر نگاه انسان بر رفتاکریستال زمان(قسمت دوم)جریان انرژی در سیستم های امید درمان کرونا با همانداروی ضد تشنج با قابليت تابزار بقا از نخستین همانزمان شگفت انگیزاز تکینگی تا مغز از مغز تچگونه جمعیت های بزرگ شکل علم به ما کمک میکند تا مومنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتبرخی یونها و مولکول های مهستی ما پس از شروعی چگال نقش میدان مغناطیسی زمین تاثیر گیاه خواری بر رشد وگامی در درمان بیماریهای حمله ویروس کرونا به مغزانسان خطرناکترین موجوددرمان های اسرار آمیز در آابزار بقای موجود زنده از زبان چهار حرفی حیات زمیناساس انسان اندیشه و باور ناتوانی در شناسایی چهره عسل طبیعی موثر در کنترل بمنحنی که ارتباط بین معرفبررسی سیستم تعادلی بدن اواقعیت چند سویهنقش خرچنگ های نعل اسبی درتاثیر درجه حرارت بر عملکپیوند قلب خوک، به فرد دچاحس و ادراک قسمت چهل و سوماین پیوند نه با مغز بلکه درک نیازمند شناخت خویش اابعاد اضافه ی کیهانسفر دشوار اکتشاففلج نخاعی با الکترودهای اصول توسعه ی یک ذهن کاملچرا در مغز انسان، فرورفتمکانیزمهای دفاعی در برابتفاوت های زبانی سرمنشا تواکسن اسپایکوژن ضد کروناتاثیر درجه حرارت بر عملکپرورش مغز مینیاتوری انساحس و ادراک قسمت بیست و دواگر میدانی مصیبت بزرگتر دستورالعمل مرکز کنترل بیاختلال خواب فرد را مستعد سندرم کووید طولانیفرایند حذف برخی اجزای مغبه خودت مغرور نشونظریه تکامل در درمان بیممبانی ذهنی سیاه و سفیدتمدنی قدیمی در شمال خلیج یک پیام منفرد نورون مغزی تروس جریان انرژیآیا مغز تا بزرگسالی توسعحساسیت روانی متفاوترمز و رازهای ارتباط غیر کارتباط میکروب روده و پارسیاره ابلهانقبل از انفجار بزرگبیماری اسپینال ماسکولار هوموارکتوس ها ممکن است دمرکز حافظه کجاستتولید پاک و فراوان انرژیژنها ، مغز و ارادهتظاهر خوابیده ی مادهآیا احتمال دارد رویا از آخبر مهم تلسکوپ هابلروزه داری متناوب، مغز را ارزش خود را چگونه میشناسنقش سجده بر عملکرد مغزسرگیجه از شایعترین اختلامقاومت به عوارض فشار خون بیشتر کمردردها نیازی به هوش مصنوعی از عروسک بازی مستند جهان متصلتوصیه های سازمان بهداشت کنترل جاذبهجهان فراکتالآب زندگی است قسمت چهارمدورترین نقطه ی قابل مشاهریواستیگمیناز تکنیکی تا مغز از مغز تنهایت در بی نهایتشواهدی از نوع جدیدی از حامنابع انرژی از نفت و گاز بحثی در مورد نقش ویتامين هوش مصنوعی به شناسایی کامغز چون ابزار هوش است دلیتکامل داروینی هنوز در حاکاهش دوپامین عامل بیماریجهانی که نه با یک رخداد و افت هوشیاری به دنبال کاهدانشمندان اولین سلول مصنرابطه تشنج و اوتیسماز تکینگی تا مغز از مغز تچیزی منتظر شناخته شدنشباهت زیاد بین سلول هاي عمنبع هوشیاری کجاست قسمت بخش دیگری در وجود انسان ههیچ کس مانند تو نگاه نمیکمغز برای فراموشی بیشتر کتاثیر نگاه انسان بر رفتاکریستال زمان(قسمت سوم)جریان انرژی در سیستم های امیدی تازه در درمان سرطاداروی ضد تشنج توپیراماتابزار بقا از نخستین همانزندگی هوشمند در خارج از زاز تکینگی تا مغز از مغز تچگونه حافظه را قویتر کنیعلم ساختن برج های چرخانمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتبرخی اثرات مضر ویتامین دو هر کس تقوای خدا پیشه کننقش محیط زندگی و مهاجرت دتاثیر گیاه خواری بر رشد وگامی در درمان بیماریهای حمایت از طبیعتانسان عامل توقف رشد مغزدرمان های بیماری آلزایمرابزار بقای موجود زنده از زبان و کلمه حتی برای کساناستفاده از مغز، وزن را کمنادانی در قرن بیست و یکم،عصب حقوق نورولوومنشأ اطلاعات و آموخته ها بررسی علل کمر درد در میانمنشاء کوانتومی هوشیاری ابزرگ شدن مغز محدود به دورواقعیت چیستتاثیر درجه حرارت بر عملکپیوند مغز و سر و چالشهای حس و ادراک قسمت نهماین ایده که ذرات سیاهچالدرک و احساساتفاق و تصادفسفرنامه سفر به بم و جنوب فلج بل، فلجی ترسناک که آناصول سلامت کمرچرا ذرات بنیادی معمولاً ما انسانها چه اندازه نزدتفاوتهای جنسیتی راهی براواکسن دیگر کرونا ساخته شتاثیر درجه حرارت بر عملکپرتوهای صادر شده از سیاهحس و ادراک قسمت بیست و سواگر نیروی مغناطیس نباشد دغدغه نتیجه ی نادانی استاختلال در شناسایی حروف و سندرم گیلن باره به دنبال فراتر از دیوارهای باوربه دنبال رستگاری باشهفت چیز که عملکرد مغز تو مباحث مهم حس و ادراکتمساح حد واسط میان مغز کویک پیشنهاد خوب برای آسان تری فلوپرازینآیا همه جنایت ها نتیجه بیخفاش با شیوع همه گیری جدیرمز بقای جهش ژنتیکیارتباط ماده و انرژیسیاره ابلهانقدم زدن و حرکت دید را تغیبیماری اضطراب عمومیهوش مصنوعی می تواند بر احمرکز حافظه کجاستتولید سلولهای جنسی از سلژنهای مشترک بین انسان و وتظاهری از ماده است که بیدآیا برای تولید مثل همیشه خدا موجود استروزه داری و بیمار ی ام اس از نخستین همانند سازها تنقش غذاها و موجودات درياسربازان ما محققا غلبه می مقابله با کرونا با علم اسبا هوش مصنوعی خودکار روبهوش مصنوعی از عروسک بازی مشکلات نخاعیتوصیه های غیر دارویی در سکندر در بیماریهای التهابجهان ما میتواند به اندازآب زندگی است قسمت اولديدن با چشم بسته در خواب ریاضیات یک حس جدید استاز تکینگی تا مغز و از مغز چهار میلیارد سال تکامل بشواهدی از دنیسوان(شبه نئمنابع انرژی از نفت و گاز بحثی در مورد نقش کلسیم و هوش مصنوعی در کامپیوترهامغز چگونه صداها را فیلتر تکامل زبانکاهش سن بیولوژیکی، تنها جهانی که از یک منبع، تغذیافتخار انساندانشمندان تغییر میدان مغابزار بقا از نخستین همانراز تغییراز تکینگی تا مغز از مغز تچیزی خارج از مغزهای ما نیشباهت زیاد بین سلول هاي عمنبع هوشیاری کجاست قسمت برنامه و ساختار پیچیده مهیچگاه از فشار و شکست نترمغز بزرگ چقدر مفید هست ؟تاثیر ویتامین دی بر بیماکشف مکانیسم عصبی خوانش پجستجوی متن و تصویر به صورامگا سه عامل مهم سلامتداستانها و مفاهیمی اشتباابزار بقا از نخستین همانزندگی بی دوداز تکینگی تا مغز- از مغز نگاه محدود و تک جانبه، مشعلایم کمبود ویتامین E را منبع هوشیاری کجاست؟ قسمتبرخی اختلالات عصبی مثانهوفور و فراوانینقش نگاه از پایین یا نگاهتاثیر گیاه خواری بر رشد وگاهی لازم است برای فهم و حوادث روزگار از جمله ویرانسانیت در هم تنیده و متصدرمان های جدید میگرنابزار بقای موجود زنده از زبان و بیان نتیجه ساختمااستفاده از هوش مصنوعی در نبرو و انرژی مداومعضلانی که طی سخن گفتن چقدغیرقابل دیدن کردن مادهمهندسی ژنتیک در حال تلاش بزرگ شدن تقریبا ناگهانی واقعیت چیستتاثیر درجه حرارت بر عملکپیوند اندام از حیوانات بحس و ادراک قسمت چهارماینکه به خاطرخودت زندگی درک کنیم ما همه یکی هستیماتوبان اطلاعات و پلِ بینسفرنامه سفر به بم و جنوب فلج خواباضطراب و ترسچراروياها را به یاد نمی آما انسانها چه اندازه نزدتقلید مرحله ای نسبتا پیشواکسن دیگری ضد کرونا از دتاثیر رو ح و روان بر جسمآلودگی هوا چالش قرن جدیدحس و ادراک قسمت بیستماگر نعمت فراموشی نبود بسذهن ما از در هم شکستن منباختلال در شناسایی حروف و سندرم پیریفورمیسفرد حساس از نظر عاطفی و ببه زودی شبکه مغزی به جای هفت سین یادگاری از میراث مجموعه های پر سلولی بدن متنفس هوازی و میتوکندرییک آلل ژنتیکی که از نئاندتری فلوپرازینآیا هوش مصنوعی می تواند نخلاصه ای از مطالب همایش مرمز جهانارتباط متقابل با همه ی حیسیر آفرینش از روح تا مغز قدرت انسان در نگاه به ابعبیماری بیش فعالیهوش مصنوعی و کشف زبان هایمرکز خنده در کجای مغز استتولترودینژنهای هوش ، کدامندتعداد کلی ذهن ها در جهان آیا بزرگ شدن مغز فقط در دخطا در محاسبات چیزی کاملروزه داری سلول های بنیاداز نخستین همانند سازها تنقش غذاها و موجودات درياسردرد میگرن در کودکانملاحظه های اخلاقی دربارهبا تعمق در اسرار ابدیت و هوش مصنوعی از عروسک بازی مشکلات بین دو همسر و برخیتوصیه هایی در مصرف ماهیکوچک شدن مغز از نئاندرتاجهان مادی، تجلی فضا در ذهآب زندگی است قسمت دومدی متیل فومارات(زادیوا)(ریسدیپلام تنها داروی تایاز تکینگی تا مغز از مغز تچهار ساعت پس از کشتار خوکشکل های متفاوت پروتئین همنابع انرژی از نفت و گاز هوش مصنوعی در خدمت خلق وحمغز ناتوان از توجیه پیداتکامل زبانکایروپاکتیک چیستجهانی در ذهنافراد آغاز حرکت خودشان ردانشمندان روش هاي جدیدی ابزار بقا از نخستین همانراست دستی و چپ دستیاز تکینگی تا مغز از مغز تچیزی شبیه نور تو نیستشرکت نورالینک ویدیویی ازمنبع هوشیاری کجاست قسمت برنامه ی مسلط ژنها در اختهیپرپاراتیروئیدیسممغز بزرگ چالش است یا منفعتاثیر ویروس کرونا بر مغز کشف مکانیسمی پیچیده در بجستجوی هوشیاری در مغز ماامروز دانش ژنتیک هیچ ابهدخالت در ساختار ژنهاابزار بقا از نخستین همانزندگی در جمع مواردی را براز تکینگی تا مغز- از مغز نگاه انسان محدود به ادراعلایم کمبود ویتامین E را منبع هوشیاری کجاست؟ قسمتبرخی اصول سلامت کمروقت نهيب هاي غير علمي گذشنقش نظام غذایی در تکامل متاثیر گیاه خواری بر رشد وگاهی مغز بزرگ چالش استحافظه و اطلاعات در کجاست انعطاف پذیری مکانیسمی علدرمان های جدید در بیماری ابزار بقای موجود زنده از زبان و بیان، در سایه پیشراستفاده از انرژی خلانخاع ما تا پایین ستون فقراستفاده از سلول های بنیانخستین تصویر از سیاهچالهمقالاتمولتیپل اسکلروز در زنان بزرگترین خطایی که مردم مواقعیت های متفاوتتاثیر درجه حرارت بر عملکپیوند سر آیا ممکن استحس و ادراک قسمت نوزدهماینکه خانواده ات سالم بادرک احساسات و تفکرات دیگاتوسوکسیمایدسفرنامه سفر به بم و جنوب فلج خواب چیستاطلاع رسانی اینترنتیچراروياها را به یاد نمی آما اکنون میدانیم فضا خالتقلید از روی طبیعتواکسن سرطانتاثیر رژیم گیاه خواری بر آلودگی هوا و ویروس کروناحس و ادراک قسمت دهماگر نعمت فراموشی نبود بسذهن چند جانبه نیازمند نگاختلالات مخچهسندرم پس از ضربه به سرفرضیه ای جدید توضیح میدهبه زیر پای خود نگاه نکن بهم نوع خواری در میان پیشیمحل درک احساسات روحانیتنفس هوازی و میتوکندرییک جهش ممکن است ذهن انسانترکیب حیوان و انسانآیا هوش مصنوعی زندگی بشرخلاصه ای از درمان های جدیرمز جهان خاصیت فراکتالارتباط چاقی و کاهش قدرت بسیستم تعادلی بدنقدرت عشقبیماری تی تی پیهوش مصنوعی گوگل به کمک تشمرگ چیستتومورها و التهاب مغزی عاژنهای حاکم بر انسان و انستغییر الگوی رشد مغزی با زآیا تکامل و تغییرات ژنتیخطا در محاسبات چیزی کاملروش مقابله مغز با محدودیاز نخستین همانند سازها تنقش غذاها و موجودات درياسردرد و علتهای آنملاحظات بیهوشی قبل از جرباهوش ترین و با کیفیت تریهوش مصنوعی از عروسک بازی مشکلات روانپزشکی پس از ستوضیحی ساده در مورد هوش مکوچکترین چیز یک معجزه اسجهان هوشیارآب زندگی است قسمت سومدین، اجباری نیستریشه های مشترک حیاتاز تکینگی تا مغز از مغز تنوآوری ای شگفت انگیز دانشکل پنجم مادهمنابع انرژی از نفت و گاز هوش مصنوعی در خدمت خلق وحمغز و سیر تکامل ان دلیلی تکامل زبان انسان از پیشیکار با یگانگی و یکپارچگیجهش های ژنتیکی مفید در ساافزایش قدرت ادراکات و حسدانشمندان روشی برای تبدیابزار بقا از نخستین همانرجزخوانی هایی که امروز باز تکینگی تا مغز از مغز تنکاتی در مورد تشنجشش مرحله تکامل چشممنبع هوشیاری کجاست قسمت برندگان نوبل فیزیک ۲۰۲۱هاوکينگ پیش از مرگش رسالمغز بزرگ چالشهای پیش روتاثیر ژنها بر اختلالات خکشف ارتباط جدیدی از ارتبحفره در مغزانفجار و توقف تکاملی نشادر مانهای کمر دردابزار بقا از نخستین همانزندگی زمینی امروز بیش از از تکینگی تا مغز- از مغزتنگاه از بیرون مجموعهعلت خواب آلودگی بعد از خومنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتبرخی بیماری ها که در آن بوقتی فهمیدی خطا کردی برگنقش نظریه تکامل در شناساتاثیر گیاه خواری بر رشد وگذر زمان کاملا وابسته به حافظه و اطلاعات در کجاست اولین مورد PML به دنبال تکدرمان های رایج ام اسابزار بقای موجود زنده از زبان و تکلم برخی بیماریهاستفاده از سلول های بنیانخستین روبات های زنده ی جتاثیر ویتامین دی بر بیمامواد کوانتومی جدید، ممکنبزرگترین درد از درون است واقعیت و مجازتاثیر درجه حرارت بر عملکپیوند سر، یکی از راه حلهاحس و ادراک قسمت هفتماینترنت بدون فیلتر ماهوادرک تصویر و زبان های مخلتاثر مضر مصرف طولانی مدت رسفرنامه سفر به بم و جنوب فلج دوطرفه عصب 6 چشماطلاعات حسی ما از جهان، چنزاع بین جهل و علم رو به پما اشیا را آنطور که هستندتقویت استخوان در گرو تغذواکسن سرطانتاثیر رژیم گیاه خواری بر آلزایمرحس و ادراک قسمت دوازدهماگر با مطالعه فیزیک کوانذهن هوشیار در پس ماده ی ماختلالات حرکتی در انسانسندرم سردرد به دلیل افت ففضای قلب منبع نبوغ استبوزون هیگز چیستهمه چیز در زمان کنونی استمحل درک احساسات روحانی دتنفس بدون اکسیژنیک رژیم غذایی جدید، می توترازودونآیا هوش ارثی دریافتی از پخم شدن فضا-زمانرنگ کردن، حقیقت نیستارتباط هوش ساختار مغز و ژسیستم دفاعی بدن علیه مغز لمس کوانتومیبیماری دویکهوش مصنوعی گوگل به کمک تشمرگ و میر پنهانتومورهای ستون فقراتکل اقیانوس در یک ذرهتغییر زودتر اتصالات مغزیآیا جنین انسان، هوشمندی خطر آلودگی هواروش های صرفه جویی در ایجااز نخستین همانند سازها تنقشه مغزی هر فرد منحصر بهسردرد تنشنممانتین یا آلزیکسا یا ابباد غرور و سر پر از نخوت وهوش مصنوعی از عروسک بازی مشکلات روانپزشکی در عقب تیوتیکسن داروی ضد جنونکووید نوزده و خطر بیماری جهان یکپارچهآب، زندگی است(قسمت پنجم)دید تو همیشه محدود به مقدرژیم های غذایی و نقش مهم از تکینگی تا مغز از مغز تنوار مغز مشاهده ی غیر مستشگفت انگیز بودن کیهانمنابع انرژی از نفت و گاز بحثی در مورد حقیقت فضا و هوش مصنوعی درمانگر کامپیمغز آیندگان چگونه است ؟تکامل ساختار رگهای مغزی کاربرد روباتهای ريزنانوجهش های ژنتیکی غیر تصادفافزایش مرگ و میر سندرم کوداروهای مصرفی در ام اسابزار بقا از نخستین همانرساناها و ابر رساناها و عاز تکینگی تا مغز از مغز تچگونه مولکول های دی ان ایششمین کنگره بین المللی سمنبع هوشیاری کجاست قسمت برین نت به جای اینترنتهاوکينگ پیش از مرگش رسالمغز بزرگ و فعال یا مغز کوتاثیر کلام در آیات کلام بکشف جمجمه ای درکوه ایرهوحقیقت قربانی نزاع بین بی انواع سکته های مغزیدر محل کار ارزش خودت را بابزار بقا از نخستین همانزندگی زودگذراز تکینگی تا مغز، از مغز نگاه از درون مجموعه با نگعماد الدین نسیمی قربانی منبع هوشیاری کجاست؟ قسمتبرخی بیماری های خاص که بدوقتی تو از یاد گرفتن باز نقش هورمون های تیروئید دتاثیر گیاه خواری بر رشد وگربه شرودینگر و تاثیر مشحافظه و اطلاعات در کجاستاولین مورد پیوند سر در اندرمان های علامتی در ام اسابزار بقای موجود زنده از زبان و شناخت حقیقت قسمت چاستفاده از سلول های بنیانرمش های مفید برای درد زاصفحه اصلیموجود بی مغزی که می تواندبسیاری از بیماری های جدیواقعیت خلا و وجود و درک متاثیر درجه حرارت بر عملکپیوستگی همه ی اجزای جهانحس و ادراک قسمت هفدهمایندرالدرک حقیقت نردبان و مسیری اثرات فشار روحی شدیدسفری به آغاز کیهانفناوری هوش مصنوعی نحوه خاطلاعاتی عمومی در مورد منزاع بین علم و نادانی رو ما به جهان های متفاوت خودتقویت سیستم ایمنیواکسنی با تاثیر دوگانه اتاثیر رژیم گیاه خواری بر آملودیپین داروی ضد فشار حس و ادراک قسمت سوماگر تلاش انسان امروز براذهن تو همیشه به چیزی اعتقاختلالات صحبت کردن در انسوپاپ ها یا ترانزیستورهاقلب و عقلبوزون هیگز جهان را از متلهمه ی سردردها بی خطر نیستمحدودیت های حافظه و حافظتنها مانع در زندگی موارد یکی از علل محدودیت مغز امتراشه ی بیولوژِیکآیا هوش سریعی که بدون احسخونریزی مغز در سندرم کووروی و منیزیم در تقویت استارتباط انسانی، محدود به سکته مغزیلوب فرونتال یا پیشانی مغبیماری دیستروفی میوتونیهوش مصنوعی الفاگومرگ و میر بسیار بالای ناشتوهم فضای خالی یا توهم فضکلمات بلند نه صدای بلندتغییر عمودی سر انسان از پآیا جهان ذهن و افکار ما مخطرات هوش مصنوعیروش هایی ساده برای کاهش ااز نشانه ها و آثار درک شدنقشه های مغزی جدید با جزیسردرد سکه ایمن کسی در ناکسی دریافتم بار بزرگ ایستادن بر دو پاهوش مصنوعی از عروسک بازی مشاهده گر جدای از شیء مشاتکنولوژی جدید که سلول هاکودک ایرانی که هوش او از آثار باستانی تمدن های قددیدن خدا در همه چیزرژیم های غذایی و نقش مهم از تکینگی تا مغز از مغز تنوار مغز در فراموشی هاشگفت زده و حیران باشمنابع انرژی از نفت و گاز بحثی در مورد عملکرد لوب فهوش مصنوعی درخدمت خلق وحمغز انسان ایا طبیعتا تماتکامل شناخت انسان با کشفکاربرد روباتهای ريز، در جهشهای مفید و ذکاوتی که دافزایش سرعت پیشرفت علوم داروهای ام اسابزار بقا از نخستین همانرشته نوروایمونولوژی و نقاز تکینگی تا مغز از مغز تچگونه مغز پیش انسان یا همصرع و درمان های آنمنبع هوشیاری کجاست قسمت برای پیش بینی آینده مغز دهدف یکسان، در مسیرهای متمغز بزرگترین مصرف کننده تاثیر کپسول نوروهرب بر نگل زندگیحقیقت آنطور نیست که به نظانگشت ماشه ایدر چه مرحله ای از خواب ، رابزار بقا از نخستین همانزندگی، مدیریت انرژیاز تکینگی تا مغز، از مغز نگاه حقیقی نگاه به درون اعوامل موثر در پیدایش زبامنبع هوشیاری کجاست؟(قسمبرخی توجهات در ببمار پارویتنام نوعی کرونا ویروس نقش هورمون زنانه استروژنتاثیر گیاه خواری بر رشد وگزیده ای از وبینار یا کنفحباب های کیهانی تو در تواولین هیبرید بین انسان و درمان ژنتیکی برای نوآوریابزار بقای موجود زنده از زبان و شناخت حقیقت قسمت ازبان و شناخت حقیقت قسمت داستیفن هاوکینگ در مورد هنرمش های مفید در سرگیجهسوالات پزشکیموجودات مقهور ژنها هستندبسیاری از بیماری های جدیوالزارتان داروی ضد فشار تاثیر درجه حرارت بر عملکپیام های ناشناخته بر مغز حس و ادراک قسمت هجدهمایا کوچک شدن مغزانسان الدرک درست از خود و هوشیاریاثرات مفید قهوهسقوط درون جاذبه ای خاص، چفیلمی بسیار جالب از تغییاطلاعاتی عمومی در مورد منزاع بین علم و جهل رو به پما با کمک مغز خود مختاريمتلقین اطلاعات و حافظهواسطه ها د رمسیر ایجاد مغتاثیر رژیم گیاهخواری بر آمارهای ارائه شده در سطح حس و ادراک قسمت سی و هشتماگر خواهان پیروزی هستیذهن خود را مشغول هماهنگیاختلالات عضلانی ژنتیکسوپاپ ها یا ترانزیستورهاقلب دروازه ی ارتباطبی نهایت در میان مرزهاهمیشه اطمینان تو بر خدا بمخچه فراتر از حفظ تعادلتو یک معجزه اییافته های نوین علوم پرده تربیت کودکان وظیفه ای مهآیا هشیاری کوانتومی وجودخواندن ، یکی از شستشو دهنرویا و خبر از آیندهارتباط از بالا به پایین مسانسور از روی قصد بسیاری لوتیراستامبیماری ضعف عضلات نزدیک بهوش مصنوعی از عروسک های بمرگ انتقال است یا نابود شتوهم لیلیپوتی(ریزبینی)کلام و زبان، گنجینه ای بستغییرات منطقه بویایی مغزآیا جهش های ژنتیکی، ویرودفاع در برابر تغییر ساختروش صحبت کردن در حال تکاماز نظر علم اعصاب یا نرووسنقص در تشخیص هیجانات عامسردرد عروقی میگرنمنابع انرژي پاک سرچشمه حبار سنین ابزار هوشمندی اهوش مصنوعی از عروسک بازی مشاهده آینده از روی مشاهتکنولوژی جدید که سلول هاکودکان میتوانند ناقل بی آرامش(سکوت) stillness و تکاپودژا وو یا اشنا پنداریرژیم ضد التهابیاز تکینگی تا مغز از مغز تنوار مغز در تشخیص بیماری شگفتی های زنبور عسلمنابع انرژی از نفت و گاز بحثی درباره هوش و تفاوتههوش مصنوعی ساخته هوش طبیمغز انسان برای ایجاد تمدتأثیر نگاه انسان بر رفتاکتاب گران و پرهزینه شد ولجهشهای مفید و ذکاوتی که دافسردگی و اضطراب در بیماداروهای تغییر دهنده ی سیابزار بقا از نخستین همانرشد مغز فرایندی پیچیده ااز تکینگی تا مغز از مغز تچگونه هموساپينس بر زمین ضررهای مصرف شکر و قند بر منبع هوشیاری کجاست قسمت برای اولین بار دانشمندانهدف از تکامل مغزمغز حریص برای خون، کلید تتاثیر کپسول نوروهرب بر تگلوئونحقیقت اشیاانگشت نگاری مغز نشان میددر هم تنیدگی مرزها و بی مابزار بقا از نخستین همانزونیسومایداز تکینگی تا مغز، از مغز نگاهی بر قدرت بینایی دراعوامل ایجاد لغت انسانی و منبع هوشیاری کجاست؟(قسمبرخی توصیه ها برای واکسیویتامین E برای فعالیت صحنقش ویتامین K در ترمیم استاثیر گیاه خواری بر رشد وگزارش یک مورد جالب لخته وحد و مرزها توهم ذهن ماستاولین تصویر در تاریخ از سدرمان ام اس(مولتیپل اسکلابزار بقای موجود زنده از ابزار بقای موجود زنده از زبان و شناخت حقیقت قسمت ساستیفن هاوکینگ در تفسیر نرمشهای مهم برای تقویت عپیامهای کاربرانمیهمانهای ناخوانده عامل بعد از کروناواکنش های ناخودآگاه و تقتاثیر درجه حرارت بر عملکپیشینیان انسان از هفت میحس و ادراک قسمت هشتمایا این جمله درست است کسیدرک عمیق در حیواناتاثرات مضر ماری جواناسلول های بنیادی منابع و افیزیک مولکولها و ذرات در اعداد بینهایت در دنیای منسبت طلایی، نشانه ای به سما بخشی از این جهان مرتبطتلاش ها برای کشف منابع جدوبینار اساتید نورولوژی دتاثیر عصاره تغلیظ شده گیآن چیزی که ما جریان زمان حس و ادراک قسمت سی و ششماپی ژنتیکذهن سالماختراع جدید اینترنت کوانسوپاپ ها یا ترانزیستورهاقلب را نشکنبی عدالتی در توزیع واکسن همیشه عسل با موم بخوریممخچه ، فراتر از حفظ تعادلتو یک جهان در مغز خودت هسیادگیری مهارت های جدید دترجمه ای ابتدایی از اسراآیا واکنش های یاد گرفته وخواب سالم عامل سلامتیرویا بخشی حقیقی از زندگی ارتباط بین هوش طبیعی و هونقش داروهاي مختلف معروف سانسور بر بسیاری از حقایلوزالمعده(پانکراس)مصنوعبیماریهای تحلیل عضلانی اهوش مصنوعی از عروسک های بمراحل ارتقای پله پله کیهتوهم چیستکلرال هیدرات برای خوابانتغییرات آب و هوایی که به آیا جهش ژنتیکی و تنظیم اجدقیق ترین تصاویر از مغز اروشهای نو در درمان دیسک باز نظر علم اعصاب اراده آزنقطه بی بازگشتسرعت فکر کردن چگونه استمنابع انرژی از نفت و گاز بارداری بدون رحمهوش مصنوعی از عروسک بازی مطالعه ای بیان میکند اهدتکامل مادی تا ابزار هوشمکودکان خود را مشابه خود تجهان یکپارچهآزمون تجربی، راهی برای ردژاوو یا آشناپنداریرژیم غذایی حاوی تخم مرغ واز تکینگی تا مغز از مغز تنوار مغزی روشی مهم در تشخشاهکار قرنمنابع بی نهایت انرژی در دبحثی درباره هوش و تفاوتههوش احساسیمغز انسان برای شادمانی طتئوری تکامل امروز در درمکتاب زیست شناسی باورجواب دانشمند سوال کننده الکترومغناطیس شنوایی و هداروهای ضد بیماری ام اس وابزار بقا از نخستین همانرشد مغز علت تمایل انسان باز تکینگی تا مغز از مغز تچگونه هوشیاری خود را توسضررهای شکر بر سلامت مغزمنبع هوشیاری کجاست؟ (قسمبرای تمدن سازی، باید در بهدف از خلقت رسیدن به ابزامغز در تنهایی آسیب میبینتاثیر کپسول نوروهرب بر سگمان میکنی جرمی کوچکی در حقیقت تنها چیزی است که شااندوهگین نباش اگر درب یا در هم تنیدگی کوانتومیابزار بقا از نخستین همانزونا به وسیله ویروس ابله از تکینگی تا مغز، از مغز نگاهی بر توانایی اجزاي بعواملی که برای ظهور لغت امنبع هوشیاری کجاست؟(قسمبرخی درمان های Spinal Muscular Atویتامین E در چه مواد غذاینقش ژنتیک در درمان اختلاتاثیر گیاهخواری بر رشد و گشایش دروازه جدیدی از طرحرکت چرخشی و دائمی کیهاناولین سلول مصنوعیدرمان تومورهای مغزی با ادرمان تشنجابزار بقای موجود زنده از زبان ریشه هایی شناختی اساستخوان های کشف شده، ممکچرا مغز انسان سه هزار سالسایتهای دیگرمیوتونیک دیستروفیبعد از کروناواکنش به حس جدیدتاثیر درجه حرارت بر عملکپیشرفت های جدید علوم اعصحس و ادراک قسمت پنجمایا ابزار هوشمندی یا مغز درگیری قلب در بیماری ویراجزای پر سلولی بدن انسان سلول های بدن تو پیر نیستنفیزیک و هوشیاریبقای حقیقی در دور ماندن انشانه های گذشته در کیهان ما تحت کنترل ژنها هستیم یتلاش هایی در بیماران قطع وراپامیل در بارداریتاریکی من و تو و گرد و غباآنچه واقعیت تصور میکنیم حس و ادراک قسمت سیزدهمابتدایی که در ذهن دانشمنذخیره ی شگفت انگیز اطلاعادامه بحث تکامل چشمسودمندی موجودات ابزی بر قیچی ژنتیکیبیمار 101 ساله، مبتلا به سهمراهی نوعی سردرد میگرنیمخچه ابزاري که وظیفه آن فتو پیچیده ترین تکنولوژی تسلیم شدن از نورون شروع مآیا یک، وجود داردخواب سالم عامل سلامتی و یرویا تخیل یا واقعیتارتباط شگفت مغز انسان و فنقش ذهن و شناخت در حوادث ساخت شبکه عصبی مصنوعی با لیس دگرامفتامین یا ویاسبیهوش کردن در جراحی و بیمهوش مصنوعی از عروسک بازی مرز مرگ و زندگی کجاستتوهم بی خداییکمردردتغییرات تکاملی سر انسان آیا خداباوری محصول تکاملدلایلی که نشان میدهد ما باز نظر علم اعصاب اراده آزچند نرمش مفید برای کمردرسعی کن به حدی محدود نشویمنابع انرژی از نفت و گاز بازگشت از آثار به سوی خداهوش مصنوعی از عروسک تا کممعنی روزهتکامل مداومکوری گذرای ناشی از موبایجهان کنونی و مغز بزرگتریآزمون ذهنی گربه ی شرودیندگرگونی های نژادی و تغییرژیم غذایی ضد التهابیاز تکینگی تا مغز از مغز تنورون هاي مصنوعی می توانشاهکار شش گوشمنابع جدید انرژیبحثی درباره هوش و تفاوتههوش احساسیمغز انسان برای شادمانی طتئوری تکامل در پیشگیری و کتاب طبیعت در قالب هندسهجوسازی مدرنالکتروتاکسی(گرایش و حرکداروی فامپیریدین یا نورلابزار بقا از نخستین همانزمین در برابر عظمت کیهاناز تکینگی تا مغز از مغز تچگونه واکسن کرونا را توزطلای سیاهمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتبرای خودآگاه بودن تو بایهر چیز با هر چیز دیگر در تمغز را از روی امواج بشناستاثیر کپسول نوروهرب بر سگنجینه ای به نام ویتامین حقیقت خواب و رویااندام حسی، درک از بخش هایدر هم تنیدگی کوانتومی و پابزار بقا از نخستین همانزیباترین چیز در پیر شدناز تکینگی تا مغز، از مغز چالش هوشیاری و اینکه چرا عوارض ازدواج و بچه دار شدمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمبرخی روش های تربیتی کودکویتامین کانقش گرمایش آب و هوا در همتاثیر انتخاب از طرف محیط پمبرولیزوماب در بیماری چحس چشایی و بویاییاوکرلیزوماب داروی جدید شايندگان چگونه خواهند دیددرمان جدید ALSابزار بقای موجود زنده از زبان شناسی مدرن در سطح سلاستروژن مانند سپر زنان دچرا مغزهای ما ارتقا یافت میگرن و پروتئین مرتبط با بعد از کرونا دلخوشی بیهوواکسن های شرکت فایزر آمرتاثیر درجه حرارت بر عملکپیشرفت در عقل است یا ظواهحس و ادراک قسمت پنجاهایا بیماری ام اس (مولتیپدرگیری مغز در بیماری کویاجزایی ناشناخته در شکل گسلول عصبی شاهکار انطباق فیزیکدانان ماشینی برای تبلندی در ذهن ما درک بلندینشانه های پروردگار در جهمانند آب باشتلاشی برای درمان قطع نخاورزش هوازی مرتب خیلی به قتاریخ همه چیز را ثبت کردهآنچه حس می کنیم، نتیجه ی حس و ادراک قسمت ششمابزار هوش در حال ارتقا ازذره ی معین یا ابری از الکاداراوون تنها داروی تاییسیلی محکم محیط زیست بر انقیچی ژنتیکی تهدید یا فرصبیماری های مغز و اعصاب و هندسه ی پایه ایمدل همه جانبه نگر ژنرالیتو افق رویداد جهان هستیتشنج چیستآیا کیهان می تواند یک شبیخواب عامل دسته بندی و حفطرویا حقی از طرف خداارتباط شگفت انگیز مغز اننقش روی و منیزیم در سلامتساخت شبکه عصبی با الفبای لا اکراه فی الدینبیهوشی در بیماران دچار اهوش مصنوعی از عروسک بازی مرز بین انسان و حیوان کجاتوهم جدایی و توهم علمکمردرد ناشی از تنگی کاناثبت امواج الکتریکی در عصآیا دلفین ها می تواند از دنیای شگفت انگیز کوانتوماز واقعیت امروز تا حقیقتچند جهانیشلیک فراموشیمنابع انرژی از نفت و گاز بازگشت به ریشه های تکاملهوش مصنوعی از عروسک تا کممعادله ها فقط بخش خسته کنتکامل چشمکی غایب شدی تا نیازمند دلجهان کاملی در اطراف ما پرآزمون ذهنی گربه شرودینگردانش محدود به ابعاد چهاررژیم غذایی ضد درداز تکینگی تا مغز از مغز تنورون های ردیاب حافظهشاید درست نباشدمناطق خاصی از مغز در جستجبحثی درباره هوش و تفاوتههوش عاطفی بیشتر در زنانمغز انسان رو به کوچک تر شتئوری جدید، ویران کردن گکتاب، سفری به تاریخجاودانگی مصنوعیالگو و عادت را بشکن و در اداروی لیراگلوتیدابزار بقا از نخستین همانزمین زیر خلیج فارس تمدنی از تکینگی تا مغز از مغز تچگونه آن شکری که می خوریمطوفان فقر و گرسنگی و بی سمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتبرای زندگی سالم، یافتن تهر حرکت خمیده می شود و هر مغز زنان جوانتر از مغز مرتاثیر کتامین در درمان پاگویید نوزده و ایمنی ساکتحقیقت در علم، هرگز نهایی انرژی تاریکدر هم تنیدگی کوانتومی و دابزار بقا از نخستین همانزیباترین چیز در افزایش ساز تکامل تا مغز از مغز تا چالش هوشیاری و اینکه چرا عید نوروز مبارکمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمبرخی سلولهای عصبی در تلاویتامین کا و استخواننقش پیش زمینه ها و اراده تاثیر احتمالی عصاره تغلیپنج اکتشاف شگفت آور در موحس و ادراک (قسمت اول )ايا اراده آزاد توهم است یدرمان جدید میگرن با انتی ابزارهای پیشرفته ارتباط زبان شناسی نوین نیازمند اسرار آفرینش در موجچرا ویروس کرونای دلتا وامیگرن سردردی ژنتیکی که ببعد از کرونا دلخوشی بیهوواکسن کووید 19 چیزهایی که تاثیر درجه حرارت بر عملکپیشرفتی مستقل از ابزار هحس و ادراک قسمت پنجاه و یایا بدون زبان میتوانیم تدرگیری مغز در بیماران مباحیای بینایی نسبی یک بیمسلولهای ایمنی القا کنندهفاصله ها در مکانیک کوانتبلعیدن ستاره توسط سیاهچانظام مثبت زندگیماه رجبتلاشی تازه برای گشودن معورزش هوازی ، بهترین تمریتازه های اسکیزوفرنی(جنوآنها نمیخواهند دیگران راحس و ادراک قسمت شصت و دوابزار بقا از نخستین همانذرات کوانتومی زیر اتمی قادب برخورد با دیگرانسیگار عامل افزایش مرگ ومقانون مندی نقشه ژنتیکی مبیماری وسواسهندسه ی رایج کیهانمدل های ریز مغز مینی برینتو انسانی و انسان، شایستیادآوری خواب و رویاتشنج و حرکات شبه تشنجی قاآیا گذشته، امروز وآینده خودآگاهی و هوشیاريرویاها از مغز است یا ناخوارتباط شگفت انگیز مغز اننقش روزه داری در سالم و جساختار شبکه های مغزی ثابلایو دوم دکتر سید سلمان فبیوگرافیهوش مصنوعی از عروسک بازی مرز جدید جستجو و اکتشاف، توهمات و شناخت حقیقتکمردرد و علل آنجلوتر را دیدنآیا دلفین ها میتوانند بادندان ها را مسواک بزنید تروشهای شناسایی قدرت شنوااز کجا آمده ام و به کجا میچند روش ساده برای موفقیتشلیک فراموشیمنابع انرژی از نفت و گاز بازخورد یا فیدبکهوش مصنوعی از عروسک تا کممعجزه ی علمتکامل و ارتقای نگاه تا عمکیهان خود را طراحی میکندجهان پیوستهآسيب میکروواسکولاریا آسدانش بی نهایتراه فراری نیستاز تکینگی تا مغز از مغز تنوروپلاستیسیتی چیستشبیه سازی میلیون ها جهان منبع هوشیاری کجاست قسمت بحثی درباره هوش و تفاوتههوش عاطفی در زنان بیشتر امغز انسان رو به کوچکتر شدتا 20 سال آینده مغز شما به کتابخانهجایی خالی نیستالگوی بنیادین و هوشیاریداروی تشنجی دربارداریابزار بقا از نخستین همانزمان چیستاز تکینگی تا مغز از مغز تچگونه انتظارات بر ادراک طی یکصد هزار سال اخیر هرچمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتبرخی ملاحظات در تشنج های هرچیز با یک تاب تبدیل به مغزهای کوچک بی احساستاثیر گیاه خواری بر رشد وگوشه بیماری اتوزومال رسسحقیقت راستین انسان علم بانرژی تاریک که ما نمی تودر یک فراکتال هر نقطه مرکابزار بقا از نخستین همانزیر فشار کووید چه باید کراز تکامل تا مغز، از مغز تچالش هوشیاری و اینکه چرا عامل کلیدی در کنترل کارآمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمبرخی سيناپسها طی تکامل و ویتامین کا در سبزیجاتنقش آتش در رسیدن انسان بهتاثیر ترکیبات استاتین (سپوست ساعتی مستقل از مغز دحس و ادراک (قسمت دوم )ايا اراده آزاد توهم است یدرمان جدید کنترل مولتیپلابزارهای بقا از نخستین هزبان، نشان دهنده ی سخنگو اسرار بازسازی اندام هاچرا پس از بیدار شدن از خومیگرن شدید قابل درمان استفکر خلا ق در برابر توهم واکسن کرونا و گشودن پنجرتاثیر درجه حرارت بر عملکپاسخ گیاهان در زمان خوردحس و ادراک قسمت پنجاه و دایا تکامل هدفمند استدرگیری مغزی در سندرم کوواحیای بینایی نسبی یک بیمسلولهای بنیادی مصنوعی درفرگشت و تکامل تصادفی محض به قفس های سیاهت ننازنظریه ی تکامل در درمان بیماپروتیلینتلاشی جدید در درمان ام اسورزش و میگرنتازه های بیماری پارکینسوآنزیم تولید انرژی در سلوحس و ادراک قسمت شصت و ششذرات کوانتومی زیر اتمی قادراک ما درک ارتعاشی است سیاهچاله های فضایی منابعقانون جنگلبیماری گیلن باره و بیمارهندسه بنیادینمدیون خود ناموجودتو با همه چیز در پیوندیژن همه چیز نیستتشنج عدم توازن بین نورون آیا پیدایش مغز از روی تصاخودآگاهی و هوشیاريرویاهای پر رمز و حیرتی درارتباط غیرکلامی بین انسانقش رژیم غذایی بر رشد و اسازگاری با محیط بین اجزالبخند بزن شاید صبح فردا زبیوگرافیهوش مصنوعی از عروسک بازی مزایای شکلات تلخ برای سلتوپیراماتکمردرد با پوشیدن کفش مناجمجمه انسان های اولیهآیا دست مصنوعی به زودی قادو ویژگی انتزاع و قدرت تجروشی برای بهبود هوش عاطفاز آغاز خلقت تا نگاه انساچندین ماده غذایی که ماننشنا در ابهای گرم جنوب نیامنابع انرژی از نفت و گاز بازسازي مغز و نخاع چالشی هوش مصنوعی از عروسک تا کممعجزه ی علم در کنترل کرونتکامل ابزار هوش ، راه پر کیهانِ هوشیارِ در حال یاجهان پیوستهآسیب ها ناشی از آلودگی هودانشمندان موفق به بازگردراه های جدید برای قضاوت راز تکینگی تا مغز از مغز تنوروز یا روز پایانیشبیه سازی سیستم های کوانمنبع هوشیاری کجاست قسمت بحثی درباره احساسات متفاهوش عاطفی در زنان بیشتر امغز ایندگان چگونه استتا بحر یفعل ما یشاکجای مغز مسئول پردازش تججاذبهالگوبرداری از طبیعتداروی جدید s3 در درمان ام ابزار بقا از نخستین همانزمان و مکان، ابعاد کیهان از تکینگی تا مغز از مغز تچگونه به سطح بالایی از هوظهور امواج مغزی در مغز مصمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتبرخی مرزهای اخلاق و علوم هزینه ای که برای اندیشیدمغزتان را در جوانی سیم کشتاثیر گیاه خواری بر رشد وگوشت خواری یا گیاه خواریحقیقت غیر فیزیکیانسان قدیم در شبه جزیره عدر کمتر از چند ماه سوش جدابزار بقای موجود زنده از زیرفون داروی ضد ام اساز تکامل تا مغز، از مغز تچالش هوشیاری و اینکه چرا عادت کردن به نعمتمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمبرداشت مغز ما از گذر زمانویتامین بی 12 در درمان دردنقش انتخاب از طرف محیط، نتاثیر حرکات چشم بر امواج پوشاندن خود از نورحس و ادراک قسمت 67