دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


کانال تلگرام دکتر فاطمی

آدرس مطب دکتر سلمان فاطم

آدرس دکتر زهره ابوطالبی

روبات های ریز در درمان بیماری ها

کاربرد روباتهای ريز(نانوروباتها) در درمان بیماری ها و ساخت اندام های فرسوده و پیر

داروهایی- که در درمان بیماری ها استفاده می شود- اگر به صورت خوراکی مصرف شوند- باید از چندین سد، در دستگاه گوارش بگذرند تا وارد خون شوند.

برای دور شدن از این سدها و ورود راحت تر داروها به بدن از روشهاي غیر خوراکي مانند تزریق زیر پوستی یا تزریق وریدی دارو استفاده می شود. پس از ورود دارو به بدن، دارو میان همه سلولهای بدن پخش میشود و مقدار اندکی از آن به سلولهای بیمار میرسد و مثلا در بیماری هاي مغزی، به دلیل سیستم حفاظتی خاص این سلولها و سد محکم بین خون ومغز، باز میزان دارویی- که به سلولها عصبی مي رسد- کمتر می شود.

مثلا در بیماری خاصی در سیستم عصبی انسان، اگر بخواهیم داروی خوراکی، داخل مغز برود و بخش آسیب دیده را ترمیم کند یا آن را جدا کند و مثلا در سرطان مغز بخش سرطانی را از میان ببرد، این دارو باید در درجه اول در برابر شیره گوارشی معده، مقاومت کند، بعد در برابر صفرا تجزیه نشود، بعد بتواند جذب سلول های جذبی روده کوچک شود.

اگر همه این مراحل را پشت سر گذراند، بعد از رفتن به داخل خون، به جای آنکه همراه با خون در همه بدن پخش شود، باید فقط جذب سلولهای مغزی شود و حالا در اینجا باز، با مویرگ هايي نفوذ ناپذیر مواجه است که سد بین خون و مغز را می سازند و باید از اینها هم بگذرد و در مرحله بعد به جای آنکه در میان میلیاردها سلول داخل مغز، سرگردان شود، فقط سلول سرطاني را شناسایی کند و به آن حمله نمايد یا آن را ترمیم کند!

مسافرتی بسیار حیرت آور که در اینجا از داروی بی مغز ميخواهيم!

و گم نکردن راه، برای باهوش ترین افراد هم بسیار دشوار است چه برسد به داروی بی جانی که در بهترین شرایط، ذکاوتش از مواد موجود در طبیعت فراتر نمیرود.

حقیقتا شناسایی محل بیماری، از میان این همه سد و سرگردانی دشوار است.

برای حل این مشکل، پزشکان داروساز از روشهای گوناگونی استفاده می کنند مثلا از داروی وریدی و یا زیر پوستی استفاده می کنند تا سد دستگاه گوارش، از میان برداشته شود یا مثلا از داروهایی با تمایل به گیرنده اي خاص، روي سلول هدف استفاده می کنند و این گیرنده هدف، روی دیگر سلولهای بدن وجود ندارد. بنابراین دارو جذب سلول هدف خود می شود.

ولی امروزه با پیشرفت مهندسی پزشکی، از روبات هایی- که حامل دارو هستند و به وسیله هدایتگری، بیرون از بدن بیمار هدایت میشود- استفاده می کنند تا دارو به نقطه مورد نظر خود برسد و این روبات ها درآینده به خصوص در درمان بیماری های مغز و نخاع- که به وسیله سد نفوذ ناپذیر بین خون و مغز(blood-brain barriers) احاطه می شوند- بسیار سودمند خواهد بود:

نانو روبات های پزشکی

با استفاده از دانش نانوتکنولوژی محققان توانسته اند نانو ربات های زیستی طراحی کنند که در بدن انسان قرار می گیرند و نقش محافظ و درمانگر را ایفا می کنند. این ریز ماشین های هوشمند، قادرند چندین نسخه از خودشان تهیه کنند و جایگزین بافت های فرسوده یا آسیبدیده کنند. این فرایند را خود تکثیری مینامند.

در آینده نانو ربات های هوشمند در مغز و بدن هر انسانی به تعداد زیاد وجود خواهند داشت و انسان را از ابتلا به انواع بیماری ها مصون می دارند، حتی روند پیر شدن بشر را به تعویق می اندازند و نیز قدرت جسمانی و حافظه را تقویت می کنند. با استفاده از نانوتکنولوژی، دستیابی به انرژی خورشیدی امکان پذیر خواهد شد. انرژی خورشیدی قابل تبدیل و استفاده به اشکال مختلف انرژی است و بشر را از منابع دیگر انرژی بی نیاز می کند.

با استفاده از دانش نانوتکنولوژی محققان توانسته اند نانو ربات های زیستی طراحی کنند که در بدن انسان قرار می گیرند و نقش محافظ و درمانگر را ایفا می کنند. این ریز ماشین های هوشمند قادرند چندین نسخه از خودشان تهیه کنند و جایگزین بافت های فرسوده یا آسیب دیده کنند.

این فرایند را خود تکثیری می نامند.

نانوربات ها ماشین های کوچکی هستند که برای انجام عملیاتی خاص و بعضا تکرارشونده با دقت بسیار بالا طراحی شده اند. نانو به معنی یک بیلیونیوم یا یک میلیاردم است. نانو ربات ها نه تنها قادر به تشخیص محل دقیق سرطان خواهند بود بلکه داروی مناسب برای از بین بردن سلول های سرطانی را تزریق می کنند.

امروزه تحقیقات وسیعی در زمینه درمان بیماری هایی چون دیابت، بیماری های قلبی و ایدز در حال انجام است. نانوربات ها دارای امکانات بالقوه ای هستند که با اجتماع و قرارگیری به صورت کلونی قادرند به طور موشکافانه و دقیق از سیستم، حفاظت کنند. در واقع با ساختاری اتمی یا مولکولی، در یک فرایند شناخته شده قرار داده می شوند تا چرخه ای را کامل کنند.

تکنولوژی نانورباتیک آنقدر سریع در حال پیشرفت است که یقینا زندگی انسان از اواسط قرن جاری به کلی متحول خواهد شد.
@salmanfatemi
این تغییرات شامل از بین رفتن بسیاری از بیماری ها، کاهش عوامل بسیاری از امراض و حتی جراحی ها است. یکی از مهمترین برنامه های گسترش علوم رباتیک در جهان، بیشتر کردن عمر بشر و مبارزه با پیری و عـواقب آن است.

از دهه ۸۰ میلادی تا کنون کوچک سازی (مینیاتورسازی) از اهم فعالیت ها در زمینه علوم کامپیوتری بوده است. سرعت رشد تکنولوژی هر بیست سال دو برابر خواهد شد، در نتیجه تکنولوژی در سال ۲۰۵۰ حدود ۳۲ برابر از سال ۱۹۵۰ جلوتر خواهد بود. یکی از شاخه هایی که رشد تکنولوژی در آن بسیار چشمگیر است، دانش پزشکی است. با ساخت ابزار و وسایل پزشکی در آینده روند پیر شدن کند می شود و مبـارزه بـا بیمـاری هـا آسـان تـر و مطمئـن تـر خـواهـد شـد. در زمینه کالبدشناسی از نانورباتها به منظور تعیین محل دقیق آسیب استفاده خواهد شد. در شرایطی استفاده از نانو رباتهای زیستی ضروری به نظر می رسد که امکان دسترسی به عضو موردنظر دشوار بوده یا امکان پذیر نباشد یا حتی در مواردی که عواقب دردناک و دشواری توسط پزشک پیش بینی شود.

برای طراحی یک نانوربات دانشمندان از مدل های طبیعی مثل ساختار رشته های DNA بهره می گیرند. با بهره گیری از دانش نانو تکنولوژی دانشمندان قادر به ساخت حسگرهای زیستی در ابعاد یک میلیاردم هستند.
هم اکنون نانو ربات هایی که در مراکز تحقیقاتی ساخته می شود به اندازه ای کوچک هستند که هنگام عطسه همراه با گرد و غبار به بیرون پرتاب می شوند. یکی از اولین ریز ربات هایی که برای کمک به علم پزشکی ساخته شد سلئو نام داشت. این میکرو ربات برای جاسازی در داخل روده انسان طراحی شده بود. سئلو مجهز به یک چنگال و چند حسگر بود. حسگرها بدین منظور تعبیه شده بودند تا مانع برخورد با موانع شوند، وظیفه چنگال نیز برداشتن نمونه از سطح روده است.

این ریز ماشین می توانست یا خود حرکت کند یا توسط پزشک با یک کنترل دستی به حرکت درآید. اسلوب کار نانو ربات هایی که در داخل بدن کار گذاشته می شوند، شبیه سازی از محیط در فضایی سه بعدی است و تجزیه و تحلیل اطلاعات در آن ها بر مبنای روش های کوانتومي است. نانوربات ها مانند انسـان، بـه اطـلاعـات اطـرافشـان نیاز دارند.

به دلیل نوع کار این نانو ربات ها در بدن، تجهیزات و یا سخت افزار این ماشین های مولکولی بسیار پیشرفته و ابتکاری است. در ســاخــت سـنـســورهــای زیـسـتــی تـنـهــا روش هــای مـیـکــروالـکـتــرونیکـی کـاربـرد دارد. نانورباتهای زیستی دارای سنسورهایی در ابعاد بسیار کوچک هستند و در عین حال به گونه ای طراحی شده اند که با شرایط زیستی بدن انسان سازگارند.

نانوربات های زیستی با داشتن حسگرهای بسیار حساس از تجهیزاتی خواهند بود که امور پزشکی را به تدریج متحول می کند. در واقع، مدلی از ماشین های مولکولی هستند که با روش های خاصی ارتباطات و اتصالات بین سلول های بیولوژیکی را کنترل کرده و بهبود میبخشد، به عبارتی روی نحوه عملکرد سلول ها نظارت کرده و کنترل صحیح آنها را به عهده میگیرد. روش کار این مدل های مولکولی بر اساس شبیه سازی در محیط سه بعدی است.

منابع انرژی برای نانو ربات ها
مؤثر ترین روش برای این که نانو ربات ها مدام در حال حرکت و فعالیت باشند(در هر محیطی نه صرفا محیط بیولوژیک)، ایجاد منابعی از انرژی است که از محیطی که نانو ربـات در آن مـشـغـول بـه کـار اسـت فـراهـم شـود. انـرژی جـنـبـشـی سـیـال، اشـعه های الکترومغناطیسی- که از نور ساطع می شوند- گزینه های مناسبی برای منبع انرژی هستند، که این اشعه ها برای فضای کاری باز مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین استفاده از تغییرات دمایی یا کم و زیاد شدن نور نیز گزینه مناسبی هستند. اما برای یک فضای کاری گسترده، انرژی تولید شده از ارتعاش مناسب تر خواهد بود که در محیط های مختلف از جمله محیط بیولوژیک، می توان از آن استفاده کرد.

مزایا و مشکلات نانورباتیک:
به طور کلی در ساخت نانو ربات دو مسئله مهم وجود دارند. اولا شبیه سازی و طـراحـی بـر اسـاس ربـات هـای مـاکـرو کـه شـامـل نـیـروی مـحرکه، برقراری ارتباط و جهتیابی است و ثانیا جمع کردن قطعات نانو ربات. تحقیقات در زمینه نانورباتیک جنبه تئوری داشته و تا کنون نانو ربات مصنوعی غیر بیولوژیک ساخته نشده است. اما از نظر تئوری مزایا و مشکلاتی مورد توجه واقع شده اند که عبارتند از:
۱- با دوام بودن نانو ربات ، که از نظر تئوری سال ها دوام دارند.

2-زمان عملکرد آنها بسیار کم است،زیرا جابجایی آنها محدود بوده و اتفاقات بیولوژیک با همان سرعت رخ می دهند اما در زمان کمتر.
3-احتمال می رود که نانو ربات ها به دلیل اندازه کوچک ،از سوی بدن به عنوان عوامل بیماری زا شناسایی نشوند.

۳-اندازه کوچک، محدودیت هایی ایجاد می کند به این دلیل که اندازه های فوق العاده کوچک، امکان عبور نانو ربات از هر ساختار نا مشخص و ناخواسته را می دهد، بدون اینکه هدایت یا متوقف شود.

@salmanfatemi
اجزای نانو ربات:
بنا به نوع کاربری نانوربات، اجزای آن تغییر می کنند اما اجزای بیان شده در این قسمت، اجزای اصلی نانو ربات ها هستند که در هر نانوربات صرف نظر از نوع کاربرد وجود دارند.

نانوسنسورها:
نسل جدید سنسورها، در مقیاس نانو، به سه دسته تقسیم می شوند:
۱-سنسورهای فیبر نوری (اپتیکی)
۲-سنسورهای مکانیکی
۳-سنسورهای الکترونیکی

نانو سنسورهای اپتیکی
از این نانوسنسورها برای مطالعه متابولیسم در سلول های زنده استفاده می شود. پروب های فـــیـــبـــــر نـــــوری ســـــر بــســیـــــار نـــــازکـــــی دارنـــــد (۵۰۰-۲۰ نـانـومـتـر.) هنگامی که نور به این فیبر تابیده می شود، این سر نازک میدان ناپایداری تولید می کند.زیرا قطر این سر فیبر از طول موج نور کمتر است.وضوح تصویر با این پروب ها بسیار زیاد است. به دلیل این که این میدان ناپایدار، حـجــم کــوچـکــی از اطــراف خــود را تـحــریـک میکند.

نانوسنسورهای مکانیکی
در مقیاس نانو، پیوندهایی قوی بین ساختارها بـا خـواص مکانیکی یا الکترونیکی یا شیمیایی وجود دارد که ساخت وسائل نانومتریک بسیار حساس به محیط و مواد شیمیایی را امکان پذیر مـی سـازد. بـه وسیلـه ایـن حساسیت بسیار بالا تـغـیـیــر شـکــل هــای مـکــانیکـی و سیگنـال هـای گرمایی وآکوستیک قابل تشخیص هستند.

نانومدیسین:
نــــــانــــــومـــــدیـــســـیـــــن در واقـــــع اســـتـــفـــــاده از نــانـوتکنـولـوژی در درمـان، تشخیـص و کنتـرل سیستم های بیولوژیک است، که شامل شناسایی هـدف مـربـوطـه و انـتـخاب حامل های مناسب برای دست یابی به پاسخ های مناسب و حداقل سـاخـتـن اثـرات جـانـبی داروها است. در زمینه نـانـومـدیـسـیـن، نـیـازی بـه تـغـیـیـر دادن تـرکیبات دارویی نبوده و فقط طریقه حمل آن باید تغییر کند. این سیستم دارای یک حامل است که دارو توسط آن قسمت حمل می شود. مشخصه مهم یک سیستم دارو رسان مؤثر، توانایی برای انجام انتقال هدف دار و کنترل شده دارو است. برای ایـن مـنـظـور داروهـا باید باسرعت مناسبی آزاد شوند. آزاد شدن سریع دارو باعث عدم جذب مناسب و اثرات جانبی دیگر دارد.

به علاوه باید توجه داشت که دارو هنگام حمل، تجزیه نشود، بـرای هـمـیـن داروهـا را بـایـد در مـحـفـظـه هـایی (کپسول هایی) قرار داد. ماده حامل دارو باید با دارو سازگار بوده تا دارو به راحتی با آن پیوند برقرار کند.

نانو جراحی:
روش های جراحی کلاسیک به صورت ماکرو هستند؛ اما بعضی از جراحی های خاص مثل جراحی چشم نیازمند وسایل و ابزار ظریف تر و کوچک تر شده اند. لذا میکرو جراحی ظهور پیدا کرد و در چند سال اخیر، کوچک سازی، پیشرفت های زیادی در جراحی ایجاد کرده است. اولین مزیت نانوجراحی کاهش شوک ها و زخم های ناشی از جراحی کلاسیک است. همچنین شکاف و برش در نانوجراحی وجود ندارند. همین مسائل باعث بهبودی سریع تر بیمار می شود. جراحی های معمولی سنگین و طاقت فرسا هستند؛ هم برای بیمار و هم برای جراح.

از یک طرف بیمار دچار ترس و دلهره، دردهای متعدد و زمان بهبودی طولانی شده و از طرف دیگر جراح به تمرکز، برای مدت طولانی احتیاج دارد تا جراحی را کامل و دقیق انجام دهد. اشتباهات جراح که ناشی از خستگی و دید کم هستند اجتناب ناپذیرهستند. در نانوجراحی، جراح از دسته هایی برای فرمان استفاده می کند تا بازوهای نانو ربات را- که مجهز به ابزار جراحی کوچک هستند- کنترل کرده و به محل مورد نظر برساند. بازوی دیگر نانو ربات، دوربینی حمل میکند که جراح می تواند محیط درون بدن را مشاهده کند.

نانو ربات عنکبوتی از جنس مولکول DNA:
دانشمنـدان در آمـریکـا یـک ربـات مـولکـولـی از جنـس مولکول وراثتی DNA خلق کردهاند که مانند عنکبوت، در امتداد یک مسیر ساخته شده از کد شیمیایی برای حیات، راه میرود. این ربات فقط چهار نانومتر قطر دارد که چهار میلیاردیوم یک متر است. این نانوربات، شبیه به یک عنکبوت چهار پا طراحی شده است. این هیولای مینیاتوری در امتداد زنجیرههای DNA متصل شده به هم حرکت میکند که درست به روش حرکت رباتهای صنعتی در امتداد یک خط مونتاژ است.

بدن این عنکبوت از پروتئین معمولی موسوم به <استرپتاویدین> ساخته شده است. این دستاورد که شرح آن در مجله علمی نیچر به چاپ رسیده گامی دیگر در آزمایشات مقیاس نانو است که در آینده به خلق ارتشی از نانورباتها برای پاکسازی عروق و ترمیم بافتهای آسیب دیده، منجر خواهد شد.

به کارگیری نانوربات برای جراحی:
نانوربات قابل کنترلی- که قادر است در جراحی سرطان مورد استفاده قرار گیرد- در حال ساخت است. دقت کار این نانوربات بیش از فناوریهای رایج امروزی است. این نانوربات که دقت بالا تنها یکی از مزایای آن است، قادر است در طول ۵ تا ۱۰ سال آینده به خدمت جراحان درآید.
@salmanfatemi
داخل این دستگاه موتورهای بسیار کوچکی قرار دارد که این دستگاه را قادر میسازد تا به نقطهخاصی از تومور برود. این در حالی است که با هیچ دستگاه جراحی نمیتواند با دقت میلیمتری روی تومورها کار کرد؛ اما نانورباتها این دقت را زیر نانو پایین می آورند. با این نانوربات میتوان تستهای پاتولوژی یا تشخیص طبی را طی چند دقیقه انجام داد و حتی میتوان دارویی را بهمنظور از بین بردن تومور با دقـت وارد بدن بیمار کرد.

هماکنون طراحی الگوریتمهای حرکتی نانوربات و تست فعالیتهای مختلف این نانوربات در حال انجام است.

استفاده از نانوربات به معنی کنار زدن جراحان در فرایند جراحی نیست بلکه جراحان باید بهصورت ناظر روی فعالیت نانورباتها در طول جراحی نظارت داشته باشند و مانند نقش هدایتی خلبان، در این مسیر ایفای نقش کنند.

ساخت نانو ربات کربنی برای حمل دارو در بدن بیماران:
نانو ربات کربنی به ابعاد ۱۰۰ نانومتر به وسیله دستگاه های کنترل شده، داروهای تـزریقی را در بافت بدن بیماران هدایت می کند. نانو ربات کربنی قابلیت حمل هر دارویی را در بدن دارد. پس از تزریق دارو به این دستگاه دارو به تمام بافت های بیمار به خصوص بافت های سرطانی و ایدزی رسیده و آن ها را از بین می برد. در حال حاضر شبیه سازی کامپیوتری این طرح انجام شده است.

تولید نانو رباتها:
ســاخــت نـانـوربـاتهـا بـه کـار بـرده شـده در پزشکی مستلزم حصول پیشرفتهایی در مواد سخت الــمـــاسگـــونـــه اســـت و ایـــن کـــار هــم امـکــانپــذیــر اســت و تــولـیــد نـانـو ابـزارهـا طـی سـالهـای اخیـر رو بـه رشـد بـوده اسـت. تـولید الـمــاس گــونــههــا مــرحـلــه بــه مــرحلـه در حـال پـیشرفت است و برای حرکت به سمت تولید ربـاتهـا در ابـعـادی قابل مقایسه با باکتریها، لازم است درکی از این زمینه وجود داشته باشد. به عنوان مثال، چند ماه قبل، اولین ربات متحرک سـاخـتـه شـد کـه مـیـتـوانست تا ابعاد ۶۰ در ۲۵۰ میکرون را اندازه بگیرد.
در ایـن مـقـیاس، میتوان پیشبینی نمود که ابـعـاد ربـاتهـایـی کـه در سـالهـای آیـنده پدید میآیند به سرعت به ۱۰۰ میکرون و بعد از آن ۵۰ میکرون و همین طور کاهش مییابند. هماکنون نمونهِ اولیهِ وسیلهِ ۹۰ نانومتری Intel، یک ۵۲ SRAM مـگابیتی کاملا کاربردی تولید کرده که طول پایهِ ترانزیستور آن ۵۰ نانو متر است و ابعاد سـلـول SRAMآن تـنـهـا حدود ۱ یا تقریباً نصف اندازهِ سلول اغلب SRAMهای پیشرفتهِ امروزی است.

تـا سال ۲۰۱۶، ICهای با عملکرد بالا حاوی بـیـش از ۸/۸ مـیـلیارد ترانزیستور، در فضایی به مـساحت ۲۸۰ میلی متر مربع خواهند بود. این رقم بیش از ۲۵ برابر تعداد ترانزیستورهایی است که روی تراشههای امروزی با ابعاد ۱۳۰ نانو متر قـــرار دارد. امـــا از آنــجــا کــه درون بــدن انـســان رگهای کوچکی به قطر ۳۰ تا ۶۰ میکرون وجود دارد، مـیتـوان پـیدایش اولین نانوربات طی ده سال آینده را کاملا طبیعی دانست.

فناورینانو در خدمت پزشکی
در واقـع تـاکنـون نـانوابزارهای کاملا کاربردی بسیاری مانند موتورها، حسگرها، محاسبهگرهای زیست مولکولی و نانوترانزیستورها ساخته شده است. اما در حال حاضر عمدهترین چالش، مجتمعسازی چندین بخش مجزا از این نانوابزارها روی یک نانوربات قابل کنترل است. در این راه، شبیهسازیهای نظری به عنوان ابزاری مفید و ارزشمند برای مجتمعسازی سیستم و آزمایشپذیر شدن آن به شمار می آید.

به هر حال، اطمینان از دستیابی به کنترل مناسب بر چنین نانوماشینهایی، یکی از موضوعات بحثانگیز در راه محقق شدن نانورباتها است و در واقع میتوان از طریق روشهـای نـانومکاترونیک )nanomechatronics( به ارزیابی و محاسبه آن پرداخت. استفاده از نانورباتها در انسان پس از انجام صدها آزمایش با تمام جزئیات از ابتدا روی موشهای آزمایشگاهی ممکن خواهد شد. در واقع، این روند طولانی آزمایشگاهی، برای هر فناوری زیست پزشکی جدیدی انجام میشود. مانند فناوری نانوپوستهها که با موفقیت روی موشهای آزمایشگاهی برای مبارزه با سرطان به کار گرفته شد.

استفاده از این نانوپوستهها نتیجهِ پیشرفتهای به دست آمده در فناوری نانو است و بـه عنـوان یک روش درمانی- دارویی نتایج مثبت و امیدوارکننده ای داشته است. با پیشرفت بیشتر در حرکت به سمت نانورباتها، میتوان به نتایج مؤثرتر دیگری در زمینهِ مراقبتهای بهداشتی امیدوار بود.

@salmanfatemi
نانوربات در بدن انسان:
بـــرای رســیـــدن بـــه بــیـشـتــریــن کــارایــی یــک نانوربات در بدن انسان، نانورباتها در حالت ایده آل نباید قطری بزرگتر از ۳ میکرون داشته بــاشـنــد. ایــن نــانـــوربــات بــایــد دارای مـبــدلهـا (transducers) و مــحـــــرکهـــــا (actuator)هــــای کـارآمـد بـا هـزینـه مصرفی کم بوده و بتوانند به محـض قـرار گـرفتـن درون بـدن انسـان بـه طور موثری با محیط پیرامون خود تعامل کنند.
بــرای پــاســخدهــی مـؤثـر در زمـان واقعـی بـه مـحیط، در این نانوربات باید سیستم مجتمعی، تـعـبیه شده باشد. به همین دلیل انتظار میرود هنگام نیاز به چنین پاسخهای حرکتی با استفاده از مـوتورهایی برای کشش ربات حرکتهای کـنـتـرلـی لازم را فـراهم کرد؛ کاری که با برخی دخـــالـــتهـــای زیـســت پــزشـکــی قــابــل انـجــام است.کنترل نانورباتی مبتنی بر حسگرها را هم میتوان با استفاده از نانوحسگرهای حرارتی یا شیمیایی انجام داد.

تحقیقات در زمینه نانو ربات هایی که مجهز به حـسـگـرهای زیستی و دارویی باشند در سطح گسترده ای در حال انجام است.

http://www.bmecenter.ir/…/%D9%86%D8%A7%D9%86%D9%88-%D8%B1%D…


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، روبروی داروخانه سپاهان ، مجتمع اطبا ، طبقه اول
تلفن : 32223328 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
چالش هوشیاری و اینکه چرا بحثی درباره هوش و تفاوتهرفتار مانند بردهمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتتوانایی مغز و دیگر اجزای سلول های بنیادی منابع و اهرچیز با یک تاب تبدیل به کریستال زمان(قسمت دوم)مغز انسان ایا طبیعتا تماتصویر زیبا از سلولعدم توقف تکامل در یک انداآسیب ها ناشی از آلودگی هوابزار بقای موجود زنده از از تکینگی تا مغز، از مغز دوچرخه سواری ورزشی سبک و نرمشهای مهم برای تقویت عبرای یک زندگی معمولیرویا بخشی حقیقی از زندگی ویتامین E در چه مواد غذایمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمتکامل چشمسوپاپ ها یا ترانزیستورهاگیلگمش باستانی کیستثبت امواج الکتریکی در عصالکترومغناطیس شنوایی و هابزارهای بقا ازنخستین همنقش محیط زندگی و مهاجرت داستفاده از سلول های بنیادانشمندان ژنی از مغز انسفلج دوطرفه عصب 6 چشمنزاع بین علم و جهل رو به پبرخی بیماری های خاص که بدروش هایی ساده برای کاهش اواقعیت خلا و وجود و درک مموسیقی نوتئوری تکامل امروز در درمسکوت و نیستیپمبرولیزوماب در بیماری چجهان یکپارچهانقراض را انتخاب نکنیداحیای بینایی نسبی یک بیمنقش خرچنگ های نعل اسبی دراطلاع رسانی اینترنتیداروی جدید میاستنی گراویفرد حساس از نظر عاطفی و بریشه های مشترک حیاتهمه چیز در زمان کنونی استبزرگ شدن تقریبا ناگهانی واکسن ضد اعتیادما از اینجا نخواهیم رفتتاثیر کپسول نوروهرب بر نسریعترین کامپیوتر موجودپیام های ناشناخته بر مغز جهش های ژنتیکی مفید در ساانسان جدید از چه زمانی پاحس و ادراک قسمت چهلادب برخورد با دیگراننقشه های مغزی جدید با جزیبه کدامین گناه کشته شدنددر چه مرحله ای از خواب ، رقارچ بی مغز در خدمت موجودراست دستی و چپ دستیهوموارکتوس ها ممکن است دتفاوت های بین زن و مرد فقیک جهش ممکن است ذهن انسانمباحث مهم حس و ادراکتاثیر گیاه خواری بر رشد وشناسایی تاریخچه ی تکاملیآلودگی هوا و ویروس کروناجستجوی متن و تصویر به صورايا اراده آزاد توهم است یحس و ادراک قسمت پنجاه و سارتباط شگفت انگیز مغز انچهار ساعت پس از کشتار خوکبیماری کروتز فیلد جاکوبدرمان های رایج ام اسلرزش ناشی از اسیب به عصبزمان پلانکهوش مصنوعی از عروسک بازی تلاشی جدید در درمان ام اسکل اقیانوس در یک ذرهمروری بر تشنج و درمان هایتاثیر درجه حرارت بر عملکشبیه سازی سیستم های کوانآیا ما تنها موجودات زنده حمله ویروس کرونا به مغزایا بیماری ام اس (مولتیپحس و ادراک قسمت شصت و ششاز نظر علم اعصاب اراده آزنیاز به آموزش مجازی دیجیبیهوش کردن در جراحی و بیمدرک نیازمند شناخت خویش امنابع انرژی از نفت و گاز زیرک ترین مردمهوش مصنوعی به کمک هوش طبیتو کز محنت دیگران بی غمیکوچک شدن مغز از نئاندرتامسیر دشوار تکامل و ارتقاتاثیر رژیم گیاه خواری بر ضررهای شکر بر سلامت مغزآیا احتمال دارد رویا از آابتدایی که در ذهن دانشمنخواب عامل دسته بندی و حفطاز تکینگی تا مغز از مغز تچگونه تکامل مغزهای کنونیبارداری بدون رحمدرد باسن و پا به دلیل کاهمنبع هوشیاری کجاست قسمت تولید پاک و فراوان انرژیزبان ریشه هایی شناختی اسهوش، ژنتیکی است یا محیطیکاهش حافظه هرچند فرایندیمعادله ها فقط بخش خسته کنتری فلوپرازینعلم به ما کمک میکند تا موآیاما مقهور قوانین فیزیکابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز از مغز تخطا در محاسبات چیزی کاملاز تکینگی تا مغز از مغز تخطای ادراک کارماچالش دیدگاه های سنتی در ببحثی درباره هوش و تفاوتهرفتار اجتماعی انسان، حاصمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتتوازن مهمتر از فعالیت زیسلول های بدن تو پیر نیستنهز ذره، یک دنیاستکریستال زمان(قسمت سوم)مغز انسان برای ایجاد تمدتصویر زیبای اصفهانعدم درکآشنا پنداریابزار بقای موجود زنده از از تکینگی تا مغز، از مغز دورترین نقطه ی قابل مشاهچرا مغز انسان سه هزار سالبرای پیش بینی آینده مغز درویا تخیل یا واقعیتویتامین کامنبع هوشیاری کجاست؟(قسمتکامل و ارتقای نگاه تا عمسوپاپ ها یا ترانزیستورهاگیاه بی عقل به سوی نور میجلوتر را دیدنالکتروتاکسی(گرایش و حرکابزارهای بقای موجود زندهنقش نگاه از پایین یا نگاهاستفاده از سلول های بنیادانشمندان پاسخ کوانتومی فناوری هوش مصنوعی نحوه خنسبت ها در کیهانبرخی توجهات در ببمار پارروش جدید تولید برقوالزارتان داروی ضد فشار موسیقی هنر مایع استتئوری تکامل در پیشگیری و سکته مغزیپنج اکتشاف شگفت آور در موجهان یکپارچهانواع سکته های مغزیاحیای بینایی نسبی یک بیمنقش داروهاي مختلف معروف اطلاعات حسی ما از جهان، چداروی جدید برای ای ال اسفرضیه ای جدید توضیح میدهرژیم های غذایی و نقش مهم همه ی سردردها بی خطر نیستبزرگترین خطایی که مردم مواکسنی با تاثیر دوگانه اما اشیا را آنطور که هستندتاثیر کپسول نوروهرب بر تسرگیجه از شایعترین اختلاپیشینیان انسان از هفت میجهش های ژنتیکی غیر تصادفانسان خطرناکترین موجودحس و ادراک قسمت چهل و هفتادراک ما درک ارتعاشی است نقص در تشخیص هیجانات عامبه امید روزهای بهتردر هم تنیدگی مرزها و بی مقبل از آغازرجزخوانی هایی که امروز بهوش فوق العاده، هر فرد استفاوت های تکاملی در مغز ویک رژیم غذایی جدید، می تومجموعه های پر سلولی بدن متاثیر گیاه خواری بر رشد وشناسایی سلول های ایمنی اآلزایمرجستجوی هوشیاری در مغز ماای نعمت من در زندگیمحس و ادراک قسمت پنجاه و شارتباط شگفت انگیز مغز اننوآوری ای شگفت انگیز دانبیماری گیلن باره و بیماردرمان های علامتی در ام اسلرزش عضله یا فاسیکولاسیوزمان به چه دلیل ایجاد میشهوش مصنوعی از عروسک بازی تمایل زیاد به خوردن بستنکلمات بلند نه صدای بلندمرکز هوشیاری، روح یا بدن تاثیر درجه حرارت بر عملکشبکه های مصنوعی مغز به درآیا مغز تا بزرگسالی توسعحمایت از طبیعتایا بدون زبان میتوانیم تحس و ادراک سی و هفتماز نظر علم اعصاب اراده آزچیز جدید را بپذیربیهوشی در بیماران دچار ادرک و احساسمنابع انرژی از نفت و گاز زیست شناسی کل در جزء فراکهوش مصنوعی به شناسایی کاتو پیچیده ترین تکنولوژی کوچکترین چیز یک معجزه اسمسئول صیانت از عقیده کیستاثیر رژیم گیاه خواری بر طلای سیاهآیا احتمال دارد رویا از آابتذال با شعار دینخودآگاهی و هوشیارياز تکینگی تا مغز از مغز تچگونه جمعیت های بزرگ شکل بازگشت از آثار به سوی خدادردی که سالهاست درمان نشمنبع هوشیاری کجاست قسمت تولید سلولهای جنسی از سلزبان شناسی مدرن در سطح سلهیچ چیز همیشگی نیستکاهش دوپامین عامل بیماریمعجزه ی علمتری فلوپرازینعلم در حال توسعهآب زندگی است قسمت چهارمابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز از مغز تخطای حسچاالش ها در تعیین منبع هوبحثی درباره احساسات متفارقیبی قدرتمند در برابر ممنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتتوسعه هوش مصنوعی قادر اسسلول عصبی شاهکار انطباق هزینه ای که برای اندیشیدکشف مکانیسم عصبی خوانش پمغز انسان برای شادمانی طتصویربرداری فضاپیمای آمعسل طبیعی موثر در کنترل بآشنا پنداریابزار بقای موجود زنده از مغز بزرگ چالش است یا منفعاز تکینگی تا مغز، از مغز ديدن با چشم بسته در خواب چرا مغزهای ما ارتقا یافت برای اولین بار دانشمندانرویا حقی از طرف خداویتامین کا و استخوانمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمتکامل و ریشه ی مشترک خلقتسوخت هیدروژنی پاکگیاه خواری و گوشت خوار کدجمجمه انسان های اولیهالگو و عادت را بشکن و در اابزارهای بقای از نخستین نقش نظام غذایی در تکامل ماستفاده از سلول های بنیادانشمندان اولین سلول مصنفیلمی بسیار جالب از تغیینسبت طلایی، نشانه ای به سبرخی توصیه ها برای واکسیروش صحبت کردن در حال تکامواکنش های ناخودآگاه و تقمیهمانهای ناخوانده عامل تئوری جدید، ویران کردن گسانسور از روی قصد بسیاری پول و شادیجهان کنونی و مغز بزرگتریانگشت ماشه ایاحساس گذر سریعتر زماننقش درختان در تکاملاطلاعاتی عمومی در مورد مداروی جدید برای دیابتفشار و قدرترژیم های غذایی و نقش مهم همیشه چشمی مراقب و نگهبابزرگترین درد از درون است واسطه ها د رمسیر ایجاد مغما به جهان های متفاوت خودتاثیر کپسول نوروهرب بر سسرگردانیپیشرفت های جدید علوم اعصجهش تمدنی عجیب و شگفت انسانسان عامل توقف رشد مغزحس و ادراک قسمت چهل و هشتادغام میان گونه های مختلنقطه بی بازگشتبه بالا بر ستارگان نگاه کدر هم تنیدگی کوانتومیقبل از انفجار بزرگرحم مصنوعیهوش مصنوعی می تواند بر احتفاوت های زبانی سرمنشا تیکی از علل محدودیت مغز اممحل درک احساسات روحانیتاثیر گیاهخواری بر رشد و شواهدی از نوع جدیدی از حاآملودیپین داروی ضد فشار حفره در مغزای آنکه نامش درمان و یادشحس و ادراک قسمت بیست و چهارتباط غیرکلامی بین انسانوار مغز مشاهده ی غیر مستبیماری آلزایمر، استیل کودرمان ژنتیکی برای نوآوریلزوم سازگاری قانون مجازازمان شگفت انگیزهوش مصنوعی از عروسک بازی تمدن قدیمی ای در جنوب ایرکلوزاپین داروی ضد جنونمرکز حافظه کجاستتاثیر درجه حرارت بر عملکشباهت مغز و کیهانآیا همه جنایت ها نتیجه بیحوادث روزگار از جمله ویرایا تکامل هدفمند استحس و ادراک- قسمت پنجاه و از واقعیت امروز تا حقیقتچیزی منتظر شناخته شدنبیوگرافیدرک کنیم ما همه یکی هستیممنابع انرژی از نفت و گاز زیست، مرز افق رویداد هستهوش مصنوعی در کامپیوترهاتو افق رویداد جهان هستیکووید نوزده و خطر بیماری مسئولیت جدیدتاثیر رژیم گیاهخواری بر طوفان فقر و گرسنگی و بی سآیا برای تولید مثل همیشه ابداع دی ان ای بزرگترین دخودآگاهی و هوشیارياز تکینگی تا مغز از مغز تچگونه جمعیت های بزرگ شکل بازگشت به ریشه های تکاملدست آسمانمنبع هوشیاری کجاست قسمت تولترودینزبان شناسی نوین نیازمند هیچ وقت خودت را محدود به کاهش سن بیولوژیکی، تنها معجزه ی علم در کنترل کرونترک امروزعلم راهی برای اندیشیدن اآب زندگی است قسمت اولابزار بقا از نخستین همانابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز از مغز تخطر آلودگی هواناتوانی از درمان برخی ویبحثی درباره احساساتی غیررموزی از نخستین تمدن بشرمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتتوسعه برخی شغل ها با هوش سلولهای ایمنی القا کنندهکشف مکانیسمی پیچیده در بمغز انسان برای شادمانی طتصور از زمان و مکانعشق درونی به یگانگی خلقتآغاز فصل سرما و دوباره تکابزار بقای موجود زنده از مغز بزرگ چالشهای پیش رواز تکینگی تا مغز، از مغز دی متیل فومارات(زادیوا)(چرا ویروس کرونای دلتا وابرای تمدن سازی، باید در برویاها از مغز است یا ناخوویتامین کا در سبزیجاتمنبع هوشیاری در کجاست؟ قتکامل ابزار هوش ، راه پر سودمندی موجودات ابزی بر گیرنده باید سازگار با پیجنبه های موجی واقعیتالگوی بنیادین و هوشیاریابزارهای دفاعی و بقای مونقش نظریه تکامل در شناسااستیفن هاوکینگ در مورد هدانشمندان تغییر میدان مغفیزیک مولکولها و ذرات در نشانه های گذشته در کیهان برخی درمان های Spinal Muscular Atروشهای نو در درمان دیسک بواکنش به حس جدیدمیوتونیک دیستروفیتا 20 سال آینده مغز شما به سانسور بر بسیاری از حقایپوست ساعتی مستقل از مغز دجهان کاملی در اطراف ما پرانگشت نگاری مغز نشان میداحساسات کاذبنقش ذهن و شناخت در حوادث اطلاعاتی عمومی در مورد مداروی جدید ضد میگرنفضای قلب منبع نبوغ استرژیم ضد التهابیهمیشه اطمینان تو بر خدا ببسیاری از بیماری های جدیوبینار اساتید نورولوژی دما با کمک مغز خود مختاريمتاثیر کپسول نوروهرب بر سسربازان ما محققا غلبه می پیشرفت در عقل است یا ظواهجهشهای مفید و ذکاوتی که دانسانیت در هم تنیده و متصحس و ادراک قسمت چهل و دومادغام دو حیطه علوم مغز و نمیتوان با بیرون انداختنبه بالاتر از ماده بیندیشدر هم تنیدگی کوانتومی و پقدم زدن و حرکت دید را تغیرسم عاشق کُشی و شیوهٔ شهرهوش مصنوعی و کشف زبان هایتفاوت ایستایی و تکاپویافته های نوین علوم پرده محل درک احساسات روحانی دتاثیر انتخاب از طرف محیط شواهدی از دنیسوان(شبه نئآموزش نوین زبانحقیقت قربانی نزاع بین بی ایمپلانت مغزی کمک میکند حس و ادراک قسمت بیست و یکارتروز یا خوردگی و التهانوار مغز در فراموشی هابیماری الزایمردرمان پوکی استخوانلزوم سازگاری قانون مجازازندگی هوشمند در خارج از زهوش مصنوعی از عروسک بازی تمدن پیشرفته ی پیشینیانکلام و زبان، گنجینه ای بسمرکز حافظه کجاستتاثیر درجه حرارت بر عملکشباهت مغز با کیهان مادیآیا هوش مصنوعی می تواند نحکمت الهی در پس همه چیزایجاد احساساتحس و ادراک- قسمت بیست و پاز کجا آمده ام و به کجا میچیزی خارج از مغزهای ما نیبیوگرافیدرک احساسات و تفکرات دیگمنابع انرژی از نفت و گاز زاوسکا درمان گوشرهوش مصنوعی در خدمت خلق وحتو انسانی و انسان، شایستکودک هشت ساله لازم است آدمسئولیت در برابر محیط زیتاثیر عصاره تغلیظ شده گیطوفان زیباییآیا بزرگ شدن مغز فقط در دابزار هوش در حال ارتقا ازخودروهای هیدروژنیاز تکینگی تا مغز از مغز تچگونه حافظه را قویتر کنیبازخورد یا فیدبکدستورالعمل مرکز کنترل بیمنبع هوشیاری کجاست قسمت تومورها و التهاب مغزی عازبان، نشان دهنده ی سخنگو هیچ کاری نکردن به معنی چیکایروپاکتیک چیستمعجزه در هر لحظه زندگیترکیب حیوان و انسانعلم ساختن برج های چرخانآب زندگی است قسمت دومابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز از مغز تخطرات هوش مصنوعیناتوانی در شناسایی چهره بخش فراموش شده ی حافظهرمز و رازهای ارتباط غیر کمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتتوصیه های سازمان بهداشت سلولهای بنیادی مصنوعی درکشف ارتباط جدیدی از ارتبمغز انسان رو به کوچک تر شتصادف یا قوانین ناشناختهعصب حقوق نورولووآغاز مبهم آفرینشابزار بقای موجود زنده از مغز بزرگ و فعال یا مغز کواز تکامل تا مغز از مغز تا دین، اجباری نیستچرا پس از بیدار شدن از خوبرای خودآگاه بودن تو بایرویاهای پر رمز و حیرتی درویتامین بی 12 در درمان دردمنبع هوشیاری در کجاست؟(قتکامل جریان همیشگی خلقتسیلی محکم محیط زیست بر انگالکانزوماب، دارویی جدیجنسیت و تفاوت های بیناییالگوبرداری از طبیعتابعاد و نیازهای تکاملینقش هورمون های تیروئید داستیفن هاوکینگ در تفسیر دانشمندان روش هاي جدیدی فیزیک و هوشیارینشانه های پروردگار در جهبرخی روش های تربیتی کودکروشهای شناسایی قدرت شنواواکسن های شرکت فایزر آمرمیگرن و پروتئین مرتبط با تا بحر یفعل ما یشاسایه را اصالت دادن، جز فرپوشاندن خود از نورجهان پیوستهانتقال ماده و انرژیاخلاق و علوم اعصابنقش روی و منیزیم در سلامتاعتماد به خودداروی جدید ضد الزایمرقفس ذهنرژیم غذایی حاوی تخم مرغ وهمیشه راهی هستبسیاری از بیماری های جدیوجود قبل از ناظر هوشمندما بخشی از این جهان مرتبطتاثیر کتامین در درمان پاسردرد میگرن در کودکانپیشرفت ذهن در خلاقیت استجهشهای مفید و ذکاوتی که دانسان، گونه ای پر از تضادحس و ادراک قسمت چهل و سومارتقا و تکامل سنت آفرینش نمیتوان بر سیاه سیاه نوشبه خودت مغرور نشودر هم تنیدگی کوانتومی و دقدرت کنترل خودرساناها و ابر رساناها و عهوش مصنوعی گوگل به کمک تشتفاوت ارباب و رهبر حقیقییاد بگیر فراموش کنیمحدودیت چقدر موثر استتاثیر احتمالی عصاره تغلیشکل های متفاوت پروتئین هآمارهای ارائه شده در سطح حقیقت آنطور نیست که به نظایمپلانت نخاعی میتواند دحس و ادراک قسمت بیست و دوارزش حقیقی زبان قسمت اولنوار مغز در تشخیص بیماری بیماری ای شبیه آلزایمر و درمان ام اس(مولتیپل اسکللزوم عدم وابستگی به گوگل زندگی بی دودهوش مصنوعی از عروسک بازی تمدن بشری و مغز اخلاقیکلرال هیدرات برای خوابانمرکز خنده در کجای مغز استتاثیر درجه حرارت بر عملکشباهت کیهان و مغزآیا هوش مصنوعی زندگی بشرحافظه میتواند بزرگترین دایرادهای موجود در خلقت بحس و ادراک- قسمت شصت و چهاز آغاز خلقت تا نگاه انساچیزی شبیه نور تو نیستبیان ژن های اسکیزوفرنی ددرک تصویر و زبان های مخلتمنابع انرژی از نفت و گاز زبان مشترک ژنتیکی موجوداهوش مصنوعی در خدمت خلق وحتو با همه چیز در پیوندیکودک ایرانی که هوش او از مستند جهان متصلتاریک ترین بخش شبطولانی ترین شبآیا تکامل و تغییرات ژنتیابزار بقا از نخستین همانخورشید مصنوعیاز تکینگی تا مغز از مغز تنگاه محدود و تک جانبه، مشبازسازي مغز و نخاع چالشی دغدغه نتیجه ی نادانی استمنبع هوشیاری کجاست قسمت تومورهای ستون فقراتزبان، وسیله شناسایی محیطهیچ کس مانند تو نگاه نمیککار با یگانگی و یکپارچگیمغز فکر میکند مرگ برای دیترازودونعلایم کمبود ویتامین E را آب زندگی است قسمت سومآب، زندگی است(قسمت پنجم)ابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز از مغز تدفاع در برابر تغییر ساختنادیدنی ها واقعی هستندبخش های تنظیمی ژنومرمز پیشرفت تواضع است نه طهزینه سنگین انسان در ازامنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتتوصیه های غیر دارویی در سسلام تا روشناییکشف جمجمه ای درکوه ایرهومغز انسان رو به کوچکتر شدتظاهر خوابیده ی مادهعضلانی که طی سخن گفتن چقدإِلَهِي هَبْ لِي كَمَالَابزار بقای موجود زنده از مغز بزرگترین مصرف کننده از تکامل تا مغز، از مغز تدید تو همیشه محدود به مقدچرا ارتعاش بسیار مهم استبرای زندگی سالم، یافتن ترویای شفافویتامین بی هفدهمنبع خواب و رویاتکامل داروینی هنوز در حاسیگار عامل افزایش مرگ ومگام کوچک ولی تاثیرگذارجنسیت و تفاوت های بیناییالتهاب شریان تمپورالابعاد اضافه ی کیهاننقش هورمون زنانه استروژناستخوان های کشف شده، ممکدانشمندان روشی برای تبدیفیزیکدانان ماشینی برای تنظام مثبت زندگیبرخی سلولهای عصبی در تلاروشی برای بهبود هوش عاطفواکسن کووید 19 چیزهایی که میگرن سردردی ژنتیکی که بتابوهای ذهنیساخت شبکه عصبی مصنوعی با پیموزایدجهان پیوستهاندوه دردی را دوا نمیکنداخلاق پایه تکامل و فرهنگنقش روزه داری در سالم و جاعتماد به خودداروی سل سپتقلب و عقلرژیم غذایی ضد التهابیهمیشه عسل با موم بخوریمبشکه ای که ته نداره پر نموراپامیل در بارداریما تحت کنترل ژنها هستیم یتاثیر گیاه خواری بر رشد وسردرد و علتهای آنپیشرفتی مستقل از ابزار هجواب دانشمند سوال کننده انعطاف پذیری مکانیسمی علحس و ادراک قسمت نهمارتوکين تراپی روشی جديد چند نرمش مفید برای کمردربه دنبال رستگاری باشدر هر سوراخی سر نکنقدرت انسان در نگاه به ابعرشته نوروایمونولوژی و نقهوش مصنوعی گوگل به کمک تشتفاوتهای جنسیتی راهی برایادگیری مهارت های جدید دمحدودیت های حافظه و حافظتاثیر ترکیبات استاتین (سشکل پنجم مادهآن چیزی که ما جریان زمان حقیقت افرادایمان به رویاحس و ادراک قسمت بیست و سوارزش حقیقی زبان قسمت دومنوار مغزی روشی مهم در تشخبیماری ای شبیه ام اس مولتدرمان تومورهای مغزی با امقاومت به عوارض فشار خون زندگی در جمع مواردی را برهوش مصنوعی از عروسک بازی تمدنی قدیمی در شمال خلیج کمردردمرگ چیستتاثیر درجه حرارت بر عملکشباهت زیاد بین سلول هاي عآیا هوش ارثی دریافتی از پحافظه و اطلاعات در کجاست اکسی توسین و تکامل پیش احساسیت روانی متفاوتاز انفجار بزرگ تا انفجار نکاتی در مورد تشنجبیان حقیقتدرک حقیقت نردبان و مسیری منابع انرژی از نفت و گاز زبان چهار حرفی حیات زمینهوش مصنوعی درمانگر کامپیتو با باورهایت کنترل میشکودکان میتوانند ناقل بی مشکلات نخاعیتاریکی من و تو و گرد و غباطی یکصد هزار سال اخیر هرچآیا جنین انسان، هوشمندی ابزار بقا از نخستین همانخوش قلبی و مهربانیاز تکینگی تا مغز از مغز تنگاه انسان محدود به ادرابحتی علمی درباره تمایل بذهن ما از در هم شکستن منبمنبع هوشیاری کجاست قسمت توهم فضای خالیسفر فقط مادی نیستهیچ کس حقیقت را درون مغز کاربرد روباتهای ريزنانومغز قلبتراشه ی بیولوژِیکعلایم کمبود ویتامین E را ابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز از مغز تدقیق ترین تصاویر از مغز انادانی در قرن بیست و یکم،بخش بزرگی حس و ادراک ما ارمز بقای جهش ژنتیکیهزاران سال چشم های بینا ومنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتتوصیه هایی در مصرف ماهیسلسله مباحث هوش مصنوعیکشف جدید تلسکوپ جیمز وبمغز ایندگان چگونه استتظاهری از ماده است که بیدغم بی پایانافت فشار خون ناگهانی در وابزار بقای موجود زنده از مغز حریص برای خون، کلید تاز تکامل تا مغز، از مغز تدیدن خدا در همه چیزچرا بیماری های تخریبی مغبرخی ملاحظات در تشنج های روان سالمویتامین دی گنجینه ای بزرمنتظر نمان چیزی نور را بهتکامل داروینی هنوز در حاسیاهچاله های فضایی منابعگامی در درمان بیماریهای جهل مقدسامیوتروفیک لترال اسکلروابعاد بالاترنقش ویتامین K در ترمیم اساستروژن مانند سپر زنان ددائما بخوانفاصله ها در مکانیک کوانتنظریه ی تکامل در درمان بیبرخی سيناپسها طی تکامل و روشی جدید در درمان قطع نخواکسن کرونا و گشودن پنجرمیگرن شدید قابل درمان استاثیر فکر بر سلامتساخت شبکه عصبی با الفبای پیموزایدجهان پر از چیزهای اسرار آاندوهگین نباش اگر درب یا اختلال خواب فرد را مستعد نقش رژیم غذایی بر رشد و ااعداد بینهایت در دنیای مداروی ضد چاقیقلب دروازه ی ارتباطرژیم غذایی ضد دردهمجوشی هسته ای، انرژِی ببشریت از یک پدر و مادر نیورزش هوازی مرتب خیلی به قمانند آب باشتاثیر گیاه خواری بر رشد وسردرد تنشنپاسخ گیاهان در زمان خوردجوسازی مدرناهرام مصر از شگفتی های جهحس و ادراک قسمت چهارمارتباط میکروب روده و پارچند جهانیبه زودی شبکه مغزی به جای در یک فراکتال هر نقطه مرکقدرت عشقرشد مغز فرایندی پیچیده اهوش مصنوعی الفاگوتقلید مرحله ای نسبتا پیشیادآوری خواب و رویامخچه فراتر از حفظ تعادلتاثیر حرکات چشم بر امواج شگفت انگیز بودن کیهانآنچه واقعیت تصور میکنیم حقیقت اشیااین پیوند نه با مغز بلکه حس و ادراک قسمت بیستمارزش حقیقی زبان قسمت سومنوار عصب و عضلهبیماری اسپینال ماسکولار درمان تشنجمقابله ی منطقی با اعتراضزندگی در سیاهچالههوش مصنوعی از عروسک بازی تمرکز و مدیتیشنکمردرد ناشی از تنگی کانامرگ و میر پنهانتاثیر درجه حرارت بر عملکشباهت زیاد بین سلول هاي عآیا هوش سریعی که بدون احسحافظه و اطلاعات در کجاست اگر فقط مردم میفهمیدند کخفاش با شیوع همه گیری جدیاز بحث های کنونی در ویروسچگونه مولکول های دی ان ایبیست تمرین ساده برای جلودرک دیگرانمنابع انرژی از نفت و گاز زبان نیاز تکاملی استهوش مصنوعی درخدمت خلق وحتو باید نیکان را به دست بکودکان خود را مشابه خود تمشکلات بین دو همسر و برخیتاریکی و نورطبیعت موجی جهانآیا جهان ذهن و افکار ما مابزار بقا از نخستین همانخوشبختی دور از رنج های ماز تکینگی تا مغز از مغز تنگاه از بیرون مجموعهبحث درباره پیدایش و منشا ذهن چند جانبه نیازمند نگمنبع هوشیاری کجاست قسمت توهم فضای خالی یا توهم فضسفر نامه سفر به بم و جنوب هیچگاه از فشار و شکست نترکاربرد روباتهای ريز، در مغز ما کوچکتر از نیم نقطهتربیت کودکان وظیفه ای مهعلت خواب آلودگی بعد از خوترجمه ای ابتدایی از اسراعماد الدین نسیمی قربانی ابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز از مغز تدل به دریا بزننازوکلسینبخش بزرگتر کیهان ناشناخترمز جهانهستي مادي ای که ما کوچکترمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتتوضیحی ساده در مورد هوش مسلطان جنگل یا صاحب ملکوتکشتن عقیده ممکن نیستمغز ابزار بقای برتر مادیتعداد کلی ذهن ها در جهان غم بی پایانافت هوشیاری به دنبال کاهابزار بقای موجود زنده از مغز در تنهایی آسیب میبیناز تکامل تا مغز، از مغز تدژا وو یا اشنا پنداریچرا حیوانات سخن نمی گوینبرخی مرزهای اخلاق و علوم روبات های ریز در درمان بیویروس مصنوعیمنحنی که ارتباط بین معرفتکامل داروینی هنوز در حاسیاهچاله ها، دارای پرتو گامی در درمان بیماریهای جهان فراکتالامید نیکو داشته باش تا آناتفاق و تصادفنقش ژنتیک در درمان اختلااسرار آفرینش در موجداروهای مصرفی در ام اسفاصله ی همیشگی تصویر سازنظریه ی تکامل در درمان بیبرداشت مغز ما از گذر زمانروشی جدید در درمان نابینواکسن کرونا از حقیقت تاتمیدان مغناطيسي زمین بشر تاثیر مشاهده بر واقعیت بساختن آیندهپیچیدگی های مغزمگسجهان پر از چیزهای جادویی اندام حسی، درک از بخش هایاختلال در شناسایی حروف و نقش رژیم غذایی در رشد و ابقای حقیقی در دور ماندن اداروی ضد چاقیقلب روباتیکراه فراری نیستهمراهی نوعی سردرد میگرنیبعد از کروناورزش هوازی ، بهترین تمریماه رجبتاثیر گیاه خواری بر رشد وسردرد سکه ایپختگی پس از چهل سالگي به جامعه ی آسمانیاولین مورد PML به دنبال تکحس و ادراک قسمت نوزدهمارتباط ماده و انرژیچند روش ساده برای موفقیتبه زیر پای خود نگاه نکن بدر کمتر از چند ماه سوش جدلمس کوانتومیرشد مغز علت تمایل انسان بهوش مصنوعی از عروسک های بتقلید از روی طبیعتژن همه چیز نیستمخچه ، فراتر از حفظ تعادلتاثیر دوپامین و سروتونینشگفت زده و حیران باشآنچه حس می کنیم، نتیجه ی حقیقت تنها چیزی است که شااین اندوه چیستحس و ادراک قسمت دهمارزش خود را چگونه میشناسنوبت کودکانبیماری اضطراب عمومیدرمان جدید ALSمقابله با کرونا با علم اسزندگی زمینی امروز بیش از هوش مصنوعی از عروسک بازی تمساح حد واسط میان مغز کوکمردرد و علل آنمرگ و میر بسیار بالای ناشتاثیر درجه حرارت بر عملکشجاعت و ترسآیا هشیاری کوانتومی وجودحافظه و اطلاعات در کجاستاگر میدانی مصیبت بزرگتر خلا، حقیقی نیستاز تلسکوپ گالیله تا تلسکچگونه میتوان با قانون جنبیش از نیمی از موارد انتقدرک درست از خود و هوشیاریمنابع انرژی از نفت و گاز زبان و کلمه حتی برای کسانهوش مصنوعی ساخته هوش طبیتو تغییر و تحولیکودکان را برای راه آماده مشکلات روانپزشکی پس از ستاریکی خواهد ترسیدطبیعت بر اساس هماهنگیآیا جهش های ژنتیکی، ویروابزار بقا از نخستین همانخانه ی تاریکاز تکینگی تا مغز از مغز تنگاه از دور و نگاه از نزدبحثي درباره هوش و تفاوتهذهن هوشیار در پس ماده ی ممنبع هوشیاری کجاست قسمت توهم لیلیپوتی(ریزبینی)سفر به مریخ در 39 روزهیپرپاراتیروئیدیسمکتاب گران و پرهزینه شد ولمغز مانند تلفن استمغز مادران و کودکان در زمترس و آرمان هاعوامل موثر در پیدایش زباآثار باستانی تمدن های قدابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز از مغز تدلایلی که نشان میدهد ما بنبرو و انرژی مداومبخش دیگری در وجود انسان هرمز جهان خاصیت فراکتالهستی ما پس از شروعی چگال منبع هوشیاری کجاست؟ قسمتتیوتیکسن داروی ضد جنونسم زنبور ، کلیدی برای وارگل زندگیمغز ابزار برتر بقاتعذیه ی ذهنغیرقابل دیدن کردن مادهافتخار انسانابزار بقای موجود زنده از مغز را از روی امواج بشناساز روده تا مغزدژاوو یا آشناپنداریچرا حجم مغز گونه انسان دربرخی نکات از گاید لاین پرروبات کیانویرایش DNA جنین انسان، برمنشأ اطلاعات و آموخته ها تکامل داروینی هنوز در حاسیاهچاله و تکینگی ابتدایگاهی لازم است برای فهم و جهان قابل مشاهده بخش کوچامید نجاتاتوبان اطلاعات و پلِ بیننقش گرمایش آب و هوا در هماسرار بازسازی اندام هاداروهای ام اسفروتنی و غرورنظریه ی ریسمانبررسي علل احتمالي تغيير روشی جدید در درمان سکته مواکسن کرونا ساخته شده تومیدان های مغناطیسی قابل تاثیر نگاه ناظر هوشیار بساختار فراکتال وجود و ذهپیچیدگی های مغزی در درک زجهان دارای برنامهانرژی بی پایان در درون هراختلال در شناسایی حروف و نقش زنجبیل در جلوگیری از بلندی در ذهن ما درک بلندیداروی ضد تشنج با قابليت تقلب را نشکنراه های جدید برای قضاوت رهندسه ی پایه ایبعد از کروناورزش و میگرنماپروتیلینتاثیر گیاه خواری بر رشد وسردرد عروقی میگرنپروژه ی ژنوم انسانیجاودانگی مصنوعیاولین مورد پیوند سر در انحس و ادراک قسمت هفتمارتباط متقابل با همه ی حیچندین ماده غذایی که ماننبوزون هیگز چیستدر آسمان هدیه های نادیدنلوب فرونتال یا پیشانی مغرشد در سختی استهوش مصنوعی از عروسک های بتقویت استخوان در گرو تغذژن همه چیز نیستمخچه ابزاري که وظیفه آن فتاثیر دپاکین بر بیماری مشگفتی های زنبور عسلآنها نمیخواهند دیگران راحقیقت خواب و رویااین ایده که ذرات سیاهچالحس و ادراک قسمت دوازدهماز فرد ایستا و متعصب بگذرنور درونبیماری بیش فعالیدرمان جدید میگرن با انتی ملاحظه های اخلاقی دربارهزندگی زودگذرهوش مصنوعی از عروسک بازی تنفس هوازی و میتوکندریکمردرد با پوشیدن کفش منامرگ انتقال است یا نابود شتاثیر درجه حرارت بر عملکشرکت نورالینک ویدیویی ازآیا واکنش های یاد گرفته وحباب های کیهانی تو در تواگر نیروی مغناطیس نباشد خلا، خالی نیستاز تلسکوپ گالیله تا تلسکچگونه مغز پیش انسان یا همبیشتر کمردردها نیازی به درک عمیق در حیواناتمنابع انرژی از نفت و گاز زبان و بیان نتیجه ساختماهوش احساسیتو جهانی هستی که خودش را کوری گذرای ناشی از موبایمشکلات روانپزشکی در عقب تاریخ همه چیز را ثبت کردهطعمه ی شبکه های ارتباط اجآیا جهش ژنتیکی و تنظیم اجابزار بقا از نخستین همانخانواده پایداراز تکینگی تا مغز از مغز تنگاه از درون مجموعه با نگبحثی جالب درباره محدودیتذهن تو همیشه به چیزی اعتقمنبع هوشیاری کجاست قسمت توهم چیستسفر تجهیزات ناسا به مریخ هاوکينگ پیش از مرگش رسالکتاب زیست شناسی باورکتاب طبیعت در قالب هندسهمغز چون ابزار هوش است دلیتسلیم شدن از نورون شروع معوامل ایجاد لغت انسانی و آرامش و دانشابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز از مغز تدنیای شگفت انگیز کوانتومنتایج نادانی و جهلبخشیدن دیگران یعنی آرامشرنگ کردن، حقیقت نیستو هر کس تقوای خدا پیشه کنمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتتیک و اختلال حرکتیسماگلوتید داروی کاهش دهنگلوله ی ساچمه ایمغز از بسیاری حقایق می گرتغییر الگوی رشد مغزی با زغرور و علمافراد آغاز حرکت خودشان رابزار بقای موجود زنده از مغز زنان جوانتر از مغز مراز سایه بگذردگرگونی های نژادی و تغییچرا خشونت و تعصببرخی نرمش ها برای زانوروح رهاییواقعیت فیزیکی، تابعی از منشاء کوانتومی هوشیاری اتکامل زبانسیاهچاله ی تولید کنندهگاهی مغز بزرگ چالش استجهان موازی و حجاب هاامید درمان کرونا با هماناتوسوکسیمایدنقش پیش زمینه ها و اراده اصل بازخوردداروهای تغییر دهنده ی سیفرگشت و تکامل تصادفی محض نظریه تکامل در درمان بیمبررسی و اپروچ جدید بر بیمريتوکسيمب در درمان ام اسواکسن ایرانی کرونا تولیدمیدان بنیادین اطلاعاتتاثیر نگاه و مشاهده ناظر ساختار شبکه های مغزی ثابپیوند قلب خوک، به فرد دچاجهان در حال نوسان و چرخشانرژی تاریکاختلالات مخچهنقش زبان در سلطه و قدرت ابلوغ چیستداروی ضد تشنج با قابليت تقیچی ژنتیکیراه های جدید برای قضاوت رهندسه ی رایج کیهانبعد از کرونا دلخوشی بیهوورزش بهترین درمان بیش فعماجرای جهل مقدستاثیر گیاه خواری بر رشد وسرعت فکر کردن چگونه استپروژه ی ژنوم انسانیجایی خالی نیستاولین هیبرید بین انسان و حس و ادراک قسمت هفدهمارتباط چاقی و کاهش قدرت بنه به اعدامبوزون هیگز جهان را از متلدر آستانه ی موج پنجم کوویلوتیراستامز گهواره تا گورهوش مصنوعی از عروسک بازی تقویت حافظه یا هوش مصنوعژن هوش و ساختارهای حیاتی مدل همه جانبه نگر ژنرالیتاثیر داروهای ضد التهاب شانس یا تلاشآنان که در قله اند هرگز خحقیقت در علم، هرگز نهایی اینکه به خاطرخودت زندگی حس و ادراک قسمت سوماز مخالفت بشنونورون هاي مصنوعی می توانبیماری تی تی پیدرمان جدید کنترل مولتیپلملاحظات بیهوشی قبل از جرزندگی، مدیریت انرژیهوش مصنوعی از عروسک تا کمتنفس هوازی و میتوکندریکنفرانس تشنج هتل کوثر اصمرگ تصادفیتاثیر درجه حرارت بر عملکشربت ضد خلطآیا یک، وجود داردحد و مرزها توهم ذهن ماستاگر نعمت فراموشی نبود بسخلاصه ای از مطالب همایش ماز تکنیکی تا مغز از مغز تچگونه هموساپينس بر زمین با هوش مصنوعی خودکار روبدرگیری قلب در بیماری ویرمنابع انرژی از نفت و گاز زبان و بیان، در سایه پیشرهوش احساسیتو دی ان ای خاص ميتوکندريکی غایب شدی تا نیازمند دلمشاهده گر جدای از شیء مشاتازه های اسکیزوفرنی(جنوظهور امواج مغزی در مغز مصآیا خداباوری محصول تکاملابزار بقا از نخستین همانخار و گلنگاه حقیقی نگاه به درون ابحثی در مورد نقش ویتامين ذهن خود را مشغول هماهنگیمنبع هوشیاری کجاست قسمت توهم وجودسفر دشوار اکتشافهاوکينگ پیش از مرگش رسالکتاب، سفری به تاریخمغز چگونه صداها را فیلتر تشنج چیستعواملی که برای ظهور لغت اآرامش و سکونابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز از مغز تدندان ها را مسواک بزنید تنجات در راستگوییبخشش، عقلانی یا غیر عاقلرنگین کمانوفور و فراوانیمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتتکنولوژی جدید که سلول هاسندرم کووید طولانیگلوئونمغز به تنهایی برای فرهنگ تغییر زودتر اتصالات مغزیمقالاتافراد بی دلیل دوستدار تو ابزار بقای موجود زنده از مغزهای کوچک بی احساساز علم جز اندکی به شما دادانش قدرت استچرا در مغز انسان، فرورفتبرخی نرمش های گردنروزه داری متناوب، مغز را واقعیت چند سویهمهندسی ژنتیک در حال تلاش تکامل زبانسیاره ی ابلهانگذر زمان کاملا وابسته به جهان ما میتواند به اندازامیدوار باش حتی اگر همه چاثر مضر مصرف طولانی مدت رنقش آتش در رسیدن انسان بهاصل علت و تاثیرداروهای ضد بیماری ام اس وفراموش کارها باهوش تر هسنظریه تکامل در درمان بیمبررسی ژنها در تشخیص بیماریه زغالیواکسن اسپایکوژنمیدازولام در درمان تشنج تاثیر نگاه انسان بر رفتاسازگاری با محیط بین اجزاپیوند مغز و سر و چالشهای جهان ریز و درشتانرژی تاریک که ما نمی تواختلالات حرکتی در انساننقش زبان در سلطه و قدرت ابلعیدن ستاره توسط سیاهچاداروی ضد تشنج توپیراماتقیچی ژنتیکی تهدید یا فرصراه پیروزی در زندگی چیستهندسه بنیادینبعد از کرونا دلخوشی بیهوورزش در کمر دردماده ی تاریکتاثیر گیاه خواری بر رشد وسعی کن به حدی محدود نشویپروانه ی آسمانیجاذبهاولین تصویر در تاریخ از سحس و ادراک قسمت هجدهمارتباط هوش ساختار مغز و ژنه جنگ و نه خونریزیبی نهایت در میان مرزهادر درمان بیماری مولتیپل لوزالمعده(پانکراس)مصنوعزمین در برابر عظمت کیهانهوش مصنوعی از عروسک بازی تقویت سیستم ایمنیژن یا نقشه توسعه مغز و نقمدل هولوگرافیک ژنرالیزهتاثیر داروی ضد تشنج سدیم شاهکار قرنآنزیم تولید انرژی در سلوحقیقت راستین انسان علم باینکه خانواده ات سالم باحس و ادراک قسمت سی و هشتماز نخستین همانند سازها تنورون های ردیاب حافظهبیماری دویکدرمان جدید سرطانممانتین یا آلزیکسا یا ابزونیسومایدهوش مصنوعی از عروسک تا کمتنفس بدون اکسیژنکنگره بین المللی سردرد دمرگی وجود نداردتاثیر درجه حرارت بر عملکشش مرحله تکامل چشمآیا کیهان می تواند یک شبیحریص نباشاگر نعمت فراموشی نبود بسخلاصه ای از درمان های جدیاز تکینگی تا مغز و از مغز چگونه هوشیاری خود را توسبا تعمق در اسرار ابدیت و درگیری مغز در بیماری کویمنابع انرژی از نفت و گاز زبان و تکلم برخی بیماریههوش در طبیعتتو در میانه ی جهان نیستی کیهان خود را طراحی میکندمشاهده آینده از روی مشاهتازه های بیماری پارکینسوعقل مجادله گرآیا دلفین ها می تواند از ابزار بقا از نخستین همانخارق العاده و استثنایی بنگاه دوبارهبحثی در مورد نقش کلسیم و ذهن سالممنبع هوشیاری کجاست قسمت توهم بی خداییسفرنامه سفر به بم و جنوب هدف یکسان، در مسیرهای متتوهم تنهاییسفرنامه سفر به بم و جنوب هدف از تکامل مغزکتابخانهمغز ناتوان از توجیه پیداتشنج و حرکات شبه تشنجی قاعوارض ازدواج و بچه دار شدآرامش(سکوت) stillness و تکاپوابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز از مغز تدو ویژگی انتزاع و قدرت تجنخاع ما تا پایین ستون فقربدون پیر فلکرهبر حقیقیوقت نهيب هاي غير علمي گذشمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتتکنولوژی جدید که سلول هاسندرم گیلن باره به دنبال گمان میکنی جرمی کوچکی در مغز برای فراموشی بیشتر کتغییر عمودی سر انسان از پتاثیر ویتامین دی بر بیماافزایش قدرت ادراکات و حسابزار بقای موجود زنده از مغزتان را در جوانی سیم کشازدواج های بین گونه ای، ردانش محدود به ابعاد چهارچرا ذرات بنیادی معمولاً برخی یونها و مولکول های مروزه داری و بیمار ی ام اس واقعیت چیستمهربانی، شرط موفقیتتکامل زبان انسان از پیشیسیاره ابلهانگذشته را دفن کنجهان مادی، تجلی فضا در ذهامیدی به این سوی قبر نیستاثرات فشار روحی شدیدنقش انتخاب از طرف محیط، ناصل عدم قطعیت از کوانتوم داروی فامپیریدین یا نورلفراموشی همیشه هم بد نیستنظریه تکامل در درمان بیمبررسی بیماری التهابی رودریواستیگمینواکسن اسپایکوژن ضد کرونامکانیک کوانتومی بی معنی تاثیر نگاه انسان بر رفتاستون فقرات انسان دو پا جلپیوند اندام از حیوانات بجهان شگفت انگیزانرژی خلا ممکن استاختلالات صحبت کردن در اننقش سجده بر عملکرد مغزبه قفس های سیاهت ننازدارویی خلط آورقانون مندی نقشه ژنتیکی مراه انسان شدن، راه رفتن وهندسه در پایه ی همه ی واکتفکر قبل از کاروزن حقیقی معرفت و شناختماده ی خالیتاثیر گیاه خواری بر رشد وشلیک فراموشیپرواز از نیویورک تا لوس آجاذبه و نقش آن در شکلگیریاولین دروغحس و ادراک قسمت هشتمارتباط پیوسته ی جهانچه زیاد است بر من که در ایبی شرمیدر سال حدود 7 میلیون نفر لیس دگرامفتامین یا ویاسزمین زیر خلیج فارس تمدنی هوش مصنوعی از عروسک بازی تلقین اطلاعات و حافظهژنها نقشه ایجاد ابزار هومدل هولوگرافیک تعمیم یافتاثیر درجه حرارت بر عملکشاهکار شش گوشآیندهحقیقت غیر فیزیکیاینترنت بدون فیلتر ماهواحس و ادراک قسمت سی و ششماز نخستین همانند سازها تنوروپلاستیسیتی چیستبیماری دیستروفی میوتونیدرمان سرطان با امواج صوتمن کسی در ناکسی دریافتم زونا به وسیله ویروس ابله هوش مصنوعی از عروسک تا کمتنها مانع در زندگی موارد کنگره بین المللی سردرد دمراحل ارتقای پله پله کیهتاثیر درجه حرارت بر عملکششمین کنگره بین المللی سآیا گذشته، امروز وآینده حرکت چرخشی و دائمی کیهاناگر با مطالعه فیزیک کوانخم شدن فضا-زماناز تکینگی تا مغز از مغز تچگونه واکسن کرونا را توزباهوش ترین و با کیفیت تریدرگیری مغز در بیماران مبمنابع انرژی از نفت و گاز زبان و شناخت حقیقت قسمت چهوش عاطفی بیشتر در زنانتوقف؛ شکستکیهانِ هوشیارِ در حال یامطالبه ی حق خودتبدیل تراکت صوتی مصنوعی عقلانیت بدون تغییرآیا دلفین ها میتوانند باابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز از مغز تخبر مهم تلسکوپ هابلنگاهی بر قدرت بینایی درابحثی در مورد حقیقت فضا و ذخیره ی شگفت انگیز اطلاعمنبع هوشیاری کجاست قسمت منبع هوشیاری کجاست قسمت توهم جدایی و توهم علمسفرنامه سفر به بم و جنوب هدف از خلقت رسیدن به ابزاکجای مغز مسئول پردازش تجمغز و اخلاقتشنج عدم توازن بین نورون عید نوروز مبارکآزمون تجربی، راهی برای رابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز- از مغز دو برابر شدن خطر مرگ و مینخستین تصویر از سیاهچالهبرنامه و ساختار پیچیده مروی و منیزیم در تقویت استوقتی فهمیدی خطا کردی برگمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمتکینگیسندرم پیریفورمیسگنجینه ای به نام ویتامین مغز بزرگ چقدر مفید هست ؟تغییرات منطقه بویایی مغزصفحه اصلیافزایش مرگ و میر سندرم کوابزار بقای موجود زنده از مغزتان را در جوانی سیمکشاساس انسان اندیشه و باور دانش بی نهایتفلج نخاعی با الکترودهای چراروياها را به یاد نمی آبرخی اثرات مضر ویتامین دروزه داری سلول های بنیادواقعیت چیستمولتیپل اسکلروز در زنان تکامل ساختار رگهای مغزی سیاره ابلهانگربه شرودینگر و تاثیر مشجهان مرئی و نامرئیامیدی تازه در درمان سرطااثرات مفید قهوهنقش اتصالات بین سلولهای اصول انجام برخی نرمش ها دداروی لیراگلوتیدفرایند پیچیده ی خونرسانیهفت چیز که عملکرد مغز تو بررسی سیستم تعادلی بدن اریاضیات یک حس جدید استواکسن دیگر کرونا ساخته شمکانیزمهای دفاعی در برابتاثیر ویتامین دی بر بیماسخن و سکوتپیوند سر آیا ممکن استجهانی که نه با یک رخداد و انسان قدیم در شبه جزیره عاختلالات عضلانی ژنتیکنقش غذاها و موجودات دريابه مغز خزندگان خودت اجازداستانها و مفاهیمی اشتباقانون گذاری و تکاملراه بی شکستهندسه زبانِ زمان استتفکر خلا ق در برابر توهم وزوز گوشماده ای ضد التهابیتاثیر گیاه خواری بر رشد وشلیک فراموشیپروتز عصبی برای تکلمجدایی خطای حسی استاولین سلول مصنوعیحس و ادراک قسمت پنجمارتباط انسانی، محدود به نه عدم مطلق بلکه عدم با قبی عدالتی در توزیع واکسن درمان های اسرار آمیز در آلا اکراه فی الدینزمان چیستهوش مصنوعی از عروسک بازی تلاش ها برای کشف منابع جدژنها ، مغز و ارادهمدل های ریز مغز مینی برینتاثیر درجه حرارت بر عملکشاید گوشی و چشمی، آماده شآینده ی انسان در فراتر ازحقیقت غیر قابل شناختایندرالحس و ادراک قسمت سیزدهماز نخستین همانند سازها تنوروز یا روز پایانیبیماری ضعف عضلات نزدیک بدرمانهای بیماری پارکینسمنابع انرژي پاک سرچشمه حزیباترین چیز در پیر شدنهوش مصنوعی از عروسک تا کمتنها در برابر جهانکنترل همجوشی هسته ای با همرز مرگ و زندگی کجاستتاثیر درجه حرارت بر عملکصبر بسیار بایدآیا پیدایش مغز از روی تصاحس چشایی و بویاییاگر تلاش انسان امروز براخونریزی مغز در سندرم کوواز تکینگی تا مغز از مغز تچگونه آن شکری که می خوریمباور و کیهان شناسیدرگیری مغزی در سندرم کوومنابع انرژی از نفت و گاز زبان و شناخت حقیقت قسمت اهوش عاطفی در زنان بیشتر اکیست هیداتید مغزمطالبی در مورد تشنجتبدیل سلولهای محافط به سعقیده ی بی عملآیا دست مصنوعی به زودی قاابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز از مغز تخدا موجود استنگاهی بر توانایی اجزاي ببحثی در مورد عملکرد لوب فذره ی معین یا ابری از الکبحثی درباره هوش و تفاوتهذرات کوانتومی زیر اتمی قمنبع هوشیاری کجاست قسمت53توهم جسمسفرنامه سفر به بم و جنوب هر چیز با هر چیز دیگر در تکرونا چه بر سر مغز می آورمغز و سیر تکامل ان دلیلی تشویق خواندن به کودکانعامل کلیدی در کنترل کارآآزمون ذهنی گربه ی شرودینابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز- از مغز دو برابر شدن خطر مرگ و مینخستین روبات های زنده ی جبرنامه ی مسلط ژنها در اخترویا و واقعیتوقتی تو از یاد گرفتن باز منبع هوشیاری کجاست؟(قسمتکامل فردی یا اجتماعیسندرم پس از ضربه به سرگویید نوزده و ایمنی ساکتتغییرات آب و هوایی که به سوالات پزشکیافزایش سرعت پیشرفت علوم ابزار بقای موجود زنده از نقش قهوه در سلامتیاستفاده از مغز، وزن را کمدانشمندان موفق به بازگردفلج بل، فلجی ترسناک که آنچراروياها را به یاد نمی آبرخی اختلالات عصبی مثانهروش مقابله مغز با محدودیواقعیت های متفاوتمواد کوانتومی جدید، ممکنتکامل شناخت انسان با کشفسیر آفرینش از روح تا مغز گزیده ای از وبینار یا کنفجهان هوشیارامگا سه عامل مهم سلامتاثرات مضر ماری جوانانقش تیروئید در تکامل مغزاصول توسعه ی یک ذهن کاملداروی تشنجی دربارداریفرایند تکامل و دشواری هاهفت سین یادگاری از میراث بررسی علل کمر درد در میانریسدیپلام تنها داروی تایواکسن دیگری ضد کرونا از دما انسانها چه اندازه نزدتاثیر ویروس کرونا بر مغز سخن پاک و ثابتپیوند سر، یکی از راه حلهاجهانی که از یک منبع، تغذیانسان میوه ی تکاملحس و ادراک قسمت 67اختراع جدید اینترنت کواننقش غذاها و موجودات دريابه نقاش بنگردخالت در ساختار ژنهاقانون جنگلرابطه تشنج و اوتیسمهنر حفظ گرهتفاوت مغز انسان و میمون هیک پیام منفرد نورون مغزی ماده، چیزی بیش از یک خلا تاثیر گیاه خواری بر رشد وشنا در ابهای گرم جنوب نیاپرورش مغز مینیاتوری انساجریان انرژی در سیستم های اوکرلیزوماب داروی جدید شحس و ادراک قسمت پنجاهارتباط از بالا به پایین منهایت معرفت و شناخت درک عبیمار 101 ساله، مبتلا به سدرمان های بیماری آلزایمرلایو دوم دکتر سید سلمان فزمان و مکان، ابعاد کیهان هوش مصنوعی از عروسک بازی تلاش هایی در بیماران قطع ژنهای مشترک بین انسان و ومدیون خود ناموجودتاثیر درجه حرارت بر عملکشاید درست نباشدآینده ی علم و فیزیک در60 ثحقایق ممکن و غیر ممکنایا کوچک شدن مغزانسان الحس و ادراک قسمت ششماز نخستین همانند سازها تنوشیدن چای برای مغز مفید بیماریهای تحلیل عضلانی ادرهای اسرارآمیز و پوشیدهمنابع انرژی از نفت و گاز زیباترین چیز در افزایش سهوش مصنوعی از عروسک تا کمتنبیه چقدر موثر استکنترل جاذبهمرز بین انسان و حیوان کجاتاثیر رو ح و روان بر جسمصرع و درمان های آنآیا آگاهی پس از مرگ از بیحس و ادراک (قسمت اول )اگر خواهان پیروزی هستیخواندن ، یکی از شستشو دهناز تکینگی تا مغز از مغز تچگونه انتظارات بر ادراک باد غرور و سر پر از نخوت ودرگیری مغزی در سندرم کوومنابع بی نهایت انرژی در دزبان و شناخت حقیقت قسمت دهوش عاطفی در زنان بیشتر اکیست کلوئید بطن سوممطالعه ای بیان میکند اهدتداوم مهم است نه سرعتعلم و ادراک فقط مشاهده ی آیا رژیم غذایی گیاهی سلاابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز از مغز تخدای رنگین کمانچالش هوشیاری و اینکه چرا بحثی درباره هوش و تفاوتهذرات کوانتومی زیر اتمی قمنبع هوشیاری کجاست؟ (قسمتوهمات و شناخت حقیقتسفری به آغاز کیهانهر جا که جات میشه، جات نیکریستال هامغز کوانتومیتشخیص ژنتیکی آتروفی های عادت کردن به نعمتآزمون ذهنی گربه شرودینگرابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز- از مغزتدو سوی واقعیتنرمش های مفید برای درد زابرندگان نوبل فیزیک ۲۰۲۱رویا و کابوسویتنام نوعی کرونا ویروس منبع هوشیاری کجاست؟(قسمتکامل مادی تا ابزار هوشمسندرم سردرد به دلیل افت فگوشه بیماری اتوزومال رسستغییرات تکاملی سر انسان پیامهای کاربرانافسردگی و اضطراب در بیماابزارهای پیشرفته ارتباط نقش مهاجرت در توسعه نسل ااستفاده از هوش مصنوعی در دانشمندان نورون مصنوعی سفلج خوابنزاع بین جهل و علم رو به پبرخی اصول سلامت کمرروش های صرفه جویی در ایجاواقعیت و مجازموجود بی مغزی که می تواندتکامل، نتیجه ی برنامه ریسیستم تعادلی بدنگزارش یک مورد جالب لخته وجهان های بسیار دیگرامروز دانش ژنتیک هیچ ابهاجزای پر سلولی بدن انسان نقش حفاظتی مولکول جدید داصول سلامت کمرداروی جدید ALSفرایند حذف برخی اجزای مغهم نوع خواری در میان پیشیبزرگ فکر کنواکسن سرطانما انسانها چه اندازه نزدتاثیر ژنها بر اختلالات خسختی ها رفتنی استپیوندی که فراتر از امکانجهانی در ذهنانسان ها می توانند میدان حس و ادراک قسمت 74ادامه بحث تکامل چشمنقش غذاها و موجودات دريابه نقاش بنگردر مانهای کمر دردقانون جنگلرادیوی مغز و تنظیم فرکانهنر رها شدن از وابستگیتفاوت ها و تمایزها کلید بیک پیشنهاد خوب برای آسان ماشین دانشتاثیر گیاه خواری بر رشد وشناخت و معرفت، و نقش آن دپرتوهای صادر شده از سیاهجریان انرژی در سیستم های ايندگان چگونه خواهند دیدحس و ادراک قسمت پنجاه و یارتباط بین هوش طبیعی و هونهایت در بی نهایتبیماری های مغز و اعصاب و درمان های جدید میگرنلبخند بزن شاید صبح فردا ززمان و صبرهوش مصنوعی از عروسک بازی تلاشی برای درمان قطع نخاژنهای هوش ، کدامندمدیریت اینترنت بر جنگتاثیر درجه حرارت بر عملکشب سیاه سحر شودآیا ممکن است موش کور بی محل مشکلایا این جمله درست است کسیحس و ادراک قسمت شصت و هشتاز نشانه ها و آثار درک شدنوعی سکته مغزی ، وحشتناک بیماری، رساله ای برای سلدریای خدامنابع انرژی از نفت و گاز زیر فشار کووید چه باید کرهوش مصنوعی از عروسک تا کمتو یک معجزه ایکندر در بیماریهای التهابمرز جدید جستجو و اکتشاف، تاثیر روده بر مغزضرورت زدودن افکارآیا امکان بازسازی اندامهحس و ادراک (قسمت دوم )اپی ژنتیکخواب سالم عامل سلامتیاز تکینگی تا مغز از مغز تچگونه به سطح بالایی از هوبار بزرگ ایستادن بر دو پادرگیری اعصاب به علت میتومنابع جدید انرژیتولید مثل اولین ربات های زبان و شناخت حقیقت قسمت سهوشمندی کیهانکاهش مرگ و میر ناشی از ابمعماری، هندسه ی قابل مشاتداخل مرزها و صفات با بینعلم و روحآیا رژیم غذایی گیاهی سلاابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز از مغز تخسته نباشی باباچالش هوشیاری و اینکه چرا چالش هوشیاری و اینکه چرا بحثی درباره هوش و تفاوتهذرات کوانتومی زیر اتمی قمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتتوپیراماتسقوط درون جاذبه ای خاص، چهر حرکت خمیده می شود و هر کریستال زمان(قسمت اولمغز آیندگان چگونه است ؟تشخیص آلزایمر سالها قبل عارضه جدید ویروس کرونا سآسيب میکروواسکولاریا آسابزار بقای موجود زنده از از تکینگی تا مغز، از مغز دولت یا گروهکنرمش های مفید در سرگیجهبرین نت به جای اینترنترویا و خبر از آیندهویتامین E برای فعالیت صحمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمتکامل مداومسوپاپ ها یا ترانزیستورهاگوشت خواری یا گیاه خواریثبت و دستکار ی حافظهسایتهای دیگراقلیت خلاقابزارهای بقا از نخستین هنقش میدان مغناطیسی زمین استفاده از انرژی خلادانشمندان یک فرضیه رادیکفلج خواب چیستنزاع بین علم و نادانی رو برخی بیماری ها که در آن بروش هایی برای جلوگیری از واقعیت و انعکاسموجودات مقهور ژنها هستندتأثیر نگاه انسان بر رفتاسیستم دفاعی بدن علیه مغز گشایش دروازه جدیدی از طرجهان هایی در جهان دیگرانفجار و توقف تکاملی نشااجزایی ناشناخته در شکل گنقش حیاتی تلومر دی ان آ داضطراب و ترسداروی جدید s3 در درمان ام فراتر از دیوارهای باورهمه چیز در زمان مناسببزرگ شدن مغز محدود به دورواکسن سرطانما اکنون میدانیم فضا خالتاثیر کلام در آیات کلام بسرنوشتپیوستگی همه ی اجزای جهانجهان، تصادفی نیستانسان یک کتابخانه استحس و ادراک قسمت 75اداراوون تنها داروی تایینقشه مغزی هر فرد منحصر بهبه هلال بنگردر محل کار ارزش خودت را بقانونمندی و محدودیت عالمراز تغییرهنر، پر کردن است نه فحش دتفاوت ها را به رسمیت بشنایک آلل ژنتیکی که از نئاندمبانی ذهنی سیاه و سفیدتاثیر گیاه خواری بر رشد وشناخت درون، شناخت بیرون؛آلودگی هوا چالش قرن جدیدجریان انرژی در سیستم های ايا اراده آزاد توهم است یحس و ادراک قسمت پنجاه و دارتباط شگفت مغز انسان و فچهار میلیارد سال تکامل ببیماری وسواسدرمان های جدید در بیماری لحظات خوش با کودکانزمان واقعیت است یا توهمهوش مصنوعی از عروسک بازی تلاشی تازه برای گشودن معژنهای حاکم بر انسان و انسمدارک ژنتیکی چگونه انسانتاثیر درجه حرارت بر عملکشبیه سازی میلیون ها جهان آیا ما کالا هستیمحلقه های اسرارآمیزایا ابزار هوشمندی یا مغز حس و ادراک قسمت شصت و دواز نظر علم اعصاب یا نرووسنیکولا تسلابیندیشدرک فرد دیگر و رفتارهای امنابع انرژی از نفت و گاز زیرفون داروی ضد ام اسهوش مصنوعی از عروسک تا کمتو یک جهان در مغز خودت هسکوچ از محیط نامناسبمزایای شکلات تلخ برای سلتاثیر رژیم گیاه خواری بر ضررهای مصرف شکر و قند بر آیا انسان با مغز بزرگش اخابتدا سخت ترین استخواب سالم عامل سلامتی و یاز تکینگی تا مغز از مغز تچگونه باغبانی باعث کاهش بار سنین ابزار هوشمندی ادرختان اشعار زمینمناطق خاصی از مغز در جستجتولید یا دریافت علمزبان جانسوزهوشیاری کوانتومیکاهش التهاب ناشی از بیمامعنی روزهتروس جریان انرژیعلم اپی ژنتیک دریچه ای بهآیا راهی برای رفع کم آبی ابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز از مغز تخطا در محاسبات چیزی کامل