دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


کانال تلگرام دکتر فاطمی

آدرس مطب دکتر سلمان فاطم

آدرس دکتر زهره ابوطالبی

خودآگاهی و هوشیاري

(اصل مقاله در
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=2009905255992269&id=100009184420613
با پاره ای توضیحات اضافی)

خودآگاهی و هوشیاري

نوروسافاری | دانشمندان رموزی را یافته اند که مدت هاست فلاسفه را سردرگم کرده است. “کریستوف کخ”

خودآگاهی یا هوشیاری (consciousness) درواقع هر آن چیزی است که شما تجربه می کنید. نجوایی که در سر شما شنیده میشود، مزه شیرین شکلات خامه ای، دندان دردی که کلافه تان کرده، علاقه شدید شما به فرزندانتان و دانستن این حقیقت تلخ که روزی تمام این احساسات از بین میروند.(قبلا در کانال
@salmanfatemi
طی سلسله مباحثی، حس و ادراک مورد بحث قرار گرفت توصیه ميشود جهت درک بیشتر هوشیاری و خود آگاهی، آن سلسله مباحث هم بررسی شود.)

به گزارش نوروسافاری از ژورنال نچر، منشا و طبیعت این تجربه ها که گاهی به عنوان یک کواليا مطرح میشود از دوران باستان تاکنون مطرح بوده است. بسیاری از فیلسوفان مدرن که به تحلیل ذهن می پردازند، که شاید برجسته ترین آنها دنیل دنت از دانشگاه Tufts باشد، ماهیت خودآگاهی را مانند یک توهین غیرقابل تحمل به باورهایشان میدانند. باور به کوالیا(1)(qualia)دنیا را دنیایی بی معنا و پوچ میداند و آن را یک توهم تعریف می کند. به این ترتیب، آنها یا وجود کوالیا را رد می کنند یا استدلال هایی بیان می کنند که به هیچ وجه نمیتوان آنها را به صورت علمی بررسی کرد.

اگر این ادعاها درست باشد، این مقاله خیلی کوتاه خواهد شد.همه ی آن چیزی که من باید توضیح دهم این است که چرا شما، من و همه افراد دیگر متقاعد شده ایم و بر این باوریم که همیشه احساساتمان را داریم. اگر دندان من آبسه کرده باشد، یک برهان پیچیده که بتواند من را قانع کند که درد یک توهم است و حقیقت ندارد نمیتواند درد من را کاهش دهد. به عنوان کسی که علاقه خیلی خیلی کمی به این استدلال های ناامیدکننده درباره مشکلات ذهن و بدن دارم باید خودم دست به کار شوم و به دنبال پاسخ این سوالات بروم.

اکثریت محققان، خودآگاهی را به عنوان یک چیزی معین پذیرفته و به دنبال درک ارتباط آن با جهان عینی هستند که توسط علم توصیف شده است. بیش از ۲۵ سال پیش فرانسیس کریک (Francis Crick) و من تصمیم گرفتیم بحث های فلسفی را در مورد خودآگاهی کنار بگذاریم (که حداقل از زمان ارسطو دانشمندان به آن مشغول بودند) و به جای آن به دنبال ردپای فیزیکی آن باشیم. چه چیز شگفت انگیزی درباره ماهیت مغز وجود دارد که باعث خودآگاهی میشود؟ هنگامی که ما بتوانیم این موضوع را درک کنیم، امید است که بتوانیم به حل مساله اساسی تر نزدیک شویم.

طراحی مطالعات

ما به طور خاص به دنبال همبستگی نورونی در خودآگاهی ([۲]NCC) هستیم. به بیان دیگر ما به دنبال حداقل مکانیسم ها و ساختارهای نورونی به هم پیوسته ای هستیم که برای درک هر نوع تجربه خاص از خودآگاهی کافی است. برای مثال چه اتفاقی در مغز شما باید رخ بدهد تا شما تجربه دندان درد را داشته باشید و آن را درک کنید؟ آیا باید بعضی سلول های عصبی با فرکانسی خاص و جادویی، نوسان الکتریکی داشته باشند تا این درک انجام شود؟ آیا باید چیز خاصی مثل نورون های خودآگاهی وجود داشته باشند و در آن لحظه فعال شوند؟ این سلول ها در کدام قسمت مغز قرار دارند؟

همبستگی نورونی در خودآگاهی (NCC)

زمانی که NCC را تعریف می کنیم، عبارت حداقلبسیار مهم است. مغز در کل نیز میتواند به عنوان یک NCC مطرح شود زيرا بالاخره مغز در همه حال مشغول بوجود آوردن تجارب متفاوت است. اما جایگاه خودآگاهی میتواند فراتر از این محدوده باشد. نگاهی به طناب نخاعی بیندازید. لوله ای انعطاف پذیر از بافت عصبی با تقریبا ۴۵ سانتی متر طول در درون ستون فقرات و با حدود یک میلیارد سلول عصبی.

اگر طناب نخاعی به وسیله ضربه به ناحیه گردن به طور کامل قطع شود، قربانیان در پاها، بازو و کمر به بالا فلج می شوند، قادر به کنترل روده و مثانه خود نیستند و احساسی نسبت به بدن خود نخواهد داشت. با این حال یک فرد با فلج همه اندامها (tetraplegics [3]) هم میتواند تجربه های گوناگون خود را در زندگی ادامه دهد, آنها می توانند ببینند، بشنوند، بو کنند، احساس کنند و احساسات خود را به همان اندازه که پیش از آن حادثه به یاد می آوردند به یاد بیاورند.

یا مخچه (مغز کوچک) را که در قسمت پایینی پشت سر قرار دارد در نظر بگیرید. یکی از قدیمی ترین مدارهای مغز در دوره تکامل است، که در کنترل حرکتی، وضعیت ایستادن و راه رفتن و اجرای روان توالی های پیچیده در تحرکات موتور حرکتی (motor movements) دخیل است. نواختن پیانو، تایپ کردن، رقص روی یخ یا صخره نوردی همه فعالیت هایی هستند که در آنها مخچه دخیل است. این قسمت دارای شگفت انگیزترین نورون های مغز است که [۴] Purkinje cells نام دارند که دارای شاخه هایی هستند مانند یک مرجان دریایی و دینامیک الکتریکی پیچیده ای دارند. همینطور مخچه دارای بیشترین تعداد نورونها، حدود ۶۹ میلیارد است (بیشتر آنها سلول های گرانولی ستاره ای شکل هستند). (چهار برابر بیشتر از کل نورونها در سا

یر نواحی مغزی).

اگر بخشی از مخچه توسط سکته مغزی یا چاقوی جراح از بین برود، چه اتفاقی برای خودآگاهی می افتد؟ خیلی جزئی! بیمارانی که دارای اختلالات مخچه ای هستند ازبعضی نقائص مینالند, مثلا نواختن درست و روان پیانو و یا تایپ کردن روان با کیبورد اما هیچ وقت در مورد ازدست دادن جنبه ای از خودآگاهی خود شکایتی نمی کنند. آنها به خوبی می شنوند، می بینند و احساس می کنند، حسشان نسبت به خود را حفظ می کنند، رویدادهای گذشته را به یاد می آورند و همچنان قابلیت برنامه ریزی برای آینده را دارند. حتی اگر فردی بدون مخچه متولد شود تاثیری بر تجربه خودآگاهی فرد نمی گذارد.
تمام این دستگاه وسیع مخچه ای ربطی به کسب تجارب ذهنی ندارد . چرا؟ نکات مهمی در مدار آن وجود دارد، که بسیار یکدست (متحد الشکل) و موازی هستند (مانند باتری هایی به صورت موازی متصل می شوند). مخچه تقریبا به طور انحصاری یک مدار تغذیه مستقیم است: مجموعه ای از نورونها، نورونهای بعدی را تغذیه می کنند، که به نوبه خود مجموعه دوم بر مجموعه سوم تاثیر می گذارد.

هیچ حلقه های بازخورد (Feedback loop) پیچیده ای وجود ندارد که با حرکت فعالیت الکتریکی به عقب و جلو منجر به ایجاد نوسانهای مجدد در مدار شود.(با توجه به زمان مورد نیاز برای تکمیل ادراک آگاهانه، اکثر نظریه پردازان نتیجه می گیرند که این پردازش باید شامل حلقه های بازخوردی در مدارهای مغزی باشد.) به علاوه، مخچه عملا به بیش از صدها یا بیشتر ماژول محاسباتی مستقل تقسیم می شود. هر یک از آنها به طور موازی با ورودی ها و خروجی جداگانه و غیر همپوشان کار می کنند و حرکات موتورهای مختلف یا سیستم های شناختی را کنترل می کنند. آنها به ندرت با هم تعامل می کنند ویژگی دیگری که برای خودآگاهی ضروری است. (قبلا در همین کانال
@salmanfatemi
بیان شد که نقش های مخچه بسیار فراتر از کنترل منظم حرکات و توازن است و در فردی که اختلال مخچه پیدا میکند، اختلالات ادراکی بسیار زیادی رخ میدهد. توصیه میشود که مباحث مخچه در این کانال مراجعه شود)

پس جایگاه خودآگاهی، کجاست؟

درس مهمی که از نخاع و مخچه می آموزیم این است که ژن خودآگاهی تنها زمانی که هر بافت عصبی تحریک شود، ظاهر نمی شود. چیزهای بیشتری مورد نیاز است. این عامل اضافی در ماده خاکستری یافت می شود که قشر مغزی، سطح بیرونی مغز را تشکیل می دهد. این یک ورقه لایه لایه از بافت عصبی پیچیده و به هم پیوسته در اندازه و عرض یک پیتزا ۱۴ اینچی است. دو تا از این ورقه ها، به شدت چیندار شده، همراه با صدها میلیون سیمهای ارتباطی آنها (ماده سفید) در درون جمجمه چپانده شده اند.تمام شواهد در دسترس بر ایجاد احساسات توسط بافت قشر مغز دلالت دارد.

ما می توانیم جایگاه خودآگاهی را حتی بیشتر محدود کنیم. به عنوان مثال، آزمایش هایی که در آن محرک های متفاوتی به دو چشم چپ و راست وارد شوند. تصور کنید یک تصویر از دونالد ترامپ فقط برای چشم چپ و یک تصویر از هیلاری کلینتون فقط برای چشم راست شما قابل مشاهده باشد. میتوانیم تصور کنیم که شما ممکن است تصویر مخلوطی از برهم نهی عجیب و غریب Trump و Clinton را مشاهده کنید ولی در واقع شما Trump را برای چند ثانیه خواهید دید، پس از آن او ناپدید خواهد شد و کلینتون ظاهر خواهد شد، پس از آن او نیز میرود و Trump دوباره ظاهر خواهد شد. این دو تصویر در یک چرخش بی پایان، عوض و بدل میشوند. به همین دلیل است که دانشمندان علوم اعصاب به این پدیده رقابت دوچشمی یا (binocular rivalry) میگویند. چون مغز شما یک ورودی مبهم دریافت می کند، نمی تواند تصمیم بگیرد: آیا Trump است، یا کلینتون؟

اگر به طور همزمان، شما در داخل یک اسکنر مغناطیسی که فعالیت مغز را ثبت میکند، دروغ بگویید، آزمایشگران متوجه خواهند شد که مجموعه گسترده ای از مناطق قشری مغز، که به عنوان “منطقه داغ خلفی” یا (posterior hot zone) شناخته شده است، فعال می شوند.این قسمت، بخشهایی از قشرهای آهیانه ای(Pareital) ,پس سری (Occipital) و گیجگاهی (Temporal) در بخش عقبی قشری را شامل می شود و نقش بسیار مهمی را در ردیابی چیزهایی که می بینیم بازی میکند. جالب اینجاست که قشر بصری اولیه که اطلاعات را از چشم دریافت می کند، آن چیزی که سوژه می بیند را مشخص نمیکند. یک همچین سلسله مراتب کاری مشابهی نیز در شنوایی و حس پیکری وجود دارد: قشر شنوایی اولیه و قشر حس پیکری اولیه مستقیما مشارکتی در درک محتوای تجربیات بدست آمده از شنوایی و حس پیکری ندارند. اما در عوض مراحل بعدی پردازش که در ناحیه داغ خلفی یا posterior hot zone انجام میگیرند در این ادراک آگاهانه نقش دارند (از جمله درک تصویر ترامپ و کلینتون در مثال بالا) .

(به اينجا می رسيم که منطقه ادراکی اوليه، نقشی اساسي در خودآگاهی ما از ادراکات روزانه ندارد. و اکنون منطقه ثانویه ای برای این ادراکات تعریف می شود، ولی نکته ظریف آنجاست که گاهي مسیر فراي

ند ادراک اصلا برعکس است و آن، مواردی است که روياهاي پیشگویی کننده رخ میدهد.

در اينجا آنچه را که شما پیش از وقوعش با چشم یا گوش خود درک میکنید، اصلا ربطی به چشم و گوش مادی شما ندارد و این منبع، اطلاعات خود را از طریق چشم و گوش مادی به دست نمی آورد بلکه از مسیری برعکس، اطلاعات را به مرکز درکی مغز می رساند.

از این هم فراتر، پیش گویی هایی است که توسط بسیاری از انسانهای بزرگ و یا انبیا اتفاق می افتد که گاهی هزاران سال با حادثه، اختلاف زمانی دارد.

اینها نشان دهنده منبع اطلاعاتی حتی فراتر از مناطق ثانویه اداکي است. توصیه مي شود به مباحث حس و ادراک در کانال
@salmanfatemi
مراجعه شود)

شواهد بالینی

روشنگر بیشتر این مساله، شواهدي از دو منبع بالینی هستند: تحریک الکتریکی بافت قشری

و مطالعه بیماران پس از دست دادن مناطق خاص مغزی ناشی از آسیب یا بیماری.

قبل از برداشتن تومور مغزی یا محل تشنج صرعی بیمار، برای مثال در عمل جراحی مغز و اعصاب, نقشه فعالیتی نواحی قشری نزدیک به محل ضایعه توسط تحریک مستقیم با الکترود ها ترسیم می
شود. تحریک ناحیه داغ خلفی (posterior hot zone) موجب وقوع احساسات و حسهای متنوعی میشود.این محسوسات ميتواند چشمک زدن نور، دیدن اشکال هندسی، اعوجاج چهره ها، توهم شنوایی یا بصری، احساس آشنایی یا غیرواقعی بودن، تمایل به حرکت اندام خاص و غیره باشد. تحریک قشر جلوتر مغزی اما موضوع متفاوتی است: به طور کلی تجربه ی مستقیمی را ایجاد نمی کند.

منبع دوم، بینش به دست آمده از بیماران مغز و اعصاب است که از نیمه اول قرن بیستم شکل گرفت. جراحان گاهی مجبور می شدند کمربند بزرگی از قشر پیش-پیشانی(prefrontal) را برای حذف تومورها یا برای مقابله با تشنج های صرعی بردارند. نکته قابل توجه آن که چگونه این بیماران، غیرعادی میشدند.از دست دادن بخشی از لوب پیشانی اثرات مخرب خاصی داشت: بیماران، اختلالاتی مانند عدم مهار احساسات یا اقدامات نامناسب، اختلال در اعمال حرکتی یا تکرار غیرقابل کنترل اعمال یا کلمات خاص را از خود نشان می دهند. اگرچه، پس از انجام این عمل جراحی، بدون هیچ شواهدی مبنی بر اینکه حذف وسیع بافت پیشانی به طور قابل توجهی بر تجربه ی آگاهانه آن فرد تاثیر گذار باشد, شخصیت و IQ آنها بهبود می یافت و آنها برای سالهای طولانی زندگی می کردند.

برعکس، حذف مناطق حتی کوچکی از کورتکس خلفی- که منطقه داغ در آن قرار دارد- می تواند منجر به از دست رفتن کل انواع محتوای آگاهانه شود: بیماران قادر به تشخیص چهره یا دیدن حرکات، رنگ یا مکان نخواهند بود.

بنابراین به نظر می رسد که مناظر، صداها و سایر محسوسات زندگی، طوری که تجربه می کنیم، توسط مناطق درون قشر خلفی ایجاد می شوند.تا آنجا که می توان گفت، تقریبا تمام تجربیات آگاهانه، منشاشان آنجاست. گاهي مسیر فرايند ادراک اصلا برعکس است و آن، مواردی است که روياهاي پیشگویی کننده رخ میدهد.

در اينجا آنچه را که شما پیش از وقوعش با چشم یا گوش خود درک میکنید، اصلا ربطی به چشم و گوش مادی شما ندارد و این منبع، اطلاعات خود را از طریق چشم و گوش مادی به دست نمی آورد بلکه از مسیری برعکس، اطلاعات را به مرکز درکی مغز می رساند.

از این هم فراتر، پیش گویی هایی است که توسط بسیاری از انسانهای بزرگ و یا انبیا اتفاق می افتد که گاهی هزاران سال با حادثه، اختلاف زمانی دارد.

اینها نشان دهنده منبع اطلاعاتی حتی فراتر از مناطق ثانویه اداکي است.
(منشأ اطلاعات ما فراتر از مغز مادی است و محدود کردن منشأ آن به مغز، نارسايي هاي فراواني دارد و در تضاد با بسیاری از مشاهدات بشری قرار می گيرد که در بالا مفصلا بیان شد. توصیه میشود به مباحث مربوط به رویا در فصل ششم کتاب توهم بی خدایی نوشته احمد الحسن مراجعه شود
almahdyoom.co/doa.html
)

اختلاف اساسی بین مناطق خلفی با بیشتر قشر پیش-پیشانی چیست که به طور مستقیم در محتوای ذهنی و انتزاعی مشارکت ندارند؟ حقیقت این است که هنوز نمی دانیم. با این وجود هیجان انگیزتر این است که یافته های اخیر نشان می دهد که دانشمندان علوم اعصاب ممکن است به دانستن آن نزدیکتر شده باشند.

ترجمه: علی زارعی وبسایت نوروسافاری
(اصل مقاله در
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=2009905255992269&id=100009184420613
با پاره ای توضیحات اضافی)

۱- qualia:کیفیات ذهنی یا تجربهی حقیقی چیزهابه ویژگیهای کیفی یا احساسی وضعیت ذهن اشاره میکند. به عنوان مثال تجربهی مستقیم رنگها، درد، بو، خشم مثالهایی از کیفیات ذهنی میباشند.

اگر چه به نظر میآید که حداقل برخی از حالات ذهنی ما وضعیت کیفی دارند، وجود آنها سؤالات فلسفیای را بر میانگیزد: ماهیت کیفیات ذهنی چیست و چه چیزی آنها را تشکیل میدهد؟ بسیاری از نظریهپردازان تفاوت عمدهای بین کیفیات ذهنی و معیارهای فیزیکی مانند طول، جرم، حجم دیده و این سؤال را مطرح کردهاند

که آیا امکان دارد که کیفیات ذهنی کاملاً با این ویژگیهای فیزیکی یکسان باشند؟ سؤال دیگری که مطرح میباشد این است که آیا دریافت مستقیم ما نسبت به این حالات ذهنی لغزشناپذیر است و آیا این ادراکات دارای اعتبار هستند؟

کیفیات ذهنی به عنوان استدلالی علیه فیزیکالیسم(دیدگاهی که بر اساس آن هیچ چیز غیر فیزیکی در عالم وجود ندارد) به کار رفته است.

۲- Neural correlates of consciousness

۳- فلج چهاراندام، که کوادریپلژی(Quadriplegia) و تتراپلژی هم نامیده میشود نوعی از فلج است که در این حالت، انسان حس و کنترل در دستها و پاهای خود را از دست میدهد.فلج چهاراندام در پی آسیبهای شدید به مغز یا نخاع پدید میآید. نخاع مجموعهای از اعصاب است که پیامهای مغز را به دیگر اعضای بدن میرسانند. در حالت فلج چهاراندام معمولاً قطع نخاع در نیمه بالایی مهرههای گردن (در بالای c3-c4) رخ دادهاست. این گسیختگی نخاع ممکن است در اثر یک آسیب ضربهای (شکستن گردن، برای مثال در پی شیرجه در آب کمعمق) یا فشرده شدن بند نخاع توسط یک تومور یا کمخونی موقت اندام (ایسکمی) پس از بروزآنفارکتوس پدید بیاید.

۴- یاختههای پورکینیه یا نورونهای پورکینیه لایه میانی قشر مخچه را تشکیل میدهند. این سلولها نسبتاً بزرگ بوده عملکردی مؤثر در پردازش اطلاعات دارند. میانجی عصبی مؤثر بر این یاختهها گاما آمینوبوتیریک اسید است و این نوع نورونها توسط یک کالبدشناس اهل چک بنام یان پورکینیه کشف شدهاند.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، روبروی داروخانه سپاهان ، مجتمع اطبا ، طبقه اول
تلفن : 32223328 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
از انفجار بزرگ تا انفجار تاثیر کپسول نوروهرب بر ندرگیری مغز در بیماران مبفرگشت و تکامل تصادفی محض آیا هشیاری کوانتومی وجودچگونه باغبانی باعث کاهش از تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر گیاه خواری بر رشد وروش های صرفه جویی در ایجالزوم سازگاری قانون مجازاآیا رژیم غذایی گیاهی سلاچرا بیماری های تخریبی مغاضطراب و ترستاثیر درجه حرارت بر عملکراست دستی و چپ دستیما انسانها چه اندازه نزدانگشت نگاری مغز نشان میدهوش مصنوعی گوگل به کمک تشبیوگرافیتغییر الگوی رشد مغزی با ززبان و شناخت حقیقت قسمت دمرکز حافظه کجاستایا کوچک شدن مغزانسان الهوش احساسیبحثی درباره هوش و تفاوتهحقیقت راستین انسان علم بسیر آفرینش از روح تا مغز مغز چگونه صداها را فیلتر ابزار بقای موجود زنده از هستی ما پس از شروعی چگال برخی سلولهای عصبی در تلاخواب سالم عامل سلامتی و یسردرد سکه ایمغز بزرگ چالش است یا منفعاجزای پر سلولی بدن انسان ورزش بهترین درمان بیش فعتلاشی تازه برای گشودن معدژا وو یا اشنا پنداریضررهای شکر بر سلامت مغزگوشه بیماری اتوزومال رسسنقش اتصالات بین سلولهای ارتباط چاقی و کاهش قدرت بکمردرد با پوشیدن کفش مناتکامل چشمدر هم تنیدگی کوانتومی و پعسل طبیعی موثر در کنترل بپیموزایدچند جهانیاز تلسکوپ گالیله تا تلسکتاثیر کپسول نوروهرب بر تدرگیری اعصاب به علت میتوفراموش کارها باهوش تر هسآیا واکنش های یاد گرفته وچگونه جمعیت های بزرگ شکل از تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر گیاهخواری بر رشد و روش هایی ساده برای کاهش الزوم سازگاری قانون مجازاآیا راهی برای رفع کم آبی چرا حیوانات سخن نمی گویناطلاعاتی عمومی در مورد متاثیر رو ح و روان بر جسمرشته نوروایمونولوژی و نقما با کمک مغز خود مختاريماندوهگین نباش اگر درب یا هوش مصنوعی گوگل به کمک تشبیان ژن های اسکیزوفرنی دتغییر زودتر اتصالات مغزیزبان و شناخت حقیقت قسمت سمرکز خنده در کجای مغز استایا ابزار هوشمندی یا مغز هوش احساسیبحثی درباره هوش و تفاوتهحمله ویروس کرونا به مغزسیستم تعادلی بدنمغز ناتوان از توجیه پیداابزار بقای موجود زنده از و هر کس تقوای خدا پیشه کنبرخی سيناپسها طی تکامل و خواب عامل دسته بندی و حفطسرعت فکر کردن چگونه استمغز بزرگ چالشهای پیش رواجزایی ناشناخته در شکل گورزش در کمر دردتلاشی جدید در درمان ام اسدژاوو یا آشناپنداریطوفان فقر و گرسنگی و بی سگوشت خواری یا گیاه خوارینقش حفاظتی مولکول جدید دارتباط هوش ساختار مغز و ژکنفرانس تشنج هتل کوثر اصتکامل ابزار هوش ، راه پر درمان های بیماری آلزایمرعصب حقوق نورولووپیچیدگی های مغزی در درک زچندین ماده غذایی که مانناز تلسکوپ گالیله تا تلسکتاثیر کپسول نوروهرب بر سذهن چند جانبه نیازمند نگفراموشی همیشه هم بد نیستآیا آگاهی پس از مرگ از بیچگونه جمعیت های بزرگ شکل از تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر انتخاب از طرف محیط روش صحبت کردن در حال تکامممانتین یا آلزیکسا یا ابآیاما مقهور قوانین فیزیکچرا حجم مغز گونه انسان دراطلاعاتی عمومی در مورد متاثیر رژیم گیاه خواری بر رشد مغز علت تمایل انسان بما تحت کنترل ژنها هستیم یانسان قدیم در شبه جزیره عهوش مصنوعی الفاگوبیست تمرین ساده برای جلوتغییر عمودی سر انسان از پزبان، وسیله شناسایی محیطمرگ انتقال است یا نابود شایا بیماری ام اس (مولتیپهوش عاطفی بیشتر در زنانبحثی درباره هوش و تفاوتهحوادث روزگار از جمله ویرسیستم دفاعی بدن علیه مغز مغز و سیر تکامل ان دلیلی ابزار بقای موجود زنده از وقت نهيب هاي غير علمي گذشبررسي علل احتمالي تغيير خودآگاهی و هوشیاريشلیک فراموشیمغز بزرگ و فعال یا مغز کواحساس گذر سریعتر زمانوزوز گوشتمایل زیاد به خوردن بستندانشمندان ژنی از مغز انسطی یکصد هزار سال اخیر هرچگیاه خواری و گوشت خوار کدنقش حیاتی تلومر دی ان آ دارتباط انسانی، محدود به کنگره بین المللی سردرد دتکامل زباندرمان های جدید میگرنعضلانی که طی سخن گفتن چقدپیوند مغز و سر و چالشهای چه زیاد است بر من که در ایپیوند سر، یکی از راه حلهاچهار میلیارد سال تکامل باز تکنیکی تا مغز از مغز تتاثیر کپسول نوروهرب بر سرقیبی قدرتمند در برابر مفرایند تکامل و دشواری هاآیا امکان بازسازی اندامهچگونه حافظه را قویتر کنیاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر ترکیبات استاتین (سروشهای نو در درمان دیسک بمنابع انرژي پاک سرچشمه حآزمون ذهنی گربه شرودینگرچرا در مغز انسان، فرورفتبلندی در ذهن ما درک بلندیتاثیر رژیم گیاه خواری بر زمین زیر خلیج فارس تمدنی ماه رجبانسان جدید از چه زمانی پاهوش مصنوعی از عروسک تا کبیشتر کمردردها نیازی به تغییرات منطقه بویایی مغزسفر نامه سفر به بم و جنوب مراحل ارتقای پله پله کیهایا بدون زبان میتوانیم تهوش عاطفی در زنان بیشتر ابحثی درباره هوش و تفاوتهحافظه و اطلاعات در کجاست سکته مغزیمغز آیندگان چگونه است ؟ابزار بقای موجود زنده از وقتی فهمیدی خطا کردی برگبررسی و اپروچ جدید بر بیمخودآگاهی و هوشیاريشنا در ابهای گرم جنوب نیکاهش التهاب ناشی از بیمامغز حریص برای خون، کلید تاخلاق و علوم اعصابیک پیشنهاد خوب برای آسان تمدن قدیمی ای در جنوب ایردانشمندان روش هاي جدیدی ظهور امواج مغزی در مغز مصگالکانزوماب، دارویی جدینقش خرچنگ های نعل اسبی درارتباط شگفت مغز انسان و فکنگره بین المللی سردرد دتکامل ساختار رگهای مغزی درمان های جدید در بیماری مقالاتپیشینیان انسان از هفت میچهار ساعت پس از کشتار خوکاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر گیاه خواری بر رشد ورموزی از نخستین تمدن بشرفرایند حذف برخی اجزای مغآیا انسان با مغز بزرگش اخنگاه محدود و تک جانبه، مشاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر دپاکین بر بیماری مروشهای شناسایی قدرت شنوامنبع خواب و رویاإِلَهِي هَبْ لِي كَمَالَچراروياها را به یاد نمی آبه زودی شبکه مغزی به جای تاثیر رژیم گیاه خواری بر زندگی هوشمند در خارج از زماپروتیلینانسان عامل توقف رشد مغزهوش مصنوعی از عروسک تا کبا هوش مصنوعی خودکار روبتغییرات تکاملی سر انسان سفرنامه سفر به بم و جنوب مزایای شکلات تلخ برای سلایا تکامل هدفمند استهوش عاطفی در زنان بیشتر ابحثی درباره احساسات متفاحافظه و اطلاعات در کجاست سانسور از روی قصد بسیاری مغز انسان ایا طبیعتا تماابزار بقای موجود زنده از ویتامین E برای فعالیت صحخانواده پایدارشناخت و معرفت، و نقش آن دکاهش دوپامین عامل بیماریمغز زنان جوانتر از مغز مراخلاق پایه تکامل و فرهنگیکی از علل محدودیت مغز امتمدن بشری و مغز اخلاقیدانشمندان روشی برای تبدیعلم به ما کمک میکند تا موگامی در درمان بیماریهای نقش داروهاي مختلف معروف ارتباط شگفت انگیز مغز انکندر در بیماریهای التهابتکامل شناخت انسان با کشفدرمان های رایج ام استاثیر ویتامین دی بر بیماپیشرفتی مستقل از ابزار هنوار مغزی روشی مهم در تشخاز تکینگی تا مغز و از مغز تاثیر گیاه خواری بر رشد ورمز و رازهای ارتباط غیر کفرد حساس از نظر عاطفی و بآیا احتمال دارد رویا از آنگاه انسان محدود به ادرااز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر داروهای ضد التهاب روشی برای بهبود هوش عاطفمنشأ اطلاعات و آموخته ها افراد آغاز حرکت خودشان رچراروياها را به یاد نمی آبوزون هیگز چیستتاثیر رژیم گیاهخواری بر زونا به وسیله ویروس ابله مبانی ذهنی سیاه و سفیدانعطاف پذیری مکانیسمی علهوش مصنوعی از عروسک تا کبار سنین ابزار هوشمندی اثبت امواج الکتریکی در عصسفرنامه سفر به بم و جنوب مسیر دشوار تکامل و ارتقاایرادهای موجود در خلقت بهوشیاری کوانتومیبحثی درباره احساساتی غیرحافظه و اطلاعات در کجاستساخت شبکه عصبی با الفبایمغز انسان برای ایجاد تمدابزار بقای موجود زنده از ویتامین E در چه مواد غذایبررسی سیستم تعادلی بدن اخدا موجود استشناسایی سلول های ایمنی اکایروپاکتیک چیستمغزهای کوچک بی احساساختلال در شناسایی حروف و یافته های نوین علوم پرده تمساح حد واسط میان مغز کوداروهای مصرفی در ام اسعلایم کمبود ویتامین E را گامی در درمان بیماریهای نقش روزه داری در سالم و جارتباط شگفت انگیز مغز انکوچک شدن مغز از نئاندرتاتئوری تکامل امروز در درمدرمان های علامتی در ام اسصفحه اصلیسوالات پزشکیپاسخ گیاهان در زمان خوردنورون هاي مصنوعی می تواناز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر گیاه خواری بر رشد ورویا و خبر از آیندهقیچی ژنتیکیآیا احتمال دارد رویا از آنگاهی بر قدرت بینایی درااز تکینگی تا مغز- از مغز تاثیر داروی ضد تشنج سدیم روشی جدید در درمان قطع نخمولتیپل اسکلروز در زنان افزایش قدرت ادراکات و حسنزاع بین جهل و علم رو به پبیماری های مغز و اعصاب و تاثیر عصاره تغلیظ شده گیزیباترین چیز در افزایش سمجموعه های پر سلولی بدن ماولین هیبرید بین انسان وهوش مصنوعی از عروسک تا کبارداری بدون رحمجمجمه انسان های اولیهسفرنامه سفر به بم و جنوب مشکلات نخاعیاگر نعمت فراموشی نبود بسهوش، ژنتیکی است یا محیطیبخش دیگری در وجود انسان هحس چشایی و بویاییمغز انسان برای شادمانی طابزارهای بقای موجود زندویتامین دی گنجینه ای بزربررسی علل کمر درد در میانخطا در محاسبات چیزی کاملشواهدی از دنیسوان(شبه نئکاربرد روباتهای ريزنانومغزتان را در جوانی سیمکشاختلالات مخچهیادگیری مهارت های جدید دتنفس هوازی و میتوکندریداروهای ضد بیماری ام اس وعلایم کمبود ویتامین E را گاهی لازم است برای فهم و نقش رژیم غذایی بر رشد و اارتباط غیرکلامی بین انساکووید نوزده و خطر بیماریتئوری تکامل در پیشگیری و درمان ژنتیکی برای نوآوریپیامهای کاربرانپختگی پس از چهل سالگي به نورون های ردیاب حافظهاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر گیاه خواری بر رشد ورویا بخشی حقیقی از زندگی قانون مندی نقشه ژنتیکی مآیا برای تولید مثل همیشه نگاهی بر توانایی اجزاي باز تکینگی تا مغز- از مغز تاثیر درجه حرارت بر عملکروشی جدید در درمان سکته ممواد کوانتومی جدید، ممکنافسردگی و اضطراب در بیمانزاع بین علم و نادانی رو بیماری گیلن باره و بیمارتاریخ همه چیز را ثبت کردهزیرفون داروی ضد ام اسمحل درک احساسات روحانیاولین مورد پیوند سر در انهوش مصنوعی از عروسک تا کبازگشت از آثار به سوی خداجنسیت و تفاوت های بیناییسفرنامه سفر به بم و جنوب مشکلات بین دو همسر و برخیاگر نعمت فراموشی نبود بسهیچگاه از فشار و شکست نتربرنامه و ساختار پیچیده محس و ادراک (قسمت اول )ساخت شبکه عصبی مصنوعی با مغز انسان برای شادمانی طابزارهای پیشرفته ارتباط واکنش های ناخودآگاه و تقبزرگ شدن مغز محدود به دورخطا در محاسبات چیزی کاملشاهکار قرنکاربرد روباتهای ريز، در نقش قهوه در سلامتیاختلالات حرکتی در انسانیادآوری خواب و رویاتنفس هوازی و میتوکندریداروی فامپیریدین یا نورلعلت خواب آلودگی بعد از خوگاهی مغز بزرگ چالش استنقش رژیم غذایی در رشد و اارتروز یا خوردگی و التهاکودک ایرانی که هوش او از تا 20 سال آینده مغز شما به درمان جدید میگرن با انتی سایتهای دیگرپرورش مغز مینیاتوری انسانوروپلاستیسیتی چیستاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر گیاه خواری بر رشد ورویا تخیل یا واقعیتقانونمندی و محدودیت عالمآیا بزرگ شدن مغز فقط در دناتوانی از درمان برخی ویاز تکینگی تا مغز- از مغزتتاثیر درجه حرارت بر عملکريتوکسيمب در درمان ام اسموجود بی مغزی که می تواندالکتروتاکسی(گرایش و حرکنزاع بین علم و جهل رو به پبیماری ای شبیه آلزایمر و تبدیل تراکت صوتی مصنوعی زبان مشترک ژنتیکی موجودامحل درک احساسات روحانی داولین تصویر در تاریخ از سهوش مصنوعی از عروسک تا کمبازسازي مغز و نخاع چالشی جنسیت و تفاوت های بیناییسفری به آغاز کیهانمشکلات روانپزشکی پس از ساگر تلاش انسان امروز براهاوکينگ پیش از مرگش رسالبرین نت به جای اینترنتحس و ادراک (قسمت دوم )ساختار شبکه های مغزی ثابمغز انسان رو به کوچک تر شابزارهای بقا از نخستین هواکسن کرونا از حقیقت تاتبزرگ شدن تقریبا ناگهانی خطرات هوش مصنوعیشبیه سازی میلیون ها جهان کجای مغز مسئول پردازش تجنقش مهاجرت در توسعه نسل ااختلالات صحبت کردن در انژن هوش و ساختارهای حیاتی تو دی ان ای خاص ميتوکندريداروی تشنجی دربارداریعوامل موثر در پیدایش زباگذر زمان کاملا وابسته به نقش زبان در سلطه و قدرت اارزش حقیقی زبان قسمت اولکودکان میتوانند ناقل بی تاثیر مشاهده بر واقعیت بدرمانهای بیماری پارکینسدرک فرد دیگر و رفتارهای اآلزایمرنوشیدن چای برای مغز مفید از تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر گیاه خواری بر رشد ورویاها از مغز است یا ناخوقارچ بی مغز در خدمت موجودآیا تکامل و تغییرات ژنتیناتوانی در شناسایی چهره از تکینگی تا مغز، از مغز تاثیر درجه حرارت بر عملکریواستیگمینموجودات مقهور ژنها هستندالتهاب شریان تمپورالنظام مثبت زندگیبیماری ای شبیه ام اس مولتتبدیل سلولهای محافط به سزبان چهار حرفی حیات زمینمحدودیت های حافظه و حافظاولین سلول مصنوعیهوش مصنوعی از عروسک تا کمبحتی علمی درباره تمایل بجهش های ژنتیکی مفید در ساسلولهای بنیادی مصنوعی درمشکلات روانپزشکی در عقب ابزار هوش در حال ارتقا ازهاوکينگ پیش از مرگش رسالبرای پیش بینی آینده مغز دحس و ادراک قسمت چهارمسازگاری با محیط بین اجزامغز انسان رو به کوچکتر شدابزارهای بقا ازنخستین همواکسن سرطانبسیاری از بیماری های جدیدفاع در برابر تغییر ساختشبیه سازی سیستم های کوانکرونا چه بر سر مغز می آورنقش محیط زندگی و مهاجرت دادامه بحث تکامل چشمژن یا نقشه توسعه مغز و نقتولید سلولهای جنسی از سلداروی جدید s3 در درمان ام عوامل ایجاد لغت انسانی و گربه شرودینگر و تاثیر مشنقش زبان در سلطه و قدرت اارزش حقیقی زبان قسمت دومکودکان خود را مشابه خود تتاثیر نگاه ناظر هوشیار بدرک و احساسآیا ممکن است موش کور بی منوعی سکته مغزی ، وحشتناک از تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر گیاه خواری بر رشد ورویاهای پر رمز و حیرتی درقبل از انفجار بزرگآیا جهش های ژنتیکی، ویرونخاع ما تا پایین ستون فقرازدواج های بین گونه ای، رتاثیر درجه حرارت بر عملکریسدیپلام تنها داروی تایمیهمانهای ناخوانده عامل امیوتروفیک لترال اسکلرونظریه تکامل در درمان بیمبیماری بیش فعالیتری فلوپرازینزبان و کلمه حتی برای کسانمخچه فراتر از حفظ تعادلاوکرلیزوماب داروی جدید شهوش مصنوعی در کامپیوترهابحث درباره پیدایش و منشاجهش های ژنتیکی غیر تصادفسلسله مباحث هوش مصنوعیمشاهده آینده از روی مشاهابزار بقای موجود زنده از هدف یکسان، در مسیرهای متبرخی نکات از گاید لاین پرحس و ادراک قسمت پنجمسخن پاک و ثابتمغز ایندگان چگونه استابزارهای بقای از نخستین واکسنی با تاثیر دوگانه اتفاوت مغز انسان و میمون هدقیق ترین تصاویر از مغز اشباهت زیاد بین سلول هاي عکشف مکانیسم عصبی خوانش پنقش نظام غذایی در تکامل ماداراوون تنها داروی تاییژنها نقشه ایجاد ابزار هوتوانایی مغز و دیگر اجزای داروی جدید ضد میگرنعواملی که برای ظهور لغت اگزیده ای از وبینار یا کنفنقش سجده بر عملکرد مغزارزش حقیقی زبان قسمت سومکوری گذرای ناشی از موبایتاثیر نگاه انسان بر رفتادرک احساسات و تفکرات دیگفلج بل، فلجی ترسناک که آنآیا ما تنها موجودات زنده چیزی خارج از مغزهای ما نیاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر گیاه خواری بر رشد ورویای شفافقدم زدن و حرکت دید را تغیآیا جهش ژنتیکی و تنظیم اجنخستین تصویر از سیاهچالهاستفاده از هوش مصنوعی در تاثیر درجه حرارت بر عملکرژیم های غذایی و نقش مهم میگرن سردردی ژنتیکی که بامید درمان کرونا با همانهفت چیز که عملکرد مغز تو بیماری تی تی پیتری فلوپرازینزبان و بیان نتیجه ساختمامخچه ، فراتر از حفظ تعادلايندگان چگونه خواهند دیدهوش مصنوعی در خدمت خلق وحبحثی در مورد نقش ویتامينجهشهای مفید و ذکاوتی که دسم زنبور ، کلیدی برای وارمعنی روزهابزار بقای موجود زنده از هدف از تکامل مغزبرخی اثرات مضر ویتامین دحس و ادراک قسمت سومسریعترین کامپیوتر موجودمغز ابزار برتر بقاابزارهای دفاعی و بقای موواسطه ها د رمسیر ایجاد مغتفاوتهای جنسیتی راهی برادلایلی که نشان میدهد ما بشباهت زیاد بین سلول هاي عکشف مکانیسمی پیچیده در بنقش هورمون های تیروئید دادغام میان گونه های مختلژنها ، مغز و ارادهتوازن مهمتر از فعالیت زیداروی ضد تشنج با قابليت تعوارض ازدواج و بچه دار شدگزارش یک مورد جالب لخته ونقش غذاها و موجودات دريااز نشانه ها و آثار درک شدکی غایب شدی تا نیازمند دلتاثیر نگاه انسان بر رفتادرک تصویر و زبان های مخلتفلج خوابآیا مغز تا بزرگسالی توسعچگونه مغز پیش انسان یا هماز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر گیاه خواری بر رشد وروبات های ریز در درمان بیقدرت انسان در نگاه به ابعآیا خداباوری محصول تکاملنرمش های مفید در سرگیجهاستیفن هاوکینگ در مورد هتاثیر درجه حرارت بر عملکرژیم غذایی حاوی تخم مرغ ومیگرن شدید قابل درمان اسامگا سه عامل مهم سلامتهفت سین یادگاری از میراث بیماری ضعف عضلات نزدیک بتسلیم شدن از نورون شروع مزبان و بیان، در سایه پیشرمخچه ابزاري که وظیفه آن فايا اراده آزاد توهم است یهوش مصنوعی در خدمت خلق وحبحثی جالب درباره محدودیتجهشهای مفید و ذکاوتی که دسودمندی موجودات ابزی بر مغز فکر میکند مرگ برای دیابزار بقای موجود زنده از هدف از خلقت رسیدن به ابزابرخی اختلالات عصبی مثانهحساسیت روانی متفاوتسرگیجه از شایعترین اختلامغز از بسیاری حقایق می گراثر مضر مصرف طولانی مدت روراپامیل در بارداریتقلید مرحله ای نسبتا پیشدندان ها را مسواک بزنید تشش مرحله تکامل چشمکشف ارتباط جدیدی از ارتبنقش هورمون زنانه استروژنادغام دو حیطه علوم مغز و ژنهای مشترک بین انسان و وتوسعه برخی شغل ها با هوش داروی ضد تشنج با قابليت تعید نوروز مبارکگشایش دروازه جدیدی از طرنقش غذاها و موجودات دريااز نظر علم اعصاب یا نرووستاثیر ویتامین دی بر بیماتاثیر ویروس کرونا بر مغز درک عمیق در حیواناتفلج خواب چیستآیا همه جنایت ها نتیجه بیچگونه هموساپينس بر زمین از تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر گیاه خواری بر رشد وروح رهاییلوب فرونتال یا پیشانی مغآیا دلفین ها می تواند از نرمشهای مهم برای تقویت عاستیفن هاوکینگ در تفسیر تاثیر درجه حرارت بر عملکراه های جدید برای قضاوت رمیدان مغناطيسي زمین بشر امروز دانش ژنتیک هیچ ابههمیشه عسل با موم بخوریمبیماریهای تحلیل عضلانی اتشنج چیستزبان و تکلم برخی بیماریهمدارک ژنتیکی چگونه انسانايا اراده آزاد توهم است یهوش مصنوعی درمانگر کامپیبحثی در مورد نقش کلسیم و جاذبه و نقش آن در شکلگیریسیاهچاله و تکینگی ابتدایمغز ما کوچکتر از نیم نقطهابزار بقای موجود زنده از هزینه ای که برای اندیشیدبرخی بیماری ها که در آن بخلاصه ای از مطالب همایش مسردرد میگرن در کودکانمغز به تنهایی برای فرهنگ اثرات فشار روحی شدیدورزش هوازی مرتب خیلی به قتلقین اطلاعات و حافظهدو ویژگی انتزاع و قدرت تجششمین کنگره بین المللی سکشف جمجمه ای درکوه ایرهونقش ژنتیک در درمان اختلاارتقا و تکامل سنت آفرینش ژنهای هوش ، کدامندتوصیه های غیر دارویی در سداستانها و مفاهیمی اشتباعامل کلیدی در کنترل کارآپمبرولیزوماب در بیماری چنقش غذاها و موجودات دريااز نظر علم اعصاب اراده آزتاثیر ژنها بر اختلالات خدرگیری قلب در بیماری ویرفیلمی بسیار جالب از تغییآیا هوش ارثی دریافتی از پچگونه آن شکری که می خوریماز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر گیاه خواری بر رشد وروزه داری و بیمار ی ام اس لبخند بزن شاید صبح فردا زآیا دست مصنوعی به زودی قاچرا مغزهای ما ارتقا یافت استخوان های کشف شده، ممکتاثیر درجه حرارت بر عملکراه های جدید برای قضاوت رمکانیزمهای دفاعی در برابانفجار و توقف تکاملی نشاهوموارکتوس ها ممکن است دبیهوش کردن در جراحی و بیمتشنج و حرکات شبه تشنجی قازبان و شناخت حقیقت قسمت چمروری بر تشنج و درمان هایای آنکه نامش درمان و یادشهوش مصنوعی درخدمت خلق وحبحثی در مورد عملکرد لوب فحقیقت قربانی نزاع بین بی سیاره ابلهانمغز مادران و کودکان در زمابزار بقای موجود زنده از هزینه سنگین انسان در ازابرخی بیماری های خاص که بدخواندن ، یکی از شستشو دهنسردرد و علتهای آنمغز برای فراموشی بیشتر کاثرات مفید قهوهورزش هوازی ، بهترین تمریتلاش هایی در بیماران قطع ديدن با چشم بسته در خواب صرع و درمان های آنگنجینه ای به نام ویتامین نقش آتش در رسیدن انسان بهارتوکين تراپی روشی جديد کلرال هیدرات برای خوابانتوصیه هایی در مصرف ماهیدر مانهای کمر دردعارضه جدید ویروس کرونا سپنج اکتشاف شگفت آور در مونقشه مغزی هر فرد منحصر بهاز نظر علم اعصاب اراده آزتاثیر کلام در آیات کلام بدرگیری مغز در بیماری کویفیزیکدانان ماشینی برای تآیا هوش سریعی که بدون احسچگونه انتظارات بر ادراک از تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر گیاه خواری بر رشد وروش مقابله مغز با محدودیلرزش ناشی از اسیب به عصبآیا رژیم غذایی گیاهی سلاچرا پس از بیدار شدن از خواصول سلامت کمرتاثیر درجه حرارت بر عملکراه پیروزی در زندگی چیستما انسانها چه اندازه نزدانواع سکته های مغزیهوش مصنوعی می تواند بر احبیوگرافیتشنج عدم توازن بین نورون زبان و شناخت حقیقت قسمت امرکز هوشیاری، روح یا بدن ایندرالهوش مصنوعی ساخته هوش طبیبحثی درباره هوش و تفاوتهحقیقت خواب و رویاسیاره ابلهانمغز چون ابزار هوش است دلیابزار بقای موجود زنده از هستي مادي ای که ما کوچکتربرخی توجهات در ببمار پارخواب سالم عامل سلامتیسردرد تنشنمغز بزرگ چقدر مفید هست ؟اثرات مضر ماری جواناورزش و میگرنتلاشی برای درمان قطع نخادی متیل فومارات(زادیوا)(ضررهای مصرف شکر و قند بر گویید نوزده و ایمنی ساکتنقش انتخاب از طرف محیط، نارتباط میکروب روده و پارکمردرد و علل آنتوضیحی ساده در مورد هوش مدر چه مرحله ای از خواب ، رعدم توقف تکامل در یک انداپوست ساعتی مستقل از مغز دنقص در تشخیص هیجانات عاماز آغاز خلقت تا نگاه انسا