دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


کانال تلگرام دکتر فاطمی

آدرس مطب دکتر سلمان فاطم

آدرس دکتر زهره ابوطالبی

مغز بزرگترین مصرف کننده ی انرژیِ در بدن انسان

مغز، بزرگترین مصرف کننده ی انرژیِ در بدن انسان.

انرژی ای که مغز به آن نیازمند است از همه ی اندام های دیگر بدن بالاتر میباشد. مغز، ابزار قدرتمند بقااست- که کمک کرده با وجود زاد و ولد کمتر انسان در مقایسه با حیوانات دیگر به حدود 8 میلیارد انسان برسیم. مغز انسان کنونی هرچند در سطح مادی، بسیار قدرتمند و کارا عمل کرده و انسان را در برابر انواع و اقسام حیوانات درنده و حیله گر با انواع دندان های تیز و سم های کشنده، پیروز میدان کرده است، ولی در حقیقت اساس و پایه ی تمدن کنونی انسان نیست؛ به طوری که پیشینیان انسان به نام نئاندرتال ها با مغزهای خود- که بزرگتر از مغز انسان کنونی بود- نه تنها پیشرفت و تمدنی به دست نیاوردند بلکه نسل آنها منقرض شد.

آنچه تمدن کنونی انسان، مدیون پیدایش و رشد آن است، ارتباط با منبع عظیم اطلاعات و داده ها از عوالمی بالاتر از عالم مادی است که داده ها و اطلاعات آن، در بند ابعاد تنگ ماده قرار نمی گیرد. با این حال آنچه قدرت ارتباط انسان را با این اطلاعات عظیم فراهم کرده است- که بخش بزرگی از این داده ها اساسا توسط آزمایشگاه های مادی دانشمندان، قابل بررسی نیست و خود دانشمندان هم به این حقیقت اقرار دارند و نام ماده یا انرژی تاریک را بر بخش عظیم کیهان میگذارند( تاریک یعنی اینکه دانشمندان آن را دردسترس و مشاهده ندارند)- همین مغز می باشد.

طبیعتا ارتباط دو سویه برای انتقال این انرژی هنگفت به انسان در جهان مادی- که نیازهای طبیعی خود را برای بقا نیاز دارد- لازم می کند مغز تحت مدیریتی بسیار قدرتمند باشد؛ مدیریتی که از ورود بسیاری ازاطلاعات جلوگیری کند و برعکس هر وقت لازم و ممکن بود اطلاعاتی سودمند را به مغز برساند و این تنظیمی بسیار دشوار است زیرا در یک طرف این گذرگاه، دریا دریا اطلاعات و داده هایی وجود دارد- که بسیاری از آنها در تضاد با نیازهای بدن مادی است- و قدرت گزینش آن برای آنکه بتواند سازگار با زندگی مادی و بدنی باشد چالشی بزرگ و نیازمند برنامه ریزی دقیق و قدرتمند است.

مغز فعال، مقدار زیادی انرژی مصرف میکند ولی چرا این دستگاه پیچیده، در زمان خواب و استراحت هم انرژی مصرف میکند؟

معمایی که دانشمندان را متحیر کرده است، راز بیرون کشیدن انرژی توسط مغز حتی در حالت استراحت است.

مغز انسان، بیشتر از همه ی اندام های دیگر در بدن، انرزی مصرف میکند و امر حیرت آور اینکه منابع انرژی را مصرف می کند حتی در زمانی که سلول های عصبی در میان هم پیام هایی به نام نوروترانسمیتر عصبی نداشته باشند.

پژوهشگران در آزمایشگاه Medicine Weill Cornell دیدند فرایند پوشاندن و بسته بندی پیام های عصبی، مسئول مصرف این مقدار زیاد از انرژی است و در پژوهش خود- که امروز 3 دسامبر 2021 در Science Advance منتشرشد- پژوهشگران کپسول های کوچکی به نام وزیکول های سیناپسی را مشخص کردند که منبع اصلی مصرف انرژی در سلول های عصبی غیر فعال هستند.
سلول های عصبی از این وزیکول ها به عنوان حفره هایی دارای مولکول های ناقل خاص عصبی استفاده می کنند و آن را از منافذ اتصال- که سیناپس و ترمینال واسطه ای خوانده میشود- آزاد می کنند تا به سلول های عصبی دیگر پیام دهد.جالبترین حقایق درباره مغز انسان که شگفت‌زده‌تان می‌کند! - نیوزین

پژوهشگران بیان کردند مهیا کردن ناقل های عصبی در انتهای عصب، فرایندی است که نیروی شیمیایی مصرف میکند. پژوهشگران همچنین فهمیدند این فرایند از نظر نیرو تا آن حد نفوذ دارد که نیروی زیادی مصرف میکند تا زمانی که ویزکول ها پر و ترمینال های انتهایی، غیر فعال شود.

رییس مولفان مقاله، دکتر تیموتی رایان استاد شیمی زیستی میگوید: این نتایج به ما کمک میکند سبب درگیری و حساسیت شدید مغز انسان را در قطع یا دو چندان شدن منابع سوخت و انرژی مورد نیاز و خاص به آن بفهمیم و اضافه کرده است: ملاحظه ی اینکه مغز مقدار زیادی از انرژی را صرف می کند حتی در زمانی که در حالت استراحت نسبی است، برای مدت طولانی به پژوهش هایی در مورد به کار بردن سوخت از طرف مغز در حالت های کما و بیمار در وضعیت گیاهی برمیگردد و آن پژوهش ها فهمیده است که حتی در این حالات غیرفعال، مصرف گلوکز از طرف مغز بالا است و فقط به مقدار نصف معدل طبیعی، کاهش می یابد. و این سبب می شود حتی در این شرایط، مغز در مقایسه ی با اندام های دیگر، بیشتر انرژی مصرف کند.. منابع بیرون کشیدن نیرو- وقتی که مغز کاملا در حال استراحت است- شناخته شده نیست.

دکتر سید سلمان فاطمی . نورولوژیست, [12/12/2021 10:03 AM]
دکتر رایان و آزمایشگاه او در سال های اخیر نشان داده است سیناپس های سلول عصبی و رشد شبیه جوانه- که ناقل های عصبی از آن آزاد می شود- در زمان فعال بودن، مصرف کننده ی اصلی نیرو است و این، بی نهایت حساس به هر اضطراب در به دست آوردن نیرو و مواد غذایی است. در پژوهش جدید، به کار بردن مواد دارای انرژی در ترمینال های سیناپسی- در زمانی که فعال نیستند- بررسی شد و دیدند که این مصرف انرژی هنوز مقدار بالایی دارد. به همین ترتیب پژوهشگران دیدند این مصرف بالای مواد غذایی و انرژی طی استراحت تا حد زیادی از طریق مجموعه ی وزیکول هایی در سیناپس، محاسبه میشود و طی آرام کردن سیناپسی این وزیکول ها هزاران ناقل عصبی را در درون خودشان حمل میکنند و آماده ی رها کردن این محموله هستند تا از طریق سیناپس های عصبی، پیام را به سلول های عصبی بفرستد.

و سوال اینکه چرا وزیکول سیناپسی حتی در زمانی که به طور کامل پر شده است، انرژی مصرف میکند؟!مغز در شرایط مختلف از چه منابعی برای تامین انرژی استفاده می کند - جایروس | بهترین متخصص مغز و اعصاب | متخصص روانپزشکی | تست خواب

پژوهشگران کشف کرده اند نفوذ اساسی انرژی در غشای وزیکول- که همان سرازیر شدن پروتون است- وجود دارد مثلا آنزیم پمپ پروتون در وزیکول واجب است به طور مداوم کار کند و سوخت مصرف کند و این حتی در زمانی است که وزیکول در عمل، پر از مولکول های ناقل عصبی است. و این کشف، پیشرفتی بزرگ در فهم زیست شناسی اساسی مغز است.(سیر مداوم انرژی در سیناپس های عصبی، حتی در زمانی که به نظر میرسد کار مهمی در مغز انجام نمی شود نشان دهنده ی تسلط کاملی بر ثمره ی چند میلیون ساله ی تکامل مادی است. تکامل طی میلیون ها سال به پیشرفته ترین ابزار بقا رسیده است و این ابزار قدرتمند و فعال، با داشتن سیناپس های عصبی و میلیون ها وزیکول و بسته ی دارای نوروترانسمیتر- که در حقیقت منابع انرژی برای تحریک یا متوقف کردن نورون های بعد از سیناپس هستند- می تواند نقش مهمی در تنظیم فعالیت و عدم فعالیت سلول های عصبی و نه فقط خاموش و روشن کردن بلکه زیاد و کم کردن در مقیاس های بسیار زیاد داشته باشد.

شاید تفاوت مهم مغز انسان با کامپیوترهای دیجیتال قدیمی همین باشد. کامپیوترهای قدیمی داده ها را بر اساس صفر و یک(یا خاموش و روشن)، ذخیره میکنند ولی مغز انسان می تواند اطلاعات را بر اساس میلیون ها انتخاب در درون سیناپس های خود تنظیم کند. شاید روزی کامپیوترهای کوانتومی بتواند رقیبی جدی برای مغز انسان باشد زیرا این کامپیوترها هم به جای اندوختن اطلاعات بر اساس صفر-یک پردازش اطلاعات را بر اساسا صفر....یک عملی میکند.)

علاوه بر آن، در معرض خطر بودن و حساسیت مغز در زمان قطع شدن سوخت و مواد غذایی یا نیرو، مشکلی اساسی در علم اعصاب است و اگر وجود نقص در نمونه های مواد غذایی در مجموعه هایی از بیماری های شایع مغز ملاحظه شود از جمله بیماری آلزایمر- که حدود 80 درصد موارد کند ذهنی و فراموشی را در سن بالا تشکیل میدهد و درمان آن هنوز کشف نشده است ولی داروهایی هست که عوارض بیماری را کم میکند- اگر بیماری هایی مانند آلزایمر و پارکینسون ملاحظه شود، این کشف میتواند به حل معماهای مغز و این بیماری ها کمک کند و این از نظر بالینی بسیار مهم بوده است.
(مغز، هرچند به عنوان منبع بزرگ مصرف انرژی، تحت بزرگترین و قدرتمندترین مدیریت، سازماندهی میشود، به دلیل نیاز دائمی به انرژی بالا در معرض آسیب در شرایطی است که به هر دلیل منبع انرژی به مغز دچار اختلال شود و در صورت این اختلال، مغز در زمانی بسیار کوتاه، دچار آسیب های غیر قابل جبران میشود. کشفیات جدید دانشمندان علوم اعصاب کمک میکند با فرایند مصرف تبادل پیچیده ی انرژی در مغز بیشتر آشنا شویم و بتوانیم در شرایط بیماری، مغز را به بهترین شکل حفظ کنیم.)

Study reveals source of the brain's resting energy drain
https://www.news-medical.net/.../Study-reveals-the-source...
Synaptic vesicle pools are a major hidden resting metabolic burden of nerve terminals
https://www.science.org/doi/10.1126/sciadv.abi9027
برخی توضیحات دکتر سلمان فاطمی نورولوژیستجالبترین حقایق درباره مغز انسان که شگفت‌زده‌تان می‌کند! - نیوزین


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، روبروی داروخانه سپاهان ، مجتمع اطبا ، طبقه اول
تلفن : 32223328 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
راه پیروزی در زندگی چیستاختلال در شناسایی حروف و فیلمی بسیار جالب از تغییطوفان فقر و گرسنگی و بی سبیماری ای شبیه آلزایمر و محل درک احساسات روحانی دتوهم لیلیپوتی(ریزبینی)هوش مصنوعی به کمک هوش طبیجهان هوشیارکتابخانهداروهای ام اساندام حسی، درک از بخش هایزونیسومایدارتباط متقابل با همه ی حیقانون مندی نقشه ژنتیکی معید نوروز مبارکبیش از نیمی از موارد انتقمرگ و میر پنهاننوار مغزی روشی مهم در تشختکامل مادی تا ابزار هوشمهیچ کس مانند تو نگاه نمیکجاذبهگوشه بیماری اتوزومال رسسدر چه مرحله ای از خواب ، رايا اراده آزاد توهم است یزبان و شناخت حقیقت قسمت داز نخستین همانند سازها تلایو دوم دکتر سید سلمان فبحثی در مورد نقش ویتامين مشاهده گر جدای از شیء مشاچگونه واکسن کرونا را توزتئوری تکامل امروز در درموفور و فراوانیحقایق ممکن و غیر ممکنپوست ساعتی مستقل از مغز ددرمان ژنتیکی برای نوآوریایا تکامل هدفمند استسقوط درون جاذبه ای خاص، چاز تکینگی تا مغز از مغز تمنابع انرژی از نفت و گاز برنامه ی مسلط ژنها در اختمغز انسان ایا طبیعتا تماچالش هوشیاری و اینکه چرا تاثیر کپسول نوروهرب بر سواقعیت چیستحس و ادراک قسمت چهل و سومپروژه ی ژنوم انسانیدرک عمیق در حیواناتابزار بقا از نخستین همانسودمندی موجودات ابزی بر از تکینگی تا مغز از مغز تمنبع هوشیاری کجاست قسمت برخی توجهات در ببمار پارمغز بزرگترین مصرف کننده چرا ویروس کرونای دلتا واتاثیر انتخاب از طرف محیط واکسن سرطانحس و ادراک قسمت بیست و دوآیا همه جنایت ها نتیجه بیذره ی معین یا ابری از الکابزار بقا از نخستین همانساخت شبکه عصبی با الفبای از تکینگی تا مغز، از مغز منبع هوشیاری کجاست؟ قسمتبسیاری از بیماری های جدینقش هورمون زنانه استروژننظریه ی تکامل در درمان بیتاثیر درجه حرارت بر عملکیک جهش ممکن است ذهن انسانخونریزی مغز در سندرم کووآیا برای تولید مثل همیشه رویاها از مغز است یا ناخوسرعت فکر کردن چگونه استابزار بقای موجود زنده از استخوان های کشف شده، ممکمنحنی که ارتباط بین معرفتقویت سیستم ایمنینقش رژیم غذایی بر رشد و اهندسه در پایه ی همه ی واکتاریخ همه چیز را ثبت کردهخطا در محاسبات چیزی کاملکمردردآب زندگی است قسمت اولروشی جدید در درمان قطع نخشاید درست نباشداتوسوکسیمایدبلندی در ذهن ما درک بلندیما انسانها چه اندازه نزدتنفس هوازی و میتوکندریهوش مصنوعی از عروسک بازی تظاهر خوابیده ی مادهدیدن خدا در همه چیزکیهان خود را طراحی میکندافزایش مرگ و میر سندرم کوافزایش سرعت پیشرفت علوم رابطه تشنج و اوتیسماختلال در شناسایی حروف و فیزیک مولکولها و ذرات در طی یکصد هزار سال اخیر هرچبیماری ای شبیه ام اس مولتمحدودیت های حافظه و حافظنقص در تشخیص هیجانات عامتوهم چیستهوش مصنوعی به شناسایی کاجهان یکپارچهکجای مغز مسئول پردازش تجداروهای تغییر دهنده ی سیانرژی تاریکزونا به وسیله ویروس ابله ارتباط چاقی و کاهش قدرت بقانون جنگلعامل کلیدی در کنترل کارآبیشتر کمردردها نیازی به مرگ و میر بسیار بالای ناشنورون هاي مصنوعی می توانتکامل مداومهیچگاه از فشار و شکست نترجاذبه و نقش آن در شکلگیریگوشت خواری یا گیاه خواریدر هم تنیدگی مرزها و بی مايا اراده آزاد توهم است یزبان و شناخت حقیقت قسمت ساز نخستین همانند سازها تلبخند بزن شاید صبح فردا زبحثی در مورد نقش کلسیم و مشاهده آینده از روی مشاهچگونه آن شکری که می خوریمتئوری تکامل در پیشگیری و وقت نهيب هاي غير علمي گذشحمله ویروس کرونا به مغزپیموزایددرمان ام اس(مولتیپل اسکلایجاد احساساتسلول های بنیادی منابع و ااز تکینگی تا مغز از مغز تمنابع انرژی از نفت و گاز برندگان نوبل فیزیک ۲۰۲۱مغز انسان برای ایجاد تمدچالش هوشیاری و اینکه چرا تاثیر کتامین در درمان پاواقعیت های متفاوتحس و ادراک قسمت نهمپروژه ی ژنوم انسانیدرگیری قلب در بیماری ویرابزار بقا از نخستین همانسیلی محکم محیط زیست بر اناز تکینگی تا مغز از مغز تمنبع هوشیاری کجاست قسمت برخی توصیه ها برای واکسیمغز حریص برای خون، کلید تچرا پس از بیدار شدن از خوتاثیر احتمالی عصاره تغلیواکسن سرطانحس و ادراک قسمت بیست و سوآیا هوش مصنوعی می تواند نذرات کوانتومی زیر اتمی قابزار بقا از نخستین همانساختار شبکه های مغزی ثاباز تکینگی تا مغز، از مغز منبع هوشیاری کجاست؟ قسمتبسیاری از بیماری های جدینقش ویتامین K در ترمیم اسنظریه ی تکامل در درمان بیتاثیر درجه حرارت بر عملکیک رژیم غذایی جدید، می توخواندن ، یکی از شستشو دهنآیا بزرگ شدن مغز فقط در درویاهای پر رمز و حیرتی درشلیک فراموشیابزار بقای موجود زنده از استروژن مانند سپر زنان دمنشأ اطلاعات و آموخته ها تلقین اطلاعات و حافظهنقش رژیم غذایی در رشد و اهوموارکتوس ها ممکن است دتازه های اسکیزوفرنی(جنوخطر آلودگی هواکمردرد ناشی از تنگی کاناآب زندگی است قسمت دومروشی جدید در درمان نابینشبیه سازی میلیون ها جهان اثر مضر مصرف طولانی مدت ربلعیدن ستاره توسط سیاهچاما انسانها چه اندازه نزدتنفس بدون اکسیژنهوش مصنوعی از عروسک بازی تظاهری از ماده است که بیددژا وو یا اشنا پنداریکیهانِ هوشیارِ در حال یاافسردگی و اضطراب در بیماراز تغییراختلالات مخچهفیزیک و هوشیاریظهور امواج مغزی در مغز مصبیماری اسپینال ماسکولار مخچه فراتر از حفظ تعادلنقطه بی بازگشتتوهم بی خداییهوش مصنوعی در کامپیوترهاجهان یکپارچهکرونا چه بر سر مغز می آورداروهای ضد بیماری ام اس وانرژی تاریک که ما نمی توزیباترین چیز در پیر شدنارتباط هوش ساختار مغز و ژقانون جنگلعادت کردن به نعمتبا هوش مصنوعی خودکار روبمرگ انتقال است یا نابود شنورون های ردیاب حافظهتکامل چشمهیپرپاراتیروئیدیسمجدایی خطای حسی استگیلگمش باستانی کیستدر هم تنیدگی کوانتومیای نعمت من در زندگیمزبان ریشه هایی شناختی اساز نخستین همانند سازها تلرزش ناشی از اسیب به عصببحثی در مورد حقیقت فضا و مطالعه ای بیان میکند اهدچگونه انتظارات بر ادراک تا 20 سال آینده مغز شما به وقتی فهمیدی خطا کردی برگحمایت از طبیعتپیموزایددرمان تومورهای مغزی با اایرادهای موجود در خلقت بسلول های بدن تو پیر نیستناز تکینگی تا مغز از مغز تمنابع انرژی از نفت و گاز برین نت به جای اینترنتمغز انسان برای شادمانی طچالش هوشیاری و اینکه چرا تاثیر گیاه خواری بر رشد وواقعیت و مجازحس و ادراک قسمت چهارمپرواز از نیویورک تا لوس آدرگیری مغز در بیماری کویابزار بقا از نخستین همانسیاهچاله های فضایی منابعاز تکینگی تا مغز از مغز تمنبع هوشیاری کجاست قسمت برخی درمان های Spinal Muscular Atمغز در تنهایی آسیب میبینچرا بیماری های تخریبی مغتاثیر ترکیبات استاتین (سواکسنی با تاثیر دوگانه احس و ادراک قسمت بیستمآیا هوش مصنوعی زندگی بشرذرات کوانتومی زیر اتمی قابزار بقا از نخستین همانسازگاری با محیط بین اجزااز تکینگی تا مغز، از مغز منبع هوشیاری کجاست؟ قسمتبعد از کرونانقش ژنتیک در درمان اختلانظریه ی ریسمانتاثیر درجه حرارت بر عملکیکی از علل محدودیت مغز امخواب سالم عامل سلامتیآیا تکامل و تغییرات ژنتیرویای شفافشلیک فراموشیابزار بقای موجود زنده از اسرار آفرینش در موجمهندسی ژنتیک در حال تلاش تلاش ها برای کشف منابع جدنقش زنجبیل در جلوگیری از هوش مصنوعی می تواند بر احتازه های بیماری پارکینسوخطرات هوش مصنوعیکمردرد و علل آنآب زندگی است قسمت سومروشی جدید در درمان سکته مشبیه سازی سیستم های کواناثرات فشار روحی شدیدبه مغز خزندگان خودت اجازما اکنون میدانیم فضا خالتنها مانع در زندگی موارد هوش مصنوعی از عروسک بازی تعداد کلی ذهن ها در جهان دژاوو یا آشناپنداریالکتروتاکسی(گرایش و حرکراست دستی و چپ دستیاختلالات حرکتی در انسانفیزیکدانان ماشینی برای تعقل مجادله گربیماری اضطراب عمومیمخچه ، فراتر از حفظ تعادلچند نرمش مفید برای کمردرتوهمات و شناخت حقیقتهوش مصنوعی در خدمت خلق وحجهان کنونی و مغز بزرگتریکریستال هاداروی فامپیریدین یا نورلانسان قدیم در شبه جزیره عزیباترین چیز در افزایش سارتباط انسانی، محدود به قانونمندی و محدودیت عالمعارضه جدید ویروس کرونا سبا تعمق در اسرار ابدیت و مراحل ارتقای پله پله کیهنوروپلاستیسیتی چیستتکامل و ارتقای نگاه تا عمهاوکينگ پیش از مرگش رسالجریان انرژی در سیستم های گیاه خواری و گوشت خوار کددر هم تنیدگی کوانتومی و پای آنکه نامش درمان و یادشزبان شناسی مدرن در سطح سلاز نشانه ها و آثار درک شدلرزش عضله یا فاسیکولاسیوبحثی در مورد عملکرد لوب فمعنی روزهچگونه به سطح بالایی از هوتا بحر یفعل ما یشاوقتی تو از یاد گرفتن باز حوادث روزگار از جمله ویرپیچیدگی های مغزمگسدرمان تشنجاکسی توسین و تکامل پیش اسلول عصبی شاهکار انطباق از تکینگی تا مغز از مغز تمنابع انرژی از نفت و گاز برای پیش بینی آینده مغز دمغز انسان برای شادمانی طچالش دیدگاه های سنتی در بتاثیر گیاه خواری بر رشد وواقعیت خلا و وجود و درک محس و ادراک قسمت نوزدهمپرورش مغز مینیاتوری انسادرگیری مغز در بیماران مبابزار بقا از نخستین همانسیاهچاله ها، دارای پرتو از تکینگی تا مغز از مغز تمنبع هوشیاری کجاست قسمت برخی روش های تربیتی کودکمغز را از روی امواج بشناسچرا حیوانات سخن نمی گوینتاثیر حرکات چشم بر امواج واسطه ها د رمسیر ایجاد مغحس و ادراک قسمت دهمآیا هوش ارثی دریافتی از پذرات کوانتومی زیر اتمی قابزار بقا از نخستین همانستون فقرات انسان دو پا جلاز تکینگی تا مغز، از مغز منبع هوشیاری کجاست؟ قسمتبعد از کرونانقش گرمایش آب و هوا در همنظریه تکامل در درمان بیمتاثیر درجه حرارت بر عملکیافته های نوین علوم پرده خواب سالم عامل سلامتی و یآیا جنین انسان، هوشمندی روان سالمشنا در ابهای گرم جنوب نیاابزار بقای موجود زنده از اسرار بازسازی اندام هامولتیپل اسکلروز در زنان تلاش هایی در بیماران قطع نقش زبان در سلطه و قدرت اهوش مصنوعی و کشف زبان هایتبدیل تراکت صوتی مصنوعی دفاع در برابر تغییر ساختکمردرد با پوشیدن کفش مناآثار باستانی تمدن های قدريتوکسيمب در درمان ام اسشبکه های مصنوعی مغز به دراثرات مفید قهوهبه بالا بر ستارگان نگاه کما اشیا را آنطور که هستندتو یک معجزه ایهوش مصنوعی از عروسک بازی تغییر الگوی رشد مغزی با زدگرگونی های نژادی و تغییدانش محدود به ابعاد چهارالگوبرداری از طبیعترجزخوانی هایی که امروز باختلالات صحبت کردن در انفرگشت و تکامل تصادفی محض علم و ادراک فقط مشاهده ی بیماری بیش فعالیمخچه ابزاري که وظیفه آن فچند جهانیتوپیراماتهوش مصنوعی در خدمت خلق وحجهان کاملی در اطراف ما پرکریستال زمان(قسمت اولداروی لیراگلوتیدانسان ها می توانند میدان زیر فشار کووید چه باید کرارتباط از بالا به پایین مقارچ بی مغز در خدمت موجودعدم توقف تکامل در یک انداباهوش ترین و با کیفیت تریمرز مرگ و زندگی کجاستنوروز یا روز پایانیتکامل ابزار هوش ، راه پر هاوکينگ پیش از مرگش رسالجریان انرژی در سیستم های گالکانزوماب، دارویی جدیدر هم تنیدگی کوانتومی و دایمپلانت مغزی کمک میکند زبان شناسی نوین نیازمند از نظر علم اعصاب یا نرووسلزوم سازگاری قانون مجازابحثی درباره هوش و تفاوتهمعادله ها فقط بخش خسته کنچگونه باغبانی باعث کاهش تاثیر مشاهده بر واقعیت بویتنام نوعی کرونا ویروس حافظه و اطلاعات در کجاست پیچیدگی های مغزی در درک زدرمان جدید میگرن با انتی اگر میدانی مصیبت بزرگتر سلولهای ایمنی القا کنندهاز تکینگی تا مغز از مغز تمنابع انرژی از نفت و گاز برای اولین بار دانشمندانمغز انسان رو به کوچک تر شچاالش ها در تعیین منبع هوتاثیر گیاه خواری بر رشد وواکنش های ناخودآگاه و تقحس و ادراک قسمت هفتمآلودگی هوا چالش قرن جدیددرگیری مغزی در سندرم کووابزار بقا از نخستین همانسیاهچاله و تکینگی ابتدایاز تکینگی تا مغز از مغز تمنبع هوشیاری کجاست قسمت برخی سلولهای عصبی در تلامغز زنان جوانتر از مغز مرچرا حجم مغز گونه انسان درتاثیر دوپامین و سروتونینوبینار اساتید نورولوژی دحس و ادراک قسمت دوازدهمآیا هوش سریعی که بدون احسرفتار اجتماعی انسان، حاصابزار بقا از نخستین همانسخن پاک و ثابتاز تکینگی تا مغز، از مغز منبع هوشیاری کجاست؟ قسمتبعد از کرونا دلخوشی بیهونقش پیش زمینه ها و اراده نظریه تکامل در درمان بیمتاثیر درجه حرارت بر عملکیادگیری مهارت های جدید دخواب عامل دسته بندی و حفطآیا جهان ذهن و افکار ما مروبات های ریز در درمان بیشناخت و معرفت، و نقش آن دابزار بقای موجود زنده از اصل بازخوردمواد کوانتومی جدید، ممکنتلاشی برای درمان قطع نخانقش زبان در سلطه و قدرت اهوش مصنوعی گوگل به کمک تشتبدیل سلولهای محافط به سدقیق ترین تصاویر از مغز اکنفرانس تشنج هتل کوثر اصآرامش(سکوت) stillness و تکاپوریواستیگمینشباهت مغز و کیهاناثرات مضر ماری جوانابه خودت مغرور نشوما با کمک مغز خود مختاريمتو یک جهان در مغز خودت هسهوش مصنوعی از عروسک بازی تغییر زودتر اتصالات مغزیکیست کلوئید بطن سومکاهش مرگ و میر ناشی از ابدانش بی نهایتالتهاب شریان تمپورالرساناها و ابر رساناها و عاختلالات عضلانی ژنتیکفراموش کارها باهوش تر هسعلم اپی ژنتیک دریچه ای بهبیماری تی تی پیمدل همه جانبه نگر ژنرالیچندین ماده غذایی که ماننتوانایی مغز و دیگر اجزای هوش مصنوعی درمانگر کامپیجهان پر از چیزهای اسرار آکریستال زمان(قسمت دوم)داروی تشنجی دربارداریانسان جدید از چه زمانی پازیرفون داروی ضد ام اسارتباط بین هوش طبیعی و هوقبل از آغازعدم درکبار بزرگ ایستادن بر دو پامرز بین انسان و حیوان کجانوشیدن چای برای مغز مفید تکامل جریان همیشگی خلقتهدف یکسان، در مسیرهای متجریان انرژی در سیستم های گامی در درمان بیماریهای در یک فراکتال هر نقطه مرکایمپلانت نخاعی میتواند دزبان، نشان دهنده ی سخنگو از نظر علم اعصاب اراده آزلزوم سازگاری قانون مجازابحثی درباره هوش و تفاوتهمعجزه ی علمچگونه تکامل مغزهای کنونیتاثیر نگاه ناظر هوشیار بویتامین E برای فعالیت صححافظه و اطلاعات در کجاست پیوند مغز و سر و چالشهای درمان جدید کنترل مولتیپلاگر نیروی مغناطیس نباشد سلولهای بنیادی مصنوعی دراز تکینگی تا مغز از مغز تمنابع انرژی از نفت و گاز برای خودآگاه بودن تو بایمغز انسان رو به کوچکتر شدناتوانی از درمان برخی ویتاثیر گیاه خواری بر رشد وواکنش به حس جدیدحس و ادراک قسمت هفدهمآلودگی هوا و ویروس کرونادرگیری مغزی در سندرم کووابزار بقا از نخستین همانسیاهچاله ی تولید کنندهاز تکینگی تا مغز از مغز تمنبع هوشیاری کجاست قسمت برخی سيناپسها طی تکامل و مغزهای کوچک بی احساسچرا خشونت و تعصبتاثیر دپاکین بر بیماری موراپامیل در بارداریحس و ادراک قسمت سومآیا هشیاری کوانتومی وجودرقیبی قدرتمند در برابر مابزار بقا از نخستین همانسرنوشتاز تکامل تا مغز، از مغز تمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتبعد از کرونا دلخوشی بیهونقش آتش در رسیدن انسان بهنظریه تکامل در درمان بیمتاثیر درجه حرارت بر عملکیادآوری خواب و رویاخودآگاهی و هوشیاريآیا جهش های ژنتیکی، ویروروح رهاییشناخت درون، شناخت بیرون؛ابزار بقای موجود زنده از اصل عدم قطعیت از کوانتوم موجود بی مغزی که می تواندتلاشی تازه برای گشودن معنقش سجده بر عملکرد مغزهوش مصنوعی گوگل به کمک تشتداخل مرزها و صفات با بیندلایلی که نشان میدهد ما بکنگره بین المللی سردرد دآزمون ذهنی گربه شرودینگرریاضیات یک حس جدید استشباهت مغز با کیهان مادیبه دنبال رستگاری باشما تحت کنترل ژنها هستیم یتو پیچیده ترین تکنولوژی هوش مصنوعی از عروسک بازی تغییر عمودی سر انسان از پتغییرات منطقه بویایی مغزکاهش التهاب ناشی از بیمادانشمندان موفق به بازگردامیوتروفیک لترال اسکلرورشته نوروایمونولوژی و نقاختراع جدید اینترنت کوانفراموشی همیشه هم بد نیستعلم به ما کمک میکند تا موبیماری دویکمدل های ریز مغز مینی بریننه جنگ و نه خونریزیتوازن مهمتر از فعالیت زیهوش مصنوعی درخدمت خلق وحجهان دارای برنامهکریستال زمان(قسمت سوم)داروی جدید s3 در درمان ام انسان عامل توقف رشد مغززیست، مرز افق رویداد هستارتباط شگفت مغز انسان و فقبل از انفجار بزرگعسل طبیعی موثر در کنترل ببار سنین ابزار هوشمندی امزایای شکلات تلخ برای سلنوعی سکته مغزی ، وحشتناک تکامل داروینی هنوز در حاهدف از تکامل مغزجستجوی متن و تصویر به صورگامی در درمان بیماریهای در کمتر از چند ماه سوش جداین پیوند نه با مغز بلکه زبان، وسیله شناسایی محیطاز نظر علم اعصاب اراده آزمقاومت به عوارض فشار خون بحثی درباره هوش و تفاوتهمعجزه ی علم در کنترل کرونچگونه جمعیت های بزرگ شکل تاثیر نگاه و مشاهده ناظر ویتامین E در چه مواد غذایحافظه و اطلاعات در کجاستپیوند اندام از حیوانات بدرمان جدید سرطاناگر نعمت فراموشی نبود بسسلسله مباحث هوش مصنوعیاز تکینگی تا مغز از مغز تمنابع انرژی از نفت و گاز برخی ملاحظات در تشنج های مغز ایندگان چگونه استناتوانی در شناسایی چهره تاثیر گیاه خواری بر رشد وواکسن های شرکت فایزر آمرحس و ادراک قسمت هجدهمآلزایمردرگیری اعصاب به علت میتوابزار بقا از نخستین همانسیاره ی ابلهاناز تکینگی تا مغز از مغز تمنبع هوشیاری کجاست قسمت برداشت مغز ما از گذر زمانمغزتان را در جوانی سیم کشچرا در مغز انسان، فرورفتتاثیر داروهای ضد التهاب ورزش هوازی مرتب خیلی به قحس و ادراک قسمت سی و هشتمآیا واکنش های یاد گرفته ورموزی از نخستین تمدن بشرابزار بقا از نخستین همانسریعترین کامپیوتر موجوداز روده تا مغزمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمتفکر خلا ق در برابر توهم نقش انتخاب از طرف محیط، نهفت چیز که عملکرد مغز تو تاثیر درجه حرارت بر عملکژن هوش و ساختارهای حیاتی خودآگاهی و هوشیاريآیا جهش ژنتیکی و تنظیم اجروزه داری متناوب، مغز را شناسایی تاریخچه ی تکاملیابزار بقای موجود زنده از اصول انجام برخی نرمش ها دموجودات مقهور ژنها هستندتلاشی جدید در درمان ام اسنقش غذاها و موجودات درياهوش مصنوعی الفاگوتروس جریان انرژیدنیای شگفت انگیز کوانتومکنگره بین المللی سردرد دآسيب میکروواسکولاریا آسریسدیپلام تنها داروی تایشباهت کیهان و مغزبه زودی شبکه مغزی به جای مانند آب باشتو افق رویداد جهان هستیهوش مصنوعی از عروسک بازی هوش مصنوعی از عروسک بازی تغییرات آب و هوایی که به کاهش دوپامین عامل بیماریدانشمندان نورون مصنوعی سامید نیکو داشته باش تا آنرشد مغز فرایندی پیچیده اادامه بحث تکامل چشمفرایند پیچیده ی خونرسانیعلم ساختن برج های چرخانبیماری دیستروفی میوتونیمدیون خود ناموجودچه زیاد است بر من که در ایتوسعه هوش مصنوعی قادر اسهوش مصنوعی ساخته هوش طبیجهان در حال نوسان و چرخشکشف مکانیسم عصبی خوانش پداروی جدید میاستنی گراویانسانیت در هم تنیده و متصزاوسکا درمان گوشرارتباط شگفت انگیز مغز انقدم زدن و حرکت دید را تغیعصب حقوق نورولووبارداری بدون رحممسیر دشوار تکامل و ارتقانیکولا تسلاتکامل داروینی هنوز در حاهدف از خلقت رسیدن به ابزاجستجوی هوشیاری در مغز ماگاهی لازم است برای فهم و در آستانه ی موج پنجم کوویاینکه به خاطرخودت زندگی سفر نامه سفر به بم و جنوب از واقعیت امروز تا حقیقتمقابله با کرونا با علم اسبحثی درباره هوش و تفاوتهمغز فکر میکند مرگ برای دیچگونه جمعیت های بزرگ شکل تاثیر نگاه انسان بر رفتاویتامین کاحد و مرزها توهم ذهن ماستپیوند سر آیا ممکن استدرمانهای بیماری پارکینساگر نعمت فراموشی نبود بسسلطان جنگل یا صاحب ملکوتاز تکینگی تا مغز از مغز تمنابع انرژی از نفت و گاز برخی مرزهای اخلاق و علوم مغز ابزار بقای برتر مادینبرو و انرژی مداومتاثیر گیاه خواری بر رشد وواکسن کووید 19 چیزهایی که حس و ادراک قسمت هشتمآمارهای ارائه شده در سطح درختان اشعار زمینابزار بقا از نخستین همانسیاره ابلهاناز تکینگی تا مغز از مغز تمنبع هوشیاری کجاست قسمت بررسي علل احتمالي تغيير مغزتان را در جوانی سیمکشچراروياها را به یاد نمی آتاثیر داروی ضد تشنج سدیم ورزش هوازی ، بهترین تمریحس و ادراک قسمت سی و ششمآیا یک، وجود داردرمز و رازهای ارتباط غیر کابزار بقا از نخستین همانسرگیجه از شایعترین اختلاازدواج های بین گونه ای، رمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمتفاوت مغز انسان و میمون هنقش اتصالات بین سلولهای هفت سین یادگاری از میراث تاثیر درجه حرارت بر عملکژن یا نقشه توسعه مغز و نقخودروهای هیدروژنیآیا خداباوری محصول تکاملروزه داری و بیمار ی ام اس شناسایی سلول های ایمنی اابزارهای پیشرفته ارتباط اصول توسعه ی یک ذهن کاملمیهمانهای ناخوانده عامل تمایل زیاد به خوردن بستننقش غذاها و موجودات درياهوش مصنوعی از عروسک های بتری فلوپرازیندندان ها را مسواک بزنید تکنترل همجوشی هسته ای با هآسیب ها ناشی از آلودگی هوریشه های مشترک حیاتاجزای پر سلولی بدن انسان شباهت زیاد بین سلول هاي عبه زیر پای خود نگاه نکن بماه رجبتو با همه چیز در پیوندیهوش مصنوعی از عروسک بازی تغییرات تکاملی سر انسان کاهش سن بیولوژیکی، تنها دانشمندان یک فرضیه رادیکامید درمان کرونا با همانرشد مغز علت تمایل انسان باداراوون تنها داروی تاییفرایند تکامل و دشواری هاعلایم کمبود ویتامین E را بیماری ضعف عضلات نزدیک بمدیریت اینترنت بر جنگنهایت معرفت و شناخت درک عتوسعه برخی شغل ها با هوش هوش احساسیجهان شگفت انگیزکشف مکانیسمی پیچیده در بداروی جدید ضد میگرنانعطاف پذیری مکانیسمی علزبان مشترک ژنتیکی موجوداارتباط شگفت انگیز مغز انقدرت انسان در نگاه به ابععضلانی که طی سخن گفتن چقدبازگشت از آثار به سوی خدامسئول صیانت از عقیده کیسنیاز به آموزش مجازی دیجیتکامل داروینی هنوز در حاهر حرکت خمیده می شود و هر حفره در مغزگاهی مغز بزرگ چالش استدر درمان بیماری مولتیپل اینکه خانواده ات سالم باسفر به مریخ در 39 روزاز آغاز خلقت تا نگاه انساملاحظه های اخلاقی دربارهبحثی درباره هوش و تفاوتهمغز قلبچگونه حافظه را قویتر کنیتاثیر نگاه انسان بر رفتاویتامین کا و استخوانحرکت چرخشی و دائمی کیهانپیوند سر، یکی از راه حلهادرهای اسرارآمیز و پوشیدهاگر با مطالعه فیزیک کوانسم زنبور ، کلیدی برای واراز تکینگی تا مغز از مغز تمنابع انرژی از نفت و گاز برخی نکات از گاید لاین پرمغز ابزار برتر بقانخاع ما تا پایین ستون فقرتاثیر گیاه خواری بر رشد وواکسن کرونا و گشودن پنجرحس و ادراک قسمت پنجمآن چیزی که ما جریان زمان درد باسن و پا به دلیل کاهابزار بقا از نخستین همانسیاره ابلهاناز تکینگی تا مغز از مغز تمنبع هوشیاری کجاست قسمت بررسی و اپروچ جدید بر بیمنقش قهوه در سلامتیچراروياها را به یاد نمی آتاثیر درجه حرارت بر عملکورزش و میگرنحس و ادراک قسمت سیزدهمآیا کیهان می تواند یک شبیرمز بقای جهش ژنتیکیابزار بقای موجود زنده از سربازان ما محققا غلبه می اساس انسان اندیشه و باور منبع هوشیاری کجاست؟(قسمتفاوت ها و تمایزها کلید بنقش تیروئید در تکامل مغزهم نوع خواری در میان پیشیتاثیر درجه حرارت بر عملکژنها نقشه ایجاد ابزار هوخورشید مصنوعیآیا دلفین ها می تواند از روزه داری سلول های بنیادشواهدی از نوع جدیدی از حاابزارهای بقا از نخستین هاصول سلامت کمرمیوتونیک دیستروفینقش غذاها و موجودات درياهوش مصنوعی از عروسک های بتری فلوپرازیندو ویژگی انتزاع و قدرت تجکندر در بیماریهای التهابآشنا پنداریرژیم های غذایی و نقش مهم اجزایی ناشناخته در شکل گشباهت زیاد بین سلول هاي عبوزون هیگز چیستماپروتیلینتو با باورهایت کنترل میشهوش مصنوعی از عروسک تا کمثبت امواج الکتریکی در عصکایروپاکتیک چیستدانشمندان ژنی از مغز انسامگا سه عامل مهم سلامتزمین زیر خلیج فارس تمدنی ادراک ما درک ارتعاشی است فرایند حذف برخی اجزای مغعلایم کمبود ویتامین E را بیماریهای تحلیل عضلانی امدارک ژنتیکی چگونه انساننهایت در بی نهایتتوصیه های سازمان بهداشت هوش احساسیجهش های ژنتیکی مفید در ساکشف ارتباط جدیدی از ارتبداروی ضد تشنج با قابليت تاولین مورد PML به دنبال تکزبان چهار حرفی حیات زمینارتباط غیرکلامی بین انساقدرت عشقغیرقابل دیدن کردن مادهبازگشت به ریشه های تکاملمسئولیت جدیدچیزی خارج از مغزهای ما نیتکامل داروینی هنوز در حاهرچیز با یک تاب تبدیل به حقیقت قربانی نزاع بین بی گذر زمان کاملا وابسته به در سال حدود 7 میلیون نفر اینترنت بدون فیلتر ماهواسفر تجهیزات ناسا به مریخ از انفجار بزرگ تا انفجار ملاحظات بیهوشی قبل از جربحثی درباره احساسات متفامغز ما کوچکتر از نیم نقطهنگاه محدود و تک جانبه، مشتاثیر ویتامین دی بر بیماویتامین کا در سبزیجاتحس چشایی و بویاییپیوستگی همه ی اجزای جهاندرک فرد دیگر و رفتارهای ااگر تلاش انسان امروز براسماگلوتید داروی کاهش دهناز تکینگی تا مغز از مغز تمنابع انرژی از نفت و گاز برخی نرمش های گردنمغز از بسیاری حقایق می گرنخستین تصویر از سیاهچالهتاثیر گیاه خواری بر رشد وواکسن کرونا از حقیقت تاتحس و ادراک قسمت پنجاهآنچه واقعیت تصور میکنیم دستورالعمل مرکز کنترل بیابزار بقا از نخستین همانسیر آفرینش از روح تا مغز از تکینگی تا مغز از مغز تمنبع هوشیاری کجاست؟ (قسمبررسی ژنها در تشخیص بیمانقش مهاجرت در توسعه نسل انزاع بین جهل و علم رو به پتاثیر درجه حرارت بر عملکورزش بهترین درمان بیش فعحس و ادراک قسمت ششمآیا گذشته، امروز وآینده رمز جهانابزار بقای موجود زنده از سردرد میگرن در کودکاناستفاده از مغز، وزن را کممنبع هوشیاری کجاست؟(قسمتفاوت های بین زن و مرد فقنقش حفاظتی مولکول جدید دهمه ی سردردها بی خطر نیستتاثیر درجه حرارت بر عملکژنها ، مغز و ارادهخانواده پایدارآیا دلفین ها میتوانند باروش مقابله مغز با محدودیشواهدی از دنیسوان(شبه نئابزارهای بقا ازنخستین هماضطراب و ترسمیگرن سردردی ژنتیکی که بنقشه مغزی هر فرد منحصر بههوش مصنوعی از عروسک بازی تسلیم شدن از نورون شروع مدو برابر شدن خطر مرگ و میکوچک شدن مغز از نئاندرتاآغاز فصل سرما و دوباره تکرژیم های غذایی و نقش مهم احیای بینایی نسبی یک بیمشرکت نورالینک ویدیویی ازبوزون هیگز جهان را از متلماجرای جهل مقدستو جهانی هستی که خودش را تو دی ان ای خاص ميتوکندريهوش مصنوعی از عروسک تا کمجمجمه انسان های اولیهکار با یگانگی و یکپارچگیدانشمندان پاسخ کوانتومی امروز دانش ژنتیک هیچ ابهزمان واقعیت است یا توهمادغام میان گونه های مختلفرد حساس از نظر عاطفی و بعلت خواب آلودگی بعد از خوبیهوش کردن در جراحی و بیممروری بر تشنج و درمان هایچهار میلیارد سال تکامل بتوصیه های غیر دارویی در سهوش عاطفی بیشتر در زنانجهش های ژنتیکی غیر تصادفکشف جمجمه ای درکوه ایرهوداروی ضد تشنج با قابليت تاولین مورد پیوند سر در انزبان و کلمه حتی برای کسانارتروز یا خوردگی و التهالمس کوانتومیمقالاتبازخورد یا فیدبکمسئولیت در برابر محیط زیچیزی شبیه نور تو نیستتکامل زبانهزینه ای که برای اندیشیدحقیقت اشیاگربه شرودینگر و تاثیر مشدرمان های اسرار آمیز در آایندرالسفر دشوار اکتشافاز بحث های کنونی در ویروسممانتین یا آلزیکسا یا اببحثی درباره احساساتی غیرمغز مادران و کودکان در زمنگاه انسان محدود به ادراتاثیر ویروس کرونا بر مغز ویتامین دی گنجینه ای بزرحس و ادراک (قسمت اول )پیام های ناشناخته بر مغز درک نیازمند شناخت خویش ااگر خواهان پیروزی هستیسندرم کووید طولانیاز تکینگی تا مغز از مغز تمنابع انرژی از نفت و گاز برخی یونها و مولکول های ممغز به تنهایی برای فرهنگ نخستین روبات های زنده ی جتاثیر گیاه خواری بر رشد وواکسن کرونا ساخته شده توحس و ادراک قسمت پنجاه و یآنزیم تولید انرژی در سلوذهن ما از در هم شکستن منبابزار بقا از نخستین همانسیستم تعادلی بدناز تکینگی تا مغز از مغز تمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتبررسی سیستم تعادلی بدن انقش میدان مغناطیسی زمین نزاع بین علم و نادانی رو تاثیر درجه حرارت بر عملکورزش در کمر دردحس و ادراک سی و هفتمآیا پیدایش مغز از روی تصارمز جهان خاصیت فراکتالابزار بقای موجود زنده از سردرد و علتهای آناستفاده از هوش مصنوعی در منبع هوشیاری کجاست؟(قسمتفاوت های تکاملی در مغز ونقش حیاتی تلومر دی ان آ دهمیشه اطمینان تو بر خدا بتاثیر رو ح و روان بر جسمژنهای مشترک بین انسان و وخارق العاده و استثنایی بآیا دست مصنوعی به زودی قاروش های صرفه جویی در ایجاشکل های متفاوت پروتئین هابزارهای بقای موجود زندهاطلاع رسانی اینترنتیمیگرن شدید قابل درمان استمدن قدیمی ای در جنوب ایرنقشه های مغزی جدید با جزیهوش مصنوعی از عروسک بازی تشنج چیستدو برابر شدن خطر مرگ و میکووید نوزده و خطر بیماری إِلَهِي هَبْ لِي كَمَالَرژیم ضد التهابیاحیای بینایی نسبی یک بیمفلج نخاعی با الکترودهای شش مرحله تکامل چشمبی نهایت در میان مرزهاماده ی تاریکماده ی خالیتولید مثل اولین ربات های هوش مصنوعی از عروسک تا کمجنبه های موجی واقعیتکاربرد روباتهای ريزنانودانشمندان اولین سلول مصنانفجار و توقف تکاملی نشازمان شگفت انگیزادغام دو حیطه علوم مغز و فرضیه ای جدید توضیح میدهعماد الدین نسیمی قربانی بیهوشی در بیماران دچار امرکز هوشیاری، روح یا بدن چهار ساعت پس از کشتار خوکتوصیه هایی در مصرف ماهیهوش عاطفی در زنان بیشتر اجهشهای مفید و ذکاوتی که دگل زندگیداروی ضد تشنج توپیراماتاولین هیبرید بین انسان و زبان و بیان نتیجه ساختماارزش حقیقی زبان قسمت اوللوب فرونتال یا پیشانی مغتاثیر ویتامین دی بر بیمابازسازي مغز و نخاع چالشی مستند جهان متصلنکاتی در مورد تشنجتکامل زبانهزینه سنگین انسان در ازاحقیقت تنها چیزی است که شاگزیده ای از وبینار یا کنفدرمان های بیماری آلزایمرایا کوچک شدن مغزانسان السفرنامه سفر به بم و جنوب از تلسکوپ گالیله تا تلسکمنابع انرژي پاک سرچشمه حبخش فراموش شده ی حافظهمغز چون ابزار هوش است دلینگاه از درون مجموعه با نگتاثیر ژنها بر اختلالات خویروس مصنوعیحس و ادراک (قسمت دوم )پیشینیان انسان از هفت میدرک و احساساپی ژنتیکسندرم گیلن باره به دنبال از تکینگی تا مغز از مغز تمنابع انرژی از نفت و گاز برخی اثرات مضر ویتامین دمغز برای فراموشی بیشتر کنرمش های مفید برای درد زاتاثیر گیاه خواری بر رشد وواکسن ایرانی کرونا تولیدحس و ادراک قسمت پنجاه و دآینده ی انسان در فراتر ازذهن چند جانبه نیازمند نگابزار بقا از نخستین همانسیستم دفاعی بدن علیه مغز از تکینگی تا مغز از مغز تمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتبررسی علل کمر درد در میاننقش محیط زندگی و مهاجرت دنزاع بین علم و جهل رو به پتاثیر درجه حرارت بر عملکوزن حقیقی معرفت و شناختحس و ادراک- قسمت بیست و پآیا آگاهی پس از مرگ از بیروی و منیزیم در تقویت استابزار بقای موجود زنده از سردرد تنشناستفاده از سلول های بنیامنبع هوشیاری کجاست؟(قسمتفاوت های زبانی سرمنشا تنقش خرچنگ های نعل اسبی درهمیشه عسل با موم بخوریمتاثیر رژیم گیاه خواری بر ژنهای هوش ، کدامندآیا رژیم غذایی گیاهی سلاروش هایی ساده برای کاهش اشکل پنجم مادهابزارهای بقای از نخستین اطلاعات حسی ما از جهان، چمیدان مغناطيسي زمین بشر تمدن پیشرفته ی پیشینیانهوش مصنوعی از عروسک بازی تشنج و حرکات شبه تشنجی قادو سوی واقعیتکودک ایرانی که هوش او از افت فشار خون ناگهانی در ورژیم غذایی حاوی تخم مرغ واحساس گذر سریعتر زمانفلج بل، فلجی ترسناک که آنششمین کنگره بین المللی سبی عدالتی در توزیع واکسن بیمار 101 ساله، مبتلا به سمبانی ذهنی سیاه و سفیدتولید پاک و فراوان انرژیهوش مصنوعی از عروسک تا کمجنسیت و تفاوت های بیناییکاربرد روباتهای ريز، در دانشمندان تغییر میدان مغانواع سکته های مغزیزندگی هوشمند در خارج از زارتقا و تکامل سنت آفرینش فضای قلب منبع نبوغ استعوامل موثر در پیدایش زبابیوگرافیمرکز حافظه کجاستنوآوری ای شگفت انگیز دانتوضیحی ساده در مورد هوش مهوش عاطفی در زنان بیشتر اجهشهای مفید و ذکاوتی که دگلوئونداستانها و مفاهیمی اشتبااولین تصویر در تاریخ از سزبان و بیان، در سایه پیشرارزش حقیقی زبان قسمت دوملوتیراستامصفحه اصلیبحتی علمی درباره تمایل بمشکلات نخاعیچگونه مولکول های دی ان ایتکامل زبان انسان از پیشیهزاران سال چشم های بینا وحقیقت خواب و رویاگزارش یک مورد جالب لخته ودرمان های جدید میگرنایا این جمله درست است کسیسفرنامه سفر به بم و جنوب از تلسکوپ گالیله تا تلسکمنابع انرژی از نفت و گاز بخش بزرگی حس و ادراک ما امغز چگونه صداها را فیلتر نگاه حقیقی نگاه به درون اتاثیر کلام در آیات کلام بویرایش DNA جنین انسان، برحس و ادراک قسمت چهلپیشرفت های جدید علوم اعصدرک کنیم ما همه یکی هستیمابزار هوش در حال ارتقا ازسندرم پیریفورمیساز تکینگی تا مغز از مغز تمنابع بی نهایت انرژی در دبرخی اختلالات عصبی مثانهمغز بزرگ چقدر مفید هست ؟نرمش های مفید در سرگیجهتاثیر گیاه خواری بر رشد وواکسن اسپایکوژنحس و ادراک قسمت پنجاه و سآینده ی علم و فیزیک در60 ثذهن هوشیار در پس ماده ی مابزار بقا از نخستین همانسکته مغزیاز تکینگی تا مغز از مغز تمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتبزرگ شدن مغز محدود به دورنقش نگاه از پایین یا نگاهنسبت طلایی، نشانه ای به ستاثیر درجه حرارت بر عملکوزوز گوشحساسیت روانی متفاوتآیا امکان بازسازی اندامهرویا و خبر از آیندهابزار بقای موجود زنده از سردرد سکه ایاستفاده از سلول های بنیامنبع هوشیاری کجاست؟(قسمتفاوتهای جنسیتی راهی برانقش داروهاي مختلف معروف همراهی نوعی سردرد میگرنیتاثیر رژیم گیاه خواری بر ژنهای حاکم بر انسان و انسآیا رژیم غذایی گیاهی سلاروش صحبت کردن در حال تکامشگفت انگیز بودن کیهانابزارهای دفاعی و بقای مواطلاعاتی عمومی در مورد ممیدان های مغناطیسی قابل تمدن بشری و مغز اخلاقیهوش مصنوعی از عروسک بازی تشنج عدم توازن بین نورون دوچرخه سواری ورزشی سبک و کودکان میتوانند ناقل بی افت هوشیاری به دنبال کاهرژیم غذایی ضد التهابیاحساسات کاذبفلج خوابصرع و درمان های آنبیماری های مغز و اعصاب و مباحث مهم حس و ادراکتولید سلولهای جنسی از سلهوش مصنوعی از عروسک تا کمجنسیت و تفاوت های بیناییکتاب گران و پرهزینه شد ولدانشمندان روش هاي جدیدی انگشت ماشه ایزندگی بی دودارتوکين تراپی روشی جديد قلب و عقلعوامل ایجاد لغت انسانی و بیوگرافیمرکز حافظه کجاستنوار مغز مشاهده ی غیر مستتیوتیکسن داروی ضد جنونهوشیاری کوانتومیجواب دانشمند سوال کننده گمان میکنی جرمی کوچکی در دخالت در ساختار ژنهااولین سلول مصنوعیزبان و تکلم برخی بیماریهارزش حقیقی زبان قسمت سوملوزالمعده(پانکراس)مصنوعسوالات پزشکیبحث درباره پیدایش و منشا مشکلات بین دو همسر و برخیچگونه مغز پیش انسان یا همتکامل ساختار رگهای مغزی هستي مادي ای که ما کوچکترحقیقت راستین انسان علم بگشایش دروازه جدیدی از طردرمان های جدید در بیماری ایا ابزار هوشمندی یا مغز سفرنامه سفر به بم و جنوب از تکنیکی تا مغز از مغز تمنابع انرژی از نفت و گاز بخش بزرگتر کیهان ناشناختمغز ناتوان از توجیه پیدانگاهی بر قدرت بینایی دراتاثیر کپسول نوروهرب بر نواقعیت فیزیکی، تابعی از حس و ادراک قسمت چهل و هفتپیشرفتی مستقل از ابزار هدرک احساسات و تفکرات دیگابزار بقا از نخستین همانسوپاپ ها یا ترانزیستورهااز تکینگی تا مغز از مغز تمنابع جدید انرژیبرخی اصول سلامت کمرمغز بزرگ چالش است یا منفعنرمشهای مهم برای تقویت عتاثیر گیاه خواری بر رشد وواکسن اسپایکوژن ضد کروناحس و ادراک قسمت پنجاه و شآیا ممکن است موش کور بی مذهن تو همیشه به چیزی اعتقابزار بقا از نخستین همانسانسور از روی قصد بسیاری از تکینگی تا مغز- از مغز منبع هوشیاری کجاست؟ قسمتبزرگ شدن تقریبا ناگهانی نقش نظام غذایی در تکامل منشانه های گذشته در کیهان تاثیر درجه حرارت بر عملکیک پیام منفرد نورون مغزی خفاش با شیوع همه گیری جدیآیا انسان با مغز بزرگش اخرویا بخشی حقیقی از زندگی ابزار بقای موجود زنده از سردرد عروقی میگرناستفاده از سلول های بنیامنبع هوشیاری در کجاست؟ قتقلید مرحله ای نسبتا پیشنقش ذهن و شناخت در حوادث هندسه ی پایه ایتاثیر رژیم گیاه خواری بر خبر مهم تلسکوپ هابلکل اقیانوس در یک ذرهآیا راهی برای رفع کم آبی روشهای نو در درمان دیسک بشگفتی های زنبور عسلابعاد اضافه ی کیهاناطلاعاتی عمومی در مورد ممیدازولام در درمان تشنج تمدنی قدیمی در شمال خلیج هوش مصنوعی از عروسک بازی تشخیص ژنتیکی آتروفی های ديدن با چشم بسته در خواب کودکان خود را مشابه خود تافتخار انسانراه فراری نیستاخلاق و علوم اعصابفلج خواب چیستضررهای مصرف شکر و قند بر ضررهای شکر بر سلامت مغزبیماری وسواسمجموعه های پر سلولی بدن متومورها و التهاب مغزی عاهوش مصنوعی از عروسک تا کمجهل مقدسکتاب زیست شناسی باوردانشمندان روشی برای تبدیانگشت نگاری مغز نشان میدزندگی زمینی امروز بیش از ارتباط میکروب روده و پارقیچی ژنتیکیعواملی که برای ظهور لغت ابیان ژن های اسکیزوفرنی دمرکز خنده در کجای مغز استنوار مغز در فراموشی هاتکنولوژی جدید که سلول هاهوش، ژنتیکی است یا محیطیجوسازی مدرنگنجینه ای به نام ویتامین در مانهای کمر درداوکرلیزوماب داروی جدید شزبان و شناخت حقیقت قسمت چارزش خود را چگونه میشناسلیس دگرامفتامین یا ویاسپیامهای کاربرانبحثي درباره هوش و تفاوتهمشکلات روانپزشکی پس از سچگونه هموساپينس بر زمین تکامل شناخت انسان با کشفهستی ما پس از شروعی چگال حقیقت غیر فیزیکیپمبرولیزوماب در بیماری چدرمان های رایج ام اسایا بیماری ام اس (مولتیپسفرنامه سفر به بم و جنوب از تکینگی تا مغز و از مغز منابع انرژی از نفت و گاز بخش دیگری در وجود انسان همغز و سیر تکامل ان دلیلی نگاهی بر توانایی اجزاي بتاثیر کپسول نوروهرب بر تواقعیت چند سویهحس و ادراک قسمت چهل و هشتپاسخ گیاهان در زمان خورددرک تصویر و زبان های مخلتابزار بقا از نخستین همانسوپاپ ها یا ترانزیستورهااز تکینگی تا مغز از مغز تمناطق خاصی از مغز در جستجبرخی بیماری ها که در آن بمغز بزرگ چالشهای پیش روچرا مغز انسان سه هزار سالتاثیر گیاه خواری بر رشد وواکسن دیگر کرونا ساخته شحس و ادراک قسمت بیست و چهآیا ما تنها موجودات زنده ذهن سالمابزار بقا از نخستین همانسانسور بر بسیاری از حقایاز تکینگی تا مغز- از مغز منبع هوشیاری کجاست؟ قسمتبزرگترین خطایی که مردم منقش نظریه تکامل در شناسانشانه های پروردگار در جهتاثیر درجه حرارت بر عملکیک پیشنهاد خوب برای آسان خلاصه ای از مطالب همایش مآیا احتمال دارد رویا از آرویا تخیل یا واقعیتابزار بقای موجود زنده از استیفن هاوکینگ در مورد همنبع هوشیاری در کجاست؟(قتقلید از روی طبیعتنقش روی و منیزیم در سلامتهندسه ی رایج کیهانتاثیر رژیم گیاهخواری بر خدا موجود استکلام و زبان، گنجینه ای بسآیاما مقهور قوانین فیزیکروشهای شناسایی قدرت شنواشاهکار قرناتفاق و تصادفاعداد بینهایت در دنیای ممکانیک کوانتومی بی معنی تمساح حد واسط میان مغز کوهوش مصنوعی از عروسک بازی تصویربرداری فضاپیمای آمدی متیل فومارات(زادیوا)(کوری گذرای ناشی از موبایافراد آغاز حرکت خودشان رراه های جدید برای قضاوت راخلاق پایه تکامل و فرهنگفلج دوطرفه عصب 6 چشمفناوری هوش مصنوعی نحوه خطلای سیاهبیماری گیلن باره و بیمارمحل درک احساسات روحانیتوهم فضای خالی یا توهم فضهوش مصنوعی از عروسک تا کمجهان فراکتالکتاب، سفری به تاریخداروهای مصرفی در ام اساندوهگین نباش اگر درب یا زندگی زودگذرارتباط ماده و انرژیقیچی ژنتیکی تهدید یا فرصعوارض ازدواج و بچه دار شدبیست تمرین ساده برای جلومرگ چیستنوار مغز در تشخیص بیماری تکنولوژی جدید که سلول هاهیچ کاری نکردن به معنی چیجاودانگی مصنوعیگویید نوزده و ایمنی ساکتدر محل کار ارزش خودت را بايندگان چگونه خواهند دیدزبان و شناخت حقیقت قسمت ااز نخستین همانند سازها تلا اکراه فی الدینسایتهای دیگربحثی جالب درباره محدودیتمشکلات روانپزشکی در عقب چگونه هوشیاری خود را توستأثیر نگاه انسان بر رفتاو هر کس تقوای خدا پیشه کنحقیقت غیر قابل شناختپنج اکتشاف شگفت آور در مودرمان های علامتی در ام اسایا بدون زبان میتوانیم تسفری به آغاز کیهاناز تکینگی تا مغز از مغز تمنابع انرژی از نفت و گاز برنامه و ساختار پیچیده ممغز آیندگان چگونه است ؟چالش هوشیاری و اینکه چرا تاثیر کپسول نوروهرب بر سواقعیت چیستحس و ادراک قسمت چهل و دومپختگی پس از چهل سالگي به درک حقیقت نردبان و مسیری ابزار بقا از نخستین همانسوپاپ ها یا ترانزیستورهااز تکینگی تا مغز از مغز تمنبع هوشیاری کجاست قسمت برخی بیماری های خاص که بدمغز بزرگ و فعال یا مغز کوچرا مغزهای ما ارتقا یافت تاثیر گیاهخواری بر رشد و واکسن دیگری ضد کرونا از دحس و ادراک قسمت بیست و یکآیا مغز تا بزرگسالی توسعذخیره ی شگفت انگیز اطلاعابزار بقا از نخستین همانساخت شبکه عصبی مصنوعی با از تکینگی تا مغز- از مغزتمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتبزرگترین درد از درون است نقش هورمون های تیروئید دنظام مثبت زندگیتاثیر درجه حرارت بر عملکیک آلل ژنتیکی که از نئاندخلاصه ای از درمان های جدیآیا احتمال دارد رویا از آرویا حقی از طرف خداابزار بقای موجود زنده از استیفن هاوکینگ در تفسیر منبع خواب و رویاتقویت استخوان در گرو تغذنقش روزه داری در سالم و جهندسه بنیادینتاثیر عصاره تغلیظ شده گیخطا در محاسبات چیزی کاملکلرال هیدرات برای خوابانآب زندگی است قسمت چهارمروشی برای بهبود هوش عاطفشاهکار شش گوشاتوبان اطلاعات و پلِ بینبقای حقیقی در دور ماندن امکانیزمهای دفاعی در برابتنفس هوازی و میتوکندریهوش مصنوعی از عروسک بازی تصادف یا قوانین ناشناختهدید تو همیشه محدود به مقدکی غایب شدی تا نیازمند دلافزایش قدرت ادراکات و حسراه های جدید برای قضاوت راختلال خواب فرد را مستعد