دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


کانال تلگرام دکتر فاطمی

آدرس مطب دکتر سلمان فاطم

آدرس دکتر زهره ابوطالبی

پیوند سر آیا ممکن است

بحثي در مورد مقاله پیوند سر در انسان و چالشهای پیش رو از دکتر میر شهرام صفاری

پیوند سر، یکی از راه حلهایی است که به زودی برای برخی بیماری های عصب و عضله، پنجره جديدی را برای درمان باز خواهد کرد. بیماری هایی که در آنها محل اصلی آسیب عضلات و یا اعصاب محيطي است و اختلالی در عملکرد مغز وجود ندارد. برخی از این بیماران در همان سنین جوانی ناتوان از راه رفتن و حتی حرکت دستها میشوند و در موارد پیشرفته آن، حتی عضلات دهان و غذا خوردن و تنفس را هم درگیر میکند به گونه ای که فرد، بدون کمک دستگاه های کمکی قادر نیست تنفس کند. تا زمانی که درمان مناسبی برای این بیماران کشف گردد، پیوند سر آنها به بدن یک فرد سالم میتواند راه حلی قابل قبول باشد(البته در صورتی که هويت دهنده سر پس از پیوند مشابه همان فرد قبل از پیوند باشد!!)و زندگی پر از رنج آنها را با وجود یک بدن سالم، بسیار دگرگون کند..

مقاله ای درباره پیوند سر از دکتر ميرشهرام صفاری نوشته شده است که به دلیل اهمیت مطلب فوق و مطالب ايشان، لازم می دانم بحث بیشتری را در این مورد داشته باشم.

در تاریخ ۱۷ نوامبر ۲۰۱۷ گزارشی در رسانه های بین المللی منتشر شد مبنی بر انجام موفق اولین پیوند سر انسان روی جسد. ادعا شده در این جراحی ۱۸ ساعته نخاع و اعصاب و عروق گردنی از جسد یک انسان به انسان دیگری پیوند زده شده است و این عمل جراحی با توجه به پاسخهای مشاهده شده در اندامها با تحریک الکتریکی نواحی عصبی مرکزی، موفقیت آمیز بوده است. انتشار خبر توسط جراح و دانشمند ایتالیایی سرجیو کاناوارو بوده و جراحی با همکاری تیم پزشکی در چین صورت گرفته است

اول صحبتهای جالب سرجیو کاناوارو را در روز مصاحبه خبری بخوانیم که جنجال اخیر را به پا کرده است:

“طبیعت برای زمانی بیش از حد طولانی، قوانین خود را به ما تحمیل کرده است.

“ما متولد می شویم، رشد می کنیم، پیر می شویم و می میریم.

برای میلیونها سال انسانها تکامل یافته و ۱۱۰ میلیارد انسان تاکنون در این روند حیات، جان خود را از دست داده اند.

این یک نسل کشی در مقیاسی وسیع بوده است.

ما وارد دورانی تاریخی شده ایم که سرنوشتمان را در دستان خودمان بگیریم.

این، همه چیز را تغییر خواهد داد. این موفقیت شما را در هر سطحی تغییر خواهد داد.

پیوند اولیه سر انسان در روی انسان، تحقق یافته است. عمل جراحی ۱۸ ساعت طول کشید و مقاله آن در چند روز آینده منتشر خواهد شد.

همه می گفتند این کار غیرممکن است، اما جراحی موفقیت آمیز بود موفقیت در مدلهای حیوانی کامل و پایدار نبوده است، نه ارتباط عملکردی کاملی بین سر پیوند زده شده و بدن در مدلهای حیوانی ایجاد شده و نه این حیوانات توانسته اند برای مدتی طولانی زنده بمانند.

در سال ۱۹۷۰ روبرت وایت توانست سر یک میمون را به میمونی دیگر پیوند بزند و میمون ۹ روز زنده بوده است و به علت پس زدن ارگان پیوندی توسط بدن جدید، میمون مرده است. میمون پیوند زده شده توسط کاناوارو بعد از پیوند توانایی دیدن، حرکت دادن چشمها و خوردن را داشته است ولی به خاطر پیوند نزدن نخاع، از گردن به پایین فلج بوده است.

همچنین دانشمندی روس در سال ۱۹۵۰ همچنین با پیوند زدن عروق گردن یک سگ به سر سگ دیگری دانشمندان توانست به مدت ۲۹ روز سر جدا شده سگ را زنده و دارای واکنش نگه دارند.

شباهت بین بدن انسان و حیوان کاملا مشخص است و در همه آزمایشات بالینی، مرحله اول آزمایشات روی حيوان انجام میشود و رسیدن به نتایجی این چنینی، نویدی از انجام آن روی انسان است و نشان ميدهد که اين کار، شدنی است و فقط به گذر زمان، نیازمند است . و مانند دیگر غیر ممکن هایی که با گذر زمان ممکن شده است، این هم با گذر زمان انجام خواهد شد. به خصوص که خود این جراحی، روی انسان مرده انجام شده و موفقیت آمیز بوده است.

تفاوت جسم انسان مرده و زنده، فقط در نبود محرکی است که کارهای سلولهای بدن را سامان دهد. و برای به دست آوردن مهارتهاي لازم، برای انجام این جراحی پیچیده باید چندین بار روي اجساد، تمرین کرد.

1- مشکلی که مطرح میشود چگونگی اتصال نخاع قطع شده است. امروزه بیماران قطع نخاعی، با پیشرفت کند، در درمان مواجهند که چند علت دارد:

1- بافت نخاعی آسیب دیده معمولا به صورت اورژانسي ترمیم نمیشود و به مرور زمان، بافت تخریب شده تغییر شکل میدهد و با سلولهای حمایتی پر میشود . و فيبروز، شکل میگیرد به علاوه بافت نخاع آسیب دیده مگر در مواردي که کاملا با چاقو بریده شده باشد، معمولا له شده است که یا به دلیل تصادفات رانندگی و یا سقوط از ارتفاع یا برخورد گلوله به نخاع است. این بافت له شده و متلاشی، قابل مقایسه با بافتی که بسیار تمیز و دقیق توسط جراح ماهر مغز و اعصاب بریده میشود، نیست و شاید واقعا یکی از علل نا موفق بودن ترميم نخاع، پس از قطع شدن آن، له شدگی شدیدی باشد که معمولا در بافت نخاع قطع شده وجود دارد.
@salmanfatemi

دکتر سید سلمان فاطمی . نورولوژیست, [۲۸.۱۰.۲۰ ۰۸:۱۶]
[Forwarded from دکتر سید سلمان فاطمی . نورولوژیست]
2-میلیونها عصب، ارتباط بین مغز و اندامها را از طریق نخاع برقرار می کنند که اتصال دقیق مجدد آنها در صورت قطع شدن هنوز میسر نشده است. این مشکل بزرگی است و میلیونها راه که از مغز خارج ميشودو از طریق نخاع به دیگر قسمت های بدن میرسد، باید با دقتی بسیار بالا پیوند شوند که کاری بسیار ظریف و دقیق را ميطلبد ولي باید توجه داشت اگر برش دقیق، روی نخاع داده شود و بافتها تقریبا در محل های مشابه قرار گیرند، مواد شيميایی مشابه در سلولها در دو منطقه مشابه هم، میتوانند اجزای مشابه را در کنار هم قرار دهد. مشابه اين حالت، در ترمیم با سلولهای بنیادی مثلا در قلب دچار سکته مغزی مشاهده شده است، توصیه میشود مقاله اي در همین کانال تحت عنواندانشمندان ، سلولهاي بنیادی قلب را تولید میکنندمطالعه شود. یا مثلا در مقاله ای با عنوان تزریق سلولهای mesenchymal stem cells (MSCs)
در درمان بیماران دچار سکته مغزی در همين کانال، نقش سلول های بنیادی در ترمیم سلولهای تخریب شده عصبی وقتی در مجاورت آن قرار گرفته اند، بیان شده است.

یعنی سلول بنیادی یا تا حدي دیگر سلولها در هر محیطی، قرار بگیرد با توجه به مواد شيميایي و واکنشهای موجود در آن محیط، میتواند نقش همان سلول هدف را بازی کند مثلا در قلب به سلول قلب تبدیل شود یا در مغز به سلول مغز تبدیل شود یا در نخاع به سلول نخاع با عملکردهاي سلولهای مجاور آن، تبدیل شود. همین فرآیند میتواند به سادگی همراه مواد شیمیایی ذکر شده توسط دکتر سرجيو کاناوارو استفاده شود، مثلا همراه چسب پروپیلن گليکول یاد شده در ازمايش پیوند نخاع روی موش، از سلولهاي بنیادی هم در فاصله دو نخاع پیوند شده استفاده گردد تا خود سلول بنیادی پر پتانسیل، با قرارگیری در جایگاه خود، تبدیل به سلولهایی مشابه سلولهای مجاور خود شود.(مقاله استفاده از سلولهای بنیادی در ترمیم نخاع موش در قسمت های قبلی اين کانال بیان شد)

و در این صورت شاید نیازی به اتصال ميليونها راه عصبي جدا از هم نباشد. قطعا به فرض که بتوان هزاران راه از آن راهها را به هم متصل کرد، با هزاران راه باقی مانده متصل نشده چه میتوان کرد؟ چرا از هوش درونی سلول های زنده و به خصوص هوش درونی سلول های زنده بنيادي پر پتانسیل با قابلیت های فراوان استفاده نشود؟

3- بیان میشود در صورت میسر شدن پیوند، میزان درد احساس شده توسط دریافت کننده، باور نکردنی خواهد بود. و تجربه ای بدتر از مرگ را برای فرد به همراه خواهد داشت. باید توجه کرد درد به خصوص در ناحيه گردن، در نتیجه ارتباطات وسیع سلولهای حسی عصبی از گردن و از طریق نخاع، به سوی مغز است، بنابراین وقتی برش نخاع قدری بالاتر از برش پوستی روی گردن باشد بیشتر سلولهای حسی که اطلاعات را از نخاع به مغز منتقل میکنند، در مرحله اول جراحي نخاع قطع خواهند شد و کارکرد درستی ندارند و انتظار درد چندانی را در مراحل اوليه بعد از عمل نداریم بنابراین روزهای اولیه پس از عمل بدون درد یا حداقل همراه با دردی اندک است(به شرط رعایت برش پوستی و نخاعی در محل مناسب). در مراحل بعدی هم میتوان از روشهای ضد درد استفاده کرد. اینکه تصور شود آسیب نخاعی همراه با درد است، درست نیست. نخاعی که خوب کار نکند، نه تنها درد چندانی ایجاد نمی کند بلکه باعث میشود دردهای قبلی هم بلوکه شود و حس نگردد.

4- بیان میشود که در صورت امکان پیوند، هیچ مقدار داروی سرکوب کننده ایمنی جهت جلوگیری از رد پیوند کافی نخواهد بود. در این مورد باید گفت اگر بتوان از سلولهای بنيادي خود فرد در محل اتصال سر به بدن استفاده شود و در چسب موجود از آن، کمک گرفت نه تنها احتمال داروی مهار کننده ايمني بیشتر نمیشود بلکه ممکن است اصلا نیازی به داروی ضد ایمنی نباشد.

سلول بنیادی با قابلیت های گوناگون میتواند در مجاورت هر سلولی تبدیل به سلولهای مشابه آن شوند و در مجاورت سلول دهنده بدن، تبدیل به سلولهای مشابه آن و در مجاورت سلولهای فرد گیرنده (یعنی سر) تبدیل به سلولهای مشابه آن شود و استفاده از سلولهای بنیادی شاید راهی بسیار ارزشمند نه تنها در این پیوند بلکه در دیگر پیوندهای اعضای بدن باشد و نیاز به مواد ضد ایمنی را کم کند به خصوص که در آینده اي نه چندان دور، خود اعضای بدن هر فرد را شايد بتوان از روی سلولهای بنيادی او ساخت.

5- بیان میشود کار ایشان اخلاقی نیست و مراکز علمی اروپا و امریکا اجازه انجام این کار را روی انسان به ایشان نداده اند. پیوند سر همانطور که در ابتدای بحث بیان شد روشی بسیارخوب برای درمان بسیاری از بیماری های عصب و عضله است و تا زمانی که درمان مناسب آنها، کشف شود شاید تنها راه پایان دادن به درد و رنج انهاباشد و قطعا تلاش برای یافتن درمان آنها اصلا غیراخلاقی نیست. در اینجا فقط به دو رضایت از طرف دهنده سر و دهنده بدن نیاز است و به چیزی بیشتر نیاز نداریم.

6- شخصیت و طرز فکر فرد اهدا کننده سر روی بدن جدید
@salmanfatemi

دکتر سید سلمان فاطمی . نورولوژیست, [۲۸.۱۰.۲۰ ۰۸:۱۶]
[Forwarded from دکتر سید سلمان فاطمی . نورولوژیست]
با پیوند سر تغییر خواهد یافت. در مورد انتقال نوع خاصی از خاطرات به فرد جدید با پیوند اندامی خاص وجود دارد . این مورد چالش بزرگی است و نظرات، با توجه به اینکه شخصیت فرد جديد، نزدیک به شخصیت دهنده بدن یا فرد دهنده سر باشد، متفاوت است . به درستی مشخص نیست که هویت فرد در مغز است یا در قلب.

همانطور که قبلا در این کانال بیان شد قلب موجودات، خود دارای سیستم خودکاری است که مستقل از مغز و دیگر قسمتهای سیستم عصبی عمل می کند و همین سیستم اوتونوم است که باعث گردش خون در انسان و حیات همه اندامهای او ميشود یعنی بدون این سیستم اوتونوم اصلا مغزی در کار نخواهد بود.

اینکه چقدر این سیستم اوتونوم در بخشیدن هویت به فرد نقش دارد مشخص نیست . آنچه بیشتر محتمل است آنکه هویت فرد، وابسته به مغز او باشد و هویت این افراد، شبیه فرد دهنده سر باشد و این، با کنترل بدنی که سالها زیر سلطه مغز دیگری بوده است اصلا آسان نیست.

7- بیان میشود مغز با همراهی و هماهنگی بدن، عملکردهای خود را شکل می دهد. این هماهنگی به هم خواهد ریخت. مثلا مغز یک موسیقیدان در بدن یک کارگر ساختمانی ممکن است توانایی بروز مهارتهای موسیقیایی را نداشته باشد. خوب این معضل هم معضل بزرگی است، بدنی که سالها یک مهارت خاص را آموخته است، و مغز خود را با آن مهارتها هماهنگ کرده است، قابلیت پذيرش بدني با مهارتهای دیگر را به سختی به دست می آورد . در این زمینه شاید بتوان به جای بدنی از فرد دیگر از روشهای دیگری مانند ساخت بدن از روی سلولهای بنيادي یا حداقل انتخاب بدن های مشابه از نظر شغلی و مرتبه اجتماعی و توانایی ها استفاده کرد. کلون سازی و همانند سازي از روی سلولهاي بنيادي هرچند یک راه حل احتمالی است ولی با مشکلات زیادی در انسان مواجه خواهد بود . اولا اگر بشود یک بدن کاملا جدید و مشابه را ساخت چرا نتوان سر آنرا هم تولید کرد و این یک همانند سازی کامل است مانند همان کاری که مشابه آن در مورد برخی حیوانات انجام شده است.

نکته دوم: به فرض بتوان با همانند سازی، بدنی که از نظر ژنتیکی عین فرد قبلی است تولید کرد چند سال باید صبر نمود تا بدن ساخته شده دوباره به اندازه پیش از جراحی پیوند سر برسد و مثلا سر جوانی 36 ساله را بتوان به بدن همان فرد در 10 سالگی یا حداقل 20 سالگي پیوند کرد ؟
به نظر میرسد استفاده از روشهای کلونی سازی تفاوتي آنچنانی با پیوند سر یک نفر روی یک نفر دیگر نداشته باشد و حتی شاید انتخاب دو فرد با جنسیت و سن و ساختار بدنی مشابه روشی عملی تر در پیوند سر باشد. ولی هر چقدر شباهتها بین دو نفر بر قرار باشد مثلا در دوقلو های تک تخمکی، باز ساختارهای مغزی دو فرد مشابه نخواهد بود، برای بررسی بیشتر این مطلب به مقاله مغز هر فرد ، منحصر به فرد است در همین کانال مراجعه شود. بر اساس این مقاله، نقشه نورونها و ارتباطات مغز، هر یکصد روز، 13% تغییر می یابد که نشان دهنده تاثیر محیط زندگی هر فرد، روی این ارتباطات مغزی است.

به نظر میرسد یک دوره طولانی برای افرادی که تحت این جراحی قرار می گیرند باید سپری شود تا بتوانند بدن خود را با مغز جدید یا مغز خود را با بدن جدید، هماهنگ سازند و این، نیازمند دوره های طولانی روان درمانی و يا حتي کاشت الکترودها و پیس ميکرها و باطری های مصنوعی در اطراف مغز و بدن است

8- بیان می شود عوارض دراز مدت انجام چنین جراحی اي قابل پیش بینی نیست.
در مورد این عوارض، مفصلا در قسمتهای گذشته مطالبي بیان شد. در اینجا بر روی عوارض احتمالی روانی ناشی از بدنی غریبه یا سری غریبه روی یک فرد، بحث میشود . باید توجه کرد که آیا محرک انسان و در حقیقت، نیرو بخش او در بخشی از مغز است؟!

این احتمال هست ولی فرض کنید، شما رويايي را مشاهده می کنید و در این رویا خودتان را در حال انجام کاری می بینید یا فراتر از این، فرض کنید شما در رويايي آینده خودتان را مشاهده کنید. آیا این فردی که در رویا دیده میشود و من فرد است درون سلولهای مغزی او جا دارد؟

سلولهای مغزی هم مانند همه اجزای عالم مادی، محدود به زمان و مکان خویش است و محدود به قیدهای عالم ماده است. اینکه فراتر از زمان خود برود ، این مطلبی است که در عالم ماده نمی گنجد و منظور مراتب خیلی بالایی هم نیست بلکه یک قدم که از عالم ماده فراتر برویم، دیگر نه خورشیدی هست نه ماه و نه شب و روز.
در اینجا دیگر امروز و فردا مطرح نیست( مقاله بيوسنتريسم در این کانال مطالعه شود ) و سلول عصبی محدود به عالم مادي ماست و اگر بتواند اطلاعاتی را هم از آینده و گذشته به دست بیاورد، به خاطر خود آن نيست بلکه به دلیل منبعی از انرژی، خارج از سلول عصبی است و در اینجاست که با گنجینه ای و انباری از اطلاعات، فراتر از زمان و مکان مواجهيم که در اجزای عالم مادی نیست و هویت فرد، با همین انبار اطلاعات شناخته میشود.

به نظر میرسد اگر اجزای بدن فردی تغییر کند،

@salmanfatemi

دکتر سید سلمان فاطمی . نورولوژیست, [۲۸.۱۰.۲۰ ۰۸:۱۶]
[Forwarded from دکتر سید سلمان فاطمی . نورولوژیست]
هویت او تغییر نمیکند یعنی هویت فرد وابسته به اجزای بدن مادی او نیست. و این تصور که مغز فرمانده همه بدن میباشد هم درست نیست و برای نمونه به سیستم اوتونوم و خودکار گره های خودکار عصبی در قلب اشاره شد و اگر لحظه ای از کار بیفتد، کم شدن خون مغز منجر به عوارض شدید حتی مرگ ميشود. پس هویت فرد در اجزای بدن او نیست . شاید در قلب و یا در مغز باشد.

پس در پیوند مغز هویت فرد دهنده بدن، مشابه خودش مي شود یا مشابه سری که روی آن قرار میگیرد؟ باید منظر ماند و مشاهده کرد و یک دانشمند و محقق، تا چیزی را زیر مشاهده خود نبیند به قطعیت آن حکم نمی دهد و مشاهدات ماست که جهان را می آفریند.

9- مي گویند جاودانه شدن یک انسان اخلاقی نیست. فعلا بحث بر سر کشف روشی جدید برای بیمارانی است که از کارافتاده و ناتوان هستند و بدن آنها هیچ کارايي ای ندارد و طرف دیگر قضیه افرادی دچار مرگ مغزی هستند- که اگر بدن سالم آنها به سر سالم دیگری پیوند، نشود- برگشت نخواهند داشت. پس تا اینجای کار اصلا قضیه غیر اخلاقی ای مطرح نیست . مساله احتمالا غیر اخلاقی در آینده این است که مثلا سر فرد پیری روی بدن فردی جوان پیوند شود که در این صورت دقیقا نمی توانیم هویت فرد جدید را پیشگویی کنیم، احتمالا بیشتر شبیه دهنده سر است ولی باید منتظر ماند و این تجربه را در عمل دید.

در مطالعه ای روی 47 بیمار تحت جراحی قلب، مشاهده شد که 79% آنها تغییر شخصیتی پس از عمل جراحی را بيان نمی کنند با این حال، در مصاحبه با آنها یک حالت دفاع و مقاومت شدید یا واکنشهای شدید انکاری و مسخره کردن سوال، مشاهده میشد. در حدود شش درصد آنها تغییر شدید در شخصیت ذکر شد به طوری که باعث تغییر احسسات و واکنشهایی شبیه دهنده قلب گرديد.

( https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/1299456/)

با توجه به تغييراتي در شخصیت پس از پیوند، فرضیه حافظه سلولی در اندامی که پیوند زده ميشود مطرح گردید. در حال حاضر بیشترین تغییرات شخصیتی در پیوند قلب، مشاهده ميشود که آن را مرتبط با حافظه ذخیره شده درون سلولهای عصبی اطراف قلب می دانند. محققان دانشکده پرستاري هاوايي بررسی کردند که آیا تغییرات شخصیتی، در پیوند قلب، مشابه شخصیت فرد دهنده پیوند است یا نه. آنها دیدند دو تا پنج مورد از خصوصيات رفتاري کاملا مشابه شخصیت فرد دهنده، ایجاد میشود و این شباهت ها بیشتر در هنر، غذا و موسیقی و رابطه جنسی و تفریحات است.

در یک مورد، فردی که با گلوله به صورت کشته شده بود، پيوند دهنده قلب بود و فرد گیرنده، دائما یک امواج الکتريکي فلاش مانند پررنگ را روی صورت خود تجربه میکرد

فرد دیگری به نام کلير سيلويا از یک مرد 18 ساله که بر اثر تصادف رانندگی با موتور سیکلت کشته شده بود، قلب دریافت کرد. و پس از پیوند، رویاهایی در مورد مردی به نام تيم لي میدید و بعد که بررسی کرد فهميد فردی که قلب را اهدا کرده است همین نام را داشته است.
( http://www.medicaldaily.com/can-organ-transplant-change-recipients-personality-cell-memory-theory-affirms-yes-247498)
پس، به نظر میرسد پیوند سر، به تنهایی هویتی مشابه فرد دهنده سرايجاد نمی کند و با یک جریان پیچیده مواجهيم، سیستم اتونوم و عصبی قلب، با خاطرات ذخیره شده درونش میتواند صاحب سر را با تضادهای فراوان مواجه کند، به خصوص در رفتارهایی که در مقاله بالا بیان شد و آنها عبارت بودند از تفریحات و تمایلات جنسی و هنر و غذا و موسیقی.

و اگر موارد دیگری مانند تمایلات مذهبی، دین یا افکار فلسفی هم در مطالعه بررسی میشد، نتایج احتمالا مشابهی به دست می آمد. پس بهتر است منتظر باشیم و پس از چند پیوند موفقیت آمیز سر و تجربیات فرد صاحب سر و یا فرد دهنده بدن، به نتیجه ای تجربي با مشاهده ای دقیق برسیم!

10- بیان میشود به علت تفاوتهای بیوشیمیایی در مغز جدید با مغز قبلی، احتمالا هوشیاری معمول در مغز پیوند شده به وجود نخواهد آمد. باید صبر کرد و نتایج را به صورت کامل شناخت و لمس نمود.

11- بیان میشود که چسب به کار رفته جهت چسباندن نخاع (ترکیبی از پلی اتیلن گلیکول) برای پیوند نخاع کارایی ندارد. ### در موش کوچک آزمایشگاهی روش به کار رفته موفق بوده است و حیوان توانایی راه رفتن را بعد از ۲ روز به دست آورده است. استفاده از سلولهای بنیادی میتواند تا حدی بر موفقیت آمیز بودن این اتصال کمک کند. در مورد اين سلولها مفصلا در قسمتهاي بالا صحبت شد .

12- بیان میشود این کار را نمی توان، پیوند سر نامید بلکه فعلا باید اسم آنرا پیوند بدن گذاشت. با توجه به مطالب بالا در مورد هویت فرد پس از پیوند مورد نظر، میتوان نام دقیق آن را تعیین کرد. ديدیم که پس از پیوند قلب، تغییرات زیادی در شخصیت فرد گیرنده، رخ میدهد تا حدی که در خیلی رفتارها شبیه فرد دهنده میشود و این اثر به خاطر حافظه درون سلولی است..

@salmanfatemi

دکتر سید سلمان فاطمی . نورولوژیست, [۲۸.۱۰.۲۰ ۰۸:۱۶]
[Forwarded from دکتر سید سلمان فاطمی . نورولوژیست]
13- با توجه به اینکه هنوز نمی دانیم پس از این پیوند هویت حقیقی فرد چگونه خواهد بود، مشکلات زیاد در وضع قوانین مربوط به زندگی پس از پیوند، وجود خواهد داشت. مهارتهای شغلی فقط در اندامها یا فقط در مغز نیست. به همين ترتیب عشق و محبت، فقط در قلب یا فقط در مغز نیست. تغییر عشق و محبت و علاقه ها و انتخاب شغل پس از پیوند از ابهامات زیادی است که باید حل شود. به خصوص در مسائل مذهبی مانند محرم و نامحرم یا زن و شوهر ابهامات زیادی هست که باید حل شود مثلا فرض کنید بدن یک زن، روی سر یک زن دیگر قرار گیرد، شوهر سابق کدام یک از زنها بر زن جدید حلال است؟

فرض کنيم کودکی از زن جدید متولد شود، خوب! مي دانيم که سلول تخمک او حاوی کروموزومهای زنی است که بدن را اهدا کرده است و فرزند حاصل هم پیوند اسپرم مردی با این تخمک خواهد بود.. شرایط پس از پیوند در مورد ارث و قوانین مادر و فرزندي و پدری چگونه خواهد بود؟ یا در شرایط دشوار اگر سر زنی روي بدن مردی پیوند شود ادامه روابط زندگی او چگونه خواهد بود و آیا فرد جدید زن است یا مرد و در هر صورت آیا میتوان جراحيهاي تغییر جنسیت را روی بدن او انجام داد یا نه؟ مثلا فرض کنیم تعیین جنسیت از روی اندامهای تناسلی است و فرض کنید سر مردی بر بدن خانمی پیوند شود وضعیت جنسیت تو چگونه خواهد بود؟!

باید منتظر آینده ماند!!

@salmanfatemi


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، روبروی داروخانه سپاهان ، مجتمع اطبا ، طبقه اول
تلفن : 32223328 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
خطای حساپی ژنتیکرویا تخیل یا واقعیتاز تکینگی تا مغز از مغز تسکته مغزیبحثی درباره هوش و تفاوتهنخستین روبات های زنده ی جمنبع هوشیاری کجاست قسمت تکامل داروینی هنوز در حاویرایش DNA جنین انسان، برکنفرانس تشنج هتل کوثر اصجهان کاملی در اطراف ما پرمغز انسان برای ایجاد تمدآیا برای تولید مثل همیشه دین، اجباری نیستابزار بقا از نخستین همانروشهای شناسایی قدرت شنوااز تکینگی تا مغز از مغز تسرگردانیبرای اولین بار دانشمنداننزاع بین جهل و علم رو به پمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتتاثیر مشاهده بر واقعیت بکی غایب شدی تا نیازمند دلجامعه ی آسمانیمغز حریص برای خون، کلید تآب زندگی است قسمت اولدانشمندان روش هاي جدیدی ابزار بقای موجود زنده از راه فراری نیستنقش نگاه از پایین یا نگاهاز تکامل تا مغز، از مغز تشناسایی سلول های ایمنی ابرخی توصیه ها برای واکسیهم نوع خواری در میان پیشیمنشأ اطلاعات و آموخته ها تاثیر گیاه خواری بر رشد وکتاب، سفری به تاریخحقیقت تنها چیزی است که شاافت هوشیاری به دنبال کاهداروی ضد تشنج توپیراماتابزارهای بقای موجود زندهزمین زیر خلیج فارس تمدنی نقش داروهاي مختلف معروف شبیه سازی سیستم های کواناسرار بازسازی اندام هافیزیک و هوشیاریبزرگترین درد از درون است هوش مصنوعی و کشف زبان هایمیدازولام در درمان تشنج تاثیر دوپامین و سروتونینگنجینه ای به نام ویتامین حرکت چرخشی و دائمی کیهاندر آستانه ی موج پنجم کوویامید درمان کرونا با هماناحساسات کاذبزیباترین چیز در پیر شدننقطه بی بازگشتطوفان زیباییبلعیدن ستاره توسط سیاهچافضای قلب منبع نبوغ استتقویت استخوان در گرو تغذهوش مصنوعی از عروسک بازی تاثیر درجه حرارت بر عملکماده ی تاریکگزارش یک مورد جالب لخته وحس و ادراک قسمت هشتمدرمان جدید سرطانانسان ها می توانند میدان ادغام دو حیطه علوم مغز و زبان و شناخت حقیقت قسمت سبوزون هیگز جهان را از متلنوار مغزی روشی مهم در تشخعواملی که برای ظهور لغت اقدرت کنترل خودتنفس بدون اکسیژنهوش مصنوعی در خدمت خلق وحتاریخ همه چیز را ثبت کردهمدل های ریز مغز مینی برینپیوستگی همه ی اجزای جهانحس و ادراک قسمت سی و ششماوکرلیزوماب داروی جدید شدرگیری مغز در بیماری کویارتروز یا خوردگی و التهاسقوط درون جاذبه ای خاص، چبیماری دیستروفی میوتونیچگونه مغز پیش انسان یا همپیامهای کاربرانمقابله ی منطقی با اعتراضتولید سلولهای جنسی از سلهیچ کس مانند تو نگاه نمیکورزش و میگرنتسلیم شدن از نورون شروع ممرز بین انسان و حیوان کجاآملودیپین داروی ضد فشار خواندن ، یکی از شستشو دهنایا این جمله درست است کسیذخیره ی شگفت انگیز اطلاعاز آغاز خلقت تا نگاه انساسوپاپ ها یا ترانزیستورهابار بزرگ ایستادن بر دو پانگاه حقیقی نگاه به درون امنابع انرژی از نفت و گاز توسعه برخی شغل ها با هوش هستی ما پس از شروعی چگال ژن همه چیز نیستتغییرات تکاملی سر انسان معنی روزهآیا همه جنایت ها نتیجه بیآیا هوش مصنوعی می تواند نخطر آلودگی هواابتدایی که در ذهن دانشمنرویا حقی از طرف خدااز تکینگی تا مغز از مغز تسانسور از روی قصد بسیاری بحثی درباره هوش و تفاوتهنرمش های مفید برای درد زامنبع هوشیاری کجاست قسمت تکامل داروینی هنوز در حاواقعیت فیزیکی، تابعی از کنگره بین المللی سردرد دجهان پیوستهمغز انسان برای شادمانی طآیا بزرگ شدن مغز فقط در ددید تو همیشه محدود به مقدابزار بقا از نخستین همانروشی برای بهبود هوش عاطفاز تکینگی تا مغز از مغز تسرگردانیبرای تمدن سازی، باید در بنزاع بین علم و نادانی رو منبع هوشیاری کجاست؟ قسمتتاثیر نگاه ناظر هوشیار بکیهان خود را طراحی میکندجاودانگی مصنوعیمغز در تنهایی آسیب میبینآب زندگی است قسمت دومدانشمندان روشی برای تبدیابزار بقای موجود زنده از راه های جدید برای قضاوت رنقش نظام غذایی در تکامل ماز روده تا مغزشواهدی از نوع جدیدی از حابرخی درمان های Spinal Muscular Atهمه چیز در زمان کنونی استمنشاء کوانتومی هوشیاری اتاثیر گیاه خواری بر رشد وکتابخانهحقیقت خواب و رویاافتخار انساندارویی خلط آورابزارهای بقای از نخستین زمان چیستنقش ذهن و شناخت در حوادث شبکه های مصنوعی مغز به دراصل بازخوردفیزیکدانان ماشینی برای تبسیاری از بیماری های جدیهوش مصنوعی گوگل به کمک تشمکانیک کوانتومی بی معنی تاثیر دپاکین بر بیماری مگویید نوزده و ایمنی ساکتحس چشایی و بویاییدر درمان بیماری مولتیپل امیدوار باش حتی اگر همه چاخلاق و علوم اعصابزیباترین چیز در افزایش سچند نرمش مفید برای کمردرطی یکصد هزار سال اخیر هرچبه قفس های سیاهت ننازقفس ذهنتقویت سیستم ایمنیهوش مصنوعی از عروسک بازی تاثیر درجه حرارت بر عملکماده ی خالیگشایش دروازه جدیدی از طرحس و ادراک قسمت پنجمدرمان سرطان با امواج صوتانسان یک کتابخانه استارتقا و تکامل سنت آفرینش زبان جانسوزبی نهایت در میان مرزهانوبت کودکانعوارض ازدواج و بچه دار شدقدرت انسان در نگاه به ابعتنها مانع در زندگی موارد هوش مصنوعی در خدمت خلق وحواکسن کرونا ساخته شده توتازه های اسکیزوفرنی(جنومدیون خود ناموجودپیام های ناشناخته بر مغز حس و ادراک قسمت سیزدهمايندگان چگونه خواهند دیددرگیری مغز در بیماران مبارزش حقیقی زبان قسمت اولسلول های بنیادی منابع و ابیماری ضعف عضلات نزدیک بچگونه هموساپينس بر زمین سایتهای دیگرمقابله با کرونا با علم استولترودینهیچ کس حقیقت را درون مغز ورزش بهترین درمان بیش فعتشنج چیستمرز جدید جستجو و اکتشاف، آموزش نوین زبانخواب سالم عامل سلامتیایا ابزار هوشمندی یا مغز ذره ی معین یا ابری از الکاز انفجار بزرگ تا انفجار سوپاپ ها یا ترانزیستورهابار سنین ابزار هوشمندی انگاهی بر قدرت بینایی درامنابع انرژی از نفت و گاز توصیه های سازمان بهداشت و هر کس تقوای خدا پیشه کنژن هوش و ساختارهای حیاتی ثبت امواج الکتریکی در عصمعادله ها فقط بخش خسته کنمعجزه ی علمآیا هوش مصنوعی زندگی بشرخطرات هوش مصنوعیابزار هوش در حال ارتقا ازرویاها از مغز است یا ناخواز تکینگی تا مغز از مغز تسانسور بر بسیاری از حقایبحثی درباره هوش و تفاوتهنرمش های مفید در سرگیجهمنبع هوشیاری کجاست قسمت تکامل داروینی هنوز در حاواقعیت چند سویهکنگره بین المللی سردرد دجهان پیوستهمغز انسان برای شادمانی طآیا تکامل و تغییرات ژنتیدیدن خدا در همه چیزابزار بقا از نخستین همانروشی جدید در درمان قطع نخاز تکینگی تا مغز از مغز تسربازان ما محققا غلبه می برای خودآگاه بودن تو باینزاع بین علم و جهل رو به پمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتتاثیر نگاه و مشاهده ناظر کیهانِ هوشیارِ در حال یاجایی خالی نیستمغز را از روی امواج بشناسآب زندگی است قسمت سومدائما بخوانابزار بقای موجود زنده از راه های جدید برای قضاوت رنقش نظریه تکامل در شناسااز علم جز اندکی به شما داشواهدی از دنیسوان(شبه نئبرخی روش های تربیتی کودکهمه ی سردردها بی خطر نیستمهندسی ژنتیک در حال تلاش تاثیر گیاه خواری بر رشد وکجای مغز مسئول پردازش تجحقیقت در علم، هرگز نهایی افراد آغاز حرکت خودشان رداستانها و مفاهیمی اشتباابزارهای دفاعی و بقای موزمان و مکان، ابعاد کیهان نقش روی و منیزیم در سلامتشباهت مغز و کیهاناصل علت و تاثیرفاصله ها در مکانیک کوانتبسیاری از بیماری های جدیهوش مصنوعی گوگل به کمک تشمکانیزمهای دفاعی در برابتاثیر داروهای ضد التهاب گوشه بیماری اتوزومال رسسحس و ادراک (قسمت اول )در سال حدود 7 میلیون نفر امیدی تازه در درمان سرطااخلاق پایه تکامل و فرهنگزیر فشار کووید چه باید کرچند جهانیظهور امواج مغزی در مغز مصبه مغز خزندگان خودت اجازقلب و عقلتلقین اطلاعات و حافظههوش مصنوعی از عروسک بازی تاثیر درجه حرارت بر عملکماده، چیزی بیش از یک خلا پمبرولیزوماب در بیماری چحس و ادراک قسمت پنجاهدرمانهای بیماری پارکینسارتوکين تراپی روشی جديد زبان ریشه هایی شناختی اسبی عدالتی در توزیع واکسن نور درونعید نوروز مبارکقدرت عشقتنبیه چقدر موثر استهوش مصنوعی درمانگر کامپیواکسن ایرانی کرونا تولیدتازه های بیماری پارکینسومدیریت اینترنت بر جنگپیشینیان انسان از هفت میحس و ادراک قسمت ششمايا اراده آزاد توهم است یدرگیری مغزی در سندرم کووارزش حقیقی زبان قسمت دومسلول های بدن تو پیر نیستنبیماریهای تحلیل عضلانی اچگونه هوشیاری خود را توسملاحظه های اخلاقی دربارهتومورها و التهاب مغزی عاهیچگاه از فشار و شکست نترورزش در کمر دردتشنج و حرکات شبه تشنجی قامزایای شکلات تلخ برای سلآمارهای ارائه شده در سطح خواب سالم عامل سلامتی و یایا بیماری ام اس (مولتیپذرات کوانتومی زیر اتمی قاز بحث های کنونی در ویروسسودمندی موجودات ابزی بر بارداری بدون رحمنگاهی بر توانایی اجزاي بمنابع انرژی از نفت و گاز توصیه های غیر دارویی در سوفور و فراوانیژن یا نقشه توسعه مغز و نقجلوتر را دیدنجمجمه انسان های اولیهمعجزه ی علم در کنترل کرونآیا هوش ارثی دریافتی از پدفاع در برابر تغییر ساختابزار بقا از نخستین همانرویاهای پر رمز و حیرتی دراز تکینگی تا مغز از مغز تسایه را اصالت دادن، جز فربحثی درباره هوش و تفاوتهنرمشهای مهم برای تقویت عمنبع هوشیاری کجاست قسمت تکامل زبانواقعیت چیستکنترل همجوشی هسته ای با هجهان پر از چیزهای اسرار آمغز انسان رو به کوچک تر شآیا جنین انسان، هوشمندی دژا وو یا اشنا پنداریابزار بقا از نخستین همانروشی جدید در درمان نابیناز تکینگی تا مغز از مغز تسردرد میگرن در کودکانبرای زندگی سالم، یافتن تنسبت ها در کیهانمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتتاثیر نگاه انسان بر رفتاکیست کلوئید بطن سومجاذبهمغز زنان جوانتر از مغز مرآب، زندگی است(قسمت پنجم)داروهای مصرفی در ام اسابزار بقای موجود زنده از راه پیروزی در زندگی چیستنقش هورمون های تیروئید دازدواج های بین گونه ای، رشکل های متفاوت پروتئین هبرخی سلولهای عصبی در تلاهمیشه اطمینان تو بر خدا بمولتیپل اسکلروز در زنان تاثیر گیاه خواری بر رشد وکرونا چه بر سر مغز می آورحقیقت راستین انسان علم بافزایش قدرت ادراکات و حسدخالت در ساختار ژنهاابعاد اضافه ی کیهانزمان واقعیت است یا توهمنقش روزه داری در سالم و جشباهت مغز با کیهان مادیاصل عدم قطعیت از کوانتوم فاصله ی همیشگی تصویر سازبعد از کروناهوش مصنوعی الفاگوما انسانها چه اندازه نزدتاثیر داروی ضد تشنج سدیم گوشت خواری یا گیاه خواریحس و ادراک (قسمت دوم )درمان های اسرار آمیز در آامگا سه عامل مهم سلامتاختلال خواب فرد را مستعد زیرفون داروی ضد ام اسچند روش ساده برای موفقیتعقل مجادله گربه نقاش بنگرقلب دروازه ی ارتباطتلاش ها برای کشف منابع جدهوش مصنوعی از عروسک بازی تاثیر درجه حرارت بر عملکمبانی ذهنی سیاه و سفیدپنج اکتشاف شگفت آور در موحس و ادراک قسمت پنجاه و یدرهای اسرارآمیز و پوشیدهارتباط میکروب روده و پارزبان شناسی مدرن در سطح سلبیمار 101 ساله، مبتلا به سنورون هاي مصنوعی می توانعامل کلیدی در کنترل کارآلمس کوانتومیتو یک معجزه ایهوش مصنوعی درخدمت خلق وحواکسن اسپایکوژنتبدیل تراکت صوتی مصنوعی مدارک ژنتیکی چگونه انسانپیشرفت های جدید علوم اعصحس و ادراک قسمت شصت و هشتايا اراده آزاد توهم است یدرگیری مغزی در سندرم کووارزش حقیقی زبان قسمت سومسلول عصبی شاهکار انطباق بیهوش کردن در جراحی و بیمچگونه واکسن کرونا را توزملاحظات بیهوشی قبل از جرتومورهای ستون فقراتهیپرپاراتیروئیدیسموزن حقیقی معرفت و شناختتشنج عدم توازن بین نورون مسیر دشوار تکامل و ارتقاآن چیزی که ما جریان زمان خواب عامل دسته بندی و حفطایا بدون زبان میتوانیم تذرات کوانتومی زیر اتمی قاز تلسکوپ گالیله تا تلسکسیلی محکم محیط زیست بر انبازگشت از آثار به سوی خداچالش هوشیاری و اینکه چرا منابع انرژی از نفت و گاز توصیه هایی در مصرف ماهیوقت نهيب هاي غير علمي گذشژنها نقشه ایجاد ابزار هوجنبه های موجی واقعیتمعجزه در هر لحظه زندگیآیا هوش سریعی که بدون احسدقیق ترین تصاویر از مغز اابزار بقا از نخستین همانرویای شفافاز تکینگی تا مغز از مغز تساخت شبکه عصبی مصنوعی با بحثی درباره احساسات متفاچرا مغز انسان سه هزار سالمنبع هوشیاری کجاست قسمت تکامل زبانواقعیت چیستکنترل جاذبهجهان دارای برنامهمغز انسان رو به کوچکتر شدآیا جهان ذهن و افکار ما مدژاوو یا آشناپنداریابزار بقا از نخستین همانروشی جدید در درمان سکته ماز تکینگی تا مغز از مغز تسردرد و علتهای آنبرخی ملاحظات در تشنج های نسبت طلایی، نشانه ای به سمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتتاثیر نگاه انسان بر رفتاکاهش مرگ و میر ناشی از ابجاذبه و نقش آن در شکلگیریمغزهای کوچک بی احساسآثار باستانی تمدن های قدداروهای ام اسابزار بقای موجود زنده از راه انسان شدن، راه رفتن ونقش هورمون زنانه استروژناساس انسان اندیشه و باور شکل پنجم مادهبرخی سيناپسها طی تکامل و همیشه عسل با موم بخوریممواد کوانتومی جدید، ممکنتاثیر گیاه خواری بر رشد وکریستال هاحقیقت غیر فیزیکیافزایش مرگ و میر سندرم کودر مانهای کمر درداتفاق و تصادفزمان پلانکنقش رژیم غذایی بر رشد و اشباهت کیهان و مغزاصول انجام برخی نرمش ها دفاصله ی همیشگی تصویر سازبعد از کروناهوش مصنوعی از عروسک های بما انسانها چه اندازه نزدتاثیر درجه حرارت بر عملکگیلگمش باستانی کیستحس و ادراک قسمت 67درمان های بیماری آلزایمرامروز دانش ژنتیک هیچ ابهاختلال در شناسایی حروف و زیرک ترین مردمچندین ماده غذایی که ماننعقلانیت بدون تغییربه نقاش بنگرقلب روباتیکتلاش هایی در بیماران قطع هوش مصنوعی از عروسک بازی تاثیر درجه حرارت بر عملکمباحث مهم حس و ادراکپوست ساعتی مستقل از مغز دحس و ادراک قسمت پنجاه و دانسان جدید از چه زمانی پادریای خداارتباط ماده و انرژیزبان شناسی نوین نیازمند بیماری های مغز و اعصاب و نورون های ردیاب حافظهعادت کردن به نعمتلوب فرونتال یا پیشانی مغتو یک جهان در مغز خودت هسهوش مصنوعی ساخته هوش طبیواکسن اسپایکوژن ضد کروناتبدیل سلولهای محافط به سمروری بر تشنج و درمان هایپیشرفت در عقل است یا ظواهحس و ادراک قسمت شصت و دوای نعمت من در زندگیمدرگیری اعصاب به علت میتوارزش خود را چگونه میشناسسلولهای ایمنی القا کنندهبیهوشی در بیماران دچار اچگونه آن شکری که می خوریمممانتین یا آلزیکسا یا ابتوهم فضای خالیهاوکينگ پیش از مرگش رسالوزوز گوشتشخیص ژنتیکی آتروفی های مسئول صیانت از عقیده کیسآنچه واقعیت تصور میکنیم خودآگاهی و هوشیاريایا تکامل هدفمند استذرات کوانتومی زیر اتمی قاز تلسکوپ گالیله تا تلسکسیگار عامل افزایش مرگ ومبازگشت به ریشه های تکاملچالش هوشیاری و اینکه چرا منابع انرژی از نفت و گاز توضیحی ساده در مورد هوش موقتی فهمیدی خطا کردی برگژنها ، مغز و ارادهتیوتیکسن داروی ضد جنونوقتی تو از یاد گرفتن باز ژنهای مشترک بین انسان و وجنسیت و تفاوت های بیناییمغز فکر میکند مرگ برای دیآیا هشیاری کوانتومی وجوددلایلی که نشان میدهد ما بابزار بقا از نخستین همانروان سالماز تکینگی تا مغز از مغز تساخت شبکه عصبی با الفبای بحثی درباره احساساتی غیرچرا مغزهای ما ارتقا یافت منبع هوشیاری کجاست قسمت تکامل زبان انسان از پیشیواقعیت های متفاوتکندر در بیماریهای التهابجهان در حال نوسان و چرخشمغز ایندگان چگونه استآیا جهش های ژنتیکی، ویرودگرگونی های نژادی و تغییابزار بقا از نخستین همانريتوکسيمب در درمان ام اساز تکینگی تا مغز از مغز تسردرد تنشنبرخی مرزهای اخلاق و علوم نشانه های گذشته در کیهان منبع هوشیاری کجاست؟(قسمتاثیر ویتامین دی بر بیماکاهش التهاب ناشی از بیماجدایی خطای حسی استمغزتان را در جوانی سیم کشآرامش(سکوت) stillness و تکاپوداروهای تغییر دهنده ی سیابزار بقای موجود زنده از راه بی شکستنقش ویتامین K در ترمیم اساستفاده از مغز، وزن را کمشگفت انگیز بودن کیهانبرداشت مغز ما از گذر زمانهمراهی نوعی سردرد میگرنیموجود بی مغزی که می تواندتاثیر گیاه خواری بر رشد وکریستال زمان(قسمت اولحقیقت غیر قابل شناختافزایش سرعت پیشرفت علوم در محل کار ارزش خودت را باتوبان اطلاعات و پلِ بینزمان به چه دلیل ایجاد میشنقش رژیم غذایی در رشد و اشباهت زیاد بین سلول هاي عاصول توسعه ی یک ذهن کاملفاصله ی همیشگی تصویر سازبعد از کرونا دلخوشی بیهوهوش مصنوعی از عروسک های بما اکنون میدانیم فضا خالتاثیر درجه حرارت بر عملکگیاه بی عقل به سوی نور میحس و ادراک قسمت چهلدرمان های جدید میگرنانفجار و توقف تکاملی نشااختلال در شناسایی حروف و زیست، مرز افق رویداد هستنه جنگ و نه خونریزیعلم و ادراک فقط مشاهده ی قلب را نشکنتلاشی برای درمان قطع نخاهوش مصنوعی از عروسک بازی تاثیر درجه حرارت بر عملکمجموعه های پر سلولی بدن مپوشاندن خود از نورحس و ادراک قسمت پنجاه و سانسان خطرناکترین موجوددرک فرد دیگر و رفتارهای اارتباط متقابل با همه ی حیزبان، نشان دهنده ی سخنگو بیماری وسواسنوروپلاستیسیتی چیستعارضه جدید ویروس کرونا سلوتیراستامتو پیچیده ترین تکنولوژی هوش احساسیواکسن دیگر کرونا ساخته شتداوم مهم است نه سرعتمرکز هوشیاری، روح یا بدن پیشرفتی مستقل از ابزار هحس و ادراک قسمت شصت و ششای آنکه نامش درمان و یادشدرختان اشعار زمیناز فرد ایستا و متعصب بگذرسلولهای بنیادی مصنوعی دربیوگرافیچگونه انتظارات بر ادراک من کسی در ناکسی دریافتم توهم فضای خالی یا توهم فضهاوکينگ پیش از مرگش رسالیک پیام منفرد نورون مغزی تشخیص آلزایمر سالها قبل مسئولیت جدیدآنچه حس می کنیم، نتیجه ی خودآگاهی و هوشیاريایجاد احساساترفتار اجتماعی انسان، حاصاز تکنیکی تا مغز از مغز تسیاهچاله های فضایی منابعبازخورد یا فیدبکچالش هوشیاری و اینکه چرا منابع انرژی از نفت و گاز منابع انرژی از نفت و گاز تکنولوژی جدید که سلول هاویتنام نوعی کرونا ویروس ژنهای هوش ، کدامندجنسیت و تفاوت های بیناییمغز قلبآیا واکنش های یاد گرفته ودنیای شگفت انگیز کوانتومابزار بقا از نخستین همانروبات های ریز در درمان بیاز تکینگی تا مغز از مغز تساختن آیندهبخش فراموش شده ی حافظهچرا ویروس کرونای دلتا وامنبع هوشیاری کجاست قسمت تکامل ساختار رگهای مغزی واقعیت و مجازکوچ از محیط نامناسبجهان شگفت انگیزمغز ابزار بقای برتر مادیآیا جهش ژنتیکی و تنظیم اجدانش قدرت استابزار بقا از نخستین همانریواستیگمیناز تکینگی تا مغز- از مغز سردرد سکه ایبرخی نکات از گاید لاین پرنشانه های پروردگار در جهمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمتاثیر ویروس کرونا بر مغز کاهش حافظه هرچند فرایندیجریان انرژی در سیستم های مغزتان را در جوانی سیمکشآزمون تجربی، راهی برای رداروهای ضد بیماری ام اس وابزار بقای موجود زنده از رابطه تشنج و اوتیسمنقش ژنتیک در درمان اختلااستفاده از هوش مصنوعی در شگفت زده و حیران باشبررسي علل احتمالي تغيير هندسه ی پایه ایموجودات مقهور ژنها هستندتاثیر گیاه خواری بر رشد وکریستال زمان(قسمت دوم)حقایق ممکن و غیر ممکنافسردگی و اضطراب در بیمادر چه مرحله ای از خواب ، راتوسوکسیمایدزمان شگفت انگیزنقش زنجبیل در جلوگیری از شباهت زیاد بین سلول هاي عاصول سلامت کمرفاصله ی همیشگی تصویر سازبعد از کرونا دلخوشی بیهوهوش مصنوعی از عروسک بازی ما از اینجا نخواهیم رفتتاثیر درجه حرارت بر عملکگیاه خواری و گوشت خوار کدحس و ادراک قسمت چهل و هفتدرمان های جدید در بیماری انواع سکته های مغزیاختلالات مخچهزاوسکا درمان گوشرچه زیاد است بر من که در ایعلم اپی ژنتیک دریچه ای بهقیچی ژنتیکیتلاشی تازه برای گشودن معهوش مصنوعی از عروسک تا کمتاثیر درجه حرارت بر عملکمحل درک احساسات روحانیپیموزایدحس و ادراک قسمت پنجاه و شانسان عامل توقف رشد مغزدرک نیازمند شناخت خویش اارتباط چاقی و کاهش قدرت بزبان، وسیله شناسایی محیطبیماری گیلن باره و بیمارنوروز یا روز پایانیعدم توقف تکامل در یک اندالوزالمعده(پانکراس)مصنوعتو افق رویداد جهان هستیهوش احساسیواکسن دیگری ضد کرونا از دتداخل مرزها و صفات با بینمرکز حافظه کجاستپاسخ گیاهان در زمان خوردحس و ادراک سی و هفتمایمپلانت مغزی کمک میکند درد باسن و پا به دلیل کاهاز نخستین همانند سازها تسلسله مباحث هوش مصنوعیبیوگرافیچگونه به سطح بالایی از هومنابع انرژي پاک سرچشمه حتوهم لیلیپوتی(ریزبینی)هدف یکسان، در مسیرهای متیک پیشنهاد خوب برای آسان تصویربرداری فضاپیمای آممسئولیت در برابر محیط زیآنها نمیخواهند دیگران راخودروهای هیدروژنیایرادهای موجود در خلقت برقیبی قدرتمند در برابر ماز تکینگی تا مغز و از مغز سیاهچاله ها، دارای پرتو بازسازي مغز و نخاع چالشی چالش هوشیاری و اینکه چرا منابع بی نهایت انرژی در دتکنولوژی جدید که سلول هاویتامین E برای فعالیت صحژنهای حاکم بر انسان و انسجهل مقدسمغز ما کوچکتر از نیم نقطهآیا یک، وجود دارددندان ها را مسواک بزنید تابزار بقا از نخستین همانروح رهاییاز تکینگی تا مغز از مغز تساختار فراکتال وجود و ذهبخش های تنظیمی ژنومچرا پس از بیدار شدن از خومنبع هوشیاری کجاست؟ (قسمتکامل شناخت انسان با کشفواقعیت خلا و وجود و درک مکوچک شدن مغز از نئاندرتاجهانی که نه با یک رخداد و مغز ابزار برتر بقاآیا خداباوری محصول تکاملدانش محدود به ابعاد چهارابزار بقا از نخستین همانریاضیات یک حس جدید استاز تکینگی تا مغز- از مغز سردرد عروقی میگرنبرخی نرمش ها برای زانونظام مثبت زندگیمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمتاثیر ژنها بر اختلالات خکاهش دوپامین عامل بیماریجریان انرژی در سیستم های نقش قهوه در سلامتیآزمون ذهنی گربه ی شرودینداروی فامپیریدین یا نورلابزار بقای موجود زنده از راز تغییرنقش گرمایش آب و هوا در هماستفاده از انرژی خلاشگفتی های زنبور عسلبررسی و اپروچ جدید بر بیمهندسه ی رایج کیهانموسیقی هنر مایع استتاثیر گیاه خواری بر رشد وکریستال زمان(قسمت سوم)حلقه های اسرارآمیزاقلیت خلاقدر هم تنیدگی مرزها و بی ماثر مضر مصرف طولانی مدت رزندگی هوشمند در خارج از زنقش زبان در سلطه و قدرت اشرکت نورالینک ویدیویی ازاضطراب و ترسفرگشت و تکامل تصادفی محض تفکر خلا ق در برابر توهم هوش مصنوعی از عروسک بازی ما اشیا را آنطور که هستندتاثیر درجه حرارت بر عملکگیرنده باید سازگار با پیحس و ادراک قسمت چهل و هشتدرمان های رایج ام اسانگشت ماشه ایاختلالات حرکتی در انسانزبان مشترک ژنتیکی موجودابه هلال بنگرنه عدم مطلق بلکه عدم با قعلم به ما کمک میکند تا موقیچی ژنتیکی تهدید یا فرصتلاشی جدید در درمان ام اسهوش مصنوعی از عروسک تا کمتاثیر درجه حرارت بر عملکمحل درک احساسات روحانی دپیموزایدحس و ادراک قسمت بیست و چهانسانیت در هم تنیده و متصدرک و احساسارتباط هوش ساختار مغز و ژسفر نامه سفر به بم و جنوب بیماری آلزایمر، استیل کونوشیدن چای برای مغز مفید عدم درکلیس دگرامفتامین یا ویاستو انسانی و انسان، شایستهوش در طبیعتواکسن سرطانتروس جریان انرژیمرکز حافظه کجاستپختگی پس از چهل سالگي به حس و ادراک- قسمت پنجاه و ایمپلانت نخاعی میتواند ددست آسماناز نخستین همانند سازها تسلطان جنگل یا صاحب ملکوتبیان ژن های اسکیزوفرنی دچگونه باغبانی باعث کاهش منابع انرژی از نفت و گاز توهم چیستهدف از تکامل مغزیک آلل ژنتیکی که از نئاندتصادف یا قوانین ناشناختهمستند جهان متصلآنان که در قله اند هرگز خخورشید مصنوعیاکسی توسین و تکامل پیش ارموزی از نخستین تمدن بشراز تکینگی تا مغز از مغز تسیاهچاله و تکینگی ابتدایبحتی علمی درباره تمایل بچالش دیدگاه های سنتی در بمنابع جدید انرژیتکینگیویتامین E در چه مواد غذایکل اقیانوس در یک ذرهجهان فراکتالمغز مادران و کودکان در زمآیا کیهان می تواند یک شبیدو ویژگی انتزاع و قدرت تجابزار بقا از نخستین همانروزه داری متناوب، مغز را از تکینگی تا مغز از مغز تساختار شبکه های مغزی ثاببخش بزرگی حس و ادراک ما اچرا بیماری های تخریبی مغمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتتکامل، نتیجه ی برنامه ریوالزارتان داروی ضد فشار کوچکترین چیز یک معجزه اسجهانی که از یک منبع، تغذیمغز از بسیاری حقایق می گرآیا دلفین ها می تواند از دانش بی نهایتابزار بقا از نخستین همانریسدیپلام تنها داروی تایاز تکینگی تا مغز- از مغزتسرعت فکر کردن چگونه استبرخی نرمش های گردننظریه ی تکامل در درمان بیمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمتاثیر کلام در آیات کلام بکاهش سن بیولوژیکی، تنها جریان انرژی در سیستم های نقش مهاجرت در توسعه نسل اآزمون ذهنی گربه شرودینگرداروی لیراگلوتیدابزار بقای موجود زنده از راست دستی و چپ دستینقش پیش زمینه ها و اراده استفاده از سلول های بنیافلج نخاعی با الکترودهای شاهکار قرنبررسی ژنها در تشخیص بیماهندسه بنیادینمیهمانهای ناخوانده عامل تاثیر گیاه خواری بر رشد وکشف مکانیسم عصبی خوانش پحمله ویروس کرونا به مغزالکترومغناطیس شنوایی و هدر هم تنیدگی کوانتومیاثرات فشار روحی شدیدزندگی بی دودنقش زبان در سلطه و قدرت اشربت ضد خلطاطلاع رسانی اینترنتیفراموش کارها باهوش تر هستفاوت مغز انسان و میمون ههوش مصنوعی از عروسک بازی ما به جهان های متفاوت خودگالکانزوماب، دارویی جدیحس و ادراک قسمت چهل و دومدرمان های علامتی در ام اسانگشت نگاری مغز نشان میداختلالات صحبت کردن در انزبان چهار حرفی حیات زمینبه کدامین گناه کشته شدندنهایت معرفت و شناخت درک ععلم راهی برای اندیشیدن اقانون مندی نقشه ژنتیکی متمایل زیاد به خوردن بستنهوش مصنوعی از عروسک تا کمتاثیر رو ح و روان بر جسممحدودیت چقدر موثر استپیچیدگی های مغزمگسحس و ادراک قسمت بیست و یکانعطاف پذیری مکانیسمی علدرک کنیم ما همه یکی هستیمارتباط پیوسته ی جهانسفر به مریخ در 39 روزبیماری الزایمرنوعی سکته مغزی ، وحشتناک عسل طبیعی موثر در کنترل بلا اکراه فی الدینتو با همه چیز در پیوندیهوش عاطفی بیشتر در زنانواکسن سرطانتری فلوپرازینمرکز خنده در کجای مغز استپروژه ی ژنوم انسانیحس و ادراک- قسمت بیست و پاین پیوند نه با مغز بلکه دستورالعمل مرکز کنترل بیاز نخستین همانند سازها تسم زنبور ، کلیدی برای واربیان حقیقتچگونه تکامل مغزهای کنونیمنابع انرژی از نفت و گاز توهم وجودهدف از خلقت رسیدن به ابزایک جهش ممکن است ذهن انسانتظاهر خوابیده ی مادهمشکلات نخاعیآنزیم تولید انرژی در سلوخوشبختی دور از رنج های ماگر فقط مردم میفهمیدند کرمز و رازهای ارتباط غیر کاز تکینگی تا مغز از مغز تسیاهچاله ی تولید کنندهبحث درباره پیدایش و منشا چاالش ها در تعیین منبع هوبحثي درباره هوش و تفاوتهناتوانی از درمان برخی ویمناطق خاصی از مغز در جستجتکامل مادی تا ابزار هوشمویتامین کاکلمات بلند نه صدای بلندجهان ما میتواند به اندازمغز چون ابزار هوش است دلیآیا گذشته، امروز وآینده دو برابر شدن خطر مرگ و میابزار بقا از نخستین همانروزه داری و بیمار ی ام اس از تکینگی تا مغز از مغز تسازگاری با محیط بین اجزابخش بزرگتر کیهان ناشناختچرا حیوانات سخن نمی گوینمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتتأثیر نگاه انسان بر رفتاواکنش های ناخودآگاه و تقکووید نوزده و خطر بیماری جهانی در ذهنمغز به تنهایی برای فرهنگ آیا دلفین ها میتوانند بادانشمندان موفق به بازگردابزار بقا از نخستین همانریشه های مشترک حیاتاز تکینگی تا مغز، از مغز سعی کن به حدی محدود نشویبرخی یونها و مولکول های منظریه ی تکامل در درمان بیمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمتاثیر کپسول نوروهرب بر نکایروپاکتیک چیستجستجوی متن و تصویر به صورآسيب میکروواسکولاریا آسداروی تشنجی دربارداریابزار بقای موجود زنده از رجزخوانی هایی که امروز بنقش آتش در رسیدن انسان بهاستفاده از سلول های بنیافلج بل، فلجی ترسناک که آنشاهکار شش گوشبررسی بیماری التهابی رودهندسه در پایه ی همه ی واکمیوتونیک دیستروفیتاثیر گیاه خواری بر رشد وکشف مکانیسمی پیچیده در بحمایت از طبیعتالکتروتاکسی(گرایش و حرکدر هم تنیدگی کوانتومی و پاثرات مفید قهوهزندگی در جمع مواردی را برنقش سجده بر عملکرد مغزشش مرحله تکامل چشماطلاعات حسی ما از جهان، چفراموشی همیشه هم بد نیستتفاوت ها و تمایزها کلید بهوش مصنوعی از عروسک بازی ما با کمک مغز خود مختاريمگامی در درمان بیماریهای حس و ادراک قسمت چهل و سومدرمان ژنتیکی برای نوآوریاندوهگین نباش اگر درب یا اختلالات عضلانی ژنتیکزبان و کلمه حتی برای کسانبه امید روزهای بهترنهایت در بی نهایتعلم ساختن برج های چرخانقانون جنگلتمدن قدیمی ای در جنوب ایرهوش مصنوعی از عروسک تا کمتاثیر رژیم گیاه خواری بر محدودیت های حافظه و حافظپیچیدگی های مغزی در درک زحس و ادراک قسمت بیست و دواهرام مصر از شگفتی های جهدرک احساسات و تفکرات دیگارتباط انسانی، محدود به سفر تجهیزات ناسا به مریخ بیماری ای شبیه آلزایمر و نیکولا تسلاعصب حقوق نورولوولایو دوم دکتر سید سلمان فتو با باورهایت کنترل میشهوش عاطفی در زنان بیشتر اواکسنی با تاثیر دوگانه اتری فلوپرازینمرگ چیستپروژه ی ژنوم انسانیحس و ادراک- قسمت شصت و چهاین اندوه چیستدغدغه نتیجه ی نادانی استاز نخستین همانند سازها تسماگلوتید داروی کاهش دهنبیست تمرین ساده برای جلوچگونه جمعیت های بزرگ شکل منابع انرژی از نفت و گاز توهم بی خداییهر چیز با هر چیز دیگر در تیک رژیم غذایی جدید، می توتظاهری از ماده است که بیدمشکلات بین دو همسر و برخیآیندهخانواده پایداراگر میدانی مصیبت بزرگتر رمز بقای جهش ژنتیکیاز تکینگی تا مغز از مغز تسیاره ی ابلهانسیاره ابلهانبحثی جالب درباره محدودیتناتوانی در شناسایی چهره منبع هوشیاری کجاست قسمت تکامل مداومویتامین کا و استخوانکلام و زبان، گنجینه ای بسجهان مادی، تجلی فضا در ذهمغز چگونه صداها را فیلتر آیا پیدایش مغز از روی تصادو برابر شدن خطر مرگ و میابزار بقا از نخستین همانروزه داری سلول های بنیاداز تکینگی تا مغز از مغز تستون فقرات انسان دو پا جلبخش دیگری در وجود انسان هچرا حجم مغز گونه انسان درمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتتئوری تکامل امروز در درمواکنش به حس جدیدکودک هشت ساله لازم است آدجهش های ژنتیکی مفید در سامغز برای فراموشی بیشتر کآیا دست مصنوعی به زودی قادانشمندان نورون مصنوعی سابزار بقا از نخستین همانرژیم های غذایی و نقش مهم از تکینگی تا مغز، از مغز شلیک فراموشیبرخی اثرات مضر ویتامین دنظریه ی ریسمانمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمتاثیر کپسول نوروهرب بر تکار با یگانگی و یکپارچگیجستجوی هوشیاری در مغز ماآسیب ها ناشی از آلودگی هوداروی جدید s3 در درمان ام ابزار بقای موجود زنده از رسم عاشق کُشی و شیوهٔ شهرنقش انتخاب از طرف محیط، ناستفاده از سلول های بنیافلج خوابشاید گوشی و چشمی، آماده شبررسی سیستم تعادلی بدن اهندسه زبانِ زمان استمیگرن و پروتئین مرتبط با تاثیر گیاه خواری بر رشد وکشف ارتباط جدیدی از ارتبحوادث روزگار از جمله ویرالگو و عادت را بشکن و در ادر هم تنیدگی کوانتومی و داثرات مضر ماری جوانازندگی در سیاهچالهنقش غذاها و موجودات درياششمین کنگره بین المللی ساطلاعاتی عمومی در مورد مفرایند پیچیده ی خونرسانیتفاوت های بین زن و مرد فقهوش مصنوعی از عروسک بازی تاثیر درجه حرارت بر عملکما بخشی از این جهان مرتبطگامی در درمان بیماریهای حس و ادراک قسمت نهمدرمان ام اس(مولتیپل اسکلاندام حسی، درک از بخش هایاختراع جدید اینترنت کوانزبان و بیان نتیجه ساختمابه بالا بر ستارگان نگاه کچهار میلیارد سال تکامل بعلایم کمبود ویتامین E را قانون جنگلتمدن پیشرفته ی پیشینیانهوش مصنوعی از عروسک تا کمتاثیر رژیم گیاه خواری بر مخچه فراتر از حفظ تعادلپیوند قلب خوک، به فرد دچاحس و ادراک قسمت بیست و سواولین مورد PML به دنبال تکدرک تصویر و زبان های مخلتارتباط از بالا به پایین مسفر دشوار اکتشافبیماری ای شبیه ام اس مولتنیاز به آموزش مجازی دیجیعضلانی که طی سخن گفتن چقدلبخند بزن شاید صبح فردا زتو باید نیکان را به دست بهوش عاطفی در زنان بیشتر اواسطه ها د رمسیر ایجاد مغترک امروزمرگ و میر پنهانپرواز از نیویورک تا لوس آحساسیت روانی متفاوتاین ایده که ذرات سیاهچالذهن ما از در هم شکستن منباز نشانه ها و آثار درک شدسندرم کووید طولانیبیش از نیمی از موارد انتقچگونه جمعیت های بزرگ شکل منابع انرژی از نفت و گاز توهم جدایی و توهم علمهر حرکت خمیده می شود و هر یکی از علل محدودیت مغز امتعداد کلی ذهن ها در جهان مشکلات روانپزشکی پس از سآینده ی انسان در فراتر ازخارق العاده و استثنایی باگر نیروی مغناطیس نباشد رمز جهاناز تکینگی تا مغز از مغز تاز تکینگی تا مغز از مغز تسیاره ابلهانبحثی در مورد نقش ویتامين نادانی در قرن بیست و یکم،منبع هوشیاری کجاست قسمت تکامل چشمویتامین کا در سبزیجاتکلرال هیدرات برای خوابانجهان مرئی و نامرئیمغز ناتوان از توجیه پیداآیا آگاهی پس از مرگ از بیدو سوی واقعیتابزار بقا از نخستین همانروش مقابله مغز با محدودیاز تکینگی تا مغز از مغز تسخن پاک و ثابتبرنامه و ساختار پیچیده مچرا خشونت و تعصبمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتتئوری تکامل در پیشگیری و واکسن های شرکت فایزر آمرکودک ایرانی که هوش او از جهش های ژنتیکی غیر تصادفمغز بزرگ چقدر مفید هست ؟آیا رژیم غذایی گیاهی سلادانشمندان یک فرضیه رادیکابزار بقا از نخستین همانرژیم های غذایی و نقش مهم از تکینگی تا مغز، از مغز شلیک فراموشیبرخی اختلالات عصبی مثانهنظریه تکامل در درمان بیممنبع هوشیاری کجاست؟(قسمتاثیر کپسول نوروهرب بر سکاربرد روباتهای ريزنانوحفره در مغزآشنا پنداریداروی جدید میاستنی گراویابزار بقای موجود زنده از رساناها و ابر رساناها و عنقش اتصالات بین سلولهای استیفن هاوکینگ در مورد هفلج خواب چیستشاید درست نباشدبررسی علل کمر درد در میانهنر حفظ گرهمیگرن سردردی ژنتیکی که بتاثیر گیاهخواری بر رشد و کشف جمجمه ای درکوه ایرهوحافظه و اطلاعات در کجاست الگوی بنیادین و هوشیاریاجزای پر سلولی بدن انسان زندگی زمینی امروز بیش از نقش غذاها و موجودات درياصرع و درمان های آناطلاعاتی عمومی در مورد مفرایند تکامل و دشواری هاتفاوت های تکاملی در مغز وهوش مصنوعی از عروسک بازی تاثیر درجه حرارت بر عملکما تحت کنترل ژنها هستیم یگاهی لازم است برای فهم و حس و ادراک قسمت چهارمدرمان تومورهای مغزی با اانرژی بی پایان در درون هرادامه بحث تکامل چشمزبان و بیان، در سایه پیشربه خودت مغرور نشوچهار ساعت پس از کشتار خوکعلایم کمبود ویتامین E را قانونمندی و محدودیت عالمتمدن بشری و مغز اخلاقیهوش مصنوعی از عروسک تا کمتاثیر رژیم گیاه خواری بر مخچه ، فراتر از حفظ تعادلپیوند مغز و سر و چالشهای حس و ادراک قسمت بیستماولین مورد پیوند سر در اندرک حقیقت نردبان و مسیری ارتباط بین هوش طبیعی و هوسفرنامه سفر به بم و جنوب بیماری اسپینال ماسکولار چیزی منتظر شناخته شدنغیرقابل دیدن کردن مادهلرزش ناشی از اسیب به عصبتو جهانی هستی که خودش را هوشمندی کیهانوبینار اساتید نورولوژی دترکیب حیوان و انسانمرگ و میر بسیار بالای ناشپرورش مغز مینیاتوری انساخفاش با شیوع همه گیری جدیاینکه به خاطرخودت زندگی ذهن چند جانبه نیازمند نگاز نظر علم اعصاب یا نرووسسندرم گیلن باره به دنبال بیشتر کمردردها نیازی به چگونه حافظه را قویتر کنیمنابع انرژی از نفت و گاز توهمات و شناخت حقیقتهرچیز با یک تاب تبدیل به یافته های نوین علوم پرده تغییر الگوی رشد مغزی با زمشکلات روانپزشکی در عقب آینده ی علم و فیزیک در60 ثخبر مهم تلسکوپ هابلاگر نعمت فراموشی نبود بسرمز جهان خاصیت فراکتالاز تکینگی تا مغز از مغز تسیر آفرینش از روح تا مغز بحثی در مورد نقش کلسیم و نبرو و انرژی مداوممنبع هوشیاری کجاست قسمت تکامل و ارتقای نگاه تا عمویتامین بی 12 در درمان دردکمردردجهان هوشیارمغز و سیر تکامل ان دلیلی آیا امکان بازسازی اندامهدوچرخه سواری ورزشی سبک و ابزار بقا از نخستین همانروش های صرفه جویی در ایجااز تکینگی تا مغز از مغز تسختی ها رفتنی استبرنامه ی مسلط ژنها در اختچرا در مغز انسان، فرورفتمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتتئوری جدید، ویران کردن گواکسن کووید 19 چیزهایی که کودکان میتوانند ناقل بی جهشهای مفید و ذکاوتی که دمغز بزرگ چالش است یا منفعآیا رژیم غذایی گیاهی سلادانشمندان ژنی از مغز انسابزار بقا از نخستین همانرژیم ضد التهابیاز تکینگی تا مغز، از مغز شنا در ابهای گرم جنوب نیابرخی اصول سلامت کمرنظریه تکامل در درمان بیممنبع هوشیاری در کجاست؟ قتاثیر کپسول نوروهرب بر سکاربرد روباتهای ريز، در حقیقت قربانی نزاع بین بی آشنا پنداریداروی جدید برای ای ال اسابزار بقای موجود زنده از رشته نوروایمونولوژی و نقنقش تیروئید در تکامل مغزاستیفن هاوکینگ در تفسیر فلج دوطرفه عصب 6 چشمشب سیاه سحر شودبزرگ فکر کنهنر رها شدن از وابستگیمیگرن شدید قابل درمان استاثیر انتخاب از طرف محیط کشف جدید تلسکوپ جیمز وبحافظه و اطلاعات در کجاست الگوبرداری از طبیعتاجزایی ناشناخته در شکل گزندگی زودگذرنقش غذاها و موجودات درياضررهای مصرف شکر و قند بر اعتماد به خودفرایند حذف برخی اجزای مغتفاوت های زبانی سرمنشا تهوش مصنوعی از عروسک بازی تاثیر درجه حرارت بر عملکمانند آب باشگاهی مغز بزرگ چالش استحس و ادراک قسمت نوزدهمدرمان تشنجانرژی تاریکاداراوون تنها داروی تاییزبان و تکلم برخی بیماریهبه دنبال رستگاری باشنوآوری ای شگفت انگیز دانعلت خواب آلودگی بعد از خوقارچ بی مغز در خدمت موجودتمدنی قدیمی در شمال خلیج هوش مصنوعی از عروسک تا کمتاثیر رژیم گیاهخواری بر مخچه ابزاري که وظیفه آن فپیوند اندام از حیوانات بحس و ادراک قسمت دهماولین هیبرید بین انسان و درک دیگرانارتباط شگفت مغز انسان و فسفرنامه سفر به بم و جنوب بیماری اضطراب عمومیچیزی خارج از مغزهای ما نیمقالاتلرزش عضله یا فاسیکولاسیوتو دی ان ای خاص ميتوکندريهوشیاری کوانتومیوجود قبل از ناظر هوشمندترازودونمرگ انتقال است یا نابود شپرتوهای صادر شده از سیاهخلاصه ای از مطالب همایش ماینکه خانواده ات سالم باذهن هوشیار در پس ماده ی ماز نظر علم اعصاب اراده آزسندرم پیریفورمیسبا هوش مصنوعی خودکار روبنگاه محدود و تک جانبه، مشمنابع انرژی از نفت و گاز توپیراماتهزینه ای که برای اندیشیدیاد بگیر فراموش کنیتغییر زودتر اتصالات مغزیمشاهده گر جدای از شیء مشاآیا ممکن است موش کور بی مخدا موجود استاگر نعمت فراموشی نبود بسرنگ کردن، حقیقت نیستاز تکینگی تا مغز از مغز تسیستم تعادلی بدنبحثی در مورد حقیقت فضا و نتایج نادانی و جهلمنبع هوشیاری کجاست قسمت تکامل ابزار هوش ، راه پر ویتامین بی هفدهکمردرد ناشی از تنگی کاناجهان یکپارچهمغز کوانتومیآیا انسان با مغز بزرگش اخدورترین نقطه ی قابل مشاهابزار بقا از نخستین همانروش هایی ساده برای کاهش ااز تکینگی تا مغز از مغز تسرنوشتبرندگان نوبل فیزیک ۲۰۲۱چرا ذرات بنیادی معمولاً منبع هوشیاری کجاست؟ قسمتتا 20 سال آینده مغز شما به واکسن کرونا و گشودن پنجرکودکان خود را مشابه خود تجهشهای مفید و ذکاوتی که دمغز بزرگ چالشهای پیش روآیا راهی برای رفع کم آبی دانشمندان پاسخ کوانتومی ابزار بقا از نخستین همانرژیم غذایی حاوی تخم مرغ واز تکینگی تا مغز، از مغز شناخت و معرفت، و نقش آن دبرخی بیماری ها که در آن بنظریه تکامل در درمان بیممنبع هوشیاری در کجاست؟(قتاثیر کتامین در درمان پاکتاب گران و پرهزینه شد ولحقیقت آنطور نیست که به نظآغاز فصل سرما و دوباره تکداروی جدید ضد میگرنابزارهای پیشرفته ارتباط رشد مغز فرایندی پیچیده انقش حفاظتی مولکول جدید داستخوان های کشف شده، ممکفناوری هوش مصنوعی نحوه خشبیه سازی میلیون ها جهان بزرگ شدن مغز محدود به دورهوموارکتوس ها ممکن است دمیدان مغناطيسي زمین بشر تاثیر احتمالی عصاره تغلیگل زندگیحافظه و اطلاعات در کجاستدر یک فراکتال هر نقطه مرکالتهاب شریان تمپورالاحیای بینایی نسبی یک بیمزندگی، مدیریت انرژینقشه مغزی هر فرد منحصر بهضررهای شکر بر سلامت مغزاعداد بینهایت در دنیای مفراتر از دیوارهای باورتفاوتهای جنسیتی راهی براهوش مصنوعی از عروسک بازی تاثیر درجه حرارت بر عملکماه رجبگذر زمان کاملا وابسته به حس و ادراک قسمت هفتمدرمان جدید ALSانرژی تاریک که ما نمی توادب برخورد با دیگرانزبان و شناخت حقیقت قسمت چبه زودی شبکه مغزی به جای نوار مغز مشاهده ی غیر مستعماد الدین نسیمی قربانی قبل از آغازتمساح حد واسط میان مغز کوهوش مصنوعی به کمک هوش طبیتاثیر عصاره تغلیظ شده گیمدل همه جانبه نگر ژنرالیپیوند سر آیا ممکن استحس و ادراک قسمت دوازدهماولین تصویر در تاریخ از سدرک درست از خود و هوشیاریارتباط شگفت انگیز مغز انسفرنامه سفر به بم و جنوب بیماری بیش فعالیچیزی شبیه نور تو نیستتاثیر ویتامین دی بر بیمالزوم سازگاری قانون مجازاتولید مثل اولین ربات های هوش، ژنتیکی است یا محیطیوراپامیل در بارداریتراشه ی بیولوژِیکمرگ تصادفیآلودگی هوا چالش قرن جدیدخلاصه ای از درمان های جدیاینترنت بدون فیلتر ماهواذهن تو همیشه به چیزی اعتقاز نظر علم اعصاب اراده آزسندرم پس از ضربه به سربا تعمق در اسرار ابدیت و نگاه انسان محدود به ادرامنابع انرژی از نفت و گاز توانایی مغز و دیگر اجزای هزینه سنگین انسان در ازایادگیری مهارت های جدید دتغییر عمودی سر انسان از پمشاهده آینده از روی مشاهآیا ما کالا هستیمخطا در محاسبات چیزی کاملاگر با مطالعه فیزیک کوانروی و منیزیم در تقویت استرویا و خبر از آیندهاز تکینگی تا مغز از مغز تسیستم دفاعی بدن علیه مغز بحثی در مورد عملکرد لوب فنخاع ما تا پایین ستون فقرمنبع هوشیاری کجاست قسمت تکامل جریان همیشگی خلقتویتامین دی گنجینه ای بزرکمردرد و علل آنجهان یکپارچهمغز آیندگان چگونه است ؟آیا احتمال دارد رویا از آديدن با چشم بسته در خواب ابزار بقا از نخستین همانروش صحبت کردن در حال تکاماز تکینگی تا مغز از مغز تسریعترین کامپیوتر موجودبرین نت به جای اینترنتچراروياها را به یاد نمی آمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتتا بحر یفعل ما یشاواکسن کرونا از حقیقت تاتکودکان را برای راه آماده جواب دانشمند سوال کننده مغز بزرگ و فعال یا مغز کوآیاما مقهور قوانین فیزیکدانشمندان اولین سلول مصنابزار بقای موجود زنده از رژیم غذایی ضد التهابینقش میدان مغناطیسی زمین از تکامل تا مغز از مغز تا شناخت درون، شناخت بیرون؛برخی بیماری های خاص که بدهفت چیز که عملکرد مغز تو منبع خواب و رویاتاثیر گیاه خواری بر رشد وکتاب زیست شناسی باورحقیقت افرادإِلَهِي هَبْ لِي كَمَالَداروی ضد تشنج با قابليت تابزارهای بقا از نخستین هرشد مغز علت تمایل انسان بنقش حیاتی تلومر دی ان آ داستروژن مانند سپر زنان دفیلمی بسیار جالب از تغییبزرگ شدن تقریبا ناگهانی هوش فوق العاده، هر فرد اسمیدان های مغناطیسی قابل تاثیر ترکیبات استاتین (سگلوئونحباب های کیهانی تو در تودر کمتر از چند ماه سوش جدامیوتروفیک لترال اسکلرواحیای بینایی نسبی یک بیمزونیسومایدنقشه های مغزی جدید با جزیطلای سیاهبقای حقیقی در دور ماندن افرد حساس از نظر عاطفی و بتقلید مرحله ای نسبتا پیشهوش مصنوعی از عروسک بازی تاثیر درجه حرارت بر عملکماپروتیلینگربه شرودینگر و تاثیر مشحس و ادراک قسمت هفدهمدرمان جدید میگرن با انتی انرژی خلا ممکن استادراک ما درک ارتعاشی است زبان و شناخت حقیقت قسمت ابه زیر پای خود نگاه نکن بنوار مغز در فراموشی هاعوامل موثر در پیدایش زباقبل از انفجار بزرگتنفس هوازی و میتوکندریهوش مصنوعی به شناسایی کاتاریکی من و تو و گرد و غبامدل هولوگرافیک ژنرالیزهپیوند سر، یکی از راه حلهاحس و ادراک قسمت سوماولین دروغدرک عمیق در حیواناتارتباط شگفت انگیز مغز انسفرنامه سفر به بم و جنوب بیماری تی تی پینکاتی در مورد تشنجصفحه اصلیلزوم سازگاری قانون مجازاتولید یا دریافت علمهیچ وقت خودت را محدود به ورزش هوازی مرتب خیلی به قتربیت کودکان وظیفه ای مهمراحل ارتقای پله پله کیهآلودگی هوا و ویروس کروناخم شدن فضا-زمانایندرالذهن خود را مشغول هماهنگیاز واقعیت امروز تا حقیقتسندرم سردرد به دلیل افت فباهوش ترین و با کیفیت ترینگاه از بیرون مجموعهمنابع انرژی از نفت و گاز توازن مهمتر از فعالیت زیهزاران سال چشم های بینا ویادآوری خواب و رویاتغییرات منطقه بویایی مغزمطالبی در مورد تشنجآیا ما تنها موجودات زنده خطا در محاسبات چیزی کاملاگر تلاش انسان امروز برااگر خواهان پیروزی هستیرویا بخشی حقیقی از زندگی از تکینگی تا مغز از مغز تسکوت و نیستیبحثی درباره هوش و تفاوتهنخستین تصویر از سیاهچالهمنبع هوشیاری کجاست قسمت تکامل داروینی هنوز در حاویروس مصنوعیکمردرد با پوشیدن کفش مناجهان کنونی و مغز بزرگتریمغز انسان ایا طبیعتا تماآیا احتمال دارد رویا از آدی متیل فومارات(زادیوا)(ابزار بقا از نخستین همانروشهای نو در درمان دیسک باز تکینگی تا مغز از مغز تسرگیجه از شایعترین اختلابرای پیش بینی آینده مغز دچراروياها را به یاد نمی آمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتتاثیر فکر بر سلامتکوری گذرای ناشی از موبایجوسازی مدرنمغز بزرگترین مصرف کننده آب زندگی است قسمت چهارمدانشمندان تغییر میدان مغابزار بقای موجود زنده از رژیم غذایی ضد دردنقش محیط زندگی و مهاجرت داز تکامل تا مغز، از مغز تشناسایی تاریخچه ی تکاملیبرخی توجهات در ببمار پارهفت سین یادگاری از میراث منحنی که ارتباط بین معرفتاثیر گیاه خواری بر رشد وکتاب طبیعت در قالب هندسهحقیقت اشیاافت فشار خون ناگهانی در وداروی ضد تشنج با قابليت تابزارهای بقا ازنخستین همزمین در برابر عظمت کیهاننقش خرچنگ های نعل اسبی دراسرار آفرینش در موجفیزیک مولکولها و ذرات در بزرگترین خطایی که مردم مهوش مصنوعی می تواند بر احمیدان بنیادین اطلاعاتتاثیر حرکات چشم بر امواج گمان میکنی جرمی کوچکی در حد و مرزها توهم ذهن ماستدر آسمان هدیه های نادیدنامید نیکو داشته باش تا آناحساس گذر سریعتر زمانزونا به وسیله ویروس ابله نقص در تشخیص هیجانات عامطوفان فقر و گرسنگی و بی سبلندی در ذهن ما درک بلندیفرضیه ای جدید توضیح میدهتقلید از روی طبیعتهوش مصنوعی از عروسک بازی تاثیر درجه حرارت بر عملکماجرای جهل مقدسگزیده ای از وبینار یا کنفحس و ادراک قسمت هجدهمدرمان جدید کنترل مولتیپلانسان قدیم در شبه جزیره عادغام میان گونه های مختلزبان و شناخت حقیقت قسمت دبوزون هیگز چیستنوار مغز در تشخیص بیماری عوامل ایجاد لغت انسانی و قدم زدن و حرکت دید را تغیتنفس هوازی و میتوکندریهوش مصنوعی در کامپیوترهاتاریکی خواهد ترسیدمدل هولوگرافیک تعمیم یافپیوندی که فراتر از امکانحس و ادراک قسمت سی و هشتماولین سلول مصنوعیدرگیری قلب در بیماری ویرارتباط غیرکلامی بین انساسفری به آغاز کیهانبیماری دویکچگونه مولکول های دی ان ایسوالات پزشکیمقاومت به عوارض فشار خون تولید پاک و فراوان انرژیهیچ کاری نکردن به معنی چیورزش هوازی ، بهترین تمریترجمه ای ابتدایی از اسرامرز مرگ و زندگی کجاستآلزایمرخونریزی مغز در سندرم کووایا کوچک شدن مغزانسان الذهن سالماز کجا آمده ام و به کجا میسوپاپ ها یا ترانزیستورهاباد غرور و سر پر از نخوت ونگاه از درون مجموعه با نگمنابع انرژی از نفت و گاز توسعه هوش مصنوعی قادر اسهستي مادي ای که ما کوچکترژن همه چیز نیستتغییرات آب و هوایی که به مطالعه ای بیان میکند اهدآیا مغز تا بزرگسالی توسعخطای ادراک کارما