دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


کانال تلگرام دکتر فاطمی

آدرس مطب دکتر سلمان فاطم

آدرس دکتر زهره ابوطالبی

روبات های ریز در درمان بیماری ها

کاربرد روباتهای ريز(نانوروباتها) در درمان بیماری ها و ساخت اندام های فرسوده و پیر

داروهایی- که در درمان بیماری ها استفاده می شود- اگر به صورت خوراکی مصرف شوند- باید از چندین سد، در دستگاه گوارش بگذرند تا وارد خون شوند.

برای دور شدن از این سدها و ورود راحت تر داروها به بدن از روشهاي غیر خوراکي مانند تزریق زیر پوستی یا تزریق وریدی دارو استفاده می شود. پس از ورود دارو به بدن، دارو میان همه سلولهای بدن پخش میشود و مقدار اندکی از آن به سلولهای بیمار میرسد و مثلا در بیماری هاي مغزی، به دلیل سیستم حفاظتی خاص این سلولها و سد محکم بین خون ومغز، باز میزان دارویی- که به سلولها عصبی مي رسد- کمتر می شود.

مثلا در بیماری خاصی در سیستم عصبی انسان، اگر بخواهیم داروی خوراکی، داخل مغز برود و بخش آسیب دیده را ترمیم کند یا آن را جدا کند و مثلا در سرطان مغز بخش سرطانی را از میان ببرد، این دارو باید در درجه اول در برابر شیره گوارشی معده، مقاومت کند، بعد در برابر صفرا تجزیه نشود، بعد بتواند جذب سلول های جذبی روده کوچک شود.

اگر همه این مراحل را پشت سر گذراند، بعد از رفتن به داخل خون، به جای آنکه همراه با خون در همه بدن پخش شود، باید فقط جذب سلولهای مغزی شود و حالا در اینجا باز، با مویرگ هايي نفوذ ناپذیر مواجه است که سد بین خون و مغز را می سازند و باید از اینها هم بگذرد و در مرحله بعد به جای آنکه در میان میلیاردها سلول داخل مغز، سرگردان شود، فقط سلول سرطاني را شناسایی کند و به آن حمله نمايد یا آن را ترمیم کند!

مسافرتی بسیار حیرت آور که در اینجا از داروی بی مغز ميخواهيم!

و گم نکردن راه، برای باهوش ترین افراد هم بسیار دشوار است چه برسد به داروی بی جانی که در بهترین شرایط، ذکاوتش از مواد موجود در طبیعت فراتر نمیرود.

حقیقتا شناسایی محل بیماری، از میان این همه سد و سرگردانی دشوار است.

برای حل این مشکل، پزشکان داروساز از روشهای گوناگونی استفاده می کنند مثلا از داروی وریدی و یا زیر پوستی استفاده می کنند تا سد دستگاه گوارش، از میان برداشته شود یا مثلا از داروهایی با تمایل به گیرنده اي خاص، روي سلول هدف استفاده می کنند و این گیرنده هدف، روی دیگر سلولهای بدن وجود ندارد. بنابراین دارو جذب سلول هدف خود می شود.

ولی امروزه با پیشرفت مهندسی پزشکی، از روبات هایی- که حامل دارو هستند و به وسیله هدایتگری، بیرون از بدن بیمار هدایت میشود- استفاده می کنند تا دارو به نقطه مورد نظر خود برسد و این روبات ها درآینده به خصوص در درمان بیماری های مغز و نخاع- که به وسیله سد نفوذ ناپذیر بین خون و مغز(blood-brain barriers) احاطه می شوند- بسیار سودمند خواهد بود:

نانو روبات های پزشکی

با استفاده از دانش نانوتکنولوژی محققان توانسته اند نانو ربات های زیستی طراحی کنند که در بدن انسان قرار می گیرند و نقش محافظ و درمانگر را ایفا می کنند. این ریز ماشین های هوشمند، قادرند چندین نسخه از خودشان تهیه کنند و جایگزین بافت های فرسوده یا آسیبدیده کنند. این فرایند را خود تکثیری مینامند.

در آینده نانو ربات های هوشمند در مغز و بدن هر انسانی به تعداد زیاد وجود خواهند داشت و انسان را از ابتلا به انواع بیماری ها مصون می دارند، حتی روند پیر شدن بشر را به تعویق می اندازند و نیز قدرت جسمانی و حافظه را تقویت می کنند. با استفاده از نانوتکنولوژی، دستیابی به انرژی خورشیدی امکان پذیر خواهد شد. انرژی خورشیدی قابل تبدیل و استفاده به اشکال مختلف انرژی است و بشر را از منابع دیگر انرژی بی نیاز می کند.

با استفاده از دانش نانوتکنولوژی محققان توانسته اند نانو ربات های زیستی طراحی کنند که در بدن انسان قرار می گیرند و نقش محافظ و درمانگر را ایفا می کنند. این ریز ماشین های هوشمند قادرند چندین نسخه از خودشان تهیه کنند و جایگزین بافت های فرسوده یا آسیب دیده کنند.

این فرایند را خود تکثیری می نامند.

نانوربات ها ماشین های کوچکی هستند که برای انجام عملیاتی خاص و بعضا تکرارشونده با دقت بسیار بالا طراحی شده اند. نانو به معنی یک بیلیونیوم یا یک میلیاردم است. نانو ربات ها نه تنها قادر به تشخیص محل دقیق سرطان خواهند بود بلکه داروی مناسب برای از بین بردن سلول های سرطانی را تزریق می کنند.

امروزه تحقیقات وسیعی در زمینه درمان بیماری هایی چون دیابت، بیماری های قلبی و ایدز در حال انجام است. نانوربات ها دارای امکانات بالقوه ای هستند که با اجتماع و قرارگیری به صورت کلونی قادرند به طور موشکافانه و دقیق از سیستم، حفاظت کنند. در واقع با ساختاری اتمی یا مولکولی، در یک فرایند شناخته شده قرار داده می شوند تا چرخه ای را کامل کنند.

تکنولوژی نانورباتیک آنقدر سریع در حال پیشرفت است که یقینا زندگی انسان از اواسط قرن جاری به کلی متحول خواهد شد.
@salmanfatemi
این تغییرات شامل از بین رفتن بسیاری از بیماری ها، کاهش عوامل بسیاری از امراض و حتی جراحی ها است. یکی از مهمترین برنامه های گسترش علوم رباتیک در جهان، بیشتر کردن عمر بشر و مبارزه با پیری و عـواقب آن است.

از دهه ۸۰ میلادی تا کنون کوچک سازی (مینیاتورسازی) از اهم فعالیت ها در زمینه علوم کامپیوتری بوده است. سرعت رشد تکنولوژی هر بیست سال دو برابر خواهد شد، در نتیجه تکنولوژی در سال ۲۰۵۰ حدود ۳۲ برابر از سال ۱۹۵۰ جلوتر خواهد بود. یکی از شاخه هایی که رشد تکنولوژی در آن بسیار چشمگیر است، دانش پزشکی است. با ساخت ابزار و وسایل پزشکی در آینده روند پیر شدن کند می شود و مبـارزه بـا بیمـاری هـا آسـان تـر و مطمئـن تـر خـواهـد شـد. در زمینه کالبدشناسی از نانورباتها به منظور تعیین محل دقیق آسیب استفاده خواهد شد. در شرایطی استفاده از نانو رباتهای زیستی ضروری به نظر می رسد که امکان دسترسی به عضو موردنظر دشوار بوده یا امکان پذیر نباشد یا حتی در مواردی که عواقب دردناک و دشواری توسط پزشک پیش بینی شود.

برای طراحی یک نانوربات دانشمندان از مدل های طبیعی مثل ساختار رشته های DNA بهره می گیرند. با بهره گیری از دانش نانو تکنولوژی دانشمندان قادر به ساخت حسگرهای زیستی در ابعاد یک میلیاردم هستند.
هم اکنون نانو ربات هایی که در مراکز تحقیقاتی ساخته می شود به اندازه ای کوچک هستند که هنگام عطسه همراه با گرد و غبار به بیرون پرتاب می شوند. یکی از اولین ریز ربات هایی که برای کمک به علم پزشکی ساخته شد سلئو نام داشت. این میکرو ربات برای جاسازی در داخل روده انسان طراحی شده بود. سئلو مجهز به یک چنگال و چند حسگر بود. حسگرها بدین منظور تعبیه شده بودند تا مانع برخورد با موانع شوند، وظیفه چنگال نیز برداشتن نمونه از سطح روده است.

این ریز ماشین می توانست یا خود حرکت کند یا توسط پزشک با یک کنترل دستی به حرکت درآید. اسلوب کار نانو ربات هایی که در داخل بدن کار گذاشته می شوند، شبیه سازی از محیط در فضایی سه بعدی است و تجزیه و تحلیل اطلاعات در آن ها بر مبنای روش های کوانتومي است. نانوربات ها مانند انسـان، بـه اطـلاعـات اطـرافشـان نیاز دارند.

به دلیل نوع کار این نانو ربات ها در بدن، تجهیزات و یا سخت افزار این ماشین های مولکولی بسیار پیشرفته و ابتکاری است. در ســاخــت سـنـســورهــای زیـسـتــی تـنـهــا روش هــای مـیـکــروالـکـتــرونیکـی کـاربـرد دارد. نانورباتهای زیستی دارای سنسورهایی در ابعاد بسیار کوچک هستند و در عین حال به گونه ای طراحی شده اند که با شرایط زیستی بدن انسان سازگارند.

نانوربات های زیستی با داشتن حسگرهای بسیار حساس از تجهیزاتی خواهند بود که امور پزشکی را به تدریج متحول می کند. در واقع، مدلی از ماشین های مولکولی هستند که با روش های خاصی ارتباطات و اتصالات بین سلول های بیولوژیکی را کنترل کرده و بهبود میبخشد، به عبارتی روی نحوه عملکرد سلول ها نظارت کرده و کنترل صحیح آنها را به عهده میگیرد. روش کار این مدل های مولکولی بر اساس شبیه سازی در محیط سه بعدی است.

منابع انرژی برای نانو ربات ها
مؤثر ترین روش برای این که نانو ربات ها مدام در حال حرکت و فعالیت باشند(در هر محیطی نه صرفا محیط بیولوژیک)، ایجاد منابعی از انرژی است که از محیطی که نانو ربـات در آن مـشـغـول بـه کـار اسـت فـراهـم شـود. انـرژی جـنـبـشـی سـیـال، اشـعه های الکترومغناطیسی- که از نور ساطع می شوند- گزینه های مناسبی برای منبع انرژی هستند، که این اشعه ها برای فضای کاری باز مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین استفاده از تغییرات دمایی یا کم و زیاد شدن نور نیز گزینه مناسبی هستند. اما برای یک فضای کاری گسترده، انرژی تولید شده از ارتعاش مناسب تر خواهد بود که در محیط های مختلف از جمله محیط بیولوژیک، می توان از آن استفاده کرد.

مزایا و مشکلات نانورباتیک:
به طور کلی در ساخت نانو ربات دو مسئله مهم وجود دارند. اولا شبیه سازی و طـراحـی بـر اسـاس ربـات هـای مـاکـرو کـه شـامـل نـیـروی مـحرکه، برقراری ارتباط و جهتیابی است و ثانیا جمع کردن قطعات نانو ربات. تحقیقات در زمینه نانورباتیک جنبه تئوری داشته و تا کنون نانو ربات مصنوعی غیر بیولوژیک ساخته نشده است. اما از نظر تئوری مزایا و مشکلاتی مورد توجه واقع شده اند که عبارتند از:
۱- با دوام بودن نانو ربات ، که از نظر تئوری سال ها دوام دارند.

2-زمان عملکرد آنها بسیار کم است،زیرا جابجایی آنها محدود بوده و اتفاقات بیولوژیک با همان سرعت رخ می دهند اما در زمان کمتر.
3-احتمال می رود که نانو ربات ها به دلیل اندازه کوچک ،از سوی بدن به عنوان عوامل بیماری زا شناسایی نشوند.

۳-اندازه کوچک، محدودیت هایی ایجاد می کند به این دلیل که اندازه های فوق العاده کوچک، امکان عبور نانو ربات از هر ساختار نا مشخص و ناخواسته را می دهد، بدون اینکه هدایت یا متوقف شود.

@salmanfatemi
اجزای نانو ربات:
بنا به نوع کاربری نانوربات، اجزای آن تغییر می کنند اما اجزای بیان شده در این قسمت، اجزای اصلی نانو ربات ها هستند که در هر نانوربات صرف نظر از نوع کاربرد وجود دارند.

نانوسنسورها:
نسل جدید سنسورها، در مقیاس نانو، به سه دسته تقسیم می شوند:
۱-سنسورهای فیبر نوری (اپتیکی)
۲-سنسورهای مکانیکی
۳-سنسورهای الکترونیکی

نانو سنسورهای اپتیکی
از این نانوسنسورها برای مطالعه متابولیسم در سلول های زنده استفاده می شود. پروب های فـــیـــبـــــر نـــــوری ســـــر بــســیـــــار نـــــازکـــــی دارنـــــد (۵۰۰-۲۰ نـانـومـتـر.) هنگامی که نور به این فیبر تابیده می شود، این سر نازک میدان ناپایداری تولید می کند.زیرا قطر این سر فیبر از طول موج نور کمتر است.وضوح تصویر با این پروب ها بسیار زیاد است. به دلیل این که این میدان ناپایدار، حـجــم کــوچـکــی از اطــراف خــود را تـحــریـک میکند.

نانوسنسورهای مکانیکی
در مقیاس نانو، پیوندهایی قوی بین ساختارها بـا خـواص مکانیکی یا الکترونیکی یا شیمیایی وجود دارد که ساخت وسائل نانومتریک بسیار حساس به محیط و مواد شیمیایی را امکان پذیر مـی سـازد. بـه وسیلـه ایـن حساسیت بسیار بالا تـغـیـیــر شـکــل هــای مـکــانیکـی و سیگنـال هـای گرمایی وآکوستیک قابل تشخیص هستند.

نانومدیسین:
نــــــانــــــومـــــدیـــســـیـــــن در واقـــــع اســـتـــفـــــاده از نــانـوتکنـولـوژی در درمـان، تشخیـص و کنتـرل سیستم های بیولوژیک است، که شامل شناسایی هـدف مـربـوطـه و انـتـخاب حامل های مناسب برای دست یابی به پاسخ های مناسب و حداقل سـاخـتـن اثـرات جـانـبی داروها است. در زمینه نـانـومـدیـسـیـن، نـیـازی بـه تـغـیـیـر دادن تـرکیبات دارویی نبوده و فقط طریقه حمل آن باید تغییر کند. این سیستم دارای یک حامل است که دارو توسط آن قسمت حمل می شود. مشخصه مهم یک سیستم دارو رسان مؤثر، توانایی برای انجام انتقال هدف دار و کنترل شده دارو است. برای ایـن مـنـظـور داروهـا باید باسرعت مناسبی آزاد شوند. آزاد شدن سریع دارو باعث عدم جذب مناسب و اثرات جانبی دیگر دارد.

به علاوه باید توجه داشت که دارو هنگام حمل، تجزیه نشود، بـرای هـمـیـن داروهـا را بـایـد در مـحـفـظـه هـایی (کپسول هایی) قرار داد. ماده حامل دارو باید با دارو سازگار بوده تا دارو به راحتی با آن پیوند برقرار کند.

نانو جراحی:
روش های جراحی کلاسیک به صورت ماکرو هستند؛ اما بعضی از جراحی های خاص مثل جراحی چشم نیازمند وسایل و ابزار ظریف تر و کوچک تر شده اند. لذا میکرو جراحی ظهور پیدا کرد و در چند سال اخیر، کوچک سازی، پیشرفت های زیادی در جراحی ایجاد کرده است. اولین مزیت نانوجراحی کاهش شوک ها و زخم های ناشی از جراحی کلاسیک است. همچنین شکاف و برش در نانوجراحی وجود ندارند. همین مسائل باعث بهبودی سریع تر بیمار می شود. جراحی های معمولی سنگین و طاقت فرسا هستند؛ هم برای بیمار و هم برای جراح.

از یک طرف بیمار دچار ترس و دلهره، دردهای متعدد و زمان بهبودی طولانی شده و از طرف دیگر جراح به تمرکز، برای مدت طولانی احتیاج دارد تا جراحی را کامل و دقیق انجام دهد. اشتباهات جراح که ناشی از خستگی و دید کم هستند اجتناب ناپذیرهستند. در نانوجراحی، جراح از دسته هایی برای فرمان استفاده می کند تا بازوهای نانو ربات را- که مجهز به ابزار جراحی کوچک هستند- کنترل کرده و به محل مورد نظر برساند. بازوی دیگر نانو ربات، دوربینی حمل میکند که جراح می تواند محیط درون بدن را مشاهده کند.

نانو ربات عنکبوتی از جنس مولکول DNA:
دانشمنـدان در آمـریکـا یـک ربـات مـولکـولـی از جنـس مولکول وراثتی DNA خلق کردهاند که مانند عنکبوت، در امتداد یک مسیر ساخته شده از کد شیمیایی برای حیات، راه میرود. این ربات فقط چهار نانومتر قطر دارد که چهار میلیاردیوم یک متر است. این نانوربات، شبیه به یک عنکبوت چهار پا طراحی شده است. این هیولای مینیاتوری در امتداد زنجیرههای DNA متصل شده به هم حرکت میکند که درست به روش حرکت رباتهای صنعتی در امتداد یک خط مونتاژ است.

بدن این عنکبوت از پروتئین معمولی موسوم به <استرپتاویدین> ساخته شده است. این دستاورد که شرح آن در مجله علمی نیچر به چاپ رسیده گامی دیگر در آزمایشات مقیاس نانو است که در آینده به خلق ارتشی از نانورباتها برای پاکسازی عروق و ترمیم بافتهای آسیب دیده، منجر خواهد شد.

به کارگیری نانوربات برای جراحی:
نانوربات قابل کنترلی- که قادر است در جراحی سرطان مورد استفاده قرار گیرد- در حال ساخت است. دقت کار این نانوربات بیش از فناوریهای رایج امروزی است. این نانوربات که دقت بالا تنها یکی از مزایای آن است، قادر است در طول ۵ تا ۱۰ سال آینده به خدمت جراحان درآید.
@salmanfatemi
داخل این دستگاه موتورهای بسیار کوچکی قرار دارد که این دستگاه را قادر میسازد تا به نقطهخاصی از تومور برود. این در حالی است که با هیچ دستگاه جراحی نمیتواند با دقت میلیمتری روی تومورها کار کرد؛ اما نانورباتها این دقت را زیر نانو پایین می آورند. با این نانوربات میتوان تستهای پاتولوژی یا تشخیص طبی را طی چند دقیقه انجام داد و حتی میتوان دارویی را بهمنظور از بین بردن تومور با دقـت وارد بدن بیمار کرد.

هماکنون طراحی الگوریتمهای حرکتی نانوربات و تست فعالیتهای مختلف این نانوربات در حال انجام است.

استفاده از نانوربات به معنی کنار زدن جراحان در فرایند جراحی نیست بلکه جراحان باید بهصورت ناظر روی فعالیت نانورباتها در طول جراحی نظارت داشته باشند و مانند نقش هدایتی خلبان، در این مسیر ایفای نقش کنند.

ساخت نانو ربات کربنی برای حمل دارو در بدن بیماران:
نانو ربات کربنی به ابعاد ۱۰۰ نانومتر به وسیله دستگاه های کنترل شده، داروهای تـزریقی را در بافت بدن بیماران هدایت می کند. نانو ربات کربنی قابلیت حمل هر دارویی را در بدن دارد. پس از تزریق دارو به این دستگاه دارو به تمام بافت های بیمار به خصوص بافت های سرطانی و ایدزی رسیده و آن ها را از بین می برد. در حال حاضر شبیه سازی کامپیوتری این طرح انجام شده است.

تولید نانو رباتها:
ســاخــت نـانـوربـاتهـا بـه کـار بـرده شـده در پزشکی مستلزم حصول پیشرفتهایی در مواد سخت الــمـــاسگـــونـــه اســـت و ایـــن کـــار هــم امـکــانپــذیــر اســت و تــولـیــد نـانـو ابـزارهـا طـی سـالهـای اخیـر رو بـه رشـد بـوده اسـت. تـولید الـمــاس گــونــههــا مــرحـلــه بــه مــرحلـه در حـال پـیشرفت است و برای حرکت به سمت تولید ربـاتهـا در ابـعـادی قابل مقایسه با باکتریها، لازم است درکی از این زمینه وجود داشته باشد. به عنوان مثال، چند ماه قبل، اولین ربات متحرک سـاخـتـه شـد کـه مـیـتـوانست تا ابعاد ۶۰ در ۲۵۰ میکرون را اندازه بگیرد.
در ایـن مـقـیاس، میتوان پیشبینی نمود که ابـعـاد ربـاتهـایـی کـه در سـالهـای آیـنده پدید میآیند به سرعت به ۱۰۰ میکرون و بعد از آن ۵۰ میکرون و همین طور کاهش مییابند. هماکنون نمونهِ اولیهِ وسیلهِ ۹۰ نانومتری Intel، یک ۵۲ SRAM مـگابیتی کاملا کاربردی تولید کرده که طول پایهِ ترانزیستور آن ۵۰ نانو متر است و ابعاد سـلـول SRAMآن تـنـهـا حدود ۱ یا تقریباً نصف اندازهِ سلول اغلب SRAMهای پیشرفتهِ امروزی است.

تـا سال ۲۰۱۶، ICهای با عملکرد بالا حاوی بـیـش از ۸/۸ مـیـلیارد ترانزیستور، در فضایی به مـساحت ۲۸۰ میلی متر مربع خواهند بود. این رقم بیش از ۲۵ برابر تعداد ترانزیستورهایی است که روی تراشههای امروزی با ابعاد ۱۳۰ نانو متر قـــرار دارد. امـــا از آنــجــا کــه درون بــدن انـســان رگهای کوچکی به قطر ۳۰ تا ۶۰ میکرون وجود دارد، مـیتـوان پـیدایش اولین نانوربات طی ده سال آینده را کاملا طبیعی دانست.

فناورینانو در خدمت پزشکی
در واقـع تـاکنـون نـانوابزارهای کاملا کاربردی بسیاری مانند موتورها، حسگرها، محاسبهگرهای زیست مولکولی و نانوترانزیستورها ساخته شده است. اما در حال حاضر عمدهترین چالش، مجتمعسازی چندین بخش مجزا از این نانوابزارها روی یک نانوربات قابل کنترل است. در این راه، شبیهسازیهای نظری به عنوان ابزاری مفید و ارزشمند برای مجتمعسازی سیستم و آزمایشپذیر شدن آن به شمار می آید.

به هر حال، اطمینان از دستیابی به کنترل مناسب بر چنین نانوماشینهایی، یکی از موضوعات بحثانگیز در راه محقق شدن نانورباتها است و در واقع میتوان از طریق روشهـای نـانومکاترونیک )nanomechatronics( به ارزیابی و محاسبه آن پرداخت. استفاده از نانورباتها در انسان پس از انجام صدها آزمایش با تمام جزئیات از ابتدا روی موشهای آزمایشگاهی ممکن خواهد شد. در واقع، این روند طولانی آزمایشگاهی، برای هر فناوری زیست پزشکی جدیدی انجام میشود. مانند فناوری نانوپوستهها که با موفقیت روی موشهای آزمایشگاهی برای مبارزه با سرطان به کار گرفته شد.

استفاده از این نانوپوستهها نتیجهِ پیشرفتهای به دست آمده در فناوری نانو است و بـه عنـوان یک روش درمانی- دارویی نتایج مثبت و امیدوارکننده ای داشته است. با پیشرفت بیشتر در حرکت به سمت نانورباتها، میتوان به نتایج مؤثرتر دیگری در زمینهِ مراقبتهای بهداشتی امیدوار بود.

@salmanfatemi
نانوربات در بدن انسان:
بـــرای رســیـــدن بـــه بــیـشـتــریــن کــارایــی یــک نانوربات در بدن انسان، نانورباتها در حالت ایده آل نباید قطری بزرگتر از ۳ میکرون داشته بــاشـنــد. ایــن نــانـــوربــات بــایــد دارای مـبــدلهـا (transducers) و مــحـــــرکهـــــا (actuator)هــــای کـارآمـد بـا هـزینـه مصرفی کم بوده و بتوانند به محـض قـرار گـرفتـن درون بـدن انسـان بـه طور موثری با محیط پیرامون خود تعامل کنند.
بــرای پــاســخدهــی مـؤثـر در زمـان واقعـی بـه مـحیط، در این نانوربات باید سیستم مجتمعی، تـعـبیه شده باشد. به همین دلیل انتظار میرود هنگام نیاز به چنین پاسخهای حرکتی با استفاده از مـوتورهایی برای کشش ربات حرکتهای کـنـتـرلـی لازم را فـراهم کرد؛ کاری که با برخی دخـــالـــتهـــای زیـســت پــزشـکــی قــابــل انـجــام است.کنترل نانورباتی مبتنی بر حسگرها را هم میتوان با استفاده از نانوحسگرهای حرارتی یا شیمیایی انجام داد.

تحقیقات در زمینه نانو ربات هایی که مجهز به حـسـگـرهای زیستی و دارویی باشند در سطح گسترده ای در حال انجام است.

http://www.bmecenter.ir/…/%D9%86%D8%A7%D9%86%D9%88-%D8%B1%D…


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، روبروی داروخانه سپاهان ، مجتمع اطبا ، طبقه اول
تلفن : 32223328 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
از تکینگی تا مغز از مغز تنهایت معرفت و شناخت درک عبرخی نرمش های گردنشاید درست نباشدفرایند پیچیده ی خونرسانیهوش مصنوعی به کمک هوش طبیتاثیر گیاه خواری بر رشد وکمردرد و علل آنماده ی خالیجاودانگی مصنوعیآیا دلفین ها میتوانند باابزار بقای موجود زنده از داروی لیراگلوتیدزمین زیر خلیج فارس تمدنی ازدواج های بین گونه ای، رنیاز به آموزش مجازی دیجیبررسی ژنها در تشخیص بیماطوفان فقر و گرسنگی و بی سقارچ بی مغز در خدمت موجودهیچ کاری نکردن به معنی چیتاثیر داروهای ضد التهاب کیهان خود را طراحی میکندمروری بر تشنج و درمان هایحقیقت در علم، هرگز نهایی آسيب میکروواسکولاریا آسابزارهای بقای از نخستین در هم تنیدگی کوانتومی و دزیباترین چیز در افزایش ساصل عدم قطعیت از کوانتوم چگونه جمعیت های بزرگ شکل تفاوت های بین زن و مرد فقعید نوروز مبارکلزوم سازگاری قانون مجازاهستی ما پس از شروعی چگال تاثیر درجه حرارت بر عملککتابخانهمسئولیت جدیدحس و ادراک (قسمت اول )الگوی بنیادین و هوشیاریاخلاق و علوم اعصابدرمان جدید ALSزبان شناسی مدرن در سطح سلبه کدامین گناه کشته شدندناتوانی در شناسایی چهره تمدن پیشرفته ی پیشینیانمنابع انرژی از نفت و گاز واقعیت فیزیکی، تابعی از تداوم مهم است نه سرعتگوشه بیماری اتوزومال رسسمغز ما کوچکتر از نیم نقطهحس و ادراک قسمت پنجاهانرژی تاریک که ما نمی توارتقا و تکامل سنت آفرینش درگیری مغز در بیماری کویسلول عصبی شاهکار انطباق بیماری ای شبیه آلزایمر و چرا خشونت و تعصبتو دی ان ای خاص ميتوکندريمنبع هوشیاری کجاست قسمت واکسن اسپایکوژنتصویربرداری فضاپیمای آمپوست ساعتی مستقل از مغز دمغز از بسیاری حقایق می گرحس و ادراک قسمت ششمايا اراده آزاد توهم است یارزش حقیقی زبان قسمت دومذره ی معین یا ابری از الکسیلی محکم محیط زیست بر انبیست تمرین ساده برای جلونظریه تکامل در درمان بیمتوسعه هوش مصنوعی قادر اسمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتوزوز گوشجنسیت و تفاوت های بیناییپیشرفتی مستقل از ابزار هنقش مهاجرت در توسعه نسل اخواب عامل دسته بندی و حفطایا بدون زبان میتوانیم تاز تلسکوپ گالیله تا تلسکرویا حقی از طرف خداساخت شبکه عصبی با الفبای بحثي درباره هوش و تفاوتههنر رها شدن از وابستگیتکامل داروینی هنوز در حامنبع خواب و رویاآنها نمیخواهند دیگران رانقش حفاظتی مولکول جدید ددنیای شگفت انگیز کوانتومابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز از مغز تنقش زبان در سلطه و قدرت ابخش بزرگی حس و ادراک ما اشلیک فراموشیهوش مصنوعی از عروسک بازی تاثیر نگاه و مشاهده ناظر یادآوری خواب و رویامیدازولام در درمان تشنج جهان کاملی در اطراف ما پرآیا گذشته، امروز وآینده ابزار بقا از نخستین هماندانش محدود به ابعاد چهاررژیم غذایی ضد دردراه فراری نیستاز تکینگی تا مغز از مغز تنهایت در بی نهایتبرخی یونها و مولکول های مشبیه سازی میلیون ها جهان فرایند تکامل و دشواری هاهوش مصنوعی به شناسایی کاتاثیر گیاه خواری بر رشد وکمردرد با پوشیدن کفش مناماده، چیزی بیش از یک خلا جایی خالی نیستآیا دست مصنوعی به زودی قاابزار بقای موجود زنده از داروی تشنجی دربارداریزمان چیستاساس انسان اندیشه و باور چیزی منتظر شناخته شدنبررسی سیستم تعادلی بدن اطی یکصد هزار سال اخیر هرچقبل از آغازهیچ کس مانند تو نگاه نمیکتاثیر داروی ضد تشنج سدیم کیهانِ هوشیارِ در حال یامرکز هوشیاری، روح یا بدن حقیقت راستین انسان علم بآسیب ها ناشی از آلودگی هوابزارهای دفاعی و بقای مودر یک فراکتال هر نقطه مرکزیر فشار کووید چه باید کراصول انجام برخی نرمش ها دچگونه حافظه را قویتر کنیتفاوت های تکاملی در مغز وعامل کلیدی در کنترل کارآلزوم سازگاری قانون مجازاو هر کس تقوای خدا پیشه کنتاثیر درجه حرارت بر عملککجای مغز مسئول پردازش تجمسئولیت در برابر محیط زیحس و ادراک (قسمت دوم )الگوبرداری از طبیعتاخلاق پایه تکامل و فرهنگدرمان جدید میگرن با انتی زبان شناسی نوین نیازمند به بالا بر ستارگان نگاه کنادانی در قرن بیست و یکم،تمدن بشری و مغز اخلاقیمنابع انرژی از نفت و گاز واقعیت چند سویهتداخل مرزها و صفات با بینگوشت خواری یا گیاه خواریمغز مادران و کودکان در زمحس و ادراک قسمت پنجاه و یانسان قدیم در شبه جزیره عارتوکين تراپی روشی جديد درگیری مغز در بیماران مبسلولهای ایمنی القا کنندهبیماری ای شبیه ام اس مولتچرا در مغز انسان، فرورفتتولید مثل اولین ربات های منبع هوشیاری کجاست قسمت واکسن اسپایکوژن ضد کروناتصادف یا قوانین ناشناختهپوشاندن خود از نورمغز به تنهایی برای فرهنگ حس و ادراک قسمت شصت و دوايا اراده آزاد توهم است یارزش حقیقی زبان قسمت سومذرات کوانتومی زیر اتمی قسیگار عامل افزایش مرگ ومبیش از نیمی از موارد انتقنظریه تکامل در درمان بیمتوسعه برخی شغل ها با هوش منبع هوشیاری کجاست؟ قسمتیک پیام منفرد نورون مغزی جهل مقدسپاسخ گیاهان در زمان خوردنقش میدان مغناطیسی زمین خودآگاهی و هوشیاريایا تکامل هدفمند استاز تلسکوپ گالیله تا تلسکرویاها از مغز است یا ناخوساختار شبکه های مغزی ثاببحثی جالب درباره محدودیتهوموارکتوس ها ممکن است دتکامل داروینی هنوز در حامنحنی که ارتباط بین معرفآنزیم تولید انرژی در سلونقش حیاتی تلومر دی ان آ ددندان ها را مسواک بزنید تروشهای شناسایی قدرت شنوااز تکینگی تا مغز از مغز تنقش سجده بر عملکرد مغزبخش بزرگتر کیهان ناشناختشلیک فراموشیهوش مصنوعی از عروسک بازی تاثیر نگاه انسان بر رفتاژن همه چیز نیستمکانیک کوانتومی بی معنی جهان پیوستهآیا پیدایش مغز از روی تصاابزار بقا از نخستین هماندانش بی نهایتراه های جدید برای قضاوت راز تکینگی تا مغز از مغز تچهار میلیارد سال تکامل ببرخی اثرات مضر ویتامین دشبیه سازی سیستم های کوانفرایند حذف برخی اجزای مغهوش مصنوعی در کامپیوترهاتاثیر گیاه خواری بر رشد وکنفرانس تشنج هتل کوثر اصمبانی ذهنی سیاه و سفیدجاذبهآیا رژیم غذایی گیاهی سلاابزار بقای موجود زنده از داروی جدید s3 در درمان ام زمان و مکان، ابعاد کیهان استفاده از مغز، وزن را کمچیزی خارج از مغزهای ما نیبررسی علل کمر درد در میانظهور امواج مغزی در مغز مصقبل از انفجار بزرگهیچگاه از فشار و شکست نترتاثیر درجه حرارت بر عملککیست کلوئید بطن سوممرکز حافظه کجاستحقیقت غیر فیزیکیآشنا پنداریابعاد اضافه ی کیهاندر کمتر از چند ماه سوش جدزیرفون داروی ضد ام اساصول توسعه ی یک ذهن کاملنگاه محدود و تک جانبه، مشتفاوت های زبانی سرمنشا تعادت کردن به نعمتمقاومت به عوارض فشار خون وفور و فراوانیتاثیر درجه حرارت بر عملککرونا چه بر سر مغز می آورمستند جهان متصلحس و ادراک قسمت 67التهاب شریان تمپورالاختلال خواب فرد را مستعد درمان جدید کنترل مولتیپلزبان، نشان دهنده ی سخنگو به خودت مغرور نشونبرو و انرژی مداومتمدنی قدیمی در شمال خلیج منابع انرژی از نفت و گاز واقعیت چیستتروس جریان انرژیگیلگمش باستانی کیستمغز چون ابزار هوش است دلیحس و ادراک قسمت پنجاه و دانسان ها می توانند میدان ارتباط میکروب روده و پاردرگیری مغزی در سندرم کووسلولهای بنیادی مصنوعی دربیماری اسپینال ماسکولار چرا ذرات بنیادی معمولاً تولید پاک و فراوان انرژیمنبع هوشیاری کجاست قسمت واکسن دیگر کرونا ساخته شتظاهر خوابیده ی مادهپیموزایدمغز برای فراموشی بیشتر کحس و ادراک قسمت شصت و ششای نعمت من در زندگیمارزش خود را چگونه میشناسذرات کوانتومی زیر اتمی قسیاهچاله های فضایی منابعبیشتر کمردردها نیازی به هفت چیز که عملکرد مغز تو توصیه های سازمان بهداشت منبع هوشیاری کجاست؟ قسمتیک پیشنهاد خوب برای آسان جهان فراکتالپختگی پس از چهل سالگي به نقش محیط زندگی و مهاجرت دخودآگاهی و هوشیاريایجاد احساساتاز تکنیکی تا مغز از مغز ترویاهای پر رمز و حیرتی درسازگاری با محیط بین اجزابحثی در مورد نقش ویتامين هوش مصنوعی می تواند بر احتکامل داروینی هنوز در حامنشأ اطلاعات و آموخته ها آینده ی انسان در فراتر ازنقش خرچنگ های نعل اسبی دردو ویژگی انتزاع و قدرت تجروشی برای بهبود هوش عاطفاز تکینگی تا مغز از مغز تنقش غذاها و موجودات دريابخش دیگری در وجود انسان هشنا در ابهای گرم جنوب نیافلج نخاعی با الکترودهای هوش مصنوعی از عروسک بازی تاثیر نگاه انسان بر رفتاژن همه چیز نیستمکانیزمهای دفاعی در برابجهان پیوستهآیا آگاهی پس از مرگ از بیابزار بقا از نخستین هماندانشمندان موفق به بازگردابزار بقا از نخستین هماندانشمندان نورون مصنوعی سراه های جدید برای قضاوت راز تکینگی تا مغز- از مغز چهار ساعت پس از کشتار خوکبرخی اختلالات عصبی مثانهشبکه های مصنوعی مغز به درفراتر از دیوارهای باورهوش مصنوعی در خدمت خلق وحتاثیر گیاه خواری بر رشد وکنگره بین المللی سردرد دمباحث مهم حس و ادراکجاذبه و نقش آن در شکلگیریآیا رژیم غذایی گیاهی سلاابزار بقای موجود زنده از داروی جدید میاستنی گراویزمان واقعیت است یا توهماستفاده از هوش مصنوعی در چیزی شبیه نور تو نیستبزرگ شدن مغز محدود به دورعقل مجادله گرقدم زدن و حرکت دید را تغیهیپرپاراتیروئیدیسمتاثیر درجه حرارت بر عملککاهش مرگ و میر ناشی از ابمرکز حافظه کجاستحقیقت غیر قابل شناختآغاز فصل سرما و دوباره تکاتفاق و تصادفدر آستانه ی موج پنجم کوویزیست، مرز افق رویداد هستاصول سلامت کمرنگاه انسان محدود به ادراتفاوتهای جنسیتی راهی براعارضه جدید ویروس کرونا سمقابله با کرونا با علم اسوقت نهيب هاي غير علمي گذشتاثیر درجه حرارت بر عملککریستال هامشکلات نخاعیحس و ادراک قسمت چهلامیوتروفیک لترال اسکلرواختلال در شناسایی حروف و درمان جدید سرطانزبان، وسیله شناسایی محیطبه دنبال رستگاری باشنخاع ما تا پایین ستون فقرتمساح حد واسط میان مغز کومنابع انرژی از نفت و گاز واقعیت چیستتری فلوپرازینگیاه خواری و گوشت خوار کدمغز چگونه صداها را فیلتر حس و ادراک قسمت پنجاه و سانسان یک کتابخانه استارتباط ماده و انرژیدرگیری مغزی در سندرم کووسلسله مباحث هوش مصنوعیبیماری اضطراب عمومیچراروياها را به یاد نمی آتولید سلولهای جنسی از سلمنبع هوشیاری کجاست قسمت واکسن دیگری ضد کرونا از دتظاهری از ماده است که بیدپیموزایدمغز بزرگ چقدر مفید هست ؟حس و ادراک سی و هفتمای آنکه نامش درمان و یادشاز نخستین همانند سازها تذرات کوانتومی زیر اتمی قسیاهچاله ها، دارای پرتو با هوش مصنوعی خودکار روبهفت سین یادگاری از میراث توصیه های غیر دارویی در سمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتیک آلل ژنتیکی که از نئاندجهان ما میتواند به اندازپروژه ی ژنوم انسانینقش نگاه از پایین یا نگاهخودروهای هیدروژنیایرادهای موجود در خلقت باز تکینگی تا مغز و از مغز رویای شفافستون فقرات انسان دو پا جلبحثی در مورد نقش کلسیم و هوش مصنوعی و کشف زبان هایتکامل زبانمنشاء کوانتومی هوشیاری اآینده ی علم و فیزیک در60 ثابزار بقا از نخستین هماندو برابر شدن خطر مرگ و میروشی جدید در درمان قطع نخاز تکینگی تا مغز از مغز تنقش غذاها و موجودات دريابرنامه و ساختار پیچیده مشناخت و معرفت، و نقش آن دفلج بل، فلجی ترسناک که آنهوش مصنوعی از عروسک بازی تاثیر ویتامین دی بر بیماژن هوش و ساختارهای حیاتی ما انسانها چه اندازه نزدجهان پر از چیزهای اسرار آآیا امکان بازسازی اندامهابزار بقا از نخستین هماندانشمندان یک فرضیه رادیکراه پیروزی در زندگی چیستاز تکینگی تا مغز- از مغز نوآوری ای شگفت انگیز دانبرخی اصول سلامت کمرشباهت مغز و کیهانفرد حساس از نظر عاطفی و بهوش مصنوعی در خدمت خلق وحتاثیر گیاه خواری بر رشد وکنگره بین المللی سردرد دمجموعه های پر سلولی بدن مجدایی خطای حسی استآیا راهی برای رفع کم آبی ابزار بقای موجود زنده از داروی جدید ضد میگرنزمان پلانکاستفاده از انرژی خلانکاتی در مورد تشنجبزرگ شدن تقریبا ناگهانی علم و ادراک فقط مشاهده ی قدرت انسان در نگاه به ابعهاوکينگ پیش از مرگش رسالتاثیر درجه حرارت بر عملککاهش التهاب ناشی از بیمامرکز خنده در کجای مغز استحقایق ممکن و غیر ممکنإِلَهِي هَبْ لِي كَمَالَاتوبان اطلاعات و پلِ بیندر درمان بیماری مولتیپل زاوسکا درمان گوشراضطراب و ترسنگاه از بیرون مجموعهتقلید مرحله ای نسبتا پیشعدم توقف تکامل در یک انداملاحظه های اخلاقی دربارهوقتی فهمیدی خطا کردی برگتاثیر رو ح و روان بر جسمکریستال زمان(قسمت اولمشکلات بین دو همسر و برخیحس و ادراک قسمت چهل و هفتامید نیکو داشته باش تا آناختلال در شناسایی حروف و درمانهای بیماری پارکینسسفر نامه سفر به بم و جنوب به زودی شبکه مغزی به جای نخستین تصویر از سیاهچالهتنفس هوازی و میتوکندریمنابع انرژی از نفت و گاز واقعیت های متفاوتتری فلوپرازینگالکانزوماب، دارویی جدیمغز ناتوان از توجیه پیداحس و ادراک قسمت پنجاه و شانسان جدید از چه زمانی پاارتباط متقابل با همه ی حیدرگیری اعصاب به علت میتوسلطان جنگل یا صاحب ملکوتبیماری بیش فعالیچراروياها را به یاد نمی آتولترودینمنبع هوشیاری کجاست قسمت واکسن سرطانتعداد کلی ذهن ها در جهان پیچیدگی های مغزمگسمغز بزرگ چالش است یا منفعحس و ادراک- قسمت پنجاه و ایمپلانت مغزی کمک میکند از نخستین همانند سازها ترفتار اجتماعی انسان، حاصسیاهچاله و تکینگی ابتدایبا تعمق در اسرار ابدیت و هم نوع خواری در میان پیشیتوصیه هایی در مصرف ماهیمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتیک جهش ممکن است ذهن انسانجهان مادی، تجلی فضا در ذهپروژه ی ژنوم انسانینقش نظام غذایی در تکامل مخورشید مصنوعیاکسی توسین و تکامل پیش ااز تکینگی تا مغز از مغز تروان سالمسخن پاک و ثابتهوش مصنوعی گوگل به کمک تشتکامل زبانمهندسی ژنتیک در حال تلاش آیا ممکن است موش کور بی مابزار بقا از نخستین هماندو برابر شدن خطر مرگ و میروشی جدید در درمان نابیناز تکینگی تا مغز از مغز تنقش غذاها و موجودات دريابرنامه ی مسلط ژنها در اختشناخت درون، شناخت بیرون؛فلج خوابهوش مصنوعی از عروسک بازی تاثیر ویروس کرونا بر مغز ژن یا نقشه توسعه مغز و نقما انسانها چه اندازه نزدجهان دارای برنامهآیا انسان با مغز بزرگش اخآیا احتمال دارد رویا از آابزار بقا از نخستین هماندانشمندان ژنی از مغز انسراه انسان شدن، راه رفتن واز تکینگی تا مغز- از مغزتنوار مغز مشاهده ی غیر مستبرخی بیماری ها که در آن بشباهت مغز با کیهان مادیفرضیه ای جدید توضیح میدههوش مصنوعی درمانگر کامپیتاثیر گیاه خواری بر رشد وکنترل همجوشی هسته ای با همحل درک احساسات روحانیجریان انرژی در سیستم های آیاما مقهور قوانین فیزیکابزار بقای موجود زنده از داروی ضد تشنج با قابليت تزمان به چه دلیل ایجاد میشاستفاده از سلول های بنیاچگونه مولکول های دی ان ایبزرگترین خطایی که مردم معلم اپی ژنتیک دریچه ای بهقدرت عشقهاوکينگ پیش از مرگش رسالتاثیر درجه حرارت بر عملککاهش حافظه هرچند فرایندیمرگ چیستحلقه های اسرارآمیزافت فشار خون ناگهانی در واتوسوکسیمایددر سال حدود 7 میلیون نفر زبان مشترک ژنتیکی موجودااطلاع رسانی اینترنتینگاه از درون مجموعه با نگتقلید از روی طبیعتعدم درکملاحظات بیهوشی قبل از جروقتی تو از یاد گرفتن باز تاثیر رژیم گیاه خواری بر کریستال زمان(قسمت دوم)مشکلات روانپزشکی پس از سحس و ادراک قسمت چهل و هشتامید درمان کرونا با هماناختلالات مخچهدرهای اسرارآمیز و پوشیدهسفر به مریخ در 39 روزبه زیر پای خود نگاه نکن بنخستین روبات های زنده ی جتنفس هوازی و میتوکندریمنابع انرژی از نفت و گاز واقعیت و مجازترکیب حیوان و انسانگامی در درمان بیماریهای مغز و سیر تکامل ان دلیلی حس و ادراک قسمت بیست و چهانسان خطرناکترین موجودارتباط چاقی و کاهش قدرت بدرختان اشعار زمینسم زنبور ، کلیدی برای واربیماری تی تی پینزاع بین جهل و علم رو به پتومورها و التهاب مغزی عامنبع هوشیاری کجاست قسمت واکسن سرطانتغییر الگوی رشد مغزی با زپیچیدگی های مغزی در درک زمغز بزرگ چالشهای پیش روحس و ادراک- قسمت بیست و پایمپلانت نخاعی میتواند داز نخستین همانند سازها ترقیبی قدرتمند در برابر مسیاهچاله ی تولید کنندهباهوش ترین و با کیفیت تریهمه چیز در زمان کنونی استتوضیحی ساده در مورد هوش ممنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتیک رژیم غذایی جدید، می توجهان هوشیارپرواز از نیویورک تا لوس آنقش نظریه تکامل در شناساخانواده پایداراگر فقط مردم میفهمیدند کاز تکینگی تا مغز از مغز تروبات های ریز در درمان بیسرنوشتهوش مصنوعی گوگل به کمک تشتکامل زبان انسان از پیشیمولتیپل اسکلروز در زنان آیا ما تنها موجودات زنده ابزار بقا از نخستین هماندو سوی واقعیتروشی جدید در درمان سکته ماز تکینگی تا مغز از مغز تنقشه مغزی هر فرد منحصر بهبرندگان نوبل فیزیک ۲۰۲۱شناسایی تاریخچه ی تکاملیفلج خواب چیستهوش مصنوعی از عروسک بازی تاثیر ژنها بر اختلالات خژنها نقشه ایجاد ابزار هوما اکنون میدانیم فضا خالجهان در حال نوسان و چرخشآیا احتمال دارد رویا از آابزار بقا از نخستین هماندانشمندان پاسخ کوانتومی راه بی شکستاز تکینگی تا مغز، از مغز نوار مغز در فراموشی هابرخی بیماری های خاص که بدشباهت کیهان و مغزفضای قلب منبع نبوغ استهوش مصنوعی درخدمت خلق وحتاثیر گیاه خواری بر رشد وکنترل جاذبهمحل درک احساسات روحانی دجریان انرژی در سیستم های آب زندگی است قسمت چهارمابزار بقای موجود زنده از داروی ضد تشنج با قابليت تزمان شگفت انگیزاستفاده از سلول های بنیاچگونه مغز پیش انسان یا همبزرگترین درد از درون است علم به ما کمک میکند تا مولمس کوانتومیهدف یکسان، در مسیرهای متتاثیر درجه حرارت بر عملککاهش دوپامین عامل بیماریمرگ و میر پنهانحمله ویروس کرونا به مغزافت هوشیاری به دنبال کاهاثر مضر مصرف طولانی مدت ردرمان های اسرار آمیز در آزبان چهار حرفی حیات زمیناطلاعات حسی ما از جهان، چنگاه حقیقی نگاه به درون اتقویت استخوان در گرو تغذعسل طبیعی موثر در کنترل بممانتین یا آلزیکسا یا ابویتنام نوعی کرونا ویروس تاثیر رژیم گیاه خواری بر کریستال زمان(قسمت سوم)مشکلات روانپزشکی در عقب حس و ادراک قسمت چهل و دومامیدی تازه در درمان سرطااختلالات حرکتی در انساندرک فرد دیگر و رفتارهای اسفر تجهیزات ناسا به مریخ بوزون هیگز چیستنرمش های مفید برای درد زاتنفس بدون اکسیژنمنابع انرژی از نفت و گاز واقعیت خلا و وجود و درک مترازودونگامی در درمان بیماریهای مغز آیندگان چگونه است ؟حس و ادراک قسمت بیست و یکانسان عامل توقف رشد مغزارتباط هوش ساختار مغز و ژدرد باسن و پا به دلیل کاهسماگلوتید داروی کاهش دهنبیماری دویکنزاع بین علم و نادانی رو تومورهای ستون فقراتمنبع هوشیاری کجاست قسمت واکسنی با تاثیر دوگانه اتغییر زودتر اتصالات مغزیپیوند قلب خوک، به فرد دچامغز بزرگ و فعال یا مغز کوحس و ادراک- قسمت شصت و چهاین پیوند نه با مغز بلکه از نخستین همانند سازها ترموزی از نخستین تمدن بشرسیاره ی ابلهانباد غرور و سر پر از نخوت وهمه ی سردردها بی خطر نیستتیوتیکسن داروی ضد جنونمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتیکی از علل محدودیت مغز امجهان یکپارچهپرورش مغز مینیاتوری انسانقش هورمون های تیروئید دخارق العاده و استثنایی باگر میدانی مصیبت بزرگتر از تکینگی تا مغز از مغز تروح رهاییبحثی در مورد حقیقت فضا و سریعترین کامپیوتر موجودهوش مصنوعی الفاگوتکامل ساختار رگهای مغزی مواد کوانتومی جدید، ممکنآیا مغز تا بزرگسالی توسعابزار بقا از نخستین هماندوچرخه سواری ورزشی سبک و ريتوکسيمب در درمان ام اساز تکینگی تا مغز از مغز تنقشه های مغزی جدید با جزیبرین نت به جای اینترنتشناسایی سلول های ایمنی افلج دوطرفه عصب 6 چشمهوش مصنوعی از عروسک بازی تاثیر کلام در آیات کلام بژنها ، مغز و ارادهما اشیا را آنطور که هستندجهان شگفت انگیزجهانی که نه با یک رخداد و آیا برای تولید مثل همیشه ابزار بقا از نخستین هماندانشمندان اولین سلول مصنرابطه تشنج و اوتیسماز تکینگی تا مغز، از مغز نوار مغز در تشخیص بیماری برخی توجهات در ببمار پارشباهت زیاد بین سلول هاي عقلب و عقلهوش مصنوعی ساخته هوش طبیتاثیر گیاه خواری بر رشد وکندر در بیماریهای التهابمحدودیت های حافظه و حافظجریان انرژی در سیستم های آب زندگی است قسمت اولابزار بقای موجود زنده از داروی ضد تشنج توپیراماتزندگی هوشمند در خارج از زاستفاده از سلول های بنیاچگونه هموساپينس بر زمین بسیاری از بیماری های جدیعلم ساختن برج های چرخانلوب فرونتال یا پیشانی مغهدف از تکامل مغزتاثیر درجه حرارت بر عملککاهش سن بیولوژیکی، تنها مرگ و میر بسیار بالای ناشحمایت از طبیعتافتخار انساناثرات فشار روحی شدیددرمان های بیماری آلزایمرزبان و کلمه حتی برای کساناطلاعاتی عمومی در مورد منگاهی بر قدرت بینایی دراتقویت سیستم ایمنیعصب حقوق نورولوومن کسی در ناکسی دریافتم ویتامین E برای فعالیت صحتاثیر رژیم گیاه خواری بر کشف مکانیسم عصبی خوانش پمشاهده گر جدای از شیء مشاحس و ادراک قسمت چهل و سومامگا سه عامل مهم سلامتاختلالات صحبت کردن در اندرک نیازمند شناخت خویش اسفر دشوار اکتشافبوزون هیگز جهان را از متلنرمش های مفید در سرگیجهتنها مانع در زندگی موارد منابع انرژی از نفت و گاز والزارتان داروی ضد فشار تراشه ی بیولوژِیکگاهی لازم است برای فهم و مغز انسان ایا طبیعتا تماحس و ادراک قسمت بیست و دوانسانیت در هم تنیده و متصارتباط انسانی، محدود به دستورالعمل مرکز کنترل بیسندرم کووید طولانیبیماری دیستروفی میوتونینزاع بین علم و جهل رو به پتوهم فضای خالی یا توهم فضمنبع هوشیاری کجاست قسمت واسطه ها د رمسیر ایجاد مغتغییر عمودی سر انسان از پپیوند مغز و سر و چالشهای مغز بزرگترین مصرف کننده حساسیت روانی متفاوتاین ایده که ذرات سیاهچالاز نشانه ها و آثار درک شدرمز و رازهای ارتباط غیر کسیاره ابلهانبار بزرگ ایستادن بر دو پاهمیشه اطمینان تو بر خدا بتکنولوژی جدید که سلول هامنبع هوشیاری کجاست؟(قسمیافته های نوین علوم پرده پرتوهای صادر شده از سیاهنقش هورمون زنانه استروژنخبر مهم تلسکوپ هابلاگر نیروی مغناطیس نباشد از تکینگی تا مغز از مغز تروزه داری متناوب، مغز را بحثی در مورد عملکرد لوب فسرگیجه از شایعترین اختلاهوش مصنوعی از عروسک های بتکامل شناخت انسان با کشفموجود بی مغزی که می تواندآیا همه جنایت ها نتیجه بیابزار بقا از نخستین هماندورترین نقطه ی قابل مشاهریواستیگمیناز تکینگی تا مغز از مغز تنقص در تشخیص هیجانات عامبرای پیش بینی آینده مغز دشواهدی از نوع جدیدی از حافناوری هوش مصنوعی نحوه خهوش مصنوعی از عروسک بازی تاثیر کپسول نوروهرب بر نژنهای مشترک بین انسان و وما به جهان های متفاوت خودما با کمک مغز خود مختاريمجهانی که از یک منبع، تغذیآیا بزرگ شدن مغز فقط در دابزار بقا از نخستین هماندانشمندان تغییر میدان مغراز تغییراز تکینگی تا مغز، از مغز نوار مغزی روشی مهم در تشخبرخی توصیه ها برای واکسیشباهت زیاد بین سلول هاي عقلب دروازه ی ارتباطهوش احساسیتاثیر گیاه خواری بر رشد وکوچک شدن مغز از نئاندرتامخچه فراتر از حفظ تعادلجستجوی متن و تصویر به صورآب زندگی است قسمت دومابزار بقای موجود زنده از داستانها و مفاهیمی اشتبازندگی بی دوداستیفن هاوکینگ در مورد هچگونه هوشیاری خود را توسبسیاری از بیماری های جدیعلایم کمبود ویتامین E را لوتیراستامهدف از خلقت رسیدن به ابزاتاثیر درجه حرارت بر عملککایروپاکتیک چیستمرگ انتقال است یا نابود شحوادث روزگار از جمله ویرافراد آغاز حرکت خودشان راثرات مفید قهوهدرمان های جدید میگرنزبان و بیان نتیجه ساختمااطلاعاتی عمومی در مورد منگاهی بر توانایی اجزاي بتلقین اطلاعات و حافظهعضلانی که طی سخن گفتن چقدمنابع انرژي پاک سرچشمه حویتامین E در چه مواد غذایتاثیر رژیم گیاهخواری بر کشف مکانیسمی پیچیده در بمشاهده آینده از روی مشاهحس و ادراک قسمت نهمامروز دانش ژنتیک هیچ ابهاختلالات عضلانی ژنتیکدرک و احساسسفرنامه سفر به بم و جنوب بی نهایت در میان مرزهانرمشهای مهم برای تقویت عتو یک معجزه ایمنابع انرژی از نفت و گاز واکنش های ناخودآگاه و تقتربیت کودکان وظیفه ای مهگاهی مغز بزرگ چالش استمغز انسان برای ایجاد تمدحس و ادراک قسمت بیست و سوانعطاف پذیری مکانیسمی علارتباط از بالا به پایین مدغدغه نتیجه ی نادانی استسندرم گیلن باره به دنبال بیماری ضعف عضلات نزدیک بنسبت طلایی، نشانه ای به ستوهم لیلیپوتی(ریزبینی)منبع هوشیاری کجاست قسمت وبینار اساتید نورولوژی دتغییرات منطقه بویایی مغزپیوند اندام از حیوانات بمغز حریص برای خون، کلید تخفاش با شیوع همه گیری جدیاینکه به خاطرخودت زندگی از نظر علم اعصاب یا نرووسرمز بقای جهش ژنتیکیسیاره ابلهانبار سنین ابزار هوشمندی اهمیشه عسل با موم بخوریمتکنولوژی جدید که سلول هامنبع هوشیاری کجاست؟(قسمیادگیری مهارت های جدید دآلودگی هوا چالش قرن جدیدنقش ویتامین K در ترمیم اسخدا موجود استاگر نعمت فراموشی نبود بساز تکینگی تا مغز از مغز تروزه داری و بیمار ی ام اس نقش داروهاي مختلف معروف بحثی درباره هوش و تفاوتهسربازان ما محققا غلبه می هوش مصنوعی از عروسک های بتأثیر نگاه انسان بر رفتاموجودات مقهور ژنها هستندآیا هوش مصنوعی می تواند نابزار بقا از نخستین همانديدن با چشم بسته در خواب ریاضیات یک حس جدید استاز تکینگی تا مغز از مغز تنقطه بی بازگشتبرای اولین بار دانشمندانشواهدی از دنیسوان(شبه نئفیلمی بسیار جالب از تغییهوش مصنوعی از عروسک بازی تاثیر کپسول نوروهرب بر تژنهای هوش ، کدامندژنهای حاکم بر انسان و انسما بخشی از این جهان مرتبطجهانی در ذهنآیا تکامل و تغییرات ژنتیابزار بقا از نخستین هماندانشمندان روش هاي جدیدی راست دستی و چپ دستیاز تکینگی تا مغز، از مغز نورون هاي مصنوعی می توانبرخی درمان های Spinal Muscular Atشرکت نورالینک ویدیویی ازقلب را نشکنهوش احساسیتاثیر گیاهخواری بر رشد و کوچکترین چیز یک معجزه اسمخچه ، فراتر از حفظ تعادلجستجوی هوشیاری در مغز ماآب زندگی است قسمت سومابزار بقای موجود زنده از دخالت در ساختار ژنهازندگی در جمع مواردی را براستیفن هاوکینگ در تفسیر چگونه واکسن کرونا را توزبعد از کروناعلایم کمبود ویتامین E را لوزالمعده(پانکراس)مصنوعهر چیز با هر چیز دیگر در تتاثیر درجه حرارت بر عملککار با یگانگی و یکپارچگیمراحل ارتقای پله پله کیهحافظه و اطلاعات در کجاست افزایش قدرت ادراکات و حساثرات مضر ماری جوانادرمان های جدید در بیماری زبان و بیان، در سایه پیشراعداد بینهایت در دنیای مچالش هوشیاری و اینکه چرا تلاش ها برای کشف منابع جدغیرقابل دیدن کردن مادهمنابع انرژی از نفت و گاز ویتامین کاتاثیر عصاره تغلیظ شده گیکشف ارتباط جدیدی از ارتبمطالعه ای بیان میکند اهدحس و ادراک قسمت چهارمانفجار و توقف تکاملی نشااختراع جدید اینترنت کواندرک کنیم ما همه یکی هستیمسفرنامه سفر به بم و جنوب بی عدالتی در توزیع واکسن چرا مغز انسان سه هزار سالتو یک جهان در مغز خودت هسمنابع بی نهایت انرژی در دواکنش به حس جدیدترجمه ای ابتدایی از اسراگذر زمان کاملا وابسته به مغز انسان برای شادمانی طحس و ادراک قسمت بیستماولین مورد PML به دنبال تکارتباط بین هوش طبیعی و هوذهن ما از در هم شکستن منبسندرم پیریفورمیسبیماریهای تحلیل عضلانی انشانه های گذشته در کیهان توهم چیستمنبع هوشیاری کجاست؟ (قسموراپامیل در بارداریتغییرات آب و هوایی که به پیوند سر آیا ممکن استمغز در تنهایی آسیب میبینخلاصه ای از مطالب همایش ماینکه خانواده ات سالم بااز نظر علم اعصاب اراده آزرمز جهانسیر آفرینش از روح تا مغز بارداری بدون رحمهمراهی نوعی سردرد میگرنیتکامل مادی تا ابزار هوشممنبع هوشیاری کجاست؟(قسمآلودگی هوا و ویروس کرونانقش ژنتیک در درمان اختلاخطا در محاسبات چیزی کاملاگر نعمت فراموشی نبود بساز تکینگی تا مغز از مغز تروزه داری سلول های بنیادنقش ذهن و شناخت در حوادث بحثی درباره هوش و تفاوتهسردرد میگرن در کودکانهوش مصنوعی از عروسک بازی تئوری تکامل امروز در درممیهمانهای ناخوانده عامل آیا هوش مصنوعی زندگی بشرابزار بقا از نخستین هماندی متیل فومارات(زادیوا)(ریسدیپلام تنها داروی تایاز تکینگی تا مغز از مغز تچند نرمش مفید برای کمردربرای تمدن سازی، باید در بشکل های متفاوت پروتئین هفیزیک مولکولها و ذرات در هوش مصنوعی از عروسک تا کمتاثیر کپسول نوروهرب بر ستاثیر کپسول نوروهرب بر سکل اقیانوس در یک ذرهما تحت کنترل ژنها هستیم یجهش های ژنتیکی مفید در ساآیا جنین انسان، هوشمندی ابزار بقا از نخستین هماندانشمندان روشی برای تبدیرجزخوانی هایی که امروز باز تکینگی تا مغز، از مغز نورون های ردیاب حافظهبرخی روش های تربیتی کودکشش مرحله تکامل چشمقیچی ژنتیکیهوش عاطفی بیشتر در زنانتاثیر انتخاب از طرف محیط کووید نوزده و خطر بیماری مخچه ابزاري که وظیفه آن فحفره در مغزآب، زندگی است(قسمت پنجم)ابزار بقای موجود زنده از در مانهای کمر دردزندگی زمینی امروز بیش از استخوان های کشف شده، ممکچگونه آن شکری که می خوریمبعد از کروناعلت خواب آلودگی بعد از خولیس دگرامفتامین یا ویاسهر حرکت خمیده می شود و هر تاثیر درجه حرارت بر عملککاربرد روباتهای ريزنانومرز مرگ و زندگی کجاستحافظه و اطلاعات در کجاست افزایش مرگ و میر سندرم کواجزای پر سلولی بدن انسان درمان های رایج ام اسزبان و تکلم برخی بیماریهبقای حقیقی در دور ماندن اچالش هوشیاری و اینکه چرا تلاش هایی در بیماران قطع مقالاتمنابع انرژی از نفت و گاز ویتامین کا و استخوانتاریکی من و تو و گرد و غباکشف جمجمه ای درکوه ایرهومعنی روزهحس و ادراک قسمت نوزدهمانواع سکته های مغزیادامه بحث تکامل چشمدرک احساسات و تفکرات دیگسفرنامه سفر به بم و جنوب بیمار 101 ساله، مبتلا به سچرا مغزهای ما ارتقا یافت تو پیچیده ترین تکنولوژی منابع جدید انرژیواکسن های شرکت فایزر آمرتسلیم شدن از نورون شروع مگربه شرودینگر و تاثیر مشمغز انسان برای شادمانی طحس و ادراک قسمت دهماولین مورد پیوند سر در انارتباط شگفت مغز انسان و فذهن چند جانبه نیازمند نگسندرم پس از ضربه به سربیهوش کردن در جراحی و بیمنشانه های پروردگار در جهتوهم بی خداییمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتورزش هوازی مرتب خیلی به قتغییرات تکاملی سر انسان پیوند سر، یکی از راه حلهامغز را از روی امواج بشناسخلاصه ای از درمان های جدیاینترنت بدون فیلتر ماهوااز نظر علم اعصاب اراده آزرمز جهان خاصیت فراکتالسیستم تعادلی بدنبازگشت از آثار به سوی خداهندسه ی پایه ایتکامل مداوممنبع هوشیاری کجاست؟(قسمآلزایمرنقش گرمایش آب و هوا در همخطا در محاسبات چیزی کاملاگر با مطالعه فیزیک کواناز تکینگی تا مغز از مغز تروش مقابله مغز با محدودینقش روی و منیزیم در سلامتبحثی درباره هوش و تفاوتهسردرد و علتهای آنهوش مصنوعی از عروسک بازی تئوری تکامل در پیشگیری و میوتونیک دیستروفیآیا هوش ارثی دریافتی از پابزار بقا از نخستین هماندین، اجباری نیستریشه های مشترک حیاتاز تکینگی تا مغز از مغز تچند جهانیبرای خودآگاه بودن تو بایشکل پنجم مادهفیزیک و هوشیاریهوش مصنوعی از عروسک تا کمهوش مصنوعی از عروسک تا کمتاثیر کتامین در درمان پاکلمات بلند نه صدای بلندمانند آب باشجهش های ژنتیکی غیر تصادفآیا جهان ذهن و افکار ما مابزار بقا از نخستین همانداروهای مصرفی در ام اسرساناها و ابر رساناها و عاز تکامل تا مغز از مغز تا نوروپلاستیسیتی چیستبرخی سلولهای عصبی در تلاششمین کنگره بین المللی سقیچی ژنتیکی تهدید یا فرصهوش عاطفی در زنان بیشتر اتاثیر احتمالی عصاره تغلیکودک ایرانی که هوش او از مدل همه جانبه نگر ژنرالیحقیقت قربانی نزاع بین بی آثار باستانی تمدن های قدابزار بقای موجود زنده از در محل کار ارزش خودت را بزندگی زودگذراستروژن مانند سپر زنان دچگونه انتظارات بر ادراک بعد از کرونا دلخوشی بیهوعماد الدین نسیمی قربانی لا اکراه فی الدینهرچیز با یک تاب تبدیل به تاثیر درجه حرارت بر عملککاربرد روباتهای ريز، در مرز بین انسان و حیوان کجاحافظه و اطلاعات در کجاستافزایش سرعت پیشرفت علوم اجزایی ناشناخته در شکل گدرمان های علامتی در ام اسزبان و شناخت حقیقت قسمت چبلندی در ذهن ما درک بلندیچالش هوشیاری و اینکه چرا تلاشی برای درمان قطع نخاتاثیر ویتامین دی بر بیمامنابع انرژی از نفت و گاز ویتامین کا در سبزیجاتتاریخ همه چیز را ثبت کردهگل زندگیمعادله ها فقط بخش خسته کنحس و ادراک قسمت هفتمانگشت ماشه ایاداراوون تنها داروی تاییدرک تصویر و زبان های مخلتسفرنامه سفر به بم و جنوب بیماری های مغز و اعصاب و چرا ویروس کرونای دلتا واتو افق رویداد جهان هستیمناطق خاصی از مغز در جستجواکسن کووید 19 چیزهایی که تشنج چیستگزیده ای از وبینار یا کنفمغز انسان رو به کوچک تر شحس و ادراک قسمت دوازدهماولین هیبرید بین انسان و ارتباط شگفت انگیز مغز انذهن هوشیار در پس ماده ی مسندرم سردرد به دلیل افت فبیهوشی در بیماران دچار انظام مثبت زندگیتوهم جدایی و توهم علممنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتورزش هوازی ، بهترین تمریثبت امواج الکتریکی در عصپیوستگی همه ی اجزای جهانمغز زنان جوانتر از مغز مرخم شدن فضا-زمانایندرالاز واقعیت امروز تا حقیقترنگ کردن، حقیقت نیستسیستم دفاعی بدن علیه مغز بازگشت به ریشه های تکاملهندسه ی رایج کیهانتکامل چشممنبع هوشیاری کجاست؟(قسمآملودیپین داروی ضد فشار نقش پیش زمینه ها و اراده خطر آلودگی هوااگر تلاش انسان امروز برااز تکینگی تا مغز از مغز تروش های صرفه جویی در ایجانقش روزه داری در سالم و جبحثی درباره هوش و تفاوتهسردرد تنشنهوش مصنوعی از عروسک بازی تئوری جدید، ویران کردن گمیگرن و پروتئین مرتبط با آیا هوش سریعی که بدون احسابزار بقا از نخستین هماندید تو همیشه محدود به مقدرژیم های غذایی و نقش مهم از تکینگی تا مغز از مغز تچند روش ساده برای موفقیتبرای زندگی سالم، یافتن تشگفت انگیز بودن کیهانفیزیکدانان ماشینی برای تفاصله ها در مکانیک کوانتهوش مصنوعی از عروسک تا کمتاثیر گیاه خواری بر رشد وکلام و زبان، گنجینه ای بسماه رجبجهشهای مفید و ذکاوتی که دآیا جهش های ژنتیکی، ویروابزار بقا از نخستین همانداروهای ام اسرشته نوروایمونولوژی و نقاز تکامل تا مغز، از مغز تنوروز یا روز پایانیبرخی سيناپسها طی تکامل و صرع و درمان های آنقانون مندی نقشه ژنتیکی مهوش عاطفی در زنان بیشتر اتاثیر ترکیبات استاتین (سکودکان میتوانند ناقل بی مدل های ریز مغز مینی برینحقیقت آنطور نیست که به نظآرامش(سکوت) stillness و تکاپوابزارهای پیشرفته ارتباط در چه مرحله ای از خواب ، رزندگی، مدیریت انرژیاسرار آفرینش در موجچگونه به سطح بالایی از هوبعد از کرونا دلخوشی بیهوعوامل موثر در پیدایش زبالایو دوم دکتر سید سلمان فهزینه ای که برای اندیشیدتاثیر درجه حرارت بر عملککتاب گران و پرهزینه شد ولمرز جدید جستجو و اکتشاف، حباب های کیهانی تو در توافسردگی و اضطراب در بیمااحیای بینایی نسبی یک بیمدرمان ژنتیکی برای نوآوریزبان و شناخت حقیقت قسمت ابلعیدن ستاره توسط سیاهچاچالش هوشیاری و اینکه چرا تلاشی تازه برای گشودن معصفحه اصلیمنابع انرژی از نفت و گاز ویتامین بی 12 در درمان دردتازه های اسکیزوفرنی(جنوگلوئونمعجزه ی علمحس و ادراک قسمت هفدهمانگشت نگاری مغز نشان میدادب برخورد با دیگراندرک حقیقت نردبان و مسیری سفری به آغاز کیهانبیماری وسواسچرا پس از بیدار شدن از خوتو انسانی و انسان، شایستمنبع هوشیاری کجاست قسمت واکسن کرونا و گشودن پنجرتشنج و حرکات شبه تشنجی قاگزارش یک مورد جالب لخته ومغز انسان رو به کوچکتر شدحس و ادراک قسمت سوماولین تصویر در تاریخ از سارتباط شگفت انگیز مغز انذهن تو همیشه به چیزی اعتقسوپاپ ها یا ترانزیستورهابیوگرافینظریه ی تکامل در درمان بیتوهمات و شناخت حقیقتمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتورزش و میگرنجلوتر را دیدنپیام های ناشناخته بر مغز مغزهای کوچک بی احساسخونریزی مغز در سندرم کووایا کوچک شدن مغزانسان الاز کجا آمده ام و به کجا میروی و منیزیم در تقویت استسکته مغزیبازخورد یا فیدبکهندسه بنیادینتکامل و ارتقای نگاه تا عممنبع هوشیاری کجاست؟(قسمآمارهای ارائه شده در سطح نقش آتش در رسیدن انسان بهخطرات هوش مصنوعیاگر خواهان پیروزی هستیاز تکینگی تا مغز از مغز تروش هایی ساده برای کاهش انقش رژیم غذایی بر رشد و ابحثی درباره هوش و تفاوتهسردرد سکه ایهوش مصنوعی از عروسک بازی تا 20 سال آینده مغز شما به میگرن سردردی ژنتیکی که بآیا هشیاری کوانتومی وجودابزار بقا از نخستین هماندیدن خدا در همه چیزرژیم های غذایی و نقش مهم از تکینگی تا مغز از مغز تچندین ماده غذایی که ماننبرخی ملاحظات در تشنج های شگفت زده و حیران باششگفتی های زنبور عسلفرگشت و تکامل تصادفی محض هوش مصنوعی از عروسک تا کمتاثیر گیاه خواری بر رشد وکلرال هیدرات برای خوابانماپروتیلینجهشهای مفید و ذکاوتی که دآیا جهش ژنتیکی و تنظیم اجابزار بقای موجود زنده از داروهای تغییر دهنده ی سیرشد مغز فرایندی پیچیده ااز تکامل تا مغز، از مغز تنوشیدن چای برای مغز مفید برداشت مغز ما از گذر زمانضررهای مصرف شکر و قند بر قانون جنگلهوشمندی کیهانتاثیر حرکات چشم بر امواج کودکان خود را مشابه خود تمدیون خود ناموجودحقیقت اشیاآزمون تجربی، راهی برای رابزارهای بقا از نخستین هدر هم تنیدگی مرزها و بی مزونیسومایداسرار بازسازی اندام هاچگونه باغبانی باعث کاهش تفکر خلا ق در برابر توهم عوامل ایجاد لغت انسانی و لبخند بزن شاید صبح فردا زهزینه سنگین انسان در ازاتاثیر درجه حرارت بر عملککتاب زیست شناسی باورمزایای شکلات تلخ برای سلحد و مرزها توهم ذهن ماستالکترومغناطیس شنوایی و هاحیای بینایی نسبی یک بیمدرمان ام اس(مولتیپل اسکلزبان و شناخت حقیقت قسمت دبه قفس های سیاهت ننازچالش دیدگاه های سنتی در بتلاشی جدید در درمان ام اسسوالات پزشکیمنابع انرژی از نفت و گاز ویتامین دی گنجینه ای بزرتازه های بیماری پارکینسوگمان میکنی جرمی کوچکی در معجزه ی علم در کنترل کرونحس و ادراک قسمت هجدهماندوهگین نباش اگر درب یا ادراک ما درک ارتعاشی است درک درست از خود و هوشیاریسقوط درون جاذبه ای خاص، چبیماری گیلن باره و بیمارچرا بیماری های تخریبی مغتو با همه چیز در پیوندیمنبع هوشیاری کجاست قسمت واکسن کرونا از حقیقت تاتتشنج عدم توازن بین نورون گشایش دروازه جدیدی از طرمغز ایندگان چگونه استحس و ادراک قسمت سی و هشتماولین سلول مصنوعیارتباط غیرکلامی بین انساذهن خود را مشغول هماهنگیسوپاپ ها یا ترانزیستورهابیوگرافینظریه ی تکامل در درمان بیتوپیراماتمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتورزش بهترین درمان بیش فعجمجمه انسان های اولیهپیشینیان انسان از هفت میمغزتان را در جوانی سیم کشخواندن ، یکی از شستشو دهنایا این جمله درست است کسیاز آغاز خلقت تا نگاه انسارویا و خبر از آیندهسانسور از روی قصد بسیاری بازسازي مغز و نخاع چالشی هندسه در پایه ی همه ی واکتکامل ابزار هوش ، راه پر منبع هوشیاری کجاست؟(قسمآن چیزی که ما جریان زمان نقش انتخاب از طرف محیط، ندفاع در برابر تغییر ساختاپی ژنتیکاز تکینگی تا مغز از مغز تروش صحبت کردن در حال تکامنقش رژیم غذایی در رشد و ابحثی درباره احساسات متفاسردرد عروقی میگرنهوش مصنوعی از عروسک بازی تا بحر یفعل ما یشامیگرن شدید قابل درمان اسآیا واکنش های یاد گرفته وابزار بقا از نخستین هماندژا وو یا اشنا پنداریرژیم ضد التهابیاز تکینگی تا مغز از مغز تنه جنگ و نه خونریزیبرخی مرزهای اخلاق و علوم برخی نکات از گاید لاین پرشاهکار قرنفراموش کارها باهوش تر هسهوش مصنوعی از عروسک تا کمتاثیر گیاه خواری بر رشد وکمردردماجرای جهل مقدسجواب دانشمند سوال کننده آیا خداباوری محصول تکاملابزار بقای موجود زنده از داروهای ضد بیماری ام اس ورشد مغز علت تمایل انسان باز روده تا مغزنوعی سکته مغزی ، وحشتناک بررسي علل احتمالي تغيير ضررهای شکر بر سلامت مغزقانون جنگلهوشیاری کوانتومیتاثیر دوپامین و سروتونینکوری گذرای ناشی از موبایمدیریت اینترنت بر جنگحقیقت تنها چیزی است که شاآزمون ذهنی گربه ی شرودینابزارهای بقا ازنخستین همدر هم تنیدگی کوانتومیزونا به وسیله ویروس ابله اصل بازخوردچگونه تکامل مغزهای کنونیتفاوت مغز انسان و میمون هعواملی که برای ظهور لغت الرزش ناشی از اسیب به عصبهزاران سال چشم های بینا وتاثیر درجه حرارت بر عملککتاب طبیعت در قالب هندسهمسیر دشوار تکامل و ارتقاحرکت چرخشی و دائمی کیهانالکتروتاکسی(گرایش و حرکاحساس گذر سریعتر زماندرمان تومورهای مغزی با ازبان و شناخت حقیقت قسمت سبه مغز خزندگان خودت اجازچاالش ها در تعیین منبع هوتمایل زیاد به خوردن بستنپیامهای کاربرانمنابع انرژی از نفت و گاز ویروس مصنوعیتبدیل تراکت صوتی مصنوعی گنجینه ای به نام ویتامین مغز فکر میکند مرگ برای دیحس و ادراک قسمت هشتماندام حسی، درک از بخش هایادغام میان گونه های مختلدرک عمیق در حیواناتسلول های بنیادی منابع و ابیماری آلزایمر، استیل کوچرا حیوانات سخن نمی گوینتو با باورهایت کنترل میشمنبع هوشیاری کجاست قسمت واکسن کرونا ساخته شده توتشخیص ژنتیکی آتروفی های پمبرولیزوماب در بیماری چمغز ابزار بقای برتر مادیحس و ادراک قسمت سی و ششماوکرلیزوماب داروی جدید شارتروز یا خوردگی و التهاذهن سالمسوپاپ ها یا ترانزیستورهابیان ژن های اسکیزوفرنی دنظریه ی ریسمانتوانایی مغز و دیگر اجزای منبع هوشیاری کجاست؟ قسمتورزش در کمر دردجنبه های موجی واقعیتپیشرفت های جدید علوم اعصمغزتان را در جوانی سیمکشخواب سالم عامل سلامتیایا ابزار هوشمندی یا مغز از انفجار بزرگ تا انفجار رویا بخشی حقیقی از زندگی سانسور بر بسیاری از حقایبحتی علمی درباره تمایل بهندسه زبانِ زمان استتکامل جریان همیشگی خلقتمنبع هوشیاری در کجاست؟ قآنچه واقعیت تصور میکنیم نقش اتصالات بین سلولهای دقیق ترین تصاویر از مغز اابتدایی که در ذهن دانشمناز تکینگی تا مغز از مغز تروشهای نو در درمان دیسک بنقش زنجبیل در جلوگیری از بحثی درباره احساساتی غیرسرعت فکر کردن چگونه استهوش مصنوعی از عروسک بازی تاثیر مشاهده بر واقعیت بمیدان مغناطيسي زمین بشر جهان یکپارچهآیا یک، وجود داردابزار بقا از نخستین هماندژاوو یا آشناپنداریرژیم غذایی حاوی تخم مرغ واز تکینگی تا مغز از مغز تچه زیاد است بر من که در اینه عدم مطلق بلکه عدم با قبرخی نرمش ها برای زانوشاهکار شش گوشفراموشی همیشه هم بد نیستهوش مصنوعی از عروسک تا کمتاثیر گیاه خواری بر رشد وکمردرد ناشی از تنگی کاناماده ی تاریکجوسازی مدرنآیا دلفین ها می تواند از ابزار بقای موجود زنده از داروی فامپیریدین یا نورلزمین در برابر عظمت کیهاناز علم جز اندکی به شما دانیکولا تسلابررسی و اپروچ جدید بر بیمطلای سیاهقانونمندی و محدودیت عالمهوش، ژنتیکی است یا محیطیتاثیر دپاکین بر بیماری مکی غایب شدی تا نیازمند دلمدارک ژنتیکی چگونه انسانحقیقت خواب و رویاآزمون ذهنی گربه شرودینگرابزارهای بقای موجود زندهدر هم تنیدگی کوانتومی و پزیباترین چیز در پیر شدناصل علت و تاثیرچگونه جمعیت های بزرگ شکل تفاوت ها و تمایزها کلید بعوارض ازدواج و بچه دار شدلرزش عضله یا فاسیکولاسیوهستي مادي ای که ما کوچکترتاثیر درجه حرارت بر عملککتاب، سفری به تاریخمسئول صیانت از عقیده کیسحس چشایی و بویاییالگو و عادت را بشکن و در ااحساسات کاذبدرمان تشنجزبان ریشه هایی شناختی اسبه هلال بنگرناتوانی از درمان برخی ویتمدن قدیمی ای در جنوب ایرسایتهای دیگرمنابع انرژی از نفت و گاز ویرایش DNA جنین انسان، برتبدیل سلولهای محافط به سگویید نوزده و ایمنی ساکتمغز قلبحس و ادراک قسمت پنجمانرژی تاریکادغام دو حیطه علوم مغز و درگیری قلب در بیماری ویرسلول های بدن تو پیر نیستنبیماری الزایمرچرا حجم مغز گونه انسان درتو جهانی هستی که خودش را منبع هوشیاری کجاست قسمت واکسن ایرانی کرونا تولیدتشخیص آلزایمر سالها قبل پنج اکتشاف شگفت آور در مومغز ابزار برتر بقاحس و ادراک قسمت سیزدهمايندگان چگونه خواهند دیدارزش حقیقی زبان قسمت اولذخیره ی شگفت انگیز اطلاعسودمندی موجودات ابزی بر بیان حقیقتنظریه تکامل در درمان بیمتوازن مهمتر از فعالیت زیمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتوزن حقیقی معرفت و شناختجنسیت و تفاوت های بیناییپیشرفت در عقل است یا ظواهنقش قهوه در سلامتیخواب سالم عامل سلامتی و یایا بیماری ام اس (مولتیپاز بحث های کنونی در ویروسرویا تخیل یا واقعیتساخت شبکه عصبی مصنوعی با بحث درباره پیدایش و منشا هنر حفظ گرهتکامل داروینی هنوز در حامنبع هوشیاری در کجاست؟(قآنچه حس می کنیم، نتیجه ی نقش تیروئید در تکامل مغزدلایلی که نشان میدهد ما بابزار هوش در حال ارتقا ازاز تکینگی تا مغز از مغز تنقش زبان در سلطه و قدرت ابخش فراموش شده ی حافظهسعی کن به حدی محدود نشویهوش مصنوعی از عروسک بازی تاثیر نگاه ناظر هوشیار بمیدان های مغناطیسی قابل جهان کنونی و مغز بزرگتریآیا کیهان می تواند یک شبیابزار بقا از نخستین هماندگرگونی های نژادی و تغییرژیم غذایی ضد التهابیاز تکینگی تا مغز از مغز ت