دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


کانال تلگرام دکتر فاطمی

آدرس مطب دکتر سلمان فاطم

آدرس دکتر زهره ابوطالبی

ابزار بقای موجود زنده از نخستین هماند سازها تا مغز، از مغز تا کرونا قسمت چهارم

ابزار بقای موجود زنده از نخستین همانند سازها تا مغز، از مغز تا ابزارهای دفاعی ویروس کرونا(قسمت چهارم)
در قسمت های قبلی، فرایندهای پیچیده ویروس ها و سیستم ایمنی، در نزاع با هم بیان شد. در این قسمت، به یکی از خطرناکترین ویروس ها در عصر حاضر یعنی ویروس کرونا می پردازیم. شناخت چرخه زندگی این ویروس میتواند به کنترل اپیدمی این بیماری کمک کند.

همانطور که در فرایندهای بیماری زایی ویروس ها بیان شد، یک ویروس از همان ابتدای وجود تا بیماری زایی، از پیچیده ترین روش ها برای بقا و انتقال ژن خود استفاده می کند. علاوه بر فرایندهای پیچیده ای که در قسمتهای قبلی بیان شد، ویروس کرونا، دارای ساختار ژنومی بسیار بزرگ به صورت آر ان ای مثبت است. مثبت بودن این ژنوم بزرگ، سبب میشود ویروس بتواند مستقیما و بدون تبدیل شدن به ساختار ژنومی حدواسط دیگر، فقط با استفاده از سیستم پروتئین سازی میزبان بتواند زنده بماند و تکثیر کند.

بزرگ بودن ساختار ژنومی، دست ویروس را در تولید پروتئین های فراوانی- که دارای قدرت تسلط زیاد بر سلول میزبان است- باز میکند و نیز این بزرگ بودن، سبب میشود قدرت بازسازی و تغییر شکل ساختار ژنومی بیشتر گردد.

تمایل ژن های خودخواه برای بقا، این بار در شکل قدرتمند جدید، جلوه گری م یکند که واقعا خطری جدی برای نسل بشری است.

در این جدال نو، باید بسیار هوشیار و آگاه بود و هر غفلت در چرخه انتقال ویروس و روش های انتقال آن، می تواند فاجعه ای را رقم بزند. بزرگ بودن ژنوم این ویروس و میان بر زدن روش های تولید پروتئین با دارا بودن آر ان ای مثبت و قدرت ژنوم آن برای بازسازی و تغییر شکل، تولید واکسن و درمان را در برابر این ویروس بسیار دشوار میکند.
جدالی پویا که با یک واکسن یا دارو متوقف نمی شود و این پیچیدگی، نیازمند هوشیاری بسیار است.
دست انسان امروز در مواجهه با این خطرات، بسته نیست:
--روش های گوناگون و نوین قرنطینه که در عین قرنطینه، باعث کم شدن آموزش ها و تحصیل و تدریس و خدمات پزشکی و بانکداری و .... نشود و با استفاده از هوش مصنوعی و اینترنت قدرتمند امروز، انجام می شود و گاهی ثمر بخشی آن، به دلیل امکان انتقال بسیار قدرتمند مقاله و یا روش های نوین کلییپ سازی و صوت، شاید بیشتر از روش های سنتی هم باشد!

--استریل سازی نوین محیط زندگی که خیلی از آنها را میتوان با استفاده از هوش مصنوعی انجام داد(مانند روبات هایی که در چین با استفاده از الکل، شهرها را استریل میکنند)

-- روش های جدید بیوتکنولوژی و مهندسی ژنتیک در اختیار بشر امروز هست. این روش ها فقط محدود به تولید واکسن و یا درمان نیست. این درمان ها و واکسن ها به سرعت، در برابر قدرت تغییر شکل دادن ویروسهای مقاوم جدید، از رده خارج میشوند. تولید آنتی بادی های منوکلونال مانند تاسیلیزوماب از روش هایی بسیار نویی است که ممکن است در درمان این بیماری کمک کند ولی پویا بودن تغییرات ژنتیکی ویروس و بزرگ بودن این ساختار- که دست ویروس را برای بازسازی می گشاید- می تواند تاثیر این آنتی بادی های دارای ساختمان ثابت را کاهش دهد.

بلکه روش های نوی بیوتکنولوژی و مهندسی ژنتیک، میتواند بسیار فراتر از اینها باشد. استفاده از روش های فریب عامل بیماری زا از طریق تولید پروتئین هایی شبیه گیرنده ویروس و به دام انداختن ژنوم ویروس، و یا استفاده از ویروس های دیگری که برای بدن انسان بیماری زا نیستند ولی می توانند در فرایندی پویا در نوعی همزیستی با انسان، با ویروس کرونا ادغام شوند و آن را بکشند یا حداقل قدرت بیماری زایی آن را کم کنند

یا استفاده از سلول های مصنوعی دست ساز انسان- که بتواند آنتی بادی های منوکلونال را از شکل استاتیک به شکلی پویا مطابق با ژنوم در حال تغییر ویروس، متحول کند و یا تغییر در سیستم ایمنی انسان و تقویت آن؛ به گونه ای- که خود سیستم ایمنی بدن به مقابله با تکاپوی فعال و پویا با ویروس برخیزد- میتواند بسیار سودمند باشد.
مقاله ای چینی در مورد فرایندهای خاص و پیچیده ویروس کرونا که سال گذشته در چین نوشته شد و در مورد بیماری امروز هشدارداده است. (با تشکر فراوان از سرکار خانم دکتر مریم سبحانی به دلیل معرفی این مقاله بسیار خوب.)
خلاصه: طی دو دهه گذشته سه کرونا ویروس حیوانی باعث سه بیماری با شیوع وسیع شد
severe acute respiratory syndrome(SARS)
Middle east respiratory syndrome(MERS)
Swine acute diarrhrea syndrome (SADS)
سارس و مرس در سال های 2003 و 2012 آمدند و باعث پاندمی جهانی شدند و سادس در گروه های پرورش خوک دیده شد.
همه این ویروس ها مشخصات یکسانی دارند:
به سرعت به انسان منتقل می شوند و بیماری زایی زیادی دارند.
عوامل آن از خفاش منتقل میشود بنابراین خیلی احتمال دارد بیماری ای شبیه سارس یا مرس، شیوع وسیعی با منشا خفاش داشته باشد و خیلی احتمال دارد به دلیل عادت های خاص غذایی، چنین بیماری ای در چین شیوع وسیع پیدا کند. بنابراین بررسی کروناویروس های خفاش یک موضوع بسیار حساس و حیاتی است و باید به علایم هشدار دهنده توجه شود تا اثرات احتمالی اپیدمی وسیع این بیماری کاهش یابد.

هدف از مطالعه، شناخت توزیع ویروس، میزبان های آن و توزیع جغرافیایی کرونا ویروس های خفاش در چین ونهایتا بررسی حسایت های ویروس و انتقال بین گونه ای آن است.

معرفی: پانزده سال بعد از اولین کرونا ویروس بسیار بیماری زا- که باعث اپیدمی سارس شد- یک سندرم شدید اسهالی باعث اپیدمی در خوک شد. هر دو اپیدمی در چین شروع شد ومنشا آن کروناویروس های خفاش بود.
این سبب میشود، بسیار ضروری باشد کروناویروس ها در چین مورد بررسی قرار بگیرند تا از اپیدمی بعدی شدید در چین جلوگیری شود در این مطالعه ما اطلاعات به دست آمده از اپیدمیولوژی کروناویروس خفاش را در چین بررسی می کنیم.
کرونا ویروس جزو زیر مجموعه ارتوکرونا ویریده هستند. اجزای این ویروس به صورت یک بسته دارای ژنوم آن آر ان ای تک رشته ای مثبت است و اندازه آن 27-32 کیلو باز است و یکی از بزرگترین ژنوم های ویروسی است.
به طور معمول دوسوم ژنوم آن، دو پلی پروتئین
در هم فرو رفته را به نامهای
orf- 1a
, ORF-1b)
تولید میکند و این پلی پپتیدها می توانند به پلیمراز ویروسی و دیگر پروتئین های غیر ساختاری تبدیل شوند.

یک سوم دیگر ژنوم در تولید پروتئین های ساختاری، نقش دارد. در مقایسه با دیگر ویروس ها، آر ان ای بسیار بزرگ این ویروس باعث افزایش قدرت تمایز این ویروس ها میشود، زیرا ژنوم بزرگ میتواند دارای ژنهای متنوعی باشد و آنزیم های پردازش کننده آر ان ای را تولید کند.
بزرگی ژنوم همچنین سبب تسهیل در به دست آوردن ژنهایی میشود که پروتئین های حاشیه ای ویروس را تولید می کنند. در نتیجه تغییرات ژنوم- که با بازسازی، تبادلات ژنتیکی و القا یا زدودن ژن ایجاد میشود- در کرونا ویروس ها شایع است.

زیرشاخه های کرونا ویروس ها در نتیجه به کار بردن روشهای جدید سکانس کردن ژنوم شناسایی میشود و گونه های جدید کرونا ویروس، امروز با استفاده از این روش ها قابل شناسایی است. انواع مختلف این ویروس میتواند در پستانداران و پرندگان وجود داشته باشد.

خفاش ها قدرت پرواز بالایی دارند و می توانند بیشتر از پستانداران روی زمین دست به مهاجرت بزنند، خفاش ها پنجمین پستانداران شایع در همه جای زمین هستند.
خفاش ها می توانند حامل تعداد زیادی از ویروس ها باشند. دسته های مختلف ویروس می توانند در خفاش یافت شوند. خفاش ها به عنوان میزبان اصلی کروناویروس ها در نظر گرفته می شوند. ژنوم کرونا ویروس سارس، حدود ده درصد ژنوم خفاش را به خود اختصاص میدهد و این ویروس ها می توانند از گیرنده ACE2 استفاده کنند.

در فرهنگ غذایی چین این تصور وجود دارد که خوردن حیوان خام، مفیدتراز خوردن حیوان پخته است و این میتواند به ایجاد اپیدمی در چین کمک کند. این احتمال وجود دارد که چین محل اصلی سومین اپیدمی وسیع برای بیماری ناشی از کرونا ویروس باشد مطالعات نشان می دهد کروناویروس های متعددی می توانند به گیرنده ACE2 انسان بچسبند و باعث بیماری شدید تنفسی و قلبی شوند.

پیش بینی اپیدمی بعدی با کرونا ویروسها برای انجام این پیش بینی ما فاکتورهای اصلی را که ممکن است باعث این اپیدمی شود- بررسی کردیم.
اول: خفاش ها که میزبان بخش وسیع و متنوعی از کرونا ویرس ها هستند.
دوم: می دانیم ژنوم کرونا ویروس دائما میتواند خود را بازسازی کند و یک گنجینه بزرگ ژنومی میتواند این فرایند را در این ویروس تسهیل کند.
سوم: گونه های زیادی از خفاشها در نزدیک انسان زندگی میکنند
چهارم: ویروس های بیماری زا و قابل انتقال هستند.

مطالعات ژنتیکی دقیق، نشان دهنده تفاوت های وسیع ساختار ژنومی در ویروس کرونا است و این ویروس در میان گونه های مختلف خفاش دیده میشود و این، نشان دهده قدرت انتقال ویروس در میان انواع مختلف خفاش است
پنجم: همزیستی کرونا ویروس و دیگر ویروس ها در خفاش ها
برخی از این همزیستی ها سبب ادغام ژنوم ویروس ها با هم می شود و گاهی این ادغام، نقش بازدارنده در اپیدمی های بعدی دارد و گاهی برعکس می تواند با بازسازی ساختار ژنومی ویروس، باعث افزایش قدرت بیماری زایی آن شود.
مشخص نیست چرا خفاش ها با اینکه ناقل بیماری هستند علایم بیماری را نشان نمیدهند برخی بررسی ها نشانی می دهد اینترفرون آلفا ممکن است باعث عدم ابتلای خفاش ها به این بیماری شود.
https://www.mdpi.com/1999-4915/11/3/210/htm


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، روبروی داروخانه سپاهان ، مجتمع اطبا ، طبقه اول
تلفن : 32223328 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
هوش مصنوعی از عروسک تا کمکاهش التهاب ناشی از بیمابیماری بیش فعالیتولترودینإِلَهِي هَبْ لِي كَمَالَزندگی زمینی امروز بیش از فاصله ها در مکانیک کوانتتعداد کلی ذهن ها در جهان علت خواب آلودگی بعد از خوخطا در محاسبات چیزی کاملنیکولا تسلاماه رجبروزه داری سلول های بنیاداز نخستین همانند سازها تهوش، ژنتیکی است یا محیطیکریستال زمان(قسمت اولبا تعمق در اسرار ابدیت و توصیه هایی در مصرف ماهیامید نیکو داشته باش تا آنزبان و تکلم برخی بیماریهقانون مندی نقشه ژنتیکی مجهان مادی، تجلی فضا در ذهمقالاتدی متیل فومارات(زادیوا)(چگونه جمعیت های بزرگ شکل مدل های ریز مغز مینی بریناز تکینگی تا مغز از مغز تهستي مادي ای که ما کوچکترگالکانزوماب، دارویی جدیتکامل زبانانسان جدید از چه زمانی پاسفرنامه سفر به بم و جنوب جهانی در ذهنلایو دوم دکتر سید سلمان فدانشمندان روش هاي جدیدی ابزار بقا از نخستین همانناتوانی از درمان برخی ویمرز جدید جستجو و اکتشاف، از تکینگی تا مغز از مغز تویرایش DNA جنین انسان، بربرنامه ی مسلط ژنها در اختپیچیدگی های مغزمگستاثیر ویروس کرونا بر مغز ایمپلانت مغزی کمک میکند سندرم پس از ضربه به سرجستجوی هوشیاری در مغز مامنابع انرژی از نفت و گاز دخالت در ساختار ژنهاابزار بقا از نخستین همانچرا حجم مغز گونه انسان درمعجزه ی علماز تکینگی تا مغز- از مغز واکسن ایرانی کرونا تولیدبرخی اصول سلامت کمرپروژه ی ژنوم انسانیتاثیر گیاه خواری بر رشد واکسی توسین و تکامل پیش اسیستم تعادلی بدنحافظه و اطلاعات در کجاست منبع هوشیاری کجاست قسمت درمان های جدید در بیماری ابزار بقای موجود زنده از نظریه تکامل در درمان بیممغز انسان رو به کوچکتر شداستفاده از انرژی خلاوزن حقیقی معرفت و شناختبزرگ شدن تقریبا ناگهانی آیا ممکن است موش کور بی متاثیر درجه حرارت بر عملکسردرد و علتهای آنحس و ادراک قسمت چهارممنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتدرک کنیم ما همه یکی هستیماتوبان اطلاعات و پلِ بینهنر حفظ گرهمغزهای کوچک بی احساسژن یا نقشه توسعه مغز و نقاضطراب و ترستقلید مرحله ای نسبتا پیشآیا انسان با مغز بزرگش اخریشه های مشترک حیاتتاثیر رو ح و روان بر جسمشکل پنجم مادهحس و ادراک قسمت بیستمنقش زبان در سلطه و قدرت امنبع هوشیاری کجاست؟(قسمذهن ما از در هم شکستن منباختلال در شناسایی حروف و هوش مصنوعی از عروسک بازی نقش آتش در رسیدن انسان بهکنگره بین المللی سردرد دبه زودی شبکه مغزی به جای تنفس هوازی و میتوکندریآیا راهی برای رفع کم آبی رجزخوانی هایی که امروز بتری فلوپرازینشش مرحله تکامل چشمخلاصه ای از مطالب همایش منه عدم مطلق بلکه عدم با قمیگرن سردردی ژنتیکی که برمز جهانارتباط متقابل با همه ی حیرمز جهان خاصیت فراکتالارتباط چاقی و کاهش قدرت بهوش مصنوعی به کمک هوش طبیکاهش حافظه هرچند فرایندیبیماری تی تی پیتومورها و التهاب مغزی عاافت فشار خون ناگهانی در وزندگی زودگذرفرگشت و تکامل تصادفی محض تغییر الگوی رشد مغزی با زعماد الدین نسیمی قربانی خطا در محاسبات چیزی کاملنیاز به آموزش مجازی دیجیماپروتیلینروش مقابله مغز با محدودیاز نخستین همانند سازها تهیچ کاری نکردن به معنی چیکریستال زمان(قسمت دوم)باهوش ترین و با کیفیت تریتوضیحی ساده در مورد هوش مامید درمان کرونا با همانزبان و شناخت حقیقت قسمت چقانون جنگلجهان هوشیارتاثیر ویتامین دی بر بیمادین، اجباری نیستچگونه جمعیت های بزرگ شکل مدیون خود ناموجوداز تکینگی تا مغز از مغز تهستی ما پس از شروعی چگال گامی در درمان بیماریهای تکامل زبان انسان از پیشیانسان خطرناکترین موجودسفرنامه سفر به بم و جنوب جهش های ژنتیکی مفید در سالبخند بزن شاید صبح فردا زدانشمندان روشی برای تبدیابزار بقا از نخستین همانناتوانی در شناسایی چهره مزایای شکلات تلخ برای سلاز تکینگی تا مغز از مغز تواقعیت فیزیکی، تابعی از برندگان نوبل فیزیک ۲۰۲۱پیچیدگی های مغزی در درک زتاثیر ژنها بر اختلالات خایمپلانت نخاعی میتواند دسندرم سردرد به دلیل افت فحفره در مغزمنابع انرژی از نفت و گاز در مانهای کمر دردابزار بقا از نخستین همانچرا خشونت و تعصبمعجزه ی علم در کنترل کروناز تکینگی تا مغز- از مغزتواکسن اسپایکوژنبرخی بیماری ها که در آن بپرواز از نیویورک تا لوس آتاثیر گیاه خواری بر رشد واگر فقط مردم میفهمیدند کسیستم دفاعی بدن علیه مغز حافظه و اطلاعات در کجاست منبع هوشیاری کجاست قسمت درمان های رایج ام اسابزار بقای موجود زنده از نظریه تکامل در درمان بیممغز ایندگان چگونه استاستفاده از سلول های بنیاوزوز گوشبزرگترین خطایی که مردم مآیا ما تنها موجودات زنده تاثیر درجه حرارت بر عملکسردرد تنشنحس و ادراک قسمت نوزدهممنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتدرک احساسات و تفکرات دیگاتوسوکسیمایدهنر رها شدن از وابستگیمغزتان را در جوانی سیم کشژنها نقشه ایجاد ابزار هواطلاع رسانی اینترنتیتقلید از روی طبیعتآیا احتمال دارد رویا از آرژیم های غذایی و نقش مهم تاثیر رژیم گیاه خواری بر شگفت انگیز بودن کیهانحس و ادراک قسمت دهمنقش زبان در سلطه و قدرت امنبع هوشیاری کجاست؟(قسمذهن چند جانبه نیازمند نگاختلالات مخچههوش مصنوعی از عروسک بازی نقش انتخاب از طرف محیط، نکنترل همجوشی هسته ای با هبه زیر پای خود نگاه نکن بتنفس هوازی و میتوکندریآیاما مقهور قوانین فیزیکرساناها و ابر رساناها و عترکیب حیوان و انسانششمین کنگره بین المللی سخلاصه ای از درمان های جدینهایت معرفت و شناخت درک عمیگرن شدید قابل درمان اسرنگ کردن، حقیقت نیستارتباط هوش ساختار مغز و ژهوش مصنوعی به شناسایی کاکاهش دوپامین عامل بیماریبیماری دویکتومورهای ستون فقراتافت هوشیاری به دنبال کاهزندگی، مدیریت انرژیفراموش کارها باهوش تر هستغییر زودتر اتصالات مغزیعوامل موثر در پیدایش زباخطر آلودگی هواچیزی منتظر شناخته شدنماجرای جهل مقدسروش های صرفه جویی در ایجااز نخستین همانند سازها تهیچ کس مانند تو نگاه نمیککریستال زمان(قسمت سوم)باد غرور و سر پر از نخوت وتیوتیکسن داروی ضد جنونامیدی تازه در درمان سرطازبان و شناخت حقیقت قسمت اقانون جنگلجهان یکپارچهصفحه اصلیدید تو همیشه محدود به مقدچگونه حافظه را قویتر کنیمدیریت اینترنت بر جنگاز تکینگی تا مغز از مغز تو هر کس تقوای خدا پیشه کنبحثی در مورد حقیقت فضا و گامی در درمان بیماریهای تکامل ساختار رگهای مغزی انسان عامل توقف رشد مغزسفری به آغاز کیهانجهش های ژنتیکی غیر تصادفلرزش ناشی از اسیب به عصبداروهای مصرفی در ام اسابزار بقا از نخستین هماننادانی در قرن بیست و یکم،مسیر دشوار تکامل و ارتقااز تکینگی تا مغز از مغز تواقعیت چند سویهبرین نت به جای اینترنتپیوند قلب خوک، به فرد دچاتاثیر کلام در آیات کلام باین پیوند نه با مغز بلکه سوپاپ ها یا ترانزیستورهاحقیقت قربانی نزاع بین بی منابع انرژی از نفت و گاز در محل کار ارزش خودت را بابزار بقا از نخستین همانچرا در مغز انسان، فرورفتمغز فکر میکند مرگ برای دیاز تکینگی تا مغز، از مغز واکسن اسپایکوژن ضد کرونابرخی بیماری های خاص که بدپرورش مغز مینیاتوری انساتاثیر گیاه خواری بر رشد واگر میدانی مصیبت بزرگتر سکته مغزیحافظه و اطلاعات در کجاستمنبع هوشیاری کجاست قسمت درمان های علامتی در ام اسابزار بقای موجود زنده از نظریه تکامل در درمان بیممغز ابزار بقای برتر مادیاستفاده از سلول های بنیایک پیام منفرد نورون مغزی بزرگترین درد از درون است آیا مغز تا بزرگسالی توسعتاثیر درجه حرارت بر عملکسردرد سکه ایحس و ادراک قسمت هفتممنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتدرک تصویر و زبان های مخلتاثر مضر مصرف طولانی مدت رهوموارکتوس ها ممکن است دمغزتان را در جوانی سیمکشژنها ، مغز و ارادهاطلاعات حسی ما از جهان، چتقویت استخوان در گرو تغذآیا احتمال دارد رویا از آرژیم های غذایی و نقش مهم تاثیر رژیم گیاه خواری بر شگفت زده و حیران باشحس و ادراک قسمت دوازدهمنقش سجده بر عملکرد مغزمنبع هوشیاری در کجاست؟ قذهن هوشیار در پس ماده ی ماختلالات حرکتی در انسانهوش مصنوعی از عروسک بازی نقش اتصالات بین سلولهای کنترل جاذبهبوزون هیگز چیستتنفس بدون اکسیژنآب زندگی است قسمت چهارمرشته نوروایمونولوژی و نقترازودونصرع و درمان های آنخم شدن فضا-زماننهایت در بی نهایتمیدان مغناطيسي زمین بشر روی و منیزیم در تقویت استارتباط انسانی، محدود به هوش مصنوعی در کامپیوترهاکاهش سن بیولوژیکی، تنها بیماری دیستروفی میوتونیتوهم فضای خالی یا توهم فضافتخار انسانزونیسومایدفراموشی همیشه هم بد نیستتغییر عمودی سر انسان از پعوامل ایجاد لغت انسانی و خطرات هوش مصنوعیچیزی خارج از مغزهای ما نیماده ی تاریکروش هایی ساده برای کاهش ااز نشانه ها و آثار درک شدهیچگاه از فشار و شکست نترکشف مکانیسم عصبی خوانش پبار بزرگ ایستادن بر دو پاتکنولوژی جدید که سلول هاامگا سه عامل مهم سلامتزبان و شناخت حقیقت قسمت دقانونمندی و محدودیت عالمسوالات پزشکیدیدن خدا در همه چیزنگاه محدود و تک جانبه، مشمدارک ژنتیکی چگونه انساناز تکینگی تا مغز از مغز توفور و فراوانیبحثی در مورد عملکرد لوب فگاهی لازم است برای فهم و تکامل شناخت انسان با کشفانسانیت در هم تنیده و متصسقوط درون جاذبه ای خاص، چجهشهای مفید و ذکاوتی که دلرزش عضله یا فاسیکولاسیوداروهای ام اسابزار بقا از نخستین هماننبرو و انرژی مداوممسئول صیانت از عقیده کیساز تکینگی تا مغز از مغز تواقعیت چیستبرای پیش بینی آینده مغز دپیوند مغز و سر و چالشهای تاثیر کپسول نوروهرب بر ناین ایده که ذرات سیاهچالسوپاپ ها یا ترانزیستورهاحقیقت آنطور نیست که به نظمنابع انرژی از نفت و گاز در چه مرحله ای از خواب ، رابزار بقا از نخستین همانچرا ذرات بنیادی معمولاً مغز قلباز تکینگی تا مغز، از مغز واکسن دیگر کرونا ساخته شبرخی توجهات در ببمار پارپرتوهای صادر شده از سیاهتاثیر گیاه خواری بر رشد واگر نیروی مغناطیس نباشد سانسور از روی قصد بسیاری حباب های کیهانی تو در تومنبع هوشیاری کجاست قسمت درمان ژنتیکی برای نوآوریابزار بقای موجود زنده از هفت چیز که عملکرد مغز تو مغز ابزار برتر بقااستفاده از سلول های بنیایک پیشنهاد خوب برای آسان بسیاری از بیماری های جدیآیا همه جنایت ها نتیجه بیتاثیر درجه حرارت بر عملکسردرد عروقی میگرنحس و ادراک قسمت هفدهممنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتدرک حقیقت نردبان و مسیری اثرات فشار روحی شدیدهوش مصنوعی می تواند بر احنقش قهوه در سلامتیژنهای مشترک بین انسان و واطلاعاتی عمومی در مورد متقویت سیستم ایمنیآیا برای تولید مثل همیشه رژیم ضد التهابیتاثیر رژیم گیاه خواری بر شگفتی های زنبور عسلحس و ادراک قسمت سومنقش غذاها و موجودات دريامنبع هوشیاری در کجاست؟(قذهن تو همیشه به چیزی اعتقاختلالات صحبت کردن در انهوش مصنوعی از عروسک بازی نقش تیروئید در تکامل مغزکندر در بیماریهای التهاببوزون هیگز جهان را از متلتنها مانع در زندگی موارد آب زندگی است قسمت اولرشد مغز فرایندی پیچیده اتراشه ی بیولوژِیکضررهای مصرف شکر و قند بر خونریزی مغز در سندرم کووچهار میلیارد سال تکامل بمیدان های مغناطیسی قابل چهار ساعت پس از کشتار خوکمیدازولام در درمان تشنج رویا و خبر از آیندهارتباط از بالا به پایین مهوش مصنوعی در خدمت خلق وحکایروپاکتیک چیستبیماری ضعف عضلات نزدیک بتوهم لیلیپوتی(ریزبینی)افراد آغاز حرکت خودشان رزونا به وسیله ویروس ابله فرایند پیچیده ی خونرسانیتغییرات منطقه بویایی مغزعواملی که برای ظهور لغت ادفاع در برابر تغییر ساختچیزی شبیه نور تو نیستماده ی خالیروش صحبت کردن در حال تکاماز نظر علم اعصاب یا نرووسهیپرپاراتیروئیدیسمکشف مکانیسمی پیچیده در ببار سنین ابزار هوشمندی اتکنولوژی جدید که سلول هاامروز دانش ژنتیک هیچ ابهزبان و شناخت حقیقت قسمت سقارچ بی مغز در خدمت موجودپیامهای کاربراندژا وو یا اشنا پندارینگاه انسان محدود به ادرامروری بر تشنج و درمان هایاز تکینگی تا مغز از مغز توقت نهيب هاي غير علمي گذشبحثی درباره هوش و تفاوتهگاهی مغز بزرگ چالش استتأثیر نگاه انسان بر رفتاانعطاف پذیری مکانیسمی علسلول های بنیادی منابع و اجهشهای مفید و ذکاوتی که دلزوم سازگاری قانون مجازاداروهای تغییر دهنده ی سیابزار بقا از نخستین هماننخاع ما تا پایین ستون فقرمسئولیت جدیداز تکینگی تا مغز از مغز تواقعیت چیستبرای اولین بار دانشمندانپیوند اندام از حیوانات بتاثیر کپسول نوروهرب بر تاینکه به خاطرخودت زندگی سوپاپ ها یا ترانزیستورهاحقیقت اشیامنابع انرژی از نفت و گاز در هم تنیدگی مرزها و بی مابزار بقا از نخستین همانچراروياها را به یاد نمی آمغز ما کوچکتر از نیم نقطهاز تکینگی تا مغز، از مغز واکسن دیگری ضد کرونا از دبرخی توصیه ها برای واکسیآلودگی هوا چالش قرن جدیدتاثیر گیاه خواری بر رشد واگر نعمت فراموشی نبود بسسانسور بر بسیاری از حقایحد و مرزها توهم ذهن ماستمنبع هوشیاری کجاست قسمت درمان ام اس(مولتیپل اسکلابزار بقای موجود زنده از هفت سین یادگاری از میراث مغز از بسیاری حقایق می گراستیفن هاوکینگ در مورد هیک آلل ژنتیکی که از نئاندبسیاری از بیماری های جدیآیا هوش مصنوعی می تواند نتاثیر درجه حرارت بر عملکسرعت فکر کردن چگونه استحس و ادراک قسمت هجدهممنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتدرک درست از خود و هوشیاریاثرات مفید قهوههوش مصنوعی و کشف زبان هاینقش مهاجرت در توسعه نسل اژنهای هوش ، کدامنداطلاعاتی عمومی در مورد متلقین اطلاعات و حافظهآیا بزرگ شدن مغز فقط در درژیم غذایی حاوی تخم مرغ وتاثیر رژیم گیاهخواری بر شاهکار قرنحس و ادراک قسمت سی و هشتمنقش غذاها و موجودات دريامنبع خواب و رویاذهن خود را مشغول هماهنگیاختلالات عضلانی ژنتیکهوش مصنوعی از عروسک بازی نقش حفاظتی مولکول جدید دکوچک شدن مغز از نئاندرتابی نهایت در میان مرزهاتو یک معجزه ایآب زندگی است قسمت دومرشد مغز علت تمایل انسان بتربیت کودکان وظیفه ای مهضررهای شکر بر سلامت مغزخواندن ، یکی از شستشو دهنخواب سالم عامل سلامتینوآوری ای شگفت انگیز دانمکانیک کوانتومی بی معنی رویا بخشی حقیقی از زندگی ارتباط بین هوش طبیعی و هوهوش مصنوعی در خدمت خلق وحکار با یگانگی و یکپارچگیبیماریهای تحلیل عضلانی اتوهم چیستافزایش قدرت ادراکات و حسزیباترین چیز در پیر شدنفرایند تکامل و دشواری هاتغییرات آب و هوایی که به عوارض ازدواج و بچه دار شددقیق ترین تصاویر از مغز انکاتی در مورد تشنجماده، چیزی بیش از یک خلا روشهای نو در درمان دیسک باز نظر علم اعصاب اراده آزهاوکينگ پیش از مرگش رسالکشف ارتباط جدیدی از ارتببارداری بدون رحمتکامل مادی تا ابزار هوشمانفجار و توقف تکاملی نشازبان ریشه هایی شناختی اسجهان یکپارچهقبل از آغازسایتهای دیگردژاوو یا آشناپندارینگاه از بیرون مجموعهمرکز هوشیاری، روح یا بدن از تکینگی تا مغز از مغز توقتی فهمیدی خطا کردی برگبحثی درباره هوش و تفاوتهگذر زمان کاملا وابسته به تئوری تکامل امروز در درماولین مورد PML به دنبال تکسلول های بدن تو پیر نیستنجواب دانشمند سوال کننده لزوم سازگاری قانون مجازاداروهای ضد بیماری ام اس وابزار بقا از نخستین هماننخستین تصویر از سیاهچالهمسئولیت در برابر محیط زیاز تکینگی تا مغز از مغز تواقعیت های متفاوتبرای تمدن سازی، باید در بپیوند سر آیا ممکن استتاثیر کپسول نوروهرب بر ساینکه خانواده ات سالم باسودمندی موجودات ابزی بر حقیقت تنها چیزی است که شامنابع انرژی از نفت و گاز در هم تنیدگی کوانتومیابزار بقا از نخستین همانچراروياها را به یاد نمی آمغز مادران و کودکان در زماز تکینگی تا مغز، از مغز واکسن سرطانبرخی درمان های Spinal Muscular Atآلودگی هوا و ویروس کروناتاثیر گیاهخواری بر رشد و اگر نعمت فراموشی نبود بسساخت شبکه عصبی مصنوعی با حرکت چرخشی و دائمی کیهانمنبع هوشیاری کجاست قسمت درمان تومورهای مغزی با اابزار بقای موجود زنده از هم نوع خواری در میان پیشیمغز به تنهایی برای فرهنگ استیفن هاوکینگ در تفسیر یک جهش ممکن است ذهن انسانبعد از کروناآیا هوش مصنوعی زندگی بشرتاثیر درجه حرارت بر عملکسعی کن به حدی محدود نشویحس و ادراک قسمت هشتممنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتدرک عمیق در حیواناتاثرات مضر ماری جواناهوش مصنوعی گوگل به کمک تشنقش میدان مغناطیسی زمین ژنهای حاکم بر انسان و انساعداد بینهایت در دنیای متلاش ها برای کشف منابع جدآیا تکامل و تغییرات ژنتیرژیم غذایی ضد التهابیتاثیر عصاره تغلیظ شده گیشاهکار شش گوشحس و ادراک قسمت سی و ششمنقش غذاها و موجودات دريامنحنی که ارتباط بین معرفذهن سالماختراع جدید اینترنت کوانهوش مصنوعی از عروسک بازی نقش حیاتی تلومر دی ان آ دکوچکترین چیز یک معجزه اسبی عدالتی در توزیع واکسن تو یک جهان در مغز خودت هسآب زندگی است قسمت سومزمین در برابر عظمت کیهانترجمه ای ابتدایی از اسراطلای سیاهطوفان فقر و گرسنگی و بی سخواب سالم عامل سلامتی و ینوار مغز مشاهده ی غیر مستمکانیزمهای دفاعی در برابرویا تخیل یا واقعیتارتباط شگفت مغز انسان و فهوش مصنوعی درمانگر کامپیکاربرد روباتهای ريزنانوبیهوش کردن در جراحی و بیمتوهم بی خداییافزایش مرگ و میر سندرم کوزیباترین چیز در افزایش سفرایند حذف برخی اجزای مغتغییرات تکاملی سر انسان عید نوروز مبارکدلایلی که نشان میدهد ما بچگونه مولکول های دی ان ایمبانی ذهنی سیاه و سفیداز نظر علم اعصاب اراده آزهاوکينگ پیش از مرگش رسالکشف جمجمه ای درکوه ایرهوبازگشت از آثار به سوی خداتکامل مداومانواع سکته های مغزیزبان شناسی مدرن در سطح سلجهان کنونی و مغز بزرگتریقبل از انفجار بزرگدگرگونی های نژادی و تغیینگاه از درون مجموعه با نگمرکز حافظه کجاستاز تکینگی تا مغز از مغز توقتی تو از یاد گرفتن باز بحثی درباره هوش و تفاوتهگربه شرودینگر و تاثیر مشتئوری تکامل در پیشگیری و اولین مورد پیوند سر در انسلول عصبی شاهکار انطباق جوسازی مدرنمقاومت به عوارض فشار خون داروی فامپیریدین یا نورلابزار بقا از نخستین هماننخستین روبات های زنده ی جمستند جهان متصلاز تکینگی تا مغز از مغز تواقعیت و مجازبرای خودآگاه بودن تو بایپیوند سر، یکی از راه حلهاتاثیر کپسول نوروهرب بر ساینترنت بدون فیلتر ماهواسیلی محکم محیط زیست بر انحقیقت خواب و رویامنابع انرژی از نفت و گاز در هم تنیدگی کوانتومی و پابزار بقا از نخستین هماننزاع بین جهل و علم رو به پمغز چون ابزار هوش است دلیاز تکینگی تا مغز، از مغز واکسن سرطانبرخی روش های تربیتی کودکآلزایمرتاثیر انتخاب از طرف محیط اگر با مطالعه فیزیک کوانساخت شبکه عصبی با الفبای حس چشایی و بویاییمنبع هوشیاری کجاست قسمت درمان تشنجابزار بقای موجود زنده از همه چیز در زمان کنونی استمغز برای فراموشی بیشتر کاستخوان های کشف شده، ممکیک رژیم غذایی جدید، می توبعد از کروناآیا هوش ارثی دریافتی از پتاثیر درجه حرارت بر عملکشلیک فراموشیحس و ادراک قسمت پنجممنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتدرگیری قلب در بیماری ویراجزای پر سلولی بدن انسان هوش مصنوعی گوگل به کمک تشنقش محیط زندگی و مهاجرت دکل اقیانوس در یک ذرهبقای حقیقی در دور ماندن اتلاش هایی در بیماران قطع آیا جنین انسان، هوشمندی رژیم غذایی ضد دردتاریکی من و تو و گرد و غباشاید درست نباشدحس و ادراک قسمت سیزدهمنقشه مغزی هر فرد منحصر بهمنشأ اطلاعات و آموخته ها ذخیره ی شگفت انگیز اطلاعادامه بحث تکامل چشمهوش مصنوعی از عروسک بازی نقش خرچنگ های نعل اسبی درکووید نوزده و خطر بیماری بیمار 101 ساله، مبتلا به ستو پیچیده ترین تکنولوژی آب، زندگی است(قسمت پنجم)زمین زیر خلیج فارس تمدنی فلج نخاعی با الکترودهای تسلیم شدن از نورون شروع متشنج چیستطی یکصد هزار سال اخیر هرچخواب عامل دسته بندی و حفطنوار مغز در فراموشی هاما انسانها چه اندازه نزدرویا حقی از طرف خداارتباط شگفت انگیز مغز انهوش مصنوعی درخدمت خلق وحکاربرد روباتهای ريز، در بیهوشی در بیماران دچار اتوهم جدایی و توهم علمافزایش سرعت پیشرفت علوم زیر فشار کووید چه باید کرفراتر از دیوارهای باورثبت امواج الکتریکی در عصعامل کلیدی در کنترل کارآدنیای شگفت انگیز کوانتومچگونه مغز پیش انسان یا هممباحث مهم حس و ادراکاز واقعیت امروز تا حقیقتهدف یکسان، در مسیرهای متگل زندگیبازگشت به ریشه های تکاملتکامل چشمانگشت ماشه ایزبان شناسی نوین نیازمند جهان کاملی در اطراف ما پرقدم زدن و حرکت دید را تغیدانش محدود به ابعاد چهارنگاه حقیقی نگاه به درون امرکز حافظه کجاستاز تکینگی تا مغز از مغز تویتنام نوعی کرونا ویروس بحثی درباره هوش و تفاوتهگزیده ای از وبینار یا کنفتئوری جدید، ویران کردن گاولین هیبرید بین انسان و سلولهای ایمنی القا کنندهجاودانگی مصنوعیمقابله با کرونا با علم اسداروی لیراگلوتیدابزار بقا از نخستین هماننرمش های مفید برای درد زامشکلات نخاعیاز تکینگی تا مغز از مغز تواقعیت خلا و وجود و درک مبرای زندگی سالم، یافتن تپیوستگی همه ی اجزای جهانتاثیر کتامین در درمان پاایندرالسیگار عامل افزایش مرگ ومحقیقت در علم، هرگز نهایی منابع انرژی از نفت و گاز در هم تنیدگی کوانتومی و دابزار بقا از نخستین هماننزاع بین علم و نادانی رو مغز چگونه صداها را فیلتر از تکامل تا مغز از مغز تا واکسنی با تاثیر دوگانه ابرخی سلولهای عصبی در تلاآملودیپین داروی ضد فشار تاثیر احتمالی عصاره تغلیاگر تلاش انسان امروز براساختار شبکه های مغزی ثابحس و ادراک (قسمت اول )منبع هوشیاری کجاست قسمت درمان جدید ALSابزار بقای موجود زنده از همه ی سردردها بی خطر نیستمغز بزرگ چقدر مفید هست ؟استروژن مانند سپر زنان دیکی از علل محدودیت مغز امبعد از کرونا دلخوشی بیهوآیا هوش سریعی که بدون احسروشهای شناسایی قدرت شنواتاثیر درجه حرارت بر عملکشلیک فراموشیحس و ادراک قسمت پنجاهمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتدرگیری مغز در بیماری کویاجزایی ناشناخته در شکل گهوش مصنوعی الفاگونقش نگاه از پایین یا نگاهکلمات بلند نه صدای بلندبلندی در ذهن ما درک بلندیتلاشی برای درمان قطع نخاآیا جهان ذهن و افکار ما مراه فراری نیستتاریخ همه چیز را ثبت کردهشبیه سازی میلیون ها جهان حس و ادراک قسمت ششمنقشه های مغزی جدید با جزیمنشاء کوانتومی هوشیاری اذره ی معین یا ابری از الکاداراوون تنها داروی تاییهوش مصنوعی از عروسک بازی کودک ایرانی که هوش او از بیماری های مغز و اعصاب و تو افق رویداد جهان هستیآثار باستانی تمدن های قدزمان چیستفلج بل، فلجی ترسناک که آنفلج خوابتشنج و حرکات شبه تشنجی قاظهور امواج مغزی در مغز مصخودآگاهی و هوشیارينوار مغز در تشخیص بیماری ما انسانها چه اندازه نزدرویاها از مغز است یا ناخوارتباط شگفت انگیز مغز انهوش مصنوعی ساخته هوش طبیکتاب گران و پرهزینه شد ولبیوگرافیتوهمات و شناخت حقیقتافسردگی و اضطراب در بیمازیرفون داروی ضد ام اسفرد حساس از نظر عاطفی و بجلوتر را دیدنعادت کردن به نعمتدندان ها را مسواک بزنید تچگونه هموساپينس بر زمین مجموعه های پر سلولی بدن ماز کجا آمده ام و به کجا میهدف از تکامل مغزگلوئونبازخورد یا فیدبکتکامل و ارتقای نگاه تا عمانگشت نگاری مغز نشان میدزبان، نشان دهنده ی سخنگو جهان پیوستهقدرت انسان در نگاه به ابعدانش بی نهایتنگاهی بر قدرت بینایی درامرکز خنده در کجای مغز استاز تکینگی تا مغز از مغز تویتامین E برای فعالیت صحبحثی درباره هوش و تفاوتهگزارش یک مورد جالب لخته وتا 20 سال آینده مغز شما به اولین تصویر در تاریخ از سسلولهای بنیادی مصنوعی درجایی خالی نیستملاحظه های اخلاقی دربارهداروی تشنجی دربارداریابزار بقا از نخستین هماننرمش های مفید در سرگیجهمشکلات بین دو همسر و برخیاز تکینگی تا مغز از مغز توالزارتان داروی ضد فشار برخی ملاحظات در تشنج های پیام های ناشناخته بر مغز تاثیر گیاه خواری بر رشد وایا کوچک شدن مغزانسان السیاهچاله های فضایی منابعحقیقت راستین انسان علم بمنابع انرژی از نفت و گاز در یک فراکتال هر نقطه مرکابزار بقا از نخستین هماننزاع بین علم و جهل رو به پمغز ناتوان از توجیه پیدااز تکامل تا مغز، از مغز تواسطه ها د رمسیر ایجاد مغبرخی سيناپسها طی تکامل و آمارهای ارائه شده در سطح تاثیر ترکیبات استاتین (ساگر خواهان پیروزی هستیسازگاری با محیط بین اجزاحس و ادراک (قسمت دوم )منبع هوشیاری کجاست قسمت درمان جدید میگرن با انتی ابزارهای پیشرفته ارتباط همیشه اطمینان تو بر خدا بمغز بزرگ چالش است یا منفعاسرار آفرینش در موجیافته های نوین علوم پرده بعد از کرونا دلخوشی بیهوآیا هشیاری کوانتومی وجودروشی برای بهبود هوش عاطفتاثیر درجه حرارت بر عملکشنا در ابهای گرم جنوب نیاحس و ادراک قسمت پنجاه و یمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتدرگیری مغز در بیماران مباحیای بینایی نسبی یک بیمهوش مصنوعی از عروسک های بنقش نظام غذایی در تکامل مکلام و زبان، گنجینه ای بسبلعیدن ستاره توسط سیاهچاتلاشی تازه برای گشودن معآیا جهش های ژنتیکی، ویروراه های جدید برای قضاوت رتازه های اسکیزوفرنی(جنوشبیه سازی سیستم های کوانحس و ادراک قسمت شصت و دونقص در تشخیص هیجانات عاممهندسی ژنتیک در حال تلاش ذرات کوانتومی زیر اتمی قادب برخورد با دیگرانهوش مصنوعی از عروسک بازی کودکان میتوانند ناقل بی بیماری وسواستو انسانی و انسان، شایستآرامش(سکوت) stillness و تکاپوزمان و مکان، ابعاد کیهان فلج خواب چیستتشنج عدم توازن بین نورون عقل مجادله گرخودآگاهی و هوشیارينوار مغزی روشی مهم در تشخما اکنون میدانیم فضا خالرویاهای پر رمز و حیرتی درارتباط غیرکلامی بین انساهوش احساسیکتاب زیست شناسی باوربیوگرافیتوپیراماتالکترومغناطیس شنوایی و هزیست، مرز افق رویداد هستفرضیه ای جدید توضیح میدهجمجمه انسان های اولیهعارضه جدید ویروس کرونا سدو ویژگی انتزاع و قدرت تجچگونه هوشیاری خود را توسمحل درک احساسات روحانیاز آغاز خلقت تا نگاه انساهدف از خلقت رسیدن به ابزاگمان میکنی جرمی کوچکی در بازسازي مغز و نخاع چالشی تکامل ابزار هوش ، راه پر اندوهگین نباش اگر درب یا زبان، وسیله شناسایی محیطجهان پیوستهقدرت عشقدانشمندان موفق به بازگردنگاهی بر توانایی اجزاي بمرگ چیستاز تکینگی تا مغز از مغز تویتامین E در چه مواد غذایبحثی درباره احساسات متفاگشایش دروازه جدیدی از طرتا بحر یفعل ما یشااولین سلول مصنوعیسلسله مباحث هوش مصنوعیجاذبهملاحظات بیهوشی قبل از جرداروی جدید s3 در درمان ام ابزار بقا از نخستین هماننرمشهای مهم برای تقویت عمشکلات روانپزشکی پس از ساز تکینگی تا مغز از مغز تواکنش های ناخودآگاه و تقبرخی مرزهای اخلاق و علوم پیشینیان انسان از هفت میتاثیر گیاه خواری بر رشد وایا این جمله درست است کسیسیاهچاله ها، دارای پرتو حقیقت غیر فیزیکیمنابع انرژی از نفت و گاز در کمتر از چند ماه سوش جدابزار بقای موجود زنده از نسبت طلایی، نشانه ای به سمغز و سیر تکامل ان دلیلی از تکامل تا مغز، از مغز توبینار اساتید نورولوژی دبرداشت مغز ما از گذر زمانآن چیزی که ما جریان زمان تاثیر حرکات چشم بر امواج اپی ژنتیکستون فقرات انسان دو پا جلحس و ادراک قسمت 67منبع هوشیاری کجاست قسمت درمان جدید کنترل مولتیپلابزارهای بقا از نخستین ههمیشه عسل با موم بخوریممغز بزرگ چالشهای پیش رواسرار بازسازی اندام هایادگیری مهارت های جدید دتفکر خلا ق در برابر توهم آیا واکنش های یاد گرفته وروشی جدید در درمان قطع نختاثیر درجه حرارت بر عملکشناخت و معرفت، و نقش آن دحس و ادراک قسمت پنجاه و دنقش داروهاي مختلف معروف منبع هوشیاری کجاست؟ قسمتدرگیری مغزی در سندرم کوواحیای بینایی نسبی یک بیمهوش مصنوعی از عروسک های بنقش نظریه تکامل در شناساکلرال هیدرات برای خوابانبه قفس های سیاهت ننازتلاشی جدید در درمان ام اسآیا جهش ژنتیکی و تنظیم اجراه های جدید برای قضاوت رتازه های بیماری پارکینسوشبکه های مصنوعی مغز به درحس و ادراک قسمت شصت و ششنقطه بی بازگشتمولتیپل اسکلروز در زنان ذرات کوانتومی زیر اتمی قادراک ما درک ارتعاشی است هوش مصنوعی از عروسک بازی کودکان خود را مشابه خود تبیماری گیلن باره و بیمارتو با همه چیز در پیوندیآزمون تجربی، راهی برای رزمان واقعیت است یا توهمزمان پلانکفلج دوطرفه عصب 6 چشمتشخیص ژنتیکی آتروفی های علم و ادراک فقط مشاهده ی خودروهای هیدروژنینورون هاي مصنوعی می توانما اشیا را آنطور که هستندرویای شفافارتروز یا خوردگی و التهاهوش احساسیکتاب طبیعت در قالب هندسهبیان ژن های اسکیزوفرنی دتوانایی مغز و دیگر اجزای الکتروتاکسی(گرایش و حرکزاوسکا درمان گوشرفضای قلب منبع نبوغ استجنبه های موجی واقعیتعدم توقف تکامل در یک اندادو برابر شدن خطر مرگ و میچگونه واکسن کرونا را توزمحل درک احساسات روحانی داز انفجار بزرگ تا انفجار هر چیز با هر چیز دیگر در تگنجینه ای به نام ویتامین بحتی علمی درباره تمایل بتکامل جریان همیشگی خلقتاندام حسی، درک از بخش هایسفر نامه سفر به بم و جنوب جهان پر از چیزهای اسرار آلمس کوانتومیدانشمندان نورون مصنوعی سچالش هوشیاری و اینکه چرا مرگ و میر پنهاناز تکینگی تا مغز از مغز تویتامین کابحثی درباره احساساتی غیرپمبرولیزوماب در بیماری چتاثیر مشاهده بر واقعیت باوکرلیزوماب داروی جدید شسلطان جنگل یا صاحب ملکوتجاذبه و نقش آن در شکلگیریممانتین یا آلزیکسا یا ابداروی جدید میاستنی گراویابزار بقا از نخستین همانچرا مغز انسان سه هزار سالمشکلات روانپزشکی در عقب از تکینگی تا مغز از مغز تواکنش به حس جدیدبرخی نکات از گاید لاین پرپیشرفت های جدید علوم اعصتاثیر گیاه خواری بر رشد وایا ابزار هوشمندی یا مغز سیاهچاله و تکینگی ابتدایحقیقت غیر قابل شناختمنابع انرژی از نفت و گاز در آستانه ی موج پنجم کوویابزار بقای موجود زنده از نشانه های گذشته در کیهان مغز آیندگان چگونه است ؟از روده تا مغزوراپامیل در بارداریبررسي علل احتمالي تغيير آنچه واقعیت تصور میکنیم تاثیر دوپامین و سروتونینابتدایی که در ذهن دانشمنسخن پاک و ثابتحس و ادراک قسمت چهلمنبع هوشیاری کجاست قسمت درمان جدید سرطانابزارهای بقا ازنخستین همهمراهی نوعی سردرد میگرنیمغز بزرگ و فعال یا مغز کواصل بازخوردتفاوت مغز انسان و میمون هآیا یک، وجود داردروشی جدید در درمان نابینتاثیر درجه حرارت بر عملکشناخت درون، شناخت بیرون؛حس و ادراک قسمت پنجاه و سنقش ذهن و شناخت در حوادث منبع هوشیاری کجاست؟ قسمتدرگیری مغزی در سندرم کوواحساس گذر سریعتر زمانهوش مصنوعی از عروسک بازی نقش هورمون های تیروئید دکمردردبه مغز خزندگان خودت اجازتمایل زیاد به خوردن بستنآیا خداباوری محصول تکاملراه پیروزی در زندگی چیستتبدیل تراکت صوتی مصنوعی شباهت مغز و کیهانحس و ادراک سی و هفتمچند نرمش مفید برای کمردرمواد کوانتومی جدید، ممکنذرات کوانتومی زیر اتمی قادغام میان گونه های مختلهوش مصنوعی از عروسک تا کمکوری گذرای ناشی از موبایبیماری آلزایمر، استیل کوتو با باورهایت کنترل میشآزمون ذهنی گربه ی شرودینتو جهانی هستی که خودش را آزمون ذهنی گربه شرودینگرزمان به چه دلیل ایجاد میشفناوری هوش مصنوعی نحوه ختشخیص آلزایمر سالها قبل علم اپی ژنتیک دریچه ای بهخورشید مصنوعینورون های ردیاب حافظهما به جهان های متفاوت خودروان سالمارزش حقیقی زبان قسمت اولهوش عاطفی بیشتر در زنانکتاب، سفری به تاریخبیان حقیقتتوازن مهمتر از فعالیت زیالگو و عادت را بشکن و در ازبان مشترک ژنتیکی موجوداقلب و عقلجنسیت و تفاوت های بیناییعدم درکدو برابر شدن خطر مرگ و میچگونه آن شکری که می خوریممحدودیت های حافظه و حافظاز بحث های کنونی در ویروسهر حرکت خمیده می شود و هر گویید نوزده و ایمنی ساکتبحث درباره پیدایش و منشا تکامل داروینی هنوز در حاانرژی تاریکسفر به مریخ در 39 روزجهان دارای برنامهلوب فرونتال یا پیشانی مغدانشمندان یک فرضیه رادیکچالش هوشیاری و اینکه چرا مرگ و میر بسیار بالای ناشاز تکینگی تا مغز از مغز تویتامین کا و استخوانبخش فراموش شده ی حافظهپنج اکتشاف شگفت آور در موتاثیر نگاه ناظر هوشیار بايندگان چگونه خواهند دیدسم زنبور ، کلیدی برای وارجدایی خطای حسی استمن کسی در ناکسی دریافتم داروی جدید ضد میگرنابزار بقا از نخستین همانچرا مغزهای ما ارتقا یافت مشاهده گر جدای از شیء مشااز تکینگی تا مغز از مغز تواکسن های شرکت فایزر آمربرخی نرمش ها برای زانوپیشرفت در عقل است یا ظواهتاثیر گیاه خواری بر رشد وایا بیماری ام اس (مولتیپسیاهچاله ی تولید کنندهحقایق ممکن و غیر ممکنمنابع انرژی از نفت و گاز در درمان بیماری مولتیپل ابزار بقای موجود زنده از نشانه های پروردگار در جهمغز انسان ایا طبیعتا تمااز علم جز اندکی به شما داورزش هوازی مرتب خیلی به قبررسی و اپروچ جدید بر بیمآنچه حس می کنیم، نتیجه ی تاثیر دپاکین بر بیماری مابزار هوش در حال ارتقا ازسرنوشتحس و ادراک قسمت چهل و هفتمنبع هوشیاری کجاست قسمت درمانهای بیماری پارکینسابزارهای بقای موجود زندههندسه ی پایه ایمغز بزرگترین مصرف کننده اصل علت و تاثیرتفاوت ها و تمایزها کلید بآیا کیهان می تواند یک شبیروشی جدید در درمان سکته متاثیر درجه حرارت بر عملکشناسایی تاریخچه ی تکاملیحس و ادراک قسمت پنجاه و شنقش روی و منیزیم در سلامتمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمدرگیری اعصاب به علت میتواحساسات کاذبهوش مصنوعی از عروسک بازی نقش هورمون زنانه استروژنکمردرد ناشی از تنگی کانابه هلال بنگرتمدن قدیمی ای در جنوب ایرآیا دلفین ها می تواند از راه انسان شدن، راه رفتن وتبدیل سلولهای محافط به سشباهت مغز با کیهان مادیحس و ادراک- قسمت پنجاه و چند جهانیموجود بی مغزی که می تواندرفتار اجتماعی انسان، حاصادغام دو حیطه علوم مغز و هوش مصنوعی از عروسک تا کمکی غایب شدی تا نیازمند دلبیماری الزایمرتو دی ان ای خاص ميتوکندريآسيب میکروواسکولاریا آسزمان شگفت انگیزفیلمی بسیار جالب از تغییتصویربرداری فضاپیمای آمعلم به ما کمک میکند تا موخانواده پایدارنوروپلاستیسیتی چیستما با کمک مغز خود مختاريمروبات های ریز در درمان بیارزش حقیقی زبان قسمت دومهوش عاطفی در زنان بیشتر اکتابخانهبیست تمرین ساده برای جلوتوسعه هوش مصنوعی قادر اسالگوی بنیادین و هوشیاریزبان چهار حرفی حیات زمینقلب دروازه ی ارتباطجنسیت و تفاوت های بیناییعسل طبیعی موثر در کنترل بدو سوی واقعیتچگونه انتظارات بر ادراک مخچه فراتر از حفظ تعادلاز تلسکوپ گالیله تا تلسکهرچیز با یک تاب تبدیل به گوشه بیماری اتوزومال رسسبحثي درباره هوش و تفاوتهتکامل داروینی هنوز در حاانرژی تاریک که ما نمی توسفر تجهیزات ناسا به مریخ جهان در حال نوسان و چرخشلوتیراستامدانشمندان ژنی از مغز انسچالش هوشیاری و اینکه چرا مرگ انتقال است یا نابود شاز تکینگی تا مغز از مغز تویتامین کا در سبزیجاتبخش بزرگی حس و ادراک ما اپوست ساعتی مستقل از مغز دتاثیر نگاه و مشاهده ناظر ايا اراده آزاد توهم است یسماگلوتید داروی کاهش دهنجریان انرژی در سیستم های منابع انرژي پاک سرچشمه حداروی ضد تشنج با قابليت تابزار بقا از نخستین همانچرا ویروس کرونای دلتا وامشاهده آینده از روی مشاهاز تکینگی تا مغز از مغز تواکسن کووید 19 چیزهایی که برخی نرمش های گردنپیشرفتی مستقل از ابزار هتاثیر گیاه خواری بر رشد وایا بدون زبان میتوانیم تسیاره ی ابلهانحلقه های اسرارآمیزمنابع انرژی از نفت و گاز در سال حدود 7 میلیون نفر ابزار بقای موجود زنده از نظام مثبت زندگیمغز انسان برای ایجاد تمدازدواج های بین گونه ای، رورزش هوازی ، بهترین تمریبررسی ژنها در تشخیص بیماآنها نمیخواهند دیگران راتاثیر داروهای ضد التهاب ابزار بقا از نخستین همانسریعترین کامپیوتر موجودحس و ادراک قسمت چهل و هشتمنبع هوشیاری کجاست قسمت درهای اسرارآمیز و پوشیدهابزارهای بقای از نخستین هندسه ی رایج کیهانمغز حریص برای خون، کلید تیادآوری خواب و رویااصل عدم قطعیت از کوانتوم تفاوت های بین زن و مرد فقآیا گذشته، امروز وآینده ريتوکسيمب در درمان ام استاثیر درجه حرارت بر عملکشناسایی سلول های ایمنی احس و ادراک قسمت بیست و چهنقش روزه داری در سالم و جمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمدرختان اشعار زمیناخلاق و علوم اعصابهوش مصنوعی از عروسک بازی نقش ویتامین K در ترمیم اسکمردرد و علل آنبه کدامین گناه کشته شدندتمدن پیشرفته ی پیشینیانآیا دلفین ها میتوانند باراه بی شکستتداوم مهم است نه سرعتشباهت کیهان و مغزحس و ادراک- قسمت بیست و پچند روش ساده برای موفقیتموجودات مقهور ژنها هستندرقیبی قدرتمند در برابر مارتقا و تکامل سنت آفرینش هوش مصنوعی از عروسک تا کمکیهان خود را طراحی میکندبیماری ای شبیه آلزایمر و بیماری ای شبیه ام اس مولتتولید مثل اولین ربات های آسیب ها ناشی از آلودگی هوزندگی هوشمند در خارج از زفیزیک مولکولها و ذرات در تصادف یا قوانین ناشناختهعلم ساختن برج های چرخانخارق العاده و استثنایی بنوروز یا روز پایانیما بخشی از این جهان مرتبطروح رهاییارزش حقیقی زبان قسمت سومهوش عاطفی در زنان بیشتر اکجای مغز مسئول پردازش تجبیش از نیمی از موارد انتقتوسعه برخی شغل ها با هوش الگوبرداری از طبیعتزبان و کلمه حتی برای کسانقلب را نشکنجهل مقدسعصب حقوق نورولوودوچرخه سواری ورزشی سبک و چگونه به سطح بالایی از هومخچه ، فراتر از حفظ تعادلاز تلسکوپ گالیله تا تلسکهزینه ای که برای اندیشیدگوشت خواری یا گیاه خواریبحثی جالب درباره محدودیتتکامل داروینی هنوز در حاانسان قدیم در شبه جزیره عسفر دشوار اکتشافجهان شگفت انگیزلوزالمعده(پانکراس)مصنوعدانشمندان پاسخ کوانتومی چالش هوشیاری و اینکه چرا مراحل ارتقای پله پله کیهاز تکینگی تا مغز از مغز تویتامین بی 12 در درمان دردبخش بزرگتر کیهان ناشناختپوشاندن خود از نورتاثیر نگاه انسان بر رفتاايا اراده آزاد توهم است یسندرم کووید طولانیجریان انرژی در سیستم های منابع انرژی از نفت و گاز داروی ضد تشنج با قابليت تابزار بقا از نخستین همانچرا پس از بیدار شدن از خومطالعه ای بیان میکند اهداز تکینگی تا مغز از مغز تواکسن کرونا و گشودن پنجربرخی یونها و مولکول های مپاسخ گیاهان در زمان خوردتاثیر گیاه خواری بر رشد وایا تکامل هدفمند استسیاره ابلهانحمله ویروس کرونا به مغزمنابع بی نهایت انرژی در ددرمان های اسرار آمیز در آابزار بقای موجود زنده از نظریه ی تکامل در درمان بیمغز انسان برای شادمانی طاساس انسان اندیشه و باور ورزش و میگرنبررسی سیستم تعادلی بدن اآنزیم تولید انرژی در سلوتاثیر داروی ضد تشنج سدیم سرگیجه از شایعترین اختلاحس و ادراک قسمت چهل و دوممنبع هوشیاری کجاست؟ (قسمدرک فرد دیگر و رفتارهای اابزارهای دفاعی و بقای موهندسه بنیادینمغز در تنهایی آسیب میبینژن همه چیز نیستاصول انجام برخی نرمش ها دتفاوت های تکاملی در مغز وآیا پیدایش مغز از روی تصاریواستیگمینتاثیر درجه حرارت بر عملکشواهدی از نوع جدیدی از حاحس و ادراک قسمت بیست و یکنقش رژیم غذایی بر رشد و امنبع هوشیاری کجاست؟(قسمدرد باسن و پا به دلیل کاهاخلاق پایه تکامل و فرهنگهوش مصنوعی از عروسک بازی نقش ژنتیک در درمان اختلاکمردرد با پوشیدن کفش منابه بالا بر ستارگان نگاه کتمدن بشری و مغز اخلاقیآیا دست مصنوعی به زودی قارابطه تشنج و اوتیسمتداخل مرزها و صفات با بینشباهت زیاد بین سلول هاي عحس و ادراک- قسمت شصت و چهچندین ماده غذایی که ماننمیهمانهای ناخوانده عامل رموزی از نخستین تمدن بشرارتوکين تراپی روشی جديد هوش مصنوعی از عروسک تا کمکیهانِ هوشیارِ در حال یابیماری اسپینال ماسکولار تولید پاک و فراوان انرژیآشنا پنداریزندگی بی دودفیزیک و هوشیاریتظاهر خوابیده ی مادهعلایم کمبود ویتامین E را خبر مهم تلسکوپ هابلنوشیدن چای برای مغز مفید ما تحت کنترل ژنها هستیم یروزه داری متناوب، مغز را ارزش خود را چگونه میشناسهوشمندی کیهانکرونا چه بر سر مغز می آوربیشتر کمردردها نیازی به توصیه های سازمان بهداشت التهاب شریان تمپورالزبان و بیان نتیجه ساختماقیچی ژنتیکیجهان فراکتالعضلانی که طی سخن گفتن چقددورترین نقطه ی قابل مشاهچگونه باغبانی باعث کاهش مخچه ابزاري که وظیفه آن فاز تکنیکی تا مغز از مغز تهزینه سنگین انسان در ازاگیلگمش باستانی کیستبحثی در مورد نقش ویتامين تکامل داروینی هنوز در حاانسان ها می توانند میدان سفرنامه سفر به بم و جنوب جهانی که نه با یک رخداد و لیس دگرامفتامین یا ویاسدانشمندان اولین سلول مصنچالش دیدگاه های سنتی در بمرز مرگ و زندگی کجاستاز تکینگی تا مغز از مغز تویتامین دی گنجینه ای بزربخش دیگری در وجود انسان هپیموزایدتاثیر نگاه انسان بر رفتاای نعمت من در زندگیمسندرم گیلن باره به دنبال جریان انرژی در سیستم های منابع انرژی از نفت و گاز داروی ضد تشنج توپیراماتابزار بقا از نخستین همانچرا بیماری های تخریبی مغمعنی روزهاز تکینگی تا مغز از مغز تواکسن کرونا از حقیقت تاتبرخی اثرات مضر ویتامین دپختگی پس از چهل سالگي به تاثیر گیاه خواری بر رشد وایجاد احساساتسیاره ابلهانحمایت از طبیعتمنابع جدید انرژیدرمان های بیماری آلزایمرابزار بقای موجود زنده از نظریه ی تکامل در درمان بیمغز انسان برای شادمانی طاستفاده از مغز، وزن را کمورزش بهترین درمان بیش فعبررسی علل کمر درد در میانآینده ی انسان در فراتر ازتاثیر درجه حرارت بر عملکسربازان ما محققا غلبه می حس و ادراک قسمت چهل و سوممنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتدرک نیازمند شناخت خویش اابعاد اضافه ی کیهانهندسه در پایه ی همه ی واکمغز را از روی امواج بشناسژن همه چیز نیستاصول توسعه ی یک ذهن کاملتفاوت های زبانی سرمنشا تآیا آگاهی پس از مرگ از بیریاضیات یک حس جدید استتاثیر درجه حرارت بر عملکشواهدی از دنیسوان(شبه نئحس و ادراک قسمت بیست و دونقش رژیم غذایی در رشد و امنبع هوشیاری کجاست؟(قسمدستورالعمل مرکز کنترل بیاختلال خواب فرد را مستعد هوش مصنوعی از عروسک بازی نقش گرمایش آب و هوا در همکنفرانس تشنج هتل کوثر اصبه خودت مغرور نشوتمدنی قدیمی در شمال خلیج آیا رژیم غذایی گیاهی سلاراز تغییرتروس جریان انرژیشباهت زیاد بین سلول هاي عحساسیت روانی متفاوتنه جنگ و نه خونریزیمیوتونیک دیستروفیرمز و رازهای ارتباط غیر کارتباط میکروب روده و پارهوش مصنوعی از عروسک تا کمکیست کلوئید بطن سومکاهش مرگ و میر ناشی از اببیماری اضطراب عمومیتولید سلولهای جنسی از سلآغاز فصل سرما و دوباره تکزندگی در جمع مواردی را برفیزیکدانان ماشینی برای تتظاهری از ماده است که بیدعلایم کمبود ویتامین E را خدا موجود استنوعی سکته مغزی ، وحشتناک مانند آب باشروزه داری و بیمار ی ام اس از نخستین همانند سازها تهوشیاری کوانتومیکریستال هابا هوش مصنوعی خودکار روبتوصیه های غیر دارویی در سامیوتروفیک لترال اسکلروزبان و بیان، در سایه پیشرقیچی ژنتیکی تهدید یا فرصجهان ما میتواند به اندازغیرقابل دیدن کردن مادهديدن با چشم بسته در خواب چگونه تکامل مغزهای کنونیمدل همه جانبه نگر ژنرالیاز تکینگی تا مغز و از مغز هزاران سال چشم های بینا وگیاه خواری و گوشت خوار کدبحثی در مورد نقش کلسیم و تکامل زبانانسان یک کتابخانه استسفرنامه سفر به بم و جنوب جهانی که از یک منبع، تغذیلا اکراه فی الدیندانشمندان تغییر میدان مغابزار بقا از نخستین همانچاالش ها در تعیین منبع هومرز بین انسان و حیوان کجااز تکینگی تا مغز از مغز تویروس مصنوعیبرنامه و ساختار پیچیده مپیموزایدتاثیر ویتامین دی بر بیماای آنکه نامش درمان و یادشسندرم پیریفورمیسجستجوی متن و تصویر به صورمنابع انرژی از نفت و گاز داستانها و مفاهیمی اشتباابزار بقا از نخستین همانچرا حیوانات سخن نمی گوینمعادله ها فقط بخش خسته کناز تکینگی تا مغز- از مغز واکسن کرونا ساخته شده توبرخی اختلالات عصبی مثانهپروژه ی ژنوم انسانیتاثیر گیاه خواری بر رشد وایرادهای موجود در خلقت بسیر آفرینش از روح تا مغز حوادث روزگار از جمله ویرمناطق خاصی از مغز در جستجدرمان های جدید میگرنابزار بقای موجود زنده از نظریه ی ریسمانمغز انسان رو به کوچک تر شاستفاده از هوش مصنوعی در ورزش در کمر دردبزرگ شدن مغز محدود به دورآینده ی علم و فیزیک در60 ثتاثیر درجه حرارت بر عملکسردرد میگرن در کودکانحس و ادراک قسمت نهممنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتدرک و احساساتفاق و تصادفهندسه زبانِ زمان استمغز زنان جوانتر از مغز مرژن هوش و ساختارهای حیاتی اصول سلامت کمرتفاوتهای جنسیتی راهی براآیا امکان بازسازی اندامهریسدیپلام تنها داروی تایتاثیر درجه حرارت بر عملکشکل های متفاوت پروتئین هحس و ادراک قسمت بیست و سونقش زنجبیل در جلوگیری از منبع هوشیاری کجاست؟(قسمدغدغه نتیجه ی نادانی استاختلال در شناسایی حروف و هوش مصنوعی از عروسک بازی نقش پیش زمینه ها و اراده کنگره بین المللی سردرد دبه دنبال رستگاری باشتمساح حد واسط میان مغز کوآیا رژیم غذایی گیاهی سلاراست دستی و چپ دستیتری فلوپرازینشرکت نورالینک ویدیویی ازخفاش با شیوع همه گیری جدیچه زیاد است بر من که در ایمیگرن و پروتئین مرتبط با رمز بقای جهش ژنتیکیارتباط ماده و انرژیهوش مصنوعی از عروسک تا کم